Ubuntu: Απορίες και προβλήματα

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αν δεν σπουδάζεις πληροφορική σε παντρεύομαι..
Πέρα απο την πλάκα παιδιά, βαρέθηκα να βλέπω τις γυναίκες να μην ξέρουν να ανοίξουν ούτε το κουμπί του power..
+1 στην κοπέλα απο πάνω

:redface::redface::redface:

δεν σπουδάζω πληροφορική, απλά μου αρέσει να ασχολούμαι με υπολογιστές (και ότι άλλο πέφτει στα χέρια μου) και να μην είμαι γλάστρα :lol: Να πω την αλήθεια όμως, με το fedora δεν έχω συνηθίσει ακόμα τις εντολές. Το apt-get του ubuntu το βρίσκω πιο πρακτικό από το yum :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Θα συνηθήσεις, όλα μια ιδέα είναι. Ποτέ πάντως δεν εκτίμησα διανομές rpm πακέτων. Για τα kubuntu πριν πάντως είχες δίκιο, εγώ με αυτά έπαθα και έμαθα ταυτοχρόνως, η κοινότητα δεν τα προσέχει όσο τους αρμόζουν. Τέσπα, συνέχισε έτσι και αν έχεις χρόνο και όρεξη ένα πράγμα θα σου πρότεινα αναφορικά με τα linux: Επιχείρησε να βάλεις Gentoo. Δεν ξέρεις πόσα πράγματα θα μάθεις. Αν έχεις πολύ χρόνο για ασχολία κάντο και θα με θυμηθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Σκέφτομαι κάποια στιγμή να δοκιμάσω arch, αλλά με απωθεί το γεγονός ότι πρέπει να τα κάνω compile :lol: Το kubuntu είναι σίγουρα αρκετά παραμελημένο σε σχέση με το ubuntu. Δεν είχα πολλά παράπονα, ήταν αρκετά σταθερό, αλλά με ενοχλούσε που δεν λειτουργούσαν τα Fn keys :P Κρίμα γιατί το kde είναι πολύ καλύτερο από το (αντιπαθέστατο και άσχημο) unity. Το rpm ούτε εγώ το συμπάθησα ιδιαίτερα. Το fedora για κάποιο λόγο το έχω συμπαθήσει ιδιαίτερα (ίσως να "φταίει" το gnome 3 γι' αυτό!) και λειτουργούν όλα άψογα (ακόμα και το πολυμηχάνημα yay!!!). Το βρίσκω λίγο αργό στην εκκινήση, αλλά δεν πειράζει, κάνω suspend τις περισσότερες φορές :P

Έχετε χρησιμοποιήσει το gnome pie? Είναι σαν το docky, αλλά πολύυυυυυυ πιο καλή φάση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως απο οτι βλεπω σε βιντεακια στο tube ,,το fedora μοιαζει πιο πρωτογονο και με σφαλματα απο το ubuntu

το ubuntu παρολο που το παρακανει με τα εφε συχνα.
νομιζω οτι ειναι οτι πιο σοβαρο και επαγγελματικο στο linux και οχι πειραματικο οπως ειναι βασικα ολα τα αλλα..

αν εχεις ενα μηχανημα για δουλεια,,φοβασαι να παιζεις με τετοια πραγματα..

τοσες φορες την εχω πατησει.. με συγκατοικιση λειτουργικων..
δεν ξερω πως αλλοι δεν εχουν κανενα προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Tα ιυμπούντου πραγματι είναι το καλύτερο λινουξ λειτουργίκο αυτή την στιγμή παρόλα αυτά υπάρχουν πάρα πολλα λάθη στον κώδικα και στην συμβατότητα που προσωπικά δε με αφήνουν να ζήσω χωρίς windows
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
παντως απο οτι βλεπω σε βιντεακια στο tube ,,το fedora μοιαζει πιο πρωτογονο και με σφαλματα απο το ubuntu

το ubuntu παρολο που το παρακανει με τα εφε συχνα.
νομιζω οτι ειναι οτι πιο σοβαρο και επαγγελματικο στο linux και οχι πειραματικο οπως ειναι βασικα ολα τα αλλα..

