Fitness Thread!

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Χθεσινή προπονηση πλατης ώμων και τρικεφαλων

9 σετ από τα 10 πλατης στην αποτυχία δεν είχα άλλη επανάληψη.

4 σετ ώμων σε μηχάνημα το ίδιο

3 σετ τρικεφαλων το ίδιο

Καθαρή προπονηση 35 λεπτά. Μαζί με τα διαλείμματα ήμουν στη 1 ώρα.Διατάσεις και δρόμο.

3 ασκήσεις πλατη 1 πιεσεις ώμων και μια εκτάσεις τρικ.

Επόμενη προπονηαη Πέμπτη Πόδια κ μετα ξανά Σάββατο για στήθος κ upper body.

3 βδομάδες in 1 deload.

Για 3 μήνες και μετά θα δουμε αποτελέσματα.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Που σε μένα ; lol

Δεν έχω γυναικομαστία. Αν έπαιρνα αναβολικά η ήμουν πολυ χοντρός κ αδυνατιζα οκ.

εγώ μάζα βλέπω από κάτω που μόλις χάσω κ τα υπόλοιπα κιλά θα με δείχνει μεγαλυτερο και ωραιότερο!

Δεν ξέρω σε ποια φωτο είδε ο εποτε δεν θυμάμαι ας δώσει λινκ.

Ισως να φταιει η θεση σου.
gyno.jpeg


Πολλοί άντρες έχουν γυναικομαστία χωρίς να κάνουν χρήση ανδρογόνων
Φυσικα. Απλα συνηθως ειναι λιπος και οχι αδενας οταν δεν μπλεκουν ανδρογονα στη μεση.

Θα πρότεινα ένα τσεκ στα οιστρογόνα καθώς και στην προλακτίνη.
Το rule of thumb σε περίπτωση γυναικομαστίας αναφέρει:
  • Υψηλά επίπεδα οιστρογόνων --> Xρήση AI. (Αποκλεισμός της μετατροπής των ανδρογόνων σε οιστρογόνα, μέσω της αρωματάσης)
  • Χαμηλά επίπεδα οιστρογόνων --> Χρήση SERM (Aνταγωνιστές οιστρογόνων στα μαστικά κύτταρα).
Βέβαια είναι πολύ μεγαλύτερη η συζήτηση και οι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψη, γιατί ταράζεται όλη η ισορροπία ορμονών και του συστήματος αρνητικής ανάδρασης από τον HPTA.

Συνοψίζοντας, μια επίσκεψη σε ενδοκρινολόγο για ορμονολογικό check είναι το πρώτο βήμα.


Υγ: Δεν είμαι γιατρός.

Σε ευγονικους ανδρες δεν γινεται να εχεις τοσο ψηλα οιστρογονα που να χρίζουν αναστολεις της αρωματασης. Τα SERM γενικα ειναι πολυ πιο ευγενικα για τον υποθαλαμικο-υποφυσιακο-ορχεικο αξονα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι σπουδές έχεις κάνει @epote; Από πού τα γνωρίζεις αυτά;

Ξερω αναγνωση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Ξερω αναγνωση.
Πολλοί ξέρουν ανάγνωση αλλά δεν έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα. Μήπως είχες γυναικομαστια ο ίδιος οπότε και το έψαξες παραπάνω; ;)
...
Υπάρχουν γνωστοί αθλητές με γυναικομαστια;
The appearance of gynecomastia has been described in body builders and athletes after the administration of aromatizable androgens.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Πολλοί ξέρουν ανάγνωση αλλά δεν έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα. Μήπως είχες γυναικομαστια ο ίδιος οπότε και το έψαξες παραπάνω; ;)
...
Υπάρχουν γνωστοί αθλητές με γυναικομαστια;
Οταν ημουν στο χωρο του αθλητισμου αρχικα σαν αθλητης και μετα σαν προπονητης (αργοτερα ειχα και γυμναστηριο) ειχα ασχοληθει με τις ορμονες και ειχα αρκετους αθλητες που επαιρναν φαρμακα. Οποτε διαβασα και εμαθα. Ειχα γυναικομαστια οταν ημουν χοντρος, αφου αδυνατησα ευτυχως τη γλιτωσα, ημουν και σχετικα μικρος και μαζεψε το δερμα.

Αλλα ναι υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ αθλητες με γυναικομαστια. Συνηθως ομως την αφαιρουν χειρουργικα η την προλαβαινουν φαρμακευτικα.

Σχετικα με αυτο:

The appearance of gynecomastia has been described in body builders and athletes after the administration of aromatizable androgens.

