Manosphere - Ανδρόσφαιρα και σχετικές αντιλήψεις

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
Εκεί όπου κάποιοι βλέπουν πάντως φαλλοκρατισμό και ευθυνοφοβία, άλλοι -εύστοχα θα έλεγα- θα μπορούσαν να δούν την αναλυτική σκέψη ενός άντρα μέσα από τις εμπειρίες του και την κατανόηση των έτερων ανδρών οι οποίοι υπό των επιλογών τους καταλήγουν σε μια εσωτερική ισορροπία και πληρότητα.
@Valder μου αρέσουν πολύ οι αναλύσεις σου αλλά η ουσία είναι απλή.
Υπάρχουν οργασμικές γυναίκες και είναι εύκολο να τις βρεις.
Απλά αποκλείεις τις υπόλοιπες! :P
 

Ορέστης40

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ορέστης40 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Με κίνδυνο να απλοποιώ τα γεγονότα, γιατί δεν διάβασα εξονυχιστικά το θρεντ, μου φαίνεται υπερβολικό να τραβάμε τον άλλο απ τ αφτί επειδή δεν κάθισε να κάνει ενδοσκόπηση όταν κάποιος, χωρίς να τον ξέρουμε και χωρίς να ξέρουμε πόσο ή αν γνωρίζονταν, είπε σε κάποιον άλλο σε άγνωστο κόντεξτ ότι είναι simp. Που αυτοί οι όροι, ακριβώς επείδη αντιμετωπίζονται συχνά ως γελοίοι(ανεξάρτητα από το ζήτημα του αν είναι), πολλές φορές λέγονται για υπερβολή και για πλάκα.

Επίσης, δεν ξέρω τι γίνεται στο αμερικα, αλλά στην Ελλάδα δεν έχουμε φτάσει σε κατάσταση να μην μπορείς να βρεις σχέση σε μαζικό επίπεδο εξαιτίας ενός γενικότερου φαινομένου(ποιου; ). Πού στηρίζεται όλο αυτό; Ειλικρινά ρωτάω για να μου εξηγήσει κάποιος, δεν το λέω ειρωνικά.
Στην Ελλαδα ειναι δυσκολο να ριξει καποιος τα προβληματα της ζωης του στις γυναικες. Συνηθως ακουμε ειδησεις του τυπου νεος με ψυχολογικα προβληματα σκοτωσε τους γονεις του. Αυτοι ειναι οι πρωτοι φταιχτες, αλλα η κοινωνια δεν φερεται καλυτερα. Στην Αμερικη οι ανθρωποι ζουν μονοι απο τα 18, αλλα και απο την εφηβεια υπαρχει μεγαλυτερη ανεξαρτησια, ετσι το καταπιεσμενο ατομο στρεφεται εναντιον της κοινωνιας.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σκέψεις ενός ερωτευμένου άντρα (ώριμου ?)


1.Πρεπει να τις αντισταθει , αλλα ....​

2. Γίνεται ομορφότερη​

3. Νιώθει σεβασμό​

4. Τη συγχωρεί για τα πάντα​

5. Μπορείς να της πεις τα πάντα​

6. Είναι η μία​

7. Μήπως είναι ερωτευμένος;​

8. Είναι τέλεια όπως είναι!​

9. Δεν φοβάται το μέλλον​

10. Της αξίζει τελικά;​

11. Λατρεύει να της μιλάει​

12. Τέρμα τα παιχνίδια με αλλες​

13. Είναι μοναδική​

14. Δεν το περίμενε ποτέ να του συμβεί​

15. Είμαστε ένα​



Σκέψεις ενος άντρα μόλις του περάσει (ανώριμου ?)

1.Τον κάνει να νιωθει ανίσχυρος ,δεν του αρέσει αυτη η παραίτηση !​

2.Απλως πλεον δεν του αρεσει​

3. Τελικα η σχέση δεν βασίζεται στην ειλικρίνεια​

4.Τα συναισθήματα του τον φοβιζουν ή τον κανουν να νοιώθει αβουλο ον
5.Τελικά υπάρχουν πολλα πράγματα που δεν με καταλαβαίνει

6. Φεύγει απο τη μια γυναικα του με τον φόβο ενός μετέπειτα τραυματισμού
7. Υπάρχει άγχος για κάτι που ίσως δεν γνωρίζει-Να φυγω πριν με διωξει?
8. Είναι φοβισμένος με τα συναισθήματα του

9. Φοβάται την δέσμευση

10.Δεν αισθάνεται μια βαθιά συναισθηματικη σύνδεση

11. Αισθάνεται και φοβάται παράλληλα που βλέπει να αλλάζει​

12. Θέλει την ανεξαρτησία του​

13. Εχει άλλες επιλογές​

14. Πήγε πολύ γρήγορα για τα δικά του δεδομένα
15. Δίνει προτεραιοτητα στον ευατο του
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Σκέψεις ενός ερωτευμένου άντρα (ώριμου ?)


3. Νιώθει σεβασμό​


Τον αξίζει αυτή η συγκεκριμένη βάσει κάποιων χαρακτηριστικών της ή κατορθωμάτων που αντικειμενικά πέτυχε (εξυπνη, πετυχημένη, συναισθηματική) ή γενικά επειδή είναι γυναίκα;

4. Τη συγχωρεί για τα πάντα​


Γιατί; Ο Πάπας είναι η τύπισσα και έχει το αλάθητο;

5. Μπορείς να της πεις τα πάντα​


Γιατί; Στη μάνα σου τα λες; Δεν έχεις τίποτα να φυλάξεις για σένα; Τόση αφέλεια πρέπει να έχεις ως άντρας;

6. Είναι η μία​


Μοναδικίτιδα - Oneitis...

Όχι δεν είναι η μια, είναι του εγκεφάλου η χημεία.

Όταν ξεφουσκώσει ο έρωτας στο εξάμηνο και δει ο ενας τα αρνητικά του άλλου και καταλάβουν και οι δυο οτι ειναι φυσιολογικοί άνθρωποι, τότε θα κρίνουν αν θα πρέπει να είναι μαζί μόνιμα.

Η Μοναδικίτιδα είναι ψυχική αρρώστια που παγιδεύει τον άντρα σε ένα frame σπανιότητας πόρων.

Και τι γίνεται όταν πετάς πόρους από το χέρι σου και ενεργείς από scarcity mindset; Κάθε διαπραγμάτευση και κάθε σχέση καταλήγει να περνάει ο έλεγχος στον απέναντι.

10. Της αξίζει τελικά;​


Εκείνη του αξίζει; Γιατί να είναι αυτή το κέντρο του Συμπαντος και να μην είναι και οι δυο μαζί αφού στο 15 λες...

15. Είμαστε ένα​



Αντιφάσεις το παραμύθι του blue pill, λάθος σας τα χει μαθει η Disney.

2.Απλως πλεον δεν του αρεσει​


Γιατί πρέπει να του αρέσει και κοπριά στα μαλλιά να απλώσει. Ενω η γυναίκα αν πει όχι, είναι μια ηρωίδα και πρέπει να ρίξουν όλοι κατω ότι κάνουν και να σηκωθούν να φύγουν.

Περίεργο, νόμιζα ότι το οχι είναι οχι και για τα δυο φύλα.

3. Τελικα η σχέση δεν βασίζεται στην ειλικρίνεια​


Κάτι που πάντα πηγάζει από τον άντρα;


10.Δεν αισθάνεται μια βαθιά συναισθηματικη σύνδεση

Αρα αντι να φυγει και να μη βασανιζει 2 ανθρωπους ας κάτσει, για να μη θεωρηθεί ανώριμος.


11. Αισθάνεται και φοβάται παράλληλα που βλέπει να αλλάζει​


Ανθρώπινο, δε νομίζεις;

12. Θέλει την ανεξαρτησία του​


Ας πάμε στην τουαλέτα μαζί, ωραία θα περάσουμε. Αυτή θα τα κάνει, κι εγω θα εισπνέω το μεθάνιο. Δεσμός.-

Οκ οκ, σοβαρεύομαι.

Αυτή να ζητήσει girls only night out και διακοπούλες σε νησί με τα κορίτσια μόνο ή εκεί δεν μετράει...;

13. Εχει άλλες επιλογές​


Τις ασκεί παράλληλα;

15. Δίνει προτεραιοτητα στον ευατο του
Ενω θα έπρεπε...;


Τα ζευγάρια λειτουργούν συμπληρωματικά, όχι συνεξαρτητικά. Όλα αυτά δεν ξέρω από που τα ξεσήκωσες αλλά είναι μια Πιλοουφαητιανή ονείρωξη "ο άντρας plushy plushy".

Και που είναι ο δικός σου ρομαντισμός; Τι φέρνεις ΕΣΥ στο τραπέζι; Πως ωφελείται ο άντρας; Τι του συγχωρείται; Τι του εξασφαλίζει ότι η άλλη δε θα του τα γυρίσει because fuck it he was richer and bigger;

Γιατί εγω το μόνο που βλέπω με αυτά τα blank checks είναι ένα τεράστιο trainwreck να έρχεται και μιλώ εξ εμπειρίας (και σχετικά μεγάλης εμπειρίας).
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον δεν κατάλαβες το ποιντ όλου αυτού αλλά σεβαστές οι απαντήσεις σου και μπορώ να πω με έκπληξη ότι συμφωνώ σε πολλές από αυτές..

Άρα λοιπόν ποτε θεωρείτε ένας άντρας ώριμος η ότι λειτουργεί με αντικειμενικο τρόπο σκέψεις ?
Σίγουρα όχι όταν κυριαρχεί το συναίσθημα..
Ποιο συναίσθημα όμως, το ερωτικό-ενθουσιασμός ή της απόρριψης-θυμος ?

Έπειτα αυτά πάνε σε αντιστοιχία αλλά δυστηχως δεν μου επέτρεπε το θέμα να τα παραθέσω έτσι ούτως ώστε ο καθένας να τα αλλάξει ώστε να βγει το δικό του ζητούμενο χωρίς να χρειάζεται να απαντήσει ;)

Τωρα για την απορία σου να πω απλά ότι είμαστε σε ένα θέμα για άντρες και έβαλα το αντίστοιχο .

Σίγουρα θα μπορουσα να τα βάλω και σε ένα αντίστοιχο θέμα γυναικών εφόσον για πολλούς ο ερωτας και το κομμάτι των σχέσεων αντιμετωπιζεται καθαρά με τον ανθρώπινο χατακτηρα και όχι με τον διαχωρισμού του φύλου όπως δυστηχως το αντιμετωπιζεται εσείς και αυτό είναι το ζητούμενο πλέον..
Κατά πόσο ένας άνθρωπος σε αυτό το πολύ βασικό θέμα ,των προσωπικών σχέσεων, αφήνει το σεξιστικό κομμάτι να εισβάλει και να αλλοιώση την σημασία του ?
Αυτή είναι η ωριμότητα πλέον ή καλύτερα η οπτική πλευρά που πρπει να αντιμετωποζονται οι σχέσεις και όχι ποιο φύλο θα υπερισχύσει εφοσον για πολλούς οι σχέσεις ή η κατάληξη αυτών θεωρείται στίβος μάχης και στο τέλος σημασία έχει ποιος ειναι ο νικητής και ποιος ο θιγμενος-ευνουχισμενος-σκλαβωμενος ή στην τελική το θύμα...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Σκέψεις ενός ερωτευμένου άντρα (ώριμου ?)


1.Πρεπει να τις αντισταθει , αλλα ....​

2. Γίνεται ομορφότερη​

3. Νιώθει σεβασμό​

4. Τη συγχωρεί για τα πάντα​

5. Μπορείς να της πεις τα πάντα​

6. Είναι η μία​

7. Μήπως είναι ερωτευμένος;​

8. Είναι τέλεια όπως είναι!​

9. Δεν φοβάται το μέλλον​

10. Της αξίζει τελικά;​

11. Λατρεύει να της μιλάει​

12. Τέρμα τα παιχνίδια με αλλες​

13. Είναι μοναδική​

14. Δεν το περίμενε ποτέ να του συμβεί​

15. Είμαστε ένα​



Σκέψεις ενος άντρα μόλις του περάσει (ανώριμου ?)

1.Τον κάνει να νιωθει ανίσχυρος ,δεν του αρέσει αυτη η παραίτηση !​

2.Απλως πλεον δεν του αρεσει​

3. Τελικα η σχέση δεν βασίζεται στην ειλικρίνεια​

4.Τα συναισθήματα του τον φοβιζουν ή τον κανουν να νοιώθει αβουλο ον
5.Τελικά υπάρχουν πολλα πράγματα που δεν με καταλαβαίνει

6. Φεύγει απο τη μια γυναικα του με τον φόβο ενός μετέπειτα τραυματισμού
7. Υπάρχει άγχος για κάτι που ίσως δεν γνωρίζει-Να φυγω πριν με διωξει?
8. Είναι φοβισμένος με τα συναισθήματα του

9. Φοβάται την δέσμευση

10.Δεν αισθάνεται μια βαθιά συναισθηματικη σύνδεση

11. Αισθάνεται και φοβάται παράλληλα που βλέπει να αλλάζει​

12. Θέλει την ανεξαρτησία του​

13. Εχει άλλες επιλογές​

14. Πήγε πολύ γρήγορα για τα δικά του δεδομένα
15. Δίνει προτεραιοτητα στον ευατο του

