Greece Gay Pride

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ολοι ειστε υπερ του pride βλέπω με τα πλια και τα μνια έξω.... μολις ομως βάλουμε μια φωτο με το στήθος έξω αμεσως ειμαστε οι χυδαιοι και οι προκλητικοι :loltooth:


Ειπαμε υπάρχουν κάποιοι κανονες δεν μπορει ο άλλος ξαφνικά να κυκλοφορησει με την .... έξω επειδη στο σχολειο πχ ειχε υποστει μπουλινκ και πρέπει κάπωως να ξεσπάσει. Μπουλινκ εχουμε δεχθει ολοι ... εσυ πχ επειδη εισαι γκεϋ εγω πχ επειδη ήμουν χοντρος (΄λεμε τωρα) ή επειδη ήμουν κατα του συστηματος και με ειχανε απεξω απο τις κλικες κτλπ


το μπουλινκ δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο και εναντιον μονο των γκευ.

Κλασσικός ντεβιλ βγάζει 5769758 συμπεράσματα απο το πουθενά. Δεν είμαι η μόνη που στο λέει ούτε είναι η πρώτη φορά που στο λέει κάποιος . Να τό κοιτάξεις.
Πέραν του ότι ειλικρινα το γυμνό σώμα δε με σοκάρει δεν έχω να σχολιάσω κάτι παραπάνω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Κλασσικός ντεβιλ βγάζει 5769758 συμπεράσματα απο το πουθενά. Δεν είμαι η μόνη που στο λέει ούτε είναι η πρώτη φορά που στο λέει κάποιος . Να τό κοιτάξεις.
Πέραν του ότι ειλικρινα το γυμνό σώμα δε με σοκάρει δεν έχω να σχολιάσω κάτι παραπάνω.


Συγνωνη αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δούμε τον άλλο γυμνό.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Δεν θα σχολιάσω τα υπόλοιπα αλλά αυτό είναι λούμπεν. Oι πλειονότητα όσον πάνε στο πράιντ δεν είναι ούτε γκέι ούτε τρανς ούτε τίποτα "αφύσικο" (:rolleyes:), είναι υποστηρικτές. Οπότε αυτό που λες από μόνο του καταρρίπτεται.
Σε δεύτερη φάση, τα άτομα της ΛΑΟΤ κοινότητας είναι μια χαρά ανεκτικά (σαφώς περισσότερο από το υπόλοιπο σύνολο)
και επιδιώκουν ισότητα, meaning αδιαφορία για το τι κάνει ο άλλος στο κρεββάτι του, στο σπίτι του, έξω από το σπίτι του. Γενικά, κλάιν. Σιγά μη κάθονταν να σχολιάσουν υποτιμητικά ένα στρέιτ ζευγάρι, λελ.

Γενικά, επειδή κυκλοφορεί πολλή παραπληροφόρηση από ανθρώπους που δεν έχουν πατήσει ποτέ στο πράιντ έστω από περιέργεια να δουν τι παίζει, ακούστε πως έχει η φασούλα: είναι μία γιορτή, έχει μουσική, χρώματα, άρματα. Έχει περίπτερα που καλλιτέχνες δείχνουν τα έργα τους, διάφοροι εθελοντές σχηματίζουν σημαίες με χρώματα, μοιράζουν γκλίτερ. Η πλειονότητα των συμμετεχόντων είναι με τζινάκι και τισερτ, οι πιο "ακραίες" περιπτώσεις που έχετε υπόψη βγαίνουν στα άρθρα του λάιφο (άραγε, σε τι αποσκοπεί η ακρότητα; χμχμμ). Είναι σαν να λέμε ότι οι θεατές στη γιουροβίζιον είχαν ντυθεί σαν τη Μαντόνα.

Δεν διαφωνώ σε πιστεύω... Το βλέπω ότι τέτοιου είδους κοινότητες είναι γενικά ελεύθερες σεξουαλικά. Εγώ απλά αναφέρω μια εμπειρία ενός ανθρώπου που θεωρώ αξιόπιστη... Για μένα δεν χωράει αμφισβήτηση. Όπως είπε και ο epote απλά λέω ότι υπάρχουν και οι ακραίοι και από εκείνην την πλευρά.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Συγνωνη αλλά δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δούμε τον άλλο γυμνό.

"μου χαλάει την αισθητική"
"δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω τον άλλον γυμνό"
Ξεκολληστε λίγο. Υπάρχουν καθημερινά άπειρα παραδείγματα αμφίεσης που μπορεί να σ ενοχλήσουν, όλοι όμως θα σχολιάσουν το ντύσιμο στο pride (είχε αναφέρει ο epote ένα παράδειγμα με τις διαφημίσεις πιο πάνω που το θεωρώ εύστοχο). Αν δε σού αρέσει το pride και να βλέπεις τα π@π@ρι@ του Τάκη μην πάς. Δε σε αναγκάζει κανένας . Και γενικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τόσο κόλλημα στο πώς θα ντύνεται ο καθένας αν θα ντύνεται.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
"μου χαλάει την αισθητική"
"δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω τον άλλον γυμνό"
Ξεκολληστε λίγο. Υπάρχουν καθημερινά άπειρα παραδείγματα αμφίεσης που μπορεί να σ ενοχλήσουν, όλοι όμως θα σχολιάσουν το ντύσιμο στο pride (είχε αναφέρει ο epote ένα παράδειγμα με τις διαφημίσεις πιο πάνω που το θεωρώ εύστοχο). Αν δε σού αρέσει το pride και να βλέπεις τα π@π@ρι@ του Τάκη μην πάς. Δε σε αναγκάζει κανένας . Και γενικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τόσο κόλλημα στο πώς θα ντύνεται ο καθένας αν θα ντύνεται.


