The Wine thread - Προτάσεις για ποιοτική οινοποσία

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το οποίο μέχρι πέρυσι τουλάχιστον που ξέρω με κάποια βεβαιότητα, μια που χρεοκόπησαν την ένωση και δεν είχαν παραγωγή, προερχόταν από άλλο οινοποιείο και πήγαινε στην ένωση με βυτία προ ελέγχου - επεξεργασίας - διόρθωσης. :P

Ούπς... κάποια με έπιασε αδιάβαστη!! Δεν το ήξερα!! :P
 

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τα καλυτερα κρασια που εχω πιει ειναι τα βαρελισια απο τη Σαμο και απο τη Μεσσηνια το μοσχοφιλερο.Οσοι ξερουν απο κρασι θα συμφωνησουν
Ηπια εχθες το βραδυ μπυρα Amstel με λεμονι και ηταν πολυ λουλουδατη γευση και πολυ καλη την προτεινω σαν εναλλακτικη του αφεψηματος.
Και ενα τραγουδι για το κρασι της Σαμου:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Θα επιθυμούσα θερμώς από τους αγαπητούς συμφορουμίτες, να συνεισφέρουν τις γνώσεις και τις προτιμήσεις τους επί του βαρυσήμαντου θέματος του οίνου, ώστε να μπορούμε να μεθάμε ποιοτικώς.

Προτείνω να γράφουμε ποιά κρασιά μας άρεσαν, τι τα έκανε τόσο ξεχωριστά, αποφεύγοντας τη διαφήμιση, μόνο για εγκυκλοπαιδική γνώση και ανταλλαγή απόψεων.


Εαν δεν υπάρχει κάποια αντίρρηση από θέμα κανόνων, θα περιμένω να ξεκινήσετε πριν καταθέσω κι εγω τις λιγοστές προτάσεις μου.
Για μένα πολύ καλό κόκκινο και σε νορμάλ τιμή είναι το Κατώγι Αβέρωφ. Για κάτι πιο καλό, έχω στο μυαλό μου το Δυο Ελιές από Κυρ-Γιάννη. Όχι γιατί δεν υπάρχουν και άλλα, αλλά γιατί ως θυμα της διαφήμισης, μου έχει μείνει αυτό στο μυαλό μετά τη γευσιγνωσία στο κτήμα στη Νάουσα.
Και φυσικά μιλάω πάντα για μπρούσκο, τα γλυκά είναι για να αποκτάς πονοκέφαλο.

Λευκό για να πιεις καλό και να μην είναι ρετσίνα πρέπει να ανεβείς στην τιμή κατά τη γνώμη μου. Εκεί θα σου προτείνω το Βιβλία Χώρα. Ξηρό πάντα, ακούω για λευκό γλυκό και γελάω

Ροζέ έχω πιεί κάποια αλλά άντε βγάλε άκρη. Η μίξη της μίξης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top