Onlyfans: Σύγχρονη πορνεία ή σημεία των καιρών;

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,730 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Αλλα κανείς δεν εξηγεί ΓΙΑΤΙ είναι κακό να πουλάς το σώμα σου και ΓΙΑΤΙ είναι κακό να θες να βγάλεις λεφτά
Η Πουπι απλα ειναι εσωτερικευμενη μισογυνιστρια, θεωρει ντροπη οι γυναικες να δειχνουν το σωμα τους για αυτο ενισχυει αθελα της φανταζομαι το πατριαρχικο στερεοτυπο περι ντροπης που περιστοιχιζει το (γυναικειο) σωμα εν γενει.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,860 μηνύματα.
Η Πουπι απλα ειναι εσωτερικευμενη μισογυνιστρια, θεωρει ντροπη οι γυναικες να δειχνουν το σωμα τους για αυτο ενισχυει αθελα της φανταζομαι το πατριαρχικο στερεοτυπο περι ντροπης που περιστοιχιζει το (γυναικειο) σωμα εν γενει.
Παιδιά δεν είναι το ίδιο να δείξω το σώμα μου στο άτομο που θέλω, με ανάβει, είναι η σχέση μου, ο γκόμενος μου κλπ με το να δείξω το σώμα μου σε κάθε πελάτη εργαλειοποιωντας τη σεξουαλικότητα μου για έξτρα cash.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,859 μηνύματα.
Αλλα κανείς δεν εξηγεί ΓΙΑΤΙ είναι κακό να πουλάς το σώμα σου και ΓΙΑΤΙ είναι κακό να θες να βγάλεις λεφτά
Κανεις δεν εξηγει χρυσο μου,διοτι τα εχουμε εξηγησει αυτα σε αλλο θεμα και παλι τα ιδια θα λεμε;
Εκτος του οτι λιγη λογικη να υπηρχε δεν θα χρειαζοταν εξηγηση.

Μια προσπαθεια παλι θα κανω,αλλα ξες..αν δεν διαβασεις δεν θα βρεις απαντηση στι ερωτημα σου,,διοτι ειθισται να ζητατε απαντησεις...ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΑΠΛΑ.

Διαβασε λοιπον την απαντηση μου.Μεσα απο ενα αρθρο.



Είναι η πορνεία αποτέλεσμα ελεύθερης επιλογής;


Είναι η απόπειρα αυτοκτονίας, η αυτοτραυματική ή η βίαιη συμπεριφορά κάποιου, η κατανάλωση αλκοόλ από έναν αλκοολικό αποτέλεσμα ελεύθερης επιλογής; Κανείς δεν τους αναγκάζει να κάνουν αυτό που κάνουν. Η απάντηση είναι κατηγορηματικά ΟΧΙ. Το ίδιο ισχύει και για την πορνεία.


Κάθε μορφή πορνείας εμπεριέχει πάντα κάποιας μορφής εξαναγκασμό
, αναλόγως, βέβαια, από τον τρόπο που ορίζει κάποιος την ελεύθερη επιλογή ή τον εξαναγκασμό. Ανεξάρτητα από την ύπαρξη ή όχι κάποιου μαστροπού ή εμπόρου λευκής σαρκός -όπως συχνά παρουσιάζεται- είναι πάντα παρούσα με το δικό της ξεχωριστό τρόπο η προηγούμενη ζωή κάποιου, δηλαδή, τα βιώματά του, η κακοποίηση, η ανέχεια και πολλοί άλλοι ψυχοκοινωνικοί ή οικογενειακοί παράγοντες που καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό έναν τέτοιο προσανατολισμό. Επιλέγω σημαίνει πως διαλέγω μεταξύ διαφόρων άλλων πιθανών επιλογών ή δυνατοτήτων. Ποιες είναι, όμως, αυτές οι άλλες πιθανές επιλογές; Πόσοι μπορούν να απαλλαγούν με τη δική τους θέληση από τον εσωτερικό καταναγκασμό που συνιστούν για κάθε άνθρωπο η προσωπική του ιστορία και τα βιώματά του (π.χ. σεξουαλική ή/και συναισθηματική κακοποίηση) που, σε συνδυασμό με κάποιους εξωτερικούς παράγοντες (π.χ. φτώχεια), διαμορφώνουν για κάποια άτομα μονόδρομους ζωής;


