Windows 10

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα 8.1 είναι σχετικά καλά, περίπου ίδιες επιδόσεις με τα 10 έχουν αλλά χωρίς αυτούς τους τόνους παράξενων ρυθμίσεων privacy από την MS και κάποια προβλήματα λειτουργικότητας και compatibility issues που έχουν.

Nelliel γιατί θες να τρέχεις 2 λειτουργικά;

Γιατι δεν θελω distractions στη δουλεια μου. Θελω κατι που να λειτουργει καλα χωρις να ανησυχω για privacy, για χαζα apps και να σκαλιζω τα settings σε 2 διαφορετικα σημεια (settings app, control panel). Ειδικα το privacy ειναι παρα πολυ σημαντικο στη δουλεια μου και το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να συλλεγει η MS πληροφοριες. Επιπλεον, δεν θεωρω τα windows 10 τοσο intuitive οσο τα 7. Ακομα και το start menu στα 7 ειναι καλυτερο απο τα 10. Τα 10 τα θελω for my own amusement.

Τα windows 10 είναι η μεγαλύτερη αλλαγή στο λειτοργικό της microsoft μετά από τη μετάβαση από τα windowsn 98/me στα xp. Προσπαθεί να αντικαταστήσει την λογική του παραθύρου και να φέρει στη θέση τους τη λογική των pages. Είναι η πρώτη που κάνει ουσιαστικά Universal εφαρμογές. Η ίδια εφαρμογή που θα τρέχει στο desktop θα τρέχει και στα windows mobile 10. Σχεδιαστικά η microsoft έχει κάνει βήματα μπροστά και σίγουρα είναι το ομορφότερο λειτουργικό που δημιούργησε ποτέ.

Ειναι μεν η μεγαλυτερη αλλαγη, αλλα κατα την γνωμη μου προς την λαθος κατευθυνση. Σε ενα λαπτοπ, ειδικα οταν το χρησιμοποιεις στη δουλεια σου, δεν χρειαζεσαι εφαρμογες για mobile. Δεν χρειαζεσαι ηλιθια apps. Δεν χρειαζεσαι το μετρο. Ειχαμε προγραμματα και τωρα εχουμε apps τα οποια ειναι υποδεεστερα απο τα προγραμματα του παρελθοντος. Συγκρινε πχ το mail app με το windows live mail program. Η διαφορα ειναι τεραστια. Μιλαμε για χασμα στις λειτουργιες του καθε προγραμματος. Να μου λειπει τετοια 'προοδος'. Θελω κατι που να λειτουργει και να κανω την δουλεια μου απλα και γρηγορα. Δεν θελω apps στα οποια υπολειπονται πολλες βασικες λειτουργιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Για καποιον λογο ειχα αρχισει να ψηνομαι να κανω αναβαθμιση στα 10, αλλα (ευτυχως) επεσε ενα laptop στα χερια μου που δεν μπορουσε να συνδεθει σε enterprise network και διαπιστωσα οτι μια αναβαθμιση στα 8.1 ή στα 10 ειναι οτι χειροτερο θα μπορουσα να κανω στο laptop μου. Δεν υπαρχει πιο εκνευριστικο πραγμα απο το να μη μπορεις να συνδεθεις στο ασυρματο δυκτιο και να πρεπει να διαγραφεις το δυκτιο που ειχες προσπαθησει να προσθεσεις και να ξαναστηνεις νεα συνδεση απο την αρχη (ξανα και ξανα και ξανα) επειδη οι φωστηρες στην MS απενεργοποιησαν το δεξι κλικ πανω στο δυκτιο και την επιλογη 'properties" ωστε να μπορεις να κανεις αλλαγες σε ενα δυκτιο στο οποιο δυσκολευεσαι να συνδεθεις. Μη πω για το γεγονος οτι δεν εμφανιζεται το παραθυρο για να βαλω username και password για να συνδεθω στο δυκτιο. 3 μερες το παλευω και ακομα δεν μπορω να το συνδεσω σε κανενα απο τα 3 διαθεσιμα enterprise networks. Στο laptop μου που τρεχει windows 7 pro συνδεομαι κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ να κάνω ένα update, άλλαξα επεξεργαστή και έπρεπε αναγκαστικά να βάλω τουλάχιστον 8.1 ή 10, αποφάσισα να βάλω 10 και μου δουλεύουν πολύ καλά προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Σαν τα 7 δεν έχει -.-
Έχω ακούσει καλά λόγια πάντως για τα 10!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chriiis

