Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αχ αυτή την ηλιθιότητα με τους κυνόδοντες έχω βαρεθεί να την ακούω. Όντως πολύ μπραφ βλέπουν κάποιοι :P

Αχ, αυτή η ηλιθιότητα με τα άρθρα του καθενός στο ιντερνετ, έχω βαρεθεί να τα βλέπω.
Θα μπορούσα να γράφω για ώρες απαντήσεις πάνω στο άρθρο, αλλά λόγω βαρεμάρας δε θα το κάνω. Θα επικεντρώσω την προσοχή στα βασικά σημεία που παρατήρησα.

Προσωπικά η αρθρογράφος με έχασε στην αναφορά στους breatharians. Θα ήθελα κι εγώ να δω έναν τέτοιο άνθρωπο (με επιστημονικά στοιχεία πάντα και όχι με τον ισχυρισμό του ίδιου).

Δεν υπάρχουν παρά ελάχιστες πηγές στο άρθρο, ενώ υπάρχουν αναφορές σε θέματα που αφορούν διατροφολογία καθώς αναφέρεται αρκετές φορές και η λέξη "απόδειξη". Θα ήθελα να δω την απόδειξη για την παρακάτω αναφορά και για όλα τα σκέλη της.

"Έχει αποδειχτεί ότι οι χορτοφάγοι παράγουν αυτές τις βιταμίνες (B12) στο στομάχι τους και ότι δεν χρειάζεται οι άνθρωποι να τις τρώνε σε μορφή κρέατος αλλά ούτε και σε συμπληρώματα. Μάλιστα οι κρεατοφάγοι μπορεί να παρουσιάσουν και έλλειψη αυτών των βιταμινών γιατί το στομάχι τους συνήθως δεν λειτουργεί αρμονικά. "

Υπάρχουν πολλά υποκειμενικά στοιχεία.

Τα παραδείγματα δεν αποτελούν απόδειξη.

Τα λαχανικά και τα όσπρια δεν παρέχουν όλα τα αμινοξέα ώστε να θεωρηθεί η πρωτεϊνη πλήρης, με κατάλληλους συνδυασμούς αυτών όμως μπορούμε να πετύχουμε αυτό το αποτέλεσμα.

Λίγα ποστ πιο πριν ανέφερα (μαζί με λινκ) για μία έρευνα που συσχετίζει την ποιότητα ζωής με τις διατροφικές συνήθειες. Δε συμφωνεί με την άποψη της αρθρογράφου περί "ποιότητας ζωής". Πράγματι όμως, οι χορτοφάγοι είχαν χαμηλότερο δείκτη μάζας σώματος.

Στην αναφορά του Neal Barnard, αναφέρεται η φράση "Η βιομηχανία του κρέατος". Η πραγματική φράση είναι "The beef industry " και αναφέρεται στους Αμερικάνους, όπου είναι γνωστή η σχέση τους με τα McDonalds και την παχυσαρκία.

Ωραία η εικόνα με τις συγκρίσεις, αλλά δεν περιλαμβάνεις τον ανεπτυγμένο εγκέφαλο του ανθρώπου και το ότι επεξεργάζεται την τροφή του πριν τη φάει. Σχέση διατροφής - εγκεφάλου σε προηγούμενη απάντησή μου.

"Βάζεις ένα μωρό σε ένα παιδικό κρεβάτι με ένα μήλο και ένα λαγουδάκι. Εάν φάει το λαγουδάκι και παίξει με το μήλο, θα σου αγοράσω ένα καινούργιο αυτοκίνητο." Έχοντας κάνει προπόνηση με το μωρό της αδερφής μου, ενημερώνω την κυρία ότι το μωρό δε θα φάει κανένα από τα δύο, θα περιμένει τη μάνα του να το ταϊσει. Αν παρόλα αυτά ήξερε το όφελος που θα του έδινε ο ψητός λαγός θα το έτρωγε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Από κει και πέρα όλο το άρθρο αναφέρεται σε ψυχολογικούς και συναισθηματικούς παράγοντες, καθώς και σε quotes ανθρώπων που ουδεμία σχέση έχουν με τη διατροφολογία. Επίσης ας την ενημερώσει κάποιος ότι δε χρησιμοποιούμε το 10% του εγκεφάλου, όπως αναφέρει ότι "λέει η επιστήμη".

Στο οικολογικό κομμάτι πιστεύω ότι έχει ένα δίκιο, αφού είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρα η εκτροφή ζώων.

Η Κβαντική επιστήμη συμφωνεί;; Γουατ δε φακ κυρία Ξένια;; Εξηγήστε το και σε μας τους αδαείς!

Και για το τέλος έψαξα την ιδιότητα της κυρίας Ξένιας τις οποίες και παραθέτω:

Πανεπιστημιακό επίπεδο: Φιλοσοφία, Ιστορία Τέχνης, Ιστορία Κινηματογράφου, Ιστορία Μουσικής, Αγγλική Φιλολογία και άλλα ), Φωτογραφία και Σπουδές Χρυσοχοΐας – «Τεχνίτρια και Σχεδιάστρια Κοσμημάτων

Δε βλέπω πουθενά κάποια σχέση με τη διατροφολογία ώστε να γράφει για θέματά της με τόση άνεση και χωρίς την παράθεση οποιασδήποτε έρευνας ή απόδειξης.

Ας τρώει ο καθένας ό,τι θέλει, αλλά το να προσπαθεί να πείσει τους υπόλοιπους για την ορθότητά τους με λογικά σφάλματα είναι στην καλύτερη περίπτωση λάθος, στη χειρότερη επικίνδυνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άρτεμις Κιζ

