[Apple] iPhone

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ηταν να παρω iphone αλλα προτιμησα omnia και δεν το μετανιωνω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Έχω το iPhone 3GS.Εντάξει καλό είναι αλλά για συγκεκριμένα πράγματα.Είναι καλό για πλοήγηση στο ιντερνετ,για εφαρμογές και μουσική.Από εφαρμογές και παιχνίδια μπορείς να βρεις τα πάντα.Ωστόσο τα κολληματα που έχει η apple με έχουν κάνει να την αντιπαθησω κάπως.Το να αρνείται πεισματικά να βάλει Bluetooth πχ και να μου βάζει μέσα στο κινητό κάτι αχρηστες λειτουργίες οπως το voice control απλά και μόνο για να προκαλέσει εντυπώσεις αυτό με εκνευριζει.Η υποστήριξη είναι κακή,για να αλλάξεις μπαταρία θέλει να το στείλεις σε αντιπροσωπεια τη στιγμή που σε οποιοδήποτε αλλο κινητό απλώς βγάζεις το καπάκι και βάζεις τη καινούργια.Η τιμή του είναι επίσης πολύ ψηλή.Σίγουρα το επόμενο μου κινητό δεν θα είναι apple χωρίς να σημαίνει ότι απογοητεύτηκα από αυτά που προσφέρει.Αλλά μάλλον θα ήταν καλύτερα ένα iPod touch.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Εδώ στην Αφρική κάνουν σχετικά φθηνά...

Και στην Αμερική πόσο θα κάνουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Εδώ στην Αφρική κάνουν σχετικά φθηνά...

Και στην Αμερική πόσο θα κάνουν?
Αν βρεις το κινητό φτηνό σημαίνει ότι πωλείται κλειδωμενο σε μια συγκεκριμένη εταιρία κινητής τηλεφωνίας και το αγοράζεις σε συμβόλαιο υποχρεωτικά(κάτι σαν να το παίρνεις με σύνδεση).Δεν στο πουλάνε σκέτο σαν συσκευή δλδ αλλά στο δίνουν σε ένα προγραμμα και κλειδωμενο δλδ λειτουργεί μόνο με μια συγκεκριμένη κάρτα sim και με καμία αλλη.Στην Αμερική με αυτόν τον τροπο πουλιέται και σε πολλές αλλες χώρες επίσης.Ευτυχώς στην Ελλάδα μπορείς να το πάρεις σκέτο αλλά τότε η τιμή του είναι ψηλή δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emile

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Emile αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ναι όμως εδώ κάνει αρκετά (350-500? αναλόγως η έκδοση) για να είναι με συμβόλαιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν βρεις το κινητό φτηνό σημαίνει ότι πωλείται κλειδωμενο σε μια συγκεκριμένη εταιρία κινητής τηλεφωνίας και το αγοράζεις σε συμβόλαιο υποχρεωτικά(κάτι σαν να το παίρνεις με σύνδεση).Δεν στο πουλάνε σκέτο σαν συσκευή δλδ αλλά στο δίνουν σε ένα προγραμμα και κλειδωμενο δλδ λειτουργεί μόνο με μια συγκεκριμένη κάρτα sim και με καμία αλλη.Στην Αμερική με αυτόν τον τροπο πουλιέται και σε πολλές αλλες χώρες επίσης.Ευτυχώς στην Ελλάδα μπορείς να το πάρεις σκέτο αλλά τότε η τιμή του είναι ψηλή δυστυχώς.

και εγώ από Αμερική πήρα το δικό μου. Eίναι κλειδωμένο αλλά ξεκλειδώνει εύκολα με software και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Αν δεν μπορείς να κάνεις ένα jailbreak στο Iphone καλό είναι να μην το αγοράσεις γιατί έτσι θα μπορείς να βάλεις μόνο free εφαρμογές (που είναι βλακίες) και όχι σπασμένες. Αν το ξεκλειδώσεις θα μπορείς εύκολα να βάλεις ένα σωρό εφαρμογές (αξίας πολλών ευρώ τσάμπα και δεν θα βαρεθείς ποτέ το κινητό. Αντιθέτως θα το βαρεθείς πάνω στο μήνα και θα κλαις τα λεφτά σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
δηλαδή αν το βρω unlocked θα κάνει η ΜΤΝ (κυπριακή) ;;

από το ebay από χρήστη 100% αξιοπιστίας το βρήκα πριν λίγες μέρες 350 ευρώπουλα!!

δηλαδή unlocked κάνει οποιαδήποτε σιμ; αυτό ρωτάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δηλαδή αν το βρω unlocked θα κάνει η ΜΤΝ (κυπριακή) ;;

από το ebay από χρήστη 100% αξιοπιστίας το βρήκα πριν λίγες μέρες 350 ευρώπουλα!!

δηλαδή unlocked κάνει οποιαδήποτε σιμ; αυτό ρωτάω.


Ναι.. το έχω δοκιμάσει με την MTN (πήγα στρατό στην Κύπρο) κιόλας τρέχει μια χαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
δηλαδή αν το βρω unlocked θα κάνει η ΜΤΝ (κυπριακή) ;;

από το ebay από χρήστη 100% αξιοπιστίας το βρήκα πριν λίγες μέρες 350 ευρώπουλα!!

δηλαδή unlocked κάνει οποιαδήποτε σιμ; αυτό ρωτάω.

Και locked να το βρεις πάλι να το πάρεις.Συνήθως όταν το πουλάνε unlocked βάζουν και 30E-50E παραπάνω...για μια δουλειά(unlock) που δεν παίρνει πάνω από 3 λεπτά και μπορείς να το κάνεις και μόνος σου.

Καλό θα ήταν βέβαια να κοιτάξεις το --> www.iphonehellas.gr <--- πριν το αγοράσεις και να πληροφορηθείς ΠΛΗΡΩΣ.Όταν βρεις μια καλή προσφορά γράψε τα χαρακτηριστικά σε ένα topic για να σε βοηθήσουν και αυτό το λέω διότι για την ώρα το 3Gs δεν έχει ξεκλειδωθεί πλήρως(υπάρχει πρόβλημα σε όσα έρχονται στο κουτί με firmware 3.1),βέβαια εντός 2 ημερών τα πράγματα μπορεί(σίγουρα) να έχουν αλλάξει και να έχει βρεθεί λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
και εγώ από Αμερική πήρα το δικό μου. Eίναι κλειδωμένο αλλά ξεκλειδώνει εύκολα με software και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.
Αν δεν μπορείς να κάνεις ένα jailbreak στο Iphone καλό είναι να μην το αγοράσεις γιατί έτσι θα μπορείς να βάλεις μόνο free εφαρμογές (που είναι βλακίες) και όχι σπασμένες. Αν το ξεκλειδώσεις θα μπορείς εύκολα να βάλεις ένα σωρό εφαρμογές (αξίας πολλών ευρώ τσάμπα και δεν θα βαρεθείς ποτέ το κινητό. Αντιθέτως θα το βαρεθείς πάνω στο μήνα και θα κλαις τα λεφτά σου
Φυσικά και το έχω κάνει jailbreak το κινητό από τη πρώτη μέρα που το πήρα και έχω βάλει πολλές εφαρμογές κλπ.Απλώς ανέφερα αυτό που έχει σημασία,ότι δηλαδή αν το κινητό το δίνουν φτηνά κατά πάσα πιθανότητα δίνεται με συμβόλαιο.Για το ότι ξεκλειδώνεται φυσικά και το ξέρω.

Κάτι ακόμα από τα μείον του κινητού είναι η μπαταρία.Έχει τραγική μπαταρία και αν το χρησιμοποιείς πολύ το κινητό για εφαρμογές,παιχνίδια,wifi ιντερνετ κλπ θέλει οπωσδήποτε να το φορτίζεις 1 πολλές φορές και 2 φορές την ημέρα.Εμένα με κούρασε πολύ αυτό το πράγμα.

Jailbreak γινεται κανονικά και στην 3.1(εγώ έκανα αναβάθμιση μέσω itunes στην 3.1 και μετά πάλι jailbreak).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Jailbreak γινεται κανονικά και στην 3.1(εγώ έκανα αναβάθμιση μέσω itunes στην 3.1 και μετά πάλι jailbreak).

Σε όσα κινητά αγοράστηκαν με προεγκατεστημένη την 3.1 δεν γίνεται jailbreak/unlock,για την ώρα βέβαια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Σε όσα κινητά αγοράστηκαν με προεγκατεστημένη την 3.1 δεν γίνεται jailbreak/unlock,για την ώρα βέβαια :P
Ναι οκ και εγώ με την 3.0 το πήρα και μετά αναβάθμισα στην 3.1
Νομίζω ότι όλα τα πρώτα κομμάτια που βγήκαν είχαν την 3.0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abracadabra!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η abracadabra! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
ΟΚ σας ευχαριστώ πολύ!! :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εχω ενα μικρο διλημμα.τωρα εχω το lg cookie αλλα ενας φιλος μου μου πουλαει το iphone σχεδον καινουργιο 280 τι να κανω????να μαζεψω λεφτα να το παρω η να περιμενω να παρω καποιο καλυτερο??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
εγω για i-phone λεφτα δεν θα εδινα...με τιποτα...η συσκευη sucks κανονικα...

δεν εχει αναφορα παραδωσης στα μηνυματα :doingggggg no1

δεν εχει βιντεο κληση και κανει 600euro : doingggggg no2

για να μπορεσεις να στειλεις και να λαβεις τραγουδια και ολα τα υπολοιπα θες jailbreak αλλιος τα bluetooth δεν δουλευουν... :doinggggggg no3

πραγματικα αυτη την συσκευη την πληρωνεις 600euro μονο και μονο επειδη εχει το μιλαρακι πισω και ειναι apple....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
εγω για i-phone λεφτα δεν θα εδινα...με τιποτα...η συσκευη sucks κανονικα...

