Game of Thrones

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ κακογραμμένο σενάριο. Και σύμφωνα με τα σπόιλερ που έχω δει ως τώρα, δεν πρόκειται να καλυτερέψει. Έχω την εντύπωση ότι οι σεναριογράφοι θυσιάζουν την καλή πλοκή για ένα αναπάντεχο φιναλε.

Αλλά δεν καταλαβαίνω, για ποιο σκοπό γυρίζουν 6 επεισόδια, έαν πρόκειται να έχουν τόσο σοβαρά προβλήματα συμπίεσης χρόνου...Οι σημαντικές σκηνές γίνονται τόσο βιαστικά και έτσι χάνουν το συναισθηματικό βάρος που θα έπρεπε να έχουν. Την ίδια στιγμή αφιερώνουν το 1/3 του επεισοδίου σε ψιλοκουβεντουλες που δεν έχουν κάποια ουσιαστική συμβολή στην εξέλιξη της ιστορίας.

Δεν μου άρεσε που παρέλειψαν την αντίδραση της Αρυα&Σανσα στο μυστικό του Τζον. Παρεμπιπτόντως ποτε και για ποιο λόγο η Αρυα αποφάσισε να παρατήσει την οικογένεια της...;
Ο Τζον συνεχίζει να με εκνευρίζει με την αφέλεια του. Πως και δεν έχει παρει χαμπάρι ακόμη ότι η «ειλικρίνεια» του εξυπηρετεί μόνο τον εαυτό του; Πληγώνει όλους τους υπόλοιπους προκειμενου να διατηρήσει κάποιο αίσθημα περηφάνιας...
Οσο για τον Τυριον, πραγματικά ήλπιζα με κάποιον τρόπο να επανορθώσει για όλες τις αποτυχίες του στις τελευταίες 2 σεζόν, αλλά όπως προμηνύεται, μάλλον κατι τέτοιο δεν θα συμβεί.
O Jamie κατόρθωσε να ακυρώσει όλοκληρο το redemption arc του σε μόλις 2 λεπτά...
Ο μόνος χαρακτήρας για τον οποίο πραγματικά λυπάμαι είναι η Ντανερις. Σταδιακά την βλέπουμε να χάνει τα πάντα σε αυτήν την σεζόν. Έχασε τον ορκισμένο φύλακα της, το μεγαλύτερο μέρος του στρατού της, τον Τζον. Έχασε ένα από τα παιδια της...ξανά. Και τελος την κολλητή της (ποιος θα της κανει τώρα πλεξουδακια?). Γενικά το μόνο support system που της απομένει πλέον είναι οι φανς...

Τέλος πάντων. Εχω διαβάσει τόσες πολλές θεωρίες και έχω τόσο υψηλές προσδοκίες που τίποτα δεν θα μπορούσε να με ικανοποιήσει πια. Το μόνο που ζητω τώρα είναι η Σερσει και ο Γιουρον να πεθάνουν με τον πιο βασανιστικό τρόπο. Αυτά
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Για εμένα ήταν ξεκάθαρα το καλύτερο επεισόδιο της σεζόν. Ήταν γκέιμ οφ θρόουνς. Στις σκηνές που μιλούσαν ο Τύριον με τον Βάρυς, θύμιζε παλιές καλές πρώτες σεζόν. Συμφωνώ ότι έχουν μείνει πολλές τρύπες, αλλά προτιμώ να διαγράψω από τη μνήμη μου όλο το ΝΚ κεφάλαιο. :hehe:

