Maestro - Mega (2022-2024)

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,905 μηνύματα.
εγώ δυστυχώς ενώ το παρακολουθούσα μέσω του mega web tv 📺 ανέβαλλα να δω κάποια επεισόδια και το mega δυστυχώς τα κατεβάζει μετά τις 15 μέρες οπότε έπαψα να το βλέπω. περιμένω να μπει στο netflix από Ιανουάριο για να το δω.
Να το δεις καθώς είναι καταπληκτικό σίριαλ σε σχέση με τα υπόλοιπα που προβάλλονται στην τηλεόραση.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως 5ο, 6ο, 7ο επεισόδιο είχε γκαζώσει η σειρά. Έκανε μια ενδιαφέρουσα στροφή σε λίγη περισσότερη "σκοτεινιά". Απόψε λίγο πιο χλιαρά πράγματα. Πάλι τις τρώει η Καβογιαννη, πάλι τσακώνεται το γκέι ζευγάρι, πάλι τραβιέται ο Χριστόφορος με την Ανδριολάτου στις παραλίες. Προς το τέλος κάτι κάνει. Άντε, αναμένουμε το 9ο και το τέλος του α' κύκλου.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως 5ο, 6ο, 7ο επεισόδιο είχε γκαζώσει η σειρά. Έκανε μια ενδιαφέρουσα στροφή σε λίγη περισσότερη "σκοτεινιά". Απόψε λίγο πιο χλιαρά πράγματα. Πάλι τις τρώει η Καβογιαννη, πάλι τσακώνεται το γκέι ζευγάρι, πάλι τραβιέται ο Χριστόφορος με την Ανδριολάτου στις παραλίες. Προς το τέλος κάτι κάνει. Άντε, αναμένουμε το 9ο και το τέλος του α' κύκλου.
Εμένα σαν σειρά, εννοώ σαν σενάριο, δεν μου αρέσει καθόλου. Ναι μεν θίγει κοινωνικά θέματα, αλλά το βασικό σενάριο του μπαρμπαχριστόφορου με το 20χρονο δεν μου αρέσει.

Το βλέπω μόνο και μόνο για τις ερμηνείες της Καβογιάννη και της Αλεξίου που αποδείχθηκε μεγάλο υποκριτικό ταλέντο
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,532 μηνύματα.
Ετυχε να το δω χθες και αυτό επειδή κάθομαι από την δουλειά σήμερα κ
μιας και άκουσα πως είναι καλό
αν και πάνω κάτω γνωρίζω τα περί Παπακαλιάτη και τον
ρόλο που παίζει κάθε φορά.
Ιδιος και συνάμα κουραστικός.
Παρολα αυτά ήθελα να πάρω μια γεύση . Μου άρεσει που εστιάζει στην ενδοοικογενειακή βία/ομοφυλοφιλία/προβλήματα/πληγές που απασχολούν την κοινωνία μας σαν σύνολον
Δίνει αρκετά μηνύματα αρκεί ο θεατής να μην μένει στην επιφάνεια του λόγου .
Εξαιρετική φωτογραφία/μουσική/ηθοποιοι.
Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω να το βλέπω όμως ελπίζω να μην πάει χαμένο ολο αυτό που θέλει να περάσει ο Παπακαλιάτης με το έργο του ,
να καταφέρει
να αλλάξουν κάποιοι ανθρωποι τον τρόπο που σκέφτονται και να δουν τα πράματα αλλιώς.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,905 μηνύματα.
Τι επεισοδιαρα είναι αυτή σήμερα. Άνετα θα χτυπήσει 40% τηλεθέαση.

