Greece Gay Pride

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Ενώ ας πούμε στις πορείες για το μακεδονικό που κάποιοι ήταν ντυμένοι ως αρχαίοι Έλληνες σχολιάστηκε τόσο όσο οι αμφίεση ορισμένων στο pride?
Ο καθένας ντύνεται όπως αισθάνεται να ντυθεί. Κανένας υπεύθυνος ή μη δεν είναι σε θέση να του απαγορεψει να διαδηλώσει λόγω αμφίεσης, έλεος.


Αλλο να ντυθεις αρχαιος Έλληνας και άλλο να ξε-ντυθεις με τον κώλο έξω. Δεν καταλαβαινεις την διαφορά έτσι;

Σε ενοχλει η αμφιεση των Αρχαιων Ελλήνων; μακαρι να υπηρχαν τέτοιο άνθρωποι σημερα σοβαροι και οχι διεφθαρμένοι και μέσα στις κλικες και τις πελατειακές σχέσεις.

οι διοργανωτες κάθε εκδηλωσης αν ειναι σοβαροι άνθρωποι μπορουν να πούν στον τυπάκο που πηγε ξεντυμένος να προκαλέσει έλα εδω αγορι μου ή ντυνεσαι ή πρέπει να αποχωρήσεις. Προσωπικά έχω δει φωτογραφιες ανθρωπων γυμνών με τον πισινο έξω να φιλιούνται και στο βάθος η Βουλή.

Αλλα εντάξει στην Ελλάδα ειμαστε ο καθενας κάνει οτι του έρθει , κανεις δεν ασχολειται με τιποτα και ολοι το παιζουν καλοι με ολους (και απο πισω βεβαια το κουτσομπολιο πάει συννεφο και η κακια)

εγω ομως τέτοιος τυπάκος δεν ειμαι και άν ήμουν διοργανωτης θα έδιωχνα κοσμο αβέρτα. Που δεν θα ήθελε να πειθαρχησει σε απλους κανονες. Ετσι θα γινοταν μια σωστη εκδηλωση χωρις να δινουμε και δικαιωματα στους κομπλεξικους που παραφυλάνε να πούν τα δικά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Παιδιά με απόλυτη ειλικρίνεια και εγώ χθές ήμουν περαστικός με την κοπέλα μου από το pride και αυτό που είδα θα έλεγα πως δεν ήταν τόσο αποτρόπαιο ώστε να καθόμαστε να το σχολιάζουμε υπεραρκετά...


Ξεκάθαρα υπάρχουν και οι ακραίοι αλλά αν δεν τους δώσεις σημασία είναι τόσοι ελάχιστοι που πραγματικά, είναι σχεδόν ανύπαρκτοι.

Ήμουν κατά χωρίς να έχω πάει σε κανένα pride. Χθες όμως που κατέβηκα κέντρο (Θεσσαλονίκη) περπατούσα στην παραλία και έπεσα πάνω στην συναυλία που διοργάνωναν... Δεν θα σας κρύψω ότι μου άρεσε που αποφάσισαν να κάνουν μια τέτοια δράση με μουσική και καλλιτέχνες... Ήταν ένας όμορφος τρόπος έκφρασης... Παρόλαυτα η πορεία στους δρόμους μόνο για κυκλοφοριακά ζητήματα διαφωνώ (με την κάθε πορεία - πλην των πορειών για το Σκοπιανό).


Αλλά ναι ... Ούτε κατι αποτρόπαιο ούτε κάτι τόσο ενοχλητικό... Απλά παίρνει τεράστια έκταση. Στο κάτω κάτω αλίμονο αν κρίνουμε τους ανθρώπους από το που βάζουν τα (περιστέρια) τους, η που ανοίγουν τρύπες...

Πάνω από όλα να υπάρχει λογική (δηλ. Παιδεραστές και όλα αυτά μιλάμε για πράγματα απαράδεκτα, προφανώς) και διάθεση για κατανόηση.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αλλο να ντυθεις αρχαιος Έλληνας και άλλο να ξε-ντυθεις με τον κώλο έξω. Δεν καταλαβαινεις την διαφορά έτσι;

Σε ενοχλει η αμφιεση των Αρχαιων Ελλήνων; μακαρι να υπηρχαν τέτοιο άνθρωποι σημερα σοβαροι και οχι διεφθαρμένοι και μέσα στις κλικες και τις πελατειακές σχέσεις.

