Fitness Thread!

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Screenshot_2023-12-15-20-50-41-830_com.android.chrome.jpg
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα του fitness. Μετά από καιρό, ας γράψω την προπόνηση ποδιών με έμφαση στους τετρακεφάλους, που με έχει αφήσει σύξυλο στο κρεβάτι από την κούραση. :bleh:

  • Quads
  1. Ζέσταμα με leg extensions ---> 3 x 12 (40, 45 και 50 kg). Έπειτα 3 x 8 (80, 85, 90 kg)
  2. Squat Machine (neutral stance) ---> 1 x 12 (80 kg), 3 x 8 (160, 170, 180 kg)
  3. Προβολές σε διάδρομο ---> 4 x 40 m (10 kg/χέρι)
  • Hamstrings
  1. Standing leg curl ---> 1 x 12 (20 kg/πόδι) , 3 x 8 (40, 42.5, 45 kg/πόδι)
  2. Leg Press (wide stance) ---> 1 x 12 (250 kg), 3 x 8 (320, 360, 400 kg)
  • Ab/Ad-ductors
  1. Abductor machine ---> 2 x 12 (50, 55 kg) , 2 x 10 (60, 65 kg)
  2. Adductor machine ---> 2 x 12 (50, 55 kg) , 2 x 10 (60, 65 kg)
  • Calves
  1. Leg press, calves press ---> 2 x 15 (70 kg), 2 x 15 (80 kg), 1 x 15 (110 kg)
  2. Squat machine, calves raises ---> 2 x 12 (80 kg), 2 x 12 (100 kg), 1 x 12 (110 kg)
  3. Seated calves raises---> 2 x 15 (30 kg), 2 x 15 (35 kg) , 2 x 15 (40 kg)
  • Core
  1. Crunches machine ---> 4 x 15 (30, 30, 35, 35 kg)
  2. Crunches στο στρώμα ---> 4 χ 15 (με 6 kg αλτήρα πίσω από το κεφάλι)
  3. V-ups στο στρώμα ---> 4 χ 20

Περίπου 1 ώρα και 35 λεπτά πήγε συνολικά η προπόνηση. Δουλεύω σε high intensity σύστημα οπότε τα διαλείμματα μου είναι πολύ μικρά.

Καλές προπονήσεις σε όλους και με ρέγουλα τα γλυκά τις γιορτές. :P
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Πήρα χθες ένα κοτόπουλο από τον πετρετζικη τρομερό.... Το ζέσταμα λίγο στη φριτέζα.

IMG_20231217_170421.jpg



Ντομινος πεπερονι έρωτας απλά...

IMG_20231213_211313.jpg
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Χθεσινή προπόνηση Πλάτης 5 ασκήσεις (1 φορά την εβδομάδα)

1. Pull down σε τροχαλία
65 κιλά για 8 επαναλήψεις
55 κιλά x 8
50 x 7

Πρώτη φορά βάζω 65 κιλά.... ηταν δυνατό σέτ με καλή τεχνική και με άδειασε... δεν ειχα μετά για αλλη στα 50.

2. Αρσεις τραπεζοειδούς με αλτήρες
25 κιλά σε κάθε χέρι για 14
το ίδιο για 13
το ίδιο για 12

3. Κωπηλατική σε μηχάνημα με ελεύθερα βάρη / χέρι εναλλάξ

(Επειδή δεν θέλω να πιέζω το στομάχι μου πολύ στο μαξιλαράκι κάνω το κάθε χέρι ξεχωριστά)

45 κιλά / χέρι x 14
45 κιλά x 12
45 x 12

4. Κωπηλατική σε μηχάνημα με ελευθερα βάρη (το ίδιο μηχάνημα απλα κατεβάζω το κάθισμα τέρμα κατω να πιάνει άνω μέρος πλάτης)
40 κιλά / χέρι x 12
40 x 11
35 x 11
35 x 10


5. Εκτάσεις κορμού
+20 κιλά στα χέρια για 15
+20 κιλά για 11
+10 για 12

Και ένα πάτημα στη πλάτη ....

IMG_20231218_212043.jpg
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θέλω να κτυπήσω μια ντόμινος σήμερα.... με πιπεριά μανιτάρια το τυράκι το ωραίο που βάζουν τη σάλτσα τομάτας καπνιστη γαλοπούλα και μπεϊκον αλλα.... δεν το βλέπω να φευγει ποτέ η κρέπα κάτω χαμηλά. :laugh::laugh:
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήρα χθες ένα κοτόπουλο από τον πετρετζικη τρομερό.... Το ζέσταμα λίγο στη φριτέζα.

View attachment 127132


Ντομινος πεπερονι έρωτας απλά...

View attachment 127133
Πω πω μπήκα και εγώ εδώ χαλαρα ...

Είμαι από τις λίγες γυναίκες φαντάζομαι που τρώω άνετα για πρωινό ολόκληρη πίτσα η και πιτογυρο :lol:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Πω πω μπήκα και εγώ εδώ χαλαρα ...

Είμαι από τις λίγες γυναίκες φαντάζομαι που τρώω άνετα για πρωινό ολόκληρη πίτσα η και πιτογυρο :lol:

Καλά η πιτσα που έβαλα ήταν η μεσαία της ντομινος.... Προφανώς και την επόμενη φορά θα παρω μεγάλη!!! Αλλά θα χω κάνει προετοιμασια μόνο πρωινο θα χω φάει κατά τις 12-1 και μετά κατά τις 4-5 το απόγευμα θα τη παρω με 1.5 λίτρο κοκα κολα λαιτ 😄

Θα την ανεβάσω εδώ... Πάμε για PR και στις πιτσες όχι μόνο στο γυμναστήριο!!!
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά η πιτσα που έβαλα ήταν η μεσαία της ντομινος.... Προφανώς και την επόμενη φορά θα παρω μεγάλη!!! Αλλά θα χω κάνει προετοιμασια μόνο πρωινο θα χω φάει κατά τις 12-1 και μετά κατά τις 4-5 το απόγευμα θα τη παρω με 1.5 λίτρο κοκα κολα λαιτ 😄

Θα την ανεβάσω εδώ... Πάμε για PR και στις πιτσες όχι μόνο στο γυμναστήριο!!!
Πίτσα μόνο με μπυριτσα καλό μου ...
Και κοκα κολα όταν πίνεις πίνεις κανονική...

Ή την κάνεις την γουρούνια ή όχι :lol:
Και σε αυτά πρέπει δεν εχει :P

Έχε χάρη που είπα αυτή την εβδομάδα να κρατηθώ να μην φάω κρέας ,πίσω μου σ έχω σατανά :popeanim:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Πίτσα μόνο με μπυριτσα καλό μου ...
Και κοκα κολα όταν πίνεις πίνεις κανονική...

Ή την κάνεις την γουρούνια ή όχι :lol:
Και σε αυτά πρέπει δενθεχει :P

Έχε χάρη που είπα αυτή την εβδομάδα να κρατηθώ να μην φάω κρέας ,πίσω μου σ έχω σατανά :popeanim:

Μα δεν το κάνω για τις θερμιδες... απλά η κανονική εχει πολλή ζάχαρη και με φουσκώνει ενω η άλλη εχει τη γευση της κοκα κολας και ειναι και ελαφρυά!!!!

μΠΥΡΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ... δεν μ αρεσε ποτέ. Ουτε ο καφές.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Κοτέτσια ολόκληρα και μετά.... άδειαζε τα φαρμακεία.... για παστίλιες.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,422 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Προμοτάρει κανένα vegan brand η απλά θέλει να πάει με το ρεύμα.
Στα καλύτερα του ο Άρνολντ έτρωγε ολόκληρα κοτέτσια.

Vegaνισμος και μυϊκή ανάπτυξη δεν πάνε μαζί
Οι μονομάχοι στην αρχαία Ρώμη τι έτρωγαν;
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Οι μονομάχοι στην αρχαία Ρώμη τι έτρωγαν;
Έτρωγαν πολλούς υδατάνθρακες σε μεγάλες ποσότητές και κυρίως κριθάρι.
Αυτό γιατί ήθελαν να παχύνουν και να φαίνονται ογκώδης στην αρένα.
Μην ξεχνάς ότι ήταν δούλοι οπότε η φυτική διατροφή ήταν πολύ φτηνότερη για τα αφεντικά,
Και ότι επίσης σκοπός των μονομαχιών ήταν κυρίως το θέαμα.

Οι Ρωμαίοι στρατιώτες στις λεγεώνες έτρωγαν κρέας?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Έτρωγαν πολλούς υδατάνθρακες σε μεγάλες ποσότητές και κυρίως κριθάρι.
Αυτό γιατί ήθελαν να παχύνουν και να φαίνονται ογκώδης στην αρένα.
Μην ξεχνάς ότι ήταν δούλοι οπότε η φυτική διατροφή ήταν πολύ φτηνότερη για τα αφεντικά,
Και ότι επίσης σκοπός των μονομαχιών ήταν κυρίως το θέαμα.

Οι Ρωμαίοι στρατιώτες στις λεγεώνες έτρωγαν κρέας?
Οι μονομάχοι είχαν μεγαλύτερη φήμη όμως. :P
Ο RW Davies δεν λέει ότι οι Ρωμαίοι στρατιώτες ήταν κυρίως τρώγοντες κρέατα. Η διατροφή τους ήταν ως επί το πλείστον σιτάρι: κυρίως σιτάρι , κριθάρι και βρώμη, αλλά και σίκαλη.
R.W. Davies is not saying the Roman soldiers were primarily meat-eaters. Their diet was mostly grain: wheat, barley, and oats, mainly, but also spelt and rye. Just as Roman soldiers were supposed to dislike meat, so too they were supposed to detest beer; considering it far inferior to their native Roman wine.Jan 30, 2020
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η βάση της μερίδας ήταν το σιτάρι, τους έδιναν όμως και μπέικον και τυρί.
+ότι έβρισκαν ή κυνηγούσαν

Από το άρθρο που χρησιμοποίησες σαν πηγή

Excavated Bones Reveal Diet Details​

Much of Davies' work in "The Roman Military Diet" is interpretation, but some of it is a scientific analysis of bones excavated from Roman, British, and German military sites dating from Augustus to the third century. From the analysis, we know the Romans ate ox, sheep, goat, pig, deer, boar, and hare, in most places and in some areas, elk, wolf, fox, badger, beaver, bear, vole, ibex, and otter. Broken beef bones suggest the extraction of marrow for soup. Alongside the animal bones, archaeologists found equipment for roasting and boiling the meat as well as for making cheese from the milk of domesticated animals. Fish and poultry were also popular, the latter especially for the sick.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Ναι, δεν απέκλειαν εντελώς το κρέας αλλά η κυρία βάση τους ήταν
Screenshot_2023-12-20-06-34-08-714_com.android.chrome.jpg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και οι αρχαίοι Έλληνες έτρωγαν πολύ σπάνια κρέας. Σπανιότατα θα έλεγα...
Γενικά, εκτός από τους ομηρικούς ήρωες και τα συμπόσια, η κρεατοφαγία περιοριζόταν στις δημόσιες και ιδιωτικές γιορτές.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης
Η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι αυστηρότατη και απαγορεύει όχι μόνο την κρεοφαγία, αλλά και κάθε ζωική τροφή επί 220 ημέρες το χρόνο. Την αποχή από τη βρώση ζωικών τροφών τη θεωρούν σαν μέσον εξαγνισμού, γιατί τις θεωρούν μιαρές!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,793 μηνύματα.
Χθεσινή προπόνηση 1 άσκηση στήθος - 2 ασκήσεις ποδιών και 1 γλουτών.

Πρέσα στήθους 1ο σέτ 80 x 12 , 80 x 9 , 70 x 8 , 70 x 8

αλλη μια βδομάδα που ανεβάζω κιλά ή επαναλήψεις και μετά θα μεινω στα ίδια ή θα χαμηλώσω λιγο και θα δουλευω αλλες παραμέτρους. Πχ Time Under Tension. Σίγουρα όμως δεν θα πέσω πολύ σε κιλά... πχ τα 32.5/ χέρι στον επικληνή τα κάνω τωρα στα 86 κιλά θα πρέπει να τα κανω και στα 80 που θα έχω πέσει.

Απο την άλλη
Ότι φάμε - φάμε μέχρι τέλος του χρόνου (παντα μέσα στο πλαίσιο θερμιδών που έχω ορίσει) μετά φουλ στεγνή διατροφή γιατι τον Μάϊο θα πρέπει να εχω πέσει κάτω απο 12% ποσοστό λίπους τωρα πρέπει να ειμαι γυρω στο 17-18% γενικά αυτο που είδατε κάτω στην πλάτη δεν πρέπει να υπάρχει καν και το πάνω όπως ειναι + μισο ή ενα κλίκ πιο πάνω αμα μπορέσω.

πχ το cheating ειναι ανεκτό μέχρι τέλος χρονου μονο εάν ειναι μέχρι την συντήρηση πχ 2600 θερμίδες. Μετά δεν θα έχει ούτε τέτοια άντε μιά φορά το 2μηνο.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η Ορθόδοξη Εκκλησία είναι αυστηρότατη και απαγορεύει όχι μόνο την κρεοφαγία, αλλά και κάθε ζωική τροφή επί 220 ημέρες το χρόνο. Την αποχή από τη βρώση ζωικών τροφών τη θεωρούν σαν μέσον εξαγνισμού, γιατί τις θεωρούν μιαρές!
Αυτό τι σχέση έχει με την μυική ανάπτυξη και δύναμη?
Νηστεύω κάθε σαρακοστή και όταν ξανατρώω κρέας νιώθω σαν να επέστρεψε η ζωή μέσα μου!

Οι ζωικές πρωτεΐνες είναι πλήρεις, έχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα.
Από τις φυτικές οι περισσότερες είναι φτωχές σε αμινοξέα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top