Μεγαλη κουβεντα, υπαρχουν αρκετα ανδρογωνα που δεν αρωματιζουν αλλα προκαλουν γυναικομαστια, επισης η χωριακη γοναδοτροπινη αρωματιζει τοπικα κατι που τα AI δεν μπορουν να αντιμετωπισουν και ο ινσουλινικος αυξητικος παραγωντας ειναι διαβοητος και τον πολλαπλασιασμο του μαζικου ιστου (και δυστυχως την εμπλοκη του στο καρκινο του μαστου)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
ΚαταρχΑς όλοι οι μεγάλοι Κολεμαν Σβαρτζενέγκερ κτλ έχουν γυναικομαστία. Είναι από τα αναβολικά.

Και ο raw mad strength μέγας Θεόδωρος είχε και έκανε επέμβαση. Και αυτός στα νιάτα του φάρμακα έπαιρνε.




Γενικά αρκετός κόσμος στα γυμναστήρια μπαίνει στη διαδικασία να παιρνει φάρμακα. Δεν πιστευω οτι όταν εγώ πηγαινα το 2016 γυμναστήριο π δεν ήξερα το να κάνω και ήμουν μπακαλιάρος εβλεπες κάποιους με χέρια μεγάλα και τώρα που βλέπω τους ίδιους εχω μεγαλυτερο χέρι από το δικό τους. Κάτι έπαιρναν κ απλά το σταμάτησαν γιατί κάτι θα τους έβγαλε και κατάλαβαν ότι δεν έχει και νόημα αμα δεν είναι η δουλειά σου και δεν θες να ρισκάρεις τη ζωή σου.
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Εννοείς αυξητικές ορμόνες;
Όχι εννοω ινσουλίνικο αυξητικό παράγοντα. IGF1. Είναι μια από τις ουσίες που είναι μεταβολικά υποπροϊόντα της αυξητικής ορμόνης αλλα αυτό δεν φαίνεται να προκαλεί ιδιαίτερα προβλήματα ενώ η απευθείας χορήγηση του ναι.

βέβαια η βίοδιαθεσιμότητα είναι πολυ διαφορετική.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χθεσινή προπόνηση:
1. Καθίσματα με την μπάρα (σκέτη λόγω τραυματισμού)
4x12

2. Απόπειρα για άρσεις θανάτου με σκέτη μπάρα
1x2, ένιωσα ενόχληση και δεν συνέχισα 😢

3. Μηχάνημα για γλουτούς στα 90lbs (αυτό που το σπρώχνεις με το ένα ποδι προς τα πισω)
3x10

4. Lunges με ένα βαράκι στα 20lbs μπροστά γιατί με το άλλο χέρι νιώθω ενόχληση στα πλευρά 😢
3x10

5. Γαμπες στην οριζόντια πρέσα (230lbs)
3x10

6. Πρέσα ποδιών (την άλλη όχι την οριζόντια) στα 250lbs
3x10

7. Μηχάνημα hip adductors 190lbs
3x10

8. Μηχάνημα hip abductors 190lbs
3x10

Τελευταία βδομάδα προπόνησης πριν τις διακοπές μου. Θα μου λείψει η άσκηση αλλά είναι ευκαιρία να κάνω αερόβια (περπάτημα και κολύμπι) να κάψω λίπος. Ελπίζω να μην χάσω μυϊκή μάζα. Ίσως γραφτώ γυμναστήριο για 3 βδομάδες πριν επιστρέψω
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
καλημέρα σας!
Ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω, αν ζορίζομαι να εκτελέσω ασκήσεις για ώμους. Ειδικά στο μηχάνημα, ξεκίνησα με δύο δίσκους 10kg, σε καθεμία μεριά. Αλλά ζοριζόμουν απίστευτα να βγάλω πάνω από 8 επαναλήψεις στα 3 σετ. Μετά έβαλα δύο 5kg και δύο 2.5kg, ανά μεριά αντίστοιχα. Αλλά και πάλι αντιμετώπισα ζόρι. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω σαν προάσκηση για να τις βγάζω καλύτερα τις πιέσεις στους ώμους;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
καλημέρα σας!
Ήθελα να ρωτήσω τι μπορώ να κάνω, αν ζορίζομαι να εκτελέσω ασκήσεις για ώμους. Ειδικά στο μηχάνημα, ξεκίνησα με δύο δίσκους 10kg, σε καθεμία μεριά. Αλλά ζοριζόμουν απίστευτα να βγάλω πάνω από 8 επαναλήψεις στα 3 σετ. Μετά έβαλα δύο 5kg και δύο 2.5kg, ανά μεριά αντίστοιχα. Αλλά και πάλι αντιμετώπισα ζόρι. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω σαν προάσκηση για να τις βγάζω καλύτερα τις πιέσεις στους ώμους;

Έχεις σε κάποια άλλη άσκηση ενοχλήσεις που εμπλέκει την μπροστά μοίρα του ώμου ;

Καμψεις - πιεσεις στήθους σε παγκο/ μηχάνημα κτλ ;
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Έχεις σε κάποια άλλη άσκηση ενοχλήσεις που εμπλέκει την μπροστά μοίρα του ώμου ;

Καμψεις - πιεσεις στήθους σε παγκο/ μηχάνημα κτλ ;
σπάνια σε πιέσεις στήθους σε μηχάνημα. Γενικά, έχω μείνει στάσιμος τους τελευταίους 4-5 μήνες στα 20kg (10+10), από 3 σετ 10 επαναλήψεις.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
σπάνια σε πιέσεις στήθους σε μηχάνημα. Γενικά, έχω μείνει στάσιμος τους τελευταίους 4-5 μήνες στα 20kg (10+10), από 3 σετ 10 επαναλήψεις.

Αν σε ενοχλεί ο ώμος κατά τη διάρκεια της κίνησης ενδέχεται κατασκευαστικά να έχεις θέμα εσωτερικά οπότε πρεπει να σε δει ορθοπεδικός και να σου πει.

Πόσα κιλά είσαι ; τα 10 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι για στήθος δεν είναι τίποτα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Αν σε ενοχλεί ο ώμος κατά τη διάρκεια της κίνησης ενδέχεται κατασκευαστικά να έχεις θέμα εσωτερικά οπότε πρεπει να σε δει ορθοπεδικός και να σου πει.

Πόσα κιλά είσαι ; τα 10 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι για στήθος δεν είναι τίποτα.
στο μηχάνημα 10+10. 55kg

1688550312480.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
όχι 55kg ζυγίζω και κάνω στο μηχάνημα 10+10

Α με συγχωρείς.

Κοίταξε να δεις τα 10+10 είναι λίγα . Ειδικά για μηχάνημα οπότε αν πονας είτε δεν κάνεις σωστά την άσκηση είτε έχεις κατασκευαστικό θέμα. Κάποιο κόκκαλο μπορεί να ξυνει κάποιο τένοντα μέσα κ να πονας. Πολυ νπακαλικα στο λέω.

Για σωστή τεχνική κόλλα τη πλατη σου πισω πετα το στήθος έξω και εκτέλεσε την άσκηση σιγά. Κάθε προπόνηση κάνε μια επανάληψη παραπανω κ μόλις φτάσεις ένα ευρος 12-15 που είσαι σχετικά οκ ανέβασε 2.5 η 5 κιλα.

Σωματικά αν εισαι σε χαμηλό ποσοστο λίπους ξεκινά να τρως 😄
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Σωματικά αν εισαι σε χαμηλό ποσοστο λίπους ξεκινά να τρως 😄
Ναι είμαι χαμηλά σε ποσοστό λίπους. Ίσως έπαιζε ρόλο ότι έκανα και πολλή αερόβια, πριν ξεκινήσω γυμναστήριο. Για παράδειγμα τώρα, έχω σταματήσει τρέξιμο και το έχω αντικαταστήσει με 8000 στόχο ημερήσιων βημάτων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Ναι είμαι χαμηλά σε ποσοστό λίπους. Ίσως έπαιζε ρόλο ότι έκανα και πολλή αερόβια, πριν ξεκινήσω γυμναστήριο. Για παράδειγμα τώρα, έχω σταματήσει τρέξιμο και το έχω αντικαταστήσει με 8000 στόχο ημερήσιων βημάτων.

10 σετ την εβδομάδα το πολυ για τις μεγάλες μυϊκές ομάδες για τις μικρές 5 με 2-3 επαναλήψεις πριν την αποτυχία σε κάθε σετ και προσπαθεις να ανεβαίνεις σιγά σιγά αν σ αρέσει το βάρος σου μένεις σε αυτό αν εισαι ελλειποβαρης παιρνεις λίγο λίγο. Αν εισαι με περισσοτερο λίπος από όσο θέλεις όπως εγώ χάνεις κιλά σιγά σιγά η προπονηση είναι σταθερή κοιτάς να προκαλεις τους μυς σου όσο μπορείς κάθε φορά κ ανάλογα με τον ρυθμό που αναρρώνεις.

Τρόπος εκτέλεσης της άσκησης εκτός της έντασης : φρόντισε τα σετ σου να μην είναι λιγότερο από 40-50 sec για το Time under Tension και αργες επαναλήψεις ειδικά στην εκκεντρική την αρνητική φάση της κίνησης καλό έλεγχο.

Σημείωσε τα αυτά έκανα χρόνια να τα μάθω. Οι γυμναστες δεν ασχολουνται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,798 μηνύματα.
Σημερινή προπονηση ποδια - γλουτοι

Εκτάσεις τετρακεφαλων 4 σετ μέχρι αποτυχίας

Πρέσα μηχάνημα 4 σετ μέχρι αποτυχίας

Γλουτοι μηχάνημα 4 σετ μέχρι αποτυχίας

Καθίσματα με αλτηρες 2 σετ 15 κιλά σε κάθε χέρι για 12 επαν. Ίσα ίσα να πιασω λίγο ακόμη γλουτούς... Διατάσεις και δρόμο.

Τα ξαναλεμε Σάββατο στήθος χέρια.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top