Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να μεταφερω αρχεια απο το κινητο μου στον υπολογιστη μεσω καλωδιου usb ; Εχω ubuntu
Το συνδέεις στο PC.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
πως μπορω να διαχειριστω τα αρχεια του; Παω Μεταβαση / υπολογιστης και δεν εχει καποια συσκευη .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
πως μπορω να διαχειριστω τα αρχεια του; Παω Μεταβαση / υπολογιστης και δεν εχει καποια συσκευη .
Απλώς συνδέεις το κινητό μέσω του USB στο PC σου. Αν έχεις ubuntu, θα έχει ήδη τους drivers και θα σου εμφανιστεί.
Αν είσαι τόσο άτυχος, θα πρέπει να τους ψάξεις. :P

Τι κινητό είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Και εγω αυτο που λες περιμενα . samsung gt -s5230
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εχει κανεις να προτεινει θεματα για ubuntu ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τι κινητό είναι;
Με τεσσερις ρόδες!:hehe::hehe::hehe::teasing::hypno::shifty::bleh:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
δεν μου παιζουν τα video στο Youtube
εχω εγκαταστησει το adobe flash player
δοκιμασα και με το chronium περα απο τo mozilla καμια διαφορα....


(btw πως βλεπω τα specs του pc μου,που βλεπω ποια version ubuntu εχω βαλει;;; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
btw πως βλεπω τα specs του pc μου,που βλεπω ποια version ubuntu εχω βαλει;;;
Σε terminal:
Code:
uname -a
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
οταν ανοιγω ενα βιντεακι στο youtube δεν παιζει αυτοματα αλλα πρεπει να πατησω εγω play πως μπορω να το κανω μολις το ανοιγω σε ενα tab να παιζει αυτοματα και να μην χρειαζομαι να παταω το play???


γιατι μεσω chronium δεν μπορω να ακουσω ραδιοφωνο απο το live24 ενω απο το firefox μπορω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
οταν ανοιγω ενα βιντεακι στο youtube δεν παιζει αυτοματα αλλα πρεπει να πατησω εγω play πως μπορω να το κανω μολις το ανοιγω σε ενα tab να παιζει αυτοματα και να μην χρειαζομαι να παταω το play???


γιατι μεσω chronium δεν μπορω να ακουσω ραδιοφωνο απο το live24 ενω απο το firefox μπορω????

Μπες στο synaptic, κάνε αναζήτηση για gnash και απεγκατέστησε οτιδήποτε σχετικό βρεις εγκατεστημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Μπες στο synaptic, κάνε αναζήτηση για gnash και απεγκατέστησε οτιδήποτε σχετικό βρεις εγκατεστημένο.

ωραιος φιλε ολα δουλευουν ρολοι merci:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Προβλημα 1: Μετα την εγκατασταση του ubuntu 12.04 η πλαγια εργαλιοθηκη δεν ενεργοποιηται πλεον μονο με το ποντικι αλλα παραμενει ολη την ωρα στην επιγανεια.(δεν ξερω αν τα καινουργια ubuntu το εκαναν ετσι ή ειναι προβλημα που μου δημιουργηθηκε)

Προβλημα 2: Κατα την εναλλαγη της γλωσσας δεν αναβει πλεον το αναλλογο φωτακι στο πληκτρ. , αυτο ισχυει και για τα κεφαλαια. Το εψαξα στις ρυθμισεις αλλα δεν βρηκα κατι.

Αν γνωριζει κανεις κατι παρακαλω ας βοηθησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Προβλημα 1: Μετα την εγκατασταση του ubuntu 12.04 η πλαγια εργαλιοθηκη δεν ενεργοποιηται πλεον μονο με το ποντικι αλλα παραμενει ολη την ωρα στην επιγανεια.(δεν ξερω αν τα καινουργια ubuntu το εκαναν ετσι ή ειναι προβλημα που μου δημιουργηθηκε)

Σε αυτό έχω και εγώ πρόβλημα.Και μου έτρωγε ανάλυση απο τις εφαρμογές.
Το μόνο που κατάφερα να βρώ,είναι:Control Panel->Appearance,έχει μία επιλογή για να μήν είναι μόνιμα εμφανισμένο(είμαι σε windows τώρα,δεν θυμάμαι ακριβώς).Το αρνητικό είναι,πως ο μόνος τρόπος για να εμφανιστεί είναι να πατήσω το windows button.
Και γενικότερα,δεν μου άρεσε αυτή η νέα αλλαγή:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Απο κατω ακριβως εχει να ρυθμισεις την ευαισθησια εμφανισης της εργαλιοθηκης . Κατι εκανα τωρα, μερικες φορες δεν βγαινει αλλα ενταξει .

Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
πως θα μπορουσα να τσεκαρω τα ubuntu για ιους και τα λοιπα; Εκτος απο την δικια του προστασια πως θα μπορουσα κι εγω να βοηθησω την κατασταση;
παρακαλω μια βοηθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κατέβασε κάνα antivirus :P ( αλλά γενικά δε νομίζω ότι χρειάζεται )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
κατέβασε κάνα antivirus :P ( αλλά γενικά δε νομίζω ότι χρειάζεται )
ισχυει αφου δεν υπαρχουν ιοι(τουλαχιστον σοβαροι,περα απο καμια 30αρια οι οποιοι και παλι δεν ειναι κατι τρομερο)
πως θα μπορουσα να τσεκαρω τα ubuntu για ιους και τα λοιπα; Εκτος απο την δικια του προστασια πως θα μπορουσα κι εγω να βοηθησω την κατασταση;
παρακαλω μια βοηθεια.

μπες στο software center και πατα στο search antivirus
γενικα καλο πιστευω ειναι (και ανοιχτου κωδικα) το clamwin antivirus
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Ευχαριστω παιδια, επρεπε να δω για το τι γινεται μεσα σε κατι αρχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αποφάσισα να βάλω ubuntu. Ξεκίνησα στο παλιό laptop επειδή μετέφερα την άδεια των windows 7 όποτε χρειαζόμουν ένα OS. Μου άρεσαν κάποιες λεπτομέρειες, μιας και η τελευταία έκδοση που είχα δει ήταν το 9.04 και μάλιστα σε υπολογιστή φίλης μου.

Anyway, σήμερα έκανα μια προσπάθεια να το περάσω και στο τέρας μου ... δηλαδή το κύριο laptop. Έκανα μια γκάφα. Με ρώτησε που θέλω να εγκαταστήσω το bootlooder και επειδή σκέφτηκα εντελώς χαζά και συγκεκριμένα να μην μου πιάσει χώρο από τον SSD, επέλεξα το HDD. Μπορώ με κάποιον εύκολο τρόπο να το διορθώσω αυτό;

Και κάτι τελευταίο, έκανα resize το μοναδικό partition του HDD έτσι ώστε να εγκαταστήσω το ubuntu, μέσα από τον Installer του ubuntu. Δεν έκανα format. Απλά resize και έπειτα δημιούργησα δυο partiton, ένα για τα αρχεία και ένα για swap. Γενικότερα το resize μειώνει την απόδοση του δίσκου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top