Όχι φίλη μου δεν πάει έτσι το πράγμα υπάρχουν κανόνες που πρέπει να σεβόμαστε.Αν ο κύριος ήθελε να είναι γυμνός,ας ήταν σπίτι του η να πάει σε ενα δάσος να ζήσει.Δεν μπορεί να έρχονται τουρίστες στο Σύνταγμα και να βλέπουν έναν αποτυχημένο γυμνό στο δρόμο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όχι φίλη μου δεν πάει έτσι το πράγμα υπάρχουν κανόνες που πρέπει να σεβόμαστε.Αν ο κύριος ήθελε να είναι γυμνός,ας ήταν σπίτι του η να πάει σε ενα δάσος να ζήσει.Δεν μπορεί να έρχονται τουρίστες στο Σύνταγμα και να βλέπουν έναν αποτυχημένο γυμνό στο δρόμο.

Μη σε αγχωνει οι τουρίστες στο Σύνταγμα έχουν άλλα πράγματα πιο σοβαρά να δούνε για να καταλαβουν την κατάντια μας ως κράτος και ως κοινωνία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Μη σε αγχωνει οι τουρίστες στο Σύνταγμα έχουν άλλα πράγματα πιο σοβαρά να δούνε για να καταλαβουν την κατάντια μας ως κράτος και ως κοινωνία.

Συγνώμη δεν παει έτσι.Αν θεωρείτε μερικοί εδώ μέσα ότι είναι φυσιολογικό να βλέπουμε άτομα να κυκλοφορούν γυμνοί στο δρόμο.Μαλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,568 μηνύματα.
"μου χαλάει την αισθητική"
"δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω τον άλλον γυμνό"
Ξεκολληστε λίγο. Υπάρχουν καθημερινά άπειρα παραδείγματα αμφίεσης που μπορεί να σ ενοχλήσουν, όλοι όμως θα σχολιάσουν το ντύσιμο στο pride (είχε αναφέρει ο epote ένα παράδειγμα με τις διαφημίσεις πιο πάνω που το θεωρώ εύστοχο). Αν δε σού αρέσει το pride και να βλέπεις τα π@π@ρι@ του Τάκη μην πάς. Δε σε αναγκάζει κανένας . Και γενικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχει τόσο κόλλημα στο πώς θα ντύνεται ο καθένας αν θα ντύνεται.


Κανονικα ο Τάκης πρέπει να μαζευτει αλλιως θα τον μαζέψουν οι αρμοδιοι. Δεν επιτρέπεται να κυκλοφορει ο άλλος με την πτσα όξω. Ο καθενας λέει οτι θέλει αλλα υπάρχουν κ νομοι.

Όχι φίλη μου δεν πάει έτσι το πράγμα υπάρχουν κανόνες που πρέπει να σεβόμαστε.Αν ο κύριος ήθελε να είναι γυμνός,ας ήταν σπίτι του η να πάει σε ενα δάσος να ζήσει.Δεν μπορεί να έρχονται τουρίστες στο Σύνταγμα και να βλέπουν έναν αποτυχημένο γυμνό στο δρόμο.


Ετσι και με τον Σακκα φωναζανε ολοι οι αλληλέγγυοι να τον βγάλουν απο την φυλακη και τωρα ληστεύει και κάνει παρανομιες ο κωλοπαιδαράς.

Μη σε αγχωνει οι τουρίστες στο Σύνταγμα έχουν άλλα πράγματα πιο σοβαρά να δούνε για να καταλαβουν την κατάντια μας ως κράτος και ως κοινωνία.


Η καταντια μας ξεκινάει απο το οτι δεν εφαρμοζεται ο νομος. Και ο νομος λέει δεν μπορεις να κυκλοφορεις με την πτσα έξω και να κάνεις παρέλαση. Τέλος.

Ειτε εισαι γκεύ ειτε εισαι στρέητ.

Απλά τα πράγματα δεν θα το αναλυσουμε άλλο.


Σε κανενα σοβαρο κράτος δεν θα γονατιζε ο άλλος γυμνος μπροστα στον αστυνομικο και δεν θα έμενε ασυλληπτος και αν έμενε , ο αστυνομικος θα έπρεπε να απολυθει την επομενη στιγμή.


