The Wine thread - Προτάσεις για ποιοτική οινοποσία

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Θα επιθυμούσα θερμώς από τους αγαπητούς συμφορουμίτες, να συνεισφέρουν τις γνώσεις και τις προτιμήσεις τους επί του βαρυσήμαντου θέματος του οίνου, ώστε να μπορούμε να μεθάμε ποιοτικώς.

Προτείνω να γράφουμε ποιά κρασιά μας άρεσαν, τι τα έκανε τόσο ξεχωριστά, αποφεύγοντας τη διαφήμιση, μόνο για εγκυκλοπαιδική γνώση και ανταλλαγή απόψεων.


Εαν δεν υπάρχει κάποια αντίρρηση από θέμα κανόνων, θα περιμένω να ξεκινήσετε πριν καταθέσω κι εγω τις λιγοστές προτάσεις μου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Θετικά: Κάνει ένα ευρώ. Όταν το πίνω κάνω κεφάλι.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πολυπίνω αλκοόλ γτ σκέφτομαι τις θερμίδες και το πορτοφόλι μου. Λίγες φορές το χρόνο όμως, πίνω λευκό/κόκκινο sauvignon, ξινόμαυρο και ροζέ από ΚΤΗΜΑ ΑΛΦΑ, καταπληκτικά όλα για την τιμή τους(γύρω στα 12-15).
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.

Θετικά: Κάνει ένα ευρώ. Όταν το πίνω κάνω κεφάλι.

Θερμές ευχαριστίες, θα δοκιμασθεί!

Δεν πολυπίνω αλκοόλ γτ σκέφτομαι τις θερμίδες και το πορτοφόλι μου. Λίγες φορές το χρόνο όμως, πίνω λευκό/κόκκινο sauvignon, ξινόμαυρο και ροζέ από ΚΤΗΜΑ ΑΛΦΑ, καταπληκτικά όλα για την τιμή τους(γύρω στα 12-15).

Ομοίως και αυτό. Το έχω πετύχει και θα τιμηθεί επίσης! Ευχαριστούμε!

Μερικά από τα σουξέ του μήνα μου:

1)

mayrodafni.jpg


Μαυροδάφνη Πατρών "Πατραϊκή"

Υποχρεωτικά με φαγητό παρέα ή μετά, βαράει σαν το διάολο κι ας ξεγελάει η γλύκα.

Τιμή: Εγω το βρήκα 4 ευρώ σε γνωστό σουπερμάρκετ.
Γεύση: 8 στα 10 -- Τυπική μαυροδάφνη



2)

beaujolaisnouveau.png


Beaujolais Nouveau J.Drouhin 2019

Θαυμάσιο κρασί, καθόλου αψύ, ισορροπημένο αλλά πολύ γευστικό, θυμίζει λικερ με φράουλες και ζάχαρη, πίνεται ευχάριστα και σκέτο, δεν γνωρίζω εξάλλου και πολλά από συνοδείες στα κρασιά.

Βαθμολογία: 10 στα 10 (πρόκειται για το καλύτερο κρασί που έχω πιεί μέχρι στιγμής)


και έπεται συνέχεια...
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομοίως και αυτό. Το έχω πετύχει και θα τιμηθεί επίσης! Ευχαριστούμε!
Το λευκό που είναι και το φθηνότερο είανι ό,τι πρέπει με λίγο ψαράκι τώρα που καλοκαίριασε. Θα ζητήσω να κλήσει αυτό το θρεντ από τους μοντς(χρησιμοποιώντας τη γοητεία μου), γιατί θα με κάνει ακόμα περισσότερο θύμα του καπιταλισμού.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το λευκό είναι για το πουτσο. Με το ψάρι πίνεις γραπα η μπύρα.
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Το λευκό είναι το μόνο κρασί που πίνω με ευχαρίστηση και αν έχετε εσείς οι μετρ την ευγενή καλοσύνη να μου προτείνετε κάποιο θα χαρώ πολύ να το δοκιμάσω.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Το λευκό είναι για το πουτσο. Με το ψάρι πίνεις γραπα η μπύρα.
Αυτο το κατουρο που λεγεται μπιρα ειναι καλο μονο ξεφουντωμα το καλοκαιρι. Με τη μαλακια να πουμε, θες 40 μπιρες να κανεις κεφαλι ενώ στις 3 εχεις φουσκωσει σαν τον χοντροΜαρινακη. Αρα ποτε δεν καταφερνεις να κανεις κεφαλι τελικα αλλα καταληγεις να περπατας σαν πρησμενη αγελαδα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,848 μηνύματα.
1589407885311.png

Ό,τι πρέπει για ρακλέτ. Το καλύτερο για ρακλέτ. Γι' αυτούς που ξέρουν να ζουν...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο το κατουρο που λεγεται μπιρα ειναι καλο μονο ξεφουντωμα το καλοκαιρι. Με τη μαλακια να πουμε, θες 40 μπιρες να κανεις κεφαλι ενώ στις 3 εχεις φουσκωσει σαν τον χοντροΜαρινακη. Αρα ποτε δεν καταφερνεις να κανεις κεφαλι τελικα αλλα καταληγεις να περπατας σαν πρησμενη αγελαδα

Δεν πίνεις μπύρα για να κάνεις κεφάλι... Την μπύρα την πίνεις παγωμένη σε παγωμένο ποτήρι, για τη δροσιά, τη γεύση και τη ευφορία. Επίσης αν σταματήσεις να πίνεις κορώνα και φιξ θα δεις ότι η μπύρα δεν είναι κατουρο.
 

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Δεν πίνεις μπύρα για να κάνεις κεφάλι... Την μπύρα την πίνεις παγωμένη σε παγωμένο ποτήρι, για τη δροσιά, τη γεύση και τη ευφορία. Επίσης αν σταματήσεις να πίνεις κορώνα και φιξ θα δεις ότι η μπύρα δεν είναι κατουρο.
Ακριβώς αυτό είπα. Πίνεις απλά για να δροσιστείς. Αλλά όταν έχεις βγει με παρέα και έχεις σκοπό να περάσεις λίγο καλά και να κάνεις κεφάλι, και οι άλλοι σου ξεκινάνε τις μπίρες τι να κάνεις, ακολουθείς κι εσύ. Και καταλήγεις να φουσκώνεις, να μην μπορείς να φας το φαί σου αλλά ούτε και να κάνεις κεφάλι. Ασε που τρέχεις και 40 φορές στην τουαλέτα. Οπως και να το δει κανείς ειναι lose-lose game.

Εχεις κάποια πρόταση σχετικά με μπίρες? (σοβαρά ρωτάω). Μέχρι τώρα πίνω heineken άντε και καμιά Φιξ αλλά μέχρι εκεί. Τα περισσότερα μαγαζιά (ταβέρνες κλπ) αυτές έχουν
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς αυτό είπα. Πίνεις απλά για να δροσιστείς. Αλλά όταν έχεις βγει με παρέα και έχεις σκοπό να περάσεις λίγο καλά και να κάνεις κεφάλι, και οι άλλοι σου ξεκινάνε τις μπίρες τι να κάνεις, ακολουθείς κι εσύ. Και καταλήγεις να φουσκώνεις, να μην μπορείς να φας το φαί σου αλλά ούτε και να κάνεις κεφάλι. Ασε που τρέχεις και 40 φορές στην τουαλέτα. Οπως και να το δει κανείς ειναι lose-lose game.

Εχεις κάποια πρόταση σχετικά με μπίρες? (σοβαρά ρωτάω). Μέχρι τώρα πίνω heineken άντε και καμιά Φιξ αλλά μέχρι εκεί. Τα περισσότερα μαγαζιά (ταβέρνες κλπ) αυτές έχουν

Αν σου αρέσουν οι πικρές μπύρες Amstel > Kaiser > Βεργίνα
Αν σου αρέσουν οι γλυκές Μύθος (με μεγάλη διαφορά) > Heineken > Alpha

Σε καμία περίπτωση δεν ακουμπάς Φιξ και Κορώνα. Εγώ συνήθως θα πιω Μύθος και αν δεν έχει γιατί στη Λάρισα συνήθως δεν έχει, θα πιω τις πικρές με την σειρά που τις έγραψα (ίσως πιω Kaiser αντί για Amstel γιατί την Kaiser την βρίσκεις δύσκολα). Η Βεργίνα είναι οκ μπύρα αλλά δεν θα την βρεις εκτός βορείου Ελλάδος, οπότε αν την βρεις αξίζει να τη δοκιμάσεις, την έπινα αρκετά μικρός γιατί έχω καταγωγή από Πέλλα.

Υπάρχει και μια καλή Σπαρτιατική (νομίζω) η Spartan αλλά αυτήν δεν θα την βρεις πουθενά. Λογικά θα είναι γνωστή σε Πελοπόννησο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό είπα. Πίνεις απλά για να δροσιστείς. Αλλά όταν έχεις βγει με παρέα και έχεις σκοπό να περάσεις λίγο καλά και να κάνεις κεφάλι, και οι άλλοι σου ξεκινάνε τις μπίρες τι να κάνεις, ακολουθείς κι εσύ. Και καταλήγεις να φουσκώνεις, να μην μπορείς να φας το φαί σου αλλά ούτε και να κάνεις κεφάλι. Ασε που τρέχεις και 40 φορές στην τουαλέτα. Οπως και να το δει κανείς ειναι lose-lose game.

Εχεις κάποια πρόταση σχετικά με μπίρες? (σοβαρά ρωτάω). Μέχρι τώρα πίνω heineken άντε και καμιά Φιξ αλλά μέχρι εκεί. Τα περισσότερα μαγαζιά (ταβέρνες κλπ) αυτές έχουν

Kaiser, Guiness και McFarland, ενω για πολύ γκουρμέ καταστάσεις Duvel Tripel Hop.

ΥΓ: Λάθος. Για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ γκουρμέ καταστάσεις πας σε καπνιστή Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Kaiser, Guiness και McFarland, ενω για πολύ γκουρμέ καταστάσεις Duvel Tripel Hop.

ΥΓ: Λάθος. Για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πολύ γκουρμέ καταστάσεις πας σε καπνιστή Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen

Πήγα σουπερ και είδα την McFarland 2ευρω τα 330ml και επαθα ενα σοκ αλλά είπα δε γαμιεται αφου ερχεται συστημενη. Θα δοκιμασω σε λιγο γι αυτο το νου σου,αν ειναι μαπα θα φας ddos μεχρι να ασπρισεις
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγα σουπερ και είδα την McFarland 2ευρω τα 330ml και επαθα ενα σοκ αλλά είπα δε γαμιεται αφου ερχεται συστημενη. Θα δοκιμασω σε λιγο γι αυτο το νου σου,αν ειναι μαπα θα φας ddos μεχρι να ασπρισεις
καλυτερη μπιρα σουπερμαρκετ: chimays

γενικα οι εισαγωμενες ειναι πιο ακριβες, καλη ειανι η μακφαρλαντ, ελαφρια
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντελώς αδιάφορη η McFarland. Όχι κακή αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Σίγουρα δεν αξίζει τα λεφτά της.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top