Fitness Thread!

Giii

Δραστήριο μέλος

Ο Giii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 751 μηνύματα.
@Devil με θέληση όλα γίνονται εγώ έχω δουλειά σχολή και δίνω και προφισενσι! Σκέψου ότι τουλάχιστον είσαι προγραμματιστής αν θυμάμαι καλά! Άλλη που έχουν χειρονακτικές δουλειές τραβάνε μεγαλύτερο ζόρι!
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
@SOx

Τι άποψη έχεις για RP αν τα κουμπωσω σαν push pull legs , fullbody rp πρόγραμμα

Στήθος
Επικλινή πάγκο (2χ3 RP)
Πρέσα στήθους (2χ3 RP)
Fly (2x3 rp )
Πλαγιεες εκτάσεις ώμων (3χ12 κανονικά σετ)
Εκτάσεις τρικέφαλων (4χ12 κανονικά σετ )


Πλάτη
Τροχαλία τρίγωνο (2χ3 rp)
Pull up τροχαλία (2χ3 rp)
Rear delts (2x3 RP)
Δικέφαλους (3χ10 κανονικά σετ )


Εσύ σε τι φάση σε έχουμε ?

Δεν έχω άποψη για το RP, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Πάντα έχω σαν σκεπτικό να εφαρμόζω προγράμματα/τεχνικές/φιλοσοφίες που δε με πεθαίνουν, και ταυτόχρονα τις απολαμβάνω. Αν δεν υπάρχουν οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις δε θα είμαι συνεπής και αυτό σημαίνει ότι δε θα υπάρχει πρόοδος.

Με βάση λοιπόν τα δικά μου κριτήρια, λίγη σημασία έχει αν είναι 8 ή 12 ή 15 επαναλήψεις με πολλά ή λίγα κιλά.
Συνέπεια να υπάρχει σε ό,τι κάνουμε και αργά ή γρήγορα, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, τα αποτελέσματα θα έρθουν.

Και θα τονίσω ξανά ότι μεγαλύτερη σημασία έχουν οι υπόλοιπες 22 ώρες της ημέρας, παρά οι 2 της προπόνησης.

Χτίζουμε συνέπεια και πειθαρχία λοιπόν, και μετά προχωράμε και στη λεπτομέρεια.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Δεν έχω άποψη για το RP, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Πάντα έχω σαν σκεπτικό να εφαρμόζω προγράμματα/τεχνικές/φιλοσοφίες που δε με πεθαίνουν, και ταυτόχρονα τις απολαμβάνω. Αν δεν υπάρχουν οι δύο παραπάνω προϋποθέσεις δε θα είμαι συνεπής και αυτό σημαίνει ότι δε θα υπάρχει πρόοδος.

Με βάση λοιπόν τα δικά μου κριτήρια, λίγη σημασία έχει αν είναι 8 ή 12 ή 15 επαναλήψεις με πολλά ή λίγα κιλά.
Συνέπεια να υπάρχει σε ό,τι κάνουμε και αργά ή γρήγορα, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, τα αποτελέσματα θα έρθουν.

Και θα τονίσω ξανά ότι μεγαλύτερη σημασία έχουν οι υπόλοιπες 22 ώρες της ημέρας, παρά οι 2 της προπόνησης.

Χτίζουμε συνέπεια και πειθαρχία λοιπόν, και μετά προχωράμε και στη λεπτομέρεια.
Εσύ πως τα πας ? Σε τι φάση προγράμματος είσαι τώρα?
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Do you mind to share the full workout? ή είναι το ίδιο με τα παλιά ?
Πάνω-κάτω παρόμοιο με ό,τι έχω ανεβάσει κατά καιρούς είναι. Το μόνο που αλλάζει είναι ο συνδυασμός κιλών-επαναλήψεων-τέμπο.

Ενδεικτικά :

  • Στις μέρες δύναμης έχω τη βασική πολυαρθρική που τη χτυπάω 6 sets επί 3 επαναλήψεις @ 95% 1RM και 2-3 accessories 4 sets με 5άρες επαναλήψεις @ 85-90% 1RM.