αν εχεις ενα μηχανημα για δουλεια,,φοβασαι να παιζεις με τετοια πραγματα..

τοσες φορες την εχω πατησει.. με συγκατοικιση λειτουργικων..
δεν ξερω πως αλλοι δεν εχουν κανενα προβλημα..

Στο laptop μου πάντως το fedora 15 είναι πολύ πιο σταθερό από το kubuntu 11.05 και 10.10. Για να φανταστείς πόσο σταθερό είναι, δεν μου έχει κρασάρει ούτε μια φορά και ούτε έχει χρειαστεί να κάνω kill κάποιο app επειδή δεν ήταν responsive (τρέχω fedora τους τελευταίους 3 μήνες). Από το 1ο λεπτό που έβαλα fedora, όλα λειτουργούσαν φανταστικά. Με το kubuntu έπρεπε να προσθέσω ένα repository για τα γραφικά (δεν λειτουργούσαν καλά), δεν λειτουργούσαν τα fn keys και ούτε κατάφερα να τα φτιάξω, και ακόμα και για τα gestures έπρεπε να παίξω με το terminal για να λειτουργήσουν. Άσε που στο kubuntu μου είχε βγει η πίστη να ενεργοποιήσω το δυκτιο... δεν έβλεπε το ένα pc το άλλο (πρόβλημα με το samba αν θυμάμαι καλά). Το ubuntu 11.05 το δοκίμασα στο desktop μου και είχε ένα σωρό προβλήματα, κυρίως με τον ήχο. Επίσης ήταν υπερβολικά αργό και βαρύ (σε σχέση με το kubuntu). Ήταν και αρκετά buggy :hmm:

Το fedora 14 (αυτό που τρέχει gnome) είναι πιο άσχημο από το ubuntu, το fedora 14 που τρέχει kde είναι πιο ομορφο. Γενικά ότι τρέχει kde είναι όμορφο (το καινούριο gnome το βρίσκω πιο όμορφο από το kde πλέον). Το fedora 15 (gnome 3 και kde) ειναι πανέμορφο. Αν αλλάξεις και τα εικονίδια και βάλεις τα faenza, είναι υπερβολικά καλαίσθητο!

Γιατί θέλεις να έχεις πολλά λειτουργικά συστήματα μαζί; Εγώ μόνο fedora τρέχω. Με το wine τρέχει τέλεια το ms office (στο kubuntu είχα πρόβλημα με τα γραφικά και δεν έτρεχε καλά) και αν θέλεις τόσο πολύ να τρέχεις και windows, μπορείς να το κάνεις μέσω virtualbox (το είχα κάνει παλαιότερα και ήταν σαν να τρέχεις τα windows σε διαφορετικό partition).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Tα ιυμπούντου πραγματι είναι το καλύτερο λινουξ λειτουργίκο αυτή την στιγμή παρόλα αυτά υπάρχουν πάρα πολλα λάθη στον κώδικα και στην συμβατότητα που προσωπικά δε με αφήνουν να ζήσω χωρίς windows

