Χορτοφαγία Vs Κρεοφαγία

fashionista

Νεοφερμένος

Η fashionista αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ενα διαστημα που ειχα παρει πολλα κιλα ,για ενα μηνα εβγαλα τελειως απο την διατροφη μου το κρεας.Ετρωγα πολλα φρουτα λαχανικα,χορτα(τα οποια λατρευω) ξοιρους καρπους και μανιταρια.Κατι που παρατηρησα εκεινη την περιοδο ειναι ενιωθα πιο καλα και αν καταναλωνα μεγαλη ποσοτητα δεν ειχα το αισθημα του βαρους.Γενικα υποφερωαπο φουσκωματα που με ταλαιπωρουν.Εχασα πολλα κιλα και ειχα απαλλαχτει απο το να φουσκωμα.Βεβαια επειδη λατρευω το κρεας το ξαναεβαλα στην διατροφη μου.Αυτη ειναι μια διαφορα που ειδα εγω εκεινο τον καιρο.Γενικα πιστευω οτι πρεπει να τρωμε απ'ολα αλλα με μετρο και δεν μπορω να καταλαβω την διαμαχη που υπαρχει αναμεσα στους χορτοφαγους και στους κρεατοφαγους.Ο καθενας επιλεγει τι θα τρωει γιατι πρεπει να ειναι κατακρινεται για την επιλογη του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
ΥΓ. Μπορει να το εχω ξανα-ανεβασει, μην αρχισετε τις τσιριδες
Ό,τι θες θα ανεβάζεις, δεν χρειάζεται να απολογείσαι. Αυτό που ανέβασες δεν θίγει κανέναν/μία.
Αν δεν βαριεστε καντε ενα κοπο να το διαβασετε. Καταρριπτει και τον μυθο οτι ο ανθρωπος ειναι κατσικα, σορρυ εννοουσα χορτοφαγος
Η τελευταία κατσίκα πάντως που έχει απομείνει στην Ηλιούπολη είναι 37 χρονών, χρώματος μπλε και φρονήματος κόκκινου.:P:thumbsup:
Ο καθενας επιλεγει τι θα τρωει γιατι πρεπει να ειναι κατακρινεται για την επιλογη του
Συμφωνώ απόλυτα. Στο κρεβάτι:P και στην κατσαρόλα:popcorn: μας ό,τι θέλουμε βάζουμε.
Εγώ προσωπικά είμαι ημιχορτοφάγος. Κατά το πλείστον μέρος η διατροφή μου είναι χορτοφαγική. Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα το κρέας, αλλά ο γιατρός μου έχει επιβάλει να το τρώω μια φορά την εβδομάδα, γιατί έχω πολύ χαμηλό αιματοκρίτη. Ό,τι λέει ο/η γιατρός/ισσα δεν πρέπει να το αγνοούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
παν μετρον αριστον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bgz

Νεοφερμένος

Η bgz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Χμμμ... ενδιαφέρον :hmm:εγώ σε κάποια φάση είχα σκεφτεί να γίνω χορτοφάγος και ξέρετε, να το πάρω απόφαση αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς, είμαστε άνθρωποι και έχουμε ανάγκη το κρέας. Ο Θεός μας έφτιαξε έτσι ώστε να μας συνδέει μια 'τροφική αλυσίδα' την οποία θα έπρεπε να τηρούμε. Προς Θεού, δεν λέω ναι στην κακοποίηση των ζώων αλλά το κρέας μας παρέχει πολλές πρωτεΐνες και άλλου τέτοιου είδους στοιχεία τα οποία είναι χρήσιμα και απαραίτητα για την ανάπτυξη μας. Δεν λέω να πέσουμε με τα μούτρα στο κρέας αλλά να τρώμε 'λίγο από όλα' δηλαδή και τα λαχανικά-χορταρικά αλλά και κρέας ;) Όσο για κάτι που άκουσα για τις τροφές στην Αμερική που είναι από σόγια κλπ από όσα έχω ακούσει εγώ τέτοιου είδους τροφές ναι μεν είναι νόστιμες αλλά δεν είναι καθόλου υγιεινές και καλύτερα να τις αποφεύγετε καθώς είναι και μέσο μεταφοράς νόσων! Αλλά it's your choice :P


