Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;

Tι λειτουργικό σύστημα χρησιμοποιείτε στον υπολογιστή σας;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 72)
  • Windows 7

    Ψήφοι: 39 54.2%
  • Windows Vista

    Ψήφοι: 8 11.1%
  • Windows XP

    Ψήφοι: 19 26.4%
  • Linux (Ubuntu, Fedora, Mint, Debian, etc)

    Ψήφοι: 18 25.0%
  • MacOS

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • Άλλη έκδοση των Windows (NT, 95, 98, 98 SE, ME, 2000, Server)

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Άλλο OS

    Ψήφοι: 2 2.8%
  • Windows 8

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows 10

    Ψήφοι: 1 1.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Σε ποιό mac;;; Εγώ έχω tiger, τη λειτουργία που λες δεν την έχω συναντήσει...:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η microsoft σου δίνει το δικαίωμα να βάλεις windows στον mac σου ενώ η apple δεν στο δίνει σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν από τους υπολογιστές της (είναι η πολιτική της apple και η πολιτική της Microsoft)


Aυτό που χρησiμοποiησα ηταν παράδειγμα για να σου δείξω ότι η apple υπερχρεώνει τα προιόντα της αφού πουλάει ακριβά ενα καλώδιο στην ουσία.

Το δείγμα δεν αντιπροσωπευτικό στην παγκόσμια αγορά ούτε καν στην ελληνική. Πληθυσμός αναφοράς είναι οι Ελληνες ηλικίας 12-22(περίπου ετών).

Η ψηφοφορία δεν αντικατοπτρίζει ολο το μερίδιο αγοράς αλλά αντικατροπίζει τους Ελληνες ηλικίας 12-22 ένα σημαντικό μέρος του ελληνικού πληθυσμού.

Εσύ δεν χρησιμοποιείς επιχειρήματα μόνο να "βεβαίωνεις" ξέρεις. Αυτό που περίγραψα είναι ο λόγος που οι μεγάλες εταιρίες δεν χρησιμοποιούν mac. Δηλαδή για να έχουνε μεγαλύτερη γκάμα επιλογής σε προγράμματα και υλιka.


Περιορισμένο λειτουργικό είναι το osx ως προς την επιλογή υλικού και προγραμμάτων. Όσο για το open source έχεις δίκιο, το x11 ήταν ένας τρόπος που χρησιμοποίησε η apple για να έχει μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα. Τα περισσότερα (αξιόλογα προγράμματα) open source έχουν εκδόσεις και για windows. Kαι φυσικά δεν μπορείς να τρέξεις ολες τις εφαρμογές που είναι γραμμένες σe Linux στον mac.

Για ένα απλό χρήστη (σαν και μένα) τα mac είναι σωστή επιλογή ο λόγος που δεν τα προτιμώ είναι επειδή στην Ελλάδα τα μηλό κομπιουτεράκια είναι πανάκριβα.

Ακόμα αυτός είναι ο λόγος που χρησιμοποιώ Iphone (διότι έχει πολύ πιο γρήγορο λογισμικό) και έχει μεγαλύτερη γκαμα προγραμμάτων από windows mobile.

Eπίσης ένας επαγγελματίας δεν θα προτιμήσει όμως το mac γιατί έχει x11 αλλά το linux γιατί είναι τσάμπα και μπορεί να διαλέξει ότι υλικό γουστάρει.

Όσο για το defragment και για το boot time και για τους ιούς πάλι έχεις δίκιο. Και το ειπά για τον απλό καθημερινό χρήστη τα mac είναι καλή επιλογή όχι όμως για τον επαγγελματία. Μην ξεχνάς ότι τα windows είναι σχεδιασμένα για να τρέχει σε πολλά μηχανήματα και να τρέχει πάνω του πολλά λογισμικά από διαφορετικούς κατασκευαστές. Συνεπώς στα windows υπάρχουν πολύ περισσότερες απαιτήσεις και είναι πολύ δυσκολότερο να σχεδιαστούν από ότι τα osx. To ότι τα mac δεν έχουν ιούς δεν σημαίνει πως δεν έχουν "τρύπες" για υποκλοπη. Επίσης έχουν έχουν παρατηρηθεί και πολλά σοβαρά bug σε osx με πιο σημαντικό την απώλεια δεδομένων πλήτει τους χρήστες της τελευταίας έκδοσης του λειτουργικού της Apple Snow Leopard, αν κάνουν login στο σύστημα τους με χρήση του guest account.