Νεοφερμένος

Η Άρτεμις Κιζ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εύγε..τα κλασικά απλοικά επιχειρήματα ενός εγωκεντρικού και υπερόπτη ανθρώπου..Αυτή είναι η λογική, όντας το κυρίαρχο είδος στον πλανήτη αυτόματα μας δόθηκε το δικαίωμα να εκμεταλλευτούμε στο έπακρον ό,τι κατώτερο από μας ζει και αναπνέει σε έναν πλανήτη που λανθασμένα πιστεύουμε ότι μας ανήκει. Μιας και έχουμε την ανάγκη να μπουκώνουμε τα στόματα μας κάθε μέρα με σάρκα. Κανείς δεν τρώει το κρέας τόσο τακτικά για λόγους επιβίωσης και υγείας..μάλλον για να ικανοποιήσει τους γευστικούς του κάλυκες και για την ευκολία προμήθειας και μαγειρέματος του. Και αφού έχεις δει τόσα βίντεο και δεν σου έκαναν κουκου στο κενό σου "είναι" ασυνείδητε ανθρωπίσκε, δες το earthlings ( https://www.youtube.com/watch?v=ce4DJh-L7Ys ) και αν ακόμα νιώθεις κάποια ανωτερότητα, μάλλον έχεις πρόβλημα. Και μπορείς να δεις οτι ο άνθρωπος ανατομικά μοιάζει με φυτοφάγο ζώο και όχι με παμφάγο/σαρκοφάγο εδώ https://yeswearestars.gr/xortofagia-kai-ygeia/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πρώτα απ όλα δε σου επιτέθηκα προσωπικά, με εξαίρεση το σχόλιο για τα ηλίθια άρθρα του καθενός.
Πιθανότατα να μη διάβασες καν τα σχόλιά μου.
Αυτό που ζήτησα είναι κάποια ένδειξη έστω, αφού το απόδειξη σου πέφτει βαρύ, για τους ισχυρισμούς του λινκ σου, πέρα από τις αερολογίες κάποιας αρθογράφου που ουδεμία σχέση έχει με τον τομέα της διατροφολογίας.
Το ηθικό κομμάτι με τους ψυχολογικούς - συναισθηματικούς παράγοντες όπως ίσως δεν πρόσεξες του άφησα ασχολίαστους για τον προφανή λόγο του ότι διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο.
Προσωπικά δεν επιχειρηματολόγησα στο συγκεκριμένο θέμα( σε καμία από τις απαντήσεις μου εννοώ) με απλοϊκό τρόπο. Για κάθε ισχυρισμό μου είχα και μία έρευνα ή μία παραπομπή ώστε να τον στηρίξω. Εσύ, όπως και η κυρία που έγραψε το άρθρο από την άλλη όχι. Άρα μάλλον άλλοι αναπτύσσουν απλοϊκά επιχειρήματα.

Λυπάμαι που η βιαιότητα της φύσης δεν ταιριάζει σε εσένα, αλλά είτε το θες είτε δεν το θες, έτσι λειτουργεί η φύση. Ο λόγος που υπάρχει αυτό το σετ των οργανισμών στον πλανήτη είναι η επικράτησή τους έναντι των άλλων ειδών, οι μέθοδοι συμβίωσης μεταξύ τους και η προσαρμοστικότητά τους στο περιβάλλον τους. Ναι, έχουμε το δικαίωμα να εκμεταλλευόμαστε, όχι στο έπακρο φυσικά αλλά μέχρι εκεί που διασφαλίζεται η επιβίωση του είδους μας, οργανισμούς οι οποίοι δε μπορούν να μας αντισταθούν με επαρκή τρόπο. Και το δικαίωμα αυτό μας το έδωσε η ίδια η φυσική επιλογή που μας προίκισε με τον ανεπτυγμένο εγκέφαλο (αφού υστερούμε σε φυσικά χαρακτηριστικά έναντι άλλων οργανισμών). Είτε το θες λοιπόν είτε όχι, το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό και αυτό θα συμβαίνει όσο υπάρχουν ζωντανοί οργανισμοί πάνω στον πλανήτη.

Τα επιχειρήματά σου από την άλλη περιορίζονται σε ένα βίντεο που έχω δει εδώ και 6-7 χρόνια περίπου και στο ίδιο λινκ για το οποίο έκανα έναν πρόχειρο σχολιασμό παραπάνω.

Το θέμα της ανατομίας το σχολίασα και παραπάνω, αλλά είπαμε, δε μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το κείμενό μου. Η ανατομική σου σύγκριση ΔΕ λαμβάνει υπόψιν της τον εγκέφαλο του ανθρώπου. Μπορεί το λιοντάρι να χρειάστηκε να αναπτύξει κοφτερά δόντια και στομάχι κατάλληλο για να χωνέψει το ωμό κρέας, όμως άνθρωπος αρκέστηκε στο να αναπτύξει εγκέφαλο (αφού η φυσιολογία του δεν του επέτρεπε να κυνηγήσει) και να χρησιμοποιεί άλλες μεθόδους για να σκοτώνει τα θηράματα του και να τα ψήνει ώστε να γίνονται πιο εύπεπτα (λινκ). Άρα δεν υπάρχει η ανάγκη ούτε για γαμψά νύχια, ούτε για μεγάλα δόντια, ούτε για συγκεκριμένο τύπο στομάχου κι εντέρου.

Το αν είμαι ενσυνείδητος ή ασυνείδητος άσε να το ξέρω εγώ καλύτερα, αν είμαι ανθρωπίσκος, με κενό "είναι" περίμενε να με γνωρίσεις για να το κρίνεις. Θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις τους χαρακτηρισμούς.

Αν νιώθω ανωτερότητα; Πώς ορίζεις την ανωτερότητα στη φύση και στην τροφική αλυσίδα; Ο μόνος ορισμός που μπορώ να δω είναι πιο τρώει ποιον. Σύμφωνα με αυτόν τον ορισμό, ναι, νιώθω ανωτερότητα ως προς τα ζώα που τρώω. Αν με βάλεις βέβαια σε μια ζούγκλα με μία τίγρη απέναντί μου χωρίς κανένα όπλο εκεί σαφώς είμαι κατώτερος από την τίγρη.
Αν θες να μου δώσεις άλλον ορισμό της ανωτερότητας ευχαρίστως θα σου απαντήσω αν νιώθω ανώτερος.

Προσωπικά, όπως έχω ξαναναφέρει, είμαι ενάντια στο να σκοτώνεις οτιδήποτε, εκτός κι αν σκοπεύεις να το φας ή αν αυτό απειλεί τη ζωή σου. Τα κουνούπια εξαιρούνται αφού τους αξίζει να πεθάνουν, ειδικά όταν ζουζουνίζουν βράδυ μέσα στο αυτί σου.

