Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Με 6pack σε γνωρισε και σε ηθελε ....τι θα συμβει οταν γινεις 1pack ?

Δε θα συμβεί τίποτα γιατί πολυ απλά δεν μπλέκω με τέτοιες γυναίκες.

Ουτε 6 pack ουτε χορηγίες ταξιτζιλικια. Μόνο σοβαρές κ χαμηλών τόνων σεξυ κοπέλες με συγκινουν.

Οχι πλαστικα σε θάλασσες κ ακτές και τώρα που δε θα ξαναμπώ και φεησμπουκ! Ποιος το χεζει και αυτό. Γενικά δεν ασχολουμαι πλεον ουτε με τα σοσιαλ. Αρκετά όλη αυτή η δημοσιοποίηση της προσωπικης ζωής τι έκανες που πηγες το εφαγες ποτε χεστηκες κτλπ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Λοιπόν, επειδή εδώ μέσα μιλάτε για κιλά, διατροφή κλπ θέλω να αφήσω επίτηδες ένα σχόλιο/προβληματισμό τέλος πάντων όπως θέλετε πείτε το, αν είναι τελείως εκτός θέματος ας το αλλάξουν οι συντονιστές.

Θέλω πραγματικά να σχολιάσω με πόση ευκολία κάποιος, σε σημείο που γίνεται αγενής σχολιάζει τα κιλά του άλλου. Και πάμε με ένα story time δικό μου ως παράδειγμα. Που λέτε όσοι με ξέρετε έζησα τους τελευταίους 4 μήνες στην Ινδία για τη διπλωματική μου όπου από την πρώτη μέρα συνειδητοποίησα ότι θα βάλω κιλά πρώτον γιατί τό φαγητό ήταν εξαιρετικό και αρκετά διαφορετικό από αυτά που είχα φάει, δεύτερον επειδή βρισκόμουν σε συνθήκες άγχους και πίεσης και αυτό ξέρω ότι πολλές φορές με οδηγεί στο να τρώω παραπάνω. Και που λέτε γύρισα στην ωραία μας Ελλάδα και πραγματικά έχω ΚΟΥΡΑΣΤΕΊ άτομα να σχολιάζουν το γεγονός ότι πήρα βάρος, έστω αυτά τα 3 κιλά που κλάιν μάιν ον δε λάιν. Ευτυχώς που είμαι ένα άτομο που γενικά έχω δουλέψει μέσα μου και πλέον αποδέχομαι το σώμα μου και γενιά μου αρέσω και τα κιλά που πήρα τα χάρηκα και με το παραπάνω γιατί τα συνδιασα με πολλές όμορφες αναμνήσεις (μέσα σε αυτές και άπειρα γεύματα με φίλους, νέες γεύσεις, νέα μέρη, ακόμα καί κακές μέρες με έντονο άγχος καί πολύ παγωτό κλπ κλπ). Όμως εκεί έξω υπάρχουν πολλά άτομα που πάσχουν από διατροφικές διαταραχές, που είναι πιο ευαίσθητα κοκ καί ένα από αυτά τα άτομα υπήρξα και εγώ στο παρελθόν. Προσωπικά στο παρελθόν έχω υπάρξει κανένα 10κιλο πιο αδύνατη όπου η ποιότητα των τροφών μου ήταν 10000 φορές χειρότερη, δεν έκανα γυμναστική καθόλου καί ψυχολογικά δεν ήμουν στα καλύτερα μου. Καί δε πάω να πω ότι τα 49 κιλά είναι καλύτερα από τα 59 που είμαι τώρα αλλά θα σταθώ στο ότι δεν ξέρετε τί ζωή κάνει ο καθένας.

Γι αυτό σας παρακαλώ θερμή παράκληση, μην σχολιάζετε το βάρος του άλλου έτσι αυθαίρετα. Κάπου λίγο έλεος! Μην είστε ντιπ μαλακες
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
@Nick890 τσέκαρε τεχνική και άσε τα 6 pack!!! Δεν είμαστε αθλητές της παραλιας εμείς!!!

Πάγκος 80 κιλά για 10 επαναλήψεις η τελευταία με μια μικρή βοήθεια από το φίλο!

@Giii θα σε ενδιέφερε ο χρόνος ξεκουρασης αν ήθελες να βγάλεις 10 καλές επαναλήψεις στα 80 κιλά ;;; 🙂


Το ανεβάζω εδώ γιατί δεν με αφήνει να βάλω το αρχείο εδώ είναι πολυ μεγάλο.

@Εχέμυθη να σου δωσω μια φιλική συμβουλή. Ξεκινά να κάνεις παρεα με ποιοτικα άτομα αν δεν το κανεις ήδη.

Εμείς εδώ μέσα με τα κιλά το διασκεδάζουμε παντως δεν νομίζω να προσβαλαμε κάποιον. Ελπίζω.

Και γενικά γράψε το καθένα κ τη καθεμία που ασχολείται με τους άλλους στα παπουτσια σου.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
@Nick890 τσέκαρε τεχνική και άσε τα 6 pack!!! Δεν είμαστε αθλητές της παραλιας εμείς!!!

Πάγκος 80 κιλά για 10 επαναλήψεις η τελευταία με μια μικρή βοήθεια από το φίλο!

@Giii θα σε ενδιέφερε ο χρόνος ξεκουρασης αν ήθελες να βγάλεις 10 καλές επαναλήψεις στα 80 κιλά ;;; 🙂


Το ανεβάζω εδώ γιατί δεν με αφήνει να βάλω το αρχείο εδώ είναι πολυ μεγάλο.

@Εχέμυθη να σου δωσω μια φιλική συμβουλή. Ξεκινά να κάνεις παρεα με ποιοτικα άτομα αν δεν το κανεις ήδη.

Εμείς εδώ μέσα με τα κιλά το διασκεδάζουμε παντως δεν νομίζω να προσβαλαμε κάποιον. Ελπίζω.
Τα άτομα που κάνω παρέα δεν είναι μαλακες:P

Εδώ ρε σήμερα γυρνούσα σπίτι, πέτυχα τους γείτονες μου και ήταν σε φάση "α Έλενα τί κάνεις κλπ" και ανέφερα ότι πήγα για φαγητό με έναν φίλο μου (που btw το φαγητό σήμερα γάμησε, είχα να φάω τόσο νόστιμη μελιτζάνα καπνιστή από τότε που την έκανε η γιαγιά μου στον ξυλοφουρνο. Και ακούω να λένε " καλά δε σου έφτανε το ινδικό που έτρωγες και παχυνες; " . Και ήμουν σε φάση ορίστε;;;; Οπότε κι εγώ σχολίασα ότι "χαχχαχαχαχαχαχα! Μετά τό ινδικό ευκαιρία να απολαύσω ξανά το ελληνικό". Έπρεπε να τους πω να με καλέσουν για τραπέζι να τούς δείξω τα νέα μου σκιλς καί νά τούς αδειάσω όλο το ταψί με τα γεμιστά. Και δεν είναι τό μόνο περιστατικό, εδώ οι παππούδες μου, κλασσικά με πέρασαν από αξονική τομογραφία όταν γύρισα Αθήνα που αυτοί πες είναι μεγάλοι, χέστηκα.

Τέλος πάντων, όχι εσείς αλλά γενικότερα όποιος άνθρωπος τού Θεού και όχι μόνο βλέπει εδώ το ποστ μου, μήν είστε μαλακες πλιζ δηλαδή
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Δεν είναι σίγουρο ότι όλοι όσοι σου πουν για τα κιλά στο λένε με κακία. Ουτε ξέρουν τι μπορεί να έχεις περασει. Απλά πρεπει πλεον να δεχθουμε ότι υπάρχει χάσμα γενεών. Η νέα γενιά με τη παλια. Παλια κάποια πραγματα ήταν πιο αποδεκτά. Πλέον δεν είναι. Και δεν αναφέρομαι σε σκληρά κ σοβαρά περιστατικα. Αλλά σε πιο σοφτ. Τέλος πάντων. Ολαν καλά. Ουτε εγώ έχω 6 pack αλλά έπαιξα ωραία σετ σήμερα!

Βέβαια χθες πεσαμε για υπνο στις 21.30 το βράδυ!!!!!! Πολυ καλο.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,830 μηνύματα.
Χθεσινή στήθος πλατη

3 ασκήσεις στηθους με 4 , 3 και 3 σετ
3 ασκήσεις πλατης το ίδιο στον αριθμό των σετ.

2-3 τα ζόρικα σετ για κάθε μυϊκή ομάδα όχι παραπανω.

Πρώτη άσκηση παγκος ξεκίνησα ζέσταμα κ λιγο χοροπηδητο για να ζεστάνουμε κ τη καρδια.

Κυριο σετ στα 80 κιλά όπως φαίνεται κ στο βίντεο για 9-10 επαναλήψεις μέχρι αποτυχίας.

Διάλειμμα 4 λεπτά

Επόμενο σετ με 70 κιλα για 10 επαναληψεις

Διάλειμμα 5 λεπτά

Επόμενο σετ 65 κιλα για 10

Κ τέλος 60 κιλα για 10

Με λίγα λόγια διατηρησα την ένταση συνολικά στα υπόλοιπα σετ και πετυχα και 1-2 επαναλήψεις προοδο με 80 κιλα.

Με σταθερο το συνολικό όγκο προπονησης αυξησα επαναλήψεις σε ένα φορτίο άρα progressive overload.

Με αυτή τη σκέψη ας κάνω και 6 λεπτά διαλειμα γιατί αν κανεις 2 και δεν έχεις αναρρώσει κ μπεις στα 70 κιλά ψοφος από τα 80 αντί για 10 θα έκανα 7.

Κατάλαβες Gii; μη σε μπερδευουν. Είναι άλλη προπονηση τα μικρά διαλείμματα με λιγότερα κιλά.

Και εννοείται πως αφου κάνω σταθερά τα 80 για 9-10 μπορώ να δοκιμάσω και 85 ίσως και 90.

Αυτά για το βλέπω κ κάτι άλλους με το ζόρι 4-5 επαναλήψεις κ πανε να ανεβάσουν κ άλλο.

Μετά λένε τραυματίστηκα. Ε όταν πιεζεις ένα σώμα που ακόμη ειναι αγυμναστο για τα κιλά που βάζεις τι περιμενεις ; αφήστε τον εγωισμό έξω από το γυμναστήριο. Θέλει χρόνια. Το άθλημα.

Εγώ περυσι έπαιζα 75 κ φέτος παω για 85 δεν παω για 100 όμως. 10 κιλά το χρόνο θα αυξανεις.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Χθεσινή στήθος πλατη

3 ασκήσεις στηθους με 4 , 3 και 3 σετ
3 ασκήσεις πλατης το ίδιο στον αριθμό των σετ.

2-3 τα ζόρικα σετ για κάθε μυϊκή ομάδα όχι παραπανω.

Πρώτη άσκηση παγκος ξεκίνησα ζέσταμα κ λιγο χοροπηδητο για να ζεστάνουμε κ τη καρδια.

Κυριο σετ στα 80 κιλά όπως φαίνεται κ στο βίντεο για 9-10 επαναλήψεις μέχρι αποτυχίας.

Διάλειμμα 4 λεπτά

Επόμενο σετ με 70 κιλα για 10 επαναληψεις

Διάλειμμα 5 λεπτά

Επόμενο σετ 65 κιλα για 10

Κ τέλος 60 κιλα για 10

Με λίγα λόγια διατηρησα την ένταση συνολικά στα υπόλοιπα σετ και πετυχα και 1-2 επαναλήψεις προοδο με 80 κιλα.

Με σταθερο το συνολικό όγκο προπονησης αυξησα επαναλήψεις σε ένα φορτίο άρα progressive overload.

Με αυτή τη σκέψη ας κάνω και 6 λεπτά διαλειμα γιατί αν κανεις 2 και δεν έχεις αναρρώσει κ μπεις στα 70 κιλά ψοφος από τα 80 αντί για 10 θα έκανα 7.

Κατάλαβες Gii; μη σε μπερδευουν. Είναι άλλη προπονηση τα μικρά διαλείμματα με λιγότερα κιλά.

Και εννοείται πως αφου κάνω σταθερά τα 80 για 9-10 μπορώ να δοκιμάσω και 85 ίσως και 90.

Αυτά για το βλέπω κ κάτι άλλους με το ζόρι 4-5 επαναλήψεις κ πανε να ανεβάσουν κ άλλο.

Μετά λένε τραυματίστηκα. Ε όταν πιεζεις ένα σώμα που ακόμη ειναι αγυμναστο για τα κιλά που βάζεις τι περιμενεις ; αφήστε τον εγωισμό έξω από το γυμναστήριο. Θέλει χρόνια. Το άθλημα.

Εγώ περυσι έπαιζα 75 κ φέτος παω για 85 δεν παω για 100 όμως. 10 κιλά το χρόνο θα αυξανεις.
Καταλαβα εμένα τα διαλείμματα είναι κυρίως 2λεπτα αλλά θα δοκιμάσω σε μερικές προπονήσεις να τα ανεβάσω να πειραματιστω
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Καταλαβα εμένα τα διαλείμματα είναι κυρίως 2λεπτα αλλά θα δοκιμάσω σε μερικές προπονήσεις να τα ανεβάσω να πειραματιστω
Το διάλειμμα εξαρταται από πολλά πράγματα και από τι είδους προπόνηση κανεις.

Το είδος καθορίζει το volume του συνολικότερου προγράμματος και το intensity του κάθε σετ και αυτό με τη σειρά του επηρεάζει ένα σωρό ακόμη παραμέτρους.
Οπότε επειδή είναι σχετικό, παιρνε τόσο διάλειμμα ούτως ώστε να μπορείς να μπεις στο επόμενο σετ, έχοντας ρίξει πάλι τους παλμούς σου, και να είσαι σε θέση να ανταπεξέλθεις.

Γι αυτό μεταξύ 1ου και 2ου μπορεί να είναι μικρότερο από το 2ο προς 3ο.
Γενικά υπάρχουν κάποιες σταθερές, αλλά δεν είναι αμετάβλητες.
Και πέρα από όλα τα παραπάνω παίζει ρόλο ακόμη κι η ηλικία, το πόσο ξεκούραστος είσαι εκείνη την ημέρα, αν έχει φάει επαρκώς 2 ώρες πριν την προπόνηση, αν έχεις αναρρώσει από την προηγούμενη κα.

Trial and error είναι η φάση, με προσοχή.
Έτσι, θα δεις και το σώμα σου σε τι ανταποκρίνεται καλύτερα σ αυτή την φάση που βρίσκεται την κάθε δεδομένη στιγμή
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,050 μηνύματα.
καλησπέρα!
Έχοντας ξεκινήσει εδώ και 1,5 περίπου μήνα γυμναστήριο, εφαρμόζοντας μέχρι στιγμής κυκλικό πρόγραμμα, χτυπώντας την ίδια μέρα πλάτη, στήθος, πόδια, χέρια, περίπου 2 φορές την εβδομάδα από 3 σετ των 10 επαναλήψεων κάθε άσκηση, αποφάσισα από εδώ και πέρα να εστιάζω συγκεκριμένες ημέρες προπόνησης σε συγκεκριμένες ομάδες μυών. Γυμναστήριο μπορώ να πηγαίνω το max 3 φορές την εβδομάδα. Σκέφτομαι κάτι του στυλ τη 1 μέρα upper body προπόνηση, την άλλη lower body... και ίσως τη 3η μέρα αερόβιο μόνο. Στόχος μου είναι να αναπτύξω λίγη μυϊκή μάζα στο πάνω μέρος του σώματος. Τι θα με συμβουλεύατε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

άσχετο αλλά μέχρι στιγμής από τη μέχρι τώρα τριβή και εμπειρία με την όλη φάση, οι αγαπημένες μου ασκήσεις είναι στο chest press machine και οι εκτάσεις τετρακέφαλων στο μηχάνημα
1668597047887.png


1668597103851.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Για μένα άσε τα μηχανήματα και δώσε έμφαση σε βασικές πολυαρθρικες.

Επίσης, αφού θα πηγαίνεις μονο 2 φορές τη βδομάδα φροντισε τουλάχιστον να φεύγεις σακατεμενος
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,050 μηνύματα.
Για μένα άσε τα μηχανήματα και δώσε έμφαση σε βασικές πολυαρθρικες.
Γιατί έτσι;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, αφού θα πηγαίνεις μονο 2 φορές τη βδομάδα φροντισε τουλάχιστον να φεύγεις σακατεμενος
Για αρχή μου έχουν πει 2 φορές τη βδομάδα είναι ικανοποιητικές
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γιατί έτσι;
Θα συμφωνήσω με τον @Cade

Γιατί πέρα από πρώτο διάστημα χαρητος που όλοι το περνάνε και θα αναπτυχθεί σ μυϊκά με ο,τι κι αν κανεις. Έπειτα, αν θες όντως να δεις σημαντική διαφορα (δεν μιλάμε για κάτι ακραίο), πρέπει να πιεζεσαι πολύ στην προπόνηση. Αυτό στο επιτρέπει το ότι πας σε μικρή συχνότητα - δηλ θες μόνο δυο φορές βάρη.

Πάντως, αν δεν θες να χάσεις και λίπος, δεν καταλαβαίνω γιατί να μπει μόνο του το αεροβιο.
Ειδικά από τη στιγμή που ο στόχος σου είναι αύξηση του πάνω μέρους.
Θα πρότεινα 2 upper και 1 lower και να φτάνεις σε αποτυχία. Έχεις επαρκή χρόνο για ανάρρωση. Θα λεγαμε άλλα, αν έπαιζες 5 προπονήσεις πχ.

Το αεροβιο βάλτο μετά από την προπόνηση
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υγ: ααα και εξυπακούεται πως αν είναι να τρως την τεχνική ή το εύρος κίνησης, μην ανεβάσεις κιλό ποτέ των ποτών
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για αρχή μου έχουν πει 2 φορές τη βδομάδα είναι ικανοποιητικές
Εε εξαρταται την αρχή, τον αρχάριο, τον στόχο, πόσο θες να ζοριστείς, αν έχεις σοβαρό προπονητή απέναντι και γενικά βοήθεια ή όχι (εννοειται μπορείς και μόνος, αλλά κακα τα ψέματα η βοήθεια συμβάλει καθοριστικά σε κάποια πραγματάκια).

Αρχάριος με αρχάριο διαφέρει. Δεν ξεκινάνε από την ίδια αφετηρία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κύριο στόχο έχω σε πρώτη φάση λίγη αύξηση της μυϊκής μάζας και γράμμωση παράλληλα
Αυτό είναι λάθος εξ ορισμού.
Δεν μπορείς να γραμμώσεις, γιατί δεν έχεις κάτι να γραμμώσεις. Ακριβώς γιατί είσαι αρχάριος.
Άλλο που μπερδεύονται κάποιοι με τους κοιλιακούς, είχε και ο Ιησούς.

Τι θέλω να πω, ως αρχάριος μπορείς να κανεις δυο πράγματα αφού θες να χάσεις λίπος: 1) να μείνεις σε θερμίδες συντήρησης και με σωστά macros και προπόνηση έντασης να κανεις ανασύσταση, δηλ να χάσεις λίπος και να βάλεις λίγη μυική μάζα.
Αυτό, ακριβώς επειδή είσαι αρχάριος μπορεί να γίνει σχετικά πολύ εύκολα. Περνώντας ο καιρός θα αλλάζει η ευκολία.

2) να κυμανθείς υποθερμιδικα και πάλι με ανάλογα macros να μπορέσεις να συντηρήσεις και να χτίσεις και λίγη μυικοτητα. Αυτό γενικά δεν συμβαίνει, αλλά είπαμε. Η πρώτη επαφή, οι πρώτοι μήνες χοντρικά ενός αρχάριους είναι η περίοδος του παραδείσου.
Έχω δει πολύ κόσμο να το πετυχαίνει.

Όπως και να έχει κι ανεξάρτητα με το λίπος ή την μυικοτητα, η διατροφή είναι καθοριστικής σημασίας. Το να τρως, δηλαδή, ποιοτικά και επαρκή ποσότητα ανάλογα του στόχου και της καθημερινότητας σου.
Τώρα το τι θα τρως, πόσο καθαρά και μπλα μπλα, είναι κάτι που δεν μπορεί να σου πει κανεις γιατί πέραν του ότι είναι προσωπική υπόθεση του καθενός να βρει την «χρυσή τομή» της ισορροπίας και να τρώει χωρίς να πιέζεται, δεν έχουμε ιδέα και της οικονομικής σου άνεσης και άλλων σοβαρών στοιχείων.

Μέσα από διάβασμα και πειραματισμό, θα το βρεις. Απλά θέλει το χρόνο του κι αυτό.
Γνωρίζω πως στην αρχή όλα φαίνονται βουνό, αλλά αν το αγαπήσεις και έχεις την ανάλογη υπομονή και συνέπεια, δεν υαπρχει περίπτωση να μην δεις σημαντικότατες διάφορες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,050 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ @yorkie !! Μία απορία έχω μόνο, για ποιο λόγο δε συνίστανται ιδιαίτερα τα μηχανήματα για ανάπτυξη μυϊκής μάζας; πχ chest press machine
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από ότι κατάλαβα και ο @Cade μου συνέστησε ασκήσεις με βάρος σώματος; :hmm:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ @yorkie !! Μία απορία έχω μόνο, για ποιο λόγο δε συνίστανται ιδιαίτερα τα μηχανήματα για ανάπτυξη μυϊκής μάζας; πχ chest press machine
Κατ εμε η μίξη πολυαρθρικών και γενικότερα ελεύθερων ασκήσεων και με μηχανήματα είναι το ιδανικό.

Μιας που κάποιες μυϊκές ομάδες για να τις χτυπήσεις σωστά και από συγκεκριμένη γωνία, θες και μηχάνημα. Αναφερω μόνο ένα παράδειγμα λόγων.

Γενικά μάλλον ο Cade εννοούσε να μην επαναπαυθείς αποκλειστικά και μόνο σε μηχανήματα. Μιας που δεν συμβάλουν το ίδιο στο μυικό ερέθισμα όσο μια πολυαρθρική και γιατί με ελεύθερες ασκήσεις μπορείς να δουλέψεις και τους ισορροπιστές μύες και φυσικά την ευλυγισία, ισορροπία σου κτλ.
Αυτά σε γενικες γραμμές.

Ωστόσο, ένας αρχάριος είναι αναμενόμενο, βασει το πως δουλεύουν τα περισσότερα γυμναστήρια, να έχει παρά πολλά μηχανήματα ή και μόνο αυτά στο πρόγραμμα του.
Οπότε και το καλό και το ωφέλιμο, βρίσκεται πάντα σε συνάρτηση με το που βρισκόμαστε. Μη βιαζεσαι και θα προστεθούν και πιο απαιτητικές. Το θέμα είναι να έχεις καλή καθοδήγηση απ αυτόν που σου βγάζει το πρόγραμμα
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,050 μηνύματα.
Το θέμα είναι να έχεις καλή καθοδήγηση απ αυτόν που σου βγάζει το πρόγραμμα
Μέχρι στιγμής μόνος μου ακολουθώ το αρχικό πρόγραμμα, το κυκλικό. Έχω δει σημαντική διαφορά στο στήθος, αλλά όχι στο χέρι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι θέλω να πω, ως αρχάριος μπορείς να κανεις δυο πράγματα αφού θες να χάσεις λίπος: 1) να μείνεις σε θερμίδες συντήρησης και με σωστά macros και προπόνηση έντασης να κανεις ανασύσταση, δηλ να χάσεις λίπος και να βάλεις λίγη μυική μάζα.
Αυτό, ακριβώς επειδή είσαι αρχάριος μπορεί να γίνει σχετικά πολύ εύκολα. Περνώντας ο καιρός θα αλλάζει η ευκολία.
Επειδή δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με αυτές τις έννοιες ακόμη :lol:, όταν λέμε macros εννοούμε μακροθρεπτικά συστατικά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γνωρίζω πως στην αρχή όλα φαίνονται βουνό, αλλά αν το αγαπήσεις και έχεις την ανάλογη υπομονή και συνέπεια, δεν υαπρχει περίπτωση να μην δεις σημαντικότατες διάφορες.
χμμ η αλήθεια είναι πως μου φαίνονται λίγο σύνθετα:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Επειδή δεν είμαι πολύ εξοικειωμένος με αυτές τις έννοιες ακόμη :lol:, όταν λέμε macros εννοούμε μακροθρεπτικά συστατικά;
Ναι ναι