Με τον ίδιο τρόπο που η άποψη πως, σε μια δημοκρατική κοινωνία, έχουν όλοι τα ίδια δικαιώματα και τις ίδιες ευκαιρίες, συνιστά υπεραπλούστευση -αν όχι χλευασμό-έτσι και η άποψη πως ο δρόμος προς την πορνεία είναι αποτέλεσμα ελεύθερης επιλογής γεννά πολλά ερωτηματικά και είναι εκ του πονηρού…


Το ερώτημα περί ελεύθερης βούλησης δεν είναι θεωρητικό ή ρητορικό. Η όποια απάντηση υιοθετηθεί έχει καθοριστική επίπτωση στον τρόπο αντιμετώπισης του φαινομένου της πορνείας, τόσο σε ατομικό όσο και σε νομικό και κοινωνικό επίπεδο.


Όταν υπάρχει κάποιο θύμα (π.χ. πόρνη) τότε υπάρχει, όπως είναι φυσικό, και ένας θύτης (πελάτης). Η νομική προσέγγιση του φαινομένου, στην περίπτωση αυτή, είναι ολοκληρωτικά διαφορετική απ΄ ό,τι αν η επικρατούσα άποψη ήταν πως η πορνεία είναι αποτέλεσμα ελεύθερης επιλογής. Το θύμα πάντα προστατεύεται με τη βοήθεια κατάλληλου νομικού πλαισίου αλλά και συγκεκριμένων κοινωνικών δομών και παρεμβάσεων που θα πρέπει να υπάρχουν.
Συνέπειες της πορνείας


Η πορνεία έχει σοβαρές συνέπειες τόσο σε προσωπικό όσο και σε κοινωνικό επίπεδο. Οι συνέπειες αυτές, όμως, μπορεί να ποικίλουν από άτομο σε άτομο εξαιτίας διαφόρων παραγόντων, όπως π.χ. η διάρκεια που το άτομο βρισκόταν στην πορνεία, το είδος της πορνείας κ.ά. Πάντως, είναι γεγονός πως ένα μεγάλο μέρος της εγκληματικότητας, όπως το εμπόριο λευκής σαρκός, η μαστροπεία, η κακοποίηση, η διακίνηση ναρκωτικών κ.ά. συνδέονται άμεσα με αυτήν.


Έχει διαπιστωθεί πως περισσότεροι από το 75% των ατόμων που βρίσκονταν στην πορνεία βιώνουν τουλάχιστον κάποιες από τις παρακάτω συνέπειες που σε αρκετές περιπτώσεις έχουν δραματικές συνέπειες στη μετέπειτα ζωή τους.


Ψυχολογικές συνέπειες


– Ανεξαρτήτως χώρας ή μορφής, η πορνεία φαίνεται πως προκαλεί σε πολλούς τον ίδιο τύπο μετατραυματικού στρες με αυτόν που παρατηρείται σε βετεράνους πολέμου, σε θύματα βασανισμών, βιασμών και άγριας κακοποίησης.


– Χαμηλή αυτοεκτίμηση, δυσκολίες δημιουργίας στενών διαπροσωπικών σχέσεων με άλλους, αυτομομφές, αισθήματα ενοχής και κατάθλιψης, αποφυγή κοινωνικών συναναστροφών. Φόβος συναισθηματικής εγγύτητας, δυσανεξία στη σωματική εγγύτητα ή στην επαφή με άλλους


Σωματικές συνέπειες


– Έχει διαπιστωθεί πως υπάρχει σχέση ανάμεσα στην πορνεία και στην εμφάνιση διαφόρων σωματικών και ψυχοσωματικών προβλημάτων, ιδιαίτερα αϋπνίες, πόνοι στην πλάτη, στους αγκώνες, στην κοιλιά και στο κεφάλι, διάφορα γυναικολογικά προβλήματα, αφροδίσια νοσήματα.


Κοινωνικές συνέπειες


– Κοινωνική απομόνωση και στιγματοποίηση, μερική μοναξιά, εξαιτίας της απόσυρσης από συγγενικές και φιλικές σχέσεις, λόγω ντροπής ή φόβου αποκάλυψης του τρόπου ζωής τους


Η μεγάλη ανάγκη της πλειοψηφίας των γυναικών να αποστασιοποιηθούν συναισθηματικά, βουβαίνοντας τα επώδυνα συναισθήματά τους ώστε να μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις της δραστηριότητάς τους, τις οδηγεί στη χρήση αλκοόλ και ναρκωτικών. Οι συνέπειες αυτού του μηχανισμού αυτοπροστασίας έχει -πέραν του εθισμού σε διάφορες ουσίες- πολύ βαρύ αντίτιμο και στις διαπροσωπικές τους σχέσεις αργότερα. Όπως προαναφέρθηκε, είναι σχεδόν αδύνατον να μπορέσουν να λειτουργήσουν σε μια στενή προσωπική σχέση με τρόπο φυσιολογικό και αμοιβαίο, είτε συναισθηματικά είτε ερωτικά.

