Fitness Thread!

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Στα 20s μου όπως ο @Wonderkid έτσι και εγώ αν και πήγαινα γυμναστήριο δεν έβαζα κιλά..ούτε πάνω μου αλλά ούτε και στα σίδερα

Προσωπικά μόνο με dirty bulk είδα φώς
Φαγητό συνέχεια με έμφαση στα γεύματα πλούσια σε πρωτεϊνη, +2 σκουπ πρωτεϊνη κάθε μέρα.
Το μόνο που έκοψα ήταν γλυκά και ζάχαρη για να μην ξεφύγω σε λίπος.

Έκοψα τελείως την αερόβια και επικεντρώθηκα μόνο στα βάρη μέχρι αποτυχίας, κάτι που συνεχίζω έως σήμερα γιατί την απεχθάνομαι.

Τώρα είμαι στα 105kg με 1.92 ύψος
Και εγώ ουσιαστικά κατάλαβα η μόνη λύση είναι θερμιδικό πλεόνασμα, για ανάπτυξη μυϊκής μάζας. Αν δε κάνω λάθος αυτό παίζει κυριότερη σημασία και από την ίδια την προπόνηση στο γυμναστήριο. Αερόβια, δυστυχώς αν θες, έστω και μικρή αύξηση μυϊκής μάζας, πρέπει να ελαττωθεί πάρα πολύ. Πάντως και από τη δική σου περίπτωση είδα πως δεν είναι ακατόρθωτο να βάλεις όντως μυϊκή μάζα, αν ακολουθήσεις πιστά πρόγραμμα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Xθεσινή προπόνηση ΣΤΗΘΟΣ - ΧΕΡΙΑ (μετά απο περίπου 6 ημέρες απο την προήγουμενη)

1. ΣΤΗΘΟΣ ΕΠΙΚΛΗΝΗΣ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
27.5 κιλά σε κάθε χέρι για 12 progression + 3 εκτέλεση https://files.fm/u/rgbmxzgn4
25 κιλά για 10 ( + 1 )
22.5 κιλά για 10 ( + 1 )

2. ΠΡΕΣΑ ΣΤΗΘΟΣ
73 ΚΙΛΆ για 11 reps ( + 1 )
73 Κιλά 10 επαν. ( + 1 )
73 κιλά 8 επαν. σταθερά

3. PEC - DEC
27.2 κιλά για 10 επαν.
22.7 κιλά για 10
22.7 για 10

Όλα τα σέτ ηταν μέχρι αποτυχίας.

4. ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ
15 κιλά σε κάθε χέρι για 10 (καλή τεχική)
36 κιλά σε μηχάνημα για 12
32 κιλά για 10
32 κιλά για 9

5. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ
12.5 κιλά σε κάθε χέρι για 12
10 κιλά για 11
10 κιλά για 10
8 κιλά για 8

όλα τα σέτ πήγαν μέχρι αποτυχίας (RPE 9 - RPE 10 )

τΟ ΘΕΤΙΚΌ ηταν πως επειδη άφησα μερικές το στήθος να ξεκουραστει η προπονηση πήγε τάπα. Άυξηση στις πρώτες δυο ασκήσεις σε επαναλήψεις ακομη και +3 στο πρώτο σέτ το σκληρό. Προηγήθηκε καλό ζέσταμα το οποιο δεν έχω γράψει.

Επομενη προπόνηση Πλάτη - τρικέφαλοι Δευτέρα.

Στήθος 9 σέτ ανα βδομάδα
Δικέφαλοι - ώμοι 4 σέτ ανα βδομάδα
Πλάτη 10 σέτ ανα βδομάδα
Πόδια το ίδιο.

Επόμενη προπόνηση θα παιξω επικληνή ειτε δυο σέτ 27.5 για 12 και 27.5 για 10

ειτε θα πάρω 30άρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Και εγώ ουσιαστικά κατάλαβα η μόνη λύση είναι θερμιδικό πλεόνασμα, για ανάπτυξη μυϊκής μάζας. Αν δε κάνω λάθος αυτό παίζει κυριότερη σημασία και από την ίδια την προπόνηση στο γυμναστήριο. Αερόβια, δυστυχώς αν θες, έστω και μικρή αύξηση μυϊκής μάζας, πρέπει να ελαττωθεί πάρα πολύ. Πάντως και από τη δική σου περίπτωση είδα πως δεν είναι ακατόρθωτο να βάλεις όντως μυϊκή μάζα, αν ακολουθήσεις πιστά πρόγραμμα.

Εντάξει δεν θα απαντούσα γιατι απο ότι φαινεται έχεις κλειδώσει στο τι θα κάνεις αλλά επειδη ειδα και ενα βίντεο και
Επειδή παρακολουθούν και άλλοι το θρέντ θα γράψω το εξής τελευταίο.

ΟΧΙ το θερμιδικό πλεόνασμα ΔΕΝ ειναι η μοναδική λύση εκτός και αν

είσαι hardgainer.... δηλαδη παιρνεις δύσκολα βάρος ή εισαι προχωρημένος στο bodybuilding

για όλους τους υπόλοιπους τους απλούς καθημερινούς αθλητές του γυμναστηρίου η λύση ειναι το recomposition


αυτος εδώ δεν έβαλε μύς πηγαίνοντας απο τα 75 στα 80 κιλά αλλα απο τα 75 στα 70 ! Κέρδισε +1 εκατοστό στο χεράκι του μυικής μάζας μέσα σε..... 30 ημέρες. Μπάλαρε τους ώμους του - διατηρησε και αυξησε κ λίγο το στήθος του και γραμμωσε και στα πόδια. Ενα πολύ καλό αποτέλεσμα για 30 ημέρες προγραμμα.