Εμένα πάντως όλα αυτά μου κάνουν για σκέψεις και συμπεριφορές ενός ανθρώπου με μέτρια προς χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη, ανεξαρτήτως φύλου.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Εμένα πάντως όλα αυτά μου κάνουν για σκέψεις και συμπεριφορές ενός ανθρώπου με μέτρια προς χαμηλή συναισθηματική νοημοσύνη, ανεξαρτήτως φύλου.
Εμένα μου φαίνονται σαν στιχάκια σε λεύκωμα μαθητών μαξ A' Λυκείου :P
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μου φαίνονται σαν στιχάκια σε λεύκωμα μαθητών μαξ A' Λυκείου :P
Έτσι φαίνεται σε αυτούς που δεν γνωρίζουν-αναγνωρίζουν " το σύνδρομο του Πίτερ Παν" κυρίως στους άντρες ,το οποίο επίσημα δεν έχει αναγνωριστεί αλλά χρησιμοποιείται ευρέως πλέον θέλοντας να περιγράψουν απόλυτα μια τέτοια κατάσταση και για τις συνθήκες κάτω από τις όποιες μεγαλώνει ένας άνθρωπος!

Τυχαίο δεν είναι πως στην ψυχολογία ο άντρας πολλές φορές αντιμετωπιζεται ως το "αιωνιο παιδι" που δεν θέλει να μεγαλώσει ή ο τρόπος και το περιβάλλον που μεγάλωσε δεν του επιτρέπουν κάτι τέτοιο .

Βέβαια αυτοί οι άντρες κάλλιστα βρίσκουν και συντρόφους εφόσον ως γνωστό υπάρχουν και γυναίκες που διακατεχονται από το " σύνδρομο της Γουεντι " και αρέσκονται να το παίζουν "μαμαδες".

Οπότε και το Α Λυκείου που εβαλες ,μεγάλο μου φαίνεται ειδικά σε κάτι εγωιστικες και άκρως παιδικές συμπεριφορές που εκδηλώνουν κυρίως όταν χανουν το "παιχνιδάκι τους " από κάποιο άλλο αγοράκι, γιατί ως γνωστό Πίτερ Παν χωρίς Γούντι δύσκολα επιβιώνει :P
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Πως ωφελείται ο άντρας;
Ως εξής

1.Πρεπει να του αντισταθει , αλλα ....
2. Γίνεται ομορφότερος
3. Νιώθει σεβασμό
4. Τον συγχωρεί για τα πάντα
5. Μπορείς να του πεις τα πάντα
6. Είναι ο ένας
7. Μήπως είναι ερωτευμένη;
8. Είναι τέλειος όπως είναι!
9. Δεν φοβάται το μέλλον
10. Του αξίζει τελικά;
11. Λατρεύει να του μιλάει
12. Τέρμα τα παιχνίδια με αλλους
13. Είναι μοναδικός
14. Δεν το περίμενε ποτέ να της συμβεί
15. Είμαστε ένα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Ως εξής

1.Πρεπει να του αντισταθει , αλλα ....
2. Γίνεται ομορφότερος
3. Νιώθει σεβασμό
4. Τον συγχωρεί για τα πάντα
5. Μπορείς να του πεις τα πάντα
6. Είναι ο ένας
7. Μήπως είναι ερωτευμένη;
8. Είναι τέλειος όπως είναι!
9. Δεν φοβάται το μέλλον
10. Του αξίζει τελικά;
11. Λατρεύει να του μιλάει
12. Τέρμα τα παιχνίδια με αλλους
13. Είναι μοναδικός
14. Δεν το περίμενε ποτέ να της συμβεί
15. Είμαστε ένα
Τώρα σοβαρά; Έστω...

Δεν βλεπω πρώτον όφελος για τον άντρα και παραδόξως δεν βλέπω και για τη γυναίκα επίσης.

Εξακολουθώ να το βλέπω αφελές, συνεξαρτητικό, άρρωστο δηλαδή, και πιλοουφαητιανή διάλεκτο.

Παιδιά όφελος δεν σημαινει ποιός θα πατησει τον άλλο στο λαιμό και ποιός θα τρέχει απο πίσω σα ζαχαρίτσα στον άλλο.

Ή μιλάμε σοβαρά ή αστειεύομαστε.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ως εξής

1.Πρεπει να του αντισταθει , αλλα ....
2. Γίνεται ομορφότερος
3. Νιώθει σεβασμό
4. Τον συγχωρεί για τα πάντα
5. Μπορείς να του πεις τα πάντα
6. Είναι ο ένας
7. Μήπως είναι ερωτευμένη;
8. Είναι τέλειος όπως είναι!
9. Δεν φοβάται το μέλλον
10. Του αξίζει τελικά;
11. Λατρεύει να του μιλάει
12. Τέρμα τα παιχνίδια με αλλους
13. Είναι μοναδικός
14. Δεν το περίμενε ποτέ να της συμβεί
15. Είμαστε ένα
Προσπάθησα να απαντήσω όπως ήταν ως αντίλογο
1. Δεν θέλει να δείξει εύκολη
2. Πώς όμως?
3. Αν με σέβεται
4. Αποκλείεται για όλα για κάτι θα είναι κάθετη και θα το αρνειται
5. Όχι όλα. Κράτα και κάτι για σένα . Έτσι δεν εκτιθεσαι εντελώς.
6. Σιγά μην είναι μόνο ο ένας.
7. Έρωτες ψευδαισθήσεις
8. Αποκλείεται κάποιο ψεγάδι θα χει
9. Το άγνωστο πάντα ενέχει ένα φόβο.Οι νύχτες από εδώ και πέρα.
10. Και γιατί να αναρωτηθεί? Της αξίζει ο εαυτός της.
11. Της αρέσει η επικοινωνία εντάξει
12. Τέρμα μόνο αν τα κόψει κι εκείνος
13. Όλοι είμαστε μοναδικοί so you are
14. Σε όλους έρχεται μια στιγμή που πρέπει το μεγάλο ναι ή το μεγάλο όχι να πούνε
15. Δεν γίνεται. Πάντα κάτι λείπει. Κανείς δεν ανήκει εξ ολοκλήρου στον άλλον.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Παιδιά μην το κάνουμε τις 15 ερωτήσεις ψυχολογική ανάλυση. Πάρτε τες, κάντε τες ενα θέμα και παιξτε μ αυτές. Εδω έχουμε ανάλυση ανδρόσφαιρας.

Με σεβασμό, ήρεμα το λέω.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσπάθησα να απαντήσω όπως ήταν ως αντίλογο
1. Δεν θέλει να δείξει εύκολη
2. Πώς όμως?
3. Αν με σέβεται
4. Αποκλείεται για όλα για κάτι θα είναι κάθετη και θα το αρνειται
5. Όχι όλα. Κράτα και κάτι για σένα . Έτσι δεν εκτιθεσαι εντελώς.
6. Σιγά μην είναι μόνο ο ένας.
7. Έρωτες ψευδαισθήσεις
8. Αποκλείεται κάποιο ψεγάδι θα χει
9. Το άγνωστο πάντα ενέχει ένα φόβο.Οι νύχτες από εδώ και πέρα.
10. Και γιατί να αναρωτηθεί? Της αξίζει ο εαυτός της.
11. Της αρέσει η επικοινωνία εντάξει
12. Τέρμα μόνο αν τα κόψει κι εκείνος
13. Όλοι είμαστε μοναδικοί so you are
14. Σε όλους έρχεται μια στιγμή που πρέπει το μεγάλο ναι ή το μεγάλο όχι να πούνε
15. Δεν γίνεται. Πάντα κάτι λείπει. Κανείς δεν ανήκει εξ ολοκλήρου στον άλλον.
Έχεις πιάσει ακριβώς το νόημα όλου αυτού :clapping: αφου τροποποιωντας το σου βγάζει μια τελείως διαφορετική προσωπικοτητα από αυτή που κάποιοι άλλοι έμειναν μόνο στην επιφάνεια και αστοχος χαρακτήρισαν υποτιμητικά μια συμπεριφορά εφόσον δεν αντιλήφθηκαν τον βασικό παράγοντα, το συναίσθημα και την δύναμη αυτού .

Αν το προχωρήσεις πολύ περισσότερο ,αναλύοντας ακόμα περισσότερο την συμπεριφορά και την αντίδραση ενός άντρα(εδώ ήρθε από μια γυναίκα και εκεί αντιλαμβανεσαι την διαφορά και γιατί ανοίχτηκε όλο αυτό σε αντρικό θέμα) στην προκειμένη περίπτωση, τότε καταλαβαινεις απόλυτα με τι ανθρώπους έχεις να κάνεις,με τον τρόπο που σκέφτονται, τον τρόπο που προσαρμόσουν την σκέψη τους και στο τέλος ενεργούν βάζοντας στην άκρη δύο πολύ δυνατά συναισθηματα !
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Τελικά στην ανδρόσφαιρα τι θέματα συζητούνται; :hmm:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Πολυ ωραια ερωτηση αυτή και ευκαιρία να ξεκαθαρίσουμε το θέμα:

Οι όροι συνήθως είναι πιο πολύ αφηρημένοι και ο καθένας δίνει πρακτικά και το δικό του ορισμό ανάλογα με τους σκοπούς, τα κίνητρά του (πολιτικός χώρος, πολιτικοποίηση και αποπολιτικοποίηση), αν ειναι πιο καθαρολογικός και εξετάζει μια πιο κοινωνική οπτική χωρίς να μπλέκει την πολιτική (όπως εδω), ή αν ειναι επηρεασμένος από αντιλήψεις και εμπειρίες κάθε είδους.

Εδω θα το εξετάσουμε πιο στενά το θέμα, καθαρολογικά όπως είπα, purist φάση, με την επιθυμία μου να ειναι να μην πολιτικοποιηθεί το θέμα (είστε συντηρητικοί, είστε liberals κλπ.). Όποιος θέλει να κάνει τετοιες συνδέσεις, μπορεί να το κάνει στον δικό του χρόνο, στο δικό του θέμα και σίγουρα έξω από αυτό εδω.

Πάμε λοιπόν γενικό ορισμό:

Ανδρόσφαιρα: Θεματα και συζητήσεις μεταξύ ανδρών αναφορικά με την δυναμική των σχέσεων των δυο φύλων.

Περιλαμβάνει το Κόκκινο Χάπι ως υποσύνολο, που είναι η κατάρριψη των μύθων για αυτή τη δυναμική όπως την έχουμε μάθει από μικρά παιδιά, την αλλαγή δηλαδή από το "περνάω τα πράγματα πρώτα απο το φίλτρο της αντίληψης του θηλυκού", στο "γνωθι σ' αυτόν" την ανακατασκευή και την πειθαρχία του άντρα σε δικές του αξίες και στόχους ζωής, συμπληρωματικά και όχι εξαρτητικά ή υποτακτικά στο θηλυκό.

ΥΓ: Εαν κάποιος φίλος έχει μια άλλη αντίληψη ή γνώση και θέλει να τη μοιραστεί, να με διορθώσει ή να με συμπληρώσει, ελεύθερα.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Σκέψεις ενός ερωτευμένου άντρα (ώριμου ?)


1.Πρεπει να τις αντισταθει , αλλα ....​

2. Γίνεται ομορφότερη​

3. Νιώθει σεβασμό​

4. Τη συγχωρεί για τα πάντα​

5. Μπορείς να της πεις τα πάντα​

6. Είναι η μία​

7. Μήπως είναι ερωτευμένος;​

8. Είναι τέλεια όπως είναι!​

9. Δεν φοβάται το μέλλον​

10. Της αξίζει τελικά;​

11. Λατρεύει να της μιλάει​

12. Τέρμα τα παιχνίδια με αλλες​

13. Είναι μοναδική​

14. Δεν το περίμενε ποτέ να του συμβεί​

15. Είμαστε ένα​



Σκέψεις ενος άντρα μόλις του περάσει (ανώριμου ?)

1.Τον κάνει να νιωθει ανίσχυρος ,δεν του αρέσει αυτη η παραίτηση !​

2.Απλως πλεον δεν του αρεσει​

3. Τελικα η σχέση δεν βασίζεται στην ειλικρίνεια​

4.Τα συναισθήματα του τον φοβιζουν ή τον κανουν να νοιώθει αβουλο ον
5.Τελικά υπάρχουν πολλα πράγματα που δεν με καταλαβαίνει

6. Φεύγει απο τη μια γυναικα του με τον φόβο ενός μετέπειτα τραυματισμού
7. Υπάρχει άγχος για κάτι που ίσως δεν γνωρίζει-Να φυγω πριν με διωξει?
8. Είναι φοβισμένος με τα συναισθήματα του

