Fitness Thread!

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ναι είμαι χαμηλά σε ποσοστό λίπους. Ίσως έπαιζε ρόλο ότι έκανα και πολλή αερόβια, πριν ξεκινήσω γυμναστήριο. Για παράδειγμα τώρα, έχω σταματήσει τρέξιμο και το έχω αντικαταστήσει με 8000 στόχο ημερήσιων βημάτων.
Τι ύψος έχεις; 55 κιλά σωματικό βάρος είναι πολύ λίγα. Η δική μου συμβουλή είναι να κόψεις εντελώς την αερόβια και να κάνεις dirty bulk.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Τι ύψος έχεις; 55 κιλά σωματικό βάρος είναι πολύ λίγα. Η δική μου συμβουλή είναι να κόψεις εντελώς την αερόβια και να κάνεις dirty bulk.
1.63
Στον ΔΜΣ είμαι άνετα μέσα στα όρια, που είχα κάνει τον υπολογισμό
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πρέπει να πας στα 65 κιλά. 55 είναι πολύ λίγα ρε συ. Ακόμα και το ΒΜΙ σου είναι οριακά πάνω από το κατώτατο όριο. Λογικό να μην μπορείς να σηκώσεις πάνω από 10 κιλά στο κάθε χέρι και να μη βλέπεις πρόοδο. Ξεκινά διατροφή για να βαλεις κιλά και θα δεις διαφορά. Θα βάλεις και λίπος αλλά θα αυξηθεί η μυϊκή σου μάζα πιο γρήγορα και απλα θα κάνεις cut μετά να χάσεις το λίπος που έβαλες. Πχ φτάσε στα 70 κιλά και μετά κάνε cut στα 65. Πολλή πρωτεινη επίσης. Μέτρα τα πάντα, υδανταθρακες, πρωτεινη, θερμίδες κτλ. Είμαι σίγουρη ότι είσαι σε έλλειμμα συνεχώς.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Πρέπει να πας στα 65 κιλά. 55 είναι πολύ λίγα ρε συ. Ακόμα και το ΒΜΙ σου είναι οριακά πάνω από το κατώτατο όριο. Λογικό να μην μπορείς να σηκώσεις πάνω από 10 κιλά στο κάθε χέρι και να μη βλέπεις πρόοδο. Ξεκινά διατροφή για να βαλεις κιλά και θα δεις διαφορά. Θα βάλεις και λίπος αλλά θα αυξηθεί η μυϊκή σου μάζα πιο γρήγορα και απλα θα κάνεις cut μετά να χάσεις το λίπος που έβαλες. Πχ φτάσε στα 70 κιλά και μετά κάνε cut στα 65. Πολλή πρωτεινη επίσης. Μέτρα τα πάντα, υδανταθρακες, πρωτεινη, θερμίδες κτλ. Είμαι σίγουρη ότι είσαι σε έλλειμμα συνεχώς.
Μετά δυσκολεύει η γράμμωση όμως λογικά, αλλά αυξάνεται η μυϊκή μάζα. Επίσης, μου αρέσει αρκετά η αερόβια τρέξιμο πχ, συν ότι κάνω πολλά βήματα ημερήσια (τώρα γύρω στα 8000-10000). Φοβάμαι γενικά το ανέβασμα 5-10 κιλά.
Ενδεικτικά:
Screenshot_2023-07-05-19-59-52-343_com.huawei.health.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Από αυτά που διάβασα λίγο για τα δύο είδη dirty bulk και clean bulk, μάλλον το δεύτερο μου ταιριάζει καλύτερα, γιατί αποφεύγω junk food, είμαι του σπιτικού φαγητού βασικά :lol:.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Από αυτά που διάβασα λίγο για τα δύο είδη dirty bulk και clean bulk, μάλλον το δεύτερο μου ταιριάζει καλύτερα, γιατί αποφεύγω junk food, είμαι του σπιτικού φαγητού βασικά :lol:.

Βάλε μια φωτο χωρίς προσωπο. Το dirty bulk είναι αποτυχία μην το ακολουθήσεις καν θα γεμίσεις το σώμα σου άχρηστο λίπος και μετά θα κόψεις Γιά να φανεί τι.... ; μια τρυπα στο νερό ;

Τέλος πάντων στο Ίντερνετ ο καθένας λέει ότι θέλει.