  • Στις μέρες υπερτροφίας δουλεύω απομονωτικές με ελεύθερα και τροχαλίες συνήθως 4 sets επί 8-12 επαναλήψεις @ 75-80% 1RM.
Τίποτα το καινοτόμο. Όμως σε μένα δουλεύει πολύ καλά. Χωρίς τραυματισμούς μέχρι τώρα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Χθεσινή προπόνηση πλάτη - ποδια.

1. Κωπηλατική σε μηχάνημα

64 kg x 14
64 x 12
59 x 11
59 x 9.5 (10η αποτυχία).

2. Reverse Flies ΣΕ μηχάνημα
13.6 x 12
13.6 x 9
9kg x 9
9 x 8 (αποτυχια 9η)

3. Pull down μηχανημα
60 x13
65 x 12
65 x 8

ΠΟΔΙΑ

1. Εκτασεις τετρακέφαλων σε μηχανμα
73 x13
73 x 11
68 x 10

2. ΠΡΕΣΑ (Με ενα ποδι)
73 x 10
73 x 9
68 x 9
68 x 8

3. ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΔΙΚ. ΜΗΡΙΑΙΩΝ
45 x 13
45 x 12
45 x 11


10 το βράδυ ειχα πέσει ξερός για ύπνο :P ξυπνησα 6.15 να φυγω για δουλειά. Προλαβα να φτιάξω και φαγητο για την επομενη ημέρα (σημερα).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πρώτο γευμα ημέρας μαγειρεμένο από χθες

IMG_20230418_205628.jpg



Συνταγή :

160 ml παστεριωμένο ασπράδι απλό όχι με γευσεις που τα έχουν παει 4 ευρώ οι μαβραγοριτες στον Σκλαβενιτη.

50 ml νερό
20 gr scoop πρωτεΐνης φράουλα
Λίγη κανέλα
60 gr κουακερ
30 γρ φυστικοβουτυρο σοκολάτα.

Ψηνουμε σε σιγανή φωτιά 1-1.5

540 θερμίδες
40 πρωτεινη
50 υδατάνθρακας
15 λιπαρά

Αυριο προπονηση χέρια - στήθος

Ίδιο μοτίβο 3 ασκήσεις το πολυ για κάθε μυϊκή ομάδα

Θα ξεκινήσω με πιεσεις ώμων 20 κιλά σε κάθε χέρι το κυριο σετ κ θα προσπαθησω τις 12 καλές σε ένα σετ κ άλλο ένα με 10! Πλήρες ευρος κίνησης για να πιασει κ τρικέφαλο κ αργές.

Μετά θα κάνω πλαγιές εκτάσεις ώμων με αλτηρες 8-9 κιλών

Και τέλος μια άσκηση τρικεφαλων εκτάσεις.

Θα συνεχίσω με στήθος κυρίως μηχανήματα καθώς θα έχω κουραστει ήδη από τις πιεσεις ώμων οπότε για παγκους κ καμψεις δεν είμαστε. Θα τις κάνω Σάββατο να πιασω κ ενα PR να δοκιμάσω με προσθετο βάρος 25 κιλών πανω μου να βγάλω 10 - 12 καλές για να δουμε.

Θα κάνω μια πρεσα στήθους ένα επικλινες μηχάνημα και pec Dec.

Αυριο αυτά όχι σήμερα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

μερικοί δεν έχουν καταλάβει την καταπόνηση που υφίσταται ο οργανισμος και το σώμα απο τα πολλά βάρη κ τις συνεχείς κουράσεις !

Σκέψου τωρα στη θέση του ελάσσονος θωρακικού που κόπηκε οπως φαινεται στο βίντεο να είναι η αορτή. Η κεντρική αρτηρία του σώματος. Να φάς κανα ανεύρυσμα και άρα καρδιολογικό προβλημα.... και να σου απαγορευσει ο γιατρός αυριο μεθαυριο ακομη κ το να γαμάς τη γυναίκα soy.

Well done. Ξερά κεφάλια. Ego lifting και τα λοιπά.

Ο Κωστας Στεφανίδης επισης γνωστος body builder του γιουτιουμπ ειναι με καρδιολογικό πρόβλημα. Σακατέφτηκε απο τα πολλά βάρη κ απο τη κουραση που εφαγε να θέλει να ειναι 120 κιλα με 10% λίπος.

