PC/Console Games (Συζήτηση)

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.
Εννοείται, οι περισσότεροι στο λάπτοπ παίζουν (μιας που τα κινητά πρέπει να είναι αρκετά καλά και με τεράστια μνήμη).
Δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω λινκ, γιατί μπορεί να θεωρηθεί διαφήμιση όμως υπάρχει
Ευχαριστώ πολύ πολύ. Θα το ψάξω.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,193 μηνύματα.
This looks interesting...
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,193 μηνύματα.
Φοβερό, και λατρεύω το πως τα graphics get better as years go by. Ειλικρινά, είναι πιο smooth το gameplay.
Όντως τα γραφικά είναι πραγματικά εντυπωσιακά. Προφανώς το gameplay είναι σημαντικό, και φαίνεται οτι το έχουν πετύχει, οπότε είναι sweet που και τα γραφικά είναι ωραία.

Το μόνο που με χαλάει λιγουλάκι είναι κάποιοι χαρακτήρες στο πρόσωπο. Ξέρω οτι είναι υπερβολικά δύσκολο να πετύχει οποιοδήποτε παιχνίδι ως προς τα γραφικά, αλλά οκ έχω δει και καλύτερες προσπάθειες, δεν θα πω ψέματα. Σε κάθε περίπτωση όμως το παιχνίδι παραμένει πάρα πολύ εντυπωσιακό και το gameplay insane, οπότε δεν θα κολλήσω εκεί.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.
Το μόνο που με χαλάει λιγουλάκι είναι κάποιοι χαρακτήρες στο πρόσωπο.
Ναι. Συμφωνώ σε αυτό. Εντάξει I don’t judge whatsoever I couldn’t do better probably. Αλλά είναι λίγο ότι χαλάει την όλη αίσθηση των απίστευτων γραφικών.
 

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Έχει κανείς άποψη περί Genshin Impact; Έχω δει gameplays, στο κινητό πιάνει όμως τουλάχιστον 20 GB και δεν ξέρω αν αξίζει.
Θα πω κι εγώ άποψη, αν και έχω εμπειρία μόνο απο pc version:

Θετικά

  1. Το combat system είναι αρκετά καλό, το action tight τις πιο πολλές φορές. Το σύστημα με τα reactions των διαφόρων elements του δίνει αρκετό βάθος.
  2. Έχει ΠΟΛΥ story content (φαντάσου το questing το αντίστοιχο για mmo) που είναι hit or miss (τα αρχικά stories ηταν λίγο ο,τι να ναι, αλλά βελτιώνονται. Γενικά βγάζουν content με πολυ γρήγορο ρυθμό
  3. Πολύ καλό graphic style για εμένα, αν και οχι φωτορεαλιστικό (είναι unity engine!!)
    10 / 10 Μουσική
  4. Είναι τζάμπα (αλλά δες παρακάτω για monetization)

Αρνητικά


  • Έχει αυτό το mechanic που σε βάζει να παίζεις κάθε μέρα, σου περιορίζει δηλαδή το progress σου με ενα resource που αναγεννάται σε πραγματικό χρόνο, οπότε αμα πεις οτι θα παιζω πχ μονο το ΣΚ προχωράς αρκετά αργότερα, αφού σε βάζει να κανεις πχ "5 dungeons τη μέρα".
  • Έχει πολυ content που έχει βγει οπότε αν το πιάσεις τωρα θα εχει ενα βουνό ιστορίας / exploration μπροστά σου να περάσεις για να ξεκλειδώσεις πράγματα που θα σου χρειάζονται. Δεν έχει catch up mechanic επ αυτού.
  • Αδύναμο (αλλά υπαρκτό) multiplayer
  • Αρκετά περίπλοκο stat system και theorycrafting αν θελεις να αποδίδουν καλά οι χαρακτήρες σου (στην πράξη σημαίνει οτι αν δεν διαβάσεις guide τουλάχιστον στην αρχή θα τους στήνεις αρκετά υποβέλτιστα)
  • Power creep (που σημαίνει οτι οι πιο καινούριοι χαρακτήρες είναι πιο δυνατοί και το πιο καινούριο content πιο δύσκολο, οπότε στην ουσία είναι σαν να γίνονται πιο "αδύναμοι" οι χαρακτήρες που εχεις με αργό ρυθμό.
  • Είναι ΠΟΛΥ grindy Και με αρκετή τυχαιότητα στα πάντα (drops, stats στα drops και φυσικά χαρακτήρες)
  • Έχει αρκετά επιθετικό gasha monetization. Μπορείς να παίξεις τζάμπα, αλλά θα έχεις συνεχώς την αίσθηση ότι παίζεις με 2ης κλάσσης χαρακτήρες που είναι λίιιιιγο ποιο αδύναμοι για το content που κάνεις. Αυτό είναι by design.