Αν θέλετε να κάνουμε κουβέντα για την "καταντια" μας να ειστε ετοιμοι για σκληρο αντιλογο. Τα κράτη δεν φτιάχνονται με το να .... "κανει ο καθενας οτι του έρθει". Ουτε με το χαχα χουχου και τις δημοσιες σχέσεις και το ελα μωρε δεν βαριέσαι.

Κανε τη παρελαση σου φιλε ναι οκ... αλλα αν κάνεις μαλακια σε μαζέψανε. Και αν πάνε να χωθούνε και οι άλλοι με τσαμπουκά και αντισταση τοτε τους μαζεψανε ολους.


Επειδη μιλησατε για καταντια τα γράφω αυτα αλλα ολοι μιλανε για καταντιες αλλα κανεις δεν θέλει να αλλάξει ομως. Οποτε ας την αφησουμε αυτη τη κουβεντα δεν ειμαστε ακομα ετοιμοι στην Ελλαδα να την κάνουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ας μου εξηγήσει κάποιος τη φράση " αποτυχημένος γυμνός στο δρόμο" αρχικά. Και κατά δεύτερον δε σχολίασα πουθενά το νόμο. Γνωρίζω ότι υπάρχει νόμος. Αυτό που είπα είναι ότι εμένα προσωπικά δε μ ενοχλεί καθόλου το γυμνό σώμα. Και βασικά δε με νοιάζει πως κυκλοφορεί ο άλλος όχι μόνο στο pride αλλά σε όλες τίς στιγμές της ζωής τού. Πιο πολύ με νοιάζει αν ο καθένας μας μπορεί να εκφραστεί μέσα απο το ντύσιμο του, αν αισθάνεται ο εαυτός του παρά το τι φοράει, αν φοράει. Είναι η προσωπική μου άποψη.
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Δεν μπορεί να έρχονται τουρίστες στο Σύνταγμα και να βλέπουν έναν αποτυχημένο γυμνό στο δρόμο.
Αυτή ήταν όλη μας η στεναχώρια, μην δει ο τουρίστας το ελληνικό πουλί. Αυτό ήταν ακόμη χειρότερο και από το επιχείρημα του "να πάει στο δάσος να κάνει τον Ταρζάν" xD

Όπως και να'χει, πέρα από τους κανόνες κτλ, δεν βρίσκω κάτι το κακό στο γυμνό σώμα και απορώ πως γίνεται από την αρχαιότητα (στα ίδια χωματα!) που το γυμνό σώμα αντιμετωπιζόταν διαφορετικά, να φτάνουμε εν έτει 2019μΧ και όχι μόνο να ντυνόμαστε λουκ κρεμμύδι αλλά να φοβόμαστε μήπως φανεί τίποτα αν βάλουμε κάτι πιο στενό/κοντό ξερωγω γιατί είναι "ντροπή". Άνδρες και γυναίκες. Μια γενική διαπίστωση, τίποτα το παραπάνω. Αυτή είναι κουβέντα για άλλο θέμα βέβαια, εδώ σχολιάζουμε για το gay pride.

Εγώ πάντως που πήγα, δεν είδα πουθενά να επικρατούν τα Σόδομα και τα Γόμορρα που παρουσιάζονται συνέχεια από τα Mεσα. Ήταν ένα ευδιάθετο και γιορτινό κλίμα. Είδα ανθρώπους χαρούμενους, lgbt και μη, and that's basically it. :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Αυτή ήταν όλη μας η στεναχώρια, μην δει ο τουρίστας το ελληνικό πουλί. Αυτό ήταν ακόμη χειρότερο και από το επιχείρημα του "να πάει στο δάσος να κάνει τον Ταρζάν" xD

Όπως και να'χει, πέρα από τους κανόνες κτλ, δεν βρίσκω κάτι το κακό στο γυμνό σώμα και απορώ πως γίνεται από την αρχαιότητα που το γυμνό σώμα αντιμετωπιζόταν διαφορετικά, να φτάνουμε εν έτει 2019μΧ και όχι μόνο να ντυνόμαστε λουκ κρεμμύδι αλλά να φοβόμαστε μήπως φανεί τίποτα αν βάλουμε κάτι πιο στενό/κοντό ξερωγω γιατί είναι "ντροπή". Άνδρες και γυναίκες. Μια γενική διαπίστωση, τίποτα το παραπάνω. Αυτή είναι κουβέντα για άλλο θέμα βέβαια, εδώ σχολιάζουμε για το gay pride.

