Influencers και influencer marketing

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνω και θελω πολυ να το κανω ,αλλωστε το εχω ξαναπει αυτο ..

Ελα ομως που σχεδον καθημερινα κατι συμβαινει και απογοητευομαι ,ισως γιατι πλεον θελω οσο τιποτε αλλο να το δω εμπρακτα αυτο ...
Μεγαλη η κουραση για ολους εμας πραγματικα και το εννοω ....
Ενα χτιζεται την μια μερα και λες τι ωραια κατι αρχιζει να γινεται και μετα την επομενη συμβαινει κατι τοσο δυαντο και γκρεμιζονται ολα ...


Αυτο το διατημα ψαχνω κοσμο για δουλεια για την εταιρεια μου οπως καθε τετοια εποχη ...φετος εχω απογοητευθει τοσο πολυ με ολο αυτο τον νεο κομσο που περνα απο το γραφειο μου ..
Ολοι ακουν πρωτα τον μισθο και λενε ναι ...οταν ομως βλεπουν τι δουλεια χρειαζεται γι αυτο το αντιστοιχο μισθο ολοι σχεδον λενε το ιδιο ..Δεν μπορω
Προτιμουν τα 300 ευρω και τον καφε ή το ποτο πληρωμενο ακομα απο τους γονεις αλλα οχι τις ευθυνες ..


Πως λοιπον εγω να ειμαι αισιοδοξη γι αυτους ?
Ναι βλεπω κανουν βηματα ως προς την αποδοχη και τα διακαιωματα των διαφορετικων ομαδων ..
Αλλα μεχρι εκει ...Αυτη η μαχητικοτητα κραταει και αυτη οσο ενα θεμα ,μετα χανετε ...

Επειτα ειμαι σε ενα κομματι που συναντω και μιλω πλεον με ατομα που εχουν θεματα με τις προσωπικες τους -ερωτικες τους σχεσεις ..
Ποσο σημαντικο για την εξελιξη μιας κοινωνιας

Ειδα οτι εισαι στο κομματι της ψυχικης υγειας οποτε μαλλον τετοιες εμπειριες θα εχεις και εσυ ..'

Πιστευεις αληθεια οτι η νεα γενια ειναι ετοιμη να κανει ενα βημα πισω να δωσει ευκαιριες στις ερωτικες και προσωπικες τις σχεσεις και οχι να βαλει πρωτα απ ολα το εγω της ακομα οταν αυτο ειναι λαθος αλλα δεν ειναι σε θεση να το αναγκνωρισει ?

Και κατι τελευταιο ,εμπιστοσυνη εχω στην νεα γενια ,σε αυτη με ονειρα, με φιλοδοξιες ,με πληρη επιγνωση τι αξιζει αλλα και με την αντίστοιχη επιγνωση οτι αυτο δυσκολα θα το βρει εδω ..Την τελευαται τριετια αυτη η γενια μεταναστευει και μενει τι εδω ?
Φευγει και πραγματικα βλεπεις ενα απωθημενο να βγαινει σε κακια μετα γιατι αναγκαστηκαν και εφυγαν για να εισπραξουν αυτο που στην τελικη τους αξιζει ...