Τη φωτο στη ζητάω γιατί μπορεί να μη χρειάζεται καν να ανέβεις σε κιλά αναλογα πως είσαι στη περιφερεια.

Εγώ πχ γίνομαι κομμένος ( θα ανεβάσω φωτο σε μερικους μήνες παλι ) όταν ρίξω τον υδατάνθρακα και ανεβάσω πρωτεΐνη με ελάχιστο έλλειμα το μήνα. 1.5 κιλό μειον το πολυ.

Επειδή είσαι αρχάριος με τα βάρη και δεν θα μπορεσεις να κάνεις σκληρή προπονηση το dirty bulk είναι ότι χειρότερο μπορείς να ακολουθήσεις. Αλλά είπαμε στο Ίντερνετ.... Τέλος πάντων αν θες ανέβασε μια φωτο χωρίς προσωπο να μιλήσουμε συγκεκριμένα.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Από αυτά που διάβασα λίγο για τα δύο είδη dirty bulk και clean bulk, μάλλον το δεύτερο μου ταιριάζει καλύτερα, γιατί αποφεύγω junk food, είμαι του σπιτικού φαγητού βασικά :lol:.
Τόσο το καλύτερο!
Αλλά ανέβασε φαγητό.
Κατέβασε το yazio και πάρε ζυγαριά κουζίνας (φτηνές και καλές στα Vicko).
Βρες τις θερμίδες συντήρησης σου, κρατα τες μια βδομάδα, την επόμενη ανέβασε 200 θερμίδες την ημέρα καο την μεθεπόμενη άλλες +100 (και μείνε σ αυτές για δυο βδομαδες).
Μετά ζυγισου, γράψε μας ένα φιντμπακ και βλέπουμε.
Όσο πρατεις έτσι κοψε αεροβιο ή υο πολύ ένα τέταρτο την εβδομάδα για το καρδιοαναπνευστικο. Σταδιακά θα μπουν τα κιλά, μην αγχώνεσαι. Κατά βάση θα ναι μυϊκά αφού είσαι σχετικά αρχάριος και η διατροφή σου είναι υγιεινη
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γυναικομαστία ; πρωτη φορα το ακουω.

Τέλος πάντων ότι πρεπει να αδυνατίσω κ άλλο ναι το χω σκοπό.

Εδώ είμαι στα 88 κιλά νταν. Θέλω να παω 81. Σε 5 μήνες από σήμερα όμως.


Μετά τον υπνο. Χωρίς κανένα pump.

8 κιλά πανω απο το υψος μου.
Ωραίος! Μια χαρά σώμα. Γιατί στη λένε, δεν μπορώ να καταλάβω; :hmm:
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Οπότε ίσως αυξήσω σταδιακά μερίδα πχ μεσημεριανού ή βραδινού; Πρωινό τρώω κουάκερ με γάλα και cranberries και βραδινό γάλα με corn flakes( εναλλάξ ανά μέρα κλασικά και ολικής) με cranberries. Απογευματινό γεύμα γιαούρτι light με μέλι, καρύδια και τσία. Δεκατιανό κάποιο φρούτο (μπανάνα ή ανανά). Αυτά πάνω κάτω.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Ωραίος! Μια χαρά σώμα. Γιατί στη λένε, δεν μπορώ να καταλάβω; :hmm:

Δεν μου είπαν κάτι κακό απλά φάνηκε στον εποτε σε μια άλλη φωτο ότι έχω γυναικομαστία. Είχα κάτσει στο καναπέ κάπως και λόγω θέσης φάνηκε. Δεν νομίζω να έχω τέτοιο θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Οπότε ίσως αυξήσω σταδιακά μερίδα πχ μεσημεριανού ή βραδινού; Πρωινό τρώω κουάκερ με γάλα και cranberries και βραδινό γάλα με corn flakes( εναλλάξ ανά μέρα κλασικά και ολικής) με cranberries. Απογευματινό γεύμα γιαούρτι light με μέλι, καρύδια και τσία. Δεκατιανό κάποιο φρούτο (μπανάνα ή ανανά). Αυτά πάνω κάτω.

