Fitness Thread!

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Να βρεις ένα γυμναστήριο που να σε καλύπτει και αν θες να χρησιμοποιήσεις τα όργανα του γυμναστήριο ή να κάνεις κάποιο ομαδικό πρόγραμμα. Μια συμβουλή είναι να βρεις ένα καλό γυμναστήριο που να ενδιαφέρονται οι γυμναστές και να σου δείξουν πως να κάνεις τις ασκήσεις εφόσον εσύ είσαι αρχάριος και δεν θες να κάνεις λάθος κινήσεις στη αρχή. Παίζει μεγάλο ρόλο οι σωστές κινήσεις ώστε να μην τραυματιστείς στο μέλλον. Στο λέω επειδή υπάρχουν αλυσίδες γυμναστήριων με συνδρομή πχ 50ευρώ τον χρόνο και κάνεις γυμναστική χωρίς επίβλεψη γυμναστών.

Όταν θα πηγαίνεις στο γυμναστήριο κλασικά έχεις μαζί σου πετσέτα, νερό και λουκέτο για τα locker για να βάζεις μέσα τη τσάντα έκτος αν το γυμναστήριο παρέχει λουκέτα. Μάσκα δε ξέρω τι παίζει με αυτό γιατί πήγαινα το καλοκαίρι στο γυμναστήριο στη Κρήτη και κανείς δεν φορούσε μάσκα. Αλλά τώρα φαντάζομαι που μπαίνει φθινόπωρο καλό είναι να πάρεις τα μέτρα σου γιατί πολλοί γυμνάζονται χωρίς να τηρούν τα μετρά προστασίας που για σένα είναι σημαντικό από ότι έχω καταλάβει με τη συμμετοχή σου στο thread Πανδημία.

Στη γυμναστική κάνεις πρώτα προθέρμανση δηλαδή αεροβική πχ διάδρομο, ποδήλατο, ελλειπτικό μετά συνεχίζεις στα όργανα και βάρη. Ίσως και οι γυμναστές να σου φτιάξουν ένα πρόγραμμα αν το ζητήσεις και το προσαρμόσουν ανάλογα με τις ανάγκες σου. Κάνε συχνά μικρά διαλείμματα, μη σηκώνεις περισσότερα κιλά από όσο αντέχεις γιατί τη επόμενη μέρα θα είσαι πιασμένος. Και πίνε συχνά νερό.

Τα γυμναστήρια έχουν ώρες αιχμής, συνήθως τα απόγευματα έως το βράδυ τότε που σχολάνε οι εργαζόμενοι, αν δε θες κόσμο να πηγαίνεις τα πρωινά και μεσημέρια. Τα Σάββατα όλη μέρα έχει κόσμο και κλείνουν νωρίς από ότι τις καθημερινές.

Όσο για το τρέξιμο, αν θα κάνεις αεροβική στο γυμναστήριο καλύτερα μετριάσε το τρέξιμο στη αρχή γιατί μπορεί να είσαι κουράσμενος ή να μην έχεις χρόνο.
Καλή γυμναστική να έχεις, μου υπενθύμισες ότι και εγώ πρέπει να βρω κάποιο γυμναστήριο στη Αθήνα αφού κανονίσω πρώτα κάποιες υποχρεώσεις.
Σε ευχαριστώ πολύ @Skiyo!!
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Tips για αρχάριο που ξεκινάει γυμναστήριο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

παράλληλα με το γυμναστήριο, συμβουλεύετε να συνεχίσω το τρέξιμο ή να το μετριάσω;
1) να προσέχεις πολύ την τεχνική
2) προσπάθησε το λεγόμενο "muscle-mind connection", μην ανεβοκατεβάζεις απλώς τα κιλά
3) σωστή ξεκούραση και διατροφή, είναι πααρα πολύ σημαντικό και οι περισσότεροι το αμελούν
4) τετράδιο για να σημειώνεις τι κάνεις κάθε φορά (σετ, ασκήσεις, κιλά), έτσι ώστε να μπορείς να προοδεύεις σταδιακά

το τρέξιμο τώρα θα το χρησιμοποιείς ως αερόβιο, 30-40 λεπτά 2-3 φορές την εβδομάδα. Δε χρειάζεται παραπάνω.
αυτα σε γενικές γραμμές
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Κύριο στόχο έχω σε πρώτη φάση λίγη αύξηση της μυϊκής μάζας και γράμμωση παράλληλα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διότι μέχρι τώρα, είχα εστιάσει μόνο σε αερόβια άσκηση, τρέξιμο περίπου 5-7 χλμ 4 φορές τη βδομάδα
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση
Screenshot_2022-09-28-19-57-04-166_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-09-28-19-57-13-412_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-09-28-19-57-19-312_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-09-28-19-57-25-106_com.xiaomi.hm.health.jpg
Screenshot_2022-09-28-19-57-30-487_com.xiaomi.hm.health.jpg
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Πρώτη μέρα χθες γυμναστήριο, ξεκίνησα με ζέσταμα 10 λεπτά διάδρομο περπάτημα, μετά πήγα στα μηχανήματα ένα ένα για κάθε μυϊκή ομάδα (στήθος, ώμος, πόδια) 3 σετ στο καθένα των 10-12 επαναλήψεων με μικρό διάλειμμα ενδιάμεσα. Στο τέλος, 3 σετ κοιλιακών των 10 επαναλήψεων και 2 σετ σανίδα. Νομίζω πήγα πολύ καλά για πρώτη μέρα, γιατί σήμερα ένιωσα πιάσιμο λίγο. Η άσκηση που με δυσκόλεψε περισσότερο ήταν τα βάρη με τα πόδια, παρόλο που περπατάω πολύ και κάνω πολύ συχνά τζόκινγκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα χθεσινά βιομετρικά δεδομένα
Screenshot_2022-10-08-12-22-58-866_com.xiaomi.hm.health.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπολογίζω γύρω στις 3 φορές τη βδομάδα να πηγαίνω στο γυμναστήριο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Για τώρα είναι καλά. Μια κ κανεις κυκλικό. Και 2 φορές καλά είναι.

Έτσι κ αλλιώς για μυϊκή ανάπτυξη πρεπει να κτυπας 2 φορές την εβδομάδα το κάθε μυ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Και εγώ κυκλικό για αρχή στοχεύω,για μυϊκή ανάπτυξη. Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να ελαττώσω το αερόβιο, από 3-4 φορές τη βδομάδα, πλέον σε 2 φορές, δηλαδή το τρέξιμο. Ούτως ή άλλως, αερόβιο από ότι έχω καταλάβει πετυχαίνω και με περπάτημα αρκετής ώρας. Εξάλλου για να πάω στο γυμναστήριο και να γυρίσω περπατάω γύρω στα 20-25 λεπτά
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Αν θες να αναπτυχθεί ς μυϊκά ξέχασε το αερόβιο... Το πολυ.

Κάνε 2 φορές την εβδομάδα εντονο περπατημα η τζόκινγκ για 20 λεπτά κ είσαι οκ.

Τώρα σχετικά με το κυκλικό δεν είναι για πολλα απλά το βάζουν στην αρχή το πρωτο μήνα αντε δυο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Κύριο στόχο έχω γράμμωση και να βάλω λίγη μυϊκή μάζα χέρια-πλάτη
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Δεν μπορείς δηλαδή μέσα σε μια μέρα να κανεις PR σε παγκο ώμους στήθος κ ποδια πλατη θα λαλήσει το νευρικό σου συστημα κ δε θα βγει η προπονηση. Βάλε κ την ανάρρωση μετά.

Εκτός αυτου σε μια μέρα δεν μπορείς να πιεσεις κ στήθος κ ώμους μαζί γιατί οι ώμοι πιέζονται έτσι κ αλλιώς όταν κα εις στήθος με εξαίρεση τη μεσαία κ τη πίσω μοίρα του δελτοειδη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ένα καλό προγραμμα Γιά μένα είναι

Στήθος δικεφαλοι Δευτέρα
Ποδια κορμός τρίτη
Πέμπτη πλατη τρικεφαλοι
Σάββατο στήθος δικεφαλοι
Δευτέρα πλατη τρικεφαλοι
Τρίτη ποδια κορμός.

Όποτε σε μια βδομαδα έχεις κτυπήσει κάθε μυ δυο φορες.

Το πολυ 3 ασκήσεις από 3 σετ η κάθε μια εκ των οποίων ένα από αυτά θα είναι μέχρι αποτυχίας. Κ τέλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

3 Σετ δηλαδή μέχρι αποτυχίας. Τα ααλλα κανονικά 12-18 επαναλήψεις. Να τα νιώθεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Τώρα σχετικά με το κυκλικό δεν είναι για πολλα απλά το βάζουν στην αρχή το πρωτο μήνα αντε δυο.
ναι πιστεύω μέχρι να προσαρμοστεί λίγο το σώμα, γιατί πρώτη φορά ξεκινάω αναερόβια
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Ε ναι και παιζε 50% ένταση.