Νεοφερμένος

Ο chriiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
γνωριζει κανεις πως μπορω να εχω το movie maker στον υπολογιστη μου παρ'ολο που τα windows 10 μου το πετανε εκτος??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
τι εννοείς στο πετάνε εκτός; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chriiis

Νεοφερμένος

Ο chriiis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
τι εννοείς στο πετάνε εκτός; :P
εννοω οτι οταν παω να το ανοιξω δεν ανοιγει και αναγκαστικα το εχω κανει απεγκατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
εννοω οτι οταν παω να το ανοιξω δεν ανοιγει και αναγκαστικα το εχω κανει απεγκατασταση.
χμμμμμμμμμ
https://windows.microsoft.com/el-gr/windows-10/where-is-movie-maker-in-windows-10
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vanessa.Ad.

Νεοφερμένος

Η Vanessa.Ad. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Κατέβασα καταλάθος τα windows 10 πάτησα αποκατάσταση και μου κατέβασε τα windows 7 ξανά αλλά δεν είναι τα γνήσια. Έκλεισα τον υπολογιστή κι μετά δεν άνοιγε. Δείχνει ότι μπαίνει κανονικά στα windows 7 και μετά η οθόνη γίνεται μαύρη. Τι μπορώ να κάνω;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Κατέβασα καταλάθος τα windows 10 πάτησα αποκατάσταση και μου κατέβασε τα windows 7 ξανά αλλά δεν είναι τα γνήσια. Έκλεισα τον υπολογιστή κι μετά δεν άνοιγε. Δείχνει ότι μπαίνει κανονικά στα windows 7 και μετά η οθόνη γίνεται μαύρη. Τι μπορώ να κάνω;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Format και βάλε linux. Άμα έμπλεξες με μη-γνήσια Windows εν γνώσει σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κατέβασα καταλάθος τα windows 10 πάτησα αποκατάσταση και μου κατέβασε τα windows 7 ξανά αλλά δεν είναι τα γνήσια. Έκλεισα τον υπολογιστή κι μετά δεν άνοιγε. Δείχνει ότι μπαίνει κανονικά στα windows 7 και μετά η οθόνη γίνεται μαύρη. Τι μπορώ να κάνω;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

έχεις cd των windows ή τα είχε προεγκαταστημένα το laptop σου; Eπίσης πες μου το μοντέλο του laptop σου.

Από ότι κατάλαβα δε σου φορτώνει τα windows καθόλου μετα την loading screen σου πετάει μια μαύρη οθόνη και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γιατί δεν κρατάς τα 10?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,616 μηνύματα.
Κατέβασα καταλάθος τα windows 10 πάτησα αποκατάσταση και μου κατέβασε τα windows 7 ξανά αλλά δεν είναι τα γνήσια. Έκλεισα τον υπολογιστή κι μετά δεν άνοιγε. Δείχνει ότι μπαίνει κανονικά στα windows 7 και μετά η οθόνη γίνεται μαύρη. Τι μπορώ να κάνω;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, το μόνο να βρεις ένα μάγκα που, εκτός του να επανεγκαταστήσει τα 7, να σου βάλει κι ένα όμορφο προγραμματάκι ώστε να αποκλείει εκείνο το "πονηρό" κουμπί που κατά λάθος πατώντας το εγκαθιστάς τα 10. Αν δεν το κάνεις, θα επαναλαμβάνεται αυτό το "κατά λάθος" που λες.
Πρόκειται για "εξυπνάδα" της Microsoft, ώστε σώνει και ντε να μπουν τα 10 και την έχουν πατήσει ουκ ολίγοι χρήστες.
Κι είναι η τρίτο παρόμοιο περιστατικό μέσα σε μια βδομάδα που μαθαίνω οτι συνέβη. Πληροφορήθηκα επίσης οτι κάποια εταιρεία κολοσσός (μόνο μια τέτοια έχει τη δυνατότητα νομίζω-χωρίς να είμαι και σίγουρη- οτι είναι η General Motors), έχει μηνύσει τη Microsoft γι αυτό ακριβώς το λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Δείχνει ότι μπαίνει κανονικά στα windows 7 και μετά η οθόνη γίνεται μαύρη.
welcome to the twilight zone!:crazy:
10 μερες βασανιζομαι με τα windows 10.
Λοιπον...οκ σε καποιους υπολογιστες δουλευουν καλα,που ομως ειναι και οι λιγοτεροι.Σε καινουργιους υπολογιστες που ηδη ειναι εγκατεστημενοι,ολα οκ.
Ομως σε μη καινουργιους τα πραγματα ειναι αλλιως.
Στους περισσοτερους τα 10 ΔΕΝ ειναι συμβατα και δημιουργουν απιστευτα προβληματα.
Η κοπελα θελει να τα βγαλει διοτι δενε χει υπολογιστη,κατι που επαθα και εγω πριν καμια 10ρια μερες.
Οταν πρωτοβγηκαν,πριν δω κριτικες ειχα μπει στην λιστα αναμονης για αναβαθμιση.Μολις ειδα τις κριτικες λεω ΟΧΙ..δεν θα παρω.Παραλληλα τα εβαλε η αδελφη μου.Ασυμβατοτητα...δεν μπορουσε να εκτυπωσει απο τα word.
Περναει ο καιρος,εγω εχω τα 8,1.Ειχα προσεξει οτι απο τοτε που μπηκα στην λιστα δεν μου τα ενημερωναν.Το αποτελεσμα;Να αργει παρα πολυ.
Μου τα ειχαν πρηξει και με καρτελακια για αναβαθμιση,πουθενα δεν σου εβγαζε επιλογη ακυρωσης..αναγκαστικα τα να τα βαλω,προκειμενου να μην μου τα βαλουν αυτοι οποτε τους καπνισει,ΔΙΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.Χωρις να συμφωνησεις δηλαδη σου βαζουν τα 10.

Τα εβαλα,ουτεμια μερα δεν κρατησαν.Καποια στιγμη κολλαει εντελως το λαπτοπ,με τιποτα να μην ξεκολλαει,ειπα θα κανω επανεκιννηση.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.Επανεκκινηση..επανεκιννηση...επανεκιννηση,καποιο προβλημα παρουσιαστηκε και για να μην τα πολυλογω πηγα στον τεχνικο καναμε φορματ και τα εβγαλε.Επανηλθα στα 8,1.
Ερχομαι σπιτι και μεταρεπω τον λογαριασμο χρηστη σε λογαριασμο μαικροσοφτ,οπως ειχα κανει κανονικα και οταν πρωτοεβαλα τα 8,1.
Αφου τον εκανα,πατησα την επιλογη ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΩΔΙΚΟ για να μπεις.
Αυτο ηταν.
Η μαικροσοφτ μου κλειδωσε τον λογαριασμο,και αφου ειχε μεταραπει ο λογαριασμος χρηστη σε λογαριαμσο μαικροσοφτ απλα δεν ειχα υπολογιστη παλι.Ανοιγε,αλλα μετα εβγαζε παραθυρο,ζηταγε κωδικο..εγω εβαζα αυτον που ειχα ορισει,παρολο που ειχα επιλεξει να μην ζητηται κωδικος και απλα δεν ανοιξε ποτε.ΠΑΛΙ ΦΟΡΜΑΤ.
Τωρα εχω σαφως τα 8,1..παλι λογαριαμσο μαιροσοφτ αλλα δεν επελεξα αναγκαστικα να μην μπαινω χωρις κωδικο.
Ενα θα σας πω.
Ο τεχνικος μου ειπε οτι εχουν μουρλαθει αυτον τον καιρο να τους πηγαινουν υπολογιστες με τα windows 10 ,που τους εχουν δημιουργισει απιστευτα προβληματα,μαλιστα ενος του εκαψαν την καρτα ηχου,και παρα πολλοι απο αυτους ΔΕΝ ειχαν πατησει το κουμπακι της αναβαθμισης...τους τα εκαναν χωρις την συναινεση τους.Αυτο σας το υπογραφω,μπροστα μου εγιναν 2 περιπτωσεις τετοιες.Μια σε ενα φαρμακειο και οι ανθρωποι τραβαγαν τα μαλλια τους διοτι τους ειχε μπλοκαρει και δεν μιλαμε καν για οικιακη χρηση,και σε σχολειο με το που ανοιξαν τον υπολογιστη,αρχισαν να ανεβαινουν τα 10.
Επισης κοπελα που ηταν στο μαγαζι του τεχνικου την ωρα που ημουν και εγω,ακριβως αυτο μου ελεγε.Εβλεπε ενα βιντεο στο γιουτιουμπ και αρχισαν να κατεβαινουν τα 10.
Λοιπον....καταρχην αν εχετε προσεξει εχουν λυσσαξει να τα βαλουν σε οσους περισσοτερους μπορουν.
Εν ολιγοις αυτα που μου ειπε ο τεχνικος ειναι οτι:Στους περισσοτερους υπολογιστες που ΔΕΝ ειναι εγκατεστημενα εργοστασιακα τα 10,παρουσιαζουν προβληματα,το γνωριζουν...ο κοσμος το ξερει για αυτο και δεν τα βαζει,αυτοι ομως ειναι αποφασισμενοι να τα βαλουν.Θελουν να μπορουν να εχυν στον ελεγχο τους οσους περισσοτερους μπορουν.ΓΙΑΤΙ;

Αν προσεξετε στο παραθυρο που βγαινει και μας τα πρηζει να τα βαλουμε,γραφει: Η ληψη και εγκατασταση ειναι εντελως δωρεαν..και συνεχιζει γραφοντας: σε καποιες περιπτωσεις η προσβαση στο ιντερνετ ειναι με συνδρομη..καπως ετσι το λεει,δεν θυμαμια ακριβως.

Τουτεστιν: Τωρα τα βαζουμε αλλα περιπου σ εκανενα χρονο θα ζητανε συνδρομη επι χρημασι βεβαια για διαφορες προσβασεις,πχ στην πασιεντζα για αρχηγ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ,οτι η μαικροσοφτ το σκεφτεται.
Αργοτερα μπορει να μας ζητανε για σκαιπ και δεν ξερω και εγω τι αλλο.
Αυτα που λεω δεν ειναι δικιες μου σκεψεις,σας λεω τι λενε οι τεχνικοι και η κοινη λογικη βεβαια.
Α.....και η μοτορ οιλ κινηθηκε νομικα εναντιον της μαικροσοφτ.Διοτι τους μαμισε τα συστηματα.Αυτο μου ειπε ο τεχνικος,δεν ξερω κατα ποσον ισχυει αλλα ειναι πληροφορια απο τεχνικο.

Καλωσηρθατε στην δικτατορια της μαικροσοφτ.
Ειναι σχεδον μονοπωλιο.
Ξερουν οτι δημιουργιυν προβληματα,δεν τους ενδιαφερει,θελουν οσους περισσοτερους μπορουν να τους βαλουν στα 10 ετσι ωστε να πληρωνουμε σιγα σιγα υπηρεσιες.
Στο μεταξυ,παλι μου βγαζουν παραθυρο για να τα ανεβασω..Αν τα βαλουν αυτη τη φορα χωρις βεβαια την θεληση μου,σκεφτομαι σοβαρα να παω σε linux.Το θεμα ειναι οτι το 90/100 εχει windows και οχι λινουξ.Και βεβαια αυτο ειναι προβλημα,πχ μεηλ..σκαιπ κλπ.

Δεν τα εχω ψαξει...και ελπιζω να μην χρειαστει.

Ο καθενας κανει οπως νομιζει,αλλα εσεις που δεν εχετε υπολογιστη με εγκατεστημενα ηδη τα 10..πριν τα βαλετε σκεφτητε πολυ σοβαρα 2 ενδεχομενα:
-οτι μπορει να σας μαμισει το συστημα,κατι που το κανει στους περισσοτερους
-οτι σε κανεναν χρονο σιγουρα θα πληρωνετε για καποια πραγματα,αυτο ηδη το εχει πει η μαικροσοφτ,ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙς ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,αλλα μπορει να μην ειναι μονο για παιχνιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ας κάνω λίγο το δικηγόρο της M$. Έτσι για αλλαγή. :P

Τα win δεν τους συμφέρει να τα κάνουν με subscription. Οπότε κανείς δε θα δει καμία σοβαρή λειτουργία να χρειάζεται χρήματα. Τώρα για τα "παιγχνίδια" που ήταν προεγκατεστημένα μέχρι τα win7, ναι, έχουν μεταφερθεί στο store κάποια επί πληρωμή, αλλά έχει και 3rd part. που είναι free. Αυτές οι εφαρμογές, όμως, δεν είναι ούτως ή άλλως σοβαρές και υπάρχουν σοβαρά ελεύθερα προγράμματα/παιγχνίδια τα οποία μπορεί να κατεβάσει κανείς από το νετ. Επίσης, αν θέλουν να κάνουν το skype με sub, δε θα τους σταματήσει το λειτουργικό που χρησιμοποιείς.

Προφανώς, η M$, έχει κέρδος από τις στοχευμένες διαφημίσεις και θέλει πάση θυσία να φτιάξει ένα "ενιαίο" λειτουργικό για όλες τις συσκευές και από τις οποίες ο χρήστης θα μπορεί να χρησιμοποιήσει τις υπηρεσίες που πληρώνει (και της φέρνουν επί πλέον κέρδος), από παιχνίδια, μέχρι ταινίες και μουσική. Όμως, ένας βασικότατος λόγος που επίσης σκίζεται για να κάνει την αλλαγή, είναι για να σταματήσει να συντηρεί ταυτόχρονα τέσσερα-πέντε-έξι λειτουργικά ανά συσκευή. Θα έχει ένα το οποίο αντιμετωπίζει ενιαία και θα γλιτώσει πολύ κόπο, χρόνο και χρήμα με αυτό.

Όσο για την προχειρότητα, τον εξαναγκασμό και τα προβλήματα, έχεις δίκαιο. Ωστόσο, να πω κιόλας, ότι το πρόβλημα που αντιμετώπισες, ήταν σχετικώς αρχαίο και έχει διορθωθεί. Ψάξε για "win10 reboot loop".

Αν δε ξέρεις να κάνεις format μόνη σου, το linux δε συνιστάται ιδιαίτερα. Αλλά σου έχω και νέα: πολλές φορές σε σχετκώς νέα laptop (είναι ειδική φάρα τα λάπτοπ), ούτε το linux είναι συμβατό. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Όσο για την προχειρότητα, τον εξαναγκασμό και τα προβλήματα, έχεις δίκαιο. Ωστόσο, να πω κιόλας, ότι το πρόβλημα που αντιμετώπισες, ήταν σχετικώς αρχαίο και έχει διορθωθεί. Ψάξε για "win10 reboot loop".
Δεν ξερω τι εννοεις αρχαιο.Εγω ξερω οτι με το που τα κατεβασα,μου κολλησαν και δεν υπηρχε αλλη λυση απο το φορματ,που δεν το εκανα εγω αλλα ο τεχνικος.
Απο εκει και περα,σορυ..αλλα αυτο ειναι δικτατορια.Να πρεπει σωνει και καλα να τα κατεβασεις και να ειναι και προβληματικα.
Και να μην σου ενημερωνουν τα 8,1 και να αργουν υπερβολικα για να αναγκαστεις να τα κατεβασεις.
Και εδω ειμαστε..και θα ειμαστε ελπιζω..οταν αρχισουν οι πληρωμες να τα λεμε.
Και στην τελικη αμα θελει να τα βαζουμε να τα κανει ετσι ωστε να ειναι καλυτερα συμβατα.Ξεκαθαρα δεν τους ενδιαφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Δεν ξερω τι εννοεις αρχαιο.Εγω ξερω οτι με το που τα κατεβασα,μου κολλησαν και δεν υπηρχε αλλη λυση απο το φορματ,που δεν το εκανα εγω αλλα ο τεχνικος.
Απο εκει και περα,σορυ..αλλα αυτο ειναι δικτατορια.Να πρεπει σωνει και καλα να τα κατεβασεις και να ειναι και προβληματικα.
Και να μην σου ενημερωνουν τα 8,1 και να αργουν υπερβολικα για να αναγκαστεις να τα κατεβασεις.
Και εδω ειμαστε..και θα ειμαστε ελπιζω..οταν αρχισουν οι πληρωμες να τα λεμε.
Αρχαίο με την έννοια του ότι έχει λυθεί. Ενδεχομένως, στην περίπτωσή σου, να είχε καταβάσει τα αρχεία της εγκατάστασης πριν διορθωθεί το πρόβλημα, οπότε σου εγκατέστηκε την προβληματική έκδοση. Αυτό δεν αποτελεί πρόταση να τα δοκιμάσεις ξανά.

Από εκεί και πέρα, αμφιβάλλω πολύ για το ότι θα γίνουν συνδρομητικά. Θα ήταν μία κίνηση που δε θα τους συνέφερε. Άλλωστε, ούτε τώρα τα 10 είναι δωρεάν. Στα νέα μηχανήματα το πληρώνεις στον κατασκευαστή ή αν το συναρμολογήσεις μόνος σου, αγοράζεις το λειτουργικό κανονικά. Αυτό που άλλαξε είναι ότι η άδεια του λειτουργικού συνοδεύει τη μητρική εφόρου ζωής και δε μπορείς να το μεταφέρεις παρά μόνο για μία-δύο φορές. Κατά τα άλλα η M$ έχει κάθε κέρδος ακόμη και μόνο από την προώθηση του ενιαίου store, τις διαφημίσεις και τον ενιαίο χαρακτήρα του λειτουργικού.

