Fitness Thread!

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Μία ίσως και λίγο χαζή ερώτηση. Αν παραμένει κάποιος σε θερμιδικό έλλειμμα ή έστω στις θερμίδες συντήρησης και παράλληλα κάνει προπονήσεις γυμναστήριο με βάρη και μηχανήματα, αν δε καταφέρνει να αυξήσει μυϊκή μάζα, υπάρχουν άλλα οφέλη από τις προπονήσεις αυτές και αν ναι ποια είναι αυτά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποια λιπαρά να προτιμούμε; Ελαιόλαδο και αβοκάντο, λιπαρά από ψάρια;
Από ένα σύντομο google search:
1691048737647.png

πάνω κάτω αυτά που ανέφερες juste
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Μία ίσως και λίγο χαζή ερώτηση. Αν παραμένει κάποιος σε θερμιδικό έλλειμμα ή έστω στις θερμίδες συντήρησης και παράλληλα κάνει προπονήσεις γυμναστήριο με βάρη και μηχανήματα, αν δε καταφέρνει να αυξήσει μυϊκή μάζα, υπάρχουν άλλα οφέλη από τις προπονήσεις αυτές και αν ναι ποια είναι αυτά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Από ένα σύντομο google search:
View attachment 119382
πάνω κάτω αυτά που ανέφερες juste
Δε βλέπω κανένα ζωικό λιπαρό εδώ μέσα. (Τα ψάρια είναι άλλη κατηγορία για μένα).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Μία ίσως και λίγο χαζή ερώτηση. Αν παραμένει κάποιος σε θερμιδικό έλλειμμα ή έστω στις θερμίδες συντήρησης και παράλληλα κάνει προπονήσεις γυμναστήριο με βάρη και μηχανήματα, αν δε καταφέρνει να αυξήσει μυϊκή μάζα, υπάρχουν άλλα οφέλη από τις προπονήσεις αυτές και αν ναι ποια είναι αυτά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Από ένα σύντομο google search:
View attachment 119382
πάνω κάτω αυτά που ανέφερες juste

Αν το κάνεις σωστά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην αυξήσεις την μυϊκότητα σου σαν αρχάριος.

Απλά μη περιμένεις σύντομα τουλάχιστον κ χωρις σκληρή και συστηματική δουλειά να έχεις τα αποτελεσματα των γιουτιουμπεράδων.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Αν το κάνεις σωστά, δεν υπάρχει περίπτωση να μην αυξήσεις την μυϊκότητα σου σαν αρχάριος.

Απλά μη περιμένεις σύντομα τουλάχιστον κ χωρις σκληρή και συστηματική δουλειά να έχεις τα αποτελεσματα των γιουτιουμπεράδων.
επιπρόσθετα οφέλη, εκτός από αύξηση μυϊκότητας υπάρχουν, από προπονήσεις με βάρη, σε θερμίδες συντήρησης;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
επιπρόσθετα οφέλη, εκτός από αύξηση μυϊκότητας υπάρχουν, από προπονήσεις με βάρη, σε θερμίδες συντήρησης;

Ναί, ένα κάρο. Θές να τα γράψουμε ; :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μέχρι και την σεξουαλική διάθεση αλλάζει το γυμναστηριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ουτε καν, μια χαρα ειναι η διατροφη του.

Ο ανθρωπος μπορει να ζησει χωρις υδατανθρακα, δεν μπορει χωρις λιπαρα.
Καλα αυτο που κολλαει με αυτο που ειπα? Απλα οταν θα χρειαστει να ρηξει θερμιδες ακομα περισσοτερο γιατι καποια στιγμη δεν θα χανει βαρος τοτε good luck στο να βγαλει προπονησεις και να νιωθει χορτατος με τοσο ψηλα λιπαρα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Την Κυριακή θα ανεβάσω μια φώτο.... απο το ίδιο σημείο και την ίδια ώρα που ανέβασα και την 1/7. ΘΑ ΔΟΎΜΕ Σε τι κατάσταση βρισκόμαστε αν και έχω την εντύπωση οτι πάμε καλά.
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Προπόνηση ποδιών σήμερα με έμφαση στους τετρακεφάλους :

Πόδια

1) Leg Extensions
2) Romanian Deadlifts με μπάρα
3) Standing Leg Curls
4) Leg Press (Narrow stance)
5) Adductors
6) Abductors
7) Calves Press στην πρέσσα
8) Seated Calves Press
9) Standing Calves Press στο Squat Machine

Κορμός

1) Ροκανίσματα με δίσκο, στο στρώμα
2) Ροκανίσματα στο μηχάνημα
3) Άρσεις ποδιών στο στρώμα

Αερόβιο

Διάδρομος για 22' με ταχύτητα 6.5 km/h χωρίς κλίση


Κι αφού μας αρέσει και η στατιστική, θα γράψω και τον όγκο προπόνησης των ποδιών.

Τετρακέφαλοι : 10 sets/97 reps/ 10,147.5 kg
Μοιριαίοι Δικέφαλοι : 8 sets/80 reps/ 3,480 kg
Προσαγωγοί+απαγωγοί : 8 sets/88 reps/ 4,500 kg
Γάμπες : 15 sets/235 reps/ 11,600 kg


Σύνολο : 41 sets/500 reps/ 29,727.5 kg


Καλές προπονήσεις σε όλους, με τέτοιες ζέστες!
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ε ας γράψω και εγώ σημερινή προπόνηση
Lat focused pull day
Πλάτη:
One arm lat pulldown
One arm cable row
T bar rows για upper back
Chest supported row

Δικέφαλα
Single arm cable biceps
Single are dumbbell preacher curls

Σχεδόν όλες από 2 Σέτ μέχρι αποτυχία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ε ας γράψω και εγώ σημερινή προπόνηση
Lat focused pull day
Πλάτη:
One arm lat pulldown
One arm cable row
T bar rows για upper back
Chest supported row

Δικέφαλα
Single arm cable biceps
Single are dumbbell preacher curls

Σχεδόν όλες από 2 Σέτ μέχρι αποτυχία.
Γιατί λες σχεδόν; Δεν ολοκληρωνες τα σετ; Ή τα έκανες οριακά;
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Γιατί λες σχεδόν; Δεν ολοκληρωνες τα σετ; Ή τα έκανες οριακά;
Ναι σορρυ το σχεδόν πήγαινε στον αριθμό των σετ. Σε κάποιες έκανα 3 επειδή δεν μου άρεσε το 1 από τα 2. Αλλά γενικά κάνω 2 Σέτ αποτυχίας σε όλες τις ασκήσεις και μυϊκές ομάδες πλην των καθισμάτων που κάνω 3.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ναι σορρυ το σχεδόν πήγαινε στον αριθμό των σετ. Σε κάποιες έκανα 3 επειδή δεν μου άρεσε το 1 από τα 2. Αλλά γενικά κάνω 2 Σέτ αποτυχίας σε όλες τις ασκήσεις και μυϊκές ομάδες πλην των καθισμάτων που κάνω 3.
Τα καθίσματα μου κάθονται ειλικρινά στον λαιμό. Δεν την πάω καθόλου αυτή την άσκηση.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τα καθίσματα μου κάθονται ειλικρινά στον λαιμό. Δεν την πάω καθόλου αυτή την άσκηση.
Το ελεύθερο κάθισμα ούτε εμένα με βολεύει ανατομικά γιατί έχω μακρύ μηριαίο είμαι σχετικά ψηλός (1.92) και για να κάνω καλή κάμψη του γόνατος μου πρέπει να γειρω πολυ μπροστά τον κορμό μου κάτι το οποίο δεν φορτίζει τα μέγιστα τον τετρακέφαλο μου λόγω ροπών που είναι και ο στόχος της άσκησης άλλωστε. Για αυτό κάνω είτε καθίσματα στο hack squat η αν δεν έχει το Τζιμ κάνω στο Σμιθ που μου επιτρέπει να έχω κάθετο τον κορμό μου και να πιάνω μεγάλο βάθος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Αν πηγαινεις μέχρι αποτυχία στα καθίσματα γνώμη μου είναι να κάνεις μόνο hack squat καθώς εάν δεν μπορείς να βγάλεις άλλη επανάληψη να μην κινδυνεψεις. Εκτός αυτου βέβαια υπάρχουν και οι ασφάλειες στο rack αριστερά και δεξιά μια και αυτή η άσκηση είναι η χειρότερη επιλογή για να βάλεις σποτερ.

Σε γενικές γραμμές τα μηχανήματα απομονώνουν καλυτερα τους μυς που θελεις να δουλέψεις και χωρίς να σπαταλάς ενέργεια στην ισορροπία.

Για παραδειγμα οι πιέσεις ώμων με μπάρα μπλεκουν και τον κόρμο στο παιχνίδι. Πρέπει να παιρνεις ανάσες ενώ σε ένα μηχάνημα πιέσεων ώμων απλά κάθεσαι και επικεντρώνεται στους ώμους η κίνηση. Σε ένα μηχάνημα πιεσεων στήθους τα ίδια... Οι ασκήσεις με μπάρα γενικά σε κουράζουν περισσοτερο κ ενώ έχεις να δώσεις και άλλο μπορεί να μην φτάσεις όχι λόγω αποτυχιας του μυ αλλά λόγω άλλων παραμετρων. Ας πουμε στη κωπηλατικη με μπάρα εγώ ξεμενα λόγω ποδιων και Μέσης. Οχι λόγω πλατης.

Έβαλα στο μηχάνημα και έκανα προχθες 80 κιλά στον επικληνη για 12 αντε κάνε το αυτό στον παγκο με μπάρα στον επικληνη.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Το ελεύθερο κάθισμα ούτε εμένα με βολεύει ανατομικά γιατί έχω μακρύ μηριαίο είμαι σχετικά ψηλός (1.92) και για να κάνω καλή κάμψη του γόνατος μου πρέπει να γειρω πολυ μπροστά τον κορμό μου κάτι το οποίο δεν φορτίζει τα μέγιστα τον τετρακέφαλο μου λόγω ροπών που είναι και ο στόχος της άσκησης άλλωστε. Για αυτό κάνω είτε καθίσματα στο hack squat η αν δεν έχει το Τζιμ κάνω στο Σμιθ που μου επιτρέπει να έχω κάθετο τον κορμό μου και να πιάνω μεγάλο βάθος.
Η άσκηση με Σμιθ μασίν είναι η πιο μισητή, απεχθής και επονείδιστη :P
Το χακ σκουατ τρώγεται κάπως...
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αν πηγαινεις μέχρι αποτυχία στα καθίσματα γνώμη μου είναι να κάνεις μόνο hack squat καθώς εάν δεν μπορείς να βγάλεις άλλη επανάληψη να μην κινδυνεψεις. Εκτός αυτου βέβαια υπάρχουν και οι ασφάλειες στο rack αριστερά και δεξιά μια και αυτή η άσκηση είναι η χειρότερη επιλογή για να βάλεις σποτερ.

Σε γενικές γραμμές τα μηχανήματα απομονώνουν καλυτερα τους μυς που θελεις να δουλέψεις και χωρίς να σπαταλάς ενέργεια στην ισορροπία.

Για παραδειγμα οι πιέσεις ώμων με μπάρα μπλεκουν και τον κόρμο στο παιχνίδι. Πρέπει να παιρνεις ανάσες ενώ σε ένα μηχάνημα πιέσεων ώμων απλά κάθεσαι και επικεντρώνεται στους ώμους η κίνηση. Σε ένα μηχάνημα πιεσεων στήθους τα ίδια... Οι ασκήσεις με μπάρα γενικά σε κουράζουν περισσοτερο κ ενώ έχεις να δώσεις και άλλο μπορεί να μην φτάσεις όχι λόγω αποτυχιας του μυ αλλά λόγω άλλων παραμετρων. Ας πουμε στη κωπηλατικη με μπάρα εγώ ξεμενα λόγω ποδιων και Μέσης. Οχι λόγω πλατης.

