Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν έχω ψηφίσει ακόμα, γιατί δε νιώθω να με περιγράφει καμία από τις επιλογές.
Πιστεύω σε κάτι, αλλά καμία εκκλησία και θρησκεία δεν το έχει περιγράψει ικανοποιητικά. Δεν κάνω κάποια τελετή, αλλά "κάτι" έχω κι εγώ ανάγκη.

Βρε MoZarT μου, συγνώμη κιόλας, αλλά γράφε να χαρείς ολόκληρες τις λέξεις. Είναι πολύ κουραστικό το μήνυμά σου, με τα μ και π μετέωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Όχι πια :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Louard

Νεοφερμένος

Η Louard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Πιστεύω στο Θεό με τρέλα...
μου αρέσει, με γεμίζει, κάθομαι και του μιλάω ώρες ολόκληρες, έχω να τσακωθώ με κάποιον οταν όλα πάνε στραβά...

αλλά πιστεύω διαφορετικά... με έναν τρόπο που μ'αρέσει...
πιστεύω οτι έχουμε προηγούμενες ζωές... και οτι τις διαλέγουμε εμείς πριν έρθουμε να ζήσουμε... ο σκοπός είναι μέσα απο αυτές να φτάσουμε στην Θέωση...όχι να γίνουμε Θεοί...
Ο Θεός είναι αγάπη.. η μεγαλύτερη και πηγή ενέργειας... ότι και αν κάνει με αγάπη το κάνει και τίποτα δεν γίνεται τυχαία...
και μας έδωσε την ελεύθερη βούληση...αλλά δεν μας άφησε ποτέ μονους.... επιλέγουμε την ζωή που θα ζήσουμε... και στην πορεία της έχουμε τουλάχιστον 2 βοηθούς για να μην χάσουμε τον δρόμο μας...
σημάδια απιστευτα καθημερινά μας δείχνουν την πορεία που πρέπει να ακολουθήσουμε προκειμένου να φτάσουμε εκεί που εμείς επιλέξαμε...

χαίρομαι οταν σκέφτομαι οτι υπάρχει , γιατί δεν θα μείνω ποτέ μονη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
έχω να τσακωθώ με κάποιον οταν όλα πάνε στραβά...

:redface: Kαι εγώ!!


Αλλά γίνομαι λίγο αθυρόστομος με τη γυναίκα και το γιό του... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Mπορει καποιος απο τους αθεους να αποδειξει την υπαρξη του ανθρωπου σε μια κατσαριδα (πχ)?

Ακόμη περισσότερο, μπορεί μια κατσαρίδα ν' αποδείξει στις άλλες κατσαρίδες την ύπαρξη του ανθρώπου;

Θα μπορούσε κάλιστα ο άνθρωπος να έχει κλείσει κατσαρίδες σε κλουβί, να πειραματίζεται με αυτές και να τις τροποποιεί γενετικά. Τότε, θα μπορούσαν οι γενετικά τροποποιημένες κατσαρίδες να ισχυριστούν πως το κλουβί τους ή τα καινούρια τους γονίδια, είναι προϊόντα τυχαιότητας...

Ο βούδας δεν ήτανε θεός αλλά φωτισμένος μαχητής και Ινδός φιλόσοφος, ιδρυτής της βουδιστικής θρησκείας .Κανένας δεν μπορεί να αμφισβητήσει την ύπαρξη του …καθώς και του Δαλάι λάμα ..Ο Χριστός αν και έχουν πέραση πολλά χρόνια πιστεύω πως υπήρξε…

Οι ιστορικές αποδείξεις περί της ύπαρξης του Ιησού είναι εξαιρετικά περιορισμένες και ανεπαρκείς (στην ταινία Zeitgeist μάλιστα, υποστηρίζεται χωρίς όμως περαιτέρω στοιχεία, ότι ο Ιώσηπος έχει αποδειχτεί πως είναι πλαστός. Αλήθεια, ξέρει κανείς κάτι γι' αυτό; ). Ακόμη όμως κι αν δεχτούμε την ύπαρξη ενός ιστορικού προσώπου με το όνομα Ιησούς (Σωτήρ στα Ελληνικά), πολύ απέχει από το να έχει αποδειχτεί πως αυτός ήταν ταυτόχρονα και Θεός.