P.S. Μην με κράξετε επειδή είπα την γνώμη μου.. οι απόψεις είναι απόψεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ο καθενας ας τρωει οτι θελει αρκει να μη μου επιβαλλουν τα θελω τους. Σε πολλα πανεπιστημια στο εξωτερικο εχουν καθιερωσει στα εστιατορια/καφετεριες meatless days. Αν καποιοι δεν θελουν να τρωνε κρεας το δεχομαι και τους υποστηριζω, αλλα διαφωνω καθετα στο να μου επιβαλλουν την διατροφη τους με το ετσι θελω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Λες οι meatless days να καθιερώθηκαν για να είναι ικανοποιημένοι οι χορτοφάγοι; :P Έτσι κι αλλιώς υπάρχει καθημερινά χορτοφαγική επιλογή στα εστιατόρια και τις καφετέριες. Οι meatless days έχουν να κάνουν με διάφορα διατροφικά προγράμματα του κράτους που αποσκοπούν στην καλύτερη υγεία των πολιτών του. Για παράδειγμα, κόκκινο κρέας είναι καλό να τρως 1-2 φορές το μήνα. Ε, ο Φινλανδός τρώει κόκκινο κρέας 2 φορές τη μέρα. Γιατί; Γιατί του αρέσει, έχει πολύ εύκολη πρόσβαση σε αυτό και είναι φθηνό (και κακής ποιότητας τις περισσότερες φορές). Αυτό, όμως, έχει και τις συνέπειές του. Τώρα θα μου πεις ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τα παιδιά του. Ναι μεν εσύ έχεις την ευθύνη, εσύ θα τραβάς το ζόρι μετά κλπ., αλλά το κράτος θα πληρώνει για την περίθαλψή σου. Όρεξη που την είχε καιροί που είναι κιόλας.

Αλλά και πάλι, αν δε θέλεις εσύ να μάθεις να τρως σωστά και να κάνεις πιο υγιεινές διατροφικές επιλογές, δε θα σε μάθει μια meatless day. Ειδικά εφόσον παραδίπλα το κεμπάπ μπορεί να κοστίζει και λιγότερο απ΄ό,τι το φαγητό στο εστιατόριο της δουλειάς σου. Προσωπικά χάρη στις meatless days συνειδητοποίησα ότι τα προτιμώ και γευστικά τα λαχανικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Εγω σημερα εφαγα 2 πιτες με σουβλακι και μπορω να δηλωσω συγκινημενος:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
ΤΡΩΩ ΚΡΕΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΤΡΟΜΕΡΗ ΓΕΥΣΗ,
ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ
λένε όλοι.
Και είναι κατανοητό ότι στην τρομερή γεύση δύσκολα αντιστέκεται κάνεις (όπως κάποιος που έχει ζάχαρο και τρώει γλυκά). Ένα το κρατούμενο.
Δεύτερον. Όλοι η σχεδόν όλοι, δεχόμαστε ότι όντως το κρέας έχει τρομερή γεύση.
Συμφωνούμε ως εδώ;
Αν όχι, δεν έχει νόημα η παρακάτω ανάγνωση.
Αν συμφωνούμε πάμε παρακάτω.
Ερωτώ, έχει το κρέας τρομερή γεύση;
Όντως έχει το κρέας τρομερή γεύση;
Το κρέας αυτό καθαυτό ή ο τρόπος προετοιμασίας και μαγειρέματος κτλ δίνει αυτή την τρομερή γεύση; Φτιάχνω ένα κομμάτι χοιρινό, ψαρονέφρι, μοσχάρι, κοτόπουλο στον ατμό χωρίς τίποτα τίποτα, ούτε καν αλάτι.
Φτιάχνω ένα μπιφτέκι με μοσχαρίσιο κιμά μόνο, χωρίς φρυγανιά, κρεμμύδι κτλ.
Βράζω ένα κομμάτι κρέας σε νερό σκέτο και μάλιστα αφήνω μέσα και αυτόν τον πηχτό καφέ αφρό που βγάζει.
Έχουν αυτά τρομερή γεύση;
Τρελαίνεσαι να τρως κρέας έτσι;
Μήπως έτσι είναι ψιλοάνοστο ή εντελώς άνοστο;
Από την άλλη μεριά πάλι, δεν έχει ωραία γεύση η σκέτη και ωμή ντομάτα; η πιπεριά; το κολοκυθάκι; το κρεμμύδι; η ελιά; το καρπούζι; το πεπόνι; και και και και.
ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ;