Τέλος πάντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λογικα αν πατήσεις decline στους όρους χρήσης στα win10 δε στα κάνει install
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο τεχνικος μου ειπε οτι εχουν μουρλαθει αυτον τον καιρο να τους πηγαινουν υπολογιστες με τα windows 10 ,που τους εχουν δημιουργισει απιστευτα προβληματα,μαλιστα ενος του εκαψαν την καρτα ηχου
Άλλαξε τεχνικό.... ή πάρε mac για να μην χρειαστείς ποτέ τεχνικό.

Για τα windows 10 στόχος της microsoft με αυτή τη κίνηση είναι όλο και περισσότεροι χρήστες να τα χρησιμοποιούν και όχι για να σας φακελώνει. Όποιος έχει πατήσει "αυτοματη ενημερωση και εγκατασατση ενημερώσεων" του γίνεται αυτόματα η εγκατάσταση. Διαφωνώ με αυτή την επιθετική κίνηση της microsoft αλλά για να είμαστε δίκαιοι δεν φταίει αυτή αν κάποιοι κατασκευαστές δεν φρόντισαν να υποστηρίξουν τα προιόντα τους για το νέο λειτουργικό.

Να αναγκάσουν ξαφνικά να πληρώνουν για τα windows 10 όσοι το έχουν εγκαταστήσει δωρεάν δεν υπάρχει. Το πολύ πολύ να τελειώσει η προσφορά δωρεάν αναβάθμισης από τον Ιούλιο και μετά.

Βάλε linux που λέει ο Γιώργος και θα εκτιμήσεις την διδακτορία της microsoft.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, το μόνο να βρεις ένα μάγκα που, εκτός του να επανεγκαταστήσει τα 7, να σου βάλει κι ένα όμορφο προγραμματάκι ώστε να αποκλείει εκείνο το "πονηρό" κουμπί που κατά λάθος πατώντας το εγκαθιστάς τα 10. Αν δεν το κάνεις, θα επαναλαμβάνεται αυτό το "κατά λάθος" που λες.
Πρόκειται για "εξυπνάδα" της Microsoft, ώστε σώνει και ντε να μπουν τα 10 και την έχουν πατήσει ουκ ολίγοι χρήστες.
Κι είναι η τρίτο παρόμοιο περιστατικό μέσα σε μια βδομάδα που μαθαίνω οτι συνέβη. Πληροφορήθηκα επίσης οτι κάποια εταιρεία κολοσσός (μόνο μια τέτοια έχει τη δυνατότητα νομίζω-χωρίς να είμαι και σίγουρη- οτι είναι η General Motors), έχει μηνύσει τη Microsoft γι αυτό ακριβώς το λόγο.

Πραγματικα απορω μαζι σας. Για ποιο καταλαθος κουμπι μιλατε; Ειστε τοσο ανιδεοι που δεν γνωριζετε πως να το απενεργοποιησετε; Πριν περιπου 1 μηνα εγκατεστησα τα 10 και μεχρι τοτε ποτε δεν με ενοχλησε εκει το "πονηρο" κουμπι. Απλα καθοταν κρυμμενο στο taskbar και δεν εκανε τιποτα. Οταν το επελεγα μου εβγαζε παραθυρο που με ρωτουσε αν θελω να κανω αναβαθμιση στα 10. Πρεπει καποιος να ειναι εντελως ηλιθιος για να κανει καταλαθος εγκατασταση. Πραγματικα δεν μπορω να διαννοηθω αυτο που λες.

welcome to the twilight zone!:crazy:
10 μερες βασανιζομαι με τα windows 10.
Λοιπον...οκ σε καποιους υπολογιστες δουλευουν καλα,που ομως ειναι και οι λιγοτεροι.Σε καινουργιους υπολογιστες που ηδη ειναι εγκατεστημενοι,ολα οκ.

Απο windows 7 πηγα σε 10 και δεν αντιμετωπισα ουτε ενα προβλημα. Τα 10 τρεχουν πιο καλα και απο τα 7. Δεν φταιει η MS για την ελλειψη συμβατοτητας. Φταιει ο κατασκευαστης του υπολογιστη σου. Γι' αυτο επιλεγουμε κατασκευαστες οι οποιοι κανουν support για αρκετα χρονια απο την παραγωγη του υπολογιστη σου. Επισης οταν κανουμε τετοιου ειδους αναβαθμιση το 1ο πραγμα που κανουμε ειναι να καταβασουμε ολα τα drivers απο την κατασκευαστρια εταιρια, πριν προχωρησουμε στην αναβαθμιση. Αφοτου τελειωσει η αναβαθμιση κανουμε εγκατασταση ολα τα drivers που κατεβασαμε προηγουμενως.

Ομως σε μη καινουργιους τα πραγματα ειναι αλλιως.
Στους περισσοτερους τα 10 ΔΕΝ ειναι συμβατα και δημιουργουν απιστευτα προβληματα.
Θα διαφωνησω. Γνωριζω πολλους που εκαναν αναβαθμιση χωρις προβληματα. Το παλιο μου λαπτοπ σερνοταν οταν το εκανα αναβαθμιση τον περασμενο Αυγουστο και επεστρεψα στα 8.1. Πριν 1 μηνα το αναβαθμισα ξανα στα 10 και παει μια χαρα.

Μου τα ειχαν πρηξει και με καρτελακια για αναβαθμιση,πουθενα δεν σου εβγαζε επιλογη ακυρωσης..αναγκαστικα τα να τα βαλω,προκειμενου να μην μου τα βαλουν αυτοι οποτε τους καπνισει,ΔΙΟΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.Χωρις να συμφωνησεις δηλαδη σου βαζουν τα 10.
Θα διαφωνησω και εδω. ΠΟΤΕ δεν μου εβγαλε αυτο που λες. ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ. Και ποτε δεν μου τα εβαλαν χωρις να συμφωνησω. Ειτε δεν ξερετε τι σας γινεται, ειτε επιλεξατε εν αγνοια σας να κανετε αναβαθμιση. Δεν φταιει η MS αλλα η βλακεια σας.
Τα εβαλα,ουτεμια μερα δεν κρατησαν.Καποια στιγμη κολλαει εντελως το λαπτοπ,με τιποτα να μην ξεκολλαει,ειπα θα κανω επανεκιννηση.ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ.Επανεκκινηση..επανεκιννηση...επανεκιννηση,καποιο προβλημα παρουσιαστηκε και για να μην τα πολυλογω πηγα στον τεχνικο καναμε φορματ και τα εβγαλε.Επανηλθα στα 8,1.
Αν εκανες clean install ισως να μην ειχες αυτα τα προβληματα.

Ερχομαι σπιτι και μεταρεπω τον λογαριασμο χρηστη σε λογαριασμο μαικροσοφτ,οπως ειχα κανει κανονικα και οταν πρωτοεβαλα τα 8,1.
Αφου τον εκανα,πατησα την επιλογη ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΩΔΙΚΟ για να μπεις.
Αυτο ηταν.
Η μαικροσοφτ μου κλειδωσε τον λογαριασμο,και αφου ειχε μεταραπει ο λογαριασμος χρηστη σε λογαριαμσο μαικροσοφτ απλα δεν ειχα υπολογιστη παλι.Ανοιγε,αλλα μετα εβγαζε παραθυρο,ζηταγε κωδικο..εγω εβαζα αυτον που ειχα ορισει,παρολο που ειχα επιλεξει να μην ζητηται κωδικος και απλα δεν ανοιξε ποτε.ΠΑΛΙ ΦΟΡΜΑΤ.
Τωρα εχω σαφως τα 8,1..παλι λογαριαμσο μαιροσοφτ αλλα δεν επελεξα αναγκαστικα να μην μπαινω χωρις κωδικο.
Συγγνωμη, αλλα εδω βλεπω 2 ηλιθια πραγματα: 1) μπαινεις χωρις κωδικο - οτι πιο ηλιθιο μπορει να κανει κανεις. Πραγματικα δεν το χωραει ο νους μου. Δεν φοβασαι αν πεσει ο υπολογιστης σου σε ξενα χερια; Εδω ο κοσμος κανει encrypt τα παντα, αλλα εσυ αφαιρεις τον κωδικο... 2) Με τον λογαριασμο microsoft ουσιαστικα επιτρεπεις στην MS να συλλεγει πληροφοριες. Αλλη μια ηλιθιοτητα που μπορει να κανει ενας χρηστης.

Ενα θα σας πω.
Ο τεχνικος μου ειπε οτι εχουν μουρλαθει αυτον τον καιρο να τους πηγαινουν υπολογιστες με τα windows 10 ,που τους εχουν δημιουργισει απιστευτα προβληματα,μαλιστα ενος του εκαψαν την καρτα ηχου,και παρα πολλοι απο αυτους ΔΕΝ ειχαν πατησει το κουμπακι της αναβαθμισης...τους τα εκαναν χωρις την συναινεση τους.Αυτο σας το υπογραφω,μπροστα μου εγιναν 2 περιπτωσεις τετοιες.Μια σε ενα φαρμακειο και οι ανθρωποι τραβαγαν τα μαλλια τους διοτι τους ειχε μπλοκαρει και δεν μιλαμε καν για οικιακη χρηση,και σε σχολειο με το που ανοιξαν τον υπολογιστη,αρχισαν να ανεβαινουν τα 10.
Αν ειναι ηλιθιοι, λογικο.

