Thodoris95

Νεοφερμένος

Ο Thodoris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ποια είναι η γνώμη σας για βιντεάκια mukbang σαν αυτά του Χρήστου;


https://m.youtube.com/@Chrisprovi

Mukbang: βίντεο που κάποιος τρώει μεγάλες ποσότητες φαγητού (είτε μιλάει καθ'όλη την διάρκεια είτε όχι) μπροστά στη κάμερα (είτε είναι live είτε όχι)

ΥΣ- ούτε υπέρ είμαι, ούτε κατά. Ο καθένας ας κάνει αυτό που θέλει γνωρίζοντας τις συνέπειες των πράξεών του.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Παρακαλώ να λάβετε υπόψιν σας τα σχόλια σε κάθε βίντεό του προτού γράψετε την οποιαδήποτε απάντηση. Υπάρχουν χιλιάδες haters εκεί έξω και σε κάθε βίντεό του τον κράζουν για αυτό που κάνει, οπότε πιστεύω θα ήταν καλύτερο να το παραλείψουμε αυτό και να το προσεγγίσουμε το όλο θέμα με πιο ήρεμη ψυχολογία.:ok:
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,853 μηνύματα.
Εμένα μου θυμίζει λίγο ζωώδη - αρχέγονο ένστικτο: η σκυλίτσα μου η Εβίτα τη βρίσκει να μας κοιτάει να τρώμε, με προσήλωση, ακόμα κι αν ξέρει ότι δε θα της δώσουμε. Απλά κοιτάει. :P
 

Thodoris95

Νεοφερμένος

Ο Thodoris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Παραθέτω 2 βιντεάκια από συνεντέυξεις μαζί του με άλλους Youtuber που τον ρωτάνε διάφορα για μία πιο σφαιρική εικόνα:

1)

2)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμένα μου θυμίζει λίγο ζωώδη - αρχέγονο ένστικτο: η σκυλίτσα μου η Εβίτα τη βρίσκει να μας κοιτάει να τρώμε, με προσήλωση, ακόμα κι αν ξέρει ότι δε θα της δώσουμε. Απλά κοιτάει. :P

Απλά με προβληματίζει η άνθηση του mukbang παράλληλα με το no body shame / fatphobia / movement/κίνημα. Όπως αντίστοιχα με προβληματίζει η άνθηση των OnlyFans και παρεμφερών με άνθηση του radical feminism. Γενικά νομίζω η κοινωνία καλά κάνει που πολεμάει για τα δικαιώματα και οι Social Justice Warriors / Woke είναι σίγουρα θετικό, αλλά πότε κάτι παραπάει;

Πότε κάτι ορίζεται ως "too much" , υπερβολικό; Και αν υπάρχει αντικειμενική απάντηση σε αυτό, αν μπορεί έστω να υπάρξει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για να μην παρεξηγούμαι: σε καμία περίπτωση δεν είμαι κατά φεμινισμού ή κατά των υπέρβαρων ατόμων ή οτιδήποτε άλλο. Όμως όταν κάποιος αντιμετωπίζει την αποδοκιμασία ως ρατσισμό κοινωνικής μορφής, όταν π.χ. στα σχόλια γράφουν πως "αυτοκτονεί μπροστά μας σίγα σιγά για μερικά views και subscribes" και τέτοια, νομίζω είναι κάπως περίεργο να επικαλεστούμε fatphobia ως απάντηση σε όλα αυτά.

Γενικά νομίζω η κατάχρηση των δικαιωμάτων είναι εξαιρετικά λεπτεπίλεπτο θέμα επειδή άμα εναντιωθείς στο οτιδήποτε (και στον οποιοδήποτε βαθμό η αρνητική κριτική) αυτομάτως τοποθετείσαι στην αντίπερα όχθη με τους αρνητές των δικαιωμάτων αυτών. Π.χ. άμα κράξει κάποιος τα μοντέλα από OnlyFans των λένε "μισογύνη" και "σεξιστή" και πρόσφατα το παιδί μίας γνωστής από OnlyFans δέχτηκε άγριο μπούλινγκ επειδή του έδειχναν φωτογραφίες της μητέρας του.