Έλα ρε φοκε, βρήκες και λάθη στον κώδικα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έλα ρε φοκε, βρήκες και λάθη στον κώδικα; :confused:
Ε ναι. Ο φόκος είναι γιατρός, κτηνίατρος, ΗΜΜΥ, βασεολόγος, οικονομολόγος, στατιστικολόγος, γυναικολόγος και πλέον είναι και προγραμματιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ε ναι. Ο φόκος είναι γιατρός, κτηνίατρος, ΗΜΜΥ, βασεολόγος, οικονομολόγος, στατιστικολόγος, γυναικολόγος και πλέον είναι και προγραμματιστής.
Είμαι νοσηλευτής, ιατρός δεν είμαι ελπίζω να γίνω κάποτε :), κτηνίατρος απλά επειδή είχα μια φίλη κτηνίατρο έχω παρακολουθήσει κτηνιατρικά χειρουργία και σε μερικά πράγματα μπορώ να παίρνω θέση (δε διαφέρει και πολύ από την ανθρωποιατρική) , ΗΜΜΥ δεν είμαι απλά θαυμάζω τους ΗΜΜΥ (όπως και τους μηχανικούς), Βασεολόγος είμαι (ως χόμπυ) αν και σκέφτομαι να το εγκαταλείψω γιατί βαρέθηκα (εχω μεγαλώσει και είναι πλέον λίγο έξω από τα νερά μου), Developer είμαι αυτό έχω σχεδιάσει με αποτυχία ένα παιχνιδάκι :) (που δε το εχω δημοσιεύσει γιατί έχει μπαγκσ) και είμαι στην βασικη ομάδα των Medidia (συμμετειχα στο κώδικα και στο ντισάιντ (εκεί έγω έκανα κουμάντο) αν και την βασική δουλειά του προγραμματιστή δεν την κάνω εγώ). Εχω φτιάξει και το patrameds που όλες τις δουλειές του τις εχω αναλάβει εγώ μπορεί να μην πηγαίνει καλά αλλά αναγκαστικά κάποιες δουλειές δε θα πάνε καλά.
Στατιστικολόγος δεν είμαι (τα ποσοστά που λέω μερικές φορές στο φορουμ τα λέω στην τυχη). Οικονομόλος ούτε πάλι δεν είμαι δεν εχω ιδέα από οικονομικά. Γυναικολόγος δεν είμαι αλλά είναι μια πολύ καλή ειδικότητα που σκέφτομαι σοβαρά για το μέλλον δεν έχω αποφασίσει όμως ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το fedora 15 (gnome 3 και kde) ειναι πανέμορφο. Αν αλλάξεις και τα εικονίδια και βάλεις τα faenza, είναι υπερβολικά καλαίσθητο!

δεν με ενδιαφερει η εμφανιση..
αλλα η σταθεροτητα και οι απλες ρυθμισεις για καθημερινη χρηση συσκευες οδηγους κλπ..

απο συσκευες συμβατοτητα κλ π πώς ειναι?

32βιτ ή 64 λεμε? το απλο flash πχ και mp3 ταινιες dvd avi κλπ,,ολα αυτα τα παιζει με την πρωτη?

τα απλα λεμε..

καλα μονο λινουξ εχεις?
ε νταξει,,πιο λογικο ειναι.

αλλα η συγκατοικιση σε διαφορετικα παρτιτιονς θελει προσοχη..

σε wine παιζουν οκ τα προγραμματα-το οφις πχ σαν σε windows?- ?παιχνιδια πχ?κα ολα τα αλλα απειρα προγραμματα windows ..

η εγκατασταση ειναι οπως στο ubuntu?χωρις κανα προβλημα?


παντως οντως το ubuntu ειναι βαρυ...
κατι αλλο,,για καθε προγραμμα που εγκαθιστας ή αλλαγη πχ στις ρυθμισεις της οθονης -βαζεις κωδικο ε?δεν ειναι εκνευριστικο?
δεν γινεται να μπεις ως administrator κατευθειαν οπως στα windows που μπαινω χρονια?xp εχω..

θα το εχω στα υποψη μου το fedora 15 παντως,,απο αυτα που μου λες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
δεν με ενδιαφερει η εμφανιση..
αλλα η σταθεροτητα και οι απλες ρυθμισεις για καθημερινη χρηση συσκευες οδηγους κλπ..

απο συσκευες συμβατοτητα κλ π πώς ειναι?