Με μαθηματικη ακριβεια οδεύουμε σε μια γερασμενη Ελλαδα ..
Τι πιθανοτητες λες να εχει μια τετοια γενια (αυτη που απέμεινε δηλαδη ) που θα κατακλιζεται απο γερασμενα μυαλα και με τετοια αρνητικη επηροη απο ιντρνετ να παει καλα και οπως πραγματικα της αξιζει ?
Οτι αξιζει, κανεις δεν το αμφισβητεί ,αυτοι που εχουν ομως τις βασεις και τις ικανοτητες ολοενα και φευγουν ...
Εδω μενει και δημιουργειται μια αλλη γενιά πλεον και σε λιγα χρονια αυτη η γενια ουτε ελληνικα δεν θα μιλαει με τους ρυθμους που πανε οι δικες μας γεννήσεις ..
Ολα αυτα λοιπον εμενα με κανουν να απογοητευιμαι και προς θεου προλαβαινω κάποιους που θα κρατησουν μονο το τελευταιο που ειπα και το πανε στο ρατσισμο ..καμια σχεση .
Λαος ομως που ξεχνα τα ήθη ,εθιμα ,παραδοσεις,εχει ισοπεδώσει την έννοια της οικογενειας, της θρησκειας ,της ισοτητας ,το αναφερετο διακαιωμα να εισαι κοκκινος ,πρασινος ,μπλε κ.α δεν εχει κανενα μέλλον και σε εμας ολο αυτο ήδη αρχιζει και φαινεται ..
Θα βγούμε πολύ εκτός θέματος αν απαντήσω σε όλα αυτά. 😋
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα βγούμε πολύ εκτός θέματος αν απαντήσω σε όλα αυτά. 😋
Οχι και τοσο θα ελεγα εφοσον ολο αυτα που συζηταμε ειναι συνεπεια πολλών απο ολα αυτα που θιγουμε και ειναι καλο σε μια συζητηση να υπαρχει εξελιξη απο το αναμασαμε τα ιδια και τα ιδια με διαφορετικα λογια ;)

Επειτα μπορουμε αν το θελεις να μεταφερθουμε αλλου ή να μας μεταφερουν οπως κανουν οι διαχειριστες ,ελπιζω ομως τετοιες αποψεις να μην μπαινουν στα αρχεια του εκτος θεματος :P

Ολα καλα επιφυλασσομαι :air_kiss:
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εμένα το θέμα μου είναι και στο εξής. Οκ, έχεις αποφασίσει να κάνεις αυτή τη δουλειά. Σεβάσου αυτούς που σε ακολουθούν. Δείξε επαγγελματισμό σε όλα. Τί εννοώ; Σωστά ελληνικά. Εφόσον έχεις δημόσιο λόγο οφείλεις να τον σέβεσαι. Πολλοί δεν έχουν ούτε σωστή ορθογραφία, ούτε σωστή έκφραση, γραμματική, σύνταξη κλπ και δεν κάνουν και κάτι για αυτό προκειμένου να το διορθώσουν. Αυτό το πρόβλημα το είχα πάντα και με τους παρουσιαστές και πανελίστες στην τηλεόραση. Έπρεπε να πάει καλεσμένος ο ιατροδικαστής Λέων για να ακούσω επιτέλους να χρησιμοποιείται το "ως γιατρός που είμαι" αντί για το σαν. Όλο ακούω σαν άνθρωπος, σαν το ένα σαν το άλλο για να αυτοχαρακτηριστούν, όχι για να κάνουν παρομοίωση. Τα μικρά παιδιά λοιπόν που τους παρακολουθούν και τους ακολουθούν θα ακούσουν μια φορά το σωστό από το σχολείο και εκατό φορές το λάθος από αυτούς. Ε μαντέψτε ποιο από τα δύο θα τους μείνει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Καλά εδώ ούτε στην τηλεόραση ακούς σωστά ελληνικά. Θυμάμαι τον επίλογο μιας εκπομπής: "... βρίσκεται το υπερμεγέθη άγαλμα...". Καλά, πες ότι τα παιδιά που την παρουσίαζαν δεν είχαν γεννηθεί στην Ελλάδα, είχαν χρόνια στο εξωτερικό κ.λπ. Κανένας... μοντέρ δε βρέθηκε να το διορθώσει; Πόση προχειρότητα πια.
Αναφέρω την τηλεόραση γιατί μοιραία απευθύνεται σε μεγαλύτερο κοινό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα το θέμα μου είναι και στο εξής. Οκ, έχεις αποφασίσει να κάνεις αυτή τη δουλειά. Σεβάσου αυτούς που σε ακολουθούν. Δείξε επαγγελματισμό σε όλα. Τί εννοώ; Σωστά ελληνικά. Εφόσον έχεις δημόσιο λόγο οφείλεις να τον σέβεσαι. Πολλοί δεν έχουν ούτε σωστή ορθογραφία, ούτε σωστή έκφραση, γραμματική, σύνταξη κλπ και δεν κάνουν και κάτι για αυτό προκειμένου να το διορθώσουν. Αυτό το πρόβλημα το είχα πάντα και με τους παρουσιαστές και πανελίστες στην τηλεόραση. Έπρεπε να πάει καλεσμένος ο ιατροδικαστής Λέων για να ακούσω επιτέλους να χρησιμοποιείται το "ως γιατρός που είμαι" αντί για το σαν. Όλο ακούω σαν άνθρωπος, σαν το ένα σαν το άλλο για να αυτοχαρακτηριστούν, όχι για να κάνουν παρομοίωση. Τα μικρά παιδιά λοιπόν που τους παρακολουθούν και τους ακολουθούν θα ακούσουν μια φορά το σωστό από το σχολείο και εκατό φορές το λάθος από αυτούς. Ε μαντέψτε ποιο από τα δύο θα τους μείνει.
Οι πράξεις νομίζω μένουν...
Ας αφήσουμε λιγάκι αυτή την νοοτροπία ότι όσοι μιλάνε καλά ελληνικά είναι αυτοί που θα πρεπει να ακολουθούμε..

Δεν θα ξεχάσω ακόμα και σήμερα τον πατέρα του Γιακουμακη ...
Βγήκε και μίλησε, μπορεί να μην χρησιμοποίησε ποτέ σωστά ελληνικά αλλά αυτή η μεγαλοψυχία, η ταπεινοτητα και όλο αυτό που έλαβα εγώ προσωπικά από αυτόν τον άνθρωπο δεν πρόκειται να το ξεχάσω ποτέ..

Ας είχανε σωστά πρότυπα όλα αυτά τα παιδιά και ας μπερδευαν πολλά.. ;) :)
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ. Μιλάω για όσους ασχολούνται επαγγελματικά με πράγματα που έχουν να κάνουν με τον δημόσιο λόγο. Αλλιώς δε θα εξυμνούσαμε μέχρι και σημερά την επί Φρέντυ Γερμανού εποχή, όπου ένα από τα κυριότερα χαρακτηριστικά της ήταν ο σωστός λόγος. Με αυτή τη λογική και στις πανελλήνιες στην έκθεση αλλά και στο σχολείο γενικότερα δε θα έπρεπε να βαθμολογούνται και να διδάσκονται όλα τα παραπάνω που προανέφερα.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,538 μηνύματα.

Να τους δίνουμε ευκαιρίες να επιλύουν προβλήματα χωρίς να δίνουμε ιδιαίτερο βάρος στο αποτέλεσμα: Δεν πειράζει να κάνουν λάθη, π.χ., να αποτύχουν σε ένα σχολικό διαγώνισμα. Είναι σημαντικότερο να τους δώσουμε τα εργαλεία να κάνουν τις δικές τους επιλογές στη ζωή και να βρίσκουν λύσεις στα προβλήματά τους, επιβραβεύοντάς τα για την προσπάθεια και παρακινώντας τα να συνεχίσουν να διεκδικούν τους στόχους τους.


KAI

Να τους δώσουμε την ευκαιρία να ανακαλύψουν τον κόσμο έξω από το δικό μας μικρόκοσμο: Να τα φέρουμε σε επαφή, με διάφορα μέσα και ανάλογα με την ηλικία τους, με ό,τι υπάρχει πέρα από το στενό κύκλο της οικογένειας και των φίλων μας. Να εξοικειωθούν με ανθρώπους και καταστάσεις που υπερβαίνουν χαρακτηριστικά όπως εθνικότητες και θρησκείες, ανοίγοντας το δρόμο για την εξέλιξή τους σε άτομα που όχι, απλά, θα ανέχονται το «διαφορετικό» αλλά θα το αγκαλιάζουν και θα μαθαίνουν από αυτό.