Σιγά σιγά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Καλά! Τη τελευταια βδομαδα ειδικά έχω κάνει κατι τσιμπούσια με τη δικιά μου...

τι burgers..
τι πιτσες ...
τι πιτογυρα
τι γλυκά! Μιλφεηγ - προφιτερολ - βουτηματα με σοκολατα!

Ειδικα τον Στεργιου τον έχω τσακίσει.

τουλάχιστον δεν εχω κοψει προπονησεις αλλα ειπαμε απο σημερα "σοβαρευομαστε"
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ένα 7αμηνο έλειψα και τα έχετε κάνει σαλάτα εδώ μέσα .......ε ρε τι μας κάνουν οι γυναίκες ρε ντεβιλ
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Ανέβηκα μέσα σε αυτους τους μήνες..

Πιέσεις στηθους με μπάρα 80 κιλά 7-8 reps
Πιέσεις ώμων με μπαρα 60 κιλά 6 reps
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Και εγώ ....γύρισα γυμνάστηριο .Μου πήρε 3 εβδομάδες για να γυρίσω στα κιλά που σήκωνα πριν 7 μήνες .

Πάγκο ανέβηκα και εγώ 80κιλα για 6

Πιέσεις ώμων με μπάρα τις έκανα σπίτι 7 μήνες ,άθλιες για εμένα ,στο γυμναστήριο ασχολούμαι μόνο με τροχαλία
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Νικολάκη! Πάγκο χθες έπαιξα τα 80 για 9 !!! +2 παραπανω φορές από όταν τα έπαιζα για 7 το καλοκαίρι!

Θα μπω 85 σε κάποια φάση πιστευω 6 τις έχω

Κρίμα χθες δεν τράβηξα βίντεο... Γιατί είχε κόσμο κ δεν ήθελα να το αφήσω το κινητό κάπου κ να το βουτήξει κανεις. Συνήθως το στερεωνω σε ένα καρεκλάκι με έναν άλτηρα.

Την επόμενη φορά θα το τραβήξω όμως. Θέλω να έχω ένα βιντεακι παγκου με 80 κιλά για 9-10 επαναλήψεις.

Λυπήθηκα που δεν το τράβηξα γιατί ήταν πολυ δυνατό σετ! Ψέμματα ξέρετε δε λεω έχω ανεβάσει κ αλλά! Δε πειραζδει νεξτ τάιμ.

Ευτυχώς τόση σαβουρα τόσες μέρες δεν πηγε χαμένη τελείως!!!!

Στήθος πισω ! Ανάσες σωστές κ καλη ψυχολογία! Θέλει κ ψυχή μόλις έφτασα στην 7η λέω θα ανεβω τέλος!!! Είχα τον σποτερ βέβαια πισω.

Του λέω άκου πως θα παιξουμε... 7 τις έχω σίγουρα! Και θα δοκιμάσω και 8η ! Τελικά βγήκε και 9η !!!
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Καλησπέρα μετά από καιρό στο θρεντ είμαι στο τρέξιμο το τελευταίο διάστημα αλλά προπονήσεις προσπαθώ να μην σκιπαρω καθόλου! Έχω έναν ενδοιασμό μετά από καιρό σχετικά με το διάλειμμα άλλοι λένε 3-5 λεπτά παντού άλλοι λένε 2-3 μόνο σε compound ασκήσεις...δεν ξέρω εσείς τι κάνατε εγώ κάνω πχ σε μεγάλες ασκήσεις 3*12 και ξεκινάω με δύο λεπτά διάλειμμα και μόλις το φτάσω ρίχνω 10νδευτερα το διάλειμμα μέχρι το 1:30 λεπτό μετά ανεβάζω 2 κιλά και πάλι το ίδιο
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,787 μηνύματα.
Όσο χρειάζεται για να μπεις και να βγάλεις το επόμενο σετ.

Αν πχ στη πρπηγουμενη προπονηση είχες παιξει παγκο..

1ο εργασιμο 60 κιλά για 10
2ο εργασιμο 55 κιλά για 9
3ο εργασιμο 55 κιλά για 8

Και θες τώρα να κανεις

60 για 11
55 για 10
55 για 8

Γιατί να σαμποταρεις τον εαυτό σου κ να κόψεις χρόνο ξεκουρασης από το 1ο στο 2ο σετ ;

Εκείνο που σε νοιάζει είναι η προοδος στις επαναλήψεις. Οχι ποσο λιγοτερο θα κάνεις διάλειμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top