Ο κυριότερος λόγος που κάνει τον Ιησού Χριστό υπαρκτό πρόσωπο, είναι η πίστη εκατομμυρίων ανθρώπων πως αυτός υπάρχει. Υπ' αυτό το πρίσμα, σκέψου το λίγο αγαπητέ μου: Εάν κάτι τέτοιο ισχύει, τότε εσύ είσαι ο Θεός του, αφού εσύ τον δημιουργείς και του δίνεις υπόσταση με την πίστη σου. Δεν είναι λίγο ειρωνικό αυτό;

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό; Πως μια θρησκεία που δημιουργήθηκε επειδή "υπήρξε" ένα άτομο με όνομα Χριστός (και από αυτό πήρε το όνομα της Χριστια-νισμός), γίνεται να υπάρχει πριν έρθει ο Χριστός;:)

Είναι πολύ απλά φίλε μου. Ο χριστιανισμός ως θρησκεία δεν περιέχει κανένα καινούριο φιλοσοφικό ή συμβολικό στοιχείο, που να μην υπήρξε σε παλαιότερες θρησκείες. Αυτό μπορεί να εξηγηθεί με δύο (τουλάχιστον) τρόπους: Ή πρόκειται για μία πλαστή θρησκεία-συνονθύλευμα, που μόνο της σκοπό είχε την πολιτική επιβολή και τη στήριξη πολυεθνικών αυτοκρατορειών, όπως λένε οι αμφισβητούντες, ή ότι η αλήθεια ήταν πάντοτε εκεί έξω και κάποιοι "φωτισμένοι" (όπως πχ ο Σωκράτης) κατάφεραν να τη δουν. Σ' αυτήν την περίπτωση, ο Ιησούς ήρθε απλά για να επιβεβαιώσει και να συγκεντρώσει όλη την αλήθεια σε συσκευασία δώρου...

...τοτε ο Ιούδας ήτανε απλός ένας εξυπηρετητής και όχι κακός αυτή που τον στραυροσα έχουν άλλοθι γιατί ο ίδιος ο θεός παρέδωσε τον γιο του για να πεθάνει και να συγχωρεθούν οι αμαρτίες της ανθρωπότητας…. Τελικά ποίος μπορεί να απάντηση σε τέτοια ερωτήματα?

Μια ιστορία που άφησε πίσω του ο Λεονάρντο ντα Βίντσι, αφήνει το υπονοούμενο ότι ο Ιησούς και ο Ιούδας ήταν το ίδιο πρόσωπο. Αυτό το υπονοούμενο το βλέπεις να υφέρπει σε διάφορες γνωστικιστικές διδασκαλίες. Ακόμη κι αν κάνω λάθος σ' αυτό, είναι βέβαιο πως ό,τι αναφέρεις παραπάνω, προέρχεται από τις γνωστικιστικές διδασκαλίες, οι οποίες ενώ έχουν κυνηγηθεί απηνώς από την επίσημη εκκλησία, έχουν τελικά εμφυλοχωρήσει στη λαϊκή πίστη. Είσαι σίγουρος τελικά, σε ποιο πράγμα ακριβώς πιστεύεις;

Ο Ίδιος. Εμένα μου μιλάει κάθε βράδυ σχεδόν, μου λέει να κάνω πραγματα...:redface:

Το ίδιο και του Μπους ("God told me to skin you alive", που λένε και οι Dead Kennedys).:D

...αντίθετα αυτός που βαζίζεται μόνο στον εαυτό του και γενικότερα στον άνθρωπο μόνο , αργά ή γρήγορα θα βρεθεί σε αδυναμία και θα νιώσει μετέωρος.

Αυτός που βασίζεται μόνο στον εαυτό του, όταν νιώσει αδυναμία, προσδοκά τους εξωγήινους, όπως έχει αποδειχτεί από την μέχρι τώρα συζήτηση. Πάντως, επίτρεψέ μου να σου πω, ότι αν και αυτός είναι ένας πολύ δημοφιλής τρόπος τον οποίο χρησιμοποιεί η εκκλησία για να συλλέξει πιστούς, ίσως από αδυναμία να παραθέσει επιχειρήματα πέραν των δογμάτων, το να πιστεύει κανείς στο Θεό από ανάγκη ή απόγνωση, δεν είναι ο σωστός λόγος, αφού τότε αφήνεται ανοικτό το ενδεχόμενο του να τον έπλασες εσύ, επειδή αυτό χρειαζόσουν περισσότερο.

Για ολα σχεδον τα ασχημα του κοσμου την ευθυνη τη φερει κατα τη γνωμη μου ο ανθρωπος.Ο Θεος μας χαρισε εναν επιγειο παραδεισο κι εμεις-λαοι και κυβερνωντες-παμε να τον καταντησουμε κολαση.Ο Θεος φταιει που σκοτωνουμε ο ενας τον αλλο;Ο Θεος φταιει για τους πολεμους;O Θεος φταιει που καιμε τα δαση;Που μολυνουμε τη γη,τις θαλασσες και τον αερα;

Μήπως φταίει ο Θεός που μας δημιούργησε έτσι; Μήπως επειδή έβαλε το πνεύμα ενός αγγέλου μέσα στο σώμα ενός πιθηκοειδούς κτήνους; Αν ο Θεός δεν ήθελε να πολεμάμε και ν' αρπάζουμε, θα έβαζε ψυχή στο σώμα ενός αμνού, αφού τα ζώα αυτά, δεν έχουν ανεπτυγμένο το ένστικτο της μάχης...Άλλη μια ανθρωπομορφική αντίληψη του Θεού, η οποία είναι πολύ δημοφιλής. Ο Θεός ευθύνεται μόνο για τα καλά που συμβαίνουν. Για τα κακά ευθύνεται ο Διάβολος ή ο άνθρωπος. Δεν βγάζει κανείς άκρη έτσι...

Η επιστημονική άποψη του πως ήρθαμε στον πλανήτη Γη με καλύπτει και αλήθεια δεν ξέρω αν υπάρχει ο μεγαλοδύναμος εκεί πάνω.
Αν χρειάζεται δλδ μια ανώτερη δύναμη για να μας κάνει τι;;
Να μας κινεί; Να μας αποτρέπει απ' το ΚαΚό; Ελάτε βρε παιδιά, στο 2008 ζούμε.. :D λολ

Παράξενο αγαπητέ μου, αφού δεν καλύπτει ούτε τους ίδιους τους επιστήμονες. Έχεις συζητήσει με κβαντικό φυσικό επ' αυτού; Ξέρεις ότι το μέγιστο "έργο" των φυσικών είναι να βρουν τι ακριβώς είναι ο Θεός και να αποδείξουν την ύπαρξή του; Ξέρεις ότι οι ίδιοι λένε πως η θεωρία του big bang είναι μια απλή λεκτική σχεδία και δεν γνωρίζουμε αν τα πράγματα συνέβησαν έτσι, αλλά ακόμη κι αν συνέβησαν, αυτό δεν απαντά περί της ύπαρξης ή όχι του Θεού;

Και ο Γραμματικάκης στο 2008 ζει, να είσαι σίγουρος επ' αυτού.


Σε γενικές γραμμές, έχω να πω ότι διαφωνώ ριζικά με τον τρόπο που οι χριστιανοί που έχουν γράψει μέχρι τώρα προσεγγίζουν την έννοια του Θείου. Ας πω σωστότερα πως δεