Fitness Thread!

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
χαχαχα όχι ρε Γιάννη εννοείται. Για τέτοιου στυλ έλεγα
View attachment 124252
ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ
Καβουρδισμένα φιστίκια 18,2%, σοκολάτα γάλακτος 18% (ζάχαρη, πλήρες γάλα σε σκόνη, βούτυρο κακάο, μάζα κακάο, αποβουτυρωμένο γάλα σε σκόνη, γαλακτωματοποιητής: λεκιθίνη σόγιας, φυσικό άρωμα βανίλιας), κόκκοι πρωτεΐνης 11,3% (απομονωμένη πρωτεΐνη σόγιας, άμυλο, αλάτι) σε σκόνη, γαλακτωματοποιητής: λεκιθίνη σόγιας, φυσικό άρωμα βανίλιας), κόκκοι πρωτεΐνης 11,3% (απομονωμένη πρωτεΐνη σόγιας, άμυλο, αλάτι) αποξηραμένα φασόλια σόγιας 10,2%, σιρόπι ιμβερτοποιημένης ζάχαρης, μαλτοδεξτρίνη, πρωτεΐνη φασολιών, έλαιο καρύδας,

σιρόπι γλυκόζης, ηλιόσποροι 3,9%, φρουκτόζη, υγροσκοπικό μέσο: γλυκερόλη, κόκκοι ολικής αλέσεως (αλεύρι σιταριού ολικής αλέσεως, αλεύρι ρυζιού, ζάχαρη, βυνοποιημενο αλεύρι κριθαριού, βυνοποιημένο αλεύρι σιταριού, αλάτι, κραμβέλαιο, ρυθμιστής οξύτητας: ανθρακικό ασβέστιο, γαλακτωματοποιητής: λεκιθίνη σόγιας, αλάτι, αρωματικές ύλες, εκχύλισμα βανίλιας, γαλακτωματοποιητής: λεκιθίνη σόγιας.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καλύτερη και πιο οικονομική επιλογή είναι 2 σκουπάκια whey μετά την προπόνηση.
Η ζωική πρωτεϊνη είναι πολύ ανώτερη της φυτικής (σόγια)

Αν θέλεις 170gr πρωτεϊνη την μέρα η σκόνη θα σου δώσει τα 40.
Η υπόλοιπη με πολύ ποσότητα φαγητού μέσα στην μέρα, κοτόπουλα ξηροί καρποί γιαούρτια αυγά, γενικά πρωτεϊνικά.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Καλύτερη και πιο οικονομική επιλογή είναι 2 σκουπάκια whey μετά την προπόνηση.
Η ζωική πρωτεϊνη είναι πολύ ανώτερη της φυτικής (σόγια)

Αν θέλεις 170gr πρωτεϊνη την μέρα η σκόνη θα σου δώσει τα 40.
Η υπόλοιπη με πολύ ποσότητα φαγητού μέσα στην μέρα, κοτόπουλα ξηροί καρποί γιαούρτια αυγά, γενικά πρωτεϊνικά.
Εντάσσω καθημερινά στη διατροφή πχ γιαούρτι με μέλι, καρύδια. Για το μέλι έχω ακούσει ότι γενικά συνίσταται για περίσσειες θερμίδες.
 

Βασιλης1234

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλά έτσι όπως έχουν πάει οι τιμές πιο πολύ συμφέρει να πάρεις γιαούρτι από κανένα λιντλ παρά συμπλήρωμα. Η αναλογία πρωτεινη/ευρώ παίζει να είναι καλύτερη στο γιαούρτι η σχεδόν ίδια που άμα το συνδυάσεις και με το γεγονός ότι αγοράζεις μια κανονική τροφή συν όλα τα μικροθρεπτικα και όχι ένα συμπλήρωμα αξίζει παραπάνω. Το μόνο θετικό της πρωτεινης είναι η γεύση
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ισχύει εχουν ξεφύγει οι τιμές.
Θα κάνω μια έρευνα αγοράς γιατί μου τελείωσε και είναι να πάρω, και αν βρω τιποτα που να αξίζει θα το ανεβάσω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,862 μηνύματα.
Όσοι είναι vegan, στο medncare τα 2 κιλά μόνο 33 ευρώ. Με γεύση σοκολάτα.
Βέβαια δεν έχει πολύ πρωτείνη αλλά ο.κ.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
@Devil για αρχάριος πόσα κιλά να σηκώσω στην άσκηση «καθίσματα squats goblet» (3 σετ των 15). Δεν θέλω να πάθω κάποια ζημιά.


View attachment 124253

Ζημιά που να παθεις ; τα γούστα προσεξε κ τη μέση. Τη ζημιά τη παθαινεις όταν φορτώνεις πολλα κιλά στη μπάρα.

Δεν τη κάνω την άσκηση που λες. Βάλε τόσα βαράκια νιώθεις άνετα να εκτελέσεις ένα σετ 10 επαναλήψεων με καλή τεχνική.