Εγώ πάντως που πήγα, δεν είδα πουθενά να επικρατούν τα Σόδομα και τα Γόμορρα που παρουσιάζονται συνέχεια από τα Mεσα. Ήταν ένα ευδιάθετο και γιορτινό κλίμα. Είδα ανθρώπους χαρούμενους, lgbt και μη, and that's basically it. :)


Είναι κανόνας τι δεν κατάλαβαινεις;Αλλά στην Ελλάδα κάνουμε ότι θελουμε άρα λογικό.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,568 μηνύματα.
Ας μου εξηγήσει κάποιος τη φράση " αποτυχημένος γυμνός στο δρόμο" αρχικά. Και κατά δεύτερον δε σχολίασα πουθενά το νόμο. Γνωρίζω ότι υπάρχει νόμος. Αυτό που είπα είναι ότι εμένα προσωπικά δε μ ενοχλεί καθόλου το γυμνό σώμα. Και βασικά δε με νοιάζει πως κυκλοφορεί ο άλλος όχι μόνο στο pride αλλά σε όλες τίς στιγμές της ζωής τού. Πιο πολύ με νοιάζει αν ο καθένας μας μπορεί να εκφραστεί μέσα απο το ντύσιμο του, αν αισθάνεται ο εαυτός του παρά το τι φοράει, αν φοράει. Είναι η προσωπική μου άποψη.


Ναι αλλα αυτη η προσωπική αποψη εγω καταλαβαινω οτι τάσσεται προς το υπέρ του να κυκλοφορει κάποιος γυμνος. Οποτε μπορει να πηγαινες αλληλέγγυα ακομα και μαρτυρας υπεράσπισης αν δικαζοταν ένας τέτοιος. :P

εντάξει δεν με ενδιαφέρει ας εκανες οτι ήθελες αλλα εκεινο στο οποιο θέλω να καταληξω ειναι οτι σαν λαος ειμαστε λιγο στον αέρα απο την μια θέλουμε να παριστάνουμε τους ασυδοτους δημοκρατες και να αφηνουμε ελευθεριες να εκφράζεται ο καθενας οπως θέλει και απο την άλλη μολις δημιουργουνται προβληματα απο αυτά δεν θέλουμε και να τα λύσουμε.

Για αυτον ακριβως το λογο πολλά προβληματα έχουν μεινει έτσι στην ελληνική κοινωνια. Ένα απλο παράδειγμα ειναι ο Τσακαλώτος και η κυβερνηση απο την μια δινει επιδοματα απο την άλλη κατηγορει τους προηγουμενους για την οικονομική κατασταση. Ετσι ειμαστε σαν λαος δεν μπαινουμε ευκολα σε καλούπι. Δυσκολα κυβερνησιμος το ειχε πει νομιζω και ο Κισινγκερ αυτο.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Πήγα κι εγώ για ένα 2ωράκι στο pride φέτος!!

Αυτά τα "μας κοιτάγανε περίεργα οι gay εμένα και την κοπέλα μου" και τα περί κλόουν και γυμνών ως σήμα κατατεθέν των pride δεν τα καταλαβαίνω. Το Σύνταγμα γεμίζει κόσμο από κάθε ηλικία, φύλο και σεξουαλικό προσανατολισμό. Βλέπεις ακόμα και μικρά παιδιά στους ώμους των μπαμπάδων τους. :)

Devil εγώ έφαγα 2 burgers από τα McDonalds ή τέλοσσπάντων τι διάολο είναι αυτό εκεί δίπλα από το Public. Τουλάχιστον δεν έτρωγα μπουγάτσα. :xtipao:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγα κι εγώ για ένα 2ωράκι στο pride φέτος!!

Αυτά τα "μας κοιτάγανε περίεργα οι gay εμένα και την κοπέλα μου" και τα περί κλόουν και γυμνών ως σήμα κατατεθέν των pride δεν τα καταλαβαίνω. Το Σύνταγμα γεμίζει κόσμο από κάθε ηλικία, φύλο και σεξουαλικό προσανατολισμό. Βλέπεις ακόμα και μικρά παιδιά στους ώμους των μπαμπάδων τους. :)

Devil εγώ έφαγα 2 burgers από τα McDonalds ή τέλοσσπάντων τι διάολο είναι αυτό εκεί δίπλα από το Public. Τουλάχιστον δεν έτρωγα μπουγάτσα. :xtipao:


Τι εννοείς γίνετια να πήγες στα macdonalds και να μην το κατάλαβες;
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,568 μηνύματα.
Devil εγώ έφαγα 2 burgers από τα McDonalds ή τέλοσσπάντων τι διάολο είναι αυτό εκεί δίπλα από το Public. Τουλάχιστον δεν έτρωγα μπουγάτσα. :xtipao:


Ωραιος! Ξηγηθηκες και παγωτάκι μηχανης στο τέλος;

Οσο για το pride μερικοι ειναι οντως κλοουν ρε φιλε και δινουν και πάτημα σε οσους γενικα δεν συμπαθούν τον κοσμο με αυτον τον προσανατολισμο να κάνει σχολια κτλπ.


εγω θυμαμαι τα Mac Donalds οταν ηταν ακομη το Continental στην Ν.Ιωνια ..... πωπω εποχες 2001-2004



και ειχε μέσα στο σουπερ μάρκετ και αγοραζες θυμαμαι πηγαινα και έπαιρνα το παγωτάκι μηχανης. :)
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Είναι μέρες που λέω στον εαυτό μου ότι δεν θα απαντήσω στο θέμα, όμως έχω διαβάσει παράλληλα και τόσες ασάφειες που δεν μπορώ άλλο.

