Fitness Thread!

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Αυτό που πραγματικά έχω λατρέψει στο γυμναστήριο είναι η αλλαγή στο τρόπο σκέψης ακόμα και στα πιο απλά πράγμα.

Σήμερα είχα δικέφαλο-τρικέφαλο και στο σήκωμα της μπάρας στα όρθια στο δεύτερο σετ ανέβηκα από 5kg στα 7.5kg και ψόφησα. Μετά το διάλειμμα στο τρίτο σετ κυριάρχησε στο μυαλό μου να πάω ξανά στα 5kg αλλά σκέφτηκα "στη ζωή δεν θα υπάρχει πάντα η εύκολη λύση" και έτσι ξαναάρπαξα την μπάρα των 7.5 και τα έδωσα όλα. Η ικανοποίηση ήταν τεράστια όταν το έβγαλα.

Το γυμναστήριο μπορεί να κάνει άτομα με έλλειψη αυτοπεποίθησης και πεσιμιστές σαν εμένα να μεταμορφωθούν τελείως.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Σήμερα άραξα γιατι χθές έπαιξα στήθος... αυριο έχει προπονηση χεριών.

Θα ξεκινήσω με πιέσεις ώμων θα μπώ σε ένα δυνατό σέτ με 25 κιλά σε κάθε χέρι για 10. Σύνολο 4 σέτ τα υπολοιπα 3 θα τα κάνω με 20άρια ή 22.5αρια.

μετά θα κάνω καμψεις δικεφάλων με 17.5 κιλά σε κάθε χέρι. Υπολογίζω 6-7 στην καλύτερη.
άλλα 3 σέτ με 15αρια.

εκτάσεις ωμων 4 σέτ

τέλος εκτάσεις τρικεφάλων στην τροχαλία...

όλα τα σέτ μέχρι αποτυχίας.

Διατάσεις και δρόμο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Αυτό τι σχέση έχει με την μυική ανάπτυξη και δύναμη?
Νηστεύω κάθε σαρακοστή και όταν ξανατρώω κρέας νιώθω σαν να επέστρεψε η ζωή μέσα μου!

Οι ζωικές πρωτεΐνες είναι πλήρεις, έχουν όλα τα απαραίτητα αμινοξέα.
Από τις φυτικές οι περισσότερες είναι φτωχές σε αμινοξέα.
Συνήθως οι φυτοφάγοι ζούνε περισσότερα χρόνια και γι'αυτό αποφεύγω το κρέας όσο μπορώ.
Η αλόη περιέχει πάντως αμινοξέα, τα οκτώ βασικά και άλλα μη βασικά
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που πραγματικά έχω λατρέψει στο γυμναστήριο είναι η αλλαγή στο τρόπο σκέψης ακόμα και στα πιο απλά πράγμα.

Σήμερα είχα δικέφαλο-τρικέφαλο και στο σήκωμα της μπάρας στα όρθια στο δεύτερο σετ ανέβηκα από 5kg στα 7.5kg και ψόφησα. Μετά το διάλειμμα στο τρίτο σετ κυριάρχησε στο μυαλό μου να πάω ξανά στα 5kg αλλά σκέφτηκα "στη ζωή δεν θα υπάρχει πάντα η εύκολη λύση" και έτσι ξαναάρπαξα την μπάρα των 7.5 και τα έδωσα όλα. Η ικανοποίηση ήταν τεράστια όταν το έβγαλα.

Το γυμναστήριο μπορεί να κάνει άτομα με έλλειψη αυτοπεποίθησης και πεσιμιστές σαν εμένα να μεταμορφωθούν τελείως.
Ντοπαμινη ,αλλιώς η ορμόνη της επιβράβευσης!
Καθε φορα που ξεκινάμε μια δραστηριοτητα μέσο της άσκησης και της μάθησης,ο εγκέφαλος μας , μας επιβραβεύει με την παραγωγή αυτής!

Κάθε φορά που θα φτάνεις ολοένα και περισσότερο τον στόχο σου ο εγκέφαλος θα παράγει ακόμα περισσότερη ώστε να σε κάνει να θες να περάσεις στο επόμενο στάδιο αυτής!!