ως τώρα μου φαίνεται πιο σταθερό από το kubuntu. Με drivers δεν είχα κανένα πρόβλημα ως τώρα, ακόμα και το iphone/ipod touch έκαναν sync την μουσική μου και τα documents πολυ εύκολα (με το iOS 5 έχω πρόβλημα τώρα, αλλά όπου να 'ναι θα βγει η αναβαθμισμένη έκδοση του libimobiledevice και πιστεύω ότι δεν θα έχω προβλήματα). Για το πολυμηχάνημα μου (brother) δεν είχαν drivers, τα κατέβασα όμως από το site της brother (rpm αρχεία) και λειτουργεί μια χαρά (με το kubuntu είχα πρόβλημα... παρόλο που είχα κατεβάσει τα αρχεία .deb και τα είχα τρέξει, ο εκτυπωτής δεν λειτουργούσε και έπρεπε να βάλω κάτι commands στο terminal... αρκετά επίπονη διαδικασία)

32βιτ ή 64 λεμε? το απλο flash πχ και mp3 ταινιες dvd avi κλπ,,ολα αυτα τα παιζει με την πρωτη?
32 bit, παίζει flash, mp3, quicktime, κτλ (ταινία dvd δεν έχω δοκιμάσει να δω, οπότε δεν ξέρω... θα παίζει λογικά). Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να προσθέσεις 2 repositories για να παίξουν όλα αυτά, αλλά είναι πολύ εύκολο να τα εγκαταστήσεις ( https://rpmfusion.org/Configuration | https://rpm.livna.org/ | https://www.fedorafaq.org/#mp3 )


καλα μονο λινουξ εχεις?
ε νταξει,,πιο λογικο ειναι.
ναι, από τότε που κόλλησα έναν ιο και κόντεψα να χάσω πολύτιμα documents, δεν χρησιμοποιώ windows. Έτρεχα 7 τότε και είχα και firewall (comodo) και av (avira), αλλά από ότι φαίνεται, δεν ήταν αρκετά...

αλλα η συγκατοικιση σε διαφορετικα παρτιτιονς θελει προσοχη..
χμ, είχα παλαιότερα linux και windows σε partitions και δεν μου ειχε παρουσιαστει καποιο προβλημα :hmm:Ακομα και όταν ήμουν εντελώς άσχετη (όχι ότι είμαι σχετική τώρα, αλλά λέμε :P), το 2003, είχα βάλει xp και mandrake σε διαφορετικά partitions και λειτουργούσαν μια χαρά :hmm:

σε wine παιζουν οκ τα προγραμματα-το οφις πχ σαν σε windows?- ?παιχνιδια πχ?κα ολα τα αλλα απειρα προγραμματα windows ..
παιχνίδια δεν έχω τρέξει (δεν παίζω videogames στο laptop, προτιμώ το xbox :P). Το office 2007 το τρέχει μια χαρά, ούτε που καταλαβαίνεις ότι τρέχει σε linux. Kάνω attach screenshot με το excel και το word να δεις πως τρέχουν

η εγκατασταση ειναι οπως στο ubuntu?χωρις κανα προβλημα?
ναι, απλή είναι, αρκεί να μη πειράξεις τα partitions πολύ. Αν ακολουθήσεις αυτά που σου προτείνει, δεν θα έχεις πρόβλημα.


παντως οντως το ubuntu ειναι βαρυ...
ναι, και μου έκανε εντύπωση γιατι περίμενα ότι θα έτρεχε μια χαρά σε desktop με 1gb ram...

