Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Πόδια φίλε έλεος.... γυμναστής είσαι. Πόδια.

φαίνεται να κάνει 80 κιλά εκτάσεις στο χαλαρό, καλά κιλά είναι, δεν παίρνουν όλων τα πόδια εύκολα, σίγουρα το καίει περισσότερο με το άνω μέρος
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πόδια ειναι χάλια. Λες και δε εχει γυμναστεί ποτέ.

Αυτα δεν ειναι πόδια γυμναστή. Για ποιο λόγο να τον προτιμήσει ενας που παει πρωτη φορά γυμναστηριο στη ζωη του κ έχει ποδια ίδια η καλυτερα απο τα δικα του ; :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Να και ένας σοβαρός γυμναστής.

2 ασκήσεις θες για τον πλατυ ραχιαίο. Από 3 σετ η καθεμια βάλε κ άλλη μια με 3 παιξε τα μέχρι το failure για μια φορά την εβδομάδα κ τέλος. 8+1 8 failure το πολυ 1 νορμαλ.

Πλέον αυτό το πλανο θα ακολουθήσω. 1 ώρα προπονηση το πολυ. 3 φορες την εβδομάδα.

Less is more.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση στη φιλοσοφία LESS IS MORE. Κτυπάς σύντομα με ακρίβεια και φεύγεις.

ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ - ΩΜΟΙ.

1. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

27.5 κιλά για 9 επαν. (βίντεο) https://files.fm/u/pucyurqx2 failure
25 κιλά για 9 επαν. failure
22.5 kg για 9 (2-3 in the tank)

2. ΠΡΕΣΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
73 κιλά για 10 επαν. αργο τέμπο - failure
73 κιλά για 9 επαν. failure
68 κιλά για 8 επαν. (2 in the tank)

3. PEC- DEC
18 κιλά για 12 (3-4 in the tank)
27 κιλά για για 10 failure
27 κιλά για 7.5 failure
23 κιλά για 8 failure

4. KAMΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
36 κιλά για 12 επαν. failure
36 κιλά για 8 επαν. failure
32 κιλά για 8 επαν. failure

ΣΤΗΘΟΣ 6 σετ αποτυχίας , ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ 3 σέτ
ΩΜΟΙ 3 σέτ

5. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
10 κιλά για 13 επαν. failure
12.5 κιλά για 11 επαν. failure
10 κιλά για 10 επαν. failure

Eπομενη προπόνηση Τετάρτη ή Πέμπτη -> πλάτη - τρικέφαλοι
Παρασκευή -> Πόδια.

Στηθος το ερχόμενο Σάββατο πάλι.

Προπονηση Αστραπή.

Διάρκεια 1h & 15'.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση στη φιλοσοφία LESS IS MORE. Κτυπάς σύντομα με ακρίβεια και φεύγεις.

ΣΤΗΘΟΣ - ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ - ΩΜΟΙ.

1. ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

27.5 κιλά για 9 επαν. (βίντεο) https://files.fm/u/pucyurqx2 failure
25 κιλά για 9 επαν. failure
22.5 kg για 9 (2-3 in the tank)

2. ΠΡΕΣΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
73 κιλά για 10 επαν. αργο τέμπο - failure
73 κιλά για 9 επαν. failure
68 κιλά για 8 επαν. (2 in the tank)

3. PEC- DEC
18 κιλά για 12 (3-4 in the tank)
27 κιλά για για 10 failure
27 κιλά για 7.5 failure
23 κιλά για 8 failure

4. KAMΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
36 κιλά για 12 επαν. failure
36 κιλά για 8 επαν. failure
32 κιλά για 8 επαν. failure

ΣΤΗΘΟΣ 6 σετ αποτυχίας , ΔΙΚΕΦΑΛΟΙ 3 σέτ
ΩΜΟΙ 3 σέτ

5. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
10 κιλά για 13 επαν. failure
12.5 κιλά για 11 επαν. failure
10 κιλά για 10 επαν. failure

Eπομενη προπόνηση Τετάρτη ή Πέμπτη -> πλάτη - τρικέφαλοι
Παρασκευή -> Πόδια.