Φαναστικο επεισόδιο το σημερινό , με διαφορά το καλύτερο αυτού του πρώτου κύκλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
20% διάλογοι, 80% μουσική. Και το μοντάζ είχε θέματα. Χρειάζεται μια κάποια μαεστρία (pun intented) για να κάνεις σωστά αυτό που θέλει ο Κρίστοφερ, ήτοι σκόρπιες σκηνές ηρώων σε διαφορετικά χρονικά σημεία, ωστε να μη χαθεί ο τηλεθεατής.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α, ωραίες ερμηνείες, όμως. Η Γουλιώτη είδωλο και στο φόνο και πλύσιμο πεζουλιού ακόμα. Θεά και η Χαρούλα. Και η Μαρίσσα. Ξενέρωτο το πρωταγωνιστικο ζεύγος.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
@Εριφύλη O Ορέστης ταξιδεύει σε ένα μικρό νησί στην εποχή της πανδημίας προκειμένου να στήσει, από την αρχή, ένα Φεστιβάλ μουσικής. Αντιμέτωπος με τη μικρή κοινωνία του νησιού και όλες τις παθογένειές της, θα βρεθεί μπλεγμένος σε μία ακραία εpωτική ιστορία, που θα αποτελέσει κίνητρο για να εκδηλωθούν όλα τα κοινωνικά προβλήματα τα οποία μαστίζουν μια ολόκληρη ομάδα ανθρώπων. Είναι όλοι συνδεδεμένοι μεταξύ τους και μ’ έναν τρόπο συνένοχοι σε αυτό που θα ακολουθήσει...

Αυτό (δεν) είναι το σενάριο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμπαθητική σειρά. Πολύ σημαντικό που δεν κούρασε με καθημερινά επεισόδια και με την πλοκή να μην περιπλέκεται απλώς για να αυξηθούν τα επεισόδια.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,154 μηνύματα.
Απορία: η Αλεξίου τραγούδησε τελικά playback του τραγουδιού Προσευχή του 1995 στο φεστιβάλ του νησιού;
Μόνο αυτό θέλω να μάθω, γιατί περίμενα πως και πως να την ακούσω και αυτό θα είναι ψηλοαπογοητευτικό, ας έκανε μια πρόσφατη ηχογράφηση με λίγη προσπάθεια τουλάχιστον :P
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,859 μηνύματα.
Μην λετε πολλα.Θα το ξεκινησω απο το ΝΕΤΦΛΙΞ την δευτερα. :hehe:
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Απορία: η Αλεξίου τραγούδησε τελικά playback του τραγουδιού Προσευχή του 1995 στο φεστιβάλ του νησιού;
Μόνο αυτό θέλω να μάθω, γιατί περίμενα πως και πως να την ακούσω και αυτό θα είναι ψηλοαπογοητευτικό, ας έκανε μια πρόσφατη ηχογράφηση με λίγη προσπάθεια τουλάχιστον :P
Εσύ τι περίμενες;

Ακόμη και ο άλλος που τραγούδησε, τίγκα στο autotune ήταν!
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,154 μηνύματα.
Εσύ τι περίμενες;

Ακόμη και ο άλλος που τραγούδησε, τίγκα στο autotune ήταν!
εμ ξέρω γω, να λένε σε στυλ θα τραγουδήσει η μεγάλη μαέστρος, ακόμα και στην υπόθεση της σειράς την εξυψώνουν (μέχρι και ειδήσεις ότι θα τραγουδήσει η Αλεξίου πρώτη φορά μετά την ανακοίνωση της ότι αποσύρεται, είχα πετύχει), και τελικά να μας κοτσάρουν ένα playback του... 1995; :P

Ναι αυτό εννοούσα κι εγώ, περίμενα κάτι σε δική της νέα προσπάθεια έστω με φουλ autotune και κοψιμο-ράψιμο.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
εμ ξέρω γω, να λένε σε στυλ θα τραγουδήσει η μεγάλη μαέστρος, ακόμα και στην υπόθεση της σειράς την εξυψώνουν (μέχρι και ειδήσεις ότι θα τραγουδήσει η Αλεξίου πρώτη φορά μετά την ανακοίνωση της ότι αποσύρεται, είχα πετύχει), και τελικά να μας κοτσάρουν ένα playback του... 1995; :P

Ναι αυτό εννοούσα κι εγώ, περίμενα κάτι σε δική της νέα προσπάθεια έστω με φουλ autotune και κοψιμο-ράψιμο.

Άσε, η εισοδος της σειράς στο νετφλιξ έκανε κακό στην ματαιοδοξία πολλών. Βγήκε πχ το τσουτσέκι που τραγουδά το "i want to break free" των Queen και το 'τυχερό αστέρι" συστήνοντάς μας να πιούμε ξίδι και μάλιστα λέει "εντάξει, δεν είμαι και ο Freddy Mercury, αλλά το ξέρω ότι έχω πολύ καλή φωνή". Τι φωνή έχεις, ρε κακομοίρη; πες ένα "ευχαριστώ" που σου επέτρεψε ο Κ. βήτα να πεις το "τυχερό αστέρι" και να πάρεις κάτι από τη λάμψη του και άσε τα ψωνίστικα. Τίγκα στο autotune ήταν η φωνή σου. Πού τη βρίσκουν τόση αυτοπεποίθηση ορισμένοι, είναι απορίας άξιον.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,859 μηνύματα.
Μπραβο του,μπραβο του και παλι μπραβο στον Παπακαλιατη.Η πρωτη ελληνικη σειρα στο ΝΕΤΦΛΙΞ.
Τα υπολοιπα ειναι για τους κομπλεξικους ηλιθιους.

 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,154 μηνύματα.
Super, μόλις σήμερα κι εγώ ξανά άνοιξα το Netflix και κατέβασα και τα 9 επεισόδια στο PC (για να μην έχω θέματα συνδεσιμότητας).
Λένε ότι δεν ήταν να κάνουν 2η σεζόν, αλλά επειδή πήγε καλά, θα κάνουν και 2η. Ελπίζω να είναι αντάξια η δουλειά και να μην κάνει τεράστια κοιλιά.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,931 μηνύματα.
Τώρα που μπήκα για να δω στο νετφλιξ τα 2 επεισόδια που είχα χάσει, πρέπει να πω ότι η φωτογραφία μού φαίνεται ακόμα πιο όμορφη. Αχ, θα έχουν πολλή δουλίτσα οι Παξοί φέτος. Βέβαια, όπως είχα αναφέρει και σε παλαιότερο ποστ, οι καταστηματάρχες θ' αναγκαστούν να ανοίγουν και μεσημέρια πλέον, χεχε!
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,859 μηνύματα.
Μολις ειδα το 1ο επεισοδιο και αρχη του 2ου.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και ενα τεραστιο μπραβο του!

Καλα η Καβογιαννη οπως παντα θεα,ολοι ομως παιζουν πολυ καλα,οκ η Αλεξιου Δεν ειναι ηθοποιος ουτε την ειδα πολυ για να εκφρασω σιγουρη αποψη αλλα μικρο το κακο.
Η αρχη του 2 ου ειναι συγκλονιστικη βεβαια.
Οχι μονο δενε χει να ζηλεψει τιποτα με αλλες σειρες τιυ νετφλιξ αλλα ειναι και απο τις καλυτερες.
Ειναι απολυτα κατανοητο γιατι το ΝΕΤΦΛΙΞ ΤΟ ΠΗΡΕ.
Πολυ κομπλεξ πρεπει να εχουν οσοι το θαβουν.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,154 μηνύματα.
Μολις ειδα το 1ο επεισοδιο και αρχη του 2ου.
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και ενα τεραστιο μπραβο του!

Καλα η Καβογιαννη οπως παντα θεα,ολοι ομως παιζουν πολυ καλα,οκ η Αλεξιου Δεν ειναι ηθοποιος ουτε την ειδα πολυ για να εκφρασω σιγουρη αποψη αλλα μικρο το κακο.
Η αρχη του 2 ου ειναι συγκλονιστικη βεβαια.
Οχι μονο δενε χει να ζηλεψει τιποτα με αλλες σειρες τιυ νετφλιξ αλλα ειναι και απο τις καλυτερες.
Ειναι απολυτα κατανοητο γιατι το ΝΕΤΦΛΙΞ ΤΟ ΠΗΡΕ.
Πολυ κομπλεξ πρεπει να εχουν οσοι το θαβουν.
Για μένα κάθε επεισόδιο έχει κορυφώσεις και έναν λόγο να συγκινηθώ :'(
Έχω αφήσει από χρόνια τις σειρές οπότε αυτό με κάνει πιο ενθουσιώδη.
Είδα χθες και το επεισόδιο 6.

Πολύ ωραίο και το Τυχερό αστέρι (δεν έχω φτάσει ακόμα εκεί) :
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Μετά από πολλές ώρες στο πλοίο είδα μαζεμένα τα επεισόδια στο νέτφλιξ.

Η φωτογραφία είναι όντως καταπληκτική. Βέβαια, μιας και είχα την τύχη να πάω φέτος Παξούς, το τοπίο από μόνο του σου τα δίνει σχεδόν όλα. Το μοντάζ επίσης πολύ καλό, αν και ισχύει πως, όπως διάβασα παραπάνω, στο τελευταίο επεισόδιο υπήρχαν κάποια θεματάκια με γρήγορες εναλλαγές και χανόσουν.

Η υποκριτική εξίσου ανέλπιστα καλή. Μόνο ο Παπακαλιάτης ήταν μέτριος, άνευρος, σε έναν εύκολο ρόλο. Για τους υπόλοιπους δεν έχω να πω κάτι, έδωσαν πολύ πειστικές ερμηνείες.

Επί της ουσίας, όμως, δε βρήκα κάτι το φοβερό. Η πλοκή είναι αρκετά χλιαρή. Ουσιαστικά τίποτα καινοτόμο δεν υπάρχει. Πλέον για να πεις ότι θα κάνω αξιομνημόνευτη σειρά πρέπει να βρεις ευφυή και πρωτότυπη πλοκή. Ο Παπακαλιάτης απλώς σκέφτηκε να θίξει χιλιοθιγμένα θέματα, μέσα από αρχετυπικούς χαρακτήρες, με ένα ωραίο νησιώτικο ντεκόρ από πίσω.
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό - ίσα ίσα στην Ελλάδα και στους μεσήλικες τηλεθεατές της μόνο καλό θα κάνει. Απλώς για τους νέους που έχουν εξοικειωθεί με τις σειρές ξένων παραγωγών τα στάνταρ είναι σε άλλο επίπεδο. Οι περισσότεροι χαρακτήρες επίσης ήταν ενσαρκώσεις στερεοτύπων σε υπερβολικό, έως καρτουνίστικο, βαθμό(γκουχ κοπέλα του Σπύρου γκουχ) - μόνο ο χαρακτήρας της Αλεξίου δεν αγκυλωνόταν σε καλούπια.
Τουλάχιστον εκτιμώ που το ζευγάρι των ομοφυλόφιλων δεν το έκαναν καρικατούρα. Θα προσέθετα και κάποιες παρατηρήσεις για το τέλος αλλά έχω ξεχάσει πώς μπαίνει το σπόιλερ :P

Η υπερβολή πάντως ψιλοξεχείλιζε από παντού. Οι Παξοί το Αλμπουκέρκι των Επτανήσων, οι διάλογοι πολύ εξεζητημένοι και σε σημεία αφύσικοι, μάσκες παντού (μολονότι ειπώθηκε πολλές φορές ότι ήταν καλοκαίρι του 2022, στο πάρτυ στην Κέρκυρα ο πορταδόρος πριν τους βάλει μέσα κοιτούσε πανικόβλητος δεξιά και αριστερά μην τυχόν τους πιάσουν, λες και είχαμε Απρίλιο του 2020 και τα περίφημα κορωνοπάρτι :hehe:). Αλλά δεν πειράζει, πταίσματα αυτά.

Για να μη σταθώ μονο σε αρνητικά βέβαια, μου άρεσε η πολυπρόσωπη αφήγηση, κάθε επεισόδιο είχε την οπτική ενός βασικού ήρωα, με αποτέλεσμα να αναπτυχθούν καλά όλοι οι χαρακτήρες. Επιπλέον κάθε επεισόδιο ήταν καλά δουλεμένο, υπήρχε αρχή μέση τέλος και σου έδινε την εντύπωση περιεκτικότητας και μιας αυτοτέλειας.

Για ελληνικά δεδομένα πάντως αρκετά καλή δουλειά και ελπίζω να είναι το έναυσμα να ξεφύγουμε από σειρές με 300 επεισόδια ανά κύκλο, που απορώ ποιος τα βλέπει. Φοβερό και που μπήκε στο νέτφλιξ, χωρίς αυτό βέβαια να το κάνει υπεράνω κριτικής, όπως υπονοήθηκε εδώ.
 
Top