Εγώ πχ κάνω lunges με 17.5 κιλά σε κάθε χέρι. Για 10-12
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση πόδια+ώμοι
- 4 σετ των 27kg 12 επαναλήψεις leg extension machine
- 4 σετ των 27kg 12 επαναλήψεις seated leg curl machine
- 3 σετ leg press 8 επαναλήψεις με δύο δίσκους 15kg+ δύο δίσκους 10kg
- 3 σετ 8 επαναλήψεις seated calf raises με δύο δίσκους των 15kg
- 3 σετ των 23kg 10 επαναλήψεις shoulder press machine
- 3 σετ των 23kg 8 επαναλήψεις lateral raises machine
- 4 σετ κοιλιακοί των 12 επαναλήψεων
- 4 σετ εκτάσεις ραχιαίων των 12 επαναλήψεων
Screenshot_2023-10-20-19-24-14-207_com.huawei.health.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση πόδια+ώμοι
- 4 σετ των 27kg 12 επαναλήψεις leg extension machine
- 4 σετ των 27kg 12 επαναλήψεις seated leg curl machine
- 3 σετ leg press 8 επαναλήψεις με δύο δίσκους 15kg+ δύο δίσκους 10kg
- 3 σετ 8 επαναλήψεις seated calf raises με δύο δίσκους των 15kg
- 3 σετ των 23kg 10 επαναλήψεις shoulder press machine
- 3 σετ των 23kg 8 επαναλήψεις lateral raises machine
- 4 σετ κοιλιακοί των 12 επαναλήψεων
- 4 σετ εκτάσεις ραχιαίων των 12 επαναλήψεων
View attachment 124261

Ειναι αρκετή αυτη η προπόνηση για ωμους - ποδια μια φορά την εβδομάδα

τωρα έχεις στηθος κ χέρια και πλάτη.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
τωρα έχεις στηθος κ χέρια και πλάτη
σωστά! Αύριο πιάνω αυτές τις μυικές ομάδες. Έτσι το έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα 3 φορές τη βδομάδα. Μου φαίνονται λίγα αυτά τα κιλά που βάζω, αλλά δε θέλω να ανέβω απότομα. Απλώς αυξάνω από ένα σημείο και μετά τις επαναλήψεις ή αυξάνω λίγο τα κιλά και μειώνω για αρχή τις επαναλήψεις, μέχρι να ζορίζουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
σωστά! Αύριο πιάνω αυτές τις μυικές ομάδες. Έτσι το έχω ρυθμίσει το πρόγραμμα 3 φορές τη βδομάδα.

Εγω τις σπάω τις ασκήσεις πχ να μην ειμαι κουρασμένος για να δωσω το 100%. Επειδη ειναι κοντά μου το gym μπορει να πεταχτώ και για 2-3 ασκήσεις και τέλος.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Βγάλτε μια κάρτα και ξεκινήστε να ψωνίζετε κρέας απο το Μάρτ στον Κηφισό.

Πήρα κοτοπουλο στηθος φιλέτο 6,30 το κιλό ΑΜΒΡΟΣΙΑΔΗΣ Κιολας ή αγροκίνηση. Την ιδια στιγμή που ο Σκλαβενίτης το έχει 9,9

ο ΑΒ ο κλέφτης 10.90 και το Market In 9.10 και νομιζει οτι μας κάνει και χάρη.

18 μπιφτέκια κοτοπουλο 10 ευρώ. Απλά δεν εχουν και την φοβερή αναλογια πρωτεινης ειναι λίγο βρωμικα με 15γρ πρωτεινης ανα 100γρ ενω το στηθος φιλετο εχει 30.

Λογικό τα εχουν νοθευσει μεσα με φρυγανιές με λίπος κτλ

Ο Μαργέτης ενα κρεωπολείο στα κάτω Πατησια που δηθεν εχει προσφορές το έχει 7 ευρω το κιλό αλλα ειναι Ιταλιας τρεχα γυρευε.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,026 μηνύματα.
Update:
Σημερινή προπόνηση upper
-3 σετ των 12 επαναλήψεων 27kg Pec Fly
-4 σετ των 12 επαναλήψεων 25kg Lat Pulldown τροχαλία
-3 σετ των 8 επαναλήψεων Vertical Bench Press 2 δίσκοι των 10kg+ 2 δίσκοι των 5kg
-2 σετ των 10 επαναλήψεων Seated Row 2 δίσκοι των 10kg
-2 σετ των 10 επαναλήψεων 27kg Chest Press machine
-2 σετ των 10 επαναλήψεων 32kg Lat Pulldown machine
-3 σετ των 8 επαναλήψεων 9kg Triceps Pressdown
- 2 σετ των 10 επαναλήψεων κάμψεις δικεφάλων με αλτήρα 6kg
- 2 σετ των 8 επαναλήψεων σφυριά με αλτήρα 6kg
- 2 σετ των 12 επαναλήψεων κοιλιακοί
- 2 σετ των 12 επαναλήψεων εκτάσεις ραχιαίων
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Εγώ ως τώρα έχω κάνει πιεσεις στήθους σε επικληνη σε μηχανημα πιεσεις ώμων μηχανημα row σε τροχαλία τώρα κάνω ραχιαιους και μετά προβολες γάμπες κ δρόμο.

