Manosphere - Ανδρόσφαιρα και σχετικές αντιλήψεις

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα, με τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Τώρα πρέπει να αναστοχαστούμε στο τι είναι ο Έρωτας και να το κατατάξουμε στη συνείδησή μας εκεί που του αξίζει. Όμως προσοχή, κάθε αναστοχαστική διαδικασία απαιτεί θυσίες. Δεν μπορείς να σκέφτεσαι "τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία αλλά καλό είναι να υπάρχουν" και να θες έρωτες.
Κάτι βαθύτερο υπάρχει εδώ.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Που το πάτε που το φέρνετε, πάλι την "υπόδουλη" γυναίκα στο κέντρο, σε αντρικό θέμα.

Πέρασε τα 80's, ο παππούς θα τα χει τινάξει τώρα, τι να του ζητήσουμε και τα ρέστα για το μισογυνισμό του από τον άλλο κόσμο;

Το θέμα είναι τι γίνεται τώρα, με τις υπάρχουσες καταστάσεις.
Όταν τονίζεται ως θετικό μιας εποχής κάτι (η σεξουαλική απελευθέρωση εν προκειμένω) ενώ κάτι άλλο είναι πολύ πιο σημαντικό (τα δικαιώματα της γυναίκας και η κακοποίηση που όλες αυτές οι κυρίες - μαζί και μανάδες ή γιαγιάδες μας - υπέστησαν από τους άντρες τους εκείνη την εποχή) δεν μπορώ να μην κάνω αισθητή την αντίφαση.

Δηλαδή είναι τραγικό ότι αυτά τα πράγματα μόλις 39 χρόνια πριν (το βίντεο είναι του 1983) όχι μόνο αφήνονταν να ακούγονται δημόσια αλλά και θεωρούνταν σωστά καθολικά.

Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου φεμινίστρια αλλά οπαδό των ίσων δικαιωμάτων όλων των ανθρώπων, το θεωρώ λογικό και αναμενόμενο που τη σημερινή εποχή πλέον υπάρχει μια υπέρ του δέοντος ευαισθησία σε τέτοια θέματα. Δεν συμφωνώ πάντα αλλά την αιτιολογω εν μέρει.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
ακριβως αυτη η κοινωνια το 80 με το επιμαχο βιντεο,εχει φυγει πια,οχι οτι εξαλειφτηκαν οι νοοτροπιες αυτες αλλα τωρα εχουμε παει σε αλλες νοοτροπιες σε μισογυνικές ατάκες/συμπεριφορες που δείχνουν πως η ισότητα των φύλων αργεί ακόμα.
Ομως βλεπουμε και αλλαγη στους ανδρες ως προς τη συμπεριφορα τους,σεβονται περισσοτερο μιλανε περισσοτερο,ακουνε περισσοτερο, συμπεριφερονται ισοτιμα και δεν ειναι αυτο που βλεπαμε στο παρελθον η γνωμη του ισχυρου του ανδρα μονο και κανενος αλλου.Και η γυναικα δεν ακουγοταν ποτέ.
Ενα υπεροχο βιβλιο ως προταση για οσους θελουν να εμβαθυνουν στο Και γιατί τελικά ο σεξισμός είναι μια μαύρη τρύπα που εγκλωβίζει και τα δύο φύλα;
1641821401681.png


Και ενα ωραιο ερωτημα τελικα ο σεξισμος αφορα και τους ανδρες?
Να τι απαντα η συγγραφεας
Πιστεύω ακράδαντα στη συμφιλίωση των φύλων. Το μέλλον του φεμινισμού πρέπει να είναι μαζί με τους άνδρες και όχι εναντίον τους. Ο φεμινισμός είναι ανθρωπισμός: δεν αφορά μόνο τις γυναίκες αλλά ολόκληρη την κοινωνία. Και η γυναικεία επανάσταση δεν θα πραγματοποιηθεί πλήρως έως ότου δούμε και την ανδρική επανάσταση, όπου οι άντρες θα έχουν απελευθερωθεί από στερεότυπα που αφορούν τον μισογυνισμό και την ομοφοβία κι ακόμα κρατούν, έστω και ασυνείδητα. Για να αλλάξουν οι άνδρες τον τρόπο που βλέπουν τις γυναίκες, πρέπει να αλλάξουν τον τρόπο που βλέπουν τον ίδιο τους τον εαυτό.
Η συμπεριφορά εντός της οικίας, η έκφραση ευαισθησίας και συναισθημάτων, η επανεφεύρεση της πατρότητας και όλες οι αλλαγές που έχουν ήδη γίνει από τους σύγχρονους άντρες, δεν αποτελούν ήττα, ούτε μειώνουν τον ανδρισμό. Αντιθέτως είναι μια ευκαιρία –ίσως η σημαντικότερη– για την ανθρωπότητα να πάψει να βλέπει αυτές τις αλλαγές ως το δραματικό τέλος των αληθινών ανδρών και να σκεφτεί ότι μπροστά μας έχουμε τη θαυμαστή «γέννηση» των νέων ανδρών. Δηλαδή την απαραίτητη προϋπόθεση για την ισορροπία των σχέσεων μεταξύ των δύο φύλων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Όταν τονίζεται ως θετικό μιας εποχής κάτι (η σεξουαλική απελευθέρωση εν προκειμένω) ενώ κάτι άλλο είναι πολύ πιο σημαντικό (τα δικαιώματα της γυναίκας και η κακοποίηση που όλες αυτές οι κυρίες - μαζί και μανάδες ή γιαγιάδες μας - υπέστησαν από τους άντρες τους εκείνη την εποχή) δεν μπορώ να μην κάνω αισθητή την αντίφαση.
Γιατί το κάνεις τόσο πολύπλοκο;
Στα 70's δεν υπήρχε καταπίεση δηλαδή; Στα 60's, στα 50's, στα 40's;
Τα 80's στην Ελλάδα φέρανε μια μεγάλη αλλαγή που βρήκε την ορμή της μέσα απ' την σεξουαλική απελευθέρωση όχι μόνο των γυναικών αλλά και των ανδρών.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Τώρα πρέπει να αναστοχαστούμε στο τι είναι ο Έρωτας και να το κατατάξουμε στη συνείδησή μας εκεί που του αξίζει. Όμως προσοχή, κάθε αναστοχαστική διαδικασία απαιτεί θυσίες. Δεν μπορείς να σκέφτεσαι "τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία αλλά καλό είναι να υπάρχουν" και να θες έρωτες.
Κάτι βαθύτερο υπάρχει εδώ.
Επέκτεινέ το αν θέλεις φίλε μου γιατί δεν σε κατάλαβα, ειμαι και στη μεση μιας δουλειάς και το είδα πεταχτά.