Ποσο μπροστά είμαι ! :D
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Σε εμένα πηγαίνει αυτό; Αν ναι, δεν ξέρω γιατί δεν γίνομαι κατανοητή σε αυτό που λέω. Ούτε είπα πουθενά πως εγώ η ίδια είμαι αλάνθαστη. Έκανα, κάνω και θα κάνω λάθη στα ελληνικά αλλά με τα χρόνια θεωρώ πως το έχω βελτιώσει και θα συνεχίσω να προσπαθώ για να τα μιλάω ακόμα καλύτερα. Ούτε είπα πουθενά να μην κάνουν λάθη οι μαθητές.
Αλλά αλήθεια πώς θα μας φαινόταν αν ένας πρωθυπουργός (που είναι το επάγγελμα του τέτοιο που έχει κατεξοχήν δημόσιο λόγο) έβγαινε στην τηλεόραση και δεν ήξερε να μιλήσει; Κι αυτός είναι influencer υπό μία έννοια. Τον Τσίπρα τον είχαν "σταυρώσει" τα media για τα αγγλικά του κι ο άνθρωπος έκανε μαθήματα και την επόμενη φορά που μίλησε ήταν αισθητά καλύτερος. Που δεν είναι κι η μητρική του στην τελική. Δεν το παραμέλησε ο άνθρωπος, προσπάθησε να βελτιώσει αυτή του την αδυναμία. Γιατί είναι η δουλειά του τέτοια.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,538 μηνύματα.
Σε εμένα πηγαίνει αυτό; Αν ναι, δεν ξέρω γιατί δεν γίνομαι κατανοητή σε αυτό που λέω. Ούτε είπα πουθενά πως εγώ η ίδια είμαι αλάνθαστη. Έκανα, κάνω και θα κάνω λάθη στα ελληνικά αλλά με τα χρόνια θεωρώ πως το έχω βελτιώσει και θα συνεχίσω να προσπαθώ για να τα μιλάω ακόμα καλύτερα. Ούτε είπα πουθενά να μην κάνουν λάθη οι μαθητές.
Αλλά αλήθεια πώς θα μας φαινόταν αν ένας πρωθυπουργός (που είναι το επάγγελμα του τέτοιο που έχει κατεξοχήν δημόσιο λόγο) έβγαινε στην τηλεόραση και δεν ήξερε να μιλήσει; Κι αυτός είναι influencer υπό μία έννοια. Τον Τσίπρα τον είχαν "σταυρώσει" τα media για τα αγγλικά του κι ο άνθρωπος έκανε μαθήματα και την επόμενη φορά που μίλησε ήταν αισθητά καλύτερος. Που δεν είναι κι η μητρική του στην τελική. Δεν το παραμέλησε ο άνθρωπος, προσπάθησε να βελτιώσει αυτή του την αδυναμία. Γιατί είναι η δουλειά του τέτοια.

χαχα οχι βρε ! Δεν το ποσταρα για να στην πώ... απλά επειδη πριν εγραψα κάποια πραγματα και κατα τυχη επεσα πανω σε αυτο το αρθρο τωρα κ ειδα οτι κάποιες σκέψεις μου ταιριαζουν με τις συμβουλες που δινουν οι ψυχολογοι του Χάρβαρντ , χάρηκα και το ποσταρα. Αποκλειστικα για μενα ειναι αυτό ! Και βεβαια το αρθρο οποιος θέλει να ανατρέξει.

Εχεις απολυτο δίκιο η δημοσια εικονα θέλει δουλειά... ειδικα οταν εμφανίζεσαι, θέλει να προσεχεις τα ελληνικα σου τη γραφη σου , τη καθαριοτητα , το ντυσιμο το στυλ τΑ ΠΑΝΤΑ. Αν ρωτάς εμένα.

Μια χαρά γράφεις. Συμφωνώ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπα εγώ. Μιλάω για όσους ασχολούνται επαγγελματικά με πράγματα που έχουν να κάνουν με τον δημόσιο λόγο. Αλλιώς δε θα εξυμνούσαμε μέχρι και σημερά την επί Φρέντυ Γερμανού εποχή, όπου ένα από τα κυριότερα χαρακτηριστικά της ήταν ο σωστός λόγος. Με αυτή τη λογική και στις πανελλήνιες στην έκθεση αλλά και στο σχολείο γενικότερα δε θα έπρεπε να βαθμολογούνται και να διδάσκονται όλα τα παραπάνω που προανέφερα.
Ναι αλλα εδώ μιλάμε για τους influ σωστα ?
Αυτούς δεν κρίνουμε κατά κάποιο τρόπο?