Αθλητικες καλημερες.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση (οτι είχε απομείνει απο σέτ - ασκήσεις )

1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ


55 κιλά για 12
60 κιλά για 10
45 κιλα για 10
40 κιλα για 10

2. ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΗΘΟΥΣ ΣΕ ΕΠΙΚΛΗΝΗ (ΜΗΧΑΝΗΜΑ)
85 κιλα για 11
80 κιλα για 10
75 χ 10
75 χ 8

3. ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ΣΕ ΤΡΟΧΑΛΙΑ
60 Χ 12
60 Χ 12
55 Χ 12
55 Χ 8.5

4. ΡΑΧΙΑΙΟΙ ΕΚΤΑΣΕΙΣ
20 με +10 κιλα
18 με + 10
15 με + 10

(κρατουσα εναν δισκο στα χέρια)

5. ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΠΟΔΙΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ
17.5 κιλα σε κάθε χέρι για 12
το ίδιο για 11
το ιδιο για 8


6. ΓΑΜΠΕΣ
22 στο 8 (8 τουβλάκια)
20 στο 8

τελοσ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Την επόμενη φορά θα παίξω αλτηρες 30 κιλών σε καθε χέρι για στήθος σε επικληνή πάγκο. Θέλω 10 καλές.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,791 μηνύματα.
Με πωρώσατε ρε παλιόπαιδα. Θα γράψω και εγώ ο ταπεινός αρχάριος που έρχεται στην παρέα.

Σήμερα είχαμε Ώμους-Πόδια. Πρώτη μέρα ουσιαστικής και προκαθορισμένης προπόνησης.

1.ΩΜΟΙ
Προτάσεις με 5kg αλτήρες 3 σετ των 12 (σε κάθε χέρι)
Όρθια κωπηλατική με 5kg μικρή μπάρα 3 σετ των 12
Άρσεις ώμων με 5kg αλτήρες 3 σετ των 12

2.ΠΟΔΙΑ
Στο μηχάνημα Abductor (απαγωγοί) 3 σετ των 15
Rear Kick μηχάνημα για γλουτούς 3 σετ των 12
Προβολές split squat 3 σετ των 12
Καθίσματα squats Goblet 3 σετ των 15

3.ΚΟΙΛΙΑΚΟΙ/ΡΑΧΙΑΙΟΙ
Στο μηχάνημα Abdominal crunch 2 σετ των 15
Σε στρώμα Toe touch 3 σετ των 15
Palov press (με σκοινί) 2 σετ των 12
Ραχιαίοι στο lower back 3 σετ των 12

EXTRAS
Μονόζυγο με το υποπόδιο 3 σετ των 12
Κλείσαμε με τρέξιμο στο διάδρομο Speed: 6 Incline: 4 για 35 λεπτά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,785 μηνύματα.
Δώστε πονο παιδια... Fit or Die.

Ακολουθεί άγριο εξάμηνο για μένα τουλάχιστον διατροφικά. Αλλά θα έχουμε καλά αποτελέσματα τον Απρίλιο.

Τροφές που θα έχω στο σπιτι

1. Κουακερ
2. Μπανάνα ( αργότερα θα φυγει κ αυτή)
3. Καρυδια η φυστικοβουτυρο
4. Ασπράδι αβγου παστεριωμενο
5. Σκόνη πρωτεινης
6. Γιαουρτι
7. Ρυζογκοφρετες
8. Κοτόπουλο
9. Ψαρια
10. Γλυκοπατατες
11. Ρυζι
12. Λάδι
13. Αυγά
14. Τόνος
15. Όσπρια ( αργότερα θα φυγουν κ αυτα)
16. Μαρουλι μπρόκολο αγγουράκια.

5-6 μήνες αυτά θα τρώω 😄

Στόχος να κρατήσω την μυϊκή μάζα κ να καθαρίσω τελείως το κορμό μου περιμετρικα.

Τώρα είμαι 89 cm περιφέρεια θέλω να πεσω στα 80-81.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Έκανα έρευνα αγοράς. Αυτή την στιγμή η πιο οικονομική επιλογή για σωστή πρωτεϊνη είναι αυτή

24gr πρωτεϊνη+6gr αμινοξέα ανά μεζούρα.
Βγαίνει τα 2kg 45€
Την έχω δοκιμάσει είναι ένα σκαλί κάτω από την whey optimum nutrition gold αλλά σε αυτήν την τιμή πιο vfm.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top