Επιτέλους συνειδητοποιούν όλοι ότι η Ντανέρυς δεν κάνει για ηγέτης και κάνει σαν κακομαθημένο παιδάκι. Άντε να τζάσει σιγά σιγά κι αυτή.
Η Σάνσα φοβερή, η Άρια άφησε τον Γκέντρυ με το πουλί στο χέρι, ο Τζέιμι επιτέλους έκανε κάτι. Δεν καταλαβαίνω πως δεν σας άρεσε, ειλικρινά. :P
Ήταν κάπως καλύτερο από τα 3 προηγούμενα της σεζόν αλλά έχει πολλές τρύπες σε σημείο εκνευρισμού. Και λάθος διατυπώσεις όπως ανέφερα παραπάνω. Επίσης η εγκατάλειψη του Γκοστ από τον Τζον ήταν απαράδεκτη και σκοτώνει το χτίσιμο της σύνδεσης που είχαν τα Σταρκόπαιδα με τους λύκους τους.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο μόνος χαρακτήρας για τον οποίο πραγματικά λυπάμαι είναι η Ντανερις. Σταδιακά την βλέπουμε να χάνει τα πάντα σε αυτήν την σεζόν. Έχασε τον ορκισμένο φύλακα της, το μεγαλύτερο μέρος του στρατού της, τον Τζον. Έχασε ένα από τα παιδια της...ξανά. Και τελος την κολλητή της (ποιος θα της κανει τώρα πλεξουδακια?).

[..] έχω τόσο υψηλές προσδοκίες που τίποτα δεν θα μπορούσε να με ικανοποιήσει πια.

Μη ξεχνάμε και τα μυαλά της που έχει χάσει.

Ακριβώς, το λες μόνος σου. Έχεις δημιουργήσει τεράστιες προσδοκίες και ό,τι και να συμβεί απλά θα το βρεις λίγο. Δηλαδή μερικοί πραγματικά δεν θα ικανοποιηθείτε ό,τι και να γίνει και είναι λίγο κουραστικό για τους υπολοίπους (δεν λέω για εσένα συγκεκριμένα).

Ήταν κάπως καλύτερο από τα 3 προηγούμενα της σεζόν αλλά έχει πολλές τρύπες σε σημείο εκνευρισμού. Και λάθος διατυπώσεις όπως ανέφερα παραπάνω. Επίσης η εγκατάλειψη του Γκοστ από τον Τζον ήταν απαράδεκτη και σκοτώνει το χτίσιμο της σύνδεσης που είχαν τα Σταρκόπαιδα με τους λύκους τους.
Συμφωνώ και δεν συμφωνώ. Στα βιβλία όντως ήταν πολύ δεμένα, ειδικά Τζον-Γκοστ, στη σειρά δεν έχει φανεί τόσο. Δηλαδή στις τελευταίες σεζόν τον είχε ψιλοχεσμένο, επομένως δεν πήγε και τόσο κόντρα στον χαρακτήρα που έχουν χτίσει. Στεναχωρέθηκα, ναι, αλλά δεν το βρήκα τόσο παράταιρο. Θα μου πεις, παράταιρος είναι όλος ο Τζον πλέον οπότε χου κερς.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μη ξεχνάμε και τα μυαλά της που έχει χάσει.

Ακριβώς, το λες μόνος σου. Έχεις δημιουργήσει τεράστιες προσδοκίες και ό,τι και να συμβεί απλά θα το βρεις λίγο. Δηλαδή μερικοί πραγματικά δεν θα ικανοποιηθείτε ό,τι και να γίνει και είναι λίγο κουραστικό για τους υπολοίπους (δεν λέω για εσένα συγκεκριμένα).

Κοιτα, λαμβανοντας υπόψη τα προηγούμενα, αυτό θα είναι πλήρως δικαιολογημένο αν συμβεί. :P

Συμφωνω ότι είναι κουραστικό...Και εγώ δεν το ειπα για κακό. Πρέπει όντως όλοι να διαπιστώσουν κάποια στιγμή ότι το μόνο που καταστρέφει αυτήν τη σειρά είναι η υπερβολική προσδοκία. Θεωρω πως η πραγματική δοκιμασία της σεζόν 8 θα είναι μετά το τέλος της, όταν θα ξαναβλέπουμε τα επεισόδια από την αρχή χωρίς εικασίες κτλ. Προς το παρόν, νομίζω οτι για αυτό που έπρεπε να πετύχει το επεισόδιο 4, ήταν εξαιρετικό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τέλος πάντων. Εχω διαβάσει τόσες πολλές θεωρίες και έχω τόσο υψηλές προσδοκίες που τίποτα δεν θα μπορούσε να με ικανοποιήσει πια. Το μόνο που ζητω τώρα είναι η Σερσει και ο Γιουρον να πεθάνουν με τον πιο βασανιστικό τρόπο. Αυτά
Αν γινόντουσαν αυτά που ζητούσες θα ζούσε ο Ned Stark, θα ζούσε ο Robb και θα είχε 2 κουτσούβελά με τη ιατρό, η Άρυα θα έπαιζε με τη βελόνα ακόμα, όλα τα λυκάκια θα ζούσαν, ο Βουνός θα ήταν νεκρός ήδη από ένα ψώνιο, η Άρυα θα είχε παντρευτεί τον μπάσταρδο του Robert..... Αυτό το GOT θέλεις;
 

