Fitness Thread!

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Έκανες όλες αυτες τις ασκησεις για πόδια ;; 17

εγω 3 ασκησεις να κανω απο 3-4 σετ το πολύ.
Παναγία μου!
Αυτό θα σχολίαζα κι εγώ.
Αρχικά πολύ κακοστημενο πρόγραμμα και δεν έχει να κάνει με προτιμήσεις και με υποκειμενικές γνώμες, αλλά με στανταρ πραγματάκια.

Ασχολιαστος ο όγκος προπόνησης, που όσο λίγα κιλά και να βάζει πάλι θα ήταν πιο αποδοτικό να κανει μαξ 5-7 ασκήσεις. Προσωπικά θα επιμείνω στο 5 για πόδια, αν δεν είσαι τουλάχιστον advanced.

17 ασκήσεις είναι τραγικές για όλους σε οποιο επίπεδο και να σαι. Με το 1/3 θα έβλεπε κάποιος μεγαλύτερα αποτελέσματα.

Κανονιστε να δω να μου ασπρίσει καμία τρίχα!!
Ρισκο να ανοίγω το στεκι αραιά και που 😂
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για αυτό παίζει ρόλο ηλικία, σωματικό βάρος, ύψος κτλπ ή ακόμη και ρυθμός βαδίσματος;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

εμένα τα 10.000 βήματα γύρω στις 200+ θερμίδες συνήθως μου βγαίνουν
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

επίσης δε ξέρω και κατά πόσο οι μετρήσεις είναι κοντά στην πραγματικότητα,αν και μάλλον είναι γιατί και με το Mi Band 6 περίπου ίδιες τιμές έπαιρνα με το Huawei GT 3 τώρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ώπα.. νομίζω τώρα βρήκα πού φαίνονται οι συνολικές καμμένες θερμίδες από κάθε δραστηριότητα

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

όπου το ''άλλη'', αφορά το γυμναστήριο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στη δεύτερη screenshot φαίνονται όντως μόνο τα δεδομένα από τα ημερήσια βήματα μέχρι στιγμής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης δεν έχω καταλάβει τον δείκτη αυτό, τι αντιπροσωπεύει και πώς να τον αυξήσω σημαντικά. Έχω σταματήσει το τρέξιμο από το Σεπτέμβριο παρεμπιπτόντως και έχω επικεντρωθεί γυμναστήριο σε βάρη.
To ποσες θερμιδες καις εξαρταται απο το βαρος σου, την ταχυτητα και τον σφυγμο. Καις λιγοτερες αν πηγαινεις με 2.5χλμ/ω και σφυγμο 90 σε σχεση με 6χλμ/ω και σφυγμο 120. Το VO2max μετραει ποσο οξυγονο καταναλωνεις και ουσιαστικα δειχνει την αεροβια και καρδιαγγειακη σου κατασταση. Μη δινεις σημασια στην μετρηση γιατι αμφιβαλλω οτι ειναι σωστη ή αξιοπιστη. Αυτα τα μετρανε με respirometers.
Παναγία μου!
Αυτό θα σχολίαζα κι εγώ.
Αρχικά πολύ κακοστημενο πρόγραμμα και δεν έχει να κάνει με προτιμήσεις και με υποκειμενικές γνώμες, αλλά με στανταρ πραγματάκια.

Ασχολιαστος ο όγκος προπόνησης, που όσο λίγα κιλά και να βάζει πάλι θα ήταν πιο αποδοτικό να κανει μαξ 5-7 ασκήσεις. Προσωπικά θα επιμείνω στο 5 για πόδια, αν δεν είσαι τουλάχιστον advanced.

17 ασκήσεις είναι τραγικές για όλους σε οποιο επίπεδο και να σαι. Με το 1/3 θα έβλεπε κάποιος μεγαλύτερα αποτελέσματα.

Κανονιστε να δω να μου ασπρίσει καμία τρίχα!!
Ρισκο να ανοίγω το στεκι αραιά και που 😂
το προβλημα ειναι οτι εχω πολλη ορεξη για ασκηση και ξεκιναω με ενα πλανο και οταν τελειωνω θελω να κανω και αλλα και απλα προσθετω ασκησεις που μου αρεσουν. Δεν το κανω για να δω μεγαλυτερα ή γρηγοροτερα αποτελεσματα. Το κανω επειδη απλα μου αρεσει. Καποιες φορες εχω ορεξη για 1 ωρα, αλλες για 2 αλλες για 3, αλλες για καθολου, οπως πχ σημερα.

Αυτους τους γ***μενους δικεφαλους πως τους κανουμε πιο δυνατους; Νιωθω οτι εχω κανει ελαχιστη προοδο μεσα σε 6 εβδομαδες. Ανεβηκα μονο 1.5-2 κιλα. Σε ολες τις υπολοιπες ασκησεις εχω δει σημαντικη αυξηση στα κιλα, αλλα σε αυτα οχι. Κανω ασκησεις στο μηχανημα, με dumbbells, barbells και στην τροχαλια.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Αυτους τους γ***μενους δικεφαλους πως τους κανουμε πιο δυνατους;
Χμμμ λοιπόν!
Θα πρότεινα να έβαζες μια ημέρα μόνο λίγο στήθος μαζί με δικέφαλα και τρικέφαλα (τα οποια συνεργατ δουλεύουν όταν χτυπάς κι άλλες ομαδες).

Για στήθος βάλε 2 ή 3 μαξ βασικές

Και

Δυο σουπερ σετ για δικέφαλα-τρικέφαλα
Πχ dumbbell curls + triceps cable push down 3-4x12

Hummer curls + overhead triceps extension 3-4x12

Για αρχή αυτά και μετά ίσως βάζεις μια τριτη για δικέφαλα. Κι αν θες να μεγαλώσει το πρόγραμμα χτυπα και κορμό-ραχαιους και βάλε και λίγο αεροβιο και μετά παιξε με διατάσεις και foam roller.

Απλα εχε υπόψη ότι μπορεί να μη μεγαλώνουν σε όψη και δύναμη, γιατί τα χτυπάς πολύ ή δεν τρως πολυ. Clean food is the fuel

ΥΓ:όλοι και σε όλα τα σημεία έχουν περιθώρια βελτίωσης -ειδικά αν βρίσκονται στα 3 πρώτα χρόνια γυμναστικης γίνεται και εύκολα και γρήγορα σχετικά- όμως η γενετική παίζει τον ρόλο της. Υπάρχει ένα ταβάνι και ο καθένας έχει σημεία που έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες και ανταποκρίνονται πιο εύκολα. Πέρα απ αυτό και το ίδιο το σχήμα του μυ είναι γενετικό
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χμμμ λοιπόν!
Θα πρότεινα να έβαζες μια ημέρα μόνο λίγο στήθος μαζί με δικέφαλα και τρικέφαλα (τα οποια συνεργατ δουλεύουν όταν χτυπάς κι άλλες ομαδες).

Για στήθος βάλε 2 ή 3 μαξ βασικές

Και

Δυο σουπερ σετ για δικέφαλα-τρικέφαλα
Πχ dumbbell curls + triceps cable push down 3-4x12

Hummer curls + overhead triceps extension 3-4x12

Για αρχή αυτά και μετά ίσως βάζεις μια τριτη για δικέφαλα. Κι αν θες να μεγαλώσει το πρόγραμμα χτυπα και κορμό-ραχαιους και βάλε και λίγο αεροβιο και μετά παιξε με διατάσεις και foam roller.

Απλα εχε υπόψη ότι μπορεί να μη μεγαλώνουν σε όψη και δύναμη, γιατί τα χτυπάς πολύ ή δεν τρως πολυ. Clean food is the fuel

ΥΓ:όλοι και σε όλα τα σημεία έχουν περιθώρια βελτίωσης -ειδικά αν βρίσκονται στα 3 πρώτα χρόνια γυμναστικης γίνεται και εύκολα και γρήγορα σχετικά- όμως η γενετική παίζει τον ρόλο της. Υπάρχει ένα ταβάνι και ο καθένας έχει σημεία που έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες και ανταποκρίνονται πιο εύκολα. Πέρα απ αυτό και το ίδιο το σχήμα του μυ είναι γενετικό
Δεν με ενοχλει αν δεν μεγαλωσουν, ειμαι ευχαριστημενη με το μεγεθος τους, αλλα θελω δυναμη οπωσδηποτε. Αυτη τη στιγμη μπορω να βγαλω 3χ10 στα 5 κιλα (dumbbells), 3χ8 στα 5.7 κιλα και 3χ6 στα 6.8. Στα barbells ειμαι στα 3χ10 11.35 κιλα, 3χ8 13.6 κιλα. ΕΙναι το πιο αδυναμο μου σημειο. Ειχα ξεχασει εντελως τα hummer curls, θα τα ενταξω στην προπονηση. Το στηθος ειναι απο τους μυες που θελω να φουσκωσει lol. Κορμο αποφευγω να γυμναζω πολυ, δηλαδη εννοω κοιλιακους. Ειναι το μονο σημειο που δεν θελω να φουσκωσει γιατι ειμαι σε τελειες αναλογιες αυτη τη στιγμη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Συνημμένα