Κάπου πάλι τον άκουσα να λέει για "Μπακαλιαροποιηση". Αν σε δούν 80-85 κιλα θεωρεισαι μπακαλιάρος για αυτους.

Μεγαλομανίες.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Σκέψου τωρα στη θέση του ελάσσονος θωρακικού που κόπηκε οπως φαινεται στο βίντεο να είναι η αορτή. Η κεντρική αρτηρία του σώματος. Να φάς κανα ανεύρυσμα και άρα καρδιολογικό προβλημα.... και να σου απαγορευσει ο γιατρός αυριο μεθαυριο ακομη κ το να γαμάς τη γυναίκα soy.
Χωρίς να είμαι γιατρός, και χωρίς να το παίζω κιόλας, με ένα γρήγορο search σε παροτρύνω να ρίξεις μια ματιά εδώ. Αναφέρει πως η ρήξη αορτής είναι πιο πιθανή σε αθλητές με προδιάθεση και κληρονομικότητα. Δεν αποκλείει τα φυσικά αίτια, αλλά δεν τα τονίζει όπως την προδιάθεση.

Well done. Ξερά κεφάλια. Ego lifting και τα λοιπά.
Μιλάμε για πρωταθλητές που βγάζουν χρήματα από αυτό. Κινδυνεύουν από πολύ περισσότερα και επικίνδυνα πράγματα προτού πάθουν κάποιο σοβαρό τραυματισμό από τα βάρη. Βλέπε ΑΑΣ, υπερφαγία, κλπ.

Ο Κωστας Στεφανίδης επισης γνωστος body builder του γιουτιουμπ ειναι με καρδιολογικό πρόβλημα. Σακατέφτηκε απο τα πολλά βάρη κ απο τη κουραση που εφαγε να θέλει να ειναι 120 κιλα με 10% λίπος.
Αυτός ήταν επαγγελματίας bodybuilder με αρκετές διακρίσεις, τι θέλεις να βγει και να σου πει; Ότι η κατάχρηση ΑΑΣ σε συνδυασμό με την προδιάθεσή του τον έφτασε εκεί που έφτασε; Όχι βέβαια. Ελάχιστοι επαγγελματίες παραδέχονται ότι η μακροχρόνια χρήση ΑΑΣ είναι υπεύθυνη για την πλειοψηφία των προβλημάτων υγείας τους.
Τρανό παράδειγμα οι πρόσφατοι θάνατοι των τοπ αθλητών bodybuilding Cedric McMillan και Shawn Rhoden, που τα αίτια τους ήταν "covid-19" και "heart attack" αντίστοιχα. Νεότατοι και οι δύο.

Κάπου πάλι τον άκουσα να λέει για "Μπακαλιαροποιηση". Αν σε δούν 80-85 κιλα θεωρεισαι μπακαλιάρος για αυτους.
Αυτό εδώ είναι προσωπικό γούστο. Κάποιοι βάζουν τη μάζα πάνω απ'όλα, κάποιοι τα aesthetics και κάποιοι τίποτα από τα δύο, κι απλά ακολουθούν έναν υγιεινό τρόπο ζωής χωρίς υπερβολές. Δεν υπάρχει μπακαλιάρος-ξεμπακαλιάρος εδώ.


Τέλος, δες τους δυνατότερους natty powerlifters στον κόσμο Taylor Atwood και Jamal Browner. Σηκώνουν πολύ περισσότερα κιλά σε σχέση με το βάρος τους απ'ό,τι ο Bjornsson και δεν έχουν τραυματισμούς.