Guest 210267

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν γινόντουσαν αυτά που ζητούσες θα ζούσε ο Ned Stark, θα ζούσε ο Robb και θα είχε 2 κουτσούβελά με τη ιατρό, η Άρυα θα έπαιζε με τη βελόνα ακόμα, όλα τα λυκάκια θα ζούσαν, ο Βουνός θα ήταν νεκρός ήδη από ένα ψώνιο, η Άρυα θα είχε παντρευτεί τον μπάσταρδο του Robert..... Αυτό το GOT θέλεις;

Δεν καταλαβαίνω από που το συμπέρανες αυτό. Το πως θα ήθελα εγώ να είναι το GoT είναι μια άλλη συζήτηση που δεν ξερω αν αρμόζει στο συγκεκριμένο θέμα.

Για να σου λύσω ομως την απορία, ιδανικά θα ήθελα κάποιοι χαράκτηρες που είναι ζωντανοί στα βιβλία, να ήταν ζωντανοί και στη σειρά (πχ Κέιτλιν, οι Ταϊρελ, Μπάρισταν Σέλμι). :)
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνώ και δεν συμφωνώ. Στα βιβλία όντως ήταν πολύ δεμένα, ειδικά Τζον-Γκοστ, στη σειρά δεν έχει φανεί τόσο. Δηλαδή στις τελευταίες σεζόν τον είχε ψιλοχεσμένο, επομένως δεν πήγε και τόσο κόντρα στον χαρακτήρα που έχουν χτίσει. Στεναχωρέθηκα, ναι, αλλά δεν το βρήκα τόσο παράταιρο. Θα μου πεις, παράταιρος είναι όλος ο Τζον πλέον οπότε χου κερς.
Επειδή ο ηλίθιος και ο πανηλίθιος το παράτησαν από κάποια στιγμή και μετά δε με λέει κάτι. Ο Μπραν σώθηκε από τον λύκο του και ήταν συνέχεια μαζί του μέχρι που θυσιάστηκε για αυτόν. Η Σάνσα ήταν σαν πεθαμένη όταν σκοτώθηκε ο λύκος της. Η Άρυα το είχε πάρει τραγικά κατάκαρδα που αναγκάστηκε να διώξει τη Νυμέρια. Ο Ρομπ πολεμούσε δίπλα στον λύκο του. Και ο Τζον αντίστοιχα ήταν κολλημένος με τον Γκοστ. Οπότε όχι δεν είναι δικαιολογία αυτή απλά οι άνθρωποι συνεχίζουν να κατουράνε πάνω στην ιστορία που ανέλαβαν να γράψουν.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή ο ηλίθιος και ο πανηλίθιος το παράτησαν από κάποια στιγμή και μετά δε με λέει κάτι. Ο Μπραν σώθηκε από τον λύκο του και ήταν συνέχεια μαζί του μέχρι που θυσιάστηκε για αυτόν. Η Σάνσα ήταν σαν πεθαμένη όταν σκοτώθηκε ο λύκος της. Η Άρυα το είχε πάρει τραγικά κατάκαρδα που αναγκάστηκε να διώξει τη Νυμέρια. Ο Ρομπ πολεμούσε δίπλα στον λύκο του. Και ο Τζον αντίστοιχα ήταν κολλημένος με τον Γκοστ. Οπότε όχι δεν είναι δικαιολογία αυτή απλά οι άνθρωποι συνεχίζουν να κατουράνε πάνω στην ιστορία που ανέλαβαν να γράψουν.

Τα βιβλία και η σειρά έχουν χωρίσει τα τσανάκια τους χρόνια τώρα. Καλώς ή κακώς δεν έχει σημασία, έτσι είναι. Είναι χαζό να βασίζουμε επιχειρήματα για πράγματα που συμβαίνουν στη σειρά στα βιβλία και το αντίστροφο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα βιβλία και η σειρά έχουν χωρίσει τα τσανάκια τους χρόνια τώρα. Καλώς ή κακώς δεν έχει σημασία, έτσι είναι. Είναι χαζό να βασίζουμε επιχειρήματα για πράγματα που συμβαίνουν στη σειρά στα βιβλία και το αντίστροφο.
Αυτά που λέω μας τα έδειξε η σειρά και μετά έφτυσε πάνω τους. Δεν ανέφερα κάτι για τα βιβλία.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η Σάνσα φοβερή, η Άρια άφησε τον Γκέντρυ με το πουλί στο χέρι, ο Τζέιμι επιτέλους έκανε κάτι. Δεν καταλαβαίνω πως δεν σας άρεσε, ειλικρινά. :P

Αυτά ήταν ασήμαντες μικρές εξελίξεις δευτερευόντων χαρακτήρων. Συμφωνώ ότι ήταν ωραία, αλλά δεν μπορούν να αντισταθμίσουν τις λογικές τρύπες του κεντρικού plot του επεισοδίου, που ήταν η Νταινέρυς. Βέβαια, η καταστροφή του στόλου, ο ξαφνικός θάνατος του δράκου, η σφαγή τής Μισσάντε μπροστά στους αγαπημένους της ήταν αισθητικά επιτυχημένα, απολαυστικά(απολαυστικά με την έννοια του ποιοτικά, μην παρεξηγηθώ :P) και προσέδωσαν ένταση που θύμιζε GoT, αλλά η λογική τους βάση ήταν ανύπαρκτη. Για να δεχτούμε ως αληθινά αυτά που έγιναν, έπρεπε να παρεμερίσουμε τις επιταγές τής κοινής λογικής και να κάνουμε τους χαρακτήρες διανοητικά καθυστερημένους for the sake of the plot(δεν είδαν το στόλο τού Γιούρον, ενώ υπήρχαν δύο δράκοι από πάνω-πήγαν στο king’s Landing με 10 unsullied για να απαιτήσουν την παράδοση της Σέρσεϊ, απλώς και μόνο για να είναι η Νταινέρυς και ο Γκρέυγορμ μπροστά στην εκτέλεση της Μισσάντε, προκειμένου να είναι πιο σοκαριστική η σκηνή, πραγματικά ό,τι να ‘ναι δηλαδή).
Το επεισόδιο ήταν απολαυστικό, η ώρα πέρασε ευχάριστα, αλλά, once you think τη λογική βάση τής συμπεριφοράς των χαρακτήρων, αποδομείται ολόκληρος ο ρεαλισμός της πλοκής, που τις προηγούμενες σαιζόν ήταν αυτός ακριβώς που της προσέδιδε τη μαγεία της, και ως εκ τούτου χαλάει όλο το storytelling.

Όλοι νομίζω γνωρίζαμε πως οι προσδοκίες ήταν τόσο υψηλές που ήταν αδύνατο να ικανοποιηθούν. Είναι άλλο όμως οι τεράστιες και κάπως άδικες προσδοκίες για masterful plot twists και ιδιοφυές writing, και άλλο η απλή απαίτηση για ρεαλισμό, αποφυγή στοιχειωδών λογικών χασμάτων και «ηλιθιοποίησης» των χαρακτήρων για χάρη αποκλειστικά τής υπόθεσης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω από που το συμπέρανες αυτό. Το πως θα ήθελα εγώ να είναι το GoT είναι μια άλλη συζήτηση που δεν ξερω αν αρμόζει στο συγκεκριμένο θέμα.

Για να σου λύσω ομως την απορία, ιδανικά θα ήθελα κάποιοι χαράκτηρες που είναι ζωντανοί στα βιβλία, να ήταν ζωντανοί και στη σειρά (πχ Κέιτλιν, οι Ταϊρελ, Μπάρισταν Σέλμι). :)
Μόνο το GOT (η σειρά) έχει τα @@ να σκοτώσει χαρακτήρες σαν και αυτούς.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εάν είναι να βγάλουμε ένα ζουμί από τα μέχρι τώρα επεισόδια, αυτό είναι ότι οι σεναριογράφοι τα έγραψαν σαν να ήταν αγγαρεία. Όχι απλώς τσαπατσούλικα, αλλά απλά για να παραδώσουν κάτι. Το 4ο επεισόδιο θύμησε λίγο GoT, είχε δυνατά σημεία...
Αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ολόκληρος στόλος και 2 δράκοι δεν πήραν πρέφα τον Greyjoy. Ο δε Tyrion έχει εξελιχτεί σε άβουλο και ανίκανο σύμβουλο, που πηγαίνει με τα νερά της Daenerys για να κρατήσει τη θέση και να συνεχίσει να πίνει.
Σε αντιπαραβολή, η Daenerys υπόσχεται να πουλήσει το δράκο της, για να πάρει τα Unsullied, και καταλήγει να σφάζει όλη την Astapor. Ο Stannis προσπαθεί να καταλάβει την Kings Landing και ο Tyrion τον καθυστερεί με wildfire και σχεδόν κερδίζει τη μάχη.

Ξεκίνησα να βλέπω GoT το καλοκαίρι και μέχρι στιγμής έχω δει τις σεζον 1-7 καμιά 10αριά φορές. Σεζον 8 δεν ξέρω εάν θα βάλω να δω δεύτερη φορά, κυριολεκτικά δεν έχει προσφέρει τίποτα ουσιώδες μέχρι στιγμής.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που λέω μας τα έδειξε η σειρά και μετά έφτυσε πάνω τους. Δεν ανέφερα κάτι για τα βιβλία.
Aν θυμάμαι καλά (αν δεν ισχύει διόρθωσέ με) στη τελευταία σεζόν δεν υπήρχε καν ο Γκοστ. Ήταν πολύ δεμένοι στην αρχή, ειδικά όταν πρωτοξεκίνησε ο Τζον στο Τείχος, αλλά χάθηκε πολύ πριν τον "εγκαταλείψει". Κι εγώ θεωρώ ότι δεν έπρεπε να χαθεί αυτή η σχέση, αλλά κολλούσε.
Αυτά ήταν ασήμαντες μικρές εξελίξεις δευτερευόντων χαρακτήρων. Συμφωνώ ότι ήταν ωραία, αλλά δεν μπορούν να αντισταθμίσουν τις λογικές τρύπες του κεντρικού plot του επεισοδίου, που ήταν η Νταινέρυς. Βέβαια, η καταστροφή του στόλου, ο ξαφνικός θάνατος του δράκου, η σφαγή τής Μισσάντε μπροστά στους αγαπημένους της ήταν αισθητικά επιτυχημένα, απολαυστικά(απολαυστικά με την έννοια του ποιοτικά, μην παρεξηγηθώ :P) και προσέδωσαν ένταση που θύμιζε GoT, αλλά η λογική τους βάση ήταν ανύπαρκτη. Για να δεχτούμε ως αληθινά αυτά που έγιναν, έπρεπε να παρεμερίσουμε τις επιταγές τής κοινής λογικής και να κάνουμε τους χαρακτήρες διανοητικά καθυστερημένους for the sake of the plot(δεν είδαν το στόλο τού Γιούρον, ενώ υπήρχαν δύο δράκοι από πάνω-πήγαν στο king’s Landing με 10 unsullied για να απαιτήσουν την παράδοση της Σέρσεϊ, απλώς και μόνο για να είναι η Νταινέρυς και ο Γκρέυγορμ μπροστά στην εκτέλεση της Μισσάντε, προκειμένου να είναι πιο σοκαριστική η σκηνή, πραγματικά ό,τι να ‘ναι δηλαδή).
Το επεισόδιο ήταν απολαυστικό, η ώρα πέρασε ευχάριστα, αλλά, once you think τη λογική βάση τής συμπεριφοράς των χαρακτήρων, αποδομείται ολόκληρος ο ρεαλισμός της πλοκής, που τις προηγούμενες σαιζόν ήταν αυτός ακριβώς που της προσέδιδε τη μαγεία της, και ως εκ τούτου χαλάει όλο το storytelling.