Επίλογος


Στο διάλογο για το φαινόμενο της πορνείας, η αναφορά στο θέμα της δύναμης/εξουσίας είναι ιδιαίτερα σημαντική. Η έκφραση «Και με τα λεφτά μου, γ…ω και την κυρά μου», αν και όχι το ίδιο αντιπροσωπευτική πλέον όσο παλαιότερα, αντικατοπτρίζει, παρόλ΄αυτά, μια υφιστάμενη νοοτροπία και στάση ζωής όπου ο Άνδρας έχει το δικαίωμα να αγοράζει γυναίκες για να εκφορτίζει τη σεξουαλική του ορμή. Για τους ίδιους λόγους, ένας μαστροπός έχει το δικαίωμα να έχει στην κτήση του μία ή περισσότερες γυναίκες που να τις εκμεταλλεύεται κατά το δοκούν. Σε ορισμένες μουσουλμανικές χώρες, ένας άνδρας μπορεί ακόμα να έχει -αν διαθέτει οικονομική άνεση- περισσότερες της μίας συζύγους.


Σε μία κοινωνία ισοτιμίας και ισονομίας, δεν νοείται η ύπαρξη της πορνείας, από τη στιγμή που αντικατοπτρίζει το δικαίωμα ενός απόλυτου ελέγχου και μιας εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο με αυτόν τον τρόπο. Αν κάποια στιγμή οι κοινωνίες φθάσουν σε σημείο όπου η πορνεία θα μπορεί να είναι πραγματικά το αποτέλεσμα μιας ελεύθερης βούλησης και επιλογής, ένα επάγγελμα με τους ίδιους όρους, δικαιώματα και υποχρεώσεις όπως και κάθε άλλο και όπου οι πόρνες θα έχουν την ίδια ακριβώς αξία και αποδοχή ως άτομα, όπως και η οποιαδήποτε άλλη γυναίκα ή άνδρας, τότε καλώς να ορίσει…

Τωρα αν θεωρεις οτι δεν σου απαντησα ουτε μεσα απο αυτο το αρθρο...ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ.Ειναι σοβαρο.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Παιδιά δεν είναι το ίδιο να δείξω το σώμα μου στο άτομο που θέλω, με ανάβει, είναι η σχέση μου, ο γκόμενος μου κλπ με το να δείξω το σώμα μου σε κάθε πελάτη εργαλειοποιωντας τη σεξουαλικότητα μου για έξτρα cash.
Εχετε προβλημα και με τα μοντελα που εργαλειοποιουν το σωμα και την εμφανιση τους συνολικα ως μεσο βιοπορισμου;
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,859 μηνύματα.
Η Πουπι απλα ειναι εσωτερικευμενη μισογυνιστρια, θεωρει ντροπη οι γυναικες να δειχνουν το σωμα τους για αυτο ενισχυει αθελα της φανταζομαι το πατριαρχικο στερεοτυπο περι ντροπης που περιστοιχιζει το (γυναικειο) σωμα εν γενει.
Μιλα για τον εαυτο σου γλυκουλι μου..αστο να παει στο διαλα ειναι αυτα που λες...οποτε μιλα για σενα πληζ.ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΣ.
Ετσι και σεμνα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,860 μηνύματα.
Εχετε προβλημα και με τα μοντελα που εργαλειοποιουν το σωμα και την εμφανιση τους συνολικα ως μεσο βιοπορισμου;
Εγώ προσωπικά οχι.
Το. Μοντέλο καλείται να αναδείξει ένα προϊόν εμπορικό, καταναλωτικό. Δεν πουλάει sexiness σε μαλακιστηρια
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,859 μηνύματα.
Εχετε προβλημα και με τα μοντελα που εργαλειοποιουν το σωμα και την εμφανιση τους συνολικα ως μεσο βιοπορισμου;
Αυτο και δειχνει τι μυαλο κουβαλας αγαπουλα.
ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΄ΠΟΥΛΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΤΗ,ΔΕΝ ΓΑΜΙΟΥΝΤΑΙ.
Κια μονο που τα εξισωνεις λεει πολλα.
Γειαααααααααααααααααααααααα...
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά οχι.
Το. Μοντέλο καλείται να αναδείξει ένα προϊόν εμπορικό, καταναλωτικό. Δεν πουλάει sexiness σε μαλακιστηρια
Καλειται να αναδειξει ενα προιον με βαση ορισμενες σωματικες προδιαγραφες. Το προβλημα λοιπον ειναι η εργαλειοποιηση του σωματος ή συγκεκριμενων μερων του σωματος και πραξεων;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,798 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά οχι.
Το. Μοντέλο καλείται να αναδείξει ένα προϊόν εμπορικό, καταναλωτικό. Δεν πουλάει sexiness σε μαλακιστηρια
Δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά. Το μοντέλο εκμεταλλεύεται το γεγονός ότι έχει έναν συγκεκριμένο φαινότυπο ο οποίος θεωρείται ελκυστικός στην εκάστοτε χρονική περίοδο και ο ηθοποιός (λολ) ερωτικών ταινιών πουλάει πάλι την εμφάνιση του για τσόντες.

