Fitness Thread!

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Ναι εννοείται λαϊκή εκεί βέβαια τα βιολογικά, εγώ αναφέρθηκα σε κάποια που δε τα βρίσκεις όπως ίνες (βρώμης κακάο μπαμπου) που φτιάχνω κάποια φαγητά ή σιρόπια χωρίς ζάχαρη και έλαια κλπ. Αυτά δυστυχώς θα τα πληρώσω.. Αλλά οκ δεν είναι καθημερινά. Το μόνο που μου είναι απαραίτητο κ το φτιάχνω βράδυ είναι φυτικές ίνες αντικατασταση αλευριου που θέλω πχ να φάω ψωμί κ έχω αυτό αντί για κανονικό (για το βράδυ μόνο) και είναι πολυ ακριβό. Είναι κάποια δλδ. Κατά τα αλλά ναι είναι ευκολο να την πατησεις γιατί υπάρχει και η κοροϊδία των εμπόρων!
Μακάρι να είχα αυτό το χρόνο αλλά θα περιμενω να μπουμε τώρα σε μια σειρά να χάσω μερικά ακόμα κ κατά τον Νοέμβρη να δω πως θα μαι και μήπως γραφτω παλι σε εκείνο το γυμναστήριο για γυναίκες... Θέλω και μισή ώρα πηγαινε ελα. Μη νομίζεις όλα τα σκέφτομαι... Περπατημα δυσκολα δεν ξέρω το βαριέμαι μόνη.. Ενώ εκεί λέω κ καμμια κουβέντα. Σε κάποια φάση αρχισα τρέξιμο όταν πήγα με παρέα ήταν τέλεια μετά που πηγα μόνη, ε δεν ξαναπήγα. Θέλω παρεα😇
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ζάχαρη αντικατέστησα την άσπρη με ζάχαρη καρυδας η σιρόπι σφενδαμου η στέβια
Κυρίως από όλα μαρεσει η καρυδας αλλά κι εκει μετρό θέλει κι αυτά παχαινουν αμα ξεφύγεις απλώς είναι πιο υγιεινά ας πουμε
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αχ αυτή η κοιλιά, εχω αυτό εκεί ένα σημείο που κρέμεται δε ξερω αν θα μαζευτεί ποτε, ενώ έχει πεσει η κοιλιά αυτό εκεί το ατιμο. Από τη τελ γεννά κ μετα έπεσε... Θα μαζευτεί τι να πω κάποια στιγμή ε κι άμα δε μαζευτεί δε θα πεθάνω κιόλας 😆😆 ειναι εκεί ξέρεις κάτω από τα ράμματα
Εν τω μεταξύ όταν κάνω κοιλιακους με ψιλό ενοχλεί ακόμα. Προφανώς δεν έχω επανέλθει πληρως μετά τις γέννες παρολο που περασαν 2,5 χρόνια από το τελευταίο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι εννοείται λαϊκή εκεί βέβαια τα βιολογικά, εγώ αναφέρθηκα σε κάποια που δε τα βρίσκεις όπως ίνες (βρώμης κακάο μπαμπου) που φτιάχνω κάποια φαγητά ή σιρόπια χωρίς ζάχαρη και έλαια κλπ. Αυτά δυστυχώς θα τα πληρώσω.. Αλλά οκ δεν είναι καθημερινά. Το μόνο που μου είναι απαραίτητο κ το φτιάχνω βράδυ είναι φυτικές ίνες αντικατασταση αλευριου που θέλω πχ να φάω ψωμί κ έχω αυτό αντί για κανονικό (για το βράδυ μόνο) και είναι πολυ ακριβό. Είναι κάποια δλδ. Κατά τα αλλά ναι είναι ευκολο να την πατησεις γιατί υπάρχει και η κοροϊδία των εμπόρων!
Μακάρι να είχα αυτό το χρόνο αλλά θα περιμενω να μπουμε τώρα σε μια σειρά να χάσω μερικά ακόμα κ κατά τον Νοέμβρη να δω πως θα μαι και μήπως γραφτω παλι σε εκείνο το γυμναστήριο για γυναίκες... Θέλω και μισή ώρα πηγαινε ελα. Μη νομίζεις όλα τα σκέφτομαι... Περπατημα δυσκολα δεν ξέρω το βαριέμαι μόνη.. Ενώ εκεί λέω κ καμμια κουβέντα. Σε κάποια φάση αρχισα τρέξιμο όταν πήγα με παρέα ήταν τέλεια μετά που πηγα μόνη, ε δεν ξαναπήγα. Θέλω παρεα😇
Βαλε ακουστικά και πανε το ξερω και εγω στις αρχες ηθελα παρεα τωρα δεν θελω κανεναν γιατι βαζω ακουστικά μουσικουλα που μου αρεσει και οταν γυρναω σπιτι ειναι σαν να εχει αδειασει ολο μου το σωμα απο τα παντα ...