Δεν ειναι τυχαίο που το αρχικό βημα των πρώτων συνεδρίων ειναι η οριοθέτηση ενός στόχου που θα βασίζεται στο αρχικό αίτημα του πελάτη !

Ειναι η φυσική παραγωγή αυτής της ορμόνης και σε συνδυασμό και με τις υπόλοιπες πολλοί καταπολεμούν χωρίς χημεία την κατάθλιψη η όποια οφείλετε στην απομόνωση λόγο χαμηλής αυτοεκτίμησηΣ!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Για αυτό παιδιά... να βάζετε στόχους και να μην είστε στάσιμοι!
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Σημερινός στόχος ήταν να ανεβάσω επαναλήψεις στις πιέσεις ώμων με αλτήρες (25 κιλά σε κάθε χέρι)

τα κατάφερα ! Έπαιξα σετάκι καλό με 10 επαναλήψεις.

Εκτέλεση εδώ -> https://files.fm/u/phza7v85n3

θεωρώ αυτονόητο τον Ιούνιο στο τέλος της φάσης του κοψίματος.... να είμαι στα βασικά lifts στο Intermediate level με βάση το strength standards ! Ώμους δεν ειναι δύσκολο αυτο απλά θέλει να ανεβάσω 2 ακομη επαναλήψεις στο παραπάνω σέτ και να πέσω στα 83 κιλά το ελάχιστο. Εκει με δείχνει στα 52% πάνω δηλαδη απο το μέσο όρο δύναμης. Τωρα ειμαι 86 οπότε το βλέπω γενικά εφικτό.

Πάμε να δούμε λοιπον την αποψινή μας προπόνηση

1. ΠΙΕΣΕΙΣ ΩΜΩΝ ΜΕ ΑΛΤΗΡΕΣ

25/χέρι για 10
22.5/χέρι για 10
20/ χέρι για 10
20/χέρι για 9

2. ΕΚΤΑΣΕΙΣ ΩΜΩΝ

12.5 κιλά / χέρι για 13
12.5 κιλά για 11.5
12.5 κιλά για 11
10 κιλά για 11

3. ΚΑΜΨΕΙΣ ΔΙΚΕΦΑΛΩΝ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
35 κιλά για 12
30 κιλά για 11
30 κιλά για 9
25 κιλά για 9


4. ΒΥΘΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΡΙΚΕΦΑΛΟΥΣ ΣΕ ΜΗΧΑΝΗΜΑ
55 για 12
50 για 12
50 για 10
45 για 10


διατασεις και δρόμο... συνολικός χρονος γυμναστηριο 1 ωρα και 10 λεπτά μαζι με τα διαλειματα... χέρια τέλος.

Για αυτη τη βδομάδα.

Enjoy.....
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Προπόνηση, έπειτα από μία βδομάδα κενό:
upper

2 Χ 12 + 1 Χ 8 + 1 Χ 5 30kg (2 plates των 15) vertical bench press machine
2 Χ 12 + 1 Χ 8 + 1 Χ 5 20kg (2 plates των 10) seated row
1 X 12 σκέτη μπάρα 20kg + 1 X 8 + 1 X 5 30kg (2 plates των 5) πιέσεις επικλινή πάγκου με μπάρα
1 Χ 12 + 2 Χ 8 + 1 Χ 5 32kg lat pulldown τροχαλία
1 Χ 10 27kg + 2 X 10 32kg pec fly
1 X 12 9kg + 2 X 8 11.3kg triceps pressdown με σχοινί
1 Χ 8 + 1 Χ 5 12.5kg κάμψεις δικεφάλων με μπάρα
1 Χ 5 5kg κάμψεις δικεφάλων με αλτήρες
1 Χ 12 χωρίς plate + 1 X 8 με plate 5kg εκτάσεις ραχιαίων
2 Χ 12 κοιλιακοί

Ζορίστηκα σήμερα αρκετά στους δικέφαλους. Στα άλλα δεν αντιμετώπισα δυσκολία στις επαναλήψεις στα κιλά που βρισκόμουν.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Λογικό τους έκανες ίδια μέρα με την πλατη 😛
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Ίσως φταίει και ότι σε σχέση με τις προηγούμενες φορές, ανέβασα τις επαναλήψεις στα σετ στις ασκήσεις πλάτης στα ίδια κιλά.