  • IMG_20230317_121316.jpg
    IMG_20230317_121316.jpg
    685.9 KB · Εμφανίσεις: 53

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Η πιό ωραία άσκηση για τρικεφαλους που εμενα με πιάνει ειναι αυτή

Σκέφτομαι και εγώ να την εντάξω στο ασκησιολόγιό μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης μία άλλη αγαπημένη μου άσκηση στο μηχάνημα είναι αυτή, που εκτελώ 10 επαναλήψεις από 2 σετ 32kg
1679067030131.png

Βλέπω πως εκτός από πλάτη πιάνει και λίγο χέρι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αυτή επίσης για upper body
1679067094004.png
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να την εντάξω στο ασκησιολόγιό μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης μία άλλη αγαπημένη μου άσκηση στο μηχάνημα είναι αυτή, που εκτελώ 10 επαναλήψεις από 2 σετ 32kg
View attachment 113931
Βλέπω πως εκτός από πλάτη πιάνει και λίγο χέρι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αυτή επίσης για upper body
View attachment 113932
Εγώ τρελαίνομαι για lat pulldown στην τροχαλία. Μου αρέσει περισσότερο και η άλλη εκδοχή της που φέρνεις το σιδερο πίσω από τον αυχένα:

1679076090072.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Σκέφτομαι και εγώ να την εντάξω στο ασκησιολόγιό μου.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης μία άλλη αγαπημένη μου άσκηση στο μηχάνημα είναι αυτή, που εκτελώ 10 επαναλήψεις από 2 σετ 32kg
View attachment 113931
Βλέπω πως εκτός από πλάτη πιάνει και λίγο χέρι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και αυτή επίσης για upper body
View attachment 113932

Εγώ 3 ασκήσεις κάνω για πλατη.

Pull down
Κωπηλατικη για πλατυ ραχιαίο στο μηχάνημα η αρσεις θανάτου
Και rear delts στο μηχάνημα του pec Dec από την αντίθετη φορά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
IMG_20230318_105408.jpg


Σημερινή προπονηση στηθος - πλατη

3 ασκήσεις στήθος τώρα είμαι στη 2η κ άλλες 3 για πλατη.

Άρχισαμε από τις 10.30 που έφτασα τα " Έχεις πολλα ακόμα εδώ; "

Καλά κρασιά... Σάββατο πρωι

Τον Απρίλιο θυμήθηκαν το γυμναστήριο.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,009 μηνύματα.
Εμένα η πιο ζόρικη άσκηση upper body που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής είναι η shoulder press στο μηχάνημα.
1679133600313.png

Βάζω 18kg και κάνω 2 σετ από 8 επαναλήψεις συνήθως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης μία πολύ ωραία άσκηση για στήθος η incline press.
1679133687736.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Καλη ειναι αλλά δεν την έχω πετυχει ως τώρα σε γυμναστήριο. Θα ανεβάσω βιντεακι μετά με 30 κιλά σε κάθε χέρι αλτηρα επικληνης παγκος για 12 επαναλήψεις 😄
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Το μόνο που δεν μ αρεσε ηταν ότι δεν κατεβάζω αρκετά κάτω ... πιο μικρο εύρος κινησης αλλα οκ θα το βελτιώσω σε επομενες προπονήσεις.


30kg / χερι για 12. PR.

θα μείνω εδώ να βελτιώσω τεχνική και εύρος κίνησης.