Λοιπον....καταρχην αν εχετε προσεξει εχουν λυσσαξει να τα βαλουν σε οσους περισσοτερους μπορουν.
Εν ολιγοις αυτα που μου ειπε ο τεχνικος ειναι οτι:Στους περισσοτερους υπολογιστες που ΔΕΝ ειναι εγκατεστημενα εργοστασιακα τα 10,παρουσιαζουν προβληματα,το γνωριζουν...ο κοσμος το ξερει για αυτο και δεν τα βαζει,αυτοι ομως ειναι αποφασισμενοι να τα βαλουν.Θελουν να μπορουν να εχυν στον ελεγχο τους οσους περισσοτερους μπορουν.ΓΙΑΤΙ;
Να αλλαξεις τεχνικο.
Αν προσεξετε στο παραθυρο που βγαινει και μας τα πρηζει να τα βαλουμε,γραφει: Η ληψη και εγκατασταση ειναι εντελως δωρεαν..και συνεχιζει γραφοντας: σε καποιες περιπτωσεις η προσβαση στο ιντερνετ ειναι με συνδρομη..καπως ετσι το λεει,δεν θυμαμια ακριβως.
Αυτο που λες αναφερει την συνδεση στο ιντερνετ μεσω LTE/3G και ενημερωνει (τους ηλιθιους κυριως) χρηστες οτι το αρχειο ειναι μεγαλο και ενδεχομενως θα ξεπερασουν το οριο τους και θα χρεωθουν αν προχωρησουν στο κατεβασμα.

Τουτεστιν: Τωρα τα βαζουμε αλλα περιπου σ εκανενα χρονο θα ζητανε συνδρομη επι χρημασι βεβαια για διαφορες προσβασεις,πχ στην πασιεντζα για αρχηγ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΗΔΗ ΔΙΑΒΑΣΕ Ο ΤΕΧΝΙΚΟΣ,οτι η μαικροσοφτ το σκεφτεται.
Αργοτερα μπορει να μας ζητανε για σκαιπ και δεν ξερω και εγω τι αλλο.
Αυτα που λεω δεν ειναι δικιες μου σκεψεις,σας λεω τι λενε οι τεχνικοι και η κοινη λογικη βεβαια.
Α.....και η μοτορ οιλ κινηθηκε νομικα εναντιον της μαικροσοφτ.Διοτι τους μαμισε τα συστηματα.Αυτο μου ειπε ο τεχνικος,δεν ξερω κατα ποσον ισχυει αλλα ειναι πληροφορια απο τεχνικο.
Ανοησιες.

Στο μεταξυ,παλι μου βγαζουν παραθυρο για να τα ανεβασω..Αν τα βαλουν αυτη τη φορα χωρις βεβαια την θεληση μου,σκεφτομαι σοβαρα να παω σε linux.Το θεμα ειναι οτι το 90/100 εχει windows και οχι λινουξ.Και βεβαια αυτο ειναι προβλημα,πχ μεηλ..σκαιπ κλπ.

Δεν τα εχω ψαξει...και ελπιζω να μην χρειαστει.
Αν δεν μπορεις να απενεργοποιησεις ενα παραθυρακι αναβαθμισης και αν δεν γνωριζεις να κανεις φορματ, μη βαλεις λινουξ. Δεν κανει για εσενα.

Ο καθενας κανει οπως νομιζει,αλλα εσεις που δεν εχετε υπολογιστη με εγκατεστημενα ηδη τα 10..πριν τα βαλετε σκεφτητε πολυ σοβαρα 2 ενδεχομενα:
-οτι μπορει να σας μαμισει το συστημα,κατι που το κανει στους περισσοτερους
-οτι σε κανεναν χρονο σιγουρα θα πληρωνετε για καποια πραγματα,αυτο ηδη το εχει πει η μαικροσοφτ,ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΙΣ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙς ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ,αλλα μπορει να μην ειναι μονο για παιχνιδια.
Μου θυμιζεις μια γνωστη μου που μισει την MS επειδη εκανε την μλκια να αγορασει το office 365 το οποιο φυσικα μετα απο 1 χρονο της εληξε. Δεν εβλεπε τι αγοραζε; Δεν φταιει η MS αλλα το γεγονος οτι δεν ανοιγετε τα ματια σας και δεν βαζετε το μυαλο σας σε λειτουργια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top