Μπορεί να μη χρειάζεται να αυξήσεις τίποτα το πρωτο 6μηνο. Ανάλογα το ποσοστο λίπους σου. Αν έχεις ποσοστο λίπους μικρό κάτω από 10% δεν έχεις αρκετή ενέργεια για να βάλεις μυς. Για αυτό σου λένε αυξησε το φαγητό γιατί μπορεί με το φαγητό να βάλεις κ λίπος αλλά και μυς καθώς μέρος του λίπους θα χρησιμοποιηθεί σαν ενέργεια να κτισεις μάζα όπως γίνεται και όταν είσαι υποθερμιδικα αλλά με 20% λίπος όπως είμαι τώρα εγώ.

Το dirty bulking όμως είναι πλεονασμα 500 θερμίδες κ βάλε. Και είναι ότι πιο άχρηστο μπορείς να κάνεις ακόμη κ αν εισαι ελλειποβαρης.

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να κτισεις μάζα χωρίς να είσαι σε πλεονασμα μεγαλυτερο των 100-200 θερμίδων.

Απλά θέλει ζυγαριες και προγραμματισμενο φαγητό.

Όλα αυτά βέβαια έχουν να κάνουν με το πω; είσαι σωματικά τώρα στην περιφερεια. Αν δεν έχεις θέμα ανέβασε καμία φωτο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ωραίος! Μια χαρά σώμα. Γιατί στη λένε, δεν μπορώ να καταλάβω; :hmm:

Ευχαριστώ!! Εχω δρόμο ακόμα... Θα με ξαναδειτε σε κανα 6μηνο 😄
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μετά δυσκολεύει η γράμμωση όμως λογικά, αλλά αυξάνεται η μυϊκή μάζα. Επίσης, μου αρέσει αρκετά η αερόβια τρέξιμο πχ, συν ότι κάνω πολλά βήματα ημερήσια (τώρα γύρω στα 8000-10000). Φοβάμαι γενικά το ανέβασμα 5-10 κιλά.
Ενδεικτικά:View attachment 118032
Να μη σε φοβίζει το ανέβασμα. Αν χτίσεις μύες είναι πιο εύκολο μετά να χάσεις λίπος. Γενικά μη φοβάσαι τι λέει η ζυγαριά. Αλλά πρέπει να ανέβεις σε κιλά. Είσαι πολύ χαμηλά
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Οπότε ίσως αυξήσω σταδιακά μερίδα πχ μεσημεριανού ή βραδινού; Πρωινό τρώω κουάκερ με γάλα και cranberries και βραδινό γάλα με corn flakes( εναλλάξ ανά μέρα κλασικά και ολικής) με cranberries. Απογευματινό γεύμα γιαούρτι light με μέλι, καρύδια και τσία. Δεκατιανό κάποιο φρούτο (μπανάνα ή ανανά). Αυτά πάνω κάτω.
Συγγνώμη που θα στο πω χύμα, αλλά αυτά δεν είναι φαγητά. Corn flakes? Γάλα με δημητριακά το πρωί και πάλι το βραδυ; Είμαι σίγουρη ότι δεν προσλαμβάνεις αρκετή πρωτεινη. Τα corn flakes και το γάλα ζήτημα να έχουν 10γρ πρωτεινης. Ξεκινά να τρως ομελέτα με 3-4 αυγά για πρωινό, πρόσθεσε λίγο ζαμπόν και μυζήθρα στην ακρη για ανέβει η πρωτεινη και στο καπάκι πιες και ένα ποτήρι γαλα. Με corn flakes και κουακερ δεν θα χτίσεις μύες. Φάε ένα στήθος κότας το μεσημέρι με ψητές πατάτες, σαλάτα και 1-2 αυγα βραστά. Εγώ είμαι 170 και την διατροφή που παρέθεσες δεν την ακολουθώ ούτε όταν είμαι σε έλλειμμα! Με την αερόβια που έκανες παίζει να κατεληξες skinny fat. Τι νούμερο είσαι στα ρούχα;
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Οπότε ίσως αυξήσω σταδιακά μερίδα πχ μεσημεριανού ή βραδινού; Πρωινό τρώω κουάκερ με γάλα και cranberries και βραδινό γάλα με corn flakes( εναλλάξ ανά μέρα κλασικά και ολικής) με cranberries. Απογευματινό γεύμα γιαούρτι light με μέλι, καρύδια και τσία. Δεκατιανό κάποιο φρούτο (μπανάνα ή ανανά). Αυτά πάνω κάτω.
Γενικα αυτο που χρειαζεσαι ειναι να αυξησεις θερμιδες κατα κυριο λογο εχοντας και τα μακροθρεπτικα σου εντος στοχου. Θα σου συνηστουσα να βρεις ενα σαιτ που μετραει στο περιπου τις θερμιδες αναλογα τις προδιαγραφες και τη δραστηριοτητα σου και να ακολουθησεις τις θερμιδες διατηρησης που σου λεει για 2 βδομαδες παρακολουθοντας το βαρος σου. Αν βγεις στα ιδια πανω κατω τοτε θα ξερεις τις θερμιδες σου αν βγεις πιο βαρυς η ελαφρυς στο τελος των 2 εβδομαδων τοτε αναλογα και το βαρος που εχασες θα μπορεις να βρεις με καλη προσεγγιση της θερμιδες διατηρησης σου. Απο εκει θα προσθεσεις αλλες 150-400 και σταδιακα θα βαζεις βαρος χωρις πολυ λιπος. Στο περιπου μισο κιλο λιπους αντιστοιχει σε 3500 οποτε μπορεις να κανεις τα μαθηματικα για να βρεις τις θερμιδες σου αναλογα με το αν πηρες η εχασες βαρος. Τωρα οσον αφορα τα μακροθρεπτικα θα σου ελεγα να παιρνει 2 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους και 0,3-0,8 γραμμαρια λιπαρων ανα κιλο σωματικου βαρους ειναι πολυ σημαντικα για τις ορμονες σου. Τις υπολοιπες θερμιδες τις συμπληρωνεις με υδατανθρακες. Τωρα για τη συγκεκριμενη ασκηση που αναφερεις οτι εχει κολλησει θα μπορουσες να την αντικαταστησεις για 1-2 μηνες με καποια αλλη στηθους και να δοκιμασεις εκ νεου. Προτεινω επικληνη παγκο με αλτηρες.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πρέπει οπωσδήποτε να μετρήσει πόση πρωτεινη προσλαμβάνει. Με τα γεύματα που ανέφερε είναι αδύνατον να πιάνει πάνω από 50-60γρ τη μέρα. Ενώ θα πρέπει να τρώει 120!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Γιατί θα πρεπει να τρώει 120 ;

Κάνει καμια άσκηση ιδιαίτερης υψηλής έντασης και θα του χρειαστεί τόση πρωτεινη; στη πρεσα βάζει 20 κιλά συνολο.

Η πολλη πρωτεινη μακροπρόθεσμα επιβαρυνει τα νεφρά.

Άρα αν κάποιος δεν είναι σε ένα διαστημα φάσης υψηλής έντασης προπονησης το να παιρνει τόση πρωτεινη είναι άσκοπο.

Κάτι παρομοιο με τα 30-40 σετ ανά μυϊκή ομάδα την εβδομάδα αμα δεν είσαι ο Cutler.

Μια φορά μου είχε πει ένας πριν χρόνια όταν ήμουν άσχετος... Καλά ρε φίλε τι κάνεις 2 ώρες στο γυμναστήριο ; λες και είχα καμια φοβερή μυικη μάζα να γυμνασω.

Αλλά όταν δεν ξέρεις και δεν έχεις και κάποιον που ξέρει και έχει φτάσει και σε ένα ορατό επιπεδο να σε καθοδηγήσει αυτές τις μαλακιες κάνεις.

Τώρα νταξει κάτι μπαρμπάδες που ήταν... Παλιά και τώρα η κοιλιά προεξεχει από τη μπλουζα σορρυ δεν θα τους παρω στα σοβαρά. Εκτός κ αν έχουν παρελθον με φωτογραφίες και διακρίσεις επιπέδου έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Γιατί θα πρεπει να τρώει 120 ;

Κάνει καμια άσκηση ιδιαίτερης υψηλής έντασης και θα του χρειαστεί τόση πρωτεινη; στη πρεσα βάζει 20 κιλά συνολο.