Όλοι νομίζω γνωρίζαμε πως οι προσδοκίες ήταν τόσο υψηλές που ήταν αδύνατο να ικανοποιηθούν. Είναι άλλο όμως οι τεράστιες και κάπως άδικες προσδοκίες για masterful plot twists και ιδιοφυές writing, και άλλο η απλή απαίτηση για ρεαλισμό, αποφυγή στοιχειωδών λογικών χασμάτων και «ηλιθιοποίησης» των χαρακτήρων για χάρη αποκλειστικά τής υπόθεσης.
Κοίτα, σε γενικές γραμμές δίκιο έχεις απλά τα λες υπερβολικά και το χάνεις. Όχι απαραίτητα εσύ, τόσος κόσμος που λέει πόσο παταγώδη αποτυχία είναι και άλλα τέτοια.
Ο θάνατος του δράκου γιατί ήταν παράλογος; Είχε δείξει τον καταπέλτη (πώς σκατά να το πω) από πολύ νωρίς και είχε δείξει και την Σέρσι να δίνει οδηγίες στον Qyburn. To παράλογο δεν ήταν που πέθανε ο ένας, ήταν που τη γλίτωσε ο άλλος. Προσωπικά το βρίσκω όντως ενδιαφέρον που πεθαίνουν οι δράκοι γιατί χάνεται το πλεονέκτημα της Ντάνι. Ένιγουει.
Στο ότι είναι εντελώς άτοπο που πήγαν στο Κινγκς Λάντιινγκ να απαιτήσουν την παράδοση της Σέρσι λες και τους κάλεσε για καφέ συμφωνώ απόλυτα. Αυτό δεν πάει κόντρα στο χαρακτήρα της Ντάνι γιατί έχει δείξει πολλάκις ότι δεν το χει ούτε με την στρατηγική ούτε με τη διπλωματία, πάει κόντρα στον χαρακτήρα του Τύριον. Αυτόν ναι, τον έχουν καταλήξει όντως καρικατούρα του άντρα που ήταν κάποτε, όπως είχαν κάνει στα τελευταία του και τον LF θεοσχωρέστον.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μην υπερβάλουμε η τελευταία season είναι από τις καλύτερες season της σειράς. Έχει αναφορές από το παρελθόν που δένονται απόλυτα στο παρόν. Έχουμε μια άψογη μάχη. Σκηνές με τους δράκους που στο παρελθόν του βλέπαμε περιορισμένα. Στο τελευταίο κύκλο έχουν ρίξει μεγάλο budget και αξίζουν συγχαρητήρια στους δημιουργούς τη σειρά. Δεν νομίζω να δούμε κάτι αντίστοιχο στο άμεσο μέλλον.

Θεωρώ απαράδεκτο ότι το τελευταίο επεισόδιο έχει βαθμολογία 6.8 και το προτελευταίο 8.4. Συγνώμη ρε παιδιά εγώ θυμάμαι σε όλες τις season να βλέπουμε 7, 8 επεισόδιο και η σειρά να κυλάει πιο αργά. Η τελευταία season είναι άψογη μέχρι στιγμής. Προσωπικά θεωρώ πλεονεξία να ζητήσω κάτι παραπάνω.

Το μεγαλείο της σειράς το βλέπουμε στη τελευταία σκηνή του επεισοδίου και στα τελευταία λόγια της Missandei:

Με μια λέξη καταλαβαίνουμε ότι ότι θα γίνει μακελειό και το kings Landing στο επόμενο επεισόδιο θα καεί. Μια λέξη τόσο νόημα. Η λέξη από μόνη της αποτελεί αναφορά στο παρελθόν αλλά και ο αποκεφαλισμός θυμίζει τον αποκεφαλισμό του Ned Stark.

Επίσης κάποιοι έχουν εκνευριστεί που δεν είδαν την αντίδραση της Άρυας και Σάνσας στην αποκάλυψη της αλήθειας από το Μπραν.

ΈΛΕΟΣ. ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΜΑΖΙ.

Κάτι αντίστοιχο είδαμε και στην προηγούμενη season με τον μικροδάχτυλο. Δεν μας έδειξαν την αντίδρασή τους γιατί δεν χρειάζεται... Θα καταλάβουμε στα τελευταία επεισόδια που έμειναν.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Aν θυμάμαι καλά (αν δεν ισχύει διόρθωσέ με) στη τελευταία σεζόν δεν υπήρχε καν ο Γκοστ. Ήταν πολύ δεμένοι στην αρχή, ειδικά όταν πρωτοξεκίνησε ο Τζον στο Τείχος, αλλά χάθηκε πολύ πριν τον "εγκαταλείψει". Κι εγώ θεωρώ ότι δεν έπρεπε να χαθεί αυτή η σχέση, αλλά κολλούσε.
Αυτό λέω ότι η σειρά έδειξε τη σύνδεση που έχουν όλα τα Σταρκόπαιδα με τους λύκους τους αλλά μετά δεν τους έβγαινε το μπάτζετ να βάζουν cgi για αυτούς και το παράτησαν. Εκεί είναι το πρόβλημα μου. Δηλαδή η Ντάνι πόση ώρα έκλαιγε τον δράκο πάνω στον Ντρόγκον και δεν μπορούσαν να αφιερώσουν μισό λεπτό να χαϊδέψει ο Τζον τον Γκοστ (που ήταν και τραυματισμένος) για να του πει αντίο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτό λέω ότι η σειρά έδειξε τη σύνδεση που έχουν όλα τα Σταρκόπαιδα με τους λύκους τους αλλά μετά δεν τους έβγαινε το μπάτζετ να βάζουν cgi για αυτούς και το παράτησαν. Εκεί είναι το πρόβλημα μου. Δηλαδή η Ντάνι πόση ώρα έκλαιγε τον δράκο πάνω στον Ντρόγκον και δεν μπορούσαν να αφιερώσουν μισό λεπτό να χαϊδέψει ο Τζον τον Γκοστ (που ήταν και τραυματισμένος) για να του πει αντίο;
Θεωρώ οτι η Αρυα θα σταματήσει να ασχολείται γιατι εμπληρωσε τον σκοπό της...

το Λυκακι χαιρετήθηκε με τον τρόπο του έμεινε εκεί που ανοίκει στον βορρά ελεύθερο και δυνατό..
 

snowgirl

Νεοφερμένος

Η snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κοίτα, σε γενικές γραμμές δίκιο έχεις απλά τα λες υπερβολικά και το χάνεις. Όχι απαραίτητα εσύ, τόσος κόσμος που λέει πόσο παταγώδη αποτυχία είναι και άλλα τέτοια.

Ο θάνατος του δράκου γιατί ήταν παράλογος; Είχε δείξει τον καταπέλτη (πώς σκατά να το πω) από πολύ νωρίς και είχε δείξει και την Σέρσι να δίνει οδηγίες στον Qyburn. To παράλογο δεν ήταν που πέθανε ο ένας, ήταν που τη γλίτωσε ο άλλος. Προσωπικά το βρίσκω όντως ενδιαφέρον που πεθαίνουν οι δράκοι γιατί χάνεται το πλεονέκτημα της Ντάνι. Ένιγουει.

Στο ότι είναι εντελώς άτοπο που πήγαν στο Κινγκς Λάντιινγκ να απαιτήσουν την παράδοση της Σέρσι λες και τους κάλεσε για καφέ συμφωνώ απόλυτα. Αυτό δεν πάει κόντρα στο χαρακτήρα της Ντάνι γιατί έχει δείξει πολλάκις ότι δεν το χει ούτε με την στρατηγική ούτε με τη διπλωματία, πάει κόντρα στον χαρακτήρα του Τύριον. Αυτόν ναι, τον έχουν καταλήξει όντως καρικατούρα του άντρα που ήταν κάποτε, όπως είχαν κάνει στα τελευταία του και τον LF θεοσχωρέστον.

Παταγώδης αποτυχία δεν είναι σε καμία περίπτωση. Είναι απλώς μια καλή σειρά φαντασίας. Καλή, αλλά με σφάλματα. Και για μια σειρά που έχει το ασύλληπτο 9.5 στο imdb και έχει αξιώσεις να μείνει στην ιστορία της τηλεόρασης ως μία από τις καλύτερες, τέτοια σφάλματα κάνουν μπαμ.

