iOS ή Android;

Ποιο λειτουργικό προτιμάτε να έχει το smartphone σας;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 58)
  • Android

  • iOS

  • Άλλο (Διευκρινίστε)

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε δεν έχουν/θέλουν όλοι να δίνουν 1100+ ευρώ σε κινητό. Ακόμη κι αν μπορούν να κάνουν απόσβεση κρατώντας το άνετα μια 5ετία, που έχουν και υποστήριξη iOS.
Μα σε βαθος χρονου δινουν περισσότερα χρήματα για τα άλλα τα φτωχάντζικα
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Μα σε βαθος χρονου δινουν περισσότερα χρήματα για τα άλλα τα φτωχάντζικα

Μαζί σου σε αυτό! Απλά, οι περισσότεροι που έχουν ήδη Android σκέφτονται με βάση την εμπειρία τους, ότι το κινητό πρέπει να φεύγει στη διετία-τριετία. Και καθόλου δεν τους αδικώ. Μετά την τριετία είναι πάπαλα, κυρίως από software.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.
Εγώ πάντως πήρα iPhone και ησύχασα.

It just works!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για αυτό παίρνουμε πίξελ 😜 Σκεφτόμουν να μην κάνω ακόμα αναβάθμιση σε νέο κινητο αλλά το πίξελ 6 φαίνεται ότι θα είναι απίστευτο. Το πίξελ 3 πάει σφαίρα πάντως. Κανένα θέμα και παίρνει ακόμα μια αναβάθμιση φέτος. Για του χρόνου δεν ξέρω.
chrome_2020-10-05_13-30-35-1.png

Και τα pixel λίγο έχουν. Τουλάχιστον αυτά τα 3 χρόνια είναι major updates που το κινητό τα παίρνει στην ώρα του.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
View attachment 82759
Και τα pixel λίγο έχουν. Τουλάχιστον αυτά τα 3 χρόνια είναι major updates που το κινητό τα παίρνει στην ώρα του.
5 χρονια ποιος εχει κινητο ομως; Η μπαταρια τα φτυνει, η οθονη χανει φωτεινοτητα, το κινητο σερνεται. Οι περισσοτεροι στον περιγυρο μου εχουν iphone και το αλλαζουν καθε 2-3 χρονια. Οσοι δεν το αλλαζουν βριζουν γιατι κολλαει και ειναι συνεχεια με τον φορτιστη στο χερι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Android γιατί είναι το κινητό της φτωχαδιας.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Yes!! Το IOS είναι κλειστό σύστημα και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.
Δε νομίζω ότι η πλειοψηφία των Androidάκηδων χρειάζονται root δικαιώματα για να περάσουν εφαρμογές εκτός google play, etc.
Επίσης, μην κολλάς στο κινητό μόνο. Σκέψου ότι το οικοσύστημα μπορεί να είναι ακουστικά, smartwatch, MacBook, iPad, etc. Όλα αυτά δουλεύουν φίνα μεταξύ τους μετά το iOS 13. Το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία και χρήση, καθώς τα έχω όλα συνδεδεμένα μεταξύ τους.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω ότι η πλειοψηφία των Androidάκηδων χρειάζονται root δικαιώματα για να περάσουν εφαρμογές εκτός google play, etc.
Επίσης, μην κολλάς στο κινητό μόνο. Σκέψου ότι το οικοσύστημα μπορεί να είναι ακουστικά, smartwatch, MacBook, iPad, etc. Όλα αυτά δουλεύουν φίνα μεταξύ τους μετά το iOS 13. Το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία και χρήση, καθώς τα έχω όλα συνδεδεμένα μεταξύ τους.
Εδω δεν εχουν να παρουν το iphone ρε συ θα παρουν κι αλλα apple products?
Πριν με κραξατε εσεις αναφερατε την τιμη δεν σας λεω φτωχους (εν προκειμενω)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Εδω δεν εχουν να παρουν το iphone ρε συ θα παρουν κι αλλα apple products?
Πριν με κραξατε εσεις αναφερατε την τιμη δεν σας λεω φτωχους (εν προκειμενω)
Καμία σχέση έχω ξοδέψει σε κινητά πολύ περισσότερα χρήματα από ότι εσύ. Που ειναι το κακο το να μην εχει καποιος να παρει Iphone;; Δηλαδη ειναι κατωτερος στα ματια σου αν καποιος δεν εχει Apple device;;
 

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Εδω δεν εχουν να παρουν το iphone ρε συ θα παρουν κι αλλα apple products?
Πριν με κραξατε εσεις αναφερατε την τιμη δεν σας λεω φτωχους (εν προκειμενω)
Ε μα κι εσύ ρε Χριστινέλ μην είσαι τόσο αυστηρή μαζί μας. Η συζήτηση πλέον είναι για το iOS/Android σαν οικοσύστημα, κι όχι το ποσό κοστίζει και αν κάποιος μπορεί/θέλει να αγοράσει προϊόντα της apple.

Εγώ παραθέτω την εμπειρία μου από το οικοσύστημα, έχοντας αρκετές συσκευές iOS στην κατοχή μου συνδεδεμένες μεταξύ τους, δεν ήρθα να το παίξω πλούσιος.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καμία σχέση έχω ξοδέψει σε κινητά πολύ περισσότερα χρήματα από ότι εσύ. Που ειναι το κακο το να μην εχει καποιος να παρει Iphone;; Δηλαδη ειναι κατωτερος στα ματια σου αν καποιος δεν εχει Apple device;;
Πρώτον δεν ξέρεις τι εχω ξοδέψει και τι οχι.
Δεύτερον δεν είπα πουθενά πως είναι κακο.
Τρίτον δεν είπα ποτέ πως καποιος είναι κατώτερος.

Πάμε τώρα να κάνω ανάλυση αυτού που είπα: Πριν κάποιος ανέφερε την τιμή ως disadvantage και είπα πως επειδή και τα υπόλοιπα προϊόντα ειναι πιο ακριβα οπως ενα Mac αν δεν εχεις γενικα χρηματα να διαθεσεις στο ενα δεν θα εχεις να τα διαθεσεις στο οικοσυστημα της Apple.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Πρώτον δεν ξέρεις τι εχω ξοδέψει και τι οχι.
Δεύτερον δεν είπα πουθενά πως είναι κακο.
Τρίτον δεν είπα ποτέ πως καποιος είναι κατώτερος.

Πάμε τώρα να κάνω ανάλυση αυτού που είπα: Πριν κάποιος ανέφερε την τιμή ως disadvantage και είπα πως επειδή και τα υπόλοιπα προϊόντα ειναι πιο ακριβα οπως ενα Mac αν δεν εχεις γενικα χρηματα να διαθεσεις στο ενα δεν θα εχεις να τα διαθεσεις στο οικοσυστημα της Apple.

Γενικά τα Apple products είναι overpriced απλά πουλάει Brand και όχι χαρακτηριστικά. Τα ίδια που έκανα με το IPhone, τα ίδια και περισσότερα κάνω με το Galaxy S20 με 450€ λιγότερα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκάσω 1.300 σε iphone ( πράγμα που έκανα με το X) όταν με 800€ παίρνω το Galaxy S line που είναι εξίσου καλό με πολύ περισσότερες ελευθερίες.

Στο Mac που λες εκεί αλλάζει, πιστεύω ότι στο κομμάτι που αξίζει η Apple και δεν έχει αντίπαλο είναι στον τομέα τον PC/ Laptop. Έχουμε σαν οικογένεια MAC Book pro 2019 και είναι όντως σε άλλο level.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
5 χρονια ποιος εχει κινητο ομως; Η μπαταρια τα φτυνει, η οθονη χανει φωτεινοτητα, το κινητο σερνεται. Οι περισσοτεροι στον περιγυρο μου εχουν iphone και το αλλαζουν καθε 2-3 χρονια. Οσοι δεν το αλλαζουν βριζουν γιατι κολλαει και ειναι συνεχεια με τον φορτιστη στο χερι.
To δικό μου είναι κινητό 5ετίας (iPhone 7) και το πήρα την επόμενη χρονιά αφού βγήκε. Το έχω 4 χρόνια και θα το κρατήσω και του χρόνου αφού θα πάρει το νέο iOS. Του άλλα μπαταρία στο επίσημο στα 2 χρόνια.

Το μόνο αρνητικό είναι η αυτονομία του και ότι δεν έχει ασύρματη φόρτιση. Αυτά τα 2 όμως τα είχα από τη πρώτη στιγμή. Το κινητό πάει όσο smooth όσο όταν το αγόρασα. Γενικά το τελευταίο iPhone που σερνόταν από update και όχι από φθορά μπαταρίας ήταν το iPhone 5.

Το 90% όσους τους σέρνεται το iPhone είναι επειδή άλλαξαν την μπαταρία ή οθόνη σε ανεπίσημο ή το πήραν μεταχειρισμένο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικά τα Apple products είναι overpriced απλά πουλάει Brand και όχι χαρακτηριστικά. Τα ίδια που έκανα με το IPhone, τα ίδια και περισσότερα κάνω με το Galaxy S20 με 450€ λιγότερα. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να σκάσω 1.300 σε iphone ( πράγμα που έκανα με το X) όταν με 800€ παίρνω το Galaxy S line που είναι εξίσου καλό με πολύ περισσότερες ελευθερίες.
To X θα παίρνει update όταν το Galaxy S που το πήρες 2 χρόνια μετά σου σταματήσει να υποστηρίζεται. Αν εξαιρέσεις τη μπαταρία μια χαρά είναι το Χ. Μετά από τόσα χρονια και δεν φαίνεται παλιό σχεδιαστικά.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 90% όσους τους σέρνεται το iPhone είναι επειδή άλλαξαν την μπαταρία ή οθόνη σε ανεπίσημο ή το πήραν μεταχειρισμένο.
Εδώ κρύβεται όλη η αλήθεια.
Για να μην μιλήσω για το tech support της Apple σε SW ζητήματα σε βοηθάνε τηλεφωνικά ακόμα και για vintage devices τύπου iphone 4.
Δεν συγκρίνεται η Apple και τα προϊόντα της με καμία αλλη εταιρεία.
Εξαιρετικά υψηλή ποιότητα προϊόντων και υπηρεσιών.
Δεν χωράει καμία σύγκριση.
 
Top