Το θέμα είναι το πόσο γρήγορα φτάνεις στα φυσικά σου όρια και το πόσο συνεπής είσαι στην ανάρρωση σου. Όταν ακούς το σώμα σου και προσαρμόζεις την προπόνηση και την ξεκούραση σου, δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Και για να μιλήσουμε ρεαλιστικά, το 85% των αθλούμενων ούτε θέλει αλλά ούτε και μπορεί να σηκώσει το βάρος του επί 2.0-3.0 φορές στο γυμναστήριο, ακόμη και μετά από 3-4-5 χρόνια σοβαρής προπόνησης. Οπότε δεν κινδυνεύει ιδιαίτερα από ρήξη αορτής. Εκτός αν μιλάμε για ανθρώπους που έχουν σοβαρές παθήσεις που σχετίζονται με την καρδιά τους και ΔΕΝ το γνωρίζουν.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Τρανό παράδειγμα οι πρόσφατοι θάνατοι των τοπ αθλητών bodybuilding Cedric McMillan και Shawn Rhoden, που τα αίτια τους ήταν "covid-19" και "heart attack" αντίστοιχα. Νεότατοι και οι δύο.
Υπηρχε συσχετιση νοησης ιου ...
Δεν νομιζω τα φαρμακα να τους προκαλεσε κατι ....και να μην το ηξεραν πιο πριν ή απο τοξολογικες εξετασεις ή κατι
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Υπηρχε συσχετιση νοησης ιου ...
Δεν νομιζω τα φαρμακα να τους προκαλεσε κατι ....και να μην το ηξεραν πιο πριν ή απο τοξολογικες εξετασεις ή κατι
Για χάρη της συζήτησης ας δεχτούμε ότι ο θάνατος του Cedric McMillan προκλήθηκε από Covid. Για τις αναρίθμητες καρδιακές προσβολές, ανακοπές, αστοχία ζωτικών οργάνων με συνέπεια τον ακαριαίο θάνατο στο χώρο του bodybuilding και γενικότερα σε επίπεδο πρωταθλητισμού την προ-covid εποχή τι έχουμε να πούμε; Ποιος φταίει εκεί;

Πολύς κόσμος, σχετικός ή μη, μπερδεύεται και θεωρεί πως εάν ένας πρωταθλητής οποιουδήποτε αθλήματος έχει πίσω του μια ομάδα γιατρών, δε θα πάθει κάτι με τη χρήση ΑΑΣ. Και είναι μεγάλο λάθος αυτό. Ίσως να σταθεί τυχερός και να προλάβει να αντιμετωπίσει τα θέματα του, εφόσον είναι αναστρέψιμα. Να τα αποφύγει όμως πολύ δύσκολα.

Έχεις συναναστροφές με σοβαρούς πρωταθλητές bodybuilding; Αν είχες, δε νομίζω να υποστήριζες ότι τα ΑΑΣ "δεν προκαλούν κάτι". Εκτός αν έπεσες σε τίποτα τσομπάνηδες που για να σου σπρώξουν ΑΑΣ, στα εκθειάζουν, και εννοείται χωρίς παρενέργειες.

Ένα απλό παράδειγμα θα σου φέρω και σκέψου το. Μια "αθώα" προορμόνη να πάρεις, σε 2 εβδομάδες το λιγότερο θα έχει κλείσει ο HPTA σου. Και δε σου αναφέρω καν ΑΑΣ. Και ούτε θίγω τον παράγοντα χρονική διάρκεια, ποσότητα κλπ.

Προσοχή λοιπόν και καλό φιλτράρισμα στη διαθέσιμη πληροφορία. Ειδικά όταν έχει να κάνει με την υγεία. Εσύ που είσαι και στον τομέα της υγείας, τα ξέρεις καλύτερα από μένα.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εντωμεταξύ μιλώντας για τραυματισμούς, κάπου τη τελευταία φορά που έγαψα εδώ πριν κανά χρόνο, άρχισα να έχω εναν δυνατό πόνο στον αγκώνα, κυρίως στο μονόζυγο. Με τα πολλά και με τα λίγα, με καταράστηκε το στέκι και για περίπου 1 χρόνο ήμουν πρακτικά εκτός γυμναστηρίου. Εν τέλη κάπου που φάνηκε να στρώνει (δλδ πριν κανά δίμηνο) ξεκίνησα bouldering & climbing που απ' ότι φαίνεται δε μου επιβαρύνει το χέρι. Μου προκάλεσε θέμα στο άλλο χέρι βέβαια, αλλά φαίνεται manageable.
Πλέον η τα βάρη είναι κομμένα, πλην των λιγοστών ασκήσεων που κάνω για τους τραυματισμούς και κάποιες που χρειάζονται για την αναρρίχηση. Το πρόγραμμα έχει μόνο γιόγκα (σημαντικό τώρα στα γεράματα), ποδήλατο τώρα που άνοιξε ο καιρός και αναρρίχηση μέχρι να βγει ο επόμενος τραυματισμός, που κάτι μου λέει ότι θα είναι πολύ σύντομα γιατί με έχει πορώσει το σκαρφάλωμα (κρίμα που δε ξεκίνησα νωρίτερα!) και το πάω γαμιώντας (2-3 φορές / βδομάδα).
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Για χάρη της συζήτησης ας δεχτούμε ότι ο θάνατος του Cedric McMillan προκλήθηκε από Covid. Για τις αναρίθμητες καρδιακές προσβολές, ανακοπές, αστοχία ζωτικών οργάνων με συνέπεια τον ακαριαίο θάνατο στο χώρο του bodybuilding και γενικότερα σε επίπεδο πρωταθλητισμού την προ-covid εποχή τι έχουμε να πούμε; Ποιος φταίει εκεί;