Ο παραλογισμός δεν ήταν ο θάνατος αυτός καθαυτόν του δράκου. Ήταν το γεγονός πως ο στόλος τής Νταινέρυς προχωρούσε αμέριμνος λες και πήγαιναν ταξίδι αναψυχής. Ενώ ήδη ο Γιούρον τους είχε αιφνιδιάσει δυο και τρεις φορές, αν θυμάμαι καλά, στο παρελθόν και τους είχε εξολοθρέυσει.
Όπως και το γεγονός πως δεν τον είδαν ούτε οι δράκοι ούτε τα πλοία της Νταινέρυς, παρά μόνο όταν ήταν 20 μέτρα μακριά. Ο παραλογισμός ήταν που πήραν τη Μισσάντε αιχμάλωτη, ενώ δεν υπήρχε τρόπος να γνωρίζουν ποια ήταν. Ο παραλογισμός ήταν που δεν κυνήγησαν να εξολοθρέυσουν όσους βγήκαν στην ακτή. Κλπ κλπ.

Δε νομίζω ότι χρείαζεται να είσαι στρατιωτική ιδιοφυία για να συνειδητοποιήσεις πως δεν είναι και ιδιαίτερα συνετό να σταθείς μερικά μέτρα πίσω από τα τείχη του μεγαλύτερου, πιο αδίστακτου και στα όρια της τρέλας εχθρού σου και με 10 στρατιώτες δίπλα σου να απαιτήσεις την παράδοσή του :P Είναι κοινή λογική. Ή μαλλον το ένστικτο αυτοσυντήρησης, που ύπαρχει και στα ζώα.

Θα αναρωτιόταν κανείς γιατί υπήρξαν τόσες τρύπες, ενώ θα μπορούσαν εύκολα να αποφευχθούν. Φυσικά, για να είναι η Νταινέρυς και ο Γκρέυγορμ μπροστά στην εκτέλεση της Μισσάντε.
Και είναι κρίμα να δεχόμαστε τόσες παραβιάσεις της λογικής, απλώς και μόνο για να έχουμε στο τελος μια σοκαριστική σκηνή. Το ίδιο συνέβη και στο τρίτο επεισόδιο. Η μαγεία, όμως, των προγούμενων σαιζόν ήταν πως τέτοιες ακριβώς σοκαριστικές σκηνές διέπονταν από ρεαλισμό και λογική συνοχή.

Όπως και να ‘χει, το GoT θα είναι πάντα στο τοπ3 των αγαπημένων σειρών μου.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παταγώδης αποτυχία δεν είναι σε καμία περίπτωση. Είναι απλώς μια καλή σειρά φαντασίας. Καλή, αλλά με σφάλματα. Και για μια σειρά που έχει το ασύλληπτο 9.5 στο imdb και έχει αξιώσεις να μείνει στην ιστορία της τηλεόρασης ως μία από τις καλύτερες, τέτοια σφάλματα κάνουν μπαμ.
Γενικά η HBO ήθελε να τελειώνει με τη σειρά (φαίνεται ότι είναι πολύ πρόχειρο το σενάριο) και να φτιάξει τα πρίκουελ. Είχε δίκαιο ο Μάρτιν που ήθελε παραπάνω σεζόν γιατί ο δρόμος προς το τέλος που τους έδωσε και περίπου θα κάνουν κατέληξε να είναι βιαστικός με άλματα και διακτινισμούς. Δηλαδή χρονικά να το δεις βγάζει τόσο μάτι ότι δεν στέκουν αυτά που δείχνουν και εν τέλει όσο σοκαριστικά και να είναι μερικά γεγονότα (γελάει ο κόκκινος γάμος) σε αφήνουν με ένα μεχ.
Προσευχόμαστε να μη πάθει κανένα έμφραγμα ο χοντρός και να βγάλει τα βιβλία ΠΧΙΑ. :(
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Προσευχόμαστε να μη πάθει κανένα έμφραγμα ο χοντρός και να βγάλει τα βιβλία ΠΧΙΑ. :(
E ΝΑΙ! Λες και εμείς που περιμένουμε χρόνια για το έκτο βιβλίο δεν έχουμε ψυχή!

Well, I guess the shows pay better..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top