~facebook status/not mine~:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Λες οι meatless days να καθιερώθηκαν για να είναι ικανοποιημένοι οι χορτοφάγοι; :P Έτσι κι αλλιώς υπάρχει καθημερινά χορτοφαγική επιλογή στα εστιατόρια και τις καφετέριες. Οι meatless days έχουν να κάνουν με διάφορα διατροφικά προγράμματα του κράτους που αποσκοπούν στην καλύτερη υγεία των πολιτών του. Για παράδειγμα, κόκκινο κρέας είναι καλό να τρως 1-2 φορές το μήνα. Ε, ο Φινλανδός τρώει κόκκινο κρέας 2 φορές τη μέρα. Γιατί; Γιατί του αρέσει, έχει πολύ εύκολη πρόσβαση σε αυτό και είναι φθηνό (και κακής ποιότητας τις περισσότερες φορές). Αυτό, όμως, έχει και τις συνέπειές του. Τώρα θα μου πεις ο καθένας είναι υπεύθυνος για τον εαυτό του και τα παιδιά του. Ναι μεν εσύ έχεις την ευθύνη, εσύ θα τραβάς το ζόρι μετά κλπ., αλλά το κράτος θα πληρώνει για την περίθαλψή σου. Όρεξη που την είχε καιροί που είναι κιόλας.

Αλλά και πάλι, αν δε θέλεις εσύ να μάθεις να τρως σωστά και να κάνεις πιο υγιεινές διατροφικές επιλογές, δε θα σε μάθει μια meatless day. Ειδικά εφόσον παραδίπλα το κεμπάπ μπορεί να κοστίζει και λιγότερο απ΄ό,τι το φαγητό στο εστιατόριο της δουλειάς σου. Προσωπικά χάρη στις meatless days συνειδητοποίησα ότι τα προτιμώ και γευστικά τα λαχανικά. :)

Το οτι δεν θα τρως κρεας δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα τρεφεσαι πιο υγιεινα ή οτι θα επιβαρυνθει το συστημα υγειας. Πολλοι αντι πχ για κοτοπουλο με λαχανικα θα στραφουν σε μακαροναδες, τηγανητες πατατες, κοκ. Ειναι πιο υγιεινη επιλογη; Οχι. Αν νοιαζονταν τοσο πολυ για την υγεια των φοιτητων θα μπορουσαν πολυ απλα να σερβιρουν ψαρι ή θαλασσινα σε συνδιασμο με λαχανικα αντι να προσπαθουν να τους μετατρεψουν σε χορτοφαγους με το ζορι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το οτι δεν θα τρως κρεας δεν σημαινει απαραιτητα οτι θα τρεφεσαι πιο υγιεινα ή οτι θα επιβαρυνθει το συστημα υγειας. Πολλοι αντι πχ για κοτοπουλο με λαχανικα θα στραφουν σε μακαροναδες, τηγανητες πατατες, κοκ. Ειναι πιο υγιεινη επιλογη; Οχι. Αν νοιαζονταν τοσο πολυ για την υγεια των φοιτητων θα μπορουσαν πολυ απλα να σερβιρουν ψαρι ή θαλασσινα σε συνδιασμο με λαχανικα αντι να προσπαθουν να τους μετατρεψουν σε χορτοφαγους με το ζορι.
Μα δεν προσπαθούν να τους κάνουν χορτοφάγους. Προσπαθούν να προωθήσουν μια πιο ισορροπημένη διατροφή. Το κατά πόσο αυτό επιτυγχάνεται, εξαρτάται από το πόσο θετικά ή αρνητικά λαμβάνει αυτήν την κίνηση το κάθε άτομο. Προσωπικά το είδα σαν μια ευκαιρία να δοκιμάσω εύκολα και οικονομικά καινούρια φαγητά και γεύσεις, τις οποίες εν τέλει λάτρεψα. Όπως και στη μάθηση, ο δάσκαλος θα σου δώσει διάφορα ερεθίσματα, αλλά το αν και τι θα μάθεις εξαρτάται στην τελική από εσένα τον ίδιο. Στα διατροφικά προγράμματα των σχολείων συμπεριλαμβάνονται εβδομαδιαίως μία μέρα με θαλασσινά, μία με λαχανικά, μία με σούπα και οπωσδήποτε μία μέρα το κρέας που σερβίρεται είναι λευκό. Δεν προσπαθούν να προωθήσουν μόνο τα λαχανικά.

Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, το κράτος νοιάζεται για την υγεία σου κυρίως επειδή αυτή συνδέεται άμεσα με το πορτοφόλι του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μα δεν προσπαθούν να τους κάνουν χορτοφάγους. Προσπαθούν να προωθήσουν μια πιο ισορροπημένη διατροφή. Το κατά πόσο αυτό επιτυγχάνεται, εξαρτάται από το πόσο θετικά ή αρνητικά λαμβάνει αυτήν την κίνηση το κάθε άτομο. Προσωπικά το είδα σαν μια ευκαιρία να δοκιμάσω εύκολα και οικονομικά καινούρια φαγητά και γεύσεις, τις οποίες εν τέλει λάτρεψα. Όπως και στη μάθηση, ο δάσκαλος θα σου δώσει διάφορα ερεθίσματα, αλλά το αν και τι θα μάθεις εξαρτάται στην τελική από εσένα τον ίδιο. Στα διατροφικά προγράμματα των σχολείων συμπεριλαμβάνονται εβδομαδιαίως μία μέρα με θαλασσινά, μία με λαχανικά, μία με σούπα και οπωσδήποτε μία μέρα το κρέας που σερβίρεται είναι λευκό. Δεν προσπαθούν να προωθήσουν μόνο τα λαχανικά.

Και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους, το κράτος νοιάζεται για την υγεία σου κυρίως επειδή αυτή συνδέεται άμεσα με το πορτοφόλι του.

Δεν διαφωνω οτι πρεπει να προωθηθει μια πιο υγιεινη διατροφη, διαφωνω ομως στον τροπο με τον οποιο την προωθουν. Θελω να εχω την ελευθερια να φαω αυτο που θελω και οχι αυτο που μου επιβαλλουν. Στην τελικη ποιος οριζει οτι τα κρεατα ειναι ανθυγιεινα και τα λαχανικα υγιεινα; Πριν χρονια καταρριφθηκε ο μυθος οτι το 1 αυγο την ημερα βλαπτει και προσφατα καταρριφθηκε ο μυθος οτι η προσληψη χοληστερινης απο την τροφη αυξανει τον κινδυνο καρδιακων παθησεων. Οι περισσοτερες ερευνες αλλωστε ειναι βασισμενες σε ερωτηματολογια που ο καθενας συμπληρωνει οτι θελει και εχουν ενοχοποιηθει λανθασμενα ολοκληρες ομαδες τροφιμων. Η αρχη πρεπει να γινει με την προωθηση φρεσκων τροφιμων και οχι με την προωθηση συγκεκριμενης ομαδας τροφιμων. Οσο πιο επεξεργασμενο ειναι ενα τροφιμο, τοσο πιο βλαβερο ειναι για την υγεια μας, ασχετα με το αν αυτο το τροφιμο ειναι φυτο ή κρεας.

Η διατροφη των Ινουιτ ειναι βασισμενη αποκλειστικα στο κρεας και δεν τρωνε σχεδον καθολου λαχανικα και φρουτα. Παρολα αυτα ομως τα περιστατικα καρδιοπαθειων και καρκινου ειναι χαμηλοτερα απο αυτα του δυτικου κοσμου. Οταν εισηχθη η δυτικη διατροφη στις κοινοτητες τους ξαφνικα τα ποσοστα καρδιοπαθειων και καρκινου αρχισαν να αυξανονται. Μηπως τελικα ειναι λαθος να ενοχοποιουμε το κρεας και αντι αυτου να κοιταξουμε λιγο πιο μακρια, στον τροπο παρασκευης τροφιμων (οπου και να κοιταξεις βλεπεις ετοιμα και επεξεργασμενα τροφιμα), στην καθιστικη ζωη και στην αυξημενη προσληψη ζαχαρης;

Προσωπικα ειμαι κατα των ακρων. Θεωρω οτι πρεπει να τρωμε απο ολα, με μετρο και πανω απο ολα φρεσκα και μη τυποποιημενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Η αρχη πρεπει να γινει με την προωθηση φρεσκων τροφιμων και οχι με την προωθηση συγκεκριμενης ομαδας τροφιμων. Οσο πιο επεξεργασμενο ειναι ενα τροφιμο, τοσο πιο βλαβερο ειναι για την υγεια μας, ασχετα με το αν αυτο το τροφιμο ειναι φυτο ή κρεας.

Μηπως τελικα ειναι λαθος να ενοχοποιουμε το κρεας και αντι αυτου να κοιταξουμε λιγο πιο μακρια, στον τροπο παρασκευης τροφιμων (οπου και να κοιταξεις βλεπεις ετοιμα και επεξεργασμενα τροφιμα), στην καθιστικη ζωη και στην αυξημενη προσληψη ζαχαρης;

Προσωπικα ειμαι κατα των ακρων. Θεωρω οτι πρεπει να τρωμε απο ολα, με μετρο και πανω απο ολα φρεσκα και μη τυποποιημενα.
Συμφωνώ απόλυτα. Το θέμα είναι ότι στο 90 % των περιπτώσεων (τουλάχιστον στη Φινλανδία) το κρέας κι αρκετές φορές και τα θαλασσινά που σερβίρονται είναι ακριβώς από τα έτοιμα κι επεξεργασμένα. Σου σερβίρουν chicken nuggets και σου λεν ότι έφαγες κοτόπουλο. Σου σερβίρουν fish fingers και σου λεν ότι έφαγες ψάρι. Πέρασε και δεν ακούμπησε. Σε λίγο τα παιδιά θα νομίζουν ότι το ψάρι που τρώμε είναι διαφορετικό από αυτό που ζει στη θάλασσα, διότι δε βλέπουν ποτέ πραγματικό ψάρι στο πιάτο τους. Αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους που επέλεξα τη χορτοφαγική διατροφή στη δουλειά μου. Στα λαχανικά είναι πιο δύσκολο να γελάσεις τον κόσμο με διάφορες πατέντες στυλ chicken nuggets, αν και όχι αδύνατο (βλ. vegetable patties).