δεν εχει αναφορα παραδωσης στα μηνυματα :doingggggg no1

δεν εχει βιντεο κληση και κανει 600euro : doingggggg no2

για να μπορεσεις να στειλεις και να λαβεις τραγουδια και ολα τα υπολοιπα θες jailbreak αλλιος τα bluetooth δεν δουλευουν... :doinggggggg no3

πραγματικα αυτη την συσκευη την πληρωνεις 600euro μονο και μονο επειδη εχει το μιλαρακι πισω και ειναι apple....

Καλά προφανώς δεν έχεις ιδέα τι λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
και me3iko ειπα οτι ενας φιλος μ το πουλαει 280 ευρω....αλλες γνωμες????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Καλά προφανώς δεν έχεις ιδέα τι λες.

oχι εχω ιδεα...εχω δουλεψει το i-phone και για αρκετες ημερες....αμα μπορεις διαψευσε με στα specs που ανεφερα οτι εχει ελληψη !!!!

το ξερω παυλο...απλα εγω σου ειπα την γνωμη μου για το i-phone...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγω για i-phone λεφτα δεν θα εδινα...με τιποτα...η συσκευη sucks κανονικα...

δεν εχει αναφορα παραδωσης στα μηνυματα :doingggggg no1

δεν εχει βιντεο κληση και κανει 600euro : doingggggg no2

για να μπορεσεις να στειλεις και να λαβεις τραγουδια και ολα τα υπολοιπα θες jailbreak αλλιος τα bluetooth δεν δουλευουν... :doinggggggg no3

πραγματικα αυτη την συσκευη την πληρωνεις 600euro μονο και μονο επειδη εχει το μιλαρακι πισω και ειναι apple....


το iphone είναι ο πρωτοπόρος όλα τα άλλα ακολουθούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εγω για i-phone λεφτα δεν θα εδινα...με τιποτα...η συσκευη sucks κανονικα...

δεν εχει αναφορα παραδωσης στα μηνυματα :doingggggg no1

δεν εχει βιντεο κληση και κανει 600euro : doingggggg no2

για να μπορεσεις να στειλεις και να λαβεις τραγουδια και ολα τα υπολοιπα θες jailbreak αλλιος τα bluetooth δεν δουλευουν... :doinggggggg no3

πραγματικα αυτη την συσκευη την πληρωνεις 600euro μονο και μονο επειδη εχει το μιλαρακι πισω και ειναι apple....

Για το πρώτο, εγώ βρήκα αυτό https://mynextphone.gr/iphone-delivery-report-is-out-3422/

Θέλει j/b βέβαια για να τρέχεις homebrew, αλλα φαντάζομαι παρόμοια προγράμματα υπάρχουν και στο applestore χωρίς να χρειάζεσαι j/b.

Πάντως, όσον αφορά για τα λεφτά, τις δυνατότητες του σε (ισχύ) hardware περνάει πλεον μόνο το n900 (που είναι και πιο ακριβό). Λείπεται πράγματα που έρχονται στάνταρντ σε άλλα φθηνότερα κινητά (όπως πχ οι πολύ καλοί φακοί των nokia) αλλα νομίζω οτι το πλήθος των εφαρμογών και δυνατοτήτων του hardware του και η ευκολία με την οποία μπορείς να φτιάξεις εφαρμογή για αυτό δικαιολογεί εν μέρει τα χρήματα του (αν και ναι, θα μπορούσε να ναι πιο φθηνό πιστεύω). Αυτή τη στιγμή, το μόνο κινητό που παίζει να ναι καλύτερο απο το iphone (αλλα δεν είναι ακριβώς κινητό, και δεν έχει Xeon flash, duh) είναι το n900 της nokia.

Πάντως σαν κινητό, δεν θα το έπαιρνα το iPhone, αν συζητούσαμε για το iphod touch πάντως, θα το σκεφτόμουν. Το πλήθος των εφαρμογών για αυτά είναι τεράστιο, χώρια που το i{Phone, Pod touch} είναι η πιο δημοφιλής παιχνιδομηχανή χειρός αυτή τη στιγμή.

( μου χει κινήσει το ενδιαφέρον και το Monotouch )

Αυτό με τις ελλείψεις πάντως ποτέ δεν το κατάλαβα. Δηλαδή το να προσθέσουν ένα καλύτερο φακό, ή ένα flash ή κάτι δεν νομίζω οτι θα τους κόστιζε τίποτα και θα τους ανέβαζε πολύ πιο πάνω απο τον ανταγωνισμό νομίζω. Μια ζωή βλακείες κάνει η Apple imho, ενώ πάντα έχει την δυνατότητα να σπρώξει πάρα πολύ τα προϊόντα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top