Ελα σε λιγες μερες ερχομαι αθηνα και μολις τακτοποιηθω με τις βαριες δουλειες θα ξεκινησω και εγω ,πες που εισαι και ερχομαι να σε παρασυρω σε τρελές και κολασμενες διαδρομες αλλα θελω αντοχες και οχι πολυ μπαλ μπλα να γινει δουλιτσα :bleh:

Περαν τις παλκας καταλαβαινω απολυτα ,βαλε σε μια σειρα το προγραμμα των παιδιων τωρα αυτο τον μηνα που περιμενεις απο τα παντα με τις ωρες τους και δες τι περισσεύει για εσενα αλλα καντω ..θα δεις ακομα μεγαλητερη διαφορα στην ολη προσπαθεια σου ...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αχ αυτή η κοιλιά, εχω αυτό εκεί ένα σημείο που κρέμεται δε ξερω αν θα μαζευτεί ποτε, ενώ έχει πεσει η κοιλιά αυτό εκεί το ατιμο. Από τη τελ γεννά κ μετα έπεσε... Θα μαζευτεί τι να πω κάποια στιγμή ε κι άμα δε μαζευτεί δε θα πεθάνω κιόλας 😆😆 ειναι εκεί ξέρεις κάτω από τα ράμματα
Εν τω μεταξύ όταν κάνω κοιλιακους με ψιλό ενοχλεί ακόμα. Προφανώς δεν έχω επανέλθει πληρως μετά τις γέννες παρολο που περασαν 2,5 χρόνια από το τελευταίο.
Κοιτα το ολο μυστικο ειναι να εβαζες ζωνη απο την επομενη που γεννησες ..
Το εκανα και τις δυο φορες και στην κυριολεξια δεν ειχα ποτε αυτο το προβλημα αλλα εμενα επαιζε ρολο και οτι ακομα επαιζα βολευ και βοηθησε ;)

Γι αυτο επιμενω πιλατες και στους κοιλιακους,ουτε βαρη ουτε να χτυπιεσαι ...αν δεν ξεκινησεις αυτο δεν θα δεις διαφορα και μην απελπιζεσαι θα φυγει και στο εγκυομαι ,30 κιλα εκαστος και στις δυο εγκυμοσυνες εβαζα ....αλλα θελει συστηματικους κοιλιακους και ενεργοποιηση αυτων ..
Το πιστευεις οτι υπαρχει ασκηση μισαωρη ακομα και οταν καθεσαι στο γραφειο σου ?

Εμενα μου εχει γινει συνήθεια για την ενδυναμωση της μεσης βεβαια αλλα στην ηλικια που ειμαι οι κοιλιακοι μου ακομα διαγραφονται και πιστεψε με δεν ειναι αυτος ο στοχος μου αλλα να μην χαλαρωσουν οι μυες της σπονδυλικης στηλης ...στοχος μου ειναι να μην πονα η μεση μου(εχω και μια ελαφρυα στενωση μετα το ατυχημα μου ) και να κανω τα παντα ... αυτο φυσικα βασιζεται στους κοιλιακους γι αυτο μπορω να σου πω οποιαδηποτε ασκηση, ακομα και ορθια να εισαι και να ακουμπας με λυγισμενα γονατα την πλατη σου στο τοιχο ...τιποτα δηλαδη ,ακομα και στο σπιτι να εισαι και να παιζεις με τα παιδια ...
Δες το αλλιως ,σαν παιχνιδι ακομα και μαζι τους ;)
Σημασια πλεον για εμενα δεν εχει να διαγραφονται κοιλακοι ,σημασια εχει να εχουμε ενα δυνατο κορμο και να μην ποναμε !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Με μεγάλη μου χαρά να βρεθουμε!!!!!!
Εχεις δίκιο, για τη ζώνη δε μου πε ποτε κανεις κ δυστυχως έχασα την ευκαιρία μου θα κάνω ότι μπορώ όμως 🥰
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Γεια σΑς και παλι. Πέραν της διατροφής αποφάσισα να κάνω μια έρευνα σε κανα δυο Γυμναστηρια της περιοχης και βρήκα ένα κοντά μου και θα ξεκινήσω αεροβική. Είναι και πολυ οικονομικό! :)