Οι ενδείξεις δείχνουν πως το bug μπερδεύει τον κύριο λογαριασμό χρήστη με τον χρήστη guest και διαγράφει όλο το profile μετά το logout, επαναφέροντας τις αρχικές εργοστασιακές παραμέτρους. Τα δεδομένα χάνονται οριστικά εκτός αν κάποιος έχει κρατήσει backup ή χρησιμοποιεί το Time Machine


ο μεγάλος αντίπαλος του windows δεν ειναί το οsx αλλά το linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Η microsoft σου δίνει το δικαίωμα να βάλεις windows στον mac σου ενώ η apple δεν στο δίνει σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν από τους υπολογιστές της (είναι η πολιτική της apple και η πολιτική της Microsoft)
Ναι γιατί η MS πουλάει λειτουργικά, ενώ η Apple υπολογιστές. Δεν είναι software, αλλά hardware εταιρεία. Σου δίνει ολόκληρο το πακέτο, δεν θέλει να μπλέξει με τις παραξενιές του κάθε κατασκευαστή. Είναι σαν να αγοράζεις μια κονσόλα gaming, έρχεται μαζί με το λογισμικό της το οποίο προφανώς και δεν έχει προβλέψη η εταιρεία να τρέχει σε άλλες κονσόλες.

Aυτό που χρησiμοποiησα ηταν παράδειγμα για να σου δείξω ότι η apple υπερχρεώνει τα προιόντα της αφού πουλάει ακριβά ενα καλώδιο στην ουσία.
Για το mini-dvi, καλώδιο, δεν σε υποχρεώνει κανείς να πάρεις απο την apple. Υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές.

Εσύ δεν χρησιμοποιείς επιχειρήματα μόνο να "βεβαίωνεις" ξέρεις. Αυτό που περίγραψα είναι ο λόγος που οι μεγάλες εταιρίες δεν χρησιμοποιούν mac. Δηλαδή για να έχουνε μεγαλύτερη γκάμα επιλογής σε προγράμματα και υλιka.
Στα windows απο πού και ως πού έχουν μεγάλύτερη γκάμα επιλογής σε προγράμματα;

Περιορισμένο λειτουργικό είναι το osx ως προς την επιλογή υλικού και προγραμμάτων. Όσο για το open source έχεις δίκιο, το x11 ήταν ένας τρόπος που χρησιμοποίησε η apple για να έχει μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα. Τα περισσότερα (αξιόλογα προγράμματα) open source έχουν εκδόσεις και για windows. Kαι φυσικά δεν μπορείς να τρέξεις ολες τις εφαρμογές που είναι γραμμένες σe Linux στον mac.
Δεν συγκρίνεται το πλήθος των προγραμμάτων opensource για mac και για windows. Στο mac τρέχουν σχεδόν όλα. Στα windows μόνο όσα έχουν προβλέψει οι προγραμματιστές να τρέχουν σε αυτά.






Οι ενδείξεις δείχνουν πως το bug μπερδεύει τον κύριο λογαριασμό χρήστη με τον χρήστη guest και διαγράφει όλο το profile μετά το logout, επαναφέροντας τις αρχικές εργοστασιακές παραμέτρους.

Ανακρίβειες. Το bug υπάρχει μόνο αν είχες λογαριασμό guest πριν την αναβάθμιση και μπήκες μετά την αναβάθμιση με guest. Δεν πιάνει όλα τα guest accounts.


ο μεγάλος αντίπαλος του windows δεν ειναί το οsx αλλά το linux

Ο μεγάλος αντίπαλος των windows συγγνώμη που θα στο θέσω έτσι, αλλα είναι οι... κονσόλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οι κονσόλες κατά τη γνώμη μου, ήταν και ίσως να είναι για λίγο ακόμη ο μεγάλος αντίπαλος τον παραθύρων. Αλλά σε λίγο καιρό θα κληθούν να αντιμετωπίσουν τα linux, γιατί η μόδα με τις κονσόλες περνάει, ενώ το λειτουργικό θα είναι πάντα στην επιφάνεια... Και το linux διαδίδεται πλέον γρήγορα...

Dual Boot Windows Vista και Ubuntu 9.04 παρεμπιπτόντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.


Το mini dvi είναι tης apple η οποια σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν adaptora που το μετατρέπει σε κοινή dvi που έχουν οι άλλοι υπολογιστές για να συνδεθεί σε μια τηλεόραση. Στην ουσία είναι ένας adapter τίποτα παραπάνω. Το dvi το χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες ενώ το Mini dvi είναι κατασκεύαμα της apple και απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουν οι αλλες συσκευες και ο μόνος λόγος που δεν χρησιμοποιηεί η apple dvi είναι για να βγάλει εύκολα λεφτά από τις πελάτες της που αγόρασαν έναν υπολογιστή apple. Αυτή την πολιτική την ακολουθεί και σε αλλα προιόντα π.χ. το iphone που έχω (1ης γενιάς) έχει υποδοχή για τα ακουστικά έτσι για να ταιριάζουν μόνο τα ακουστικά της apple και όχι τα συμβατικά (φυσικά αυτό το πράγμα άλλαξε στην επόμενη έκδοση μετά από αρνητικές κριτικές για αυτά)

Tα windows εχουν μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα γενιικά τα windows υποστηρίζονται από περισσότερες εταιρίες κατασκευής software από ότι η apple. Ανάφερε προγράμματα που δεν μπορώ να βρώ ίδια ή εναλλακτικά στα windows.



Kαι για όλους όσους υποστηρίζουν τον οpen source χαρακτήρα τον Mac πρέπει να ξέρουν πως η apple "πολεμά" τo open source λογισμικό.

Xρησιμοποιούν τα open sources κλεβοντας τα, τα πολεμούν και η apple περισσότερο απο τη δικτατορία της microsoft.

π.χ. safari έχει βγει για windows αλλά δεν έχει βγει για linux.(βλέπουμε πόσο υποστηρίζει το ελεύθερο λογισμικό)
το ίδιο και το ι tunes ενώ υποστηρίζεται από τα windows δεν υποστηρίζεται από τα linux.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Το mini dvi είναι tης apple η οποια σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν adaptora που το μετατρέπει σε κοινή dvi που έχουν οι άλλοι υπολογιστές για να συνδεθεί σε μια τηλεόραση.

Ξέρω τι είναι ο mini-dvi. Είναι μια θύρα που έχουν τα mac για να μην έχουν την κουμούτσα το μεγάλο dvi. Βγάζουν και άλλοι τέτοια καλώδια (για mac) όχι μόνο η apple. Και το firewire της apple είναι πάντως, μήπως σου φταίει και το firewire επειδή είναι apple.

Στην ουσία είναι ένας adapter τίποτα παραπάνω. Το dvi το χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες ενώ το Mini dvi είναι κατασκεύαμα της apple και απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουν οι αλλες συσκευες
Απο που και ως που; Το γράφει κάπου ρητά «άλλες συσκευές μην χρησιμοποιείτε mini-dvi»; Link.