Αλλά έκανε ΟΤΙ του έλεγε ο προπονητής του και ότι έγραφε στο χαρτί.

"Αν αργησεις δευτερη φορά μην ξαναέρθεις" σε φάση φιλε αν ειναι να κάνεις του κεφαλιού σου δεν εχει και νόημα να συνεχίσουμε.

ότι λέει το χαρτί...

1 ώρα προπόνηση.

3 φορές την εβδομάδα

Χ σέτ συγκεκριμένα

4 γευματα συγκεκριμενα

υπνο νωρίς

40γρ πρωτεινη ανα γεύμα

repeat.

Ούτε πείνασα σημερα δεν προλαβα να μαγειρέψω δεν γαμιέται θα πάρω μια πιτα στεργίου με κοτοπουλο και θα μετρήσω μάκρος ούτε σημερα με νευριασαν στη δουλειά θα πάω γυμναστηριο και θα περάσω απο ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ απο 5 σετ το καθένα συνολο 50 σετ την προπονηση και μετα θα γυρισω σπίτι και θα φάω παξιμάδια με τοματούλα κ φέτα κ μπολικο ελαιολαδο ή οτι έχει φτιάξει η μαμά ή θα βάλω με τη μια 250γρ κοτοπουλο πάρε δηλαδη 70γρ περιπου πρωτεινη σε ενα γευμα , και αν την μεταβολισει ο οργανισμος. (υγιεινα ειναι μωρέ)

Το πρόβλημα δεν ειναι το θερμιδικό έλλειμα ή η συντήρηση το προβλημα ειναι οτι ελάχιστοι ακολουθούν ενα πλάνο αυστηρά και όπως πρέπει για ενα Χ χρονικό διάστημα μαζί με τις όποιες υπερβολές σε προπονηση και διατροφή( πολυ junk volume - θερμιδικο πλεονασμα και προσθηκη αχρειαστου λιπους στο σωμα ). Εκει εχω καταλήξει.

Fun Fact :

"Cheat δεν θα έχει το προ΄γραμμα ;"

Ρε μαλάκα... ήρθες για 30 μέρες προγραμμα μου θέλεις και cheat;;;; :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ρε devil, σοβαρά τώρα, στα 55 κιλά με τόσο αερόβια και θερμιδικη έλλειψη πιστεύεις ότι είναι σαν τον τύπο στο βίντεο που έκανε recomp?

Το πιο πιθανό είναι να σαν αυτόν:
1688917406195.png
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Το Bulk ειναι για ορισμένες κατηγορίες ανθρώπων όπως αυτή που έβαλες. Και κυρίως για όσους παίρνουν δύσκολα βάρος.

Για τους αρχάριους ομως συνεχίζω να πιστεύω πως γενικά δεν ενδείκνυται.

Είναι αρχάριοι και δεν μπορούν / δεν πρέπει να κάνουν βαριές προπονήσεις , ο ρυθμός ανάπτυξης τους ως φυσικοί απο την άλλη θα είναι μικρός οπότε αν αρχίσουν κ βάζουν λίπος στο τέλος
το λίπος θα είναι περισσότερο απο τους μυς (αφου μεγαλώνουν πιο αργά) και θα γινουν skinny fat

αλλά σε πιο λάρτζ.

Εγώ για παράδειγμα που θολώνω ευκολα αμα το ρίξω στον υδατάνθρακα -που δεν έχω προβλημα να βάλω βάρος, πχ πηγαμε διακοπές με τη δικιά μου τη προηγούμενη εβδομάδα κ ειχε μπουφέ το ξενοδοχείο... πηγα 88 γυρισα 90 :P σε 5 ,,,, ημέρες !!!!!!!

Για αυτο τωρα ακολουθώ μια διατροφη υψηλη σε πρωτείνη 170γρ - 180γρ ημερησίως και χαμηλή σε υδατάνθρακα το πολύ 200γρ ο υδατάνθρακας. Ειδικά τις ημέρες που δεν προπονούμαι ειμαι στα 170-180.

Αν πηγαινα να κάνω και bulk θα γινόμουν μπαλόνι.

* Τέλος καλό θα ειναι να έχουμε ρεαλιστικούς στόχους. Ο τυπάς που έβαλες κάνει σοβαρη γυμναστική το λιγότερο 2 χρόνια. Αποκλείεται να έβαλε τέτοιον ώμο και να μη κάνει πάγκο 80-100 κιλά - αλτηρες 30 σε κάθε χέρι κτλ.

εγώ για να σχηματίσω το στήθος μου πήρε 3 χρόνια !!! Δεν ειναι ντροπή απλά ετσι δουλευει το πράγμα δεν πέρνουμε αναβολικά κ οι αλλαγές ειναι αργές. Υπάρχουν όμως.

Ο WonderKid πονάει στον ώμο , πιστευεις μπορει να κάνει τέτοια νουμερα άμεσα ωστε να υποστηρίξει το έξτρα φαγητο που θα τρωει κ να μη πηγαίνει απευθειας στη κοιλιά ή τον κώλο όπως σε ολους τους άντρες που πάει κ κάθεται ;

Mέχρι και για dirty bulking του είπατε.
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Λέω να χωρίσω τα push σε δύο τελείως διαφορετικές προπονήσεις να επωφελούμαι από τις διαφορετικές ασκήσεις.