Όλα αυτά είναι μέσα στα πλαίσια της οικονομίας της αγοράς. Όλα είναι εν δυνάμει εμπόρευμα.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,860 μηνύματα.
Καλειται να αναδειξει ενα προιον με βαση ορισμενες σωματικες προδιαγραφες. Το προβλημα λοιπον ειναι η εργαλειοποιηση του σωματος ή συγκεκριμενων μερων του σωματος και πραξεων;
Το θέμα είναι ποιο είναι το εμπόρευμα και που απευθύνεται. Στην περίπτωση OF εμπόρευμα είναι τα γενετήσια όργανα σου για να το πω κομψά και πελάτης αυτός που θέλει να καυλώσει μαζί τους.
Τόσο απλά
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Αυτο και δειχνει τι μυαλο κουβαλας αγαπουλα.
Επιτελους και νομιζα οτι δε διαβαζες τα μηνυματα μου. Τεσπα και στο ονλυφανς δε πηδιουνται μερικες ανεβαζουν φωτο μονο τα μπουτια τους αρα εργαλειοποιουν το σωμα τους οπως τα μοντελα εργαλειοποιουν το σωμα τους για να πληρωθουν. Το προβλημα ειναι η εργαλειοποιηση του σωματος, η εργαλειοποιηση της σεξουαλικοτητας και αν ειναι το δευτερο ειναι επειδη ειναι ντροπη να προβαλλεις τετοιου ειδους θεαματα η απλα επειδη ειναι κατι υπερανω χρηματων και αντιτιθεσαι γενικα στην εμπορευματοποιηση του;
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,730 μηνύματα.
Ένας ηθοποιός σε ερωτική σκηνή είναι ανήθικος;
Με δεδομένο πως πουλάει το σώμα για την τέχνη με αντάλλαγμα το χρήμα
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,460 μηνύματα.
Υπάρχει τεράστια διαφορά στο να υπάρχει πορνεία* από το να κρίνεται ως φυσιολογική συμπεριφορά κάθε νεαρό κορίτσι ή και αγόρι (ασχέτως σεξουαλικού προσανατολισμού) για να βγάλει κανένα φράγκο να διακινεί γυμνές φωτογραφίες. Πίστευα πως θα ήτο προφανές αυτό αλλά λυπάμαι που πρέπει να εξηγούμε τα βασικά εδώ μέσα.

*Δεν συμφωνώ με το πώς λειτουργεί η πορνεία. Αλλά για να δώσω να καταλάβουν μερικοί την διαφορά του ανέχομαι την πορνεία με το onlyfans. Ακόμα και αν, λέμε τώρα, φτάσει ποτέ η ανθρωπότητα σε σημείο η πορνεία (ή σεξεργασία για να ικανοποιούμε και τους φίλους woke) να είναι πλήρως ελεγχόμενη και να ασκούν αυτό το επάγγελμα μόνο γυναίκες που συνειδητά το θέλουν και έχουν σωας τας φρένας (έστω και αν είναι το 0.01% όσων το ασκούν σήμερα) πάλι δεν πρέπει για επουδενί λόγο αυτό να θεωρείται κάτι φυσιολογικό. Ένα επάγγελμα δηλαδή σαν όλα τα άλλα. Τι θες να γίνεις Μαρίζα μου όταν μεγαλώσεις; Σεξεργάτρια κυρία. Ωραία επιλογή. Όχι σε καμμία περίπτωση. Και εδώ έγκειται η διαφορά του "ανέχομαι" την πορνεία από το είμαι ανένδοτος στο να θεωρούμε ως κάτι οκέι το να ξεπουλάνε νεαρές και νεαροί γυμνές τους στο διαδίκτυο.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,848 μηνύματα.
Κανεις δεν εξηγει χρυσο μου,διοτι τα εχουμε εξηγησει αυτα σε αλλο θεμα και παλι τα ιδια θα λεμε;
Εκτος του οτι λιγη λογικη να υπηρχε δεν θα χρειαζοταν εξηγηση.

Μια προσπαθεια παλι θα κανω,αλλα ξες..αν δεν διαβασεις δεν θα βρεις απαντηση στι ερωτημα σου,,διοτι ειθισται να ζητατε απαντησεις...ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΑΠΛΑ.

Διαβασε λοιπον την απαντηση μου.Μεσα απο ενα αρθρο.





Τωρα αν θεωρεις οτι δεν σου απαντησα ουτε μεσα απο αυτο το αρθρο...ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ.Ειναι σοβαρο.
Παραβλεπω την ειρωνεία σου και την καυστικοτητα σου. Διάβασα το άρθρο , και μιλάει για καταστάσεις εξαναγκασμού , εγώ δεν έκανα αναφορά σε κάτι τέτοιο. Προφανώς όταν το κάνεις εξαναγκαστικά θα υπάρξουν ψυχοσωματικά προβλήματα. Το γεγονός ότι υπάρχει εκμετάλλευση σε έναν χώρο δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον καταργήσουμε αλλά να ασκήσουμε περισσότερο έλεγχο. Επίσης το άρθρο δεν απαντάει στο ηθικό κομμάτι , γιατί από το προηγούμενο μήνυμα σου κατάλαβα είσαι ηθικά αντιθετη στη πώληση του γυμνού σώματος.
Από το άρθρο κρατάω τον επίλογο. Πράγματι μερικοί άντρες παρερμηνεύουν την παροχή αυτής της υπηρεσίας και αισθάνονται ότι έχουν έναν άρρωστο έλεγχο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,802 μηνύματα.
Παραβλεπω την ειρωνεία σου και την καυστικοτητα σου. Διάβασα το άρθρο , και μιλάει για καταστάσεις εξαναγκασμού , εγώ δεν έκανα αναφορά σε κάτι τέτοιο. Προφανώς όταν το κάνεις εξαναγκαστικά θα υπάρξουν ψυχοσωματικά προβλήματα. Το γεγονός ότι υπάρχει εκμετάλλευση σε έναν χώρο δεν σημαίνει ότι πρέπει να τον καταργήσουμε αλλά να ασκήσουμε περισσότερο έλεγχο. Επίσης το άρθρο δεν απαντάει στο ηθικό κομμάτι , γιατί από το προηγούμενο μήνυμα σου κατάλαβα είσαι ηθικά αντιθετη στη πώληση του γυμνού σώματος.
Από το άρθρο κρατάω τον επίλογο. Πράγματι μερικοί άντρες παρερμηνεύουν την παροχή αυτής της υπηρεσίας και αισθάνονται ότι έχουν έναν άρρωστο έλεγχο.
Δεν έχει σημασία ποιός είναι αντίθετος και ποιός όχι. Το ίδιο μας το Σύνταγμα επιτρέπει ναι μεν την πορνεία, αλλά οι ρυθμίσεις που την διέπουν υποδηλώνουν την ηθική της αποδοκιμασία ως μια αποκλίνουσα κοινωνική δραστηριότητα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,944 μηνύματα.
Εγώ θα σχολιάσω πως σε άλλο θέμα φαγωθηκατε κάποιοι να υποστηρίζετε πως η πορνεία είναι λειτούργημα.. Απενεχοποιηση εντελώς της κατάπτυστης χρήσης του Σώματος ως εμπόρευμα
Αυτη η συγκεκριμένη ανάρτηση, παρόλο που είναι κάπως ατότομα εκπεφρασμένη, σαν ένα "που είστε εσείς που λέγατε αυτά"...