γενιάς) έχει υποδοχή για τα ακουστικά έτσι για να ταιριάζουν μόνο τα ακουστικά της apple και όχι τα συμβατικά (φυσικά αυτό το πράγμα άλλαξε στην επόμενη έκδοση μετά από αρνητικές κριτικές για αυτά)

Τα δυο ipod που έχω (διαφορετικές εκδόσεις) παίρνουν όλων των ειδών τα ακουστικά και μάλιστα έχω χάσει και στα δυο τα ακουστικά της apple. Επίσης στο κινητό nokia που έχω, έχει δικά του ακουστικά. Το ίδιο θυμάμαι και τα ericsson που είχα και νομίζω οτι τα περισσότερα κινητά το κάνουν αυτό.

Tα windows εχουν μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα γενιικά τα windows υποστηρίζονται από περισσότερες εταιρίες κατασκευής software από ότι η apple. Ανάφερε προγράμματα που δεν μπορώ να βρώ ίδια ή εναλλακτικά στα windows.

Ανέφερε εσύ που δεν μπορώ να βρω εγώ στο mac :P Εσένα ήταν ο ισχυρισμός οτι έχουν περισσότερες εφαρμογές.

Kαι για όλους όσους υποστηρίζουν τον οpen source χαρακτήρα τον Mac πρέπει να ξέρουν πως η apple "πολεμά" τo open source λειτουργικό.

Xρησιμοποιούν τα open sources κλεβοντας τα, τα πολεμούν και η apple περισσότερο απο τη δικτατορία της microsoft.

Κλέβοντας τα; Απο που και ως που; Τουλάχιστον έχει την τσίπα να δίνει πίσω στην κοινότητα αρκετές απο τις αλλαγές (webkit χωρίς την apple δεν θα χαμε τώρα πχ). Η ms απο την άλλη έχει ένα σωρό κομμάτια μέσα της χωρίς να έχει δώσει τίποτα πίσω.

π.χ. safari έχει βγει για windows αλλά δεν έχει βγει για linux.(βλέπουμε πόσο υποστηρίζει το ελεύθερο λογισμικό)
Έχουμε όμως το webkit που υπάρχει στον Chrome, στο Epiphany, στο Midori, και σε ένα σωρό άλλα. Τι σημασία έχει αν ο ίδιος ο browser δεν βγήκε στο linux; Αφού η μηχανή του υπάρχει εκεί για όποιον θέλει.


το ίδιο και το ι tunes ενώ υποστηρίζεται από τα windows δεν υποστηρίζεται από τα linux.
To itunes τι σχέση έχει;

Ιδού μια λίστα με αυτά που έχει δώσει η ίδια η apple.

https://www.opensource.apple.com/release/mac-os-x-1061/

Ο ίδιος ο πυρήνας του OSX αυτή τη στιγμή είναι opensource.

Εναλλακτικά, έχει βγάλει η Microsoft τον Media Player για linux; Ή τον internet explorer; Τι άκυρα παραδείγματα φέρνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Τα windows 7 τα έβαλε κανείς ;;; Περιμένω review !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tα windows εχουν μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα γενιικά τα windows υποστηρίζονται από περισσότερες εταιρίες κατασκευής software από ότι η apple. Ανάφερε προγράμματα που δεν μπορώ να βρώ ίδια ή εναλλακτικά στα windows.
Ανέφερε εσύ που δεν μπορώ να βρω εγώ στο mac :P Εσένα ήταν ο ισχυρισμός οτι έχουν περισσότερες εφαρμογές.
1) autocad και 3dsmax της autodesk (υπάρχουν υποκατάστατα αλλά υστερούν)

2) ηλεκτρονικός λογογράφος https://www.logografos.gr/




3)-αρχαιοελληνικό λεξικό (https://www.magenta.gr/index.php/%CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C/%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-Windows/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C.html)
4)Oρθογραφικό λεξικό της νέας ελληνικής (ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ)https://silver.pblogs.gr/2008/02/196980.html


5) Πρόγραμμα φορολογικών δηλώσεων (i-taxt)






Με το itunes η συσκευές της apple συνδέονται στο Pc και είναι πολύ σημαντικό.
Το minidvi είναι πατέντα της apple αφού δεν υπάρχει ως τώρα εταιρία άλλη που να το χρησιμοποιεί υπέθεσα οτι το απαγορεύει η apple
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δεν ξαναπανταω στο αλλο θεμα, ειναι απλο το θεμα προσπαθείς να αποδίξεις κατι που δεν αποδικνύεται και οπως παντα στο τελος οση εχουν αδικο λενε ναι ειμαι με το μερος σου αλλα οι ταδε κτλ...