Βέβαια δεν μου αρέσει πολύ ο επίπεδος πάγκος τον έκανα για αρκετό καιρό χωρίς να κάνω επικλινη και τώρα κάνω μόνο επικλινη για να ισοσταθμισω την ανισορροπια. Και τις ασκήσεις με τροχαλια που κάνω για τις διαφορετικές κεφαλές του τρικεφαλου τις ψιλό βαριέμαι να πω την αλήθεια, τις κάνω και ξεχωριστά για το κάθε χέρι αλλά γενικά τις isolated ασκήσεις για τις πολύ μικρες μυϊκές ομάδες έχω αρχίσει να βαριέμαι να επενδυω μισάωρα για τρικεφαλα
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Λέω να χωρίσω τα push σε δύο τελείως διαφορετικές προπονήσεις να επωφελούμαι από τις διαφορετικές ασκήσεις.

Βέβαια δεν μου αρέσει πολύ ο επίπεδος πάγκος τον έκανα για αρκετό καιρό χωρίς να κάνω επικλινη και τώρα κάνω μόνο επικλινη για να ισοσταθμισω την ανισορροπια. Και τις ασκήσεις με τροχαλια που κάνω για τις διαφορετικές κεφαλές του τρικεφαλου τις ψιλό βαριέμαι να πω την αλήθεια, τις κάνω και ξεχωριστά για το κάθε χέρι αλλά γενικά τις isolated ασκήσεις για τις πολύ μικρες μυϊκές ομάδες έχω αρχίσει να βαριέμαι να επενδυω μισάωρα για τρικεφαλα
Εγώ για τρικέφαλους κάνω 1 άσκηση στην τροχαλία και οι υπόλοιπες είναι πολυαρθρικες που πιάνουν και τους τρικέφαλους, πχ bench dips
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για έναν αδύνατο, πιστεύω ότι θέλει dirty bulk στην αρχή τουλάχιστον για να φτάσει σε θερμιδικό πλεόνασμα χωρίς να ζοριζεται με υπολογισμούς θερμίδων μέχρι να μάθει να υπολογίζει πιο ευκολα. Δεν γινεται αλλιώς. Με την υγιεινή διατροφή δεν μπορείς να φτάσεις σε πλεόνασμα εύκολα όταν είσαι αδύνατος και έχεις υψηλό μεταβολισμό γιατί είσαι όλη μέρα στο πόδι. Πχ θα φάει την πρωτεινη που θα φάει, αλλά θα φάει και τηγανητές πατάτες για να τον φέρουν σε θερμιδικό πλεόνασμα. Ο μυς δεν θέλει μόνο υδατάνθρακες και πρωτεινη, θέλει και ενέργεια. Ξέρω άτομο που προσπαθεί να κάνει clean bulk και του είναι αδύνατο. Είναι συνεχώς σε έλλειμμα. Πρέπει να τρώει >3000 θερμίδες τη μέρα και δεν μπορεί. Αν φάει όμως μια μερίδα τηγανητές πατάτες μαζί με το κοτόπουλο, την σαλάτα και το ρύζι του, είναι πιο εύκολο να φτάσει στις 3000
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να φτάσει σε θερμιδικό πλεόνασμα.

Αν ξέρεις κανέναν που έφτιαξε σώμα με πατάτες τηγανητές και δεν ειναι η εξαίρεση των εξαιρέσεων πές του να κάνει λογκ ιν στο θρέντ να μας δείξει το πρίν και το μετά.

Να είναι όμως σοβαρός άνθρωπος όχι να λέει ψέμματα. Να μας λέει οτι τρώει πατάτες τηγανητές ενω εχει γεμίσει το ψυγείο με μπροκολο και σολωμό.

Το μόνο που χρειάζεσαι σαν αρχάριος ειναι να τρώς σωστά - καθαρά να κάνεις σωστη προπόνηση και να μη βιάζεσαι.

Αν βλέπεις οτι η συντήρηση δεν σε καλύπτει ανεβάζεις τις θερμίδες 100-200 το πολύ και προσπαθείς να έχεις προοδευτικότητα στο γυμναστήριο χωρίς υπερβολές.

Αυτες οι 100-200 παραπάνω θερμίδες ειναι

1 γιαουρτι
100γρ κοτόπουλο
50γρ κουάκερ
1 μπανάνα
1 κουταλιά λάδι παραπάνω.

Οχι να τρώς τηγανητές πατάτες - ψωμιά - μέλια και τυρόπιτες και να νομίζεις πως θα γίνουν μύς με κάποιο μαγικό τρόπο. Θα χάσεις το χρόνο σου γεμίζοντας με λίπος το οποίο μετά θα μπεις σε διαδικασία να χάσεις.

Οι μύς χωρις προοδευτικότητα στο γυμναστήριο που απαιτεί χρόνο να προσαρμοστεί το κορμί σου και να μη το ρημαξεις στους τραυματισμούς δεν μεγαλώνουν ειτε φάς πατάτες τηγανητές ειτε φάς 1 τόνο κοτόπουλο.

Δυστυχως υπάρχει πολλή πληροφορία στο ιντερνετ την οποία ανεβάζει ο καθένας για να δείξει το κανάλι του και εάν δεν έχεις κάποιον απο πάνω σου μπορείς εύκολα να χαθείς.

Για μένα ειναι αστείο κάποιος να σκέφτεται να αυξήσει το φαγητό ενω δεν έχει φτάσει στον πάγκο επικληνή ή και ίσιο έστω τους 20 κιλους αλτήρες σε κάθε χέρι ή δεν μπορεί να κάνει 20 push ups με 10 κιλά βάρος πάνω του επιπλέον. Δεν του χρειάζεται.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Για μένα ειναι αστείο κάποιος να σκέφτεται να αυξήσει το φαγητό ενω δεν έχει φτάσει στον πάγκο επικληνή ή και ίσιο έστω τους 20 κιλους αλτήρες σε κάθε χέρι ή δεν μπορεί να κάνει 20 push ups με 10 κιλά βάρος πάνω του επιπλέον. Δεν του χρειάζεται.

Ανάποδα τα λες θείε. Είναι αστείο κάποιος να περιμένει με ίδιο φαί, να αυξήσει τη δύναμη και την απόδοση του στο γυμναστήριο.

Θα σου αναφέρω εμένα ως παράδειγμα, που δεν είμαι και αρχάριος για να φανεί έντονα το effect.
Με το προηγούμενο clean bulking (600 θερμίδες πάνω από τη συντήρηση μου) ανέβασα μέσα σε έναν περίπου χρόνο 10 kg/αλτήρα στους πάγκους και δεν είμαι καν σε επίπεδο αρχάριου. Δε θα αναφερθώ σε κιλά γιατί εύκολα κάποιος θα με κατηγορήσει για επίδειξη ή θα πει ότι τέτοια νούμερα δε βγαίνουν χωρίς φάρμακο, και δεν έχω όρεξη να αποδεικνύω ότι δεν είμαι ελέφαντας στον κάθε άγνωστο.

Σωματικά τώρα, το λίπος μου πήγε από το 9% γύρω στο 14%, που σημαίνει ότι είχα εμφανείς κοιλιακούς ακόμη και την τελευταία μέρα του clean bulking, έβαλα 7 κιλά συνολικά σε μάζα, δηλαδή περίπου μισό κιλό το μήνα και όλες μου οι πολυαρθρικές 1 RM ανέβηκαν, που αυτός ήταν κι ο στόχος. Στο επόμενο cut που συμβαίνει τώρα, είμαι ξεκάθαρα πιο γεμάτος μυϊκά, πιο μπαλαριστός και κράτησα πιο εύκολα τη διατροφή μου, γιατί το χειμώνα έτρωγα περισσότερο και κορέστηκα στο φαί, οπότε τώρα δε μου λείπει.


Στο ερώτημά μου λοιπόν, φαντάζεσαι τι μπορεί να καταφέρει ένας αρχάριος με clean bulking στο σώμα του και την απόδοσή του, ξεκινώντας day 0 με σωστή προπόνηση;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Η απόδοση να πάς απο τους 15κιλους αλτήρες στους 25κιλους δεν είναι κάτι φοβερό. Σε σύγκριση με το να πάς απο τους 30 στους 40 εκει μπορει να χρειαστείς παραπάνω φαγητό. Αυτο ειναι το ποιντ μου.

Εξάλλου οσο περνάνε τα χρόνια η πρόοδος δυσκολεύει. Μετα την 3-5ετια αμα βάζεις 0.5-1 κιλό μάζα το χρόνο εσαι ευχαριστημένος. Ειδικά αμα σκεφτεί κάποιος οτι κάποια στιγμή φτάνεις το φυσικό σου πλατό. Μετά βεβαια κάποιοι συνεχίζουν αλλιώς.

Εγω πάντως ειμαι περίεργος με αυτό που του λέτε τι θα καταφέρει. Ειδικα οι 600 θερμιδες πάνω απο τη συντήρηση ειναι πολύ μεγάλο πλεόνασμα.

Ας βαλει μια φωτο πως ειναι τώρα και πώς θα γίνει μετά απο 5-6 μηνες bulking.

Εκει θα δούμε ποιό πλάνο δουλεύει καλύτερα για αυτόν.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δεν ξέρω από που έχει προκύψει ότι το bulk είναι για ορισμένους είναι το βασικότερο πράγμα για να χτίσεις μύες. Τώρα ένα βίντεο ότι ναναι με έναν που έχασε κιλά ενώ παράλληλα έβαλε μύες όντας πρώην γυμνασμενος που απλά ξαναπήρε ένα μέρος της μυικοτητας του είναι ακυρο παράδειγμα. Σοβαρο χτίσιμο χωρίς πλεόνασμα απλά δεν γινεται. Όχι για συγκεκριμένους ανθρώπους αλλά για όλους.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Η απόδοση να πάς απο τους 15κιλους αλτήρες στους 25κιλους δεν είναι κάτι φοβερό. Σε σύγκριση με το να πάς απο τους 30 στους 40 εκει μπορει να χρειαστείς παραπάνω φαγητό. Αυτο ειναι το ποιντ μου.

Πως θα πάει από τους 15αρηδες στους 25αρηδες όντας χαμηλά σε λίπος και με ίσο/υποθερμιδική διατροφή; Θέλει φαγάκι. Το παιδί στην περίπτωση μας δεν έχει υψηλό ποσοστό λίπους. Δεν ξεκινάει με 20% για να κάνει recomposition ή να έχει ελαφρύ πλεόνασμα.