Το βάζω στα θετικά γιατί εμένα μ αρέσει , αλλά μπορεί να είναι και αρνητικό: έχει αυτή τη grindίλα με τα daily quests που έχουν τα MMOs. Γενικά παίζει σαν action MMORPG που αποφάσισες να παίξεις solo, και ανταγωνίζεται με τέτοια παιχνίδια μέχρι ένα σημείο, απλά χωρίς να εχει την έννοια των υποχρεωτικά multiplayer δραστηριοτήτων. Το θέμα του monetization είναι το πιο αρνητικό για εμένα, αφού πρέπει να έχεις το ψυχικό σθένος να μη το πληρώσεις (πολύ) όσο και να σε παιδεύουν οι "περιορισμοί" του. Αν θέλεις να το υποστηρίξεις έχει ενα μικρό subscription, και ενα battle pass που σου δίνει αρκετά καλό value, αλλά η μεγάλη παγίδα είναι να πληρώσεις έξτρα απ αυτά για να τραβήξεις τον "κουλοχέρη" των καλών χαρακτήρων η όπλων.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.
Θα πω κι εγώ άποψη, αν και έχω εμπειρία μόνο απο pc version:

Θετικά

  1. Το combat system είναι αρκετά καλό, το action tight τις πιο πολλές φορές. Το σύστημα με τα reactions των διαφόρων elements του δίνει αρκετό βάθος.
  2. Έχει ΠΟΛΥ story content (φαντάσου το questing το αντίστοιχο για mmo) που είναι hit or miss (τα αρχικά stories ηταν λίγο ο,τι να ναι, αλλά βελτιώνονται. Γενικά βγάζουν content με πολυ γρήγορο ρυθμό
  3. Πολύ καλό graphic style για εμένα, αν και οχι φωτορεαλιστικό (είναι unity engine!!)
    10 / 10 Μουσική
  4. Είναι τζάμπα (αλλά δες παρακάτω για monetization)

Αρνητικά


  • Έχει αυτό το mechanic που σε βάζει να παίζεις κάθε μέρα, σου περιορίζει δηλαδή το progress σου με ενα resource που αναγεννάται σε πραγματικό χρόνο, οπότε αμα πεις οτι θα παιζω πχ μονο το ΣΚ προχωράς αρκετά αργότερα, αφού σε βάζει να κανεις πχ "5 dungeons τη μέρα".
  • Έχει πολυ content που έχει βγει οπότε αν το πιάσεις τωρα θα εχει ενα βουνό ιστορίας / exploration μπροστά σου να περάσεις για να ξεκλειδώσεις πράγματα που θα σου χρειάζονται. Δεν έχει catch up mechanic επ αυτού.
  • Αδύναμο (αλλά υπαρκτό) multiplayer
  • Αρκετά περίπλοκο stat system και theorycrafting αν θελεις να αποδίδουν καλά οι χαρακτήρες σου (στην πράξη σημαίνει οτι αν δεν διαβάσεις guide τουλάχιστον στην αρχή θα τους στήνεις αρκετά υποβέλτιστα)
  • Power creep (που σημαίνει οτι οι πιο καινούριοι χαρακτήρες είναι πιο δυνατοί και το πιο καινούριο content πιο δύσκολο, οπότε στην ουσία είναι σαν να γίνονται πιο "αδύναμοι" οι χαρακτήρες που εχεις με αργό ρυθμό.
  • Είναι ΠΟΛΥ grindy Και με αρκετή τυχαιότητα στα πάντα (drops, stats στα drops και φυσικά χαρακτήρες)
  • Έχει αρκετά επιθετικό gasha monetization. Μπορείς να παίξεις τζάμπα, αλλά θα έχεις συνεχώς την αίσθηση ότι παίζεις με 2ης κλάσσης χαρακτήρες που είναι λίιιιιγο ποιο αδύναμοι για το content που κάνεις. Αυτό είναι by design.