κατι αλλο,,για καθε προγραμμα που εγκαθιστας ή αλλαγη πχ στις ρυθμισεις της οθονης -βαζεις κωδικο ε?δεν ειναι εκνευριστικο?
χμ, στις ρυθμίσεις για την οθόνη δεν μου ζητάει κωδικό. Δεν ζητάει κωδικό πουθενά στο system settings. Συνήθως ζητάει κωδικό όταν εγκαθιστάς κάποιο πρόγραμμα (στα updates δεν ζητάει κωδικό) ή όταν ανοίγεις τις ρυθμίσεις του firewall ή του samba. Όταν εγκαθιστάς πολλά προγράμματα μαζί ή μετά από σύντομο χρονικό διάστημα ζητάει κωδικό την πρώτη φορά, για τα υπόλοιπα δεν ζητάει. Είναι στην αρχή λίγο ενοχλητικό, αλλά μετά συνηθίζεις :P

δεν γινεται να μπεις ως administrator κατευθειαν οπως στα windows που μπαινω χρονια?xp εχω..
χμ, νομίζω πως μπαίνω ως administrator :hmm:Στο root όμως πρέπει να κάνεις login ως administrator.

θα το εχω στα υποψη μου το fedora 15 παντως,,απο αυτα που μου λες..
ωραίο είναι, γενικά το gnome 3 φαίνεται πολύ καλό και αρκετά διαφορετικό από όσα λειτουργικά συστήματα έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
To gnome μπαινει σαν προγραμμα πανω σε linux και αλλαζι το γραφικο περιββαλον; Ειναι συμβατο με τα ubuntu;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
To gnome μπαινει σαν προγραμμα πανω σε linux και αλλαζι το γραφικο περιββαλον; Ειναι συμβατο με τα ubuntu;

βασικά το ubuntu τρέχει gnome, απλά δεν έχει το gnome shell (τρέχει unity) :P Στο ubuntu 11.10 μπορείς να βάλεις το gnome shell νομίζω :hmm:Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με το unity. Είχε πάρει το μάτι μου κάτι που έλεγε ότι αν βάλεις το gnome shell, θα σβηστεί το unity, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν αφορούσε το ubuntu 11.10 ή το 11.04 :hmm:
Το gnome είναι γραφικό περιβάλλον (νομίζω :P), όπως το kde, το lxde, xfce, κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Άνοιξε το terminal (alt+F2 και μετά γράψε terminal στο παραθυράκι που θα ανοίξει. Αν δεν μπορείς να ανοίξεις το terminal, τότε πάτα αυτά τα πλήκτρα: Ctrl+Alt+F1 (Ctrl+Alt+F7 για να βγεις)) και δοκίμασε αυτά:

sudo dpkg --configure -a
sudo apt-get install -f

αν δεν λυθεί το πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις αυτό: sudo apt-get install ubuntu-desktop

Ευχαριστω πολυ.Πριν απαντησεις στην απορια μου εω ειχα παει και ειχα ανει επανεγκατασταση.
Μια αλλη απορια και οποιος εχει ορεξη να βοηθησει ας το κανει.
Εχω ubuntu 11.10 και θελω να εγκαταστησω τον σωστο driver της ΑΤΙ που εχω (hd 5450) αλλα δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος. Το ubuntu απο μονο του μου βγαζει 2 driver.Εκανα τον ενα εγκατασταση και μετα που εκανα το compiz δημιουργηθηκε προβλημα.Παω να κανω install τον αλλον και στην πορεια της εγκαταστασης μου σταματα λεγοντας οτι ο driver ειναι κλειστος ή κατι τετοια με αποτελεσμα τα γραφικα να ειναι ψιλοχαλια.
Ευχαριστω για καθε απαντηση !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενδιαφεροντα ολα αυτα..:D