1. Ο Ποινικός Κώδικας, κάνει αναφορά στην προσβολή δημόσιας αιδούς/δημόσια εξύβριση (αν θυμάμαι καλά είναι το άρθρο 353). Τώρα καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για τεράστια δημιουργική ασάφεια ως προς τι είναι αιδώς και πότε προσβάλλεται δημόσια, όμως ας δούμε 2 παραδείγματα: Το πρώτο είναι ο τύπος που έσκασε στο pride γυμνός, οι διοργανωτές του ζήτησαν να φύγει, αυτός ντύθηκε και έφυγε ήσυχα. Το δεύτερο παράδειγμα είναι ο τύπος που έσκασε με τα παντελόνια κατεβασμένα στο συλλαλητήριο για την Μακεδονία, επιδεικνύοντας το πουλί του στις αστυνομικές δυνάμεις τριγύρω, και guess what, τον άφηναν όλοι γιατί "έλα μωρέ ήταν λίγο υπερβολικός". Α και πάρτε bonus ένα τρίτο παράδειγμα με γυμνό διαδηλωτή με δημόσια εξύβριση της αστυνομίας, κατά του οποίου σχηματίστηκε δικογραφία όχι γιατί βγήκε γυμνός, αλλά γιατί βγήκε γυμνός και προκάλεσε σκάνδαλο. See the difference?
(Ενδιαφέρον που ο μόνος γυμνός που έχει σχολιαστεί από τους 3 είναι αυτούς του gay pride, έτσι δεν είναι?)

2. Όλοι εσείς που λέτε "είναι κανόνας να μην κυκλοφορείς γυμνός", λογικά όταν βλέπετε topless κοπελίτσες στην παραλία δεν τις χαλβαδιάζετε ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΥΖΓΙΑ ή έστω κοιτάτε αλλού, γράφετε μηνύματα επί μηνυμάτων στο steki για το πόσο κατά των κανόνων είναι και δεν θα πάμε μπροστά σαν χώρα. Oh wait...

3. Λογικά ακριβώς οι ίδιοι που ανήκετε στην κατηγορία 2, έχετε πρόβλημα με τα Ραγκουτσάρια της Καστοριάς, το Πατρινό καρναβάλι και την καύση του καρνάβαλου επί ένα τριήμερο, κάθε χρόνο, σε πολλές πόλεις της Ελλάδας, στα πλαίσια αναβίωσης (και εξευτελισμού κατά την προσωπική μου άποψη), ενός εθίμου 10ετιών. Στην τελική πρόκειται για 1 γιορτή με μεταμφιεσμένους, άρματα, πολύ τζέρτζελο και bonus κανέναν κοινωνικοπολιτικό σκοπό από πίσω. Λογικά τα αντίστοιχα ποστ για την γελοιότητα της υπόθεσης δεν τα είδα γιατί δεν μπαίνω πολύ συχνά, ε;

4. Η ομοφυλοφιλία θεωρούνταν ψυχική διαταραχή στις ΗΠΑ μέχρι το 1990. Στην Ελλάδα το σύμφωνο συμβίωσης μεταξύ ομοφυλόφιλων, η επισημοποίηση δηλαδή μιας σχέσης που μπορεί να κρατάει 10ετίες, ψηφίστηκε πριν από ελάχιστα χρόνια. Σε πολλές τριτοκοσμικές χώρες το αν είσαι γκέι είναι από μη αποδεκτό έως παράνομο. Οπότε προς το παρόν ναι, το parade έχει μια χαρά νόημα που γίνεται.

5. Το "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω έναν γυμνό", πριν λίγα χρόνια θα ήταν "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γκέι να κρατιούνται από το χέρι", πριν δεκαετίες θα ήταν "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γυναίκες με παντελόνια" και πριν από έναν αιώνα παίζει να ήταν και "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γυναίκες να βγαίνουν έξω να διασκεδάσουν". Ο κόσμος εξελίσσεται, το ίδιο πρέπει και μερικοί από εσάς. Αλλιώς το δάσος στο οποίο λέτε να στείλετε τους γυμνούς συνανθρώπους σας, μάλλον είναι για εσάς.

6. Το gay pride είναι μια γιορτή για την διαφορετικότητα. Έχει στρέιτ, lgbtq+ άτομα, νέους, γέρους, παιδιά κλπ. Έχει ανθρώπους που πάνε συνειδητοποιημένοι, ανθρώπους που πάνε για το χαβαλέ, ανθρώπους κολλημένους (lgbt ή μη), και ανθρώπους που προσπαθούν να το χαλάσουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο -όπως σε κάθε γιορτή! Συνολικά είναι χιλιάδες, ή έστω αρκετές εκατοντάδες. Ελάτε τώρα που σας ενόχλησε το, πόσο; 5% αυτού του κόσμου που ήταν λίγο περισσότερο έκφυλο για τα γούστα σας;

7. Η ομοφυλοφιλία σε ανθρώπους και ζώα, υπάρχει εδώ και χιλιετίες. Η ομοφοβία πάλι, είναι παράγωγο των τελευταίων αιώνων σκοταδισμού.