οι διοργανωτες κάθε εκδηλωσης αν ειναι σοβαροι άνθρωποι μπορουν να πούν στον τυπάκο που πηγε ξεντυμένος να προκαλέσει έλα εδω αγορι μου ή ντυνεσαι ή πρέπει να αποχωρήσεις. Προσωπικά έχω δει φωτογραφιες ανθρωπων γυμνών με τον πισινο έξω να φιλιούνται και στο βάθος η Βουλή.

Αλλα εντάξει στην Ελλάδα ειμαστε ο καθενας κάνει οτι του έρθει , κανεις δεν ασχολειται με τιποτα και ολοι το παιζουν καλοι με ολους (και απο πισω βεβαια το κουτσομπολιο πάει συννεφο και η κακια)

εγω ομως τέτοιος τυπάκος δεν ειμαι και άν ήμουν διοργανωτης θα έδιωχνα κοσμο αβέρτα. Που δεν θα ήθελε να πειθαρχησει σε απλους κανονες. Ετσι θα γινοταν μια σωστη εκδηλωση χωρις να δινουμε και δικαιωματα στους κομπλεξικους που παραφυλάνε να πούν τα δικά τους.
Ποιοί είναι οι σωστοί κανόνες εξήγησε μου σε παρακαλώ πολύ.
Και ναι, προσωπικά το να βλέπω κάποιον να υπερασπίζεται τη χώρα του ντυμένο έτσι ναι δε μου άρεσε, δε το κατέκρινα όμως. Στην τελική ποια είμαι εγώ, εσύ, ο Τάκης να πούμε στον άλλον πώς θά ντυθεί σε οποιαδήποτε φάση της ζωής του.
 

Metalhead_4_life

Νεοφερμένος

Ο Metalhead_4_life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Αλλο να ντυθεις αρχαιος Έλληνας και άλλο να ξε-ντυθεις με τον κώλο έξω. Δεν καταλαβαινεις την διαφορά έτσι;

Σε ενοχλει η αμφιεση των Αρχαιων Ελλήνων; μακαρι να υπηρχαν τέτοιο άνθρωποι σημερα σοβαροι και οχι διεφθαρμένοι και μέσα στις κλικες και τις πελατειακές σχέσεις.

οι διοργανωτες κάθε εκδηλωσης αν ειναι σοβαροι άνθρωποι μπορουν να πούν στον τυπάκο που πηγε ξεντυμένος να προκαλέσει έλα εδω αγορι μου ή ντυνεσαι ή πρέπει να αποχωρήσεις. Προσωπικά έχω δει φωτογραφιες ανθρωπων γυμνών με τον πισινο έξω να φιλιούνται και στο βάθος η Βουλή.

Αλλα εντάξει στην Ελλάδα ειμαστε ο καθενας κάνει οτι του έρθει , κανεις δεν ασχολειται με τιποτα και ολοι το παιζουν καλοι με ολους (και απο πισω βεβαια το κουτσομπολιο πάει συννεφο και η κακια)

εγω ομως τέτοιος τυπάκος δεν ειμαι και άν ήμουν διοργανωτης θα έδιωχνα κοσμο αβέρτα. Που δεν θα ήθελε να πειθαρχησει σε απλους κανονες. Ετσι θα γινοταν μια σωστη εκδηλωση χωρις να δινουμε και δικαιωματα στους κομπλεξικους που παραφυλάνε να πούν τα δικά τους.

Ντεβιλ, μία παρένθεση (άνετα θα κυκλοφορούσα σαν αρχαίος Έλληνας).

Παρόλαυτα θέλω να αναφέρω και κάτι ακόμα ως προς το γυμνό... Για την γυμνή ποδηλασίας που όπως αναφέρθηκε παραπάνω, γιατί δεν λέμε κάτι; Γιατί άραγε μας ενοχλεί τόσο το γυμνό; Απλά σκέψεις εκθέτω... Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο θέαμα, (μερικές φορές είναι πάντως) αλλά νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί στο pride που αναγνωρίζουν πως δεν είναι ο δημόσιος χώρος για οτιδήποτε τέτοιο (δηλ. Γυμνό και σεξουαλικές πράξεις όπως χουφτωματα και παραπέρα, που όντως ακόμα και για ένα straight ζευγάρι δεν είναι ωραίο).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Ποιοί είναι οι σωστοί κανόνες εξήγησε μου σε παρακαλώ πολύ.
Και ναι, προσωπικά το να βλέπω κάποιον να υπερασπίζεται τη χώρα του ντυμένο έτσι ναι δε μου άρεσε, δε το κατέκρινα όμως. Στην τελική ποια είμαι εγώ, εσύ, ο Τάκης να πούμε στον άλλον πώς θά ντυθεί σε οποιαδήποτε φάση της ζωής του.


Οι σωστοί κανονες ειναι να κυκλοφορεις στον έξω κοσμο ντυμένος με ρουχα. Νομιζω για αυτο έχουν εφευρεθει τα ρουχα, αν εχω λάθος διορθωσε με :P :P

εντάξει εσενα δεν σ αρεσει στον άλλον άρεσε. Δεν ειναι ομως στο επιπεδο του γυμνού. Ειναι απλα μια αμφιεση. Εμενα η αμφιεση της γυναικας σε εναν άντρα δεν θα με έκανε να τον διωξω απο την εκδηλωση αλλωστε ειναι pride. Αλλα το να βλέπεις δυο φουσκωτους αρκούδους (γυμναστηριακοι ναι!) να ειναι ο ενας πισω απο τον άλλον με τον μισο κώλο έξω και να χουφτώνονται ε αυτο ξεφεύγει απο κάθε οριο ευπρεπούς εκδηλωσης. Αν ειναι έτσι να πάω και εγω με την δικιά μου σε μια γωνια (που θα ψιλο φαινομαι) και να τα κατεβάσω και αυτη να πέσει στα γονατα και να με ... χαιδευει. Θα ειναι αδιάφορο πιστευεις;

Ο Τακης μπορει να ειναι ο διοργανωτης και να έχει λογο. Αν δεν εχει ειναι ενας κακομοιρης και μισος, γλάστρα της εκδήλωσης απλά. Σορρυ κιολας.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Αλλο να ντυθεις αρχαιος Έλληνας και άλλο να ξε-ντυθεις με τον κώλο έξω. Δεν καταλαβαινεις την διαφορά έτσι;



Ναι την καταλαβαίνω την διαφορά..
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι σωστοί κανονες ειναι να κυκλοφορεις στον έξω κοσμο ντυμένος με ρουχα. Νομιζω για αυτο έχουν εφευρεθει τα ρουχα, αν εχω λάθος διορθωσε με :P :P

εντάξει εσενα δεν σ αρεσει στον άλλον άρεσε. Δεν ειναι ομως στο επιπεδο του γυμνού. Ειναι απλα μια αμφιεση. Εμενα η αμφιεση της γυναικας σε εναν άντρα δεν θα με έκανε να τον διωξω απο την εκδηλωση αλλωστε ειναι pride. Αλλα το να βλέπεις δυο φουσκωτους αρκούδους (γυμναστηριακοι ναι!) να ειναι ο ενας πισω απο τον άλλον με τον μισο κώλο έξω και να χουφτώνονται ε αυτο ξεφεύγει απο κάθε οριο ευπρεπούς εκδηλωσης. Αν ειναι έτσι να πάω και εγω με την δικιά μου σε μια γωνια (που θα ψιλο φαινομαι) και να τα κατεβάσω και αυτη να πέσει στα γονατα και να με ... χαιδευει. Θα ειναι αδιάφορο πιστευεις;

Ο Τακης μπορει να ειναι ο διοργανωτης και να έχει λογο. Αν δεν εχει ειναι ενας κακομοιρης και μισος, γλάστρα της εκδήλωσης απλά. Σορρυ κιολας.

Ενώ ας πούμε οι ντυμένοι με ρούχα δε χουφτωνονται πρέπει να είναι γυμνοί για να το κάνουν ή για να μας πειράξει.Επισης πουθενά δεν αναφέρθηκα στη σεξουαλική συμπεριφορά μεταξύ των συμμετεχόντων, στην αμφίεση τους αναφέρθηκα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Ντεβιλ, μία παρένθεση (άνετα θα κυκλοφορούσα σαν αρχαίος Έλληνας).

Παρόλαυτα θέλω να αναφέρω και κάτι ακόμα ως προς το γυμνό... Για την γυμνή ποδηλασίας που όπως αναφέρθηκε παραπάνω, γιατί δεν λέμε κάτι; Γιατί άραγε μας ενοχλεί τόσο το γυμνό; Απλά σκέψεις εκθέτω... Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο θέαμα, (μερικές φορές είναι πάντως) αλλά νομίζω πως υπάρχουν αρκετοί στο pride που αναγνωρίζουν πως δεν είναι ο δημόσιος χώρος για οτιδήποτε τέτοιο (δηλ. Γυμνό και σεξουαλικές πράξεις όπως χουφτωματα και παραπέρα, που όντως ακόμα και για ένα straight ζευγάρι δεν είναι ωραίο).


Η γυμνή ποδηλασια , εμπιπτει στο επιπεδο με τις παραλιες γυμνιστων. Προσωπικά θα το σκεφτομουν να την επιτρέψω σε κεντρική πολη. Αλλα σε κάθε περιπτωση ειναι απλα το γυμνο δεν έχει κάποια σεξουαλική υπονοια εκτος και αν ο άλλος ειναι πάνω στο ποδηλατο με την ... κάγκελο. Τι να σου πω αυτα ειναι περιεργα χομπι. Παραλιες γυμνιστων θα επέτρεπα τωρα γυμνισμους και ιστοριες μέσα στη πολη ειναι λιγο περιεργο.




Ναι την καταλαβαίνω την διαφορά..


χαχαχα γελοιοι ειναι ολοι αυτοι. Ας φωναζες την αστυνομια να τον μαζέψει. Μαζι σου δεν διαφωνούμε.



Εγω ειμαι αντικειμενικος. Επεμβαση στο pride. Επεμβαση και σε αυτο εδώ το θέαμα.

Ενώ ας πούμε οι ντυμένοι με ρούχα δε χουφτωνονται πρέπει να είναι γυμνοί για να το κάνουν ή για να μας πειράξει.Επισης πουθενά δεν αναφέρθηκα στη σεξουαλική συμπεριφορά μεταξύ των συμμετεχόντων, στην αμφίεση τους αναφέρθηκα.


Δεν ειναι σεξουαλικη συμπεριφορά να ειναι πισωκολλημένοι και να χουφτώνονται με τον πισινο έξω; για μενα αναγνωριζεται ως προκαταρκτικο πριν το σέξ. 1 βήμα βασικά.

Εντάξει οι ντυμένοι ειναι ντυμένοι. Θες αφου λύσουμε το θέμα με τους γυμνους να περιλάβουμε και τους ντυμένους μετά; :loltooth:
Δεν θα ειχα προβλημα :loltooth:
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Για έναν άνθρωπο που βγήκε γυμνός στο pride το ακυρώνετε (ακόμα) όλο και φέρεστε στην όλη διοργάνωση που δεν έχει σχέση με αυτόν σαν ούγκανοι που ψάχνουν ευκαιρία για να λιντσάρουν κόσμο. Εύγε και εις ανώτερα.
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Συμφωνώ με την Gate..

Πραγματικά (κατά τη δική μου γνώμη πάντα) είναι ντροπιαστικό και αισχρό κάποιος να φαίρεται έτσι, καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποιοι κανόνες στην κοινωνία που ισχύουν για όλους και χρειάζεται να υπάρχουν και να εφαρμόζονται..

Όμως ο συγκεκριμένος δεν αποτελεί κριτήριο αντιμετώπισης του pride :P θέλω να πω ότι απλώς επειδή κάθε χρόνο υπάρχουν άνθρωποι που χαλάνε το όλο νόημα της εκδήλωσης (όπως υπάρχουν σε κάθε κοινωνική εκδήλωση) αλλά με το να συνδέουμε τις παρουσίες τους με το Pride σαν θεσμό γενικότερα, ουσιαστικά είναι παράλογο και ανώριμο.. εφόσον το ένα δεν κολλάει με το άλλο.. και εκτός αυτού οι συμμετέχοντες του pride όχι μόνο δεν τον επικρότησαν, αλλά του ζήτησαν να απομακρυνθεί ακριβώς για αυτό το λόγο..