Υπάρχουν και μηχανές υπολογισμού ον-λάιν, μπορεί να σε βοηθησει


χμμ η αλήθεια είναι πως μου φαίνονται λίγο σύνθετα:D
Χαχαχα σε όλους!

Κάθε αρχή και δύσκολη, θα στρώσουν όλα σιγά-σιγά.
Καλή αρχή :weak:
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Αυτό το νήμα αφορά τη στάση των μελών της κοινότητας απέναντι στους χώρους γυμναστικής!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,858 μηνύματα.
Εγώ έχω στήσει ένα mini - γυμναστήριο σε ένα μικρό δωμάτιο του σπιτιού, αλλά δυστυχώς δε το χρησιμοποιώ :P
Είχα την καύλα να ασχοληθώ να το στήσω αλλά κάνω σπάνια, όχι ότι το έχω τελείως παρατημένο.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να προμηθευτώ ένα στρώμα γυμναστικής για το σπίτι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Γλυκεεες καλησπέερες:give_rose:

Εκεί που έφτιαξα την συνταγούλα και την έστειλα πανταχόθεν, θυμήθηκα τα περασμένα μεγαλεία που τις έβαζα εδώ.
Οπότε...για τσακώστε μία δική μου αγαπημένη συνταγή για pancakes.

Δεν έχω κάποια στανταρ αναλογία, το πήγα με το μάτι και με τα μάκρος που ήθελα να καλύψω σαν σνακ. Οπότε ψιλοαλλάζουν.

Αλλά έβαλα : · 1 ολόκληρο μεγάλο αυγο
· 1 ασπράδι
· 50 γρ βρώμη ολικής
· 1 scoop protein isolate choco and coconut της dymatize (η καλύτερη ποιοτικά πρωτεΐνη που έχει τύχει να δοκιμάσω για ένα σωρό λόγους, βέβαια κοστίζει)
·λίγο baking powder στην μύτη ενός μικρού κουταλιου
· λίγο νερό μέχρι να χυλώσει, χωρίς να ναι πολυ πηχτό, ούτε και νερουλό

Για επικάλυψη:
·ταχίνι με κακάο wild souls (αρκετά τίμια και χωρίς πρόσθετα)
·ινδοκαρυδο
·1 μπανάνα

Για τα γούστα μου (ψιλοάγλυκα και χωρίς πολλά υλικά - ενώ απ αυτά που δεν έχω έτσι κι αλλιώς στην κουζίνα μου) είναι γρήγορη και εύκολη λύση.
Μ αρέσουν πιο πολύ από την κλασική συνταγή των μαγαζιών (τα οποια που φαίνονται πανγλυκα, πάνβαρια και δυσκολοχώνευτα και πολύ λαδεροβουτυρωμένα. Ναι ναι, δεν είναι πολύ δημοφιλές το γούστο μου στο φαγητό 😂😂).

Καλή απόλαυση, αν τα δοκιμάσετε 😋
BF2BD680-259F-42C4-9FD0-40C4B812249A.jpeg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top