Και bonus για το τέλος: Σαν χώρα δεν είμαστε πίσω γιατί "δεν ακολουθούμε τους κανόνες". Σαν χώρα είμαστε πίσω γιατί έχουμε δαιμονοποιήσει το γυμνό σώμα, την ομοφυλοφιλία με τις εκδηλώσεις της, την ψυχανάλυση και ένα κάρο άλλα. Ταυτόχρονα ΔΕΝ έχουμε καταδικάσει την βία (σωματική, ψυχολογική, σεξουαλική) που προβάλλεται από παντού, το bullying, τις ομοφοβικές εκδηλώσεις.
Δεν είναι ότι δεν ακολουθούμε τους κανόνες. Είναι ότι γράφουμε στα παπάρια μας το κοινωνικό αντίκτυπό τους.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Eμενα δεν μου άρεσε που βάψανε τις διαβάσεις.

και τη Βουλή
 
Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,568 μηνύματα.
Είναι μέρες που λέω στον εαυτό μου ότι δεν θα απαντήσω στο θέμα, όμως έχω διαβάσει παράλληλα και τόσες ασάφειες που δεν μπορώ άλλο.

1. Ο Ποινικός Κώδικας, κάνει αναφορά στην προσβολή δημόσιας αιδούς/δημόσια εξύβριση (αν θυμάμαι καλά είναι το άρθρο 353). Τώρα καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για τεράστια δημιουργική ασάφεια ως προς τι είναι αιδώς και πότε προσβάλλεται δημόσια, όμως ας δούμε 2 παραδείγματα: Το πρώτο είναι ο τύπος που έσκασε στο pride γυμνός, οι διοργανωτές του ζήτησαν να φύγει, αυτός ντύθηκε και έφυγε ήσυχα. Το δεύτερο παράδειγμα είναι ο τύπος που έσκασε με τα παντελόνια κατεβασμένα στο συλλαλητήριο για την Μακεδονία, επιδεικνύοντας το πουλί του στις αστυνομικές δυνάμεις τριγύρω, και guess what, τον άφηναν όλοι γιατί "έλα μωρέ ήταν λίγο υπερβολικός". Α και πάρτε bonus ένα τρίτο παράδειγμα με γυμνό διαδηλωτή με δημόσια εξύβριση της αστυνομίας, κατά του οποίου σχηματίστηκε δικογραφία όχι γιατί βγήκε γυμνός, αλλά γιατί βγήκε γυμνός και προκάλεσε σκάνδαλο. See the difference?
(Ενδιαφέρον που ο μόνος γυμνός που έχει σχολιαστεί από τους 3 είναι αυτούς του gay pride, έτσι δεν είναι?)

2. Όλοι εσείς που λέτε "είναι κανόνας να μην κυκλοφορείς γυμνός", λογικά όταν βλέπετε topless κοπελίτσες στην παραλία δεν τις χαλβαδιάζετε ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΥΖΓΙΑ ή έστω κοιτάτε αλλού, γράφετε μηνύματα επί μηνυμάτων στο steki για το πόσο κατά των κανόνων είναι και δεν θα πάμε μπροστά σαν χώρα. Oh wait...

3. Λογικά ακριβώς οι ίδιοι που ανήκετε στην κατηγορία 2, έχετε πρόβλημα με τα Ραγκουτσάρια της Καστοριάς, το Πατρινό καρναβάλι και την καύση του καρνάβαλου επί ένα τριήμερο, κάθε χρόνο, σε πολλές πόλεις της Ελλάδας, στα πλαίσια αναβίωσης (και εξευτελισμού κατά την προσωπική μου άποψη), ενός εθίμου 10ετιών. Στην τελική πρόκειται για 1 γιορτή με μεταμφιεσμένους, άρματα, πολύ τζέρτζελο και bonus κανέναν κοινωνικοπολιτικό σκοπό από πίσω. Λογικά τα αντίστοιχα ποστ για την γελοιότητα της υπόθεσης δεν τα είδα γιατί δεν μπαίνω πολύ συχνά, ε;

4. Η ομοφυλοφιλία θεωρούνταν ψυχική διαταραχή στις ΗΠΑ μέχρι το 1990. Στην Ελλάδα το σύμφωνο συμβίωσης μεταξύ ομοφυλόφιλων, η επισημοποίηση δηλαδή μιας σχέσης που μπορεί να κρατάει 10ετίες, ψηφίστηκε πριν από ελάχιστα χρόνια. Σε πολλές τριτοκοσμικές χώρες το αν είσαι γκέι είναι από μη αποδεκτό έως παράνομο. Οπότε προς το παρόν ναι, το parade έχει μια χαρά νόημα που γίνεται.

5. Το "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω έναν γυμνό", πριν λίγα χρόνια θα ήταν "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γκέι να κρατιούνται από το χέρι", πριν δεκαετίες θα ήταν "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γυναίκες με παντελόνια" και πριν από έναν αιώνα παίζει να ήταν και "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γυναίκες να βγαίνουν έξω να διασκεδάσουν". Ο κόσμος εξελίσσεται, το ίδιο πρέπει και μερικοί από εσάς. Αλλιώς το δάσος στο οποίο λέτε να στείλετε τους γυμνούς συνανθρώπους σας, μάλλον είναι για εσάς.