Σήμερα με κοιτουσα στον καθρέφτη του σουπερ μαρκετ (μέσα στο ασανσέρ) και μου έμοιαζα αγνώριστη. Νομίζω αρχίζω να με ξανά ερωτευομαι... Ντυνομαι με άλλη διάθεση, περπατω με άλλον αέρα, νιώθω επιτέλους ξανά ότι ζωντανευω. Μεγάλη υπόθεση η αγάπη για τον εαυτό μας και το νοιάξιμο, η φροντίδα του...

Ο άντρας μου με καμαρώνει, με ακουει και προσπαθει να με ακολουθεί σε όσα κάνω γιατί κι εκείνος το χει ανάγκη να ανανεωθεί και γενικά όλα καλά :)
Μόνο κάτι συνταγές που κανω δε μ αρέσουν όλες αλλά ψάχνω ψάχνω! :)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Do you Look Jacked; :)

Σε 3 μέρες γίνομαι 36 !!! σΤΑ 46 θα ειμαι διπλάσιος :P

meeee.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Νέα σεζόν! Νέοι στόχοι !

proto.jpg


Καλες προπονήσεις σε όλους μάγκες!

Ειμαι έτοιμος να μπώ πάγκο 85 κιλά σε μερικές μέρες.

Εχω ηδη 11 επαν. στα 75 πριν κάτι μέρες

στα 80 κιλα ήμουν στις 7-8.

Θα δοκιμασω και τα 85 !
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αυτή η αλλαγή που έκανα και μου την σύστησε αθλιατρος ήταν ικανή να μην βάζω κιλά γιατί βάση της ομάδα αίματος μου οτιδήποτε φάω από αυτή την κατηγορία την μεταβολίζει αμέσως...
Μην βασίζεστε σε ‘γιατρούς’ που αναφέρονται στο blood type diet (aka τι πρέπει να τρως ανάλογα με τον τύπο του αιματος). Δεν ισχύουν (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) τέτοια πράγματα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην βασίζεστε σε ‘γιατρούς’ που αναφέρονται στο blood type diet (aka τι πρέπει να τρως ανάλογα με τον τύπο του αιματος). Δεν ισχύουν (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) τέτοια πράγματα.
Δεν θα συμφωνήσω καθόλου γιατί μιλάω για γιατρό ο οποίος ήταν και είναι στο νούμερο ένα επαγγελματικό αθλητικό σωμάτιο αυτή την στιγμή!
Με αυτή την λογική θα πρέπει να καταρριψουμε και όλα τα εργονομετρικα τεστ που παίρνανε οι αθλητές...

Την υγεία μα δεν την εμπιστευομαστε μόνο σε "γιατρους" του ίντερνετ ;)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Προχθεσινή προπονηση ΧΕΡΙΑ.

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΜΠΑΡΑ (Πρόσθια μοίρα δελτοειδη)

1ο σέτ 60 κιλά για 7 επαναληψεις. (προηγηθηκε ζεσταμα)
2ο σέτ 55 κιλά για 7 επαναληψεις
3ο σέτ 50 κιλά για 7 επαν.

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ (Μεσαια μοιρα δελτοειδη )

1ο σέτ 12.5 κιλά για 13
12.5 κιλά για 11
10 κιλά για 12
10 κιλά για 11

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙΚΛΗΝΗ (Οπίσθια μοιρα δελτοειδη )

7 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι για 13
7 για 12
6 για 13

ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

12.5 κιλά για 13
12.5 κιλα για 12
12.5 κιλά για 9
10 κιλά για 9


REVERSE CURLS ΓΙΑ ΠΗΧΕΙΣ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΜΠΑΡΑ

20 κιλά για 12
20 κιλά για 9
18 κιλά για 9
15 κιλά για 9

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
25 κιλά για 18
25 κιλά για 15
25 κιλα για 9

ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

10 τουβλακια για 16
10 τουβλακια 13
Καμψεις τριγωνάκι 13 επαν.


Μια αλλη μέρα κάνω επισης ΣΤΗΘΟΣ - ΠΛΑΤΗ Κ ΤΕΛΟΣ ΠΟΔΙΑ.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Προχθεσινή προπονηση ΧΕΡΙΑ.

ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΜΠΑΡΑ (Πρόσθια μοίρα δελτοειδη)

1ο σέτ 60 κιλά για 7 επαναληψεις. (προηγηθηκε ζεσταμα)
2ο σέτ 55 κιλά για 7 επαναληψεις
3ο σέτ 50 κιλά για 7 επαν.

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ (Μεσαια μοιρα δελτοειδη )

1ο σέτ 12.5 κιλά για 13
12.5 κιλά για 11
10 κιλά για 12
10 κιλά για 11

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΕΠΙΚΛΗΝΗ (Οπίσθια μοιρα δελτοειδη )

7 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι για 13
7 για 12
6 για 13

ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΑΥΤΟΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ

12.5 κιλά για 13
12.5 κιλα για 12
12.5 κιλά για 9
10 κιλά για 9


REVERSE CURLS ΓΙΑ ΠΗΧΕΙΣ ΜΕ ΜΙΚΡΗ ΜΠΑΡΑ

20 κιλά για 12
20 κιλά για 9
18 κιλά για 9
15 κιλά για 9

ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
25 κιλά για 18
25 κιλά για 15
25 κιλα για 9

ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΤΡΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

10 τουβλακια για 16
10 τουβλακια 13
Καμψεις τριγωνάκι 13 επαν.


Μια αλλη μέρα κάνω επισης ΣΤΗΘΟΣ - ΠΛΑΤΗ Κ ΤΕΛΟΣ ΠΟΔΙΑ.
Ερώτηση. Γιατί τόσες επαναλήψεις ;
Πάνω από 12 πας για αντοχή πλέον
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Απο τη φώτο με βλέπεις να ειμαι της αντοχής ;;; απο περιέργεια ρωτάω :P

θα σου εξηγησω μετά το γιατί !
Ε δεν ξέρω μπορεί να είναι μια περίοδος που να θες να προπονήσεις αντοχή.

αυτό που κάνω εγώ τον τελευταίο καιρό και είδα διαφορά είναι να παίζω κοντά στα όρια της αποτυχίας (8-10max επαναλήψεις) με ανάλογα κιλά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Όχι προπονούμαι με σκοπό τη μυική ανάπτυξη. Δεν υπάρχει ντε και καλά αυστηρο εύρος στις επαναληψεις αν οπως λές φτάνεις μέχρι την αποτυχια. Μπορει να το πετυχεις και στην 20η επανάληψη.
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Όχι προπονούμαι με σκοπό τη μυική ανάπτυξη. Δεν υπάρχει ντε και καλά αυστηρο εύρος στις επαναληψεις αν οπως λές φτάνεις μέχρι την αποτυχια. Μπορει να το πετυχεις και στην 20η επανάληψη.
προφανώς, μπορώ να κάνω 50 επαναλήψεις με 5 κιλά δικέφαλο και να καώ, το ερέθισμα δε θα είναι το ίδιο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
προφανώς, μπορώ να παίξω 50 επαναλήψεις με 5 κιλά δικέφαλο και να καώ, το ερέθισμα δεν είναι το ίδιο

Άλλο οι 50 και άλλοι οι 15-20 που παιζω εγω ελαφρως λιγο παραπάνω :P

κατα τα αλλα ναί όλα τα ευρη χρειάζονται και η δύναμη 4-6 επαναλήψεις.

Θα μπω πάγκο οπου να ναι στα 85 κιλά , 86 κιλα βάρος έχω.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δεν θα συμφωνήσω καθόλου γιατί μιλάω για γιατρό ο οποίος ήταν και είναι στο νούμερο ένα επαγγελματικό αθλητικό σωμάτιο αυτή την στιγμή!
Με αυτή την λογική θα πρέπει να καταρριψουμε και όλα τα εργονομετρικα τεστ που παίρνανε οι αθλητές...