Το mini dvi είναι tης apple η οποια σε υποχρεώνει να αγοράσεις έναν adaptora που το μετατρέπει σε κοινή dvi που έχουν οι άλλοι υπολογιστές για να συνδεθεί σε μια τηλεόραση. Στην ουσία είναι ένας adapter τίποτα παραπάνω. Το dvi το χρησιμοποιούν όλες οι εταιρίες ενώ το Mini dvi είναι κατασκεύαμα της apple και απαγορεύεται να χρησιμοποιήσουν οι αλλες συσκευες και ο μόνος λόγος που δεν χρησιμοποιηεί η apple dvi είναι για να βγάλει εύκολα λεφτά από τις πελάτες της που αγόρασαν έναν υπολογιστή apple. Αυτή την πολιτική την ακολουθεί και σε αλλα προιόντα π.χ. το iphone που έχω (1ης γενιάς) έχει υποδοχή για τα ακουστικά έτσι για να ταιριάζουν μόνο τα ακουστικά της apple και όχι τα συμβατικά (φυσικά αυτό το πράγμα άλλαξε στην επόμενη έκδοση μετά από αρνητικές κριτικές για αυτά)

Tα windows εχουν μεγαλύτερη γκάμα από προγράμματα γενιικά τα windows υποστηρίζονται από περισσότερες εταιρίες κατασκευής software από ότι η apple. Ανάφερε προγράμματα που δεν μπορώ να βρώ ίδια ή εναλλακτικά στα windows.



Kαι για όλους όσους υποστηρίζουν τον οpen source χαρακτήρα τον Mac πρέπει να ξέρουν πως η apple "πολεμά" τo open source λογισμικό.

Xρησιμοποιούν τα open sources κλεβοντας τα, τα πολεμούν και η apple περισσότερο απο τη δικτατορία της microsoft.

π.χ. safari έχει βγει για windows αλλά δεν έχει βγει για linux.(βλέπουμε πόσο υποστηρίζει το ελεύθερο λογισμικό)
το ίδιο και το ι tunes ενώ υποστηρίζεται από τα windows δεν υποστηρίζεται από τα linux.

Για το mini-dvi να σε πληροφορήσω οτι προκηται για μια απο τις καλυτερες εφευρεσεις... και οσο για την τιμη του adaptor, το mac mini μου το περιείχε μεσα free of charge.

Στα iPod your argument is invalid.

Αν δεν ξερουμε να μην μιλάμε γελιοποιούμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
χρησιμοποιώ Windows 7 RC ακόμα και την παρασκευή θα βγάλω τα Ubuntu 9.04 που έχω και θα βάλω 9.10.Ελπίζω αυτή να είναι καλύτερη έκδοση και να μην αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα με την ασυμβατότητα με την κάρτα γραφικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Για το mini-dvi να σε πληροφορήσω οτι προκηται για μια απο τις καλυτερες εφευρεσεις... και οσο για την τιμη του adaptor, το mac mini μου το περιείχε μεσα free of charge.

Στα iPod your argument is invalid.