εΠΕΙΔΉ κλείνει το γυμναστήριο πήγα να κάνω και 3η άσκηση στήθους σημερα.... εεεε στο προτελευταιο σέτ (το 11ο) συνολικά έφαγα fatique και έβγαλα λιγότερα απο τη προηγουμενη φορά.

Μέχρι 8 σέτ το στήθος ανα προπόνηση για μένα....
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.

Πήγαινα για επικληνης αλλά ήταν πιασμενος και λέω θα κάνω ζέσταμα στον οριζόντιο μέχρι να τελειώσει ο άλλος... Έβαλα 30-50-60 και τα ενιωθα πουπουλο ειδικά τα 60. Λέω δεν γαμιεται θα μπω ένα σετ στα 80 για επαναλήψεις και βλέπουμε.

Λοιπόν

80κιλα x 9.

Αν δεν εδιωχνα τον σποτερ θα εβγαζα ίσως και μια 10η. Φοβήθηκα να είμαι ειλικρινής και δεν εκανα άλλη. Βλακεία μου.

Το άλλο Σάββατο θα μπω στα 85 θέλω 6 σίγουρα. Κανω το βάρος μου δηλαδή σε παγκο ! Μετά ξεκουραση καμια 10αρια μέρες. Χαλαρές προπονησεις. Με τη νέα χρονιά θα μπουμε σε σκληρό προγραμματακι 6 μηνών πιτσες σουβλάκια σοκολάτες και μέλια σιρόπια στο πρωινο εξαφανίζονται! Θα περασουμε δυσκολα αλλά θα δουμε το αποτέλεσμα τον Ιουνιο.

@giannhs2001 το γυμναστήριο σ αρέσει ;;; 100 ευρώ το χρόνο φίλος.

Ελα να γράφτεις και τα καλαμακια φραπεδακια πως τα λένε οι έξυπνοι εκεί πανω δώρο 😃
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Πάντα ζήλευα αυτούς που έφταναν τα χέρια τους μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών χωρίς να λυγίζουν όμως τα γόνατα.
Ξέρει κανείς πως μπορώ να καταφέρω κάτι ανάλογο;

Πάντα είχα πρόβλημα ευλυγισίας. Μήπως τα βάρη φταίνε γι' αυτό;

Όταν κάνω αυτή την άσκηση, τα χέρια μου φτάνουν μέχρι εκεί που φτάνει ο καρπός της αν δεν λυγίσω τα γόνατα.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Καλημέρα και χρόνια πολλά! Leg day σήμερα, μετά από κάνα 2 βδομάδες..
1 Χ 12 27kg + 2 X 10 + 1 X 8 32kg leg extension machine
1 X 12 36kg + 3 X 12 41kg hip adductor machine
1 X 12 27kg + 2 X 8 36kg seated leg curl machine
1 X 12 + 2 X 10 50kg ( 2 plates των 10 και 2 των 15) Πρέσα
3 Χ 8 30kg ( 2 plates των 10 και 2 των 5) calf raises
1 X 12 36kg + 2 X 12 41kg hip abductor machine
1 X 12 + 2 X 8 + 1 X 6 20kg ( 2 plates των 10) shoulder press machine
3 X 10 41kg abdominal crunch machine
3 X 10 εκτάσεις ραχιαίων
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Διάλειμμα μεταξύ των σετ 50-60sec
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πάντα ζήλευα αυτούς που έφταναν τα χέρια τους μέχρι τα δάχτυλα των ποδιών χωρίς να λυγίζουν όμως τα γόνατα.
Ξέρει κανείς πως μπορώ να καταφέρω κάτι ανάλογο;

Πάντα είχα πρόβλημα ευλυγισίας. Μήπως τα βάρη φταίνε γι' αυτό;