αυτο που παθαινα παντως ειναι οι πειραζα τα partitions μεσω win και ετσι γινοταν μπαχαλο στο dual boot ..αλλα αν δεν τα πειραζα-με τρωγε ο κ@λος μου:P- μια χαρα λειτουργουσαν τα δυο λειτουργικα,,μονο που με τσατιζε που επρεπε να μπαινω στα win xp μεσω grub..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ.Πριν απαντησεις στην απορια μου εω ειχα παει και ειχα ανει επανεγκατασταση.
Μια αλλη απορια και οποιος εχει ορεξη να βοηθησει ας το κανει.
Εχω ubuntu 11.10 και θελω να εγκαταστησω τον σωστο driver της ΑΤΙ που εχω (hd 5450) αλλα δεν ξερω ποιος ειναι ο σωστος. Το ubuntu απο μονο του μου βγαζει 2 driver.Εκανα τον ενα εγκατασταση και μετα που εκανα το compiz δημιουργηθηκε προβλημα.Παω να κανω install τον αλλον και στην πορεια της εγκαταστασης μου σταματα λεγοντας οτι ο driver ειναι κλειστος ή κατι τετοια με αποτελεσμα τα γραφικα να ειναι ψιλοχαλια.
Ευχαριστω για καθε απαντηση !

ακολούθησε τις οδηγίες αυτές: https://wiki.cchtml.com/index.php/Ub..._Guide#Using_Ubuntu-supplied_fglrx.2FCatalyst

δοκίμασε πρώτα αυτο από το παραπάνω site: sudo apt-get install fglrx-amdcccle αφού πρώτα ενεργοποιήσεις το resitricted repository: Applications -> Ubuntu Software Center -> Edit -> Software Sources

αν δεν λειτουργήσουν καλά τα γραφικά σου, θα πρέπει να κάνεις build το driver


ενδιαφεροντα ολα αυτα..:D


αυτο που παθαινα παντως ειναι οι πειραζα τα partitions μεσω win και ετσι γινοταν μπαχαλο στο dual boot ..αλλα αν δεν τα πειραζα-με τρωγε ο κ@λος μου:P- μια χαρα λειτουργουσαν τα δυο λειτουργικα,,μονο που με τσατιζε που επρεπε να μπαινω στα win xp μεσω grub..

χαχα! Όσο τα πειράζεις, τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες να κάνεις λάθος και να χρειαστείς format :P Το grub με εκνευρίζει και εμένα γι' αυτό και όταν έτρεχα τα windows, επέλεξα να τα τρέχω μέσω virtualbox και όχι σε διαφορετικό partition. Αν θυμάμαι καλά, το kde πρόσφατα άλλαξε κάτι με το grub και όταν κάνεις restart σου δίνει την επιλογή να ξεκίνησει με windows ή κάποιο άλλο OS: https://ksmanis.wordpress.com/2011/04/21/hello-planet-and-grub2-support-for-kdm/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Οσον αφορα αυτο restricted repositories για δες ειναι ενεργοποιημενο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screenshot at 2011-10-29 11:21:45.png
    Screenshot at 2011-10-29 11:21:45.png
    686 KB · Εμφανίσεις: 110

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
εκανα οσο μπορουσα αυτα που μου ειπες και το αποτελεσμα ειναι:
Κατι αντιστοιχο με το προηγουμενο προβλημα. Εχω την εντυπωση οτι βλεπω ενα μερος της εικονς αρκετα μεγενθυμενο και δεν μπορω να ανοιξω καμια εφαρμογη. Το mojila to ανοιξα μεσω της υπαρχουσας εικονας στην επιφανεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screenshot at 2011-10-29 15:07:12.png
    Screenshot at 2011-10-29 15:07:12.png
    831.8 KB · Εμφανίσεις: 112

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
εκανα οσο μπορουσα αυτα που μου ειπες και το αποτελεσμα ειναι:
Κατι αντιστοιχο με το προηγουμενο προβλημα. Εχω την εντυπωση οτι βλεπω ενα μερος της εικονς αρκετα μεγενθυμενο και δεν μπορω να ανοιξω καμια εφαρμογη. Το mojila to ανοιξα μεσω της υπαρχουσας εικονας στην επιφανεια

χμ, για δες και αυτό: https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=37&t=237&start=110#p213562
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να μεταφερω αρχεια απο το κινητο μου στον υπολογιστη μεσω καλωδιου usb ; Εχω ubuntu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top