Έβαλα στο μηχάνημα και έκανα προχθες 80 κιλά στον επικληνη για 12 αντε κάνε το αυτό στον παγκο με μπάρα στον επικληνη.
Ναι δεν κάνω ελεύθερα μέχρι αποτυχίας μόνο χακ και Σμιθ. Και στο Σμιθ δεν έχεις θέμα απλά κάνεις rerack τη μπάρα όπου βρίσκεσαι και φεύγεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η άσκηση με Σμιθ μασίν είναι η πιο μισητή, απεχθής και επονείδιστη :P
Το χακ σκουατ τρώγεται κάπως...
Θα σου πω, το καλό με το Σμιθ είναι ότι μπορείς να φέρεις τα πόδια σου μπροστά και έτσι αυξάνεις την τάση στον τετρακέφαλο ενώ έχεις ευθυ κορμό. Δεν είναι καθόλου κακή γενικά. Έτσι σπρώχνεις κυρίως με τετρακέφαλο και βγάζεις πολύ από την εξίσωση γλουτούς, κάτω πλάτη κλπ που μπορεί να μπει στο ελεύθερο ειδικά αν κάνεις μεγάλη κάμψη του ισχίου και γείρεις πολύ μπροστά προκειμένου να πιάσεις το επιθυμητό βάθος.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Ναι δεν κάνω ελεύθερα μέχρι αποτυχίας μόνο χακ και Σμιθ. Και στο Σμιθ δεν έχεις θέμα απλά κάνεις rerack τη μπάρα όπου βρίσκεσαι και φεύγεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα σου πω, το καλό με το Σμιθ είναι ότι μπορείς να φέρεις τα πόδια σου μπροστά και έτσι αυξάνεις την τάση στον τετρακέφαλο ενώ έχεις ευθυ κορμό. Δεν είναι καθόλου κακή γενικά. Έτσι σπρώχνεις κυρίως με τετρακέφαλο και βγάζεις πολύ από την εξίσωση γλουτούς, πίσω πλάτη κλπ.
Δεν είπα ότι είναι κακή άσκηση. Είπα πως δεν μου αρέσει καθόλου. Αλλά τι να κάνουμε... Τα αγαθά κοποις κτωνται.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δεν είπα ότι είναι κακή άσκηση. Είπα πως δεν μου αρέσει καθόλου. Αλλά τι να κάνουμε... Τα αγαθά κοποις κτωνται.
Ε αυτο ειναι το σημαντικοτερο οσο ιδανικη να ειναι μια ασκηση για να χτυπησεις ενα μυ αν δεν σου αρεσει και δεν μπορεις να την ακολουθησεις σε βαθος χρονου ειναι πολυ χειροτερο και τα αποτελεσματα θα ειναι πολυ μικροτερα απο το να κανεις μια λιγοτερο αποτελεσματικη ασκηση που σου αρεσει και να την κανεις καλα για μεγαλο διαστημα. Ουστιαστικα η γυμναστικη πρεπει να ειναι εξατομικευμενη και απλα να κρατας τον βασικο αξονα διατροφη-υπνος-σκηλρη προπονηση. Τωρα το πως θα το κανεις και με ποιο τροπο εχει μικροτερη σημασια εφοσον το κανεις σε βαθος πολλων ετων.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

Και αυτός προβλημα στη καρδια εμφάνισε ;

Δεν τον είχα να παιρνει ουσίες. Και αν δεν το επαθε από αυτό από τι θα το επαθε ; από την έντονη προπονηση ;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.

Και αυτός προβλημα στη καρδια εμφάνισε ;

Δεν τον είχα να παιρνει ουσίες. Και αν δεν το επαθε από αυτό από τι θα το επαθε ; από την έντονη προπονηση ;
Πριν από δύο μέρες έβαλε βιντεάκι... Που διάβασες ότι εμφάνισε πρόβλημα στην καρδιά;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top