@Himela με συγχωρεις θα σου απαντησω σε λίγο.

Όταν τονίζεται ως θετικό μιας εποχής κάτι (η σεξουαλική απελευθέρωση εν προκειμένω) ενώ κάτι άλλο είναι πολύ πιο σημαντικό (τα δικαιώματα της γυναίκας και η κακοποίηση που όλες αυτές οι κυρίες - μαζί και μανάδες ή γιαγιάδες μας - υπέστησαν από τους άντρες τους εκείνη την εποχή) δεν μπορώ να μην κάνω αισθητή την αντίφαση.

Λοιπόν, επειδή σου οφείλω μια απάντηση και τηρώ το λόγο μου:

Αρχικά σκέφτηκα να σε επαναφέρω στο θέμα μας, που ειναι το ανδρικο σαλόνι, γενικά κάτι σχετικό με άντρες, διότι γνωρίζεις πολύ καλά ότι αν δολιχοδρομήσουμε, δύσκολα θα γλιτώσει το θέμα το σπλιτ ή ακόμα και την διεμβόλιση από οφφ-τοπικς.

Ύστερα σκέφτηκα να σου αντιτάξω το επιχείρημα ότι κάθε άνθρωπος εξετάζει την εποχή και τις συνθήκες στις οποίες ζει.

Και τέλος κατέληξα στην απόφαση να κάνω κάτι διαφορετικό.

Να σου υπενθυμίσω ότι, όλα αυτά τα κοιτάμε εκ των υστέρων, έχοντας όλη τη γνώση για το αποτέλεσμα και μάλιστα ζώντας σε μια κοινωνία όπου το αποτέλεσμα είναι μια συνθήκη μακραν διαφορετικότερη της εξεταζόμενης εν λόγω του 1983.

Θέλεις να πουμε ότι δεν ήταν κακό όλο αυτό; Δεν θα το πούμε.

Δεν μπορώ να φανταστώ έναν άντρα στα λογικά του, σήμερα τώρα, που θα δει αυτό το βίντεο και θα πει "α ωραία πες τα ρε τυπε!". Και μάλιστα ο δεύτερος ο πιο νεος στο βίντεο (τόσο άντεξα να δω) είναι πιο ακραίος από τον πρώτο παππού.

Θα μου πεις, υπάρχουν και τέτοιοι σήμερα και χειρότεροι. Συμφωνώ. Κι εκεί ακολουθούν τα επόμενα παρακάτω...



Δηλαδή είναι τραγικό ότι αυτά τα πράγματα μόλις 39 χρόνια πριν (το βίντεο είναι του 1983) όχι μόνο αφήνονταν να ακούγονται δημόσια αλλά και θεωρούνταν σωστά καθολικά.

Και πριν απο 60 χρονια ακούγονταν πιο τραγικά πράγματα. Σου υπενθυμίζω ότι οι άνθρωποι της δικής μου κατηγορίας/ιδιαιτερότητας έμπαιναν από την πόρτα στο στρατόπεδο συγκέντρωσης και έβγαιναν από την καμινάδα. Και σε μερικές χώρες στην Αφρική θεωρείται σωστή η σκλαβιά παιδιών ή η κλειτοριδεκτομή γυναικών ακόμα και σήμερα.

Αν συνεχίσουμε θα γεμίσουμε 50 σελίδες ακρότητες, είναι βέβαιο.

Το ποιντ ποιο είναι; Να αναθερμαίνουμε την αντίθεση με βάση το τότε;

Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου φεμινίστρια αλλά οπαδό των ίσων δικαιωμάτων όλων των ανθρώπων, το θεωρώ λογικό και αναμενόμενο που τη σημερινή εποχή πλέον υπάρχει μια υπέρ του δέοντος ευαισθησία σε τέτοια θέματα. Δεν συμφωνώ πάντα αλλά την αιτιολογω εν μέρει.
Σε πιστεύω και σε συγχαίρω για την πίστη σου στην ισότητα όλων των ανθρώπων. Πραγματικά το πιστεύω ότι το ενστερνίζεσαι.

Αλλά (με επιφύλαξη για την ορθότητα του) για δες κι αυτό εδω:

mensday.jpg


Σου μοιάζει αρκετά ίσο;
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Επέκτεινέ το αν θέλεις φίλε μου γιατί δεν σε κατάλαβα, ειμαι και στη μεση μιας δουλειάς και το είδα πεταχτά.
Ενώ ήρθε έστω καθυστερημένα και αλά καρτ, κάποια σεξουαλική απελευθέρωση στα 80's, η πορεία δείχνει ότι δεν την συνειδητοποιήσαμε.
Με αποτέλεσμα να εκχυδαϊστεί και να παρακμάσει.
Ποιος είναι ο αληθινά σεξουαλικά απελευθερωμένος άνθρωπος;
Νομίζω, αυτός που πιστεύει στην Ιδέα του Έρωτα, πρώτα απ' όλα.
Έχετε δει τις πρώτες Εμμανουέλες; Αυτές οι ταινίες ήταν πολύ "προχώ" για την εποχή τους. Πλησίαζαν αρκετά στο νόημα της σεξουαλικής απελευθέρωσης.
Μετά ήρθε ο καπιταλισμός, μια αέναη διαδικασία εμπορευματοποίησης των αγαθών, να την κάνει κι αυτή εμπόρευμα.
Και εγκλωβιστήκαμε σε ένα Hotel California στον Κόσμο του Θεάματος.
Αυτή είναι η ρίζα του προβλήματος κατά τη γνώμη μου.

Τώρα, κάθε αναστοχασμός στην ιδέα του Έρωτα, θέλει τόλμη.
Δεν υπάρχουν εκπτώσεις, περιορισμοί, "ναι μεν αλλά". Δεν χωράνε ούτε καν φαντασιοποιήματα "να το βρω πρίγκηπα", "αχ ο Ρουβάς περνάει".
Η σεξουαλικά απελευθερωμένη γυναίκα αγαπάει όλους τους άνδρες.
Το ίδιο και o άνδρας, αγαπάει μια γυναίκα κι ας είναι και η Whole Lotta Rosie! :playboy:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
@Valder για να μην κάνω τεράστια παράθεση να σου απαντήσω πιο περιεκτικά ότι θα γίνει σίγουρα κάποιο σπλιτ όταν κάτσω να σκεφτώ σε ποιο νέο ή παλιό θέμα θα πάνε οπότε μην ανησυχείτε για αυτό.

Η δεκαετία του 80 αναφέρθηκε θετικά από τον parafernalia σε σύγκριση με την τότε σεξουαλική απελευθέρωση σε σχέση με το τώρα σύμφωνα με τη δική του γνώμη. Αν είδες είπε ότι τότε ήταν μια πολύ καλή εποχή για τη σεξουαλικότητα όλων γιατί οι γυναίκες απελευθερώθηκαν σε αυτόν τον τομέα. Πάνω σε αυτό λοιπόν είπα, ποιος νοιάζεται για τη σεξουαλική απελευθέρωση αν στα βασικά οι γυναίκες καταπιέζονται; Με τα υπόλοιπα που λες δεν μπορώ φυσικά να διαφωνήσω, εννοείται πως όσο περνούν τα χρόνια τα πράγματα προοδεύουν κι οι άνθρωποι γίνονται πιο ανοιχτομυαλοι.

Για το τουιτ που παρεθεσες αντικειμενικά πράγματι δεν είναι ίσο ΑΛΛΑ αντιλαμβάνομαι την ανάγκη αυτών των γυναικών να το προσδιορίσουν με αυτόν τον τρόπο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
'Ενας incel μπορεί να διορθώσει την κατάσταση του, αλλά αν έχεις 100 τότε δε θα μπορέσουν και δεν θα προσπαθήσουν όλοι. Η σημερινή κοινωνία ευθύνεται για το φαινόμενο, δεν υπάρχει συλλογική ατομική ευθύνη για κάτι τέτοιο.
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Με κίνδυνο να απλοποιώ τα γεγονότα, γιατί δεν διάβασα εξονυχιστικά το θρεντ, μου φαίνεται υπερβολικό να τραβάμε τον άλλο απ τ αφτί επειδή δεν κάθισε να κάνει ενδοσκόπηση όταν κάποιος, χωρίς να τον ξέρουμε και χωρίς να ξέρουμε πόσο ή αν γνωρίζονταν, είπε σε κάποιον άλλο σε άγνωστο κόντεξτ ότι είναι simp. Που αυτοί οι όροι, ακριβώς επείδη αντιμετωπίζονται συχνά ως γελοίοι(ανεξάρτητα από το ζήτημα του αν είναι), πολλές φορές λέγονται για υπερβολή και για πλάκα.

Επίσης, δεν ξέρω τι γίνεται στο αμερικα, αλλά στην Ελλάδα δεν έχουμε φτάσει σε κατάσταση να μην μπορείς να βρεις σχέση σε μαζικό επίπεδο εξαιτίας ενός γενικότερου φαινομένου(ποιου; ). Πού στηρίζεται όλο αυτό; Ειλικρινά ρωτάω για να μου εξηγήσει κάποιος, δεν το λέω ειρωνικά.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι mgtow είναι ένα δυναμικό και empowering κίνημα που βασίζεται στο ότι οι άνδρες δεν χρειάζονται μια γυναίκα για να είναι χαρούμενοι, μπορούν να τα καταφέρουν και μόνοι. Η κοινωνία μας πιέζει να παντρευτούμε αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο πλέον, είναι και δύσκολο να βρεις το σωστό ταίρι για οικογένεια και σπίτι.

Οι incels και femcels είναι αυτοί που δεν βρίσκουν ταίρι και καταλήγουν να μισούν το άλλο φύλο.

Οι simps είναι οι χειρότεροι, είναι οι μ@νοδουλοι.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
νταξει και οι άθεοι μεγάλωσαν κατά κόρον σε κοινωνίες όπου υπήρχε μια πίεση να στραφείς στη θρησκεία αλλά δεν κάνανε και κίνημα. Υποθέτω μιλάμε για ένα νέο επίπεδο snowflake.

Παρέλειψες να αναφέρεις την 4η και μεγαλύτερη κατηγορία αυτής της totally not ad hoc κατηγοριοποίησης. Αυτούς που δεν ταυτίζονται με ό,τι μαλακία διαβάσουν στο internet.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Οι mgtow είναι ένα δυναμικό και empowering κίνημα που βασίζεται στο ότι οι άνδρες δεν χρειάζονται μια γυναίκα για να είναι χαρούμενοι, μπορούν να τα καταφέρουν και μόνοι. Η κοινωνία μας πιέζει να παντρευτούμε αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητο πλέον, είναι και δύσκολο να βρεις το σωστό ταίρι για οικογένεια και σπίτι.
Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Ότι οι mgtow είναι οι "καλοί" της υπόθεσης ή τουλάχιστον οι λιγότερο κακοί. Υπάρχουν κομμάτια της φιλοσοφίας τους στα οποία συμφωνείτε; Δεν χρειάζεται να γίνετε κι εσείς mgtow για να βλέπετε κάποια σωστά πράγματα.

Αν ένας άνδρας αποφασίσει να τραβήξει το δικό του δρόμο, όπως τον καταλαβαίνει αυτός, μακριά από τη δυναστεία της θέλησης για αναπαραγωγή - που είναι μια υπόκωφη, ορμέμφυτη ανάγκη ύπαρξης από μόνη της - γιατί να χρειάζεται μια γυναίκα δίπλα του στο σπίτι του κάθε μέρα, κάθε βράδυ και να μοιράζεται μαζί της το κρεβάτι του;

Ας είμαστε ειλικρινείς. Στο 90% των περιπτώσεων ο έρωτας κρατάει το πολύ 7 χρόνια (υπάρχουν μελέτες σχετικά με αυτό). Η αγάπη, είναι μεγάλη ιστορία. Αγάπη ανάμεσα στα ζευγάρια γίνεται εύκολα συνήθεια όταν έρχονται τα παιδιά. Αυτό είναι νομοτελειακό.

Αν και δεν το συνηθίζω να μιλάω προσωπικά σε φόρουμ, στη δική μου συνηθισμένη περίπτωση άνδρα υπήρξε το βίωμα ενός ακατανόητα αποπνικτικού λίμπιντο που τελικά ο καρπός του οδήγησε σε ένα υπαρξιακό ξεφούσκωμα. Εκεί βλέπεις ότι η μόνη αλήθεια στις σχέσεις είναι ότι δεν υπάρχει αλήθεια. Είναι η μηχανική της ζωής, το παρασιτικό ον μέσα μας δουλεύει για τους δικούς του σκοπούς, κόπτεται μόνο να τη διαιωνίσει. Εμάς μας ρώτησε;

Αγαπώ φυσικά το παιδί μου, χαίρομαι για την ύπαρξή του και αγωνιώ για το μέλλον του. Ζω όμως μέσα στην ευθύνη του. Που είναι η ελευθερία; Στην ιδέα ότι κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν τα παιδιά και θα βρούμε χρόνο για μας; Τι κακόμοιρη σκέψη!

Κάποτε ήμουνα πολύ αρνητικός με τους εν συνειδήσει μαγκούφηδες που δεν θέλουν παιδιά στη ζωή τους. Τώρα τους καταλαβαίνω, κάποιοι από αυτούς είναι σίγουρα πιο εξελιγμένοι από μένα. Αν λοιπόν οι mgtow δεν θέλουν να παντρευτούν και πιστεύουν πως μπορούν να είναι ευτυχισμένοι μόνοι με το δικό τους τρόπο, δεν έχω παρά να τους χαιρετίσω.

Keep walking men!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ας κάνουμε μια υπόθεση εργασίας. Ότι οι mgtow είναι οι "καλοί" της υπόθεσης ή τουλάχιστον οι λιγότερο κακοί. Υπάρχουν κομμάτια της φιλοσοφίας τους στα οποία συμφωνείτε; Δεν χρειάζεται να γίνετε κι εσείς mgtow για να βλέπετε κάποια σωστά πράγματα.

Αν ένας άνδρας αποφασίσει να τραβήξει το δικό του δρόμο, όπως τον καταλαβαίνει αυτός, μακριά από τη δυναστεία της θέλησης για αναπαραγωγή - που είναι μια υπόκωφη, ορμέμφυτη ανάγκη ύπαρξης από μόνη της - γιατί να χρειάζεται μια γυναίκα δίπλα του στο σπίτι του κάθε μέρα, κάθε βράδυ και να μοιράζεται μαζί της το κρεβάτι του;

Ας είμαστε ειλικρινείς. Στο 90% των περιπτώσεων ο έρωτας κρατάει το πολύ 7 χρόνια (υπάρχουν μελέτες σχετικά με αυτό). Η αγάπη, είναι μεγάλη ιστορία. Αγάπη ανάμεσα στα ζευγάρια γίνεται εύκολα συνήθεια όταν έρχονται τα παιδιά. Αυτό είναι νομοτελειακό.

Αν και δεν το συνηθίζω να μιλάω προσωπικά σε φόρουμ, στη δική μου συνηθισμένη περίπτωση άνδρα υπήρξε το βίωμα ενός ακατανόητα αποπνικτικού λίμπιντο που τελικά ο καρπός του οδήγησε σε ένα υπαρξιακό ξεφούσκωμα. Εκεί βλέπεις ότι η μόνη αλήθεια στις σχέσεις είναι ότι δεν υπάρχει αλήθεια. Είναι η μηχανική της ζωής, το παρασιτικό ον μέσα μας δουλεύει για τους δικούς του σκοπούς, κόπτεται μόνο να τη διαιωνίσει. Εμάς μας ρώτησε;

Αγαπώ φυσικά το παιδί μου, χαίρομαι για την ύπαρξή του και αγωνιώ για το μέλλον του. Ζω όμως μέσα στην ευθύνη του. Που είναι η ελευθερία; Στην ιδέα ότι κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν τα παιδιά και θα βρούμε χρόνο για μας; Τι κακόμοιρη σκέψη!

Κάποτε ήμουνα πολύ αρνητικός με τους εν συνειδήσει μαγκούφηδες που δεν θέλουν παιδιά στη ζωή τους. Τώρα τους καταλαβαίνω, κάποιοι από αυτούς είναι σίγουρα πιο εξελιγμένοι από μένα. Αν λοιπόν οι mgtow δεν θέλουν να παντρευτούν και πιστεύουν πως μπορούν να είναι ευτυχισμένοι μόνοι με το δικό τους τρόπο, δεν έχω παρά να τους χαιρετίσω.

Keep walking men!
Μπραβο για τη συνειδητοποίηση πρώτα των όσων γράφεις, και άλλοι περνάνε από τη δική σου φάση και δεν ωριμάζουν να το γράψω έτσι ποτέ.
Εξάλλου και στη φάση που είσαι θα είδες πόσο άσκοπα είναι όλα αυτά τα ινσελ και τα παρακλάδια τους.
Εγώ πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να βρει αυτό που τον γεμίζει που του δίνει ευτυχία ό,τι κι αν είναι , από οικογένεια/μοναχικότητα/καριέρα μέχρι εθελοντισμό και να το ακολουθήσει.
Και η δυσκολία σταματάει όταν δούμε ότι με λίγη προσπάθεια προχωράμε για όσα διορθώνονται και μπορούν να αλλαξουν βεβαίως.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Αν και δεν το συνηθίζω να μιλάω προσωπικά σε φόρουμ, στη δική μου συνηθισμένη περίπτωση άνδρα υπήρξε το βίωμα ενός ακατανόητα αποπνικτικού λίμπιντο που τελικά ο καρπός του οδήγησε σε ένα υπαρξιακό ξεφούσκωμα. Εκεί βλέπεις ότι η μόνη αλήθεια στις σχέσεις είναι ότι δεν υπάρχει αλήθεια. Είναι η μηχανική της ζωής, το παρασιτικό ον μέσα μας δουλεύει για τους δικούς του σκοπούς, κόπτεται μόνο να τη διαιωνίσει. Εμάς μας ρώτησε;

Αγαπώ φυσικά το παιδί μου, χαίρομαι για την ύπαρξή του και αγωνιώ για το μέλλον του. Ζω όμως μέσα στην ευθύνη του. Που είναι η ελευθερία; Στην ιδέα ότι κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν τα παιδιά και θα βρούμε χρόνο για μας; Τι κακόμοιρη σκέψη!

Κάποτε ήμουνα πολύ αρνητικός με τους εν συνειδήσει μαγκούφηδες που δεν θέλουν παιδιά στη ζωή τους. Τώρα τους καταλαβαίνω, κάποιοι από αυτούς είναι σίγουρα πιο εξελιγμένοι από μένα. Αν λοιπόν οι mgtow δεν θέλουν να παντρευτούν και πιστεύουν πως μπορούν να είναι ευτυχισμένοι μόνοι με το δικό τους τρόπο, δεν έχω παρά να τους χαιρετίσω.
Έλα βρε Νίκο έλα βρε Νίκο! Τί λίμπιντο μας λες; Δε θέλω να γίνω αδιάκριτη αλλά για την αντισύλληψη δεν ξέρατε αν δεν θέλατε παιδί;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ας είμαστε ειλικρινείς. Στο 90% των περιπτώσεων ο έρωτας κρατάει το πολύ 7 χρόνια (υπάρχουν μελέτες σχετικά με αυτό). Η αγάπη, είναι μεγάλη ιστορία. Αγάπη ανάμεσα στα ζευγάρια γίνεται εύκολα συνήθεια όταν έρχονται τα παιδιά. Αυτό είναι νομοτελειακό.
Ποιες μελέτες ακριβώς μπορεί να καθορίσουν κάτι τέτοιο?
Μήπως αυτές που κάλλιστα βασίζονται σε χαρακτήρες ότι ο έρωτας ήταν ενθουσιασμός και ήθελαν να αποχωρήσουν γιατί βρήκαν κάτι άλλο?

Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο και το γνωρίζουμε πολύ καλά όλοι εμείς που ειμαστε για πολλά χρόνια μέσα σε σχέσεις.
Ο έρωτας είναι εκεί από την πρώτη μέρα μέχρι την τελευταία.
Απλά υπάρχουν διαστήματα που κάπως καταλαγιάζει και κυριαρχεί η αγάπη και κάποια αλλα διαστήματα που ξαναζωντανευει και κάθε φορά που γίνεται αυτό ειναι ολοένα και πιο εκρηκτικός με το πέρασμα των χρόνων εφόσον κουβαλάει και πολλά περισσότερο από ένα απλό ενθουσιασμό της στιγμής!

Μόνο με αγάπη δεν αντέχει ένα ζευγάρι αυτό είναι νομος πλέον αν σκεφτουμε καθαρά τις ανθρώπινες μας ανάγκες.

Αν και δεν το συνηθίζω να μιλάω προσωπικά σε φόρουμ, στη δική μου συνηθισμένη περίπτωση άνδρα υπήρξε το βίωμα ενός ακατανόητα αποπνικτικού λίμπιντο που τελικά ο καρπός του οδήγησε σε ένα υπαρξιακό ξεφούσκωμα. Εκεί βλέπεις ότι η μόνη αλήθεια στις σχέσεις είναι ότι δεν υπάρχει αλήθεια. Είναι η μηχανική της ζωής, το παρασιτικό ον μέσα μας δουλεύει για τους δικούς του σκοπούς, κόπτεται μόνο να τη διαιωνίσει. Εμάς μας ρώτησε;
Λυπάμαι που θα σε ξεκολλήσω από το πολυ ωραίο συννεφάκι σου που έχεις εναπόθεση την κατάληξη της δικής σου σχέσης αλλά όλα αυτά έχουν πολυ πιο βαθύτερα αιτία που δύσκολα κάποιος θα τα αναγνωρίσει ή καλύτερα θα μπει στην διαδικασία να τα αποδεχτεί.
Αγαπώ φυσικά το παιδί μου, χαίρομαι για την ύπαρξή του και αγωνιώ για το μέλλον του. Ζω όμως μέσα στην ευθύνη του. Που είναι η ελευθερία; Στην ιδέα ότι κάποια στιγμή θα μεγαλώσουν τα παιδιά και θα βρούμε χρόνο για μας; Τι κακόμοιρη σκέψη!
Πραγματικά ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι κακόμοιρος και αυτό που λες έρχεται και κουμπώνει άψογα με αυτό που προείπα.
Ολα αυτά ειναι αποτελέσματα μη συνειδητων πράξεων .

Ένα παιδί ποτέ δεν μας απαγορεύει να ζήσουμε το οτιδήποτε.
Το ότι έχεις μια επιπλέον πολυ μεγάλη ευθύνη και όλο αυτό σου στερεί την ελευθερία σου δηλώνει ξεκάθαρα πως δεν ήσουν ποτέ έτοιμος για κάτι τέτοιο οπότε επρεπε να το έχεις συνειδητοποιήσει πολυ πιο πριν αφήσεις τον ενθουσιασμό σου να σε οδηγήσει σε αυτό.


Κάποτε ήμουνα πολύ αρνητικός με τους εν συνειδήσει μαγκούφηδες που δεν θέλουν παιδιά στη ζωή τους. Τώρα τους καταλαβαίνω, κάποιοι από αυτούς είναι σίγουρα πιο εξελιγμένοι από μένα. Αν λοιπόν οι mgtow δεν θέλουν να παντρευτούν και πιστεύουν πως μπορούν να είναι ευτυχισμένοι μόνοι με το δικό τους τρόπο, δεν έχω παρά να τους χαιρετίσω.

Keep walking men!
Ένας άνθρωπος δεν λέγεται εξελιγμένος σε αυτή την περίπτωση.
Λέγεται απόλυτα κατασταλαγμενος και συνειδητοποιημενος .
Όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε φτιαγμένοι για όλα και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι η αυτογνωσία σε όλα αυτά τα ζητήματα να έρθει πολυ πριν αφήσουμε την αφέλεια μας να μας οδηγήσει σε ένα παιδί.

Δεν μπορώ να φανταστώ πως ο ερχομός ενός παιδιού μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο να μετανοιώνει για κάτι τέτοιο, ακόμα και όταν η επιλογή του σύντροφο του δεν ήταν η σωστή.

Πρεπει να καταλάβουμε ότι για τις δικές μας επιλογες δεν ευθύνονται οι άλλοι.
Μόνο εμείς που επιλέξαμε να προχωρήσουμε στην ζωή μας μη αναλογιζομενοι τις ουσιαστικές συνέπειες αυτών που πάμε να κάνουμε είμαστε υπεύθυνοι.
Τι καλύτερο λοιπόν εφόσον ανακαλυψουμε κάτι τέτοιο ειναι απο το να δουλέψουμε με τον ευατο μας ώστε να αποδεχτούμε την οποία κατάσταση και να αρχίζουμε να την βλέπουμε απο την ρεαλιστική της πραγματικότητα.

Αγαπάμε τον ευατο μας με τις επιλογές του και τις συνέπειες αυτών και δεν αναπολούμε εποχές που επρεπε να είχαμε πράξει αλλιώς.
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Πραγματικά ο τρόπος που σκέφτεσαι είναι κακόμοιρος και αυτό που λες έρχεται και κουμπώνει άψογα με αυτό που προείπα.
Ολα αυτά ειναι αποτελέσματα μη συνειδητων πράξεων .
Δεν με πειράζουν οι προσβολές σου αλλά θα σε παρακαλούσα να μην με ξαναταγκάρεις. Δεν χρειάζεσαι να ασχολείσαι με posts που γράφονται σε μια Ανδρόσφαιρα. Απλά δεν καταλαβαίνεις...

Θα διάβασα με προσοχή τα σχόλια που θα μου έγραφε ο Valder, ο ilias ή ο vassilis και θα επεξεργαζόμουνα ανάλογα. Τα δικά σου είναι κακιασμένα, κομπλεξικά θα έλεγα, το είχα υποπτευθεί απ' την πρώτη στιγμή αλλά αδιαφόρησα. Κάνε κι εσύ το ίδιο.
Λυπάμαι που θα σε ξεκολλήσω από το πολυ ωραίο συννεφάκι σου
Αντίστοιχα, και το δικό σου το συννεφάκι μου προκαλεί αναγούλα. Πες ότι είμαι incel να ησυχάσουμε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν με πειράζουν οι προσβολές σου αλλά θα σε παρακαλούσα να μην με ξαναταγκάρεις. Δεν χρειάζεσαι να ασχολείσαι με posts που γράφονται σε μια Ανδρόσφαιρα. Απλά δεν καταλαβαίνεις...

Θα διάβασα με προσοχή τα σχόλια που θα μου έγραφε ο Valder, ο ilias ή ο vassilis και θα επεξεργαζόμουνα ανάλογα. Τα δικά σου είναι κακιασμένα, κομπλεξικά θα έλεγα, το είχα υποπτευθεί απ' την πρώτη στιγμή αλλά αδιαφόρησα. Κάνε κι εσύ το ίδιο.

Αντίστοιχα, και το δικό σου το συννεφάκι μου προκαλεί αναγούλα. Πες ότι είμαι incel να ησυχάσουμε.
Αν την διαφωνια σε μια τοσο φαλοκρατικη αποψη την θεωρεις προσβολη αυτο μου επιβεβαιωνει ακομα πιο πολυ οσα προειπα και χαιρομαι ιδιαιτερος και γι αυτο σου το σχολιο !

Σου υποσχομαι οτι δεν θα σε ξαναταγκαρω, αλλα την αποψη μου σε ανθρωπους που μιλουν για ομαδες αλλων ανθρωπων μεσα στις οποιες ανηκω και εγω και εχω αποψη τελειως διαφορετικη η οποια μαλιστα δεν συμπίπτει με τραυματικα γεγονοτα ωστε να τσουβαλοποιω καταστασεις και να θίγει γυναικες ή παιδια,κυριως παιδια και να τα αντιμετωπιζουν σαν λαθοη ή σαν δυναστες που τους στερουν την ελευθερια τους , γιατι δεν μπορει ο καθε αντρας να αναλάβει το μεριδιο ευθυνης της δικης του λαθους διαχείρισης ,δεν θα μου απαγορευσεις να την λεω και σε παρακαλω πολυ διαχείριση εδω μεσα στα ποστ μου κανω μονο εγω και σε ευχαριστω για την περαιτέρω κατανοηση !

Τωρα με ποιον θα κανεις συζητησεις εσυ δεν με απασχολει αν και σε ενα αντρικο σαλονι πλεον αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι για ακομη μια φορα η μετάθεση ευθυνων στο γυναικείο φύλο ή ακομα και οτι η απαγορευση ελευθεριας ενος αντρα σταματα με τον ερχομο ενος παιδιού(αυτο πραγματικα ειναι τραγικο να γραφετε απο ενα πατερα ) ή η δεσμευση του με μια γυναικα ειναι ακομη μια αποδειξη τι αντρες κυκλοφορουν εκει εξω και γιατι πλεον κυριαρχει αυτη η κατασταση .

Καλη συνεχεια λοιπον και πραγματικα αντρες οι οποιοι αναλαμβανουν τις ευθυνες τους ειτε μια σχεσης, ειτε για τον ερχομο ενος παιδιου υπαρχουν αλλα δυστηχως σπανιζουν και σημερα εδω μεσα δεν ειδα ουτε εναν να λεει την πραγματικοτητα ...γιατι αραγε ?
Γιατι καποιοι τετοιο αντρες δεν θελουν καν να γραψουν σε ενα τετοιο σαλονι ?
Γιατι κυριαρχει η αποψη ¨τι να γραψω δεν βλεπεις τι κυριαρχει θα χαρακτηριστω μ@ν@οδουλος "
Τροφη για σκεψη ολο αυτο λοιπον με αφορμη αλλη μια τετοια αντιδραση !

Οποτε για να ερθουμε και στο βασικο κομματι του θεματος !

Θα ηθελα λοιπον να διαβαζω σε αντρικο σαλονι οπως το ονομαζεις τετοιες αποψεις και οχι σαν τις δικες σου που κουβαλανε αλλα , γιατι σιγουρα τοτε τα ποστ τους θα ειναι ισαξια με τον τιτλο , εφοσον για εμενα ειτε θελεις να λεγεσαι αντρας ,ειτε γυναικα, το να βγαινεις δημοσια και να μιλας με περηφάνια για τους ανθρωπους που εχεις διαλεξει να μοιραστεις κομματια της ζωης σου και πολυ περισσοτερο να κρατας και στα χερια σου ενααντιστοιχο κομματι (παιδι ) σε χαρακτηριζει ενα υπεροχο και γεματο ανθρωπο που εινσαι πληρως κατασταλαγμενος ακομα και με τις λαθος επιλογες σου εφοσον αντιλήφθηκες τα δικα σου λαθη και μονο αδιαφορωντας για των αλλων που ηρθαν σε συνεχεια των δικων σου!

Τα ιδια ακριβως θα εγραφα και σε μια γυναικα αν εβγαινε και κατηγοσουσε ανθρωπους που δεν ειναι εδω για δικες τις καθαρα επιλογες...Αλλου λοιπον ειναι το θεμα εφοσον λες οτι με καταλαβες και οχι ετσι πως το πηρες και το μετεφερες αδιαφορωντας πλεον αν συμφωνουν οι διαφωνουν ορισμενοι ;)

Τωρα για τις αναγουλες και τα ωραια επιθετα που χρησιμοποιησες πρωτα εσυ και εγω απλα μετεφερα στην κουβεντα μας δεν μπορω να κανω κατι αλλο παρα να σου πω περαστικα και ας ζησει ο καθενας μας λοιπον στο δικο του συννεφακι που αντανακλα πληρως τι περιέχει,τωρα τι ειμαι εγω και το τι καταλαβες πραγματικα εισαι σαινη χωρις να εχουμε ανταλαξει ουτε μια κουβεντα πανω σε αποψεις ,υποκλίνομαι :give_rose::bye2:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,876 μηνύματα.
Εκεί όπου κάποιοι βλέπουν πάντως φαλλοκρατισμό και ευθυνοφοβία, άλλοι -εύστοχα θα έλεγα- θα μπορούσαν να δούν την αναλυτική σκέψη ενός άντρα μέσα από τις εμπειρίες του και την κατανόηση των έτερων ανδρών οι οποίοι υπό των επιλογών τους καταλήγουν σε μια εσωτερική ισορροπία και πληρότητα.

Εαν αυτό, η ανάλυση δηλαδή και η εξέταση των δεδομένων υπο νεο πρίσμα, δεν είναι ένα καλό παράδειγμα εξελικτικής σκέψης, τότε δεν θα μπορούσε να είναι τίποτε άλλο εξελικτική σκέψη.

Θα ήμασταν όλοι στάσιμοι στην αντίληψη ότι η τεκνοποίηση είναι ένα θαύμα της φύσης (κάτι που συμβαίνει 30.000 φορές το δευτερόλεπτο για τα τελευταια 3 εκατομμύρια χρόνια δύσκολα το λες θαυμα αλλά διεργασία της φύσης) και πρέπει να το αντιλαμβανόμαστε ως τη Δευτέρα παρουσία στην οποία εμπρός θα πρέπει να υποταχθούμε σε ακατάσχετη γονυκλισία και να αναφωνήσουμε "Hallowed are the Ori" που έλεγαν και στο Stargate SG1 οι Ancients που έμειναν πίσω στον Ori galaxy.

Αυτό κάνει τα παιδιά φυλακή; Όχι.
Αυτο σημαίνει ότι ένας πατέρας δεν θέλει τα παιδιά του; Οχι.
Αυτο σημαινει οτι ένας εργένης όπως εγω δεν θέλει να κανει μια κόρη κάποτε; Οχι! (Για ελάτε να δειτε πως νανουρίζω το ζωάκι μου -που οκ δεν ειναι παιδι αλλά πιάνεις μια ιδέα για τον άνθρωπο- και του τραγουδάω και τα ξαναλέμε -- όλες οι σύντροφοί μου έχουν πει μια κουβέντα "Εσυ θα γίνεις πολύ καλός πατέρας μια μέρα".)

Όμως ένα παιδί φαντάζομαι είναι ευθύνη. Δεν είναι ένα γλυκούτσικο σαρκάκι μέσα σε γουτσουνιάρικα ρουχαλάκια που θα ταιστεί μόνο του ή θα μεγαλώσει μόνο του ή θα ανατραφεί πνευματικά μόνο του. Όλα αυτά θέλουν πόρους, χρήμα, χρόνο, αφοσίωση. Και δεν είναι όλοι έτοιμοι γι αυτό. Άλλοι δεν είμαστε προσωρινά έτοιμοι, άλλοι είμαστε έτοιμοι αλλά δεν έτυχε η ώρα μας ακόμα, κι άλλοι δεν θα είμαστε ποτέ έτοιμοι, είτε αντικειμενικά είτε από ιδία βούληση.

Και είναι πραγματικά δυστυχές -όπως το φαντάζομαι- το να πρέπει να κάνεις ένα παιδί και να περιμένεις πως και πως να γίνει 18 και να φυγει από το σπίτι για να μπορέσεις να επανεκκινήσεις λίγα από τα γρανάζια της ζωής που έμειναν αναγκαστικά σε δεύτερη μοίρα προκειμένου να δώσεις και την ψυχή σου ακόμα στη ζωή που δημιούργησες και τόσο αγαπάς. Αυτό δεν συνεπάγεται μη-αγάπη. Η αντίληψη του εαυτού μέσα στη γονεική εικόνα (μελλοντική ή υπαρκτή) δεν είναι απαραίτητα απέχθεια, ανευθυνότητα ή οτιδήποτε. Ειναι μια διαρκής ισορροπία. Μια εσωτερική ψυχική μάχη.

Και την ισορροπία των "θέλω" δεν την φοβάμαι προσωπικά. Την ανισορροπία των "πρέπει" φοβάμαι.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Αυτοί που ειναι γεμάτοι φόβο όταν δεν υπάρχει αιτία για φόβο και δεν φοβούνται όταν θα έπρεπε, τέτοιοι άνθρωποι, που υιοθετούν λανθασμένες απόψεις, μπαίνουν στο μονοπάτι τις δυστυχίας "
 
Top