Τώρα, αν αναφέρεσαι σ'εμένα για την πρόοδο, όχι δεν ξεκίνησα από τους 15αρηδες. Ξεκίνησα από τους 32αρηδες τελειώνοντας το cutting και ανέβηκα. Και αυτό χρειάστηκε φαί. Και μάλιστα πολύ!
Φέτος το clean bulking μου θα ξεκινήσει από ακόμη υψηλότερο σημείο. Γιατί ακόμη και στη γράμμωση δεν κάνω υπερβολές με τις θερμίδες. Έχω ελαφρύ έλειμμα και χάνω αργά αργά το λίπος. Οκ, πέφτω σε δύναμη, αλλά όχι δραματικές μειώσεις.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Πως θα πάει από τους 15αρηδες στους 25αρηδες όντας χαμηλά σε λίπος και με ίσο/υποθερμιδική διατροφή; Θέλει φαγάκι. Το παιδί στην περίπτωση μας δεν έχει υψηλό ποσοστό λίπους. Δεν ξεκινάει με 20% για να κάνει recomposition ή να έχει ελαφρύ πλεόνασμα.
Δοκίμασα όντως αυτές τις μέρες, αυξάνοντας λίγο την ποσότητα των μέχρι στιγμής ημερήσιων γευμάτων, αλλά και πάλι δε ξεπέρασα τις 2100 θερμίδες... Όντως είναι ζόρικο με τη διατροφή που ακολουθώ να πιάσω ούτε καν τις θερμίδες συντήρησης, αποφεύγοντας δηλαδή ανθυγιεινές τροφές. Μάλιστα και με τα ημερήσια βήματα αυτές τις μέρες κοντά στα 8000 η κατάσταση είναι πιο ζόρικη. Σκέφτομαι να προσθέσω περισσότερα αυγά την εβδομάδα στο διατροφολόγιο.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Δοκίμασα όντως αυτές τις μέρες, αυξάνοντας λίγο την ποσότητα των μέχρι στιγμής ημερήσιων γευμάτων, αλλά και πάλι δε ξεπέρασα τις 2100 θερμίδες... Όντως είναι ζόρικο με τη διατροφή που ακολουθώ να πιάσω ούτε καν τις θερμίδες συντήρησης, αποφεύγοντας δηλαδή ανθυγιεινές τροφές
Είναι μια καλή αρχή αυτό. Το θέμα είναι να διαχειρίζεσαι και τον χρονισμό των γευμάτων σου. Ποτέ μη μένεις πάνω από 3 ώρες νηστικός. Ιδανικά, 6 γεύματα, με ένα γεύμα ανά 2 ώρες είναι ένα πολύ καλό σχήμα. Με 400 θερμίδες/γεύμα πας αμέσως αμέσως στις 2400, που είναι πολύ καλό σημείο. Και 400 θερμίδες δεν είναι και πολύ φαί, μη νομίζεις.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Επίσης, θα προσθέσω και smoothies τα πρωινά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτες οι 100-200 παραπάνω θερμίδες ειναι

1 γιαουρτι
100γρ κοτόπουλο
50γρ κουάκερ
1 μπανάνα
1 κουταλιά λάδι παραπάνω.
Αυτό κάνω ουσιαστικά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Δεν ξέρω από που έχει προκύψει ότι το bulk είναι για ορισμένους είναι το βασικότερο πράγμα για να χτίσεις μύες. Τώρα ένα βίντεο ότι ναναι με έναν που έχασε κιλά ενώ παράλληλα έβαλε μύες όντας πρώην γυμνασμενος που απλά ξαναπήρε ένα μέρος της μυικοτητας του είναι ακυρο παράδειγμα. Σοβαρο χτίσιμο χωρίς πλεόνασμα απλά δεν γινεται. Όχι για συγκεκριμένους ανθρώπους αλλά για όλους.

Ο Φρέντι σου φαίνεται για πρώην γυμνασμένος ;

10 καθίσματα με εναν 10κιλο αλτήρα στα χέρια έκανε και τον έπιασε η μέση του. :laugh: :laugh:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πως θα πάει από τους 15αρηδες στους 25αρηδες όντας χαμηλά σε λίπος και με ίσο/υποθερμιδική διατροφή; Θέλει φαγάκι. Το παιδί στην περίπτωση μας δεν έχει υψηλό ποσοστό λίπους. Δεν ξεκινάει με 20% για να κάνει recomposition ή να έχει ελαφρύ πλεόνασμα.

Τώρα, αν αναφέρεσαι σ'εμένα για την πρόοδο, όχι δεν ξεκίνησα από τους 15αρηδες. Ξεκίνησα από τους 32αρηδες τελειώνοντας το cutting και ανέβηκα. Και αυτό χρειάστηκε φαί. Και μάλιστα πολύ!
Φέτος το clean bulking μου θα ξεκινήσει από ακόμη υψηλότερο σημείο. Γιατί ακόμη και στη γράμμωση δεν κάνω υπερβολές με τις θερμίδες. Έχω ελαφρύ έλειμμα και χάνω αργά αργά το λίπος. Οκ, πέφτω σε δύναμη, αλλά όχι δραματικές μειώσεις.

Δε μίλησα για σένα εσυ δεν είσαι αρχάριος και ο μεταβολισμός επειδη ήδη έχεις μυική μάζα ειναι υψηλός.

Ένας αρχάριος μπορει να αυξήσει τη μυική του μάζα όμως ακόμη και στη συντήρηση , δεν χρειάζεται πολύ ενέργεια γιατι δεν έχει και πολλούς μύς ουτε θα υποβάλλει σε σκληρές προπονήσεις.