9. Φοβάται την δέσμευση

10.Δεν αισθάνεται μια βαθιά συναισθηματικη σύνδεση

11. Αισθάνεται και φοβάται παράλληλα που βλέπει να αλλάζει​

12. Θέλει την ανεξαρτησία του​

13. Εχει άλλες επιλογές​

14. Πήγε πολύ γρήγορα για τα δικά του δεδομένα
15. Δίνει προτεραιοτητα στον ευατο του
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι
Πώς μπορείς να ξέρεις πως σκέφτεται ένας ερωτευμένος άντρας;
Γιατί εγώ πιστεύω ότι ο καθένας είναι ξεχωριστός και υπάρχουν φυσικά αρκετές εξαιρέσεις.
Το είναι η μία και δεν σκέφτομαι άλλες σημαίνει ότι θέλει να δεσμευτεί μαζί της. Το ότι είναι ερωτευμένος....και αν είναι σε σχέση με μια και έχει ερωτευτεί μια άλλη;
Εκεί τον θεωρείς ανώριμο;
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι
Πώς μπορείς να ξέρεις πως σκέφτεται ένας ερωτευμένος άντρας;
Γιατί εγώ πιστεύω ότι ο καθένας είναι ξεχωριστός και υπάρχουν φυσικά αρκετές εξαιρέσεις.
Το είναι η μία και δεν σκέφτομαι άλλες σημαίνει ότι θέλει να δεσμευτεί μαζί της. Το ότι είναι ερωτευμένος....και αν είναι σε σχέση με μια και έχει ερωτευτεί μια άλλη;
Εκεί τον θεωρείς ανώριμο;
Να σου απαντησει η Μαργαρίτα πρώτα και θέλω κι εγω μετα να σου απαντήσω επ αυτού. Άνοιξες (άθελά σου) τα Alpha και Beta θέματα και την αρχή του Pareto.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι
Πώς μπορείς να ξέρεις πως σκέφτεται ένας ερωτευμένος άντρας;
Πρώτων για να ξεκαθαρίσω αυτά που έβαλα είναι ένα δείγμα απαντήσεων που πάρθηκαν από άντρες(δεν είναι προσωπικές απόψεις)....ειναι ένα είδους εργασίας για περαιτέρω συζήτηση που αναπτύχθηκε σε μια συνέδρια της ομάδας που συμμετείχα..

Έχει πολλά κομμάτια όλο αυτό...
Γιατί εγώ πιστεύω ότι ο καθένας είναι ξεχωριστός και υπάρχουν φυσικά αρκετές εξαιρέσεις.
Φυσικά όπως όλοι μας νομίζω!
Γι αυτό αν πρόσεξες στο τέλος έβαλα ερωτηματικό " ωριμος; " ή αντίστοιχα "ανώριμος;"
Οπότε τι σημαίνει αυτό?
Δεν χαρακτήρισα, γιατί πολυ απλα όπως διαπιστώθηκε και παραπάνω για κάποιους αυτά είναι ώριμα, ενώ για άλλους δηλώνουν συναισθηματικη ανασφάλεια και γενικά σε εκατό ανθρώπους να απευθυνθείς εγώ πιστεύω εκατό διαφορετικές απόψεις θα πάρεις.


Το είναι η μία και δεν σκέφτομαι άλλες σημαίνει ότι θέλει να δεσμευτεί μαζί της. Το ότι είναι ερωτευμένος....και αν είναι σε σχέση με μια και έχει ερωτευτεί μια άλλη;
Εκεί τον θεωρείς ανώριμο;



Άρα πως να απαντήσω αν είναι ανώριμο όταν κάποιος άλλος θα έρθει και θα μου καταρρίψει το δικό μου σκεπτικό με την βιωματική του εμπειρία ή με την γνώση του ότι δεν είναι?

Άνετα θα μπορούσα να σου απαντήσω ότι ενάς ανθρωπος που δηλώνει ερωτευμένος δεν μπαίνει καν στην διαδικασία να ασχολειθει με καμια άλλη εφόσον είναι πλήρως συναισθηματικά και σωματικά καλυμμένος με αυτό που ζει .
Ωριμος δηλαδή εφόσον είναι ξεκάθαρος τι ζητά και τι παίρνει...

Το γεγονός όμως ότι δηλώνουμε ξεκάθαρα που είμαστε ενώ παράλληλα βρίσκουμε και κάτι άλλο δεν πάει να πει ότι κοροϊδεύουμε τον ίδιο μας τον ευατο εφόσον φοβόμαστε να παραδεχτούμε την αλήθεια για πολλούς και διάφορους λόγους?
Ανώριμο δεν είναι κάτι τέτοιο?



Να ρωτησω κάτι?
Επειδη το θέμα έχει λίγο μπερδευτεί γιατί νομίζω μεταφέρθηκαν και απαντήσεις και από άλλα θέματα, εδώ θέλετε να γίνονται συζητήσεις καθαρά από άντρες ή και από γυναίκες ?🤔
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Πρώτων για να ξεκαθαρίσω αυτά που έβαλα είναι ένα δείγμα απαντήσεων που πάρθηκαν από άντρες(δεν είναι προσωπικές απόψεις)....ειναι ένα είδους εργασίας για περαιτέρω συζήτηση που αναπτύχθηκε σε μια συνέδρια της ομάδας που συμμετείχα..