Την υγεία μα δεν την εμπιστευομαστε μόνο σε "γιατρους" του ίντερνετ ;)
Ωραια, να αρχίσεις να συμφωνείς τότε. Είχα κ γω ένα βιβλιο για blood type diet, αλλά μου φάνηκε περίεργο και έκατσα και το έψαξα. Δεν μου είπε κανένας γιατρός του ιντερνετ αν ισχύει ή όχι, οι έρευνες του Harvard το λενε.
 

brizoulis

Δραστήριο μέλος

Ο Άκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Tips για αρχάριο που ξεκινάει γυμναστήριο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παράλληλα με το γυμναστήριο, συμβουλεύετε να συνεχίσω το τρέξιμο ή να το μετριάσω;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,820 μηνύματα.
Tips για αρχάριο που ξεκινάει γυμναστήριο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παράλληλα με το γυμναστήριο, συμβουλεύετε να συνεχίσω το τρέξιμο ή να το μετριάσω;

Να βρεις ένα γυμναστήριο που να σε καλύπτει και αν θες να χρησιμοποιήσεις τα όργανα του γυμναστήριο ή να κάνεις κάποιο ομαδικό πρόγραμμα. Μια συμβουλή είναι να βρεις ένα καλό γυμναστήριο που να ενδιαφέρονται οι γυμναστές και να σου δείξουν πως να κάνεις τις ασκήσεις εφόσον εσύ είσαι αρχάριος και δεν θες να κάνεις λάθος κινήσεις στη αρχή. Παίζει μεγάλο ρόλο οι σωστές κινήσεις ώστε να μην τραυματιστείς στο μέλλον. Στο λέω επειδή υπάρχουν αλυσίδες γυμναστήριων με συνδρομή πχ 50ευρώ τον χρόνο και κάνεις γυμναστική χωρίς επίβλεψη γυμναστών.

Όταν θα πηγαίνεις στο γυμναστήριο κλασικά έχεις μαζί σου πετσέτα, νερό και λουκέτο για τα locker για να βάζεις μέσα τη τσάντα έκτος αν το γυμναστήριο παρέχει λουκέτα. Μάσκα δε ξέρω τι παίζει με αυτό γιατί πήγαινα το καλοκαίρι στο γυμναστήριο στη Κρήτη και κανείς δεν φορούσε μάσκα. Αλλά τώρα φαντάζομαι που μπαίνει φθινόπωρο καλό είναι να πάρεις τα μέτρα σου γιατί πολλοί γυμνάζονται χωρίς να τηρούν τα μετρά προστασίας που για σένα είναι σημαντικό από ότι έχω καταλάβει με τη συμμετοχή σου στο thread Πανδημία.

Στη γυμναστική κάνεις πρώτα προθέρμανση δηλαδή αεροβική πχ διάδρομο, ποδήλατο, ελλειπτικό μετά συνεχίζεις στα όργανα και βάρη. Ίσως και οι γυμναστές να σου φτιάξουν ένα πρόγραμμα αν το ζητήσεις και το προσαρμόσουν ανάλογα με τις ανάγκες σου. Κάνε συχνά μικρά διαλείμματα, μη σηκώνεις περισσότερα κιλά από όσο αντέχεις γιατί τη επόμενη μέρα θα είσαι πιασμένος. Και πίνε συχνά νερό.

Τα γυμναστήρια έχουν ώρες αιχμής, συνήθως τα απόγευματα έως το βράδυ τότε που σχολάνε οι εργαζόμενοι, αν δε θες κόσμο να πηγαίνεις τα πρωινά και μεσημέρια. Τα Σάββατα όλη μέρα έχει κόσμο και κλείνουν νωρίς από ότι τις καθημερινές.

Όσο για το τρέξιμο, αν θα κάνεις αεροβική στο γυμναστήριο καλύτερα μετριάσε το τρέξιμο στη αρχή γιατί μπορεί να είσαι κουράσμενος ή να μην έχεις χρόνο.
Καλή γυμναστική να έχεις, μου υπενθύμισες ότι και εγώ πρέπει να βρω κάποιο γυμναστήριο στη Αθήνα αφού κανονίσω πρώτα κάποιες υποχρεώσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top