Όσο για το ότι θέλεις να τρως (όχι εσύ συγκεκριμένα) ακριβώς αυτό που θέλεις εσύ, αυτό έτσι κι αλλιώς δε γίνεται. Ας πούμε στα περισσότερα lunch restaurants υπάρχουν 3-5 επιλογές κυρίως πιάτου, στα σχολεία ακόμα λιγότερες και στα νηπιαγωγεία δεν υπάρχουν επιλογές. Ο ντόρος, όμως, δε γίνεται όταν αντί για χοιρινό σερβίρουν κοτόπουλο, κι ας μην ήθελες κοτόπουλο αρχικά. Γίνεται όταν αντί για χοιρινό σερβίρουν λαχανικά. :P

Και στο κάτω-κάτω, τόσα μέρη υπάρχουν που μπορείς να φας. Από αυτά δε στέρεψε ο τόπος. Πρέπει ντε και καλά να διαλέξεις το εστιατόριο που ΔΕΝ σερβίρει τη συγκεκριμένη μέρα το φαγητό που θέλεις να φας; Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το κρέας αυτό καθαυτό ή ο τρόπος προετοιμασίας και μαγειρέματος κτλ δίνει αυτή την τρομερή γεύση; .............. Από την άλλη μεριά πάλι, δεν έχει ωραία γεύση η σκέτη και ωμή ντομάτα; η πιπεριά; το κολοκυθάκι; το κρεμμύδι; η ελιά; το καρπούζι; το πεπόνι;
Δεν βλέπω να λες κάτι. Και τα ζαρζαβατικά για να είναι νόστιμα θέλουν την προετοιμασία τους και τον τρόπο μαγειρέματός τους. Μου αρέσουν (και) τα λαχανικά, όμως ποτέ δεν θα ροκανίσω ωμά κολοκυθάκια (τα προτιμώ τηγανητά με τζατζίκι), δεν θα φάω ορφανή ντομάτα και δεν θα βοσκήσω σκέτο μαρούλι (στη σαλάτα μου θα βάλω αλατάκι, λαδάκι, ριγανίτσα, ξύδι, ίσως και dressing), δεν θα γλείφω ωμά φασόλια σαν καραμέλες (θα τα απολαύσω γίγαντες στο φούρνο με όλα τους τα αρωματικά), βρίσκω αρχικά άνοστες τις φράουλες (αλλά με ξετρελαίνουν στο σιρόπι με ζάχαρη και κονιάκ).




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
εμενα μου αρεσουν οι σκετες ντοματες :P Επισης μου αρεσουν πολυ ωμα και σκετα τα: μανιταρια, πιπεριες, σελινο, καροτο και μπροκολο. Τα φρουτα, με εξαιρεση τις φραουλες τα τρωω οπως ειναι (τις φραουλες μονο με ζαχαρη, σαντιγυ ή παγωτο βανιλια), αλλα ολα τα αλλα λαχανικα πρεπει να συνοδευονται απο κατι αλλιως δεν τρωγονται.

Ειναι λιγο ακυρο παντως να συγκρινουμε ωμα λαχανικα με μαγειρευτο κρεας. Δε νομιζω οτι υπαρχουν πολλοι που τρελαινονται στο ωμο κρεας (αν και σε εμενα μου αρεσει πολυ ο ωμος τονος και σολωμος προετοιμασμενος για sashimi, να ειναι δηλαδη ασφαλες για καταναλωση). Μαγειρεμενες και οι 2 κατηγοριες τροφιμων ειναι νοστιμες. Βεβαια αν μαγειρεψεις τα λαχανικα χωρις να προσθεσεις μυρωδικα ή σαλτσες δεν ειναι και τοσο νοστιμα.

ΥΓ: μας ανοιξες την ορεξη με τα τηγανητα κολοκυθακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν βλέπω να λες κάτι. Και τα ζαρζαβατικά για να είναι νόστιμα θέλουν την προετοιμασία τους και τον τρόπο μαγειρέματός τους. Μου αρέσουν (και) τα λαχανικά, όμως ποτέ δεν θα ροκανίσω ωμά κολοκυθάκια (τα προτιμώ τηγανητά με τζατζίκι), δεν θα φάω ορφανή ντομάτα και δεν θα βοσκήσω σκέτο μαρούλι (στη σαλάτα μου θα βάλω αλατάκι, λαδάκι, ριγανίτσα, ξύδι, ίσως και dressing), δεν θα γλείφω ωμά φασόλια σαν καραμέλες (θα τα απολαύσω γίγαντες στο φούρνο με όλα τους τα αρωματικά), βρίσκω αρχικά άνοστες τις φράουλες (αλλά με ξετρελαίνουν στο σιρόπι με ζάχαρη και κονιάκ).


Ξέρεις τι γίνεται; Είσαι νέος και είναι γερό το στομάχι σου. Ο Θεός να σε έχει καλά και να απολαμβάνεις τις γεύσεις που αγαπάς. Εγώ έχω πολύ ευαίσθητο στομάχι. Αν φάω μαγιονέζα, λόγου χάρη, θα διαλυθώ, δεν υπάρχει περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ξέρεις τι γίνεται; Είσαι νέος και είναι γερό το στομάχι σου. Ο Θεός να σε έχει καλά και να απολαμβάνεις τις γεύσεις που αγαπάς. Εγώ έχω πολύ ευαίσθητο στομάχι. Αν φάω μαγιονέζα, λόγου χάρη, θα διαλυθώ, δεν υπάρχει περίπτωση.

Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με την νεότητα, αλλά ότι εσύ σαν άνθρωπος έχεις ευαίσθητο στομάχι και προφανώς επιλέγεις light τροφές και χωρίς πολλά πρόσθετα για να μην σε διαλύσουν.
Άλλο το ίδιο σου το σώμα να σε "αναγκάζει" να στραφείς προς ένα συγκεκριμένο τρόπο διατροφής, και άλλο να έχεις την ευχέρεια να αποφασίσεις αν θα τηγανίσεις το κολοκυθάκι και θα το φας με τζατζίκι ή θα το βράσεις να το κάνεις τουρλού. Νομίζω το 2ο συζητάμε στο thread. :D

p.s. Δία, να 'χαμε ένα τηγανητό κολοκυθάκι με τζατζίκι, ε? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με την νεότητα, αλλά ότι εσύ σαν άνθρωπος έχεις ευαίσθητο στομάχι και προφανώς επιλέγεις light τροφές και χωρίς πολλά πρόσθετα για να μην σε διαλύσουν.
Άλλο το ίδιο σου το σώμα να σε "αναγκάζει" να στραφείς προς ένα συγκεκριμένο τρόπο διατροφής, και άλλο να έχεις την ευχέρεια να αποφασίσεις αν θα τηγανίσεις το κολοκυθάκι και θα το φας με τζατζίκι ή θα το βράσεις να το κάνεις τουρλού. Νομίζω το 2ο συζητάμε στο thread. :D
p.s. Δία, να 'χαμε ένα τηγανητό κολοκυθάκι με τζατζίκι, ε? :D

Πέρα από ευαισθησία στο στομάχι έχω τροφική δυσανεξία στη λακτόζη και τη γλουτένη. Να σκεφτείς ότι τα τρία τελευταία χρόνια είχα απότομη απώλεια βάρους (ήμουν που ήμουν αδύνατη, απόγινα) γι' αυτόν τον λόγο, ενώ δεν κάνω δίαιτα. Ευτυχώς τουλάχιστον που δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τον θυροειδή αδένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
^χαχα ισχύει! Ειδικά αυτοί οι χορτοφάγοι που ακολουθούν με μένος αυτόν τον (εξουθενωτικό για τον οργανισμό) τρόπο διατροφής μόνο και μόνο επειδή λυπουνται τα ζωακια και επειδή είναι <<<φιλόζωοι>>> είναι όλα τα λεφτά...Ας τους μιλήσει κάποιος για αυτά τα κοφτερά δοντάκια δίπλα στους κοπτήρες(που μοιάζουν με αυτά του σκύλου)που ονομάζονται κυνόδοντες....


Σημείωμα συντονιστή:
Το παρών μήνυμα καθώς και οι απαντήσεις σε αυτό,είναι προιόν split απο αυτό το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top