Αν δεν ξερουμε να μην μιλάμε γελιοποιούμαστε.
no comment!!!
θα δεις που σε λίγο καιρό που η apple θα βάλει hdmi στους υπολογιστές της θα φτιάξει μια καινούρια εφεύρεση την mini hdmi (αν και αυτο νομίζω ότι βγήκε) αν βγηκε θα φτιάξει την extra small hdmi

Yπάρχουν και άλλοι που δεν συμπαθούν τα apple.... αλλά βαριούνται να γραψουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
αφου τόσοι λατρεύετε τόσο την apple δεν μου λέτε γιατί τα macbook κάνουν 2500 ευρώ ενώ ένα netbook πολύ καλύτερων επιδόσεων κάνει 2000 ευρώ;Πολύ κερδοσκοπική εταιρεία είναι ξεκολλήστε..και έχει γίνει υπερβολικός ντόρος για τα iPod και τα iPhone..η εταιρεία που παραδέχομαι εγώ είναι η Sun για τις προσπάθειες της στο opensource.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Βασικά, τα netbook δεν κοστίζουν παραπάνω απο 500Ε και σιγουρα δεν έχουν καλύτερες επιδόσεις απο το Macbook το οποίο παρεπιπτώντος στην Αμερική κοστίζει 1000$ με αρκετά "δικαια" χαρακτηριστικά. Καθε εταιρία κοιτάει το κερδος, ναι ακομα και η Sun και η RedHat. Η Sun βρικαν εξω τα νερά τις και πωληθηκε, ειμαι σιγουρος οτι δεν το ηξερες...

Επαναλαμβάνομαι αν δεν ξερεται γιατι μιλάμε να μην απαντατε.

Επισης για τον κυριο no comment είναι πολύ αυτοι που έχουν αποψη χωρις να εχουν δουλεψε με Mac OS X και αυτο που εχουν μαθει νομίζουν οτι ειναι το καλυτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Λοιπόν έχω δουλέψει πάρα πολύ σε Mac.

έχω στην κατοχή μου
δεν δουλεύει αλλά ήταν γλυκούλη ¨:(


και έναν



Σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι το λειτουργικό δεν είναι καλό... σαν λειτουργικό είναι πάρα πολύ καλό (τα χρησιμοποιω και στον acer μου) αλλά σε καμια περίπτωση δεν αξίζει κάποιος να δώσει 2πάσια λεφτά για έναν υπολογιστή mac.
Επίσης το mac δεν υποστηρίζεται από ελληνικές εταιρίες παραγωγής λογισμικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
1) autocad και 3dsmax της autodesk (υπάρχουν υποκατάστατα αλλά υστερούν)
Το σχόλιο απο που το έβγαλες όμως; Που το ξέρεις εσύ οτι υστερούν;
Δυο απλά που μου ρχονται στο μυαλό, Maya, Houdini.

2) ηλεκτρονικός λογογράφος https://www.logografos.gr/
Έλεος, ψάξε για "speech to text osx" θα βρεις εκατοντάδες. Χώρια που την έχει και ενσωματωμένη την λειτουργία.


Εεεε. Το ίδιο ίσως; Η magenta εχει τη σουίτα της και για OSX. Αλλα και χωρίς αυτό υπάρχει το aspell μαζί με τις εφαρμογές που το υποστηρίζουν.

4)Oρθογραφικό λεξικό της νέας ελληνικής (ΜΕΤΑΙΧΜΙΟ)https://silver.pblogs.gr/2008/02/196980.html
Βαριέμαι να ξαναψάχνω, μια πολύ προφανής απάντηση είναι όπως και η παραπάνω.
(aspell, cocoaspell κτλ) Ζήτησες και παρεμφερή εσύ, όχι ακριβώς τα ίδια, αλλιώς πχ μπορείς να μου βρείς μια έστω παρόμοια με αυτήν;

https://www.uisoftware.com/MetaSynth/index.php (osx only)



5) Πρόγραμμα φορολογικών δηλώσεων (i-taxt)
https://www.gsis.gr/e9.html





Με το itunes η συσκευές της apple συνδέονται στο Pc και είναι πολύ σημαντικό.
Εγώ πως κάνω μια χαρά συγχρονισμό του ipod μου με ubuntu;
Το minidvi είναι πατέντα της apple αφού δεν υπάρχει ως τώρα εταιρία άλλη που να το χρησιμοποιεί υπέθεσα οτι το απαγορεύει η apple
Μην υποθέτεις.