Περιμένω πιο κόσμια αντιμετώπιση την επόμενη φορά, όπως αρμόζει σε έναν "μη κενό, μη εγωκεντρικό και υπερόπτη συνηδειτοποιημένο ανθρωπάρα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Nightmare

Νεοφερμένος

Η Great Nightmare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ο άνθρωπος κατά τη γνώμη μου είναι, καλώς ή κακώς, παμφάγο ον.
1) Από αρχαιολογικά κατάλοιπα αυτό τουλάχιστον έχει αποδειχθεί. Από τη στιγμή που πρωτοεμφανίστηκε στη γη ποτέ του δεν υπήρξε χορτοφάγο ζώο σε όποιο στάδιο εξέλιξης και αν βρισκόταν (homo erectus, homo neanderthalensis etc.). Πάντα, ακόμα και πριν την ανάπτυξη της στοιχειώδους ομιλίας και την εμφάνιση των πρώτων κοινωνιών, βασικό ρόλο στη ζωή του είχε το κυνήγι. Θα μπορούσε να ήταν όπως τα φυτοφάγα ζώα. Δεν θα μπορούσε;
2) Δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως συγχέουμε την κρεατοφαγία με την καταπάτηση των δικαιωμάτων των ζώων. Λέμε ότι πρέπει να είμαστε ίσοι με τα ζώα και άρα άμα φάμε ποτέ κρέας είμαστε τόσο δολοφόνοι όσο και αυτοί που τα σφάζουν. Με αυτή τη λογική, θα πρέπει να κατηγορούμε και τα λιοντάρια, τις αρκούδες και όλα τα όντα του πλανήτη που τρέφονται με κρέας αφού κάλλιστα θα μπορούσαν να τρώνε μαρούλι! Είναι διαφορετικό πράγμα να δολοφονούμε ζώα για πλάκα από το να τα τρώμε για επιβίωση. Και εμείς μέρος της τροφικής αλυσίδας είμαστε άλλωστε, ένας καρχαρίας ή μια τίγρης δεν θα έλεγε όχι για το ανθρώπινο κρέας.
3) Συμφωνώ ότι αν μπορεί κάποιος να τρέφεται με οτιδήποτε άλλο εκτός από ζωικές πρωτεΐνες, θα ήταν το πιο θεμιτό. Όμως το γεγονός ότι σε πολλά άτομα με σιδηροπενία ή χαμηλό αιματοκρίτη, ο γιατρός τους λέει να τρώνε απαραίτητα κόκκινο κρέας για να ανεβάσουν τις τιμές στο αίμα δεν μας λέει κάτι αυτό; Εκτός αν οι γιατροί δεν γνωρίζουν ή είναι κομπογιαννίτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Πολλοι δεν αντεχουν την συνειδηση τους οταν τρωνε κρεας..Ειδικα ανθρωποι που ειναι απο επαρχια και βλεπουν τετοια ζωα καθημερινα δεν τους ειναι εφικτο να τα καταναλώσουν! Βεβαια η ελλειψη κρέατος απο τη διατροφη καποιου δεν ειναι ότι καλύτερο αλλα μπορει να αντικαταστησει το κρεας με αλλες τροφες ισοδυναμες σε θρεπτικές ουσίες! Ναι μεν η φυση του ανθρωπου ειναι τετοια ωστε να ειναι παμφαγο ον αλλα σε μερικους δεν το λεει το φυλλοκαρδι τους να καταναλώσουν κρεας! Οσον αφορά τους vegan, εκεινοι καταναλώνουν μονο φυτικές τροφές! Δυστηχώς υπάρχουν και προβληματα υγιειας που η καταναλωση κρεατος συνισταται (χαμηλο αιματοκριτη, ελλειψη σιδηρου κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι πως στη σημερινή κοινωνία του fast food υπάρχει υπερκρεατοφαγία. Κόκκινο κρέας υποτίθεται πως πρέπει να τρώμε μια φορά την εβδομάδα, άσπρο τρεις. Αλλά οι περισσότεροι το έχουμε ξεφτιλίσει και έχουμε φτάσει να τρώμε κρέας σε κάθε γεύμα. Αυτό δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, αλλά μαστίζει όλες σχεδόν τις χώρες του Δυτικού πολιτισμού.

Αυτό ίσως έχει ξεκινήσει και από την ανατροφή μας ως παιδιά καθώς έχω φίλους π.χ, που αηδιάζουν με όλα σχεδόν τα φαγητά που είναι κατά βάσιν λαχανικά, ή ψάρια ας πούμε. Και ναι όλοι οι άνθρωποι έχουμε γούστα και μπορεί να μην μας αρέσει ένα φαγητό, αλλά το να μην σου αρέσουν γενικότερα λαχανικά, όσπρια, ψάρια κτλ θεωρώ πως έχει να κάνει με το πως μεγαλώσαμε. Θυμάμαι μικρός ήμουν πολύ δύστροπος στο φαγητό, σε ότι είχε να κάνει με τα παραπάνω, αλλά ευτυχώς η μάνα μου ποτέ δεν ενέδωσε και με ανάγκαζε να τα τρώω και έτσι σήμερα δεν έχω κανένα πρόβλημα με το φαγητό (εντάξει εκτός από μπάμιες).

Όσον αφορά την χορτοφαγία, πιστεύω πως η δίαιτα του ανθρώπου θα πρέπει να είναι κατά βάσιν φυτική και όχι ζωική. Είμαστε παμφάγα ζώα ναι αλλά σήμερα έχουμε καταντήσει σαρκοφάγα. Δεν είμαι ενάντιος στην κρεατοφαγία αλλά πιστεύω πως πρέπει να γίνεται με μέτρο και σε μικρό βαθμό. Οι φυτικές τροφές μπορεί να μην είναι πλούσιες σε πρωτεΐνες και σίδηρο, γιαυτό και πρέπει να τρώμε και κρέας (προσωπικά προτιμώ τα ψάρια), αλλά έχουν πολλές άλλες βιταμίνες και κυρίως βιταμίνη C, που λείπουν από τα κρέατα και είναι απαραίτητες για την υγεία του ανθρώπου.

Στο ηθικό κομμάτι τώρα, μεγαλώνοντας σε χωριό ή γιαγιά μου είχε κότες και έσφαζε μια το μήνα για να τη βράσει και ο παππούς έφερνε κυνήγι στο σπίτι όταν άνοιγε η σεζόν και έτσι ποτέ δεν θεώρησα ότι το να σκοτώνεις ένα ζώο για να τραφείς είναι κάτι το ανήθικο. Αυτός είναι ο νόμος της φύσης από την αρχή της ζωής στον πλανήτη. Τα φυτοφάγα ζώα σκοτώνουν τα φυτά για να τραφούν, τα σαρκοφάγα τα φυτοφάγα, οι μύκητες τρώνε τη νεκρή ύλη και πάλι απ'την αρχή. Είναι ένα σύστημα που λειτουργεί εκατομμύρια χρόνια τώρα και σίγουρα δεν μπορώ να το χαρακτηρίσω ανήθικο.