Αν κάποιος κάνει σωστά την δουλειά του ,οποια είναι αυτή θα πρεπει να δώσουμε βάση σε αυτά που είπες?

Φυσικά και συμφωνώ σε αυτό που λες ...
Αλλά δημόσιο λόγο πλέον έχουν σχεδόν όλοι :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Να τους δίνουμε ευκαιρίες να επιλύουν προβλήματα χωρίς να δίνουμε ιδιαίτερο βάρος στο αποτέλεσμα: Δεν πειράζει να κάνουν λάθη, π.χ., να αποτύχουν σε ένα σχολικό διαγώνισμα. Είναι σημαντικότερο να τους δώσουμε τα εργαλεία να κάνουν τις δικές τους επιλογές στη ζωή και να βρίσκουν λύσεις στα προβλήματά τους, επιβραβεύοντάς τα για την προσπάθεια και παρακινώντας τα να συνεχίσουν να διεκδικούν τους στόχους τους.

KAI

Να τους δώσουμε την ευκαιρία να ανακαλύψουν τον κόσμο έξω από το δικό μας μικρόκοσμο: Να τα φέρουμε σε επαφή, με διάφορα μέσα και ανάλογα με την ηλικία τους, με ό,τι υπάρχει πέρα από το στενό κύκλο της οικογένειας και των φίλων μας. Να εξοικειωθούν με ανθρώπους και καταστάσεις που υπερβαίνουν χαρακτηριστικά όπως εθνικότητες και θρησκείες, ανοίγοντας το δρόμο για την εξέλιξή τους σε άτομα που όχι, απλά, θα ανέχονται το «διαφορετικό» αλλά θα το αγκαλιάζουν και θα μαθαίνουν από αυτό.


Ποσο μπροστά είμαι ! :D
Το τερμάτισες πραγματικα εσύ :bleh::bleh:

Ξεκίνα από τα πιο λάιτ αλλιώς θα το κάψεις :lol:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,538 μηνύματα.
Ναι αλλα εδώ μιλάμε για τους influ σωστα ?
Αυτούς δεν κρίνουμε κατά κάποιο τρόπο?

Αν κάποιος κάνει σωστά την δουλειά του ,οποια είναι αυτή θα πρεπει να δώσουμε βάση σε αυτά που είπες?

Φυσικά και συμφωνώ σε αυτό που λες ...
Αλλά δημόσιο λόγο πλέον έχουν σχεδόν όλοι :)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Το τερμάτισες πραγματικα εσύ :bleh::bleh:

Ξεκίνα από τα πιο λάιτ αλλιώς θα το κάψεις :lol:

marieclaire for life <3
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Εγώ ξεκίνησα το θέμα για τους influencers και το influencer marketing και αναφέρθηκα σε μία instagrammer. Μετέπειτα αναφέρθηκα σε δημοσιογράφους, γιατρούς και πολιτικούς για να υπογραμμίσω τη σημασία που έχει (για εμένα) το να χειρίζεται ένας, που θέλει να λέγεται επαγγελματίας κι έχει δημόσιο λόγο (όπως έγραψα κι εξαρχής), σωστά τα ελληνικά. Μπορεί το παράδειγμα μου να μην ήταν εύστοχο, δεν ξέρω τί να πω.

Εν πάση περιπτώσει, αυτοί για τους οποίους άνοιξα το θέμα είναι Brand Names σε όρους marketing. Είναι σαν επιχειρήσεις. Και το να μην ξέρουν να μιλάνε και να γράφουν σωστά τα ελληνικά την ώρα που διαφημίζουν και προωθούν κάτι είναι τόσο άστοχο, όσο το να ήταν ανορθόγραφη και γεμάτη λάθη η ιστοσελίδα, το Instagram κι οι συσκευασίες της Coca Cola (τυχαίο παράδειγμα).
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Αφού αυτό προβάλλεται τώρα, αυτό θα σου πουν. Αν ζούσαμε στις μπασκετικές δόξες του '80 θα σου έλεγαν μπασκετμπολίτστας. Ούτε το ένα ούτε το άλλο όμως είναι για όλους.
Εγώ πιστεύω ότι είναι και θέμα των γονιών . Γιατί κάπου θα κράξουμε την τραπ, το σεφερλή, το ανορεξικό μοντέλο , τα ριάλιτι , την Μενεγάκη και τελειωμό δεν έχει , αλλά είναι και θέμα των γονιών όλα αυτά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,538 μηνύματα.
Ε καλά ημουν σίγουρη ,εσύ καλό μου και τον ψυχολογο θα τον βγάλεις με ψυχολογικά στο τέλος :bleh:

Εμένα θα μου έλεγε μια χαρά είσαι βγες έξω να χάρεις τη ζωή και θα του έλεγα ευχαριστώ το κάνω ήδη.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα θα μου έλεγε μια χαρά είσαι βγες έξω να χάρεις τη ζωή και θα του έλεγα ευχαριστώ το κάνω ήδη.
Δεν είμαι και τόσο σίγουρη από την μικρή εμπειρία που έχω...

Μάλλον θα ήταν η μόνη που θα σου έλεγε ξάπλωσε αλλά για άλλο λόγο, έχουμε δουλίτσα εδώ που μάλλον πρεπει να αρχίσει από πολύ παλιά :lol:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Eκπομπή του vice για τους influencer.

To προβάλανε 1:30 η ώρα το βράδυ στον αντ1....
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αν το δείτε από την πλευρά των επιχειρήσεων, οι influencers είναι ένας πολύ έξυπνος τρόπος διαφήμισης και προώθησης των προϊόντων. Ούτε διαφημιστικές καμπάνιες, ούτε αφίσες, ούτε τίποτα. Στέλνει η εταιρία 5 μπουκάλια πατσαβουρόκρεμα στην μέση Τούνη---> τα βάζει πάνω στη μούρη της ενώ βγάζει video --->...--->profit!

Οι επιχειρήσεις και ο καπιταλισμός είναι οι κερδισμένοι. Χεστηκαμε για την κοινωνία.
Το πρόβλημα είναι ότι οι influencers επειδή αποκτούν ξαφνικά μία φήμη κι ένα κοινό που δεν μπορούν να διαχειριστούν, νομίζουν ότι μπορούν να επηρεάσουν την κοινή γνώμη (κυρίως στα κοινωνικά ζητήματα). Το κοινό είναι το ίδιο με αυτό που πριν 30 χρόνια έπαιρνε απορρυπαντικό ξεξασπρέξ επειδή "έτσι το λέει στην τηλεόραση".
Απλώς τώρα μάς κακοφαινεται γιατί βλέπουμε τους ηλίθιους μαζεμένους στο ίντερνετ.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι ότι οι influencers επειδή αποκτούν ξαφνικά μία φήμη κι ένα κοινό που δεν μπορούν να διαχειριστούν, νομίζουν ότι μπορούν να επηρεάσουν την κοινή γνώμη (κυρίως στα κοινωνικά ζητήματα).
Διαφωνώ οι influencer μια χαρά μπορούν να διαχειριστούν το κόσμο. Κάποιοι ηθοποιοί και τηλεοπτικοί αστέρες που αποκτούν δημοσιότητα απότομα δεν μπορούν και φτάνουν στο σημείο να λένε ότι πληρώνονται λίγο (600 ευρώ)... Ότι με τη δημοσιότητα που αποκτούν βγάζουν τα δεκαπλάσια δεν το λένε όμως.

Οι influencer αντίθετα το χτίσανε τον κόσμος μόνοι τους και απέκτησαν την φήμη σταδιακά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top