Η πολλη πρωτεινη μακροπρόθεσμα επιβαρυνει τα νεφρά.

Άρα αν κάποιος δεν είναι σε ένα διαστημα φάσης υψηλής έντασης προπονησης το να παιρνει τόση πρωτεινη είναι άσκοπο.

Κάτι παρομοιο με τα 30-40 σετ ανά μυϊκή ομάδα την εβδομάδα αμα δεν είσαι ο Cutler.

Μια φορά μου είχε πει ένας πριν χρόνια όταν ήμουν άσχετος... Καλά ρε φίλε τι κάνεις 2 ώρες στο γυμναστήριο ; λες και είχα καμια φοβερή μυικη μάζα να γυμνασω.

Αλλά όταν δεν ξέρεις και δεν έχεις και κάποιον που ξέρει και έχει φτάσει και σε ένα ορατό επιπεδο να σε καθοδηγήσει αυτές τις μαλακιες κάνεις.

Τώρα νταξει κάτι μπαρμπάδες που ήταν... Παλιά και τώρα η κοιλιά προεξεχει από τη μπλουζα σορρυ δεν θα τους παρω στα σοβαρά. Εκτός κ αν έχουν παρελθον με φωτογραφίες και διακρίσεις επιπέδου έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο.
Ο καθένας είναι διαφορετικός. Δεν σηκώνουμε όλοι τα ίδια κιλά. Επειδή δεν μπορεί να σηκώσει 30 κιλα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να φάει πρωτεινη. Τώρα ειναι που την θέλει για να αναπτυχθεί ο μυς. Η συσχέτιση πρωτεινης με νεφρά είναι αμφιλεγόμενη και έρευνες έχουν δείξει ότι δεν τα καταστρέφει. Δεν του είπαμε να φάει μισό κιλό πρωτεινη. 2γρ ανά κιλό. Το ΒΜΙ του είναι 20, 2 κιλά αν χασει θα φτάσει σε επίπεδο ανορεξίας. Γάλα με κορν φλεικς τρώει, μιλάμε για ότι χειρότερο μπορεί να φάει κανείς για βραδινό. Εγώ θα τα έτρωγα μετά από άσκηση για να αναπληρώσω ηλεκτρολύτες και υδατάνθρακες, όχι ως ένα από τα βασικά γεύματα της ημέρας. 200 θερμίδες γεύμα είναι.

 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γιατί θα πρεπει να τρώει 120 ;

Κάνει καμια άσκηση ιδιαίτερης υψηλής έντασης και θα του χρειαστεί τόση πρωτεινη; στη πρεσα βάζει 20 κιλά συνολο.

Η πολλη πρωτεινη μακροπρόθεσμα επιβαρυνει τα νεφρά.

Άρα αν κάποιος δεν είναι σε ένα διαστημα φάσης υψηλής έντασης προπονησης το να παιρνει τόση πρωτεινη είναι άσκοπο.

Κάτι παρομοιο με τα 30-40 σετ ανά μυϊκή ομάδα την εβδομάδα αμα δεν είσαι ο Cutler.

Μια φορά μου είχε πει ένας πριν χρόνια όταν ήμουν άσχετος... Καλά ρε φίλε τι κάνεις 2 ώρες στο γυμναστήριο ; λες και είχα καμια φοβερή μυικη μάζα να γυμνασω.

Αλλά όταν δεν ξέρεις και δεν έχεις και κάποιον που ξέρει και έχει φτάσει και σε ένα ορατό επιπεδο να σε καθοδηγήσει αυτές τις μαλακιες κάνεις.

Τώρα νταξει κάτι μπαρμπάδες που ήταν... Παλιά και τώρα η κοιλιά προεξεχει από τη μπλουζα σορρυ δεν θα τους παρω στα σοβαρά. Εκτός κ αν έχουν παρελθον με φωτογραφίες και διακρίσεις επιπέδου έστω και σε ερασιτεχνικό επίπεδο.
Δεν έχουν καμία σχέση τα κιλά με την πρωτεινη καμία όμως. Από τη στιγμή που γυμνάζεται σκληρά για εκείνον και θέλει να βάλει σοβαρή μυϊκή μάζα η κρ τριβή πρέπει να είναι ψηλά επίσης δεν υπάρχει καμία έρευνα να λέει ότι η υψηλή πρωτεινη σχετίζεται με νεφρική ανεπάρκεια απλά αυξάνει το GFR που είναι και λογικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Σοβαρή μυϊκή μαζα με 20 κιλά στο μηχάνημα στήθους χωρίς καν να προπονειται 2-3 επαν. Πριν την αποτυχία δεν προκειται να βάλει.

Και από αυτή την οπτική το να παιρνει 2 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους πρωτεινη είναι υπερβολή και αχρείαστο.

Αν κοιτάξει το θέμα με τους ώμους σε έναν ειδικό και του δώσει το οκ μπορεί μετά σιγά σιγά να αρχίσει να ζοριζεται. Προς το παρον δεν υπάρχει κανένας λόγος να παιρνει τόση πρωτεινη.

Στους φυσιολογικούς ανθρώπους που δεν γυμνάζονται σκληρά η λήψη είναι 1 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους. Ότι παραπανω κ αν παρει θα το κατουρήσει. Δεν θα το χρειαστεί στη διαδικασία πρωτεινοσυνθεσης αφου δεν κάνει σκληρή προπονηση.

Και ένας ΑΡΧΑΡΙΟΣ δεν.... ΔΕΝ χρειάζεται να κάνει σκληρή προπονηση. Σωστή προπονηση ναι σκληρή όχι.

Το ξερω πως αρκετοί κάνουν τα ακριβώς αντίθετα από τα παραπανω αλλά και για αυτό παιδευονται χρόνια όντας άσχετοι να δουν σοβαρό αποτέλεσμα. Ήμουν ένας από αυτους.

Πάνε μήνες χρόνια γυμναστήριο χωρίς καμία σοβαρή διαφορά στο Σώμα τους επειδή δεν θέλουν να πειθαρχησουν σε 4-5 απλά πραγματακια και να κάνουν ότι λέει το χαρτί σε προπονηση κ διατροφή ακριβώς κ όχι ότι κατεβάζουν από το κεφάλι τους.

Ο άλλος κοπανιεται 3-4 φορές την εβδομάδα από 3 ώρες.

Ότι πρωτεινη κ αν παρει δεν προλαβαινει να αναρρώσει κ άρα να αναπτυχθεί. Στη καλυτερη δεν θα βλέπει αποτέλεσμα στη χειρότερη θα τραυματιστεί.

Θα κυνηγάει την ουρά του μια ζωή. Αλλά αφου δεν καταλαβαίνουν. Κουράζεσαι και να τα λες συνέχεια.

Το γυμναστήριο δουλευει με κυκλους μπαίνεις 5-6 μήνες ακολουθείς ρητά το προγραμμα παιρνεις το αποτέλεσμα... Μετά αποχωρείς για λίγο.

το να παιρνεις συνεχώς 2γρ πρωτεινη... Να γαμάς τις αρθρώσεις σου με βάρη και φορτία all year round και να υποβάλεις συνεχώς σε στρες το σώμα σου είναι δεν υγιεινος τρόπος ζωής.

Θέλει ισορροπία και όχι υπερβολές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Σοβαρή μυϊκή μαζα με 20 κιλά στο μηχάνημα στήθους χωρίς καν να προπονειται 2-3 επαν. Πριν την αποτυχία δεν προκειται να βάλει.

Και από αυτή την οπτική το να παιρνει 2 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους πρωτεινη είναι υπερβολή και αχρείαστο.

Αν κοιτάξει το θέμα με τους ώμους σε έναν ειδικό και του δώσει το οκ μπορεί μετά σιγά σιγά να αρχίσει να ζοριζεται. Προς το παρον δεν υπάρχει κανένας λόγος να παιρνει τόση πρωτεινη.

Στους φυσιολογικούς ανθρώπους που δεν γυμνάζονται σκληρά η λήψη είναι 1 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους. Ότι παραπανω κ αν παρει θα το κατουρήσει. Δεν θα το χρειαστεί στη διαδικασία πρωτεινοσυνθεσης αφου δεν κάνει σκληρή προπονηση.