Το βάζω στα θετικά γιατί εμένα μ αρέσει , αλλά μπορεί να είναι και αρνητικό: έχει αυτή τη grindίλα με τα daily quests που έχουν τα MMOs. Γενικά παίζει σαν action MMORPG που αποφάσισες να παίξεις solo, και ανταγωνίζεται με τέτοια παιχνίδια μέχρι ένα σημείο, απλά χωρίς να εχει την έννοια των υποχρεωτικά multiplayer δραστηριοτήτων. Το θέμα του monetization είναι το πιο αρνητικό για εμένα, αφού πρέπει να έχεις το ψυχικό σθένος να μη το πληρώσεις (πολύ) όσο και να σε παιδεύουν οι "περιορισμοί" του. Αν θέλεις να το υποστηρίξεις έχει ενα μικρό subscription, και ενα battle pass που σου δίνει αρκετά καλό value, αλλά η μεγάλη παγίδα είναι να πληρώσεις έξτρα απ αυτά για να τραβήξεις τον "κουλοχέρη" των καλών χαρακτήρων η όπλων.
Αρκετά κατατοπιστικός και σε ευχαριστώ για την ανάλυση. Έχω ακούσει για το battle pass αν και θεωρώ το Genshin λίγο πολύ money sucker. Και αυτό μου το έχουν πει άτομα που έπαιζαν καθημερινά. Ότι θα χρειαστεί να σκάσεις αρκετά λεφτά αν θέλεις να παίζεις αξιοπρεπώς.
 

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ότι θα χρειαστεί να σκάσεις αρκετά λεφτά αν θέλεις να παίζεις αξιοπρεπώς.
Είναι λίγο μύθος και αυτό. Αν εξαιρέσεις το ΠΟΛΥ high end content (το spiral abyss , που είναι το horde mode του παιχνιδιού όπου γίνεται πιο δύσκολο οσο προχωράς) τα υπόλοιπα είναι doable με free to play accounts. Θεωρώ οτι υπάρχει enjoyment στο να παιξεις free to play η σχεδόν free to play αν αποφασίσεις να μην εχεις top characters και builds.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.
Είναι λίγο μύθος και αυτό. Αν εξαιρέσεις το ΠΟΛΥ high end content (το spiral abyss , που είναι το horde mode του παιχνιδιού όπου γίνεται πιο δύσκολο οσο προχωράς) τα υπόλοιπα είναι doable με free to play accounts. Θεωρώ οτι υπάρχει enjoyment στο να παιξεις free to play η σχεδόν free to play αν αποφασίσεις να μην εχεις top characters και builds.
Ναι, συμφωνώ. Σίγουρα you can make something out of it και χωρίς να διαθέσεις πολλά λεφτά. Απλά πολλοί σπεύδουν την διαδικασία, πληρώνοντας, για να ανέβουν ευκολότερα επίπεδο.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Ναι, συμφωνώ. Σίγουρα you can make something out of it και χωρίς να διαθέσεις πολλά λεφτά. Απλά πολλοί σπεύδουν την διαδικασία, πληρώνοντας, για να ανέβουν ευκολότερα επίπεδο.
Καμία σχέση, δεν πληρώνεις για να ανέβεις γρήγορα το επίπεδο.

Δεν έχω ξοδέψει ούτε ένα ευρό και έχω αρκετούς χαρακτήρες χωρίς να μπαίνω κάθε μέρα.
Οι καινούργιοι χαρακτήρες δεν είναι καλύτερη από τους παλιούς.
Όταν είχα μόνο λεβελ 4 χαρακτήρες έκανα αρκετό νταματζ και αρκετοί τους χρησιμοποιούν παρότι που έχουν λεβελ 5 χαρακτήρες

^ Είμαι 50 λέβελ σχεδόν στο τέλος
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.
Καμία σχέση, δεν πληρώνεις για να ανέβεις γρήγορα το επίπεδο.