Το ίδιο ισχύει και για κάποια σημερινά συνθήματα στη Θεσσαλονίκη.. φυσικά και είναι αισχρά και καταστρέφουν όλη την εικόνα και την ιδέα του pride, όμως καλό είναι να μην τα συγχέουμε.. <3
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο σκοπός του pride. Δηλαδή, κατεβάζεις 10, 100, 1000 ανθρώπους να συμμετέχουν στη διοργάνωση και στο τέλος της ημεράς λες ότι πέτυχες τι ακριβώς; Ή, διαφορετικά, υπό ποιες συνθήκες λες ότι το pride πέτυχε το στόχο του και άρα επαναπροσδιορίζεται, προκειμένου να διατηρηθεί η διοργάνωσή του;
Σαν παράδειγμα, οι μεγάλες απεργίες του 2006 είχαν ως στόχο την αύξηση των δαπανών παιδείας στο 4% του ΑΕΠ, οι αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα την έξοδο από το μνημόνιο και η λίστα συνεχίζεται. Το pride τι στόχο έχει;
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο σκοπός του pride. Δηλαδή, κατεβάζεις 10, 100, 1000 ανθρώπους να συμμετέχουν στη διοργάνωση και στο τέλος της ημεράς λες ότι πέτυχες τι ακριβώς; Ή, διαφορετικά, υπό ποιες συνθήκες λες ότι το pride πέτυχε το στόχο του και άρα επαναπροσδιορίζεται, προκειμένου να διατηρηθεί η διοργάνωσή του;
Σαν παράδειγμα, οι μεγάλες απεργίες του 2006 είχαν ως στόχο την αύξηση των δαπανών παιδείας στο 4% του ΑΕΠ, οι αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα την έξοδο από το μνημόνιο και η λίστα συνεχίζεται. Το pride τι στόχο έχει;


Να εκφραστουν φιλε. Σαν έκφραση και κοινωνικη εκδηλωση δεν μπορεις να τους το απαγορευσεις αρκει να ειναι ευπρεπεις.

Εχουν το δικαιωμα εντάξει ανθρωποι ειναι και αυτοι. Ομως δεν θα ήθελα να κάνω μονο τον καλο. Οποτε θα έλεγα στον διοργανωτη να μην φέρει κανεναν σε δυσκολη θέση και να φροντισει να απομακρυνει τα "μλκιστηρια" που υπάρχουν δυστυχως σε κάθε εκδηλωση.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Να εκφράσουν τι;
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς η εκδήλωση έχει πολιτικοποιηθεί και γίνεται συνεχώς προσπάθεια πολιτικής εκμετάλλευσής της. Δυστυχώς έχει σταμπαριστεί ότι όσοι ανήκουν στη λοατκι κοινότητα είναι αριστεροί/ακροαριστεροί/αναρχικοί, οι λεσβίες είναι φεμινίστριες κτλ και πάνω κάτω αυτή η αντίληψη ενισχύεται σε αυτές τις εκδηλώσεις.
Τι δουλειά έχουν κομματικές νεολαίες, ομάδες αναρχικών κτλ εκεί; Τα μέλη τους μεμονωμένα ας πηγαίνουν, αλλά γιατί τους επιτρέπεται να το κάνουν οργανωμένα και να δίνουν κομματική/πολιτική χροιά;

Τι δουλειά έχουν τέτοια πανό; Ξέρω δεν εκφράζουν τους πάντες, αλλά δίνουν αρνητικό στίγμα στην εκδήλωση, αποτρέποντας τους σοβαρούς ανθρώπους να συμμετέχουν χωρίς να έχουν κομματική/πολιτική στάμπα πάνω τους κι έτσι μετατρέπουν την εκδήλωση όλο και πιο πολύ σε πολιτική, δυστυχώς.
 

charmander

Δραστήριο μέλος

Ο charmander αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο σκοπός του pride. Δηλαδή, κατεβάζεις 10, 100, 1000 ανθρώπους να συμμετέχουν στη διοργάνωση και στο τέλος της ημεράς λες ότι πέτυχες τι ακριβώς; Ή, διαφορετικά, υπό ποιες συνθήκες λες ότι το pride πέτυχε το στόχο του και άρα επαναπροσδιορίζεται, προκειμένου να διατηρηθεί η διοργάνωσή του;
Σαν παράδειγμα, οι μεγάλες απεργίες του 2006 είχαν ως στόχο την αύξηση των δαπανών παιδείας στο 4% του ΑΕΠ, οι αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα την έξοδο από το μνημόνιο και η λίστα συνεχίζεται. Το pride τι στόχο έχει;

Το gay pride ξεκίνησε να είναι ένα είδος επετείου μνήμης των γεγονότων που συνέβησαν στη Νέα Υόρκη το 1969. (αστυνομικοί εισέβαλαν σε gay bar και έκαναν συλληψεις χωρίς λόγο. ) Τις τελευταίες δεκαετίες στην επέτειο αυτή έχουν προστεθεί χαρακτηριστικά γιορτής. Διαδηλώνουν ενάντια στην ομοφοβια και τον κοινωνικο στιγματισμό. Συμμετέχουν άνθρωποι διαφόρων ηλικιών αναξαρτητου φύλου.Ειναι μια επέτειος - γιορτή. Δεν χρειάζεται να πιάσει κάποιο στόχο για να έχει λόγο ύπαρξης.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς η εκδήλωση έχει πολιτικοποιηθεί και γίνεται συνεχώς προσπάθεια πολιτικής εκμετάλλευσής της. Δυστυχώς έχει σταμπαριστεί ότι όσοι ανήκουν στη λοατκι κοινότητα είναι αριστεροί/ακροαριστεροί/αναρχικοί, οι λεσβίες είναι φεμινίστριες κτλ και πάνω κάτω αυτή η αντίληψη ενισχύεται σε αυτές τις εκδηλώσεις.
Τι δουλειά έχουν κομματικές νεολαίες, ομάδες αναρχικών κτλ εκεί; Τα μέλη τους μεμονωμένα ας πηγαίνουν, αλλά γιατί τους επιτρέπεται να το κάνουν οργανωμένα και να δίνουν κομματική/πολιτική χροιά;

Τι δουλειά έχουν τέτοια πανό; Ξέρω δεν εκφράζουν τους πάντες, αλλά δίνουν αρνητικό στίγμα στην εκδήλωση, αποτρέποντας τους σοβαρούς ανθρώπους να συμμετέχουν χωρίς να έχουν κομματική/πολιτική στάμπα πάνω τους κι έτσι μετατρέπουν την εκδήλωση όλο και πιο πολύ σε πολιτική, δυστυχώς.

Αν θεωρείς ότι έχει πολιτικοποιηθει το pride, υπάρχει και το radical pride, τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη το οποίο είναι αυτοδιογανωμένο , αν δεν κάνω λάθος χώρος χορηγούς.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιος είναι ο σκοπός του pride. Δηλαδή, κατεβάζεις 10, 100, 1000 ανθρώπους να συμμετέχουν στη διοργάνωση και στο τέλος της ημεράς λες ότι πέτυχες τι ακριβώς; Ή, διαφορετικά, υπό ποιες συνθήκες λες ότι το pride πέτυχε το στόχο του και άρα επαναπροσδιορίζεται, προκειμένου να διατηρηθεί η διοργάνωσή του;
Σαν παράδειγμα, οι μεγάλες απεργίες του 2006 είχαν ως στόχο την αύξηση των δαπανών παιδείας στο 4% του ΑΕΠ, οι αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα την έξοδο από το μνημόνιο και η λίστα συνεχίζεται. Το pride τι στόχο έχει;
O στόχος είναι να διεκδικήσουν οι ομάδες που συμμετέχουν σε αυτό όλα τα δικαιώματα του πολίτη μιας χώρας που λέει ότι βρίσκεται στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Για κάποιος ανθρώπους το citizenship δεν είναι αυτονόητο σε ορισμένες πτυχές της ζωής τους...
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,442 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς η εκδήλωση έχει πολιτικοποιηθεί και γίνεται συνεχώς προσπάθεια πολιτικής εκμετάλλευσής της. Δυστυχώς έχει σταμπαριστεί ότι όσοι ανήκουν στη λοατκι κοινότητα είναι αριστεροί/ακροαριστεροί/αναρχικοί, οι λεσβίες είναι φεμινίστριες κτλ και πάνω κάτω αυτή η αντίληψη ενισχύεται σε αυτές τις εκδηλώσεις.
Τι δουλειά έχουν κομματικές νεολαίες, ομάδες αναρχικών κτλ εκεί; Τα μέλη τους μεμονωμένα ας πηγαίνουν, αλλά γιατί τους επιτρέπεται να το κάνουν οργανωμένα και να δίνουν κομματική/πολιτική χροιά;

Τι δουλειά έχουν τέτοια πανό; Ξέρω δεν εκφράζουν τους πάντες, αλλά δίνουν αρνητικό στίγμα στην εκδήλωση, αποτρέποντας τους σοβαρούς ανθρώπους να συμμετέχουν χωρίς να έχουν κομματική/πολιτική στάμπα πάνω τους κι έτσι μετατρέπουν την εκδήλωση όλο και πιο πολύ σε πολιτική, δυστυχώς.


Αυτο δεν ειναι πολιτική ειναι χυδαιοτητα. Δεν σέβονται θεσμους που για άλλους ειναι σημαντικοι.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Να εκφράσουν τι;


Πολύ ignorant ερώτηση πραγματικά. Από την στιγμή που υπάρχει ακόμα όλο αυτό το κοινωνικό στίγμα γύρω από το sexual orientation και τα gay άτομα περιθωριοποιούνται, διώχνονται από τα σπίτια τους και παραμένουν παιδιά ενός "κατώτερου θεού", το pride έχει λόγο ύπαρξης. Μην κοιτάς στις μεγάλες πόλεις όπου τα πράγματα έχουν γίνει λίγο καλύτερα, στην επαρχία τα gay άτομα στιγματίζονται και δεν είναι αποδεκτά. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις κακοποίησης ή καταπάτησης των δικαιωμάτων αυτών των ανθρώπων άλλωστε.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς η εκδήλωση έχει πολιτικοποιηθεί και γίνεται συνεχώς προσπάθεια πολιτικής εκμετάλλευσής της. Δυστυχώς έχει σταμπαριστεί ότι όσοι ανήκουν στη λοατκι κοινότητα είναι αριστεροί/ακροαριστεροί/αναρχικοί, οι λεσβίες είναι φεμινίστριες κτλ και πάνω κάτω αυτή η αντίληψη ενισχύεται σε αυτές τις εκδηλώσεις.
Τι δουλειά έχουν κομματικές νεολαίες, ομάδες αναρχικών κτλ εκεί; Τα μέλη τους μεμονωμένα ας πηγαίνουν, αλλά γιατί τους επιτρέπεται να το κάνουν οργανωμένα και να δίνουν κομματική/πολιτική χροιά;

Τι δουλειά έχουν τέτοια πανό; Ξέρω δεν εκφράζουν τους πάντες, αλλά δίνουν αρνητικό στίγμα στην εκδήλωση, αποτρέποντας τους σοβαρούς ανθρώπους να συμμετέχουν χωρίς να έχουν κομματική/πολιτική στάμπα πάνω τους κι έτσι μετατρέπουν την εκδήλωση όλο και πιο πολύ σε πολιτική, δυστυχώς.

Ε? Το φαινόμενο έχει τις ρίζες του σε πολιτικές θέσεις εδραιωμένες στην αντίληψη και τη συμπεριφορά (μεγάλου μέρους) της κοινωνίας. Προφανώς και πρέπει η δράση αυτή να εντάσσεται σε ένα ευρύτερο πολιτικό πλαίσιο, για να μην πω ότι το πρόταγμα πρέπει να είναι πολιτικού περιχεομένου.

Όταν αυτό απουσιάζει τελείως,τότε είναι που η διαδήλωση εκφυλίζεται σε event, χάνει την ουσία γιατί αποκτά annual χαρακτήρα αντί να υπάρχει μια συνεχής διεκδίκηση και τη βλέπουν και οι από έξω στη φάση "ε αφήνουμε τα ζώα μια μέρα έξω από το μαντρί να κάνουν τα καραγκιοζιλίκια τους". Πρόκειται για το ισοδύναμο του να μαζευτούν τα σωματεία και να πιουν χαλαρό καφεδάκι στο Σύνταγμα.

Τώρα, τι ακριβώς συμβαίνει στο pride και αν υπάρχει όντως κυρίαρχο πολιτικό στοιχείο και πως αυτό εκφράζεται, δεν γνωρίζω, διότι δεν έχω πάει.
 
Top