Και ένας ΑΡΧΑΡΙΟΣ δεν.... ΔΕΝ χρειάζεται να κάνει σκληρή προπονηση. Σωστή προπονηση ναι σκληρή όχι.

Το ξερω πως αρκετοί κάνουν τα ακριβώς αντίθετα από τα παραπανω αλλά και για αυτό παιδευονται χρόνια όντας άσχετοι να δουν σοβαρό αποτέλεσμα. Ήμουν ένας από αυτους.

Πάνε μήνες χρόνια γυμναστήριο χωρίς καμία σοβαρή διαφορά στο Σώμα τους επειδή δεν θέλουν να πεοθαρχησουν σε 4-5 απλά πραγματακια και να κάνουν ότι λέει το χαρτί σε προπονηση κ διατροφή ακριβώς κ όχι ότι κατεβάζουν από το κεφάλι τους.

Ο άλλος κοπανιεμαι 3-4 φορές την εβδομάδα από 3 ώρες.

Ότι πρωτεινη κ αν παρει δεν προλαβαινει να αναρρώσει κ άρα να αναπτυχθεί.

Θα κυνηγάει την ουρά του μια ζωή. Αλλά αφου δεν καταλαβαίνουν. Κουράζεσαι και να τα λες συνέχεια.
Δεν ξέρω γιατί αναφέρεις συνέχεια τα κιλά το αν προπονείται μέχρι αποτυχία η γενικότερα σκληρά είναι άλλο θέμα. Μάζα.βαζεις αν προπονησαι κοντά στην αποτυχία είτε με πολλά κιλά και λίγοτερες έπαναληψεις είτε με περισσότερα κιλά. Συμφωνώ με το να μάθει να προπονείται σκληρά πρώτα με τα κιλά που μπορεί όσα και αν είναι, και αν θέλει να μεγιστοποιήσει τα οφέλη ας πάρει υψηλή πρωτεινη. Τώρα που είναι αρχάριος και βάζει εύκολα μύες είναι κρίμα να μην εκμεταλλευτεί το φουλ δυναμικό ανάπτυξης του. Δεν λέω να πηγαίνει σε κάθε σετ στην αποτυχία δεν χρειάζεται στο επίπεδο του αλλά θέλει υψηλό intensity ας πούμε 1-2 επαναλήψεις από αποτυχία.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,799 μηνύματα.
Γιατί αντικειμενικά δεν μπορείς να προπονηθεις όπως λες στη πρεσα με 20 κιλά συνολο.

Εκτός και αν πιο πριν έχει κάνει καμια 20 άρια push ups για να κάνει προ εξαντληση.

είναι σαν να παω να βάλω τώρα εγώ 50 κιλά στη πρεσα θέλω 30 επαναλήψεις να φτάσω στην αποτυχία.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,034 μηνύματα.
Ο καθένας είναι διαφορετικός. Δεν σηκώνουμε όλοι τα ίδια κιλά. Επειδή δεν μπορεί να σηκώσει 30 κιλα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να φάει πρωτεινη. Τώρα ειναι που την θέλει για να αναπτυχθεί ο μυς. Η συσχέτιση πρωτεινης με νεφρά είναι αμφιλεγόμενη και έρευνες έχουν δείξει ότι δεν τα καταστρέφει. Δεν του είπαμε να φάει μισό κιλό πρωτεινη. 2γρ ανά κιλό. Το ΒΜΙ του είναι 20, 2 κιλά αν χασει θα φτάσει σε επίπεδο ανορεξίας. Γάλα με κορν φλεικς τρώει, μιλάμε για ότι χειρότερο μπορεί να φάει κανείς για βραδινό. Εγώ θα τα έτρωγα μετά από άσκηση για να αναπληρώσω ηλεκτρολύτες και υδατάνθρακες, όχι ως ένα από τα βασικά γεύματα της ημέρας. 200 θερμίδες γεύμα είναι.

Βραδινό γενικά προτιμώ κάτι ελαφρύ πριν τον ύπνο, για αυτό τρώω δημητριακά με γάλα. Τα κουάκερ από όσο ξέρω, είναι η βρώμη, περιέχουν δηλαδή πρωτεϊνη. Ομελέτα για πρωινό μου φαίνεται αρκετά βαρύ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top