Όσο για τον φίλο που είπε οτι μύς κάνεις μόνο με πλεόνασμα ένα κάρο ε΄ρευνες και παραδείγματα υπάρχουν στο γιουτιούμπ

Phil Strife - Greg Doucette (πελάτες του) - Jeremy Ethier ( πελάτες του ) - Jeff Nipard κ αρκετοί άλλοι. αν ειναι να ακυρώσουμε όλους αυτους να το ξέρω. :P

Ακόμη και ο Blyzz σε ενα βιντεό του αναφέρει πως έκανε μεγάλο λάθος που μπηκε στον κλασσικο όγκο που κάνουν ολοι.

 
Τελευταία επεξεργασία:

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Ένας αρχάριος μπορει να αυξήσει τη μυική του μάζα όμως ακόμη και στη συντήρηση
Πως θα το καταφέρει αυτό όταν είναι χαμηλά σε λίπος; Πας να μας καταρρίψεις τον πρώτο θερμοδυναμικό νόμο ρε θείε.
Όσο για τον φίλο που είπε οτι μύς κάνεις μόνο με πλεόνασμα ένα κάρο ε΄ρευνες και παραδείγματα υπάρχουν στο γιουτιούμπ
Ξέρεις τι; Υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση στο YouTube γιατί πλέον η σκηνή του fitness είναι άκρως εμπορευματοποιημένη και αυτό φαίνεται σε όλα τα social media.

Phil Strife - Greg Doucette (πελάτες του) - Jeremy Ethier ( πελάτες του ) - Jeff Nipard κ αρκετοί άλλοι. αν ειναι να ακυρώσουμε όλους αυτους να το ξέρω. :P

Όμοια ισχύει ό,τι ανέφερα και παραπάνω. Ψαρεύουν πελάτες, τι θέλεις να σου παρουσιάσουν; Δύσκολη και αργή πρόοδο; Δε νομίζω.

Γενικά να ξέρεις, δε μου λένε κάτι τα μεγάλα ονόματα. Πάντα αμφισβητώ το ο,τιδήποτε μέχρι να το δοκιμάσω και να μου φέρνει αποτελέσματα. Δεν σου κάνω αντιπαράθεση απλά για να σε κοντράρω. Προσπαθώ να δώσω και μια δεύτερη οπτική σε σχέση με τη δική σου.

Πριν κλείσω, θα σου πω πως με όσους γυμναστηριακούς, φαρμακωμένους ή μη, έχω συζητήσει για διατροφή και προπόνηση, υποστηρίζουν το θερμιδικό πλεόνασμα γύρω στο 15% με 20% σε όλα τα επίπεδα αθλητών. Δεν το θεωρώ τυχαίο.

Κλείνοντας το θέμα γιατί νομίζω ότι κουράζω τον κόσμο λέγοντας συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, θα πω πως δεν υπάρχει σωστή η λανθασμένη προσέγγιση σε αυτό το χώρο. Υπάρχει το αποτελεσματικό και το λιγότερο αποτελεσματικό. Αν ο @Wonderkid θέλει σε βάθος χρόνου να πετύχει το στόχο του, θα το καταφέρει είτε με το θερμιδικό πλεόνασμα, είτε με τη συντήρηση που υποστηρίζεις.
Η συζήτηση μας αυτή όμως θα ξαναέρθει στην επιφάνεια στον πρώτο χρόνο που θα πιάσει πλατώ και θα αναρωτιέται γιατί δε μπορεί να σηκώσει περισσότερα ή να αναπτυχθεί ενώ (νομίζει) ότι τρώει.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Πριν κλείσω, θα σου πω πως με όσους γυμναστηριακούς, φαρμακωμένους ή μη, έχω συζητήσει για διατροφή και προπόνηση, υποστηρίζουν το θερμιδικό πλεόνασμα γύρω στο 15% με 20% σε όλα τα επίπεδα αθλητών. Δεν το θεωρώ τυχαίο.
Θα συμφωνήσω ασυζητητί σε όλα και ειδικά σε αυτό!

Ενταξει αν μιλάμε για υπέρβαρους ανθρώπους ή απλά για άνθρωπους με κακό condition και ανά περιόδους ατσαλη διατροφή που βάζουν κιλά, ναι θα δουν διαφορα με recomp. Αν μιλάμε για νορμαλ ποσοστό λίπους ή πραγματικά κομμένους, ούτε με τάμα δεν θα δουν μυική ανάπτυξη όντας σε συντήρηση και αν δεν διανύουν τον πρώτο χρόνο γυμναστικης τους.

Πολλές φορές η οπτική διαφορα στους υπέρβαρους είναι ψευδαίσθηση. Φαίνεται πιο ανεπτυγμένος μυϊκά αλλά δεν είναι-είναι το ίδιο- και απλά έφυγε στρώμα λίπους που κάλυπτε τα πάντα...
Αλλά άλλο φαίνεται και κάτι από το λίπος που απέβαλα και άλλο «βάζω καθαρά μυϊκά κιλά». Φαντάζομαι θελουμε να μπουν καθαρά και σωστά μεν, σταδιακά δε, αλλά όχι και μετά από αιώνες...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,794 μηνύματα.
Πως θα το καταφέρει αυτό όταν είναι χαμηλά σε λίπος; Πας να μας καταρρίψεις τον πρώτο θερμοδυναμικό νόμο ρε θείε.

:laugh: :laugh:


Ξέρεις τι; Υπάρχει πολλή παραπληροφόρηση στο YouTube γιατί πλέον η σκηνή του fitness είναι άκρως εμπορευματοποιημένη και αυτό φαίνεται σε όλα τα social media.



Όμοια ισχύει ό,τι ανέφερα και παραπάνω. Ψαρεύουν πελάτες, τι θέλεις να σου παρουσιάσουν; Δύσκολη και αργή πρόοδο; Δε νομίζω.

Γενικά να ξέρεις, δε μου λένε κάτι τα μεγάλα ονόματα. Πάντα αμφισβητώ το ο,τιδήποτε μέχρι να το δοκιμάσω και να μου φέρνει αποτελέσματα. Δεν σου κάνω αντιπαράθεση απλά για να σε κοντράρω. Προσπαθώ να δώσω και μια δεύτερη οπτική σε σχέση με τη δική σου.

Πριν κλείσω, θα σου πω πως με όσους γυμναστηριακούς, φαρμακωμένους ή μη, έχω συζητήσει για διατροφή και προπόνηση, υποστηρίζουν το θερμιδικό πλεόνασμα γύρω στο 15% με 20% σε όλα τα επίπεδα αθλητών. Δεν το θεωρώ τυχαίο.

Δεν συμφέρει τους Coach να λένε ψέμματα. Ειδικά το βίντεο που ανέβασα με την αλλαγή σε 30 μέρες αυτός που ηταν ο coach ο ξανθός ειναι υπέρμαχος της συντήρησης ο ίδιος ηταν μπακαλιάρος πριν ξεκινήσει σαν τον Blyzz αλλα ισχυρίζεται οτι οι ΜΥΣ αν τους στρεσάρεις στο γυμναστηριο κ τους δινεις τα απαραίτητα μακροθρεπτικά θα μεγαλώσουν έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται να παιξεις πλεόνασμα. Γιατί η μυική αναπτυξη ειναι μηχανισμός άμυνας του οργανισμού.

Απλά μερικοί δεν μεγαλώνουν γιατι μπαινουν σε φάση καταβολισμού απο τα 200 σέτ που κάνουν κ τις υπερβολές.

Δεν εχω θέμα με τη κόντρα ή την διαφωνία, πες οτι θές ελεύθερα. Δεν είμαι κομπλεξικός να μη μπορώ να κάνω συζήτηση.

Κλείνοντας το θέμα γιατί νομίζω ότι κουράζω τον κόσμο λέγοντας συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, θα πω πως δεν υπάρχει σωστή η λανθασμένη προσέγγιση σε αυτό το χώρο. Υπάρχει το αποτελεσματικό και το λιγότερο αποτελεσματικό. Αν ο @Wonderkid θέλει σε βάθος χρόνου να πετύχει το στόχο του, θα το καταφέρει είτε με το θερμιδικό πλεόνασμα, είτε με τη συντήρηση που υποστηρίζεις.
Η συζήτηση μας αυτή όμως θα ξαναέρθει στην επιφάνεια στον πρώτο χρόνο που θα πιάσει πλατώ και θα αναρωτιέται γιατί δε μπορεί να σηκώσει περισσότερα ή να αναπτυχθεί ενώ (νομίζει) ότι τρώει.

Εγω εκείνο που θέλω να δώ ειναι ... γιατι να μην ξεκινήσει ο φίλος μας με συντηρηση να ξεκινησει να γυμνάζεται νορμάλ κ να ανεβαινει λίγο λιγο και αν το φαγητο βλέπει πως δεν τον καλύπτει ή δεν του αρέσει η πρόοδος που έχει επειδη δεν έχει προοδο τοτε να ανεβάζει σιγά σιγά.

Το να σηκώνεις κάθε χρονο περισσότερα ειναι σχετικό. Εγω πλέον μολις τελειώσω τη φάση αυτη στην οποια μάλλον δεν θα ξεπεράσω τα 30 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι για 12 επαν. θα αραξω 2-3 μηνες να ξεκουραστώ. Θα παιζω 50-60% ένταση.

Το θεμα ειναι και η υγεία των τενόντων και των αρθρώσεων. Και αμα τις γαμάς για χρόνια στο τέλος θα θές χειρουργία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα συμφωνήσω ασυζητητί σε όλα και ειδικά σε αυτό!

Ενταξει αν μιλάμε για υπέρβαρους ανθρώπους ή απλά για άνθρωπους με κακό condition και ανά περιόδους ατσαλη διατροφή που βάζουν κιλά, ναι θα δουν διαφορα με recomp. Αν μιλάμε για νορμαλ ποσοστό λίπους ή πραγματικά κομμένους, ούτε με τάμα δεν θα δουν μυική ανάπτυξη όντας σε συντήρηση και αν δεν διανύουν τον πρώτο χρόνο γυμναστικης τους.

Πολλές φορές η οπτική διαφορα στους υπέρβαρους είναι ψευδαίσθηση. Φαίνεται πιο ανεπτυγμένος μυϊκά αλλά δεν είναι-είναι το ίδιο- και απλά έφυγε στρώμα λίπους που κάλυπτε τα πάντα...
Αλλά άλλο φαίνεται και κάτι από το λίπος που απέβαλα και άλλο «βάζω καθαρά μυϊκά κιλά». Φαντάζομαι θελουμε να μπουν καθαρά και σωστά μεν, σταδιακά δε, αλλά όχι και μετά από αιώνες...

