MacOS

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Δεν ειδα κανενα αντιστοιχο θεμα και ειπα να δημιουργησω ενα.
εχει ενα μηνα περιπου στη κατοχη ενα powerbook 17" και εχω παθει την πλακα μου!
αληθεια τι ειναι το antivirus?καποιο προγραμα επεξεργασιας εικονας χεχεχεχεχεχε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
πολυ παλια χρησημοποιουσα μακιντος οταν ημουν στο πρωτο ετος στο πανεπηστιμιο πριν 13 χρονια πρεπει να εχει αλλαξει πολυ απο τοτε τωρα μου εκαναν δωρο εναν Η/Υ με μακιντος αλλα δουλευει με βιρτουαλ χρ ακομη δεν τον εχω ανοιξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Α μη νομιζεις εγω ειμαι καινουργιος στα μακ αλλα εχω καταενθουσιαστει με τη λειτουργια του MACOSX, Ουτε antivirus-spyware ουτε crash και τετοια σπορ...καθαρη λειτουργια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ladycat

Δραστήριο μέλος

Η frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 437 μηνύματα.
θα δειξει η νεκροψια οταν χρησημοποιησω αυτον που μου εδωσαν για την ωρα ενα απλο pc k notebook μου φτανει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από maxnikos:
Α μη νομιζεις εγω ειμαι καινουργιος στα μακ αλλα εχω καταενθουσιαστει με τη λειτουργια του MACOSX, Ουτε antivirus-spyware ουτε crash και τετοια σπορ...καθαρη λειτουργια
Ξερεις οτι υπερβαλεις, φανταζομαι. Υπαρχει για παραδειγμα κενο ασφαλειας με τα zip και τα TIFF και η APPLE δεν εχει δωσει λυση.

Κανενα λειτουργικο δεν ειναι απολυτα ασφαλες ... ωστοσο αυτο δεν ικανο, κατα την γνωμη παντα, να μειωση την αξια του macosx.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
σε σχεση με τους περιπου 10.000 χιλιαδες ιους που κυκλοφορουν αναμεσα στα windows δεν ειναι τιποτα.ασε που το antivirus που ετρεχα παλια καθυστερουσε το μηχανημα αισθητα.Μη ξεχναμε πως η πλειοψηφια των χακερς στοχευουν στη φημη και οχι σε οικονομικους σκοπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τα antivirus εχουν γινει πλεων πολυ ελαφρια ... Οτι υπαρχουν 10.000 ιους για λειτουργικο δεν σημαινει οτι εχει περισσοτερες τρυπες ... απλως οτι εχει μπει στο στοχο.

Υ.γ.: Δεν ειμαι κατα του Mac ισα ισα ... πολυ θελω να αποκτησω ενα, σκοπευω το επομενο μου λαπτοπ να ειναι καποιο ibook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Τα antivirus εχουν γινει πλεων πολυ ελαφρια ... Οτι υπαρχουν 10.000 ιους για λειτουργικο δεν σημαινει οτι εχει περισσοτερες τρυπες ... απλως οτι εχει μπει στο στοχο.

Υ.γ.: Δεν ειμαι κατα του Mac ισα ισα ... πολυ θελω να αποκτησω ενα, σκοπευω το επομενο μου λαπτοπ να ειναι καποιο ibook

Δε θα το μετανιωσεις με τιποτα.και εγω προτου παρω το powerbook ειχα τρομερες αμφιβολιες.Ειναι θεμα μιας βδομαδας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
ειναι και θεμα λεφτων ... μην ξεχνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
αξιζουν τα λεφτα τους παντως μεχρι τελευταιου ευρω.απο τη λεπτομερια στο hardware και στο λειτουργικο.εγω εσκασα 2.600ευρω για το powerbook και δε το μετανοιωσα.αλλωστε το χρειαζομαι και δουλεια μου.(φωτογραφος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Ασχολούμαι με τους υπολογιστές από το 1985. Απόκτησα "μηλαράκι" το 2001, ένα ibook που δουλεύει ακόμη άψογα και με τα τελευταία λειτουργικά της Αππλ. Από τότε που ασχολούμαι με Μακ έχω αναπροσδιορίσει κατά πολύ τις απόψεις μου για τη χρηστικότητα του υπολογιστή. Τι να πρωτοπώ;; Για τη σταθερότατη λειτουργία τους, για τις ελάχιστες έως μηδαμινές επανεκκινήσεις τους, για το πραγματικό multitasking, για την πληθώρα -πλέον- εφαρμογών;

Π.χ. Ο ορισμός της απεγκατάστασης: πιάνω το εικονίδιο ή το φάκελο της εφαρμογής που θέλω να απεγκαταστήσω με το ποντίκι, την πετάω στο καλάθι των αχρήστων και τέρμα... Η εφαρμογή εξαφανίστηκε. Ούτε άχρηστα dll, ούτε σαβούρα.... :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemeng

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chemeng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Είπαμε... άλλος πολιτισμός η Apple... Με την ολίγη εμπειρία που έχω από Apple φίλων και συγγενών, έχω φτάσει να συχτιρίζω το pcάκι που τόσο πολύ αγαπούσα... :P Εν τέλει, φτάνουμε στο σημείο όπου κάνω αιματηρές οικονομίες προς απόκτηση ενός MacBook προφανώς... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ε λοιπόν, λέτε @@ριες! :D :D :D

Ευστάθεια και λειτουργικότητα και στρουμφάκια μπλέ...

Έναμιση χρόνο τώρα, έχω μπλέξει με τα μινι-μακ, και έχω βλασφημήσει την ώρα. :mad:

Δεν μιλάω σαν μέγας γνώστης από υπολογιστές - αλλά σαν πρακτικός άνθρωπος που χρειάζεται να γκαζώσει την υπολογιστική ισχύ του μηχανήματος που έχει στα χέρια του. Και σε αυτό, η μακ δεν έχει τίποτα περισσότερο να δείξει. Μια χαρά μου κρασάρει. :mad: Και μου έχει κολλήσει, και μου έχει χάσει τον κέρσορα, και μου έχει βγάλει για μια ώρα το δίσκο με τα χρώματα για να με πείσει (και καλά) ότι δουλεύει, τη στιγμή που είχα κλειστές όλες τις εργασίες!!!! :mad: Και μου έβγαλε και μπλέ οθόνη -- έτριβα τα μάτια μου, νόμιζα μόνο άλλοι το πάθαιναν.


Έχω καταλήξει λοιπόν... Η μπλέ οθόνη είναι αναπόφευκτη. Ό,τι μηχάνημα και να έχεις. :mad:

Εκτός άμα το θες για να ψαρώνεις τον κόσμο, οπότε είναι ότι πρέπει -- ψάχνουν όλοι για πύργο, και εσύ έχεις κρύψει το κουτάκι σε ένα συρτάρι... :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
χχχμμμ! το μινι -μακ που αναφερεσαι ειναι οτι ποιο entry level στον κοσμο των υπολογιστων,αν και σε καποιους που το εγκαταστησανε μεχρι και 1γιγα μνημη πεταει.τωρα για τις μπλε οθονες που αναφερεσε 99% οφειλετε απο καποια περιφεριακη συσκευη που εχεις.ας μη ξεχναμε οτι μιλαμε για ενα μηχανημα των 500-600ευρω.Γραψε μας περισσοτερες πληροφοριες του συστηματος για να δουμε αν μπορουμε να σε βοηθησουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Από ποιότητα,ευχρηστία και design ένας iMac είναι έτη φωτός μακρυά από οτιδήποτε win-pc.

Και ένα χρήσιμο Link με open source εφαρμογές για mac:
https://www.opensourcemac.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drteddy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο drteddy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Ε λοιπόν, λέτε @@ριες! :D :D :D

Ευστάθεια και λειτουργικότητα και στρουμφάκια μπλέ...

Έναμιση χρόνο τώρα, έχω μπλέξει με τα μινι-μακ, και έχω βλασφημήσει την ώρα. :mad:

Δεν μιλάω σαν μέγας γνώστης από υπολογιστές - αλλά σαν πρακτικός άνθρωπος που χρειάζεται να γκαζώσει την υπολογιστική ισχύ του μηχανήματος που έχει στα χέρια του. Και σε αυτό, η μακ δεν έχει τίποτα περισσότερο να δείξει. Μια χαρά μου κρασάρει. :mad: Και μου έχει κολλήσει, και μου έχει χάσει τον κέρσορα, και μου έχει βγάλει για μια ώρα το δίσκο με τα χρώματα για να με πείσει (και καλά) ότι δουλεύει, τη στιγμή που είχα κλειστές όλες τις εργασίες!!!! :mad: Και μου έβγαλε και μπλέ οθόνη -- έτριβα τα μάτια μου, νόμιζα μόνο άλλοι το πάθαιναν.


Έχω καταλήξει λοιπόν... Η μπλέ οθόνη είναι αναπόφευκτη. Ό,τι μηχάνημα και να έχεις. :mad:

Εκτός άμα το θες για να ψαρώνεις τον κόσμο, οπότε είναι ότι πρέπει -- ψάχνουν όλοι για πύργο, και εσύ έχεις κρύψει το κουτάκι σε ένα συρτάρι... :confused:

Το δικό μου Μακ Μίνι το έχω εδώ και ένα χρόνο περίπου και δεν είχα ποτέ πρόβλημα και μάλιστα με 512 μνήμη (ακόμη). Μάλιστα βλέποντας πριν λίγο το uptime είναι 12 μέρες χωρίς επανεκκίνηση μόνιμα αναμμένος. Το ότι βγάζει το δικό σου προβλήματα μπορεί να οφείλεται σε πολλούς λόγους, αλλά δε σημαίνει ότι φταίει γενικά η πλατφόρμα που 99% των χρηστών της είναι ευχαριστημένοι. Ανάφερε λεπτομέρειες μήπως και μπορούμε να δώσουμε καμιά ιδέα...

ΥΓ Και όποιος είναι δυσαρεστημένος από τα μηλαράκια ας πάρει pc, εγώ δεν πρόκειται πάντως να επιστρέψω ποτέ, σου εύχομαι στα wintel να μην έχεις τέτοια προβλήματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
εν αναμονη του καινουργιου macpro
https://www.apple.com/macpro/

και το καινουργιο λειτουργικο leopard
https://www.apple.com/macosx/leopard/index.html

:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maxnikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο maxnikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
ΥΓ Και όποιος είναι δυσαρεστημένος από τα μηλαράκια ας πάρει pc, εγώ δεν πρόκειται πάντως να επιστρέψω ποτέ, σου εύχομαι στα wintel να μην έχεις τέτοια προβλήματα....

Μια απο τα ιδια.το pc ειναι διπλα μου και εχει πιασει αραχνες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πήρα το φτυαράκι μου λοιπόν και ήρθα να ξεθάψω αυτό το θέμα γιατί έχω μια ερώτηση, μιας και θα αγοράσω macBook μέσα στο καλοκαίρι...

Αν αγοράσω το macBook μέσα στο καλοκαίρι θα μου έρθει με το Tiger. Τον Οκτώβρη όμως θα έρθουν τα Leopard. Το ερώτημά μου είναι, σε περίπτωση που έχω το Tiger μπορώ να κάνω αναβάθμιση στα Leopard δωρεάν (μη γελάτε, δεν ξέρω την πολιτική της Apple); Μήπως μπορώ να αποκτήσω τα Leopard σε καλύτερη τιμή τότε;

Και κάτι άλλο, αν θελήσω να στήσω το Leopard θα μπορέσω να το κάνω άνετα; Είναι εύκολο το πέρασμα νέου λειτουργικού στους apple?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
θα την πληρωσεις την αναβαθμιση, σε καλη τιμη ομως, και ναι μπαινει ευκολα, βαζεις το DVD μεσα και ολα ειναι αυτοματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top