Ανήθικα είναι άλλα πράγματα, όπως π.χ. να εκτρέφεις 1.000.000 κοτόπουλα μέσα σε κλουβιά, που χωράνε μισό κοτόπουλο το ένα, να τα σφάζεις για να τα στείλεις στην άλλη άκρη του πλανήτη, για να πετάξεις τα μισά στα σκουπίδια μετά. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την χορτοφαγία, αυτό έχει να κάνει με το μοντέρνο τρόπο ζωής της υπερσυγγέντρωσης του πληθυσμού στα αστικά κέντρα (όχι δεν φυσιολογικό να ζούνε 5εκ άνθρωποι σε 400τ.χλ στην Αθήνα) και του τρέξε, τρέξε να προλάβεις. Ακόμη και χορτοφάγοι να ήμασταν όλοι δε θα λύναμε το πρόβλημα. Ναι δεν θα είχαμε τα εκτροφεία αυτά αλλά θα είχαμε άλλα παρόμοια φυτικού τύπου. Είναι η νοοτροπία της γρήγορης υπερκατανάλωσης που οδηγεί σε όλα τα σημερινά προβλήματα και όχι η καθεαυτού κρεατοφαγία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Ο άνθρωπος κατά τη γνώμη μου είναι, καλώς ή κακώς, παμφάγο ον.
1) Από αρχαιολογικά κατάλοιπα αυτό τουλάχιστον έχει αποδειχθεί. Από τη στιγμή που πρωτοεμφανίστηκε στη γη ποτέ του δεν υπήρξε χορτοφάγο ζώο σε όποιο στάδιο εξέλιξης και αν βρισκόταν (homo erectus, homo neanderthalensis etc.). Πάντα, ακόμα και πριν την ανάπτυξη της στοιχειώδους ομιλίας και την εμφάνιση των πρώτων κοινωνιών, βασικό ρόλο στη ζωή του είχε το κυνήγι. Θα μπορούσε να ήταν όπως τα φυτοφάγα ζώα. Δεν θα μπορούσε;
2) Δεν καταλαβαίνω ακριβώς πως συγχέουμε την κρεατοφαγία με την καταπάτηση των δικαιωμάτων των ζώων. Λέμε ότι πρέπει να είμαστε ίσοι με τα ζώα και άρα άμα φάμε ποτέ κρέας είμαστε τόσο δολοφόνοι όσο και αυτοί που τα σφάζουν. Με αυτή τη λογική, θα πρέπει να κατηγορούμε και τα λιοντάρια, τις αρκούδες και όλα τα όντα του πλανήτη που τρέφονται με κρέας αφού κάλλιστα θα μπορούσαν να τρώνε μαρούλι! Είναι διαφορετικό πράγμα να δολοφονούμε ζώα για πλάκα από το να τα τρώμε για επιβίωση. Και εμείς μέρος της τροφικής αλυσίδας είμαστε άλλωστε, ένας καρχαρίας ή μια τίγρης δεν θα έλεγε όχι για το ανθρώπινο κρέας.
3) Συμφωνώ ότι αν μπορεί κάποιος να τρέφεται με οτιδήποτε άλλο εκτός από ζωικές πρωτεΐνες, θα ήταν το πιο θεμιτό. Όμως το γεγονός ότι σε πολλά άτομα με σιδηροπενία ή χαμηλό αιματοκρίτη, ο γιατρός τους λέει να τρώνε απαραίτητα κόκκινο κρέας για να ανεβάσουν τις τιμές στο αίμα δεν μας λέει κάτι αυτό; Εκτός αν οι γιατροί δεν γνωρίζουν ή είναι κομπογιαννίτες.
Αγαπητή φίλη το ότι έχει αποδειχθεί ότι ο προϊστορικός άνθρωπος έτρωγε κρέας πιστεύω ότι δε θα πρεπε να μας λέει κάτι, επίσης ζούσε σε σπήλαια και είχε ένα σωρό διαφορετικές συνήθειες από εμάς....δεν έχει νόημα να σου τις παραθέσω τώρα. Υπάρχει από τότε τεράστια εξέλιξη του είδους μας...Γιατί δηλαδή η εξέλιξή μας να μη συνεπάγεται και την στροφή προς μια χορτοφαγική διατροφή; Πόσο μάλλον που στη σύγχρονη εποχή που ζούμε έχουμε μία υπερπροσφορά διατροφικών επιλογών ώστε να αντικαταστήσουμε το κρέας...Αναρωτιέμαι!
Επιπλέον πως είναι δυνατόν να μη μπορείς να συσχετίσεις τη ζωοφαγία με την καταπάτηση των δικαιωμάτων των ζώων..δε μπορώ να το καταλάβω, υποτιμάς τη νοημοσύνη σου έτσι νομίζω...Όσο για το άλλο που λες φυσικά και ένα λιοντάρι ή ένας καρχαρίας δε θα έλεγε όχι στο ανθρώπινο κρέας, αυτό όμως τι σημαίνει;;; Τα συγκεκριμένα ζώα τρώνε ενστικτωδώς σάρκες, εσύ όμως; Το ένστικτό σου σού λέει οπωσδήποτε να κατασπαράξεις ένα ζωντανό για να ικανοποιήσεις την πείνα σου ή μήπως σου λέει απλώς ότι πεινάς και μπορείς να καλυφθείς και με ένα σωρό άλλα φαγώσιμα..; Επίσης αν όντως ενστικτωδώς επιζητά κανείς το κρέας θα τον παραδεχόμουν να πιάσει με τα χέρια του μία κότα ή ένα κατσικάκι, να τα σφάξει και να τα φαει ωμά, ναι τότε θα ήταν όντως μια ενστικτώδης αντίδραση...
Τέλος όταν ο γιατρός συστήνει σε ανθρώπους με σιδηροπενία ή χαμηλό αιματοκρίτη να τρώνε κρέας όχι δεν είναι κομπογιαννίτης, απλώς προτείνει τη λύση, που είναι "συμβατή" με τον σύγχρονο τρόπο διατροφής...Θα μπορούσε κάλλιστα να προτείνει συγκεκριμένες φυτικές τροφές και κυρίως τους κατάλληλους συνδυασμούς αυτών, αλλά βλέπεις κάτι τέτοιο είναι ακόμη μακρυά από τη κουλτούρα μας...Άσε που στον κόσμο που ζω εγώ τουλάχιστον (εκτός αν είμαι εκτός πραγματικότητας) οι άνθρωποι γύρω μου πάσχουν κατά κόρον από καρδιοπάθειες, καρκίνους κλπ., ασθένειες που έχουν συσχετισθεί επιστημονικά με τον σύγχρονο τρόπο ζωής και κακής διατροφής, όπου το κρέας αναμφισβήτητα είναι πολύ διαδεδομένο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Tasos09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Tasos09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Αγαπητή φίλη το ότι έχει αποδειχθεί ότι ο προϊστορικός άνθρωπος έτρωγε κρέας πιστεύω ότι δε θα πρεπε να μας λέει κάτι, επίσης ζούσε σε σπήλαια και είχε ένα σωρό διαφορετικές συνήθειες από εμάς....δεν έχει νόημα να σου τις παραθέσω τώρα. Υπάρχει από τότε τεράστια εξέλιξη του είδους μας...Γιατί δηλαδή η εξέλιξή μας να μη συνεπάγεται και την στροφή προς μια χορτοφαγική διατροφή; Πόσο μάλλον που στη σύγχρονη εποχή που ζούμε έχουμε μία υπερπροσφορά διατροφικών επιλογών ώστε να αντικαταστήσουμε το κρέας...Αναρωτιέμαι!
Επιπλέον πως είναι δυνατόν να μη μπορείς να συσχετίσεις τη ζωοφαγία με την καταπάτηση των δικαιωμάτων των ζώων..δε μπορώ να το καταλάβω, υποτιμάς τη νοημοσύνη σου έτσι νομίζω...Όσο για το άλλο που λες φυσικά και ένα λιοντάρι ή ένας καρχαρίας δε θα έλεγε όχι στο ανθρώπινο κρέας, αυτό όμως τι σημαίνει;;; Τα συγκεκριμένα ζώα τρώνε ενστικτωδώς σάρκες, εσύ όμως; Το ένστικτό σου σού λέει οπωσδήποτε να κατασπαράξεις ένα ζωντανό για να ικανοποιήσεις την πείνα σου ή μήπως σου λέει απλώς ότι πεινάς και μπορείς να καλυφθείς και με ένα σωρό άλλα φαγώσιμα..; Επίσης αν όντως ενστικτωδώς επιζητά κανείς το κρέας θα τον παραδεχόμουν να πιάσει με τα χέρια του μία κότα ή ένα κατσικάκι, να τα σφάξει και να τα φαει ωμά, ναι τότε θα ήταν όντως μια ενστικτώδης αντίδραση...
Τέλος όταν ο γιατρός συστήνει σε ανθρώπους με σιδηροπενία ή χαμηλό αιματοκρίτη να τρώνε κρέας όχι δεν είναι κομπογιαννίτης, απλώς προτείνει τη λύση, που είναι "συμβατή" με τον σύγχρονο τρόπο διατροφής...Θα μπορούσε κάλλιστα να προτείνει συγκεκριμένες φυτικές τροφές και κυρίως τους κατάλληλους συνδυασμούς αυτών, αλλά βλέπεις κάτι τέτοιο είναι ακόμη μακρυά από τη κουλτούρα μας...Άσε που στον κόσμο που ζω εγώ τουλάχιστον (εκτός αν είμαι εκτός πραγματικότητας) οι άνθρωποι γύρω μου πάσχουν κατά κόρον από καρδιοπάθειες, καρκίνους κλπ., ασθένειες που έχουν συσχετισθεί επιστημονικά με τον σύγχρονο τρόπο ζωής και κακής διατροφής, όπου το κρέας αναμφισβήτητα είναι πολύ διαδεδομένο....


Το ότι ο προϊστορικός άνθρωπος έτρωγε κρέας πρέπει να μας λέει πολλά, με κυριότερο το ότι η τεράστια εξέλιξη την οποία αναφέρεις μας θέλει παμφάγους. Η εξέλιξή μας όχι απλά συμπεριλάμβανε την κατανάλωση κρέατος, αλλά η κατανάλωση του κρέατος συνέβαλλε σε αυτή. Αυτό μπορεί να γίνει φανερό από τις ελλείψεις που παρουσιάζουν τα μωρά εάν από τη διατροφή τους λείπει το κρέας [link1], [link2]. Είναι προφανές λοιπόν ότι αν αναγκάσει κάποιος τα παιδιά του από μικρή ηλικία σε μία χορτοφαγική διατροφή θα πρέπει να ξέρει πολύ καλά πώς να το κάνει (κατάλληλοι συνδυασμοί τροφών, συμπλήρωμα Β12) !
Η εξέλιξή μας λοιπόν, καλώς ή κακώς μας έφερε ως εδώ σαν παμφάγους οργανισμούς και αυτό δε μπορούμε να το παραβλέψουμε.

Τα "δικαιώματα" είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Στη φύση ο μόνος κανόνας που υπάρχει είναι της επιβίωσης. Παρόλα αυτά, στη διακήρυξη για τα δικαιώματα των ζώων, αναφέρεται ότι αν κάποιο ζώο προορίζεται για τροφή, θα πρέπει να του παρέχεται μία αξιοπρεπής διαβίωση και να θανατώνεται χωρίς πόνο.
Προσωπικά, το ένστικτό μου όταν μυρίζω ψητό κρέας έρχεται σε οργασμό. Όσο και να πεινάω από την άλλη τα χορταρικά δε μου λένε τίποτα απολύτως. Αντιθέτως, όσο πιο πολύ πεινάω και εξαντλούμαι τόσο πιο πολύ ζητάω κρέας.
Έχουν παρουσιαστεί περιπτώσεις, που ο άνθρωπος στα πλαίσια της επιβίωσής του όχι απλά έφαγε ζώα ωμά, αλλά ακόμα και ανθρώπους ωμούς. Φρικτό, αλλά έχει συμβεί και όχι μόνο μία φορά (βλέπε κανίβαλοι των Άνδεων). Ευτυχώς οι καταστάσεις επιβίωσης είναι περιορισμένες σήμερα, οπότε η σιγουριά της εύρεσης τροφής δε μας ωθεί σε τέτοιες ακραίες συμπεριφορές. Επιπρόσθετα ο άνθρωπος από αρχαιοτάτων χρόνων έτρωγε την τροφή του επεξεργασμένη.
Τέλος, όπως ξαναείπα, πιστεύω κι εγώ ότι μπορεί να αντικατασταθεί μία διατροφή πλήρως από φυτικές, αλλά με την προϋπόθεση της καλής γνώσης διατροφολογίας. Για να μην παρατηρηθούν ελλείψεις θα πρέπει να γίνονται συγκεκριμένοι συνδυασμοί τροφών και να λαμβάνονται συμπληρώματα, διαδικασία στην οποία προσωπικά δε θα έμπαινα. Τρομάζω και μόνο στην ιδέα της ποσότητας τροφής που θα έπρεπε να καταναλώνω για να εξασφαλίσω τις 3000 θερμίδες που χρειάζομαι για να διατηρήσω το βάρος μου και να λάβω 160 γραμμαρίων πρωτείνης που συνίστανται καθημερινά ακολουθώντας ένα χορτοφαγικό διαιτολόγιο.
Το κρέας δε βλάπτει, το πολύ κρέας βλάπτει. Οι ασθένειες που αναφέρεσαι είναι αποτέλεσμα του γενικότερου τρόπου ζωής. :)