Στηθος το ερχόμενο Σάββατο πάλι.

Προπονηση Αστραπή.

Διάρκεια 1h & 15'.
Πιστεύω στον επικλινή με τους αλτήρες κρατάς πολύ ώρα τα χέρια στην ανώτερη θέση που ουσιαστικα δεν υπάρχει ροπή στην άρθρωση και τάση στον μυ και είναι σαν να ξεκουραζεσαι. Ιδανικά θα ήταν να μην φτάνεις καν στην ανώτατη θέση ο αγκώνας θα πρέπει να έχει μικρή κάμψη όταν ολοκληρώνεις τη θετική φάση και αρχίζεις την εκεντρη έτσι ώστε να έχεις constant tension.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Πιστεύω στον επικλινή με τους αλτήρες κρατάς πολύ ώρα τα χέρια στην ανώτερη θέση που ουσιαστικα δεν υπάρχει ροπή στην άρθρωση και τάση στον μυ και είναι σαν να ξεκουραζεσαι. Ιδανικά θα ήταν να μην φτάνεις καν στην ανώτατη θέση ο αγκώνας θα πρέπει να έχει μικρή κάμψη όταν ολοκληρώνεις τη θετική φάση και αρχίζεις την εκεντρη έτσι ώστε να έχεις constant tension.

Και αυτό που λες παιζει απλά εγώ κάνω την εκτέλεση με το τρόπο που προτεινει και ο Sheeve


Όποτε το Time Under Tension το εξασφαλίζω από την αργή εκκεντρη κίνηση την αρνητική δηλαδή.

Επόμενη προπονηση στήθους το Σάββατο που μας έρχεται και θα αυξήσω κατά 10% δηλαδή 1 ακόμη επανάληψη να κάνω 10 με 27.5 και άλλη μια επανάληψη στη πρεσα στα 73 κιλά αντί για 10 σε 11 reps.

Όλα τα υπόλοιπα ίδια για το στήθος παντα.

Απλά επειδή είναι υψηλής έντασης προπονησης δεν θα ανεβάσω αλλά κιλά. Μόνο επαναλήψεις.

Αντε μια επανάληψη παραπανω και στους δικεφαλους - ώμους.

Απλά με βοηθάει να το έχω έτσι δομημένο το προγραμμα να ξέρω τι κάνω και όχι ότι λάχει και ότι κάτσει.

Το notebook όταν παω gym

IMG_20230702_163906.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Και αυτό που λες παιζει απλά εγώ κάνω την εκτέλεση με το τρόπο που προτεινει και ο Sheeve


Όποτε το Time Under Tension το εξασφαλίζω από την αργή εκκεντρη κίνηση την αρνητική δηλαδή.

Επόμενη προπονηση στήθους το Σάββατο που μας έρχεται και θα αυξήσω κατά 10% δηλαδή 1 ακόμη επανάληψη να κάνω 10 με 27.5 και άλλη μια επανάληψη στη πρεσα στα 73 κιλά αντί για 10 σε 11 reps.

Όλα τα υπόλοιπα ίδια για το στήθος παντα.

Απλά επειδή είναι υψηλής έντασης προπονησης δεν θα ανεβάσω αλλά κιλά. Μόνο επαναλήψεις.

Αντε μια επανάληψη παραπανω και στους δικεφαλους - ώμους.

Απλά με βοηθάει να το έχω έτσι δομημένο το προγραμμα να ξέρω τι κάνω και όχι ότι λάχει και ότι κάτσει.

Το notebook όταν παω gym

View attachment 117897
log them σε application του κινητού νομίζω ότι είναι πιο βολικό, αν και έχει πλάκα να βλέπω κάτι ντούκια να σήκωνονται από τον πάγκο να βγάζουν στυλό και χαρτί και να γράφουν τις επαναλήψεις και τα κιλά, σαν να λύνουν διαφορικές εξισώσεις φαίνεται, σκέφτομαι να το προσθέσω και εγώ στη ρουτίνα μου
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Μέχρι ένα σημείο γιατί η σκληρή προπονηση με βάρη μαζί με αναβολικά δημιουργουν καρδιολογικα προβληματα.

Από αυριο ξεκινάει η άδεια μου για μια βδομαδα αυτό το μήνα. Εφτιαξα το μείγμα της κουακεροπιτας γιατί θέλω αυριο να την έχω έτοιμη μόλις σηκωθώ να τη φάω.

IMG_20230702_212515.jpg


80 κουακερ
1 μερίδα βανιλινη
20γρ πρωτεινη σκόνης
25γρ φυστικοβουτυρο σοκολάτας
Κανέλα
200ml νερό

Θα μπορουσα να βάλω κ ασπράδι αλλά οι κλέφτες στα σουπερ μαρκετ το έχουν 4 ευρώ το φθηνότερο κ εχω ρίξει μαυρο.

Θα φτιάξω κ μια ομελέτα τώρα για τελευταίο γευμα ημέρας κ μετα θα φτιάξω κ αυτήν. Μοσχομυρίζει το μείγμα 😄
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ευχαριστώ!

Το θέμα δεν ειναι μονο ποσα χρονια κάνω γυμναστική η κάνουμε αλλά ποσα από αυτά είναι σωστά!

Θέλω να το παω όσο παει με φυσικό τρόπο. Μ αρέσει η γυμναστική κ ειναι τρόπος ζωής! Νομίζω έχω ακόμη περιθωρεια να γεμίσω σε traps ώμους χέρια στήθος κ πλατη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εκανα αλλά λάθη εγώ. Δεν εκανα το deload που χρειαζόταν και το πηγαινα για 2-3 μήνες έτσι.

Όποτε από ότι κατάλαβα τα σκληρά σου σετ ειναι 4 ανά προπονηση;

Και συνολικά κανεις 7 ασκήσεις επι 3 - 4 σετ 21-28 σετ την εβδομάδα ;

Εγώ έκανα μέχρι 20 απλά μάλλον έκανα πολλα μέχρι την αποτυχία.

Θα το αλλάξω τώρα. Εμένα μ αρέσουν τα λίγα σετ. Ο μινιναλισμος. Δεν μ αρέσει ο μεγάλος όγκος προπονησης.

Και ο στόχος είναι να κάνω κάποια ωραία νουμερα κ να έχω κ παραπανω μυϊκή ανάπτυξη από αυτήν που έχω τώρα.

Πχ παγκος θα ήθελα να παιζω 40 άρια σε κάθε χέρι στο μέλλον.

Έχω να δοκιμάσω 2 πλανα. Το ένα δοκιμάστηκε αυτό με τα 20 σετ ανά βδομάδα το πολυ κ ανά μυϊκή ομάδα μιλάω παντα για τις μεγάλες. Και καμια 10 άρια σετ συνολο στην αποτυχία μπορεί κ παραπανω. 😁

Τώρα θα κάνω είτε 6-8 σκληρά σετ μια φορά την εβδομάδα για μια μυϊκή ομάδα κ θα φευγω κ μετα ξανά την άλλη Δευτέρα η δυο φορες την εβδομάδα από 8 σετ... Εκ των οποίων τα 7-8 στο συνολο θα είναι σκληρά.

Και τότε αναρωτιέσαι αν είναι να το κάνω έτσι γιατί δεν παω να το κάνω μια κ έξω από το να κάνω κ αλλά σετ ; και μετά εδώ μια βδομαδα ξεκουραση.

Δευτέρα Στήθος δικεφαλοι 7 σετ στήθος μέχρι την αποτυχία και αλλά 3 δικεφαλοι

Τετάρτη Πόδια.

Πέμπτη η Παρασκευή πλατη τρικεφαλοι κ τέλος.

Θα δω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Γιατί δεν κάνεις το δικό μου ; 😄

Τσιμπα και μια φωτο να μη νομίζεις ότι στα 93 κιλά π έφτασα έγινα μπουχεσας!!!

Εχεις γυναικομαστια καμποση, τελευταια φωτογραφια που ειχα δει δεν ειχες. Αν βαζεις φαρμακο το evista ειναι καλυτερο απο το nolva. Αν οχι, πρεπει να αδυνατισεις
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Εχεις γυναικομαστια καμποση, τελευταια φωτογραφια που ειχα δει δεν ειχες. Αν βαζεις φαρμακο το evista ειναι καλυτερο απο το nolva. Αν οχι, πρεπει να αδυνατισεις
Eίσαι γιατρός; Aυτά τα φάρμακα σε τι κάνουν καλό;
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Eίσαι γιατρός; Aυτά τα φάρμακα σε τι κάνουν καλό;
Ανοικουν σε μια κατηγορια φαρμακων που λεγονται επιλεκτικοι ρυθμιστες του οιστρογονικου υποδοχεα. Η τυπικη τους χρηση ειναι στην θεραπεια του ορμονοεξαρτομενου καρκινου του μαστου. Off label το χρησιμοποιουν αντρες με γυναικομαστια (συνηθως αυτοι που κανουν γυναικομαστια απο τη χρηση ανδρογονων).
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Ανοικουν σε μια κατηγορια φαρμακων που λεγονται επιλεκτικοι ρυθμιστες του οιστρογονικου υποδοχεα. Η τυπικη τους χρηση ειναι στην θεραπεια του ορμονοεξαρτομενου καρκινου του μαστου. Off label το χρησιμοποιουν αντρες με γυναικομαστια (συνηθως αυτοι που κανουν γυναικομαστια απο τη χρηση ανδρογονων).
Πολλοί άντρες έχουν γυναικομαστία χωρίς να κάνουν χρήση ανδρογόνων
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Εχεις γυναικομαστια καμποση, τελευταια φωτογραφια που ειχα δει δεν ειχες. Αν βαζεις φαρμακο το evista ειναι καλυτερο απο το nolva. Αν οχι, πρεπει να αδυνατισεις

Γυναικομαστία ; πρωτη φορα το ακουω.

Τέλος πάντων ότι πρεπει να αδυνατίσω κ άλλο ναι το χω σκοπό.

Εδώ είμαι στα 88 κιλά νταν. Θέλω να παω 81. Σε 5 μήνες από σήμερα όμως.

IMG_20230703_101256.jpg

Μετά τον υπνο. Χωρίς κανένα pump.

8 κιλά πανω απο το υψος μου.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Θα πρότεινα ένα τσεκ στα οιστρογόνα καθώς και στην προλακτίνη.
Το rule of thumb σε περίπτωση γυναικομαστίας αναφέρει:
  • Υψηλά επίπεδα οιστρογόνων --> Xρήση AI. (Αποκλεισμός της μετατροπής των ανδρογόνων σε οιστρογόνα, μέσω της αρωματάσης)
  • Χαμηλά επίπεδα οιστρογόνων --> Χρήση SERM (Aνταγωνιστές οιστρογόνων στα μαστικά κύτταρα).
Βέβαια είναι πολύ μεγαλύτερη η συζήτηση και οι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη, γιατί ταράζεται όλη η ισορροπία ορμονών και του συστήματος αρνητικής ανάδρασης από τον HPTA.

Συνοψίζοντας, μια επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο για ορμονολογικό check είναι το πρώτο βήμα.


Υγ: Δεν είμαι γιατρός.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,865 μηνύματα.
Δε φαίνεται να είναι γυναικομαστια πάντως. Εκτός κι αν είναι ελάχιστη, που πάλι δε νομίζω...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Δε φαίνεται να είναι γυναικομαστια πάντως. Εκτός κι αν είναι ελάχιστη, που πάλι δε νομίζω...

Που σε μένα ; lol

Δεν έχω γυναικομαστία. Αν έπαιρνα αναβολικά η ήμουν πολυ χοντρός κ αδυνατιζα οκ.

εγώ μάζα βλέπω από κάτω που μόλις χάσω κ τα υπόλοιπα κιλά θα με δείχνει μεγαλυτερο και ωραιότερο!

Δεν ξέρω σε ποια φωτο είδε ο εποτε δεν θυμάμαι ας δώσει λινκ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top