Ναι ψευδαίσθηση....

Ψευδαισθηση μυικής ανάτπυξης..jpg



Ψευδαισθηση νο2

απο 12% σε 10% ποσοστό λίπους με έλλειμα :


Και άλλη ψευδαίσθηση :


:D
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αλλά άλλο φαίνεται και κάτι από το λίπος που απέβαλα και άλλο «βάζω καθαρά μυϊκά κιλά». Φαντάζομαι θελουμε να μπουν καθαρά και σωστά μεν, σταδιακά δε, αλλά όχι και μετά από αιώνες...

Δεν έχω πρόβλημα σε αυτά που λέτε. Φωτογραφίες αυτων που τα λένε αυτά με το πρίν και με το μετά έχουμε ;

Τον Σόξ τον έχουμε δεί. Γυμνάζεται πολλά χρόνια.

Αν υπάρχει κάποιος που έκανε καθαρό όγκο τρώγοντς 500-600 θερμίδες πάνω απο τη συντήρηση του και έβαλε 5-6 καθαρά μυικά κιλά με αυτο το τρόπο μέσα σε 4-5 μήνες εγω προκαλώ να μου το δείξει.

Στη θεωρία όλα ισχύουν. Και πολλοί λένε πολλά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
:laugh: :laugh:




Δεν συμφέρει τους Coach να λένε ψέμματα. Ειδικά το βίντεο που ανέβασα με την αλλαγή σε 30 μέρες αυτός που ηταν ο coach ο ξανθός ειναι υπέρμαχος της συντήρησης ο ίδιος ηταν μπακαλιάρος πριν ξεκινήσει σαν τον Blyzz αλλα ισχυρίζεται οτι οι ΜΥΣ αν τους στρεσάρεις στο γυμναστηριο κ τους δινεις τα απαραίτητα μακροθρεπτικά θα μεγαλώσουν έτσι και αλλιώς δεν χρειάζεται να παιξεις πλεόνασμα. Γιατί η μυική αναπτυξη ειναι μηχανισμός άμυνας του οργανισμού.

Απλά μερικοί δεν μεγαλώνουν γιατι μπαινουν σε φάση καταβολισμού απο τα 200 σέτ που κάνουν κ τις υπερβολές.

Δεν εχω θέμα με τη κόντρα ή την διαφωνία, πες οτι θές ελεύθερα. Δεν είμαι κομπλεξικός να μη μπορώ να κάνω συζήτηση.



Εγω εκείνο που θέλω να δώ ειναι ... γιατι να μην ξεκινήσει ο φίλος μας με συντηρηση να ξεκινησει να γυμνάζεται νορμάλ κ να ανεβαινει λίγο λιγο και αν το φαγητο βλέπει πως δεν τον καλύπτει ή δεν του αρέσει η πρόοδος που έχει επειδη δεν έχει προοδο τοτε να ανεβάζει σιγά σιγά.

Το να σηκώνεις κάθε χρονο περισσότερα ειναι σχετικό. Εγω πλέον μολις τελειώσω τη φάση αυτη στην οποια μάλλον δεν θα ξεπεράσω τα 30 κιλά αλτηρες σε κάθε χέρι για 12 επαν. θα αραξω 2-3 μηνες να ξεκουραστώ. Θα παιζω 50-60% ένταση.

Το θεμα ειναι και η υγεία των τενόντων και των αρθρώσεων. Και αμα τις γαμάς για χρόνια στο τέλος θα θές χειρουργία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Ναι ψευδαίσθηση....

View attachment 118257


Ψευδαισθηση νο2

απο 12% σε 10% ποσοστό λίπους με έλλειμα :


Και άλλη ψευδαίσθηση :


:D
Αυτός με το μπερέ έχει κοιλιτσα που κρύβει τι δουλειά υπάρχει από κάτω. Για τους οποιους ήδη είπα ότι ισχύει αλλά μέχρι να φύγει το λίπος. Από εκεί που τον βλέπεις κι έπειτα θέλει φαγητό σε πλεόνασμα, ώστε να αναπτυχθεί.
Αυτό λέμε.
Επισης, εμπίπτουν στην κατηγορία των μετρίων μυϊκά ανεπτυγμένων. Παιζει ρόλο λοιπόν, όπως και η ηλικία.

Κρατα μικρο καλάθι για τις αλλαγές που βλέπεις πάντως...

Αυτά από εμένα, νομίζω πως συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε.
Κατ εμε το recomposition δεν είναι ο καλύτερος και πιο γρήγορος τρόπος για αύξηση μυϊκής μάζας σε σημαντικό βαθμό. Μπορεί, όμως, να επιφέρει μικρή αύξηση σε κάποιον σχετικά αρχάριο και με λίπος.
Και όσο αφορά την εμπειρία μου, σε συντήρηση πια μετά από κάποια χρόνια γυμναστικης παραμένω ίδια σε βάρος και εικόνα. Θέλω κάποιο πλεόνασμα. 5-6 μυϊκά ούτε στο όνειρο, στις γυναίκες το 1/5 απ αυτό παίζει κι αν... ανάλογα επίπεδο, ηλικία και γενετικά.
Η ίδια η βιβλιογραφία επιστημονικά υποστηρίζει ότι το πλεόνασμα φαγητού είναι θεμελιώδης παράγοντας.
Θα ήθελα να αποφύγω να λέμε τα ίδια.
Αυτά από εμένα κι ο καθένας ας κάνει τι θεωρεί καλύτερο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top