...εντούτοις έχει ένα point.

Ναι, εδω είμαστε αυτοί που τα λέγαμε αυτά, κι εγω είμαι ενας από αυτούς που τα έλεγα αυτά.

Εκανα δουλειές χθες και το σκεφτόμουν για ώρα.

Γιατί ναι στο ένα και όχι στο άλλο;


Αρχικά σκέφτηκα την έννοια της χρονικής επιμονής, τη διάρκεια. Αλλά δεν με έπεισα.

Άραγε είναι το οτι το άλλο (η φυσική πορνεία) είναι αρχαίο; Άρα τι; Οτι με αρκετό χρόνο λογικά θα γινει και αποδεκτό το Onlyfans;

Έχει μια βάση αυτό καθώς σε βάθος αιώνων, οι λαοί αντιστέκονται στην αλλαγή του τώρα, παροδικά, την ώρα που συμβαίνει, αλλά με αρκετή επιμονή και εδραίωση κάποιων αξιών, αυτές γίνονται αποδεκτές κάποτε από το συλλογικό υποσυνείδητο.

Δε νομίζω όμως ότι ειναι ο πραγματικός λόγος αυτός γιατί είπαμε από κει άλλα, κι απο δω λέμε άλλα. Περισσότερο μου φαίνεται σα να θέλω να βγάλω λειτούργημα εκείνο με τη δικαιολογία ότι ίσως κι αυτό εδω να γινει λειτουργημα σε καποια χρόνια.



Δευτερον, σκέφτηκα την έννοια του οικειοθελούς, αλλά και πάλι δεν με έπεισα τελείως.

Δηλαδή οτι το ένα (φυσική πορνεία) γίνεται πολλές φορές εξαναγκασμένα υπο πίεση και εκβιασμούς απο κυκλώματα (αληθές αλλά οχι απόλυτο), ενω το άλλο (Onlyfans) μπαίνεις και γράφεσαι με τη δική σου βούληση.

Αλλά ποιον κοροιδεύουμε; Το Onlyfans ειναι η εισαγωγικη μορφή της αληθινής πορνείας και υπάρχει οικειοθελής πορνεία και στον κανονικό κόσμο.

Οπότε δεν ειναι αυτό ο λόγος που διαχωρίζουμε τα πράγματα.


Τρίτη σκέφτηκα την αναγκη για υποκρισία και σεμνοτυφία, ότι κατι είναι καλό όσο δεν μας μπαίνει υπόθετο, για να το πω λαϊκά.

Κατα το Ιταλικό "Όλες οι γυναικες ειναι πουτάνες εκτός από τη μάνα μου και την αδερφή μου" (ψυχραιμία απλώς αναπαράγω το ρητό, δε σημαινει οτι το πιστεύω)


Μήπως είναι αυτή η πεποίθηση με άλλη μορφή όμως, υφέρπουσα χωρίς να το καταλαβαίνουμε; Δεν ξέρω, δεν δηλώνω, αναρρωτιέμαι όμως.

Μήπως είναι χαβαλές και καυλάντα να πας να "σκίσεις την πόρνη στα τέσσερα" και χα χα χα πουτσοχάμπερο, αλλά αμα η πόρνη γίνεται η μάνα σου και η αδερφή σου και η κόρη σου, εκει ξαφνικά δε σου αρέσει και τόσο η εικόνα να στη σκίζει κάποιος μαντραχαλος, γιατί υπάρχει μια σχέση; Γιατι μπορείς εκει ξαφνικα να το δεις και να ειναι σχετικο και με το άτομό σου, ενω για την ξένη αδιαφορείς, εύκολα μπορείς να πεις οτι κανει λειτούργημα.

Μήπως με το Όνλυφανς αλλάζει αυτη η πεποιθηση γιατι η πορνεία είναι πλέον μες το σπίτι σου, δίπλα σου με ενα κλίκ με μια επιλογή του δικού σου ανθρώπου;


Μπορεί! Αλλά και πάλι δεν με πείθει αυτό εντελώς.

Γιατί; Γιατι θα το πω κι ας ακουστώ παρανοικός!


Εαν η κόρη μου αυριο στα 20 της μου έλεγε πως θέλει να γινει έσκορτ, θα το κατάπινα ίσως πιο εύκολα από το να πάει να ανοίξει Όνλυφανς. Γιατί είναι μια συνειδητή επιλογή της να χρησιμοποιήσει το σώμα της, τον κόπο της και να καταλάβει τα ρισκα με τα οποια συνοδεύεται αυτό, χωρίς να αποτελεί κάποια τάση της εποχής που αντί για πορνεία θα τη γλυκαίνουμε βαφτίζοντάς την "πουλημα πίξελς".

Θα μου πείτε κάποιοι, είσαι σοβαρός; Δεν ξέρω, δεν έχω κόρη και μιλάω εκ του ασφαλούς.

Αλλά για κάποιο λόγο το βρίσκω πιο αποδεκτό να κάνει η γυναίκα ακριβώς αυτό που θέλει με τη δική της βούληση και με τον κόπο της, ειλικρινώς αποδεχόμενη και το ρόλο της ιερόδουλης απέναντί μου όταν συζητάμε, παρά να μου λέει ότι "πουλάω πίξελς δεν ειναι τίποτα, είμαι καλό κορίτσι, δεν μασάω στις τάσεις" και να ειναι ακριβώς αυτό, ένα θύμα, μια πόρνη εν τη γενέσει της που παριστάνει κατι που δεν ειναι και υποκρίνεται, βορά στις τάσεις της εποχής.


Και για να το παω παραπέρα, με μια συμπερασματική εξαγωγή από το ανωτέρω παρανοικό σενάριο, ίσως γι αυτό να δέχομαι την φυσική πορνεία αλλά όχι το Onlyfans. Όχι γιατι με ενοχλεί το δικαίωμα της γυναίκας να ανοιξει Onlyfans, αλλά γιατί διαφωνώ με την τάση, με την υποκρισία, και όλα τα άλλα που συμπαρασύρει μαζί του για εναν χαρακτήρα η τόσο ελαφρά τη καρδία έκθεση με ενα register και πεντε κλικ, στο internet.

Το άλλο, θέλει να φας π.... Κυριολεκτικά και μεταφορικά. Έχει κόστος, έχει θυσία.
Αυτό εδω ειναι η επιβεβαίωση ότι είσαι ηλίθιος, είτε ως πάροχος, είτε ως χρήστης.


Τα ανωτερω τα εκφράζω ως σκέψεις. Όχι ως βεβαιότητες. Επιφυλάσσομαι να ανασκευάσω την άποψή μου όσο περισσότερο με προβληματίσει το θεμα στο μέλλον καθώς δεν έχω κατασταλλάξει πεντακάθαρα ακόμα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,848 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία ποιός είναι αντίθετος και ποιός όχι. Το ίδιο μας το Σύνταγμα επιτρέπει ναι μεν την πορνεία, αλλά οι ρυθμίσεις που την διέπουν υποδηλώνουν την ηθική της αποδοκιμασία ως μια αποκλίνουσα κοινωνική δραστηριότητα.
Ωραίο αυτό που είπες ψαγμενο
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,802 μηνύματα.
Ωραίο αυτό που είπες ψαγμενο
Είδες ; Δεν κουράστηκα καθόλου να το βρω...

Αλλά δεν ήξερα τί να πω, έχασα τα λόγια μου σαν ρώτησες αυτό :

Αλλα κανείς δεν εξηγεί ΓΙΑΤΙ είναι κακό να πουλάς το σώμα σου και ΓΙΑΤΙ είναι κακό να θες να βγάλεις λεφτά
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,848 μηνύματα.
Ξαναδιάβασα το άρθρο και ούτε εξηγεί γιατί είναι κακό να θες να βγάλεις πολλά ( και εύκολα ) λεφτά , με την προϋπόθεση πάντα ότι δεν κάνεις κάτι που απεχθάνεσαι.
@Πουπουλίνα βρε μήπως μου έστειλες άλλο άρθρο για να με τεσταρεις αν θα καθόμουν να το διαβάσω ; :eek:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είδες ; Δεν κουράστηκα καθόλου να το βρω...

Αλλά δεν ήξερα τί να πω, έχασα τα λόγια μου σαν ρώτησες αυτό :

Αλλα κανείς δεν εξηγεί ΓΙΑΤΙ είναι κακό να πουλάς το σώμα σου και ΓΙΑΤΙ είναι κακό να θες να βγάλεις λεφτά
Εννοείς ότι είναι κουλή ερώτηση ; Δεν ξέρω, θεωρώ ότι δεν έχει δώσει κάποιος μια απάντηση ξεκάθαρη σε αυτό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top