Έχει πολλά κομμάτια όλο αυτό...

Φυσικά όπως όλοι μας νομίζω!
Γι αυτό αν πρόσεξες στο τέλος έβαλα ερωτηματικό " ωριμος; " ή αντίστοιχα "ανώριμος;"
Οπότε τι σημαίνει αυτό?
Δεν χαρακτήρισα, γιατί πολυ απλα όπως διαπιστώθηκε και παραπάνω για κάποιους αυτά είναι ώριμα, ενώ για άλλους δηλώνουν συναισθηματικη ανασφάλεια και γενικά σε εκατό ανθρώπους να απευθυνθείς εγώ πιστεύω εκατό διαφορετικές απόψεις θα πάρεις.






Άρα πως να απαντήσω αν είναι ανώριμο όταν κάποιος άλλος θα έρθει και θα μου καταρρίψει το δικό μου σκεπτικό με την βιωματική του εμπειρία ή με την γνώση του ότι δεν είναι?

Άνετα θα μπορούσα να σου απαντήσω ότι ενάς ανθρωπος που δηλώνει ερωτευμένος δεν μπαίνει καν στην διαδικασία να ασχολειθει με καμια άλλη εφόσον είναι πλήρως συναισθηματικά και σωματικά καλυμμένος με αυτό που ζει .
Ωριμος δηλαδή εφόσον είναι ξεκάθαρος τι ζητά και τι παίρνει...

Το γεγονός όμως ότι δηλώνουμε ξεκάθαρα που είμαστε ενώ παράλληλα βρίσκουμε και κάτι άλλο δεν πάει να πει ότι κοροϊδεύουμε τον ίδιο μας τον ευατο εφόσον φοβόμαστε να παραδεχτούμε την αλήθεια για πολλούς και διάφορους λόγους?
Ανώριμο δεν είναι κάτι τέτοιο?



Να ρωτησω κάτι?
Επειδη το θέμα έχει λίγο μπερδευτεί γιατί νομίζω μεταφέρθηκαν και απαντήσεις και από άλλα θέματα, εδώ θέλετε να γίνονται συζητήσεις καθαρά από άντρες ή και από γυναίκες ?🤔
Δεν ξέρω αν είναι ανώριμο μαργαρίτα. Το παράδειγμα που έφερα είναι ενός ανθρώπου που είναι σε σχέση και ερωτεύεται μια άλλη, άρα είναι καιρό σε σχέση με μια κοπέλα και έρχεται μια άλλη κοπέλα και προκύπτει ο έρωτας. Δεν έχει συμβεί λίγες φορές αυτό που αναφέρω ως παράδειγμα.

Btw θα ήθελα να δω τι έχει να πει ο @Valder για το σχόλιο μου
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι ανώριμο μαργαρίτα. Το παράδειγμα που έφερα είναι ενός ανθρώπου που είναι σε σχέση και ερωτεύεται μια άλλη, άρα είναι καιρό σε σχέση με μια κοπέλα και έρχεται μια άλλη κοπέλα και προκύπτει ο έρωτας. Δεν έχει συμβεί λίγες φορές αυτό που αναφέρω ως παράδειγμα.

Btw θα ήθελα να δω τι έχει να πει ο @Valder για το σχόλιο μου
πως νιωθει? Θα ελεγα αναλογα τα συναισθηματα που θα του εβγαζε η γυναικα που γνωρισε και ερωτευεται.
Στο ποσο τον απογειωνει και στο ποσο διαφορετικη ειναι απο τη σχεση του.
Εχει συμβει και το λεω γιατι το εχω δει σε γνωστη να ειναι αυτη σε σχεση και ο αλλος που γνωρισε και αυτος να εχει σχεση,και οταν γνωριστηκε αυτος με εκεινη και η γνωστη μου με αυτον,καταλαβαν οτι ηταν αυτο που ηθελαν μια ζωη.Δεν ειναι ρομαντικες αερολογιες,οντως χωρισαν και τωρα ειναι μαζι.
Μπορει να συμβει και αυτο.
Οπως μπορει και ο ερωτας του ανθρωπου που ειναι σε σχεση οπως λες να ειναι μια μικρη δραπετευση και τιποτα αλλο.
Εχει να κανει με τους ανθρωπους ξεκαθαρα τι θελουν και τι νιωθουν πως ειναι το μαζι τους και τι βγαζει ο ενας στον αλλον.
Και ναι αν ειναι να ερωτευτεις και να ειναι αμοιβαιο και να ειναι αυτο που λεμε αυτο που ψαχνεις απο μενα ειναι ΝΑΙ.
 
Top