6. Το gay pride είναι μια γιορτή για την διαφορετικότητα. Έχει στρέιτ, lgbtq+ άτομα, νέους, γέρους, παιδιά κλπ. Έχει ανθρώπους που πάνε συνειδητοποιημένοι, ανθρώπους που πάνε για το χαβαλέ, ανθρώπους κολλημένους (lgbt ή μη), και ανθρώπους που προσπαθούν να το χαλάσουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο -όπως σε κάθε γιορτή! Συνολικά είναι χιλιάδες, ή έστω αρκετές εκατοντάδες. Ελάτε τώρα που σας ενόχλησε το, πόσο; 5% αυτού του κόσμου που ήταν λίγο περισσότερο έκφυλο για τα γούστα σας;

7. Η ομοφυλοφιλία σε ανθρώπους και ζώα, υπάρχει εδώ και χιλιετίες. Η ομοφοβία πάλι, είναι παράγωγο των τελευταίων αιώνων σκοταδισμού.

Και bonus για το τέλος: Σαν χώρα δεν είμαστε πίσω γιατί "δεν ακολουθούμε τους κανόνες". Σαν χώρα είμαστε πίσω γιατί έχουμε δαιμονοποιήσει το γυμνό σώμα, την ομοφυλοφιλία με τις εκδηλώσεις της, την ψυχανάλυση και ένα κάρο άλλα. Ταυτόχρονα ΔΕΝ έχουμε καταδικάσει την βία (σωματική, ψυχολογική, σεξουαλική) που προβάλλεται από παντού, το bullying, τις ομοφοβικές εκδηλώσεις.
Δεν είναι ότι δεν ακολουθούμε τους κανόνες. Είναι ότι γράφουμε στα παπάρια μας το κοινωνικό αντίκτυπό τους.


Τελειωσες με την ανάλυση;

μην αγχεσαι τι ειναι και τι δεν ειναι προσβολή της δημοσιας .... θα το αποφασισει ο εισαγγελέας και το δικαστηριο.

Γιατι εδω πρέπει να καθομαστε να φιλοσοφουμε (για να μην κάνουμε τη δουλεια) ακομα και οταν βλέπουμε εναν γυμνο μπροστά μας να μας τα δειχνει. Ακομη και τοτε φιλοσδοφουμε υπερ του για να μην κάνουμε τη δουλεια και να μην γινουμε κακοί.


Αν ειναι έτσι να ξεκινησουμε και εμεις μια παρέλαση κάθε χρονο, για το οτι ειμαστε περήφανοι καμάκηδες. Και θα έρθετε καμια 10αρια απο εσάς να κράξετε (οτι κάνατε και στο θρέντ εδω δηλαδη) εκει δεν σας συγκινησε το διαφορετικο :loltooth:
που ηταν -> 'κανω νεες γνωριμιες μεσα απο τελειως αγνωστο κοσμο'
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,207 μηνύματα.
Είναι μέρες που λέω στον εαυτό μου ότι δεν θα απαντήσω στο θέμα, όμως έχω διαβάσει παράλληλα και τόσες ασάφειες που δεν μπορώ άλλο.

1. Ο Ποινικός Κώδικας, κάνει αναφορά στην προσβολή δημόσιας αιδούς/δημόσια εξύβριση (αν θυμάμαι καλά είναι το άρθρο 353). Τώρα καταλαβαίνετε ότι μιλάμε για τεράστια δημιουργική ασάφεια ως προς τι είναι αιδώς και πότε προσβάλλεται δημόσια, όμως ας δούμε 2 παραδείγματα: Το πρώτο είναι ο τύπος που έσκασε στο pride γυμνός, οι διοργανωτές του ζήτησαν να φύγει, αυτός ντύθηκε και έφυγε ήσυχα. Το δεύτερο παράδειγμα είναι ο τύπος που έσκασε με τα παντελόνια κατεβασμένα στο συλλαλητήριο για την Μακεδονία, επιδεικνύοντας το πουλί του στις αστυνομικές δυνάμεις τριγύρω, και guess what, τον άφηναν όλοι γιατί "έλα μωρέ ήταν λίγο υπερβολικός". Α και πάρτε bonus ένα τρίτο παράδειγμα με γυμνό διαδηλωτή με δημόσια εξύβριση της αστυνομίας, κατά του οποίου σχηματίστηκε δικογραφία όχι γιατί βγήκε γυμνός, αλλά γιατί βγήκε γυμνός και προκάλεσε σκάνδαλο. See the difference?
(Ενδιαφέρον που ο μόνος γυμνός που έχει σχολιαστεί από τους 3 είναι αυτούς του gay pride, έτσι δεν είναι?)

2. Όλοι εσείς που λέτε "είναι κανόνας να μην κυκλοφορείς γυμνός", λογικά όταν βλέπετε topless κοπελίτσες στην παραλία δεν τις χαλβαδιάζετε ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΥΖΓΙΑ ή έστω κοιτάτε αλλού, γράφετε μηνύματα επί μηνυμάτων στο steki για το πόσο κατά των κανόνων είναι και δεν θα πάμε μπροστά σαν χώρα. Oh wait...

3. Λογικά ακριβώς οι ίδιοι που ανήκετε στην κατηγορία 2, έχετε πρόβλημα με τα Ραγκουτσάρια της Καστοριάς, το Πατρινό καρναβάλι και την καύση του καρνάβαλου επί ένα τριήμερο, κάθε χρόνο, σε πολλές πόλεις της Ελλάδας, στα πλαίσια αναβίωσης (και εξευτελισμού κατά την προσωπική μου άποψη), ενός εθίμου 10ετιών. Στην τελική πρόκειται για 1 γιορτή με μεταμφιεσμένους, άρματα, πολύ τζέρτζελο και bonus κανέναν κοινωνικοπολιτικό σκοπό από πίσω. Λογικά τα αντίστοιχα ποστ για την γελοιότητα της υπόθεσης δεν τα είδα γιατί δεν μπαίνω πολύ συχνά, ε;

4. Η ομοφυλοφιλία θεωρούνταν ψυχική διαταραχή στις ΗΠΑ μέχρι το 1990. Στην Ελλάδα το σύμφωνο συμβίωσης μεταξύ ομοφυλόφιλων, η επισημοποίηση δηλαδή μιας σχέσης που μπορεί να κρατάει 10ετίες, ψηφίστηκε πριν από ελάχιστα χρόνια. Σε πολλές τριτοκοσμικές χώρες το αν είσαι γκέι είναι από μη αποδεκτό έως παράνομο. Οπότε προς το παρόν ναι, το parade έχει μια χαρά νόημα που γίνεται.

5. Το "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω έναν γυμνό", πριν λίγα χρόνια θα ήταν "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γκέι να κρατιούνται από το χέρι", πριν δεκαετίες θα ήταν "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γυναίκες με παντελόνια" και πριν από έναν αιώνα παίζει να ήταν και "δεν είμαι υποχρεωμένος να βλέπω γυναίκες να βγαίνουν έξω να διασκεδάσουν". Ο κόσμος εξελίσσεται, το ίδιο πρέπει και μερικοί από εσάς. Αλλιώς το δάσος στο οποίο λέτε να στείλετε τους γυμνούς συνανθρώπους σας, μάλλον είναι για εσάς.

6. Το gay pride είναι μια γιορτή για την διαφορετικότητα. Έχει στρέιτ, lgbtq+ άτομα, νέους, γέρους, παιδιά κλπ. Έχει ανθρώπους που πάνε συνειδητοποιημένοι, ανθρώπους που πάνε για το χαβαλέ, ανθρώπους κολλημένους (lgbt ή μη), και ανθρώπους που προσπαθούν να το χαλάσουν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο -όπως σε κάθε γιορτή! Συνολικά είναι χιλιάδες, ή έστω αρκετές εκατοντάδες. Ελάτε τώρα που σας ενόχλησε το, πόσο; 5% αυτού του κόσμου που ήταν λίγο περισσότερο έκφυλο για τα γούστα σας;

7. Η ομοφυλοφιλία σε ανθρώπους και ζώα, υπάρχει εδώ και χιλιετίες. Η ομοφοβία πάλι, είναι παράγωγο των τελευταίων αιώνων σκοταδισμού.

Και bonus για το τέλος: Σαν χώρα δεν είμαστε πίσω γιατί "δεν ακολουθούμε τους κανόνες". Σαν χώρα είμαστε πίσω γιατί έχουμε δαιμονοποιήσει το γυμνό σώμα, την ομοφυλοφιλία με τις εκδηλώσεις της, την ψυχανάλυση και ένα κάρο άλλα. Ταυτόχρονα ΔΕΝ έχουμε καταδικάσει την βία (σωματική, ψυχολογική, σεξουαλική) που προβάλλεται από παντού, το bullying, τις ομοφοβικές εκδηλώσεις.
Δεν είναι ότι δεν ακολουθούμε τους κανόνες. Είναι ότι γράφουμε στα παπάρια μας το κοινωνικό αντίκτυπό τους.


Άντε πάλι ξανά από την αρχή.Δεν με ενδιαφέρει τι άτομα πάνε στο pride με ενδιαφερθεί ότι άσχετα άτομα σαν το τύπο που βγήκε γυμνός καταστρέφουν το pride.Και ναι είναι παράνομο να κυκλοφορείς γυμνός τι να κάνουμε,το ξέρω είναι δύσκολο στην Ελλάδα να σεβαστούμε τους νόμους αλλά πρέπει.

Και ναι Ερινυς και στο Πατρινό καρναβάλι να έβλεπα γυμνό η και στον δρόμο που μερικές κοπέλες ‘δεν φοράνε και πολλά ρούχα’ πάλι με ενοχλεί.
 
Top