25 κιλα δευτερο σέτ αέρα εβγαλα 16 επαναλήψεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΣΤΗΘΟΣ - ΠΛΑΤΗ

1. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΠΑΓΚΟΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

- Ζεσταμα με 15 - 20 κιλά αλτηρες -

1ο σέτ 30 κιλα / χέρι για 12 επαναλήψεις.
2ο σέτ 25 κιλά / χέρι για 15 επαναλήψεις
3ο σέτ 22.5 κιλά / χέρι για 13 επαναλήψεις

2. ΠΡΕΣΑ ΓΙΑ ΣΤΗΘΟΣ

1ο σέτ 77 κιλά για 10
2ο σέτ 73 κιλά για 11
3ο σέτ 64 κιλά για 11
4ο σέτ 64 κιλά για 11

3. PEC DEC

22.5 ΚΙΛΆ για 13
22.5 κιλα για 13
18 για 10

ΠΛΑΤΗ

pull down σε μηχάνημα με κλειστη λαβή

1. 60 κιλά για 10 επαναληψεις (καλή τεχνική)
2. 48 κιλά για 13
3. 42 κιλά για 11
4. 42 κιλά για 10 (2 τελευταια σετ αυστηρα 1,5 λεπτο διάλειμα)

row machine
54 για 14
54 για 13
54 για 11

(διαλειμα 1,5 λεπτο αναμεσα στα σέτ)

rear delts
18 κιλά για 8
13.5 κιλά για 9
9 κιλα για 12
9 κιλα για 12

ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ - ΤΕΛΟΣ. ΣΥΝΟΛΟ 1 ωρα και 20 λεπτα μαζι με τα διαλειματα.
 

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
Το μόνο που δεν μ αρεσε ηταν ότι δεν κατεβάζω αρκετά κάτω ... πιο μικρο εύρος κινησης αλλα οκ θα το βελτιώσω σε επομενες προπονήσεις.


30kg / χερι για 12. PR.

θα μείνω εδώ να βελτιώσω τεχνική και εύρος κίνησης.

25 κιλα δευτερο σέτ αέρα εβγαλα 16 επαναλήψεις.
Είναι αρκετά μικρό το εύρος όντως φιλικά πάντα 😝
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Είναι αρκετά μικρό το εύρος όντως φιλικά πάντα 😝

Θα το φτιάξουμε :P

Θα μπορουσα να κανω πληρες ευρος αλλα θα έκανα 8-9 το πολύ. 12 με τιποτα.

Βήμα - βήμα.

Θέλει μια συνεχη 5ετια στο γυμναστηριο για να φτάσεις σε καλά επιπεδα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.

Χθεσινή προπονηση ! Στήθος πλατη

Πρώτη άσκηση
Καμψεις με προσθετο βάρος 20 κιλων πανω μου.

Νομίζω με πιασανε...

Φιλαμε το έδαφος!!! 😁

Tip : Μην βάζεις κιλά που δεν μπορείς να ελέγξεις! Σε ενδιαφέρει να κτυπήσει τον μυ και όχι τις αρθρώσεις και τους τένοντες!
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Σαν να παχυναμε τελευταία όλοι μας... Πρέπει να κάνω περισσότερο βαδην. Μου το ορκίστηκα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Σαν να παχυναμε τελευταία όλοι μας... Πρέπει να κάνω περισσότερο βαδην. Μου το ορκίστηκα.

Εγώ είμαι σε φάση διαιτας. Αλλά όχι να τα χάσω όπως να ναι. Τώρα είμαι 91. Άραγε στα 81 θα βλέπω κοιλιακους ; αν βλέπω οκ σταματάω εκεί.

Κανα 5-6 μήνες θα μ παρει.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.
Εγώ είμαι σε φάση διαιτας. Αλλά όχι να τα χάσω όπως να ναι. Τώρα είμαι 91. Άραγε στα 81 θα βλέπω κοιλιακους ; αν βλέπω οκ σταματάω εκεί.

Κανα 5-6 μήνες θα μ παρει.
Εγώ είμαι στα 98. Δεν είναι εύκολο να κάνω δίαιτα μέσα στο Πάσχα.
Γυμναστική όμως έχει πολύ το πρόγραμμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,589 μηνύματα.
Εγώ είμαι στα 98. Δεν είναι εύκολο να κάνω δίαιτα μέσα στο Πάσχα.
Γυμναστική όμως έχει πολύ το πρόγραμμα.

E νταξει ήρθε ο καιρός να ανεβάσω physique με κοιλιακους κ ότι έχω κάνει πανω να μείνει κ να μεγαλώσει κ λιγο.

Καιρός ειναι.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top