Πολύς κόσμος, σχετικός ή μη, μπερδεύεται και θεωρεί πως εάν ένας πρωταθλητής οποιουδήποτε αθλήματος έχει πίσω του μια ομάδα γιατρών, δε θα πάθει κάτι με τη χρήση ΑΑΣ. Και είναι μεγάλο λάθος αυτό. Ίσως να σταθεί τυχερός και να προλάβει να αντιμετωπίσει τα θέματα του, εφόσον είναι αναστρέψιμα. Να τα αποφύγει όμως πολύ δύσκολα.

Έχεις συναναστροφές με σοβαρούς πρωταθλητές bodybuilding; Αν είχες, δε νομίζω να υποστήριζες ότι τα ΑΑΣ "δεν προκαλούν κάτι". Εκτός αν έπεσες σε τίποτα τσομπάνηδες που για να σου σπρώξουν ΑΑΣ, στα εκθειάζουν, και εννοείται χωρίς παρενέργειες.

Ένα απλό παράδειγμα θα σου φέρω και σκέψου το. Μια "αθώα" προορμόνη να πάρεις, σε 2 εβδομάδες το λιγότερο θα έχει κλείσει ο HPTA σου. Και δε σου αναφέρω καν ΑΑΣ. Και ούτε θίγω τον παράγοντα χρονική διάρκεια, ποσότητα κλπ.

Προσοχή λοιπόν και καλό φιλτράρισμα στη διαθέσιμη πληροφορία. Ειδικά όταν έχει να κάνει με την υγεία. Εσύ που είσαι και στον τομέα της υγείας, τα ξέρεις καλύτερα από μένα.
Συμφωνώ σε αυτό που λες .Απλά στο θέμα του κοβιντ επειδή είδα ότι είχε νοσήσει ,εδώ έχουμε μια συσχέτιση ότι μετά από νόσηση ο οργανισμός χάνει λίγο την μπάλα σε μικροκυτταρικο επίπεδο ,σε κάποιους λιγο σε άλλους περισσότερο .Οπότε αυτός μπορεί άνετα να είναι ένας απ' τους λόγους


Επίσης απ' ότι βλέπω ,λέει ότι είχε κάποια μικροθεματακια με την καρδιά του οπότε και αυτό μέσο τον ΑΑΣ να συνέβαλε κάπου στα 44 αντί για λίγο αργότερα στα


Αλλά αυτό με τον Κοβιντ είναι σίγουρο 1000% ψαγμενο φουλ .Αλλα επειδη δεν γνωρίζουμε τι ιστορικό έχει ο τύπος κάνουμε μόνο υποθέσεις ,όπου στην προκειμένη περίπτωση η υπόθεση του κοβιντ είναι πραγματική.


Τέλος ,είμαι της άποψης κάθε τι που βρίσκεται σε μεγαλύτερη ή λιγότερη ποσότητα οργανισμό και ξεφύγει η ισορροπία τότε είναι παθολογικό και είναι θέμα χρόνου να συμβεί κάτι .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εντωμεταξύ μιλώντας για τραυματισμούς, κάπου τη τελευταία φορά που έγαψα εδώ πριν κανά χρόνο, άρχισα να έχω εναν δυνατό πόνο στον αγκώνα, κυρίως στο μονόζυγο. Με τα πολλά και με τα λίγα, με καταράστηκε το στέκι και για περίπου 1 χρόνο ήμουν πρακτικά εκτός γυμναστηρίου. Εν τέλη κάπου που φάνηκε να στρώνει (δλδ πριν κανά δίμηνο) ξεκίνησα bouldering & climbing που απ' ότι φαίνεται δε μου επιβαρύνει το χέρι. Μου προκάλεσε θέμα στο άλλο χέρι βέβαια, αλλά φαίνεται manageable.
Πλέον η τα βάρη είναι κομμένα, πλην των λιγοστών ασκήσεων που κάνω για τους τραυματισμούς και κάποιες που χρειάζονται για την αναρρίχηση. Το πρόγραμμα έχει μόνο γιόγκα (σημαντικό τώρα στα γεράματα), ποδήλατο τώρα που άνοιξε ο καιρός και αναρρίχηση μέχρι να βγει ο επόμενος τραυματισμός, που κάτι μου λέει ότι θα είναι πολύ σύντομα γιατί με έχει πορώσει το σκαρφάλωμα (κρίμα που δε ξεκίνησα νωρίτερα!) και το πάω γαμιώντας (2-3 φορές / βδομάδα).
View attachment 114737
Το έψαξες καθόλου τελικά ?
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Το έψαξες καθόλου τελικά ?
Όχι. Θαρρώ είναι κάποια μορφής ήπιας τενοντίτιδας (ο πόνος είναι ακριβώς εκεί που δείχνει φλεγμονή η φώτο) που προκαλεί πόνο μόνο σε συγκεκριμένες κινήσεις με βάρος. Όλο έλεγα θα το ξεκουράσω μέχρι τη Χ ημερομηνία και αν συνεχίσει θα πάω να το δω. Ακόμα το βλέπω τελικά. Αν συνεχίσω έτσι, θα πάω να τα κοιτάξω όλα μαζεμένα μάλλον, οπότε βολεύει !
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Όχι. Θαρρώ είναι κάποια μορφής ήπιας τενοντίτιδας (ο πόνος είναι ακριβώς εκεί που δείχνει φλεγμονή η φώτο) που προκαλεί πόνο μόνο σε συγκεκριμένες κινήσεις με βάρος. Όλο έλεγα θα το ξεκουράσω μέχρι τη Χ ημερομηνία και αν συνεχίσει θα πάω να το δω. Ακόμα το βλέπω τελικά. Αν συνεχίσω έτσι, θα πάω να τα κοιτάξω όλα μαζεμένα μάλλον, οπότε βολεύει !
Ξεκουραση. Πρέπει να δεις ειδικό γιατί μπορεί να μην ειναι τενοντίτιδα και να είναι μερική ρήξη τένοντα. Κάνουμε ένα review και διάβασα γύρω στις 80 γνωματεύσεις επεμβασεων για δικέφαλους και τρικέφαλους σήμερα και ο τένοντας στις χρόνιες περιπτώσεις ήταν σχεδόν ανύπαρκτος. Επισκευάζεται μεν, αλλά θέλει επέμβαση. Αν έχεις μερική ρήξη και συνεχίσεις την άσκηση θα καταλήξεις με ολική (και η μερική ρήξη πάλι επέμβαση θέλει). Μπορεί φυσικά να έχεις bursitis ή τενοντίτιδα (η οποία πάλι αυξάνει το ρίσκο για ολική ρήξη), αλλά γνώμη μου είναι να σε δει ειδικός. Σχεδόν μόνο άντρες εχουν θέμα και αν κανονίζεις ή κανείς αναβολικά αυξανεις το ρίσκο. Είναι δυστυχώς αρκετά συχνό πρόβλημα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
@fmarulezkd πιστευεις οτι θα είχες θέμα κε τον αγκώνα σου και θα μπορουσες να κάνεις αναριχηση ; 😁

Αυτό που έχεις είναι ενοχλήσεις στην καταφυση του Δικεφάλου. Και δεν μου φαίνεται κάτι που θα πρεπει να σε κάνει να κοψεις τα βάρη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Λοιπόν χθεσινή προπόνηση ΠΛΑΤΗ - ΠΟΔΙΑ ως εξής :

1. PULL DOWN ΚΛΕΙΣΤΗ ΛΑΒΗ
54 κιλά 12 επαν.
54 κιλά 8.5 επαν.
48 κιλά 8 επαν.

2. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΚΑΘΙΣΤΟΣ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΗ ΛΑΒΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΩΜΩΝ
48κιλά 13 επαν.
48 κιλά 11 επαν.
48 κιλά 8 επαν.

3. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΓΙΑ ΠΛΑΤΥ ΡΑΧΙΑΙΟ
50 κιλά 10 επαν.
45 κιλά 9 επαν.
45 κιλά 8 επαν.
45 κιλά 6 επαν.

4. REVERSE FLIES - REAR DELTS
18 κιλά 8 επαν.
13.6 κιλά 10 επαν.
13.6 κιλα 6 επαν.

ΠΟΔΙΑ

1. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

73 κιλά 13 επαν.
73 κιλά 12 επαν.
73 κιλά 9 επαν.

2. ΠΡΕΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΔΙ
73 κιλά 10 επαν.
73 κιλά 9 επαν.
73 κιλά 7 επαν.

3. ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΜΗΡΙΑΙΩΝ
45 κιλά 15 επαν.
50 κιλά 10 επαν.
45 κιλά 10 επαν.
41 κιλά 8 επαν.

Διατροφικά ειμαι στις 2300-2450 θερμιδες ημερησίως ειμαι σε έλλειμα.

1ο γευμα στις 10.15 (εχω ξυπνησει απο τις 6) - 1η φώτο

2ο γευμα κατα τις 3 το έχω ετοιμάσει απο χθές θα το φαω κατα τις 3-3.30 - 2η φώτο

αρκετος υδατανθρακας στο 2ο γευμα αλλα ετσι κ αλλιώς μεχρι το βραδυ δεν θα φάω αλλον υδατανθρακα θα πέσω ξερός για ύπνο απο τις 9-10 θα κοιμηθω κανα 10ωρο γιατι πλέον το καθημερινο 7-8ωρο δεν φτάνει (10-6) και θα πάω Σαββατο πρωι για προπόνηση.

τελευταιες 12 ημέρες δουλευω χωρίς ρεπό + μετακινησεις + δουλειά + γυμναστηρια ! Φτάνω στις 5-6 σπιτι το απογευμα κ μετά εχει αλλο χοροπήδημα :D

Αλλά.... δικαιολογιες δεν υπάρχουν.

Δεν εχω χρονο , ειμαι κουρασμενος κτλ
 

Συνημμένα

  • IMG_20230428_101456.jpg
    IMG_20230428_101456.jpg
    4.5 MB · Εμφανίσεις: 35
  • IMG_20230428_133258.jpg
    IMG_20230428_133258.jpg
    5.1 MB · Εμφανίσεις: 40
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Λοιπόν χθεσινή προπόνηση ΠΛΑΤΗ - ΠΟΔΙΑ

Ρε άνθρωπε, πως τα συνδυάζεις αυτά τα δύο; Σου βγαίνει καλά μια αντιδιαμετρικών σημείων προπόνηση;

BTW κι εγώ πόδια είχα χθες, προπόνηση υπερτροφίας.

1) Plate Loaded Hammer Strength Squat : 12-10-10-8-8

2) Plate Loaded Leg Press : 10-10-8-8-8

3) Walking lunges με αλτήρες : 30 μέτρα επί 4 φορές.

4) Standing Leg Curls : 10-10-8-8

5) Abductors : 12-12-10-10

6) Adductors : 12-12-10-10

7) Seated calf raises : 15-15-15-15-15

8) Standing Calf raises : 20-20-20-20-20

Και στο τέλος 3 ασκήσεις κοιλιακών. Τίποτα το ιδιαίτερο σαν πρόγραμμα. Αν κάτι πρέπει να γίνει highlighted, θα έλεγα τα 2 8άρια σετ στις πρώτες δύο ασκήσεις.

2.58*Σ.Β. για 2 σετ των 8 στα Squat στο Hammer Strength και 5.00*Σ.Β. για 2 σετ των 8 στην πρέσσα.

Προφανώς είμαι πιασμένος, ακόμη και στους ώμους που πάτησαν πάνω τα κιλά για τα Squat. Καλά πήγε αυτό, που λέμε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top