.Η λέξη "κατάχρηση" των δικαιωμάτων ίσως τριγκάρει/θίγει πολλούς και το καταλαβαίνω απόλυτα, είναι πολυδιάστατο το όλο θέμα και ξυπνάει κακές αναμνήσεις.

Το "μη ντύνεσαι έτσι" εκλαμβάνεται ως πατριαρχική/σεξιστική σκέψη ακόμα και αν το πεις στην 12χρονη κόρη σου όταν πηγαίνει στο γυμνάσιό της;

Το "μη τρως τόσο, δε κάνει καλό" είναι fatphobia άμα το πεις στο παιδί σου που νοιάζεσαι για αυτό και φοβάσαι να μην πάθει κάποιο πρόβλημα υγείας;

Δε ξέρω.. είναι περίπλοκο..
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,844 μηνύματα.
Παραθέτω 2 βιντεάκια από συνεντέυξεις μαζί του με άλλους Youtuber που τον ρωτάνε διάφορα για μία πιο σφαιρική εικόνα:

1)

2)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Απλά με προβληματίζει η άνθηση του mukbang παράλληλα με το no body shame / fatphobia / movement/κίνημα. Όπως αντίστοιχα με προβληματίζει η άνθηση των OnlyFans και παρεμφερών με άνθηση του radical feminism. Γενικά νομίζω η κοινωνία καλά κάνει που πολεμάει για τα δικαιώματα και οι Social Justice Warriors / Woke είναι σίγουρα θετικό, αλλά πότε κάτι παραπάει;

Πότε κάτι ορίζεται ως "too much" , υπερβολικό; Και αν υπάρχει αντικειμενική απάντηση σε αυτό, αν μπορεί έστω να υπάρξει.
Ο chrisasmr που έβαλες ως παράδειγμα έχει πρόβλημα, χοντρό πρόβλημα, και δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στα κιλά του. Έχουν προσπαθήσει άνθρωποι να τον βοηθήσουν εντελώς δωρεάν (πχ το θηρίο) και τα παρατησε γιατί είπε πως "είναι μια χαρά ετσι" όχι φίλε μου, δεν είσαι μια χαρά, απλά άμα χάσεις τα κιλά, θα χάσεις και το κοντεντ, κι θα πρέπει να δουλεύεις κανονικά. Είναι λυπηρό...

Μένει έτσι για την προσοχή. Οι άνθρωποι που του στέλνουν με χορηγία μάζες φαγητού για να διαφημιστουν από αυτόν, θα έπρεπε να ντρέπονται, τον αφήνουν να κάνει κακο κι άλλο στον εαυτό του. Δεν έχω πρόβλημα με τα παραπάνω κιλά, και εγώ δεν είμαι το πρώτο σώμα, αλλά όταν ξεπερνάει και επηρεάζει την υγεία μας, πρέπει να κάνουμε πίσω.

Τώρα σε γενικό πλαίσιο, μου πετάγονται πολλά βιντεακια με παιδιά της ηλικιας μου που παίρνουν απέξω και κάνουν σα να έχουν να φάνε 1 μήνα. Μια μόδα που θα περάσει πιστεύω είναι και αυτή, και εννοείται πως κάθε φορά που τα βλέπω τα κλείνω γιατί μετά πεινάω και εγώ :lol:
 

Thodoris95

Νεοφερμένος

Ο Thodoris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι το εξής: αν κάποιος έχει πρόβλημα, μπορείς εσύ να μεσολαβήσεις για το δικό του καλό; Και αν ναι, πως; Αν δεν θέλει, δεν θεωρείται fatphobia/κοινωνικός ρατσισμός να επέμβεις;

Επειδή άμα παρατηρήσεις στα σχόλια (και ένας από τους λόγους που επέλεξα Έλληνα mukbang-er και όχι ξένο, Nicocado Avocado πχ είναι επειδή όλα τα σχόλια είναι στα Ελληνικά οπότε τα καταλαβαίνουν όλοι όσοι ενδεχομένως δε γνωρίζουν καλά Αγγλικά, επίσης αλλιώς είναι κάτι τέτοιο να γίνεται στην Ελλάδα και αλλιώς Αμερική, ο Χρήστος από Καβάλα είναι, ο άλλος μένει California νομίζω, άλλο επίπεδο) χωρίζονται σε υποστηρικτές my body my rules, και υπέρ της κοινωνικής αποδοχής-κατά fatphobia και body shaming και οι haters που τον κράζουν.