Το συγκεκριμένο θέμα αναφέρεται στη σύγκριση χορτοφαγίας και κρεατοφαγίας. Ο τρόπος με τον οποίο λαμβάνονται οι τροφές είναι ένα άλλο ζήτημα, το οποίο θα μπορούσε να συζητηθεί σε ξεχωριστό θέμα, για αυτό και προσπαθώ όσο μπορώ να αποφεύγω την αναφορά μου σε αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
αν δεν δεχόμουν πίεση για να φάω κρέας θα μπορούσα άνετα να είμαι χορτοφάγος για τον απλούστατο λόγο ότι δεν μου αρέσουν τα κρεατικά.
ωστόσο δεν έχω κανένα πρόβλημα με όσους αγαπούν το κρέας. εξάλλου αυτές είναι διατροφικές προτιμήσεις του καθενός προσωπικά :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εσχατόγερος

Νεοφερμένος

Ο Εσχατόγερος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ ακολουθώ αυστηρά χορτοφαγική δίαιτα. Τρώω μόνο χορτοφάγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αφφφ ο άνθρωπος δεν είναι σακροφάγο ζώο. Σκέψου μόνο ότι το κρέας το μαγειρεύεις για να μπορείς να το φας, γιατί το στομάχι του ανθρώπου δεν έχει την ιδιότητα να χωνεύει το ωμό κρέας, ούτε καν τα δόντια, αν ήσουν σαρκοφάγο σαν τον λύκο ξέρωγω θα το'τρωγες ωμό όπως όλα τα ζώα που είναι σαρκοφάγα.
Τεςπα, tired of this.:crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ είχα κόψει για 6 μήνες το κρέας πριν τρία χρόνια περίπου. Μετά την έλευση του εν λόγω χρονικού διαστήματος άρχισα να νιώθω έντονες ζαλάδες, κόπωση και είχε πέσει το ανοσοποιητικό μου, με αποτέλεσμα να πάθω πνευμονία, η οποία με ταλαιπώρησε έναν μήνα περίπου. Μάλλον βλακεία έκανα, γιατί έχω και ένα μικρό πρόβλημα με το αίμα (λευκοπενία και χαμηλήαιμοσφαιρίνη). Όταν πήγα στον παθολόγο, αυτός με έβρισε, που στερούσα για τόσον καιρό τον εαυτό μου από της προτεινες. Το πώς φώναζε δεν περιγράφεται. Είχε βέβαια ένα μικρό δίκιο:P έως μεγάλο:redface:, εάν θέλω να είμαι ειλικρινής;). Καλό είναι, πιστεύω, να παίρνει κανείς/μία τη γνώμη του γιατρού, πριν ξεκινήσει χορτοφαγική αμιγώς δίαιτα.:eek::oops:, κάτι που δυστυχώς δεν είχα κάνει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,425 μηνύματα.
Δεν καταλαναινω γιατι δεν κατηγορουμε(και πως θα μπορουσαμε αλλωστε; )τα σαρκοφαγα ζωα που σκοτωνουν για να επιβιωσουν και κατηγορουμε τον ανθρωπο που τρωει κρεας.Πραγματικα δεν το αντιλαμβανομαι.Ο ανθρωπος ειναι παμφαγο ΖΩΟ λεμε..δεν ειναι κατσικα,τελεια και παυλα.Οσοι το υποστηριζουν αυτο,απλα παραπληροφορουν.Πρεπει και αυτος να επιβιωσει και να ειναι υγειης.
Απο εκει και περα,ξαναλεω η διαφορα του ανθρωπου με τα ζωα που καταναλωνουν κρεας ειναι οτι τα ζωα καταναλωνουν μονο οση τροφη χρειαζονται για να επιβιωσουν,δεν σκοτωνουν για κερδος,αντιθετα ο ανθρωπος εχει καταντησει την επιβιωση σε ενα επικερδεστατο εμποριο εις βαρος των ζωων.Δεν καταναλωνουμε οτι κινηται,οτι πεταει και οτι κολυμπαει,πρεπει να εκτρεφουμε ελαχιστα ειδη ζωων προς καταναλωση,απλα για να μπορουμε να ειμαστε υγειες,και οχι για να βγαζουν κερδος καποιοι,,,φαρμες ελεγχομενες,μικρες με ιδανικες συνθηκες για τα ζωα,οχι οπως γινεται στις τεραστιες μοναδες που τα ζωα υποφερουν και θανατωση με τον πιο ανωδυνο τροπο.Ας παλεψουμε για αυτα.Τα υπολοιπα ειναι απλα για γελια και καταντουν επικινδυνα διοτι δεν λυνουν το προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Έχω 2 συμφοιτήτριες (φανταστείτε, Ιατρική κιόλας), που πέρσι μέσα σε μια νύχτα έγιναν χορτοφάγοι. Η μία από αυτές πέρσι Σεπτέμβρη μήνα αρρώστησε 6 φορές. Η άλλη έπαθε διπλή πνευμονία αρχές Οκτώβρη.

Λοιπόν.
Αγαπητοί χορτοφάγοι, ο ρημάδης ο οργανισμός σας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κάνει πολλά πράγματα αν θέλετε να το παίξετε κατσίκες ξαφνικά. Βοηθήστε τον. Τέτοια ηθικοπλαστικά του στυλ "τα καημένα τα ζωάκια" και "μπορούμε και χωρίς κρέας, οι τάδε έρευνες έδειξαν αυτό κλπ", εμένα δεν με συγκινούν, εγώ την μπριζόλα μου θα την φάω, με γεια σας με χαρά σας όμως αν θέλετε να βοσκήσετε την υπόλοιπη ζωή σας.
Κάντε το σωστά όμως. Συμβουλευτείτε έναν γιατρό ή διατροφολόγο για να σας βγάλει ένα υποτυπώδες διατροφικό μενού για να μην λιποθυμάτε από την έλλειψη πρωτεϊνών και ανοσοποίησης μόλις λίγο αρχίζουν οι επιδημίες. Τρώτε μια πολύ πολύ μικρή ποσότητα κόκκινου κρέατος every once in a while, γιατί είναι τεράστιο ψέμα και μύθος ότι το σπανάκι και οι φακές μπορούν να αντικαταστήσουν το σίδηρο του κρέατος (my childhood is ruined, τόσο Ποπάυ έβλεπα :'( ). Και γίνετε χορτοφάγοι έχοντας συγκεκριμένους 1,2,5 λόγους, όχι επειδή υπάρχει αυτή η τάση να απορρίπτουμε το κρέας ξαφνικά και ό,τι γίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Έχω 2 συμφοιτήτριες (φανταστείτε, Ιατρική κιόλας), που πέρσι μέσα σε μια νύχτα έγιναν χορτοφάγοι. Η μία από αυτές πέρσι Σεπτέμβρη μήνα αρρώστησε 6 φορές. Η άλλη έπαθε διπλή πνευμονία αρχές Οκτώβρη.