Δεν έχω ξοδέψει ούτε ένα ευρό και έχω αρκετούς χαρακτήρες χωρίς να μπαίνω κάθε μέρα.
Οι καινούργιοι χαρακτήρες δεν είναι καλύτερη από τους παλιούς.
Όταν είχα μόνο λεβελ 4 χαρακτήρες έκανα αρκετό νταματζ και αρκετοί τους χρησιμοποιούν παρότι που έχουν λεβελ 5 χαρακτήρες
Ποιους έχεις; Από περιέργεια.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,548 μηνύματα.

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε μια εποχή που τα παιχνίδια γίνονται release με delay η nintendo ανακοίνωσε το νέο xenoblade πιο νωρίς από αυτό που αναμενόταν.


Φαίνεται βελτιωμένο το σύστημα μάχης.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
o.O

και γω πριν λιγες μερες. Δε νομιζω να ειναι cross platform ομως.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


'Ακικο λογικά επειδή είανι το πρώτο open world που παίζεις που δεν είναι ζελντα κάνεις γύρους άσκοπα, όλοι το πάθαμε με το skyrim.
Δεν είναι τέλειο; Εγώ παίζω το story και έφτασα στο επίπεδο 9. Δε νομίζω να είναι cross platform 🤔
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι τέλειο; Εγώ παίζω το story και έφτασα στο επίπεδο 9. Δε νομίζω να είναι cross platform 🤔
Το παιχνίδι είναι καλό, αλλά δυστυχώς δε βρίσκω άτομα με καλές συνδέσεις να παίξω online. Συνήθως έχω ένα μικρό delay. Παίζουν πάρα πολυ λιγότεροι online απ' ότι φαίνεται από τα steam charts δυστυχώς. Επίσης προφανώς δε μ' αρέσει που πρέπει να αγοράζεις παίχτες με 5€ τον καθέναν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Το τελευταίο δημιούργημα της square enix και της Platinum πάει άπατο.

Το μοντέλο game as service δεν είναι τόσο εύκολο να πετύχει. Το ότι πέτυχε το Fornite και το Genshin Impact δεν σημαίνει ότι θα πετύχουν. Οι εταιρείες θα κατευθυνθούν στο mobile gaming για να αυξήσουν τη βάση χρηστών τους.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το παιχνίδι είναι καλό, αλλά δυστυχώς δε βρίσκω άτομα με καλές συνδέσεις να παίξω online. Συνήθως έχω ένα μικρό delay. Παίζουν πάρα πολυ λιγότεροι online απ' ότι φαίνεται από τα steam charts δυστυχώς. Επίσης προφανώς δε μ' αρέσει που πρέπει να αγοράζεις παίχτες με 5€ τον καθέναν.
Εμένα δε μου βγάζει να αγοράζω παίχτες 🤔 Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις server? Δοκίμασε να παίξεις το story, είναι πολύ ωραίο. Αν ήταν cross platform θα σε πρόσθετα. Από PC μπαίνεις;
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα δε μου βγάζει να αγοράζω παίχτες 🤔 Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις server? Δοκίμασε να παίξεις το story, είναι πολύ ωραίο. Αν ήταν cross platform θα σε πρόσθετα. Από PC μπαίνεις;
Ναι από PC και κόσμο μαζεύει 40-50/65 ένα ρουμ στη Γερμανία και άλλο ένα στη Γαλλία(η Ιταλία και η ανατολική Ευρώπη δε μαζεύουν κόσμο μέχρι τώρα). Βρίσκω να παίζω αλλά οι συνδέσεις τους πάνω από τις μισές φορές είναι μεχ. Το στόρυ το ξεκίνησα και ήταν ωραίο, αλλά λογικά θα το αφήσω γιατί δεν κερδίζεις κάτι, μόνο μια αδιάφορη χαρακτήρα ξεκλειδώνεις. Τον μπλε γκόκου και βετζήτα τους βγάζεις απλά κερδίζοντας πόντους(500,000 και 300,000 αντίστοιχα).

Το παιχνίδι είναι πολύ ωραίο για competitive. Δεν είναι κάτι δύσκολο στην αρχή, όμως πολύ σύντομα αρχίζεις και βάζεις όλο και περισσότερα πράγματα στο παιχνίδι σου. Αν βρίσκεις κόσμο με καλή σύνδεση το προτείνω 100%. Σκέφτομαι και για fighting stick, καθώς οι αντιχειρές μου κουράζονται.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top