Δηλαδή ή θα υποστηρίζεις όλο αυτό ένεκεν υπέρμαχος δικαιωμάτων ή θα το πολεμάς; Γιατί τέτοιος διχασμός;
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,844 μηνύματα.
Το ερώτημα είναι το εξής: αν κάποιος έχει πρόβλημα, μπορείς εσύ να μεσολαβήσεις για το δικό του καλό; Και αν ναι, πως; Αν δεν θέλει, δεν θεωρείται fatphobia/κοινωνικός ρατσισμός να επέμβεις;

Επειδή άμα παρατηρήσεις στα σχόλια (και ένας από τους λόγους που επέλεξα Έλληνα mukbang-er και όχι ξένο, Nicocado Avocado πχ είναι επειδή όλα τα σχόλια είναι στα Ελληνικά οπότε τα καταλαβαίνουν όλοι όσοι ενδεχομένως δε γνωρίζουν καλά Αγγλικά, επίσης αλλιώς είναι κάτι τέτοιο να γίνεται στην Ελλάδα και αλλιώς Αμερική, ο Χρήστος από Καβάλα είναι, ο άλλος μένει California νομίζω, άλλο επίπεδο) χωρίζονται σε υποστηρικτές my body my rules, και υπέρ της κοινωνικής αποδοχής-κατά fatphobia και body shaming και οι haters που τον κράζουν.

Δηλαδή ή θα υποστηρίζεις όλο αυτό ένεκεν υπέρμαχος δικαιωμάτων ή θα το πολεμάς; Γιατί τέτοιος διχασμός;
Ρε συ, ναι my body my rules αλλά ο Χρήστος άμα συνεχίσει να τρώει έτσι για τα επόμενα 10 χρόνια, παίζει να μη ζει κιόλας. Τι πάει να πει το σώμα μου, μια ζωή την έχουμε κτλ;

Άλλο να έχεις 10-15 κιλά παραπάνω και να γουστάρεις το σώμα σου, τοτε δικαιωμα σου, μπραβο.. κι αλλο να είσαι 100 κιλά παραπάνω από αυτό που πρέπει. Αν δεν επέμβεις, συμφωνείς με το θάνατο του.

Παραθέτω βίντεο παράδειγμα:
 

Thodoris95

Νεοφερμένος

Ο Thodoris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ρε συ, ναι my body my rules αλλά ο Χρήστος άμα συνεχίσει να τρώει έτσι για τα επόμενα 10 χρόνια, παίζει να μη ζει κιόλας. Τι πάει να πει το σώμα μου, μια ζωή την έχουμε κτλ;

Άλλο να έχεις 10-15 κιλά παραπάνω και να γουστάρεις το σώμα σου, τοτε δικαιωμα σου, μπραβο.. κι αλλο να είσαι 100 κιλά παραπάνω από αυτό που πρέπει. Αν δεν επέμβεις, συμφωνείς με το θάνατο του.

Παραθέτω βίντεο παράδειγμα:
View attachment 130446


Εγώ το καταλαβαίνω αυτό αλλά άμα διαβάσεις στα σχόλια πολύς κόσμος υπερασπίζεται αυτό που κάνει επειδή είναι δικαίωμά του. Κανείς δεν θα μπορούσε με το ζόρι να τον στείλει σε κάποια "κατασκήνωση για χοντρούς" π.χ. Δηλαδή έρχεται το δικαίωμα από την μία με την υπερβολή από την άλλη και υπάρχει διχασμός επειδή όποια θέση και αν πάρεις στη τελική ο Χρήστος κάνει ό,τι γουστάρει και αδιαφορεί για σένα, είτε μιλήσεις υπέρ ή κατά του, άρα.. ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εννοώ οι άνθρωποι είναι σε αιώνια διαμάχη μεταξύ δικαιωμάτων και κατάχρησης αυτών και κανείς δεν όρισε την "γκρίζα" περιοχή.. όλα έχουν χάσει το μέτρο τους πιστεύω και ακόμα και αυτή η άποψη θα έχει κάποιον -ισμό από πίσω ωστέ να φανεί λάθος...
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
χωρίζονται σε υποστηρικτές my body my rules, και υπέρ της κοινωνικής αποδοχής-κατά fatphobia και body shaming και οι haters που τον κράζουν.

Δηλαδή ή θα υποστηρίζεις όλο αυτό ένεκεν υπέρμαχος δικαιωμάτων ή θα το πολεμάς; Γιατί τέτοιος διχασμός;
Σαφέστατα δικαίωμα του καθενός είναι να κάνει ο, τι θέλει με το σώμα, ακόμα και αν έκανε ολικό body transformation. Όταν όμως εκθέτει δημοσίως αυτήν την αντικειμενικά προκλητική εικόνα, δυσάρεστη στην όψη.. Τότε όχι ..τα σχόλια που θα λάβει θα είναι αναμενόμενα . Υποστηρίζω σαφώς το my body my rules, το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση, αρκεί να μη μου το τρίβεις στη μουρη για να εξυπηρετήσεις το συμφέρον σου μέσω της επισκεψιμότητας της ανάρτησης /βίντεο κλπ
 

Thodoris95

Νεοφερμένος

Ο Thodoris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
αρκεί να μη μου το τρίβεις στη μουρη για να εξυπηρετήσεις το συμφέρον σου μέσω της επισκεψιμότητας της ανάρτησης /βίντεο
Μα για αυτό ακριβώς κάνει τα βιντεάκια του ο Χρήστος, πληρώνεται από αυτό, έχει και χορηγούς που του προμηθέυουν τα φαγητά τα οποία καταβροχθίζει.

στην #1 συνέντευξη των 2 βίντεο με συνεντεύξεις που παρέθεσα παραπάνω, κάπου στη μέση τον ρωτάει πόσα βγάζει και είπε κοντά 2χιλιάρικα. Εντωμεταξύ παίρνει και το ΚΕΑ (Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγυής) επειδή το Youtube δε φορολογεί τα όσα βγάζει.. και τον κράζουν πολλοί για αυτό, πχ ένας τώρα που είδα στα σχόλια του τελευταίου του βίντεο (
)
γράφει:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δηλαδή δικαιούται να παίρνει ΚΕΑ όπως παίρνουν άποροι και άστεγοι όταν βγάζει 2000€+ από Youtube;...
 

Συνημμένα

  • IMG_20240308_164413.jpg
    IMG_20240308_164413.jpg
    334.8 KB · Εμφανίσεις: 24
  • IMG_20240308_164448.jpg
    IMG_20240308_164448.jpg
    313.4 KB · Εμφανίσεις: 26

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,603 μηνύματα.
Μα για αυτό ακριβώς κάνει τα βιντεάκια του ο Χρήστος, πληρώνεται από αυτό, έχει και χορηγούς που του προμηθέυουν τα φαγητά τα οποία καταβροχθίζει.

στην #1 συνέντευξη των 2 βίντεο με συνεντεύξεις που παρέθεσα παραπάνω, κάπου στη μέση τον ρωτάει πόσα βγάζει και είπε κοντά 2χιλιάρικα. Εντωμεταξύ παίρνει και το ΚΕΑ (Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγυής) επειδή το Youtube δε φορολογεί τα όσα βγάζει.. και τον κράζουν πολλοί για αυτό, πχ ένας τώρα που είδα στα σχόλια του τελευταίου του βίντεο (
)
γράφει:
Μα για αυτό ακριβώς συντηρεί αυτήν την εικόνα που τον οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στο θάνατο.

Ο τύπος έκανε εμπόρευμα το σώμα του.. Άραγε σε τι διαφέρει από αντίστοιχες επιλογές εμπορευματοποιησης/ αντικειμενικοποιησης εικόνας / σώματος που έχουμε εδώ σχολιάσει ποικιλοτρόπως κατά καιρούς;
 

Thodoris95

Νεοφερμένος

Ο Thodoris95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.

2:48 με 3:59 "είμαι χαρούμενος με τον εαυτό μου" άρα δε θέλει να αλλάξει ο ίδιος...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και του γράφουν τα εξής:
 

Συνημμένα

  • IMG_20240308_165201.jpg
    IMG_20240308_165201.jpg
    256.7 KB · Εμφανίσεις: 25
  • IMG_20240308_165215.jpg
    IMG_20240308_165215.jpg
    169.9 KB · Εμφανίσεις: 26

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top