Όταν κάνω αυτή την άσκηση, τα χέρια μου φτάνουν μέχρι εκεί που φτάνει ο καρπός της αν δεν λυγίσω τα γόνατα.
και εμένα το ίδιο, αν και στο δεξί πόδι φτάνω χωρίς λύγισμα για κάποιο λόγο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
και εμένα το ίδιο, αν και στο δεξί πόδι φτάνω χωρίς λύγισμα για κάποιο λόγο.
Έχω μια θεία πάνω από δυο δεκαετίες μεγαλύτερη από μένα και αγυμναστη αλλά μια χαρά την κάνει την άσκηση.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Σήμερα θα παω για πλατη !
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Σήμερα θα παω για πλατη !
Το να ακουμπάς τα δάχτυλα του ποδιού σου με τα χέρια δεν είναι η καλύτερη άσκηση, if not done correctly, για πόνους στην πλάτη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Χθεσινή πλάτης


Lat pulldown 65kg x 9 reps.

Και ένα fitness update απο μπροστά.... (δίνω μάχη με τις πιτσες και τα σουβλάκια 2-3 φορές την εβδομάδα γαμώτο)

εκει που λέω ειμαι καλά ολη τη μέρα καλη διατροφη το βράδυ λέω εεε δεν βαζω μια πιτσουλα στο air frier 1 κομματι.... μετα γινονται 2-3. Πφφφφφ πινω και μια λάιτ κοκα. Πάνε γάντι.

fit upd.jpg

Πρωί μόλις είχα ξυπνήσει.

Σημερα θα πάω για χέρια.... να τολμήσω πιέσεις ώμων με 27.5 σε κάθε χέρι με τσιμπάει και ο αγκώνας ο αριστερός κάποιες φορές :P

βέβαια... ο έξυπνος... δεν θα ταλαιπωρουσε πολυ σημερα τους ώμους του... θα έπαιζε συντηρητικά ετσι ωστε το Σαββατο να δωσω πονο στο στήθος.... να παιξω δηλαδη πάγκο 85 κιλάκια που λέγαμε για 5-7 καλές επαναληψεις. Αμα γαμησω σημερα τους ωμους... δεν θα εχουν προλαβει να αναρρωσουν ως το Σαββατο... χμμμμμμ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Εντάξει, τρία κομμάτια πίτσα επιτρεπτά είναι. Αρκεί να μη γίνεται κάθε 🌃...
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Έχω κόψει τελείως το γυμναστήριο και είμαι μόνο στην αναρρίχηση (πολλά $$ και για τα δύο). Πολύ πιο ευχάριστη και κοινωνική γυμναστική. Στα αρνητικά, εχω γα****ι στους τραυματισμούς. Εφαγα καινούργιο σαβουρι και έπαθα χοντρή θλάση στον δικέφαλο μηριαίο. 4 μέρες δε μπορούσα να περπατήσω ούτε με πατεριτσες, τωρα κινούμαι κάπως αλλά δε το λες περπάτημα. Αντε και του χρόνου!


 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,796 μηνύματα.
Σημερινή προπόνηση χέρια και μια στήθους αν και πριν ξεκινήσω ειχα κάποιες ενοχλήσεις σε κάποιες κινήσεις στον αγκώνα.... εντάξει ειναι προεόρτια επικονδυλίτιδας... :P είπα να τολμήσω την μετάβαση σε πιο βαριούς αλτήρες και αμα ένιωθα πόνους θα σταματαγα. Κλασσικα... πάμε και βλέπουμε.

Η πλάκα ειναι πως τωρα δεν πονάω καθολου λολ.

Τελικά σήμερα σπάσαμε το Novice Level στο strength level για την άσκηση πιεσεις ώμων καθιστός.

27.5 κιλά σε κάθε χέρι για 9 επαναλήψεις !!!

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!! ΠΑΝΘΗΡΑΣ ΔΥΝΑΜΙΤΗΣ !!! ΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ εκανα μετά το σέτ.

181316.jpg


Το σέτ το ευχαριστήθηκε κάθε κύτταρο του κορμιού μου... κάτι σαν καλό παθιασμένο σέξ. μπαχαχαχα

Θα ακολουθήσει βίντεο... και το αποσπασμα απο το strength level με τα στατιστικά.

1703792702893.jpg


1703792702888.jpg
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top