Επίσης κάτι πολύ ωραίο που έχει βγει λόγω της ανοιχτής φύσης του πυρήνα του, είναι το darwine, το οποίο (μάντεψε) τρέχει εφαρμογές windows όπως ακριβώς τρέχουν και σε linux μέσω του wine.

Δεν σου λέω οτι είναι τέλειο λειτουργικό (εμένα προσωπικά έχει πράγματα που μου σπάνε πολύ τα νεύρα, γι αυτό έχω μείνει με linux) αλλα δεν μπορείς να το συγκρίνεις άμεσα με τα άλλα λειτουργικά να πεις «αυτό αξίζει» και «αυτό δεν αξίζει». Το καθετι έχει το κοινό (είτε είναι fanboys είτε όχι) στο οποίο απευθύνεται και οι οποίοι δεν είναι με κάποιον τρόπο «ανώτεροι» ή «κατώτεροι», απλά με διαφορετικές ανάγκες. Τώρα πλεον ότι λειτουργικό και να διαλέξεις, για τα βασικά, σου κάνει και με το παραπάνω. Απο εκεί και πέρα στο OSX κερδίζεις σε φιλικότητα, στα windows σε συμβατότητα και στο linux σε... ελευθερία. Διαλέγεις και παίρνεις.
-----------------------------------------
χρησιμοποιώ Windows 7 RC ακόμα και την παρασκευή θα βγάλω τα Ubuntu 9.04 που έχω και θα βάλω 9.10.Ελπίζω αυτή να είναι καλύτερη έκδοση και να μην αντιμετωπίζω τα ίδια προβλήματα με την ασυμβατότητα με την κάρτα γραφικών.

Τι κάρτα γραφικών έχεις και τι ασυμβατότητα έχεις;
Να το λύσουμε αν μπορούμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Λοιπόν έχω δουλέψει πάρα πολύ σε Mac.

έχω στην κατοχή μου
δεν δουλεύει αλλά ήταν γλυκούλη ¨:(


και έναν



Σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι το λειτουργικό δεν είναι καλό... σαν λειτουργικό είναι πάρα πολύ καλό (τα χρησιμοποιω και στον acer μου) αλλά σε καμια περίπτωση δεν αξίζει κάποιος να δώσει 2πάσια λεφτά για έναν υπολογιστή mac.
Επίσης το mac δεν υποστηρίζεται από ελληνικές εταιρίες παραγωγής λογισμικού.
Έλεγα να το αναφερω ή οχι, αποτι φενεται επρεπε μιας και δεν ειναι κατανοητο, δεν μιλουσα προσωπικά αλλα για αυτους τους αλλους που δεν πανε την apple. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Τι κάρτα γραφικών έχεις και τι ασυμβατότητα έχεις;
Να το λύσουμε αν μπορούμε

με τους drivers έχει να κάνει.Αρκετοί κάτοχοι ATi αντιμετωπίζουν προβλήματα με τουσ οδηγούς των καρτών στο Linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Σε καμιά περίπτωση δεν είπα ότι το λειτουργικό δεν είναι καλό... σαν λειτουργικό είναι πάρα πολύ καλό (τα χρησιμοποιω και στον acer μου) αλλά σε καμια περίπτωση δεν αξίζει κάποιος να δώσει 2πάσια λεφτά για έναν υπολογιστή mac.
Επίσης το mac δεν υποστηρίζεται από ελληνικές εταιρίες παραγωγής λογισμικού.
Τι εννοεις απο ελληνικές, έχεις δει καμια αξιοπρεπει ελληνική εταιρία να έχει βγάλει προγραμμα στο εμποριο (σωστό;)

Ποια δεν δινεις τα 2πλασια ή τιμες έχουν λογικευτεί, μονο η πολιτική των εταιριών στην Ελλάδα τα κανει πιο ακριβα με την εκμεταλευσει της διαφορας euro>$.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top