Λοιπόν.
Αγαπητοί χορτοφάγοι, ο ρημάδης ο οργανισμός σας ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να κάνει πολλά πράγματα αν θέλετε να το παίξετε κατσίκες ξαφνικά. Βοηθήστε τον. Τέτοια ηθικοπλαστικά του στυλ "τα καημένα τα ζωάκια" και "μπορούμε και χωρίς κρέας, οι τάδε έρευνες έδειξαν αυτό κλπ", εμένα δεν με συγκινούν, εγώ την μπριζόλα μου θα την φάω, με γεια σας με χαρά σας όμως αν θέλετε να βοσκήσετε την υπόλοιπη ζωή σας.
Κάντε το σωστά όμως. Συμβουλευτείτε έναν γιατρό ή διατροφολόγο για να σας βγάλει ένα υποτυπώδες διατροφικό μενού για να μην λιποθυμάτε από την έλλειψη πρωτεϊνών και ανοσοποίησης μόλις λίγο αρχίζουν οι επιδημίες. Τρώτε μια πολύ πολύ μικρή ποσότητα κόκκινου κρέατος every once in a while, γιατί είναι τεράστιο ψέμα και μύθος ότι το σπανάκι και οι φακές μπορούν να αντικαταστήσουν το σίδηρο του κρέατος (my childhood is ruined, τόσο Ποπάυ έβλεπα :'( ). Και γίνετε χορτοφάγοι έχοντας συγκεκριμένους 1,2,5 λόγους, όχι επειδή υπάρχει αυτή η τάση να απορρίπτουμε το κρέας ξαφνικά και ό,τι γίνει.

Λοιπόν, αγαπητοί κρεατοφάγοι δεν μπορώ ειλικρινά να συλλάβω αυτό το ειρωνικό στυλάκι απέναντι σε μια προσωπική στάση ζωής μιας ευτυχώς συνεχώς αυξανόμενης μερίδας Ανθρώπων που επιλέγουν να είναι χορτοφάγοι. Πάρτε το απόφαση ότι με τους κατάλληλους χορτοφαγικούς συνδυασμούς μπορεί κάλλιστα να έχει κάποιος μια εξαιρετική ποιότητα ζωής. Κι αν εσείς θέλετε και αισθάνεστε εντάξει με το να τρώτε τη σάρκα και το αίμα αθώων ζώων και κατά τ΄άλλα είστε παράλληλα και φιλόζωοι :eek:, οκ., γιατί όμως δεν μπορείτε να συνειδητοποιήσετε ότι υπάρχουν άνθρωποι γύρω σας που δεν το κάνουν και είναι ΚΑΛΑ :) ;;;
Κι επειδή αγαπητή φίλη αναφέρεσαι στην κατσίκα, που ευχαρίστως θα έτρωγες φαντάζομαι, θα πρέπει να ξέρεις ότι οι κατσίκες μπορούν να είναι απίθανα κατοικίδια, όπως ο σκύλος σου, αν έχεις, τον οποίο φαντάζομαι δε θα τον έκανες στιφάδο για τους λόγους σου. Αυτό ονομάζεται σπισισμός, αν σου λέει κάτι. Θέλω να σου πω ότι είτε φας γουρούνι είτε κατσίκα είτε σκύλο ή γάτα είναι το ίδιο πράγμα, άσχετα αν για κάποιο λόγο δε μπορείς να το αντιληφθείς..;)
Όσο για το γεγονός ότι ορισμένα ζώα είναι σαρκοφάγα και σκοτώνουν άλλα ζώα για τη τροφή τους, όπως ειπώθηκε παραπάνω σαν επιχείρημα ενάντια στη χορτοφαγία, θα επαναλάβω ότι αυτά τα ζώα το κάνουν ενστικτωδώς και φυσικά δε μπορεί να τα κατηγορήσει κανείς...Ωστόσο το δικό μου ένστικτο τουλάχιστον και η δική μου λογική δε με ωθεί στο να σκοτώσω για να τραφώ, το αντίθετο μάλιστα.. Αν κανείς έχει τη διάθεση να το ψάξει και να το πάρει στα σοβαρά μπορεί να βρει άπειρες, θρεπτικότατες και νοστιμότατες λύσεις για το μενού του..Όσο για τους χορτοφάγους που επιλέγουν αυτόν το τρόπο ζωής επειδή είναι "τάση", όπως λες (αν και δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί από δαύτους) να σου πω την αλήθεια εγώ τους εκτιμώ περισσότερο από τους κρεατοφάγους που δε μπορούν να ξεφύγουν από τα στερεότυπα και φορούν παρωπίδες :/:, οι οποίες ούτε καν τους επιτρέπουν να σέβονται αυτούς που κάνουν διαφορετικές επιλογές. Καλά, για τις συμφοιτήτριές σου που πέρασαν τα πάνδεινα λόγω της χορτοφαγίας δε θα το σχολιάσω. Θα μπορούσα βέβαια να παραθέσω ένα σωρό περιπτώσεις από το οικείο μου περιβάλλον που βίωσαν πολύ χειρότερες καταστάσεις από ασθένειες για τις οποίες ενοχοποιείται πρωτίστως το κόκκινο κρέας, αλλά δεν έχει νόημα πιστεύω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Λοιπόν, αγαπητοί κρεατοφάγοι δεν μπορώ ειλικρινά να συλλάβω αυτό το ειρωνικό στυλάκι απέναντι σε μια προσωπική στάση ζωής μιας ευτυχώς συνεχώς αυξανόμενης μερίδας Ανθρώπων που επιλέγουν να είναι χορτοφάγοι. Πάρτε το απόφαση ότι με τους κατάλληλους χορτοφαγικούς συνδυασμούς μπορεί κάλλιστα να έχει κάποιος μια εξαιρετική ποιότητα ζωής. Κι αν εσείς θέλετε και αισθάνεστε εντάξει με το να τρώτε τη σάρκα και το αίμα αθώων ζώων και κατά τ΄άλλα είστε παράλληλα και φιλόζωοι :eek:, οκ., γιατί όμως δεν μπορείτε να συνειδητοποιήσετε ότι υπάρχουν άνθρωποι γύρω σας που δεν το κάνουν και είναι ΚΑΛΑ :) ;;;
Κι επειδή αγαπητή φίλη αναφέρεσαι στην κατσίκα, που ευχαρίστως θα έτρωγες φαντάζομαι, θα πρέπει να ξέρεις ότι οι κατσίκες μπορούν να είναι απίθανα κατοικίδια, όπως ο σκύλος σου, αν έχεις, τον οποίο φαντάζομαι δε θα τον έκανες στιφάδο για τους λόγους σου. Αυτό ονομάζεται σπισισμός, αν σου λέει κάτι. Θέλω να σου πω ότι είτε φας γουρούνι είτε κατσίκα είτε σκύλο ή γάτα είναι το ίδιο πράγμα, άσχετα αν για κάποιο λόγο δε μπορείς να το αντιληφθείς..;)
Όσο για το γεγονός ότι ορισμένα ζώα είναι σαρκοφάγα και σκοτώνουν άλλα ζώα για τη τροφή τους, όπως ειπώθηκε παραπάνω σαν επιχείρημα ενάντια στη χορτοφαγία, θα επαναλάβω ότι αυτά τα ζώα το κάνουν ενστικτωδώς και φυσικά δε μπορεί να τα κατηγορήσει κανείς...Ωστόσο το δικό μου ένστικτο τουλάχιστον και η δική μου λογική δε με ωθεί στο να σκοτώσω για να τραφώ, το αντίθετο μάλιστα.. Αν κανείς έχει τη διάθεση να το ψάξει και να το πάρει στα σοβαρά μπορεί να βρει άπειρες, θρεπτικότατες και νοστιμότατες λύσεις για το μενού του..Όσο για τους χορτοφάγους που επιλέγουν αυτόν το τρόπο ζωής επειδή είναι "τάση", όπως λες (αν και δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί από δαύτους) να σου πω την αλήθεια εγώ τους εκτιμώ περισσότερο από τους κρεατοφάγους που δε μπορούν να ξεφύγουν από τα στερεότυπα και φορούν παρωπίδες :/:, οι οποίες ούτε καν τους επιτρέπουν να σέβονται αυτούς που κάνουν διαφορετικές επιλογές. Καλά, για τις συμφοιτήτριές σου που πέρασαν τα πάνδεινα λόγω της χορτοφαγίας δε θα το σχολιάσω. Θα μπορούσα βέβαια να παραθέσω ένα σωρό περιπτώσεις από το οικείο μου περιβάλλον που βίωσαν πολύ χειρότερες καταστάσεις από ασθένειες για τις οποίες ενοχοποιείται πρωτίστως το κόκκινο κρέας, αλλά δεν έχει νόημα πιστεύω...

Πρώτον δεν επιτέθηκα, ίσα-ίσα είπα ότι αν θέλετε να είστε χορτοφάγοι go for it, αλλά μην καταστρέφετε την υγεία σας με υπερβολές. Μην διαβάζουμε ό,τι θέλουμε και λέμε μετά ότι ο άλλος φοράει παρωπίδες.
Δεύτερον είπα κιόλας ότι όλα αυτά τα ηθικοπλαστικά και ανθρωπιστικά επιχειρήματα εμένα δεν μου κάνουν ΚΑΜΙΑ αίσθηση και λυπάμαι το χρόνο που σπατάλησες για να τα γράψεις γιατί ούτε τα κοίταξα.
Τρίτον αν σε αυτό που σου είπα εγώ με την αναιμία και το πεσμένο ανοσοποιητικό στους χορτοφάγους (που είναι ιατρικό fact όταν κόβεις απότομα το κρέας), θέλεις να μου αντιπαραβάλλεις περιπτώσεις από υπερκατανάλωση κρέατος και κακή διατροφή πλούσια σε λιπαρά, άστο. You've missed my point. Δεν κοντραριζόμαστε εδώ ποιος την έχει μεγαλύτερη (την ρητορική ικανότητα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν θεωρώ ότι επιτέθηκε η Ερινυς. Εκείνο που διέκρινα στον λόγο της είναι το στοιχείο του χιούμορ κι όχι η επίθεση ή η ειρωνεία. Είναι γιατρός και η γνώμη της σαφώς είναι εγκυρότερη από τη δική μας. Εκείνη γνωρίζει καλύτερα τους κινδύνους που προκαλούνται στην υγεία από την έλλειψη ζωικών πρωτεινών.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roccohooshie

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Πρώτον δεν επιτέθηκα, ίσα-ίσα είπα ότι αν θέλετε να είστε χορτοφάγοι go for it, αλλά μην καταστρέφετε την υγεία σας με υπερβολές. Μην διαβάζουμε ό,τι θέλουμε και λέμε μετά ότι ο άλλος φοράει παρωπίδες.
Δεύτερον είπα κιόλας ότι όλα αυτά τα ηθικοπλαστικά και ανθρωπιστικά επιχειρήματα εμένα δεν μου κάνουν ΚΑΜΙΑ αίσθηση και λυπάμαι το χρόνο που σπατάλησες για να τα γράψεις γιατί ούτε τα κοίταξα.
Τρίτον αν σε αυτό που σου είπα εγώ με την αναιμία και το πεσμένο ανοσοποιητικό στους χορτοφάγους (που είναι ιατρικό fact όταν κόβεις απότομα το κρέας), θέλεις να μου αντιπαραβάλλεις περιπτώσεις από υπερκατανάλωση κρέατος και κακή διατροφή πλούσια σε λιπαρά, άστο. You've missed my point. Δεν κοντραριζόμαστε εδώ ποιος την έχει μεγαλύτερη (την ρητορική ικανότητα).

Μα δε μίλησα για καμιά επίθεση και διαβάζοντας πολύ καλά τι έγραψες, είπα ότι διέκρινα μία ειρωνική στάση στα γραφόμενά σου. Τώρα αν οι εκφράσεις τύπου "αν θέλετε να γίνετε κατσίκες ξαφνικά" ή "αν θέλετε να βοσκήσετε για την υπόλοιπη ζωή σας", ήταν απλώς χιούμορ, σόρυ για την παρεξήγηση, μάλλον έχουμε διαφορετική αίσθηση του χιούμορ. Χαίρομαι πάντως που κατά βάση συμφωνούμε ότι η χορτοφαγία δεν είναι α priori απαγορευτική για την υγεία, όπως πολύ θέλουν να πιστεύουν...Και δεν είχα καμία πρόθεση να αποδείξω ότι την έχω μεγαλύτερη (τη ρητορική ικανότητα) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.


ΥΓ. Μπορει να το εχω ξανα-ανεβασει, μην αρχισετε τις τσιριδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν δεν βαριεστε καντε ενα κοπο να το διαβασετε. Καταρριπτει και τον μυθο οτι ο ανθρωπος ειναι κατσικα, σορρυ εννοουσα χορτοφαγος

https://www.businessinsider.com/reasons-to-eat-meat-2013-9?utm_content=buffer6287e&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

ΥΓ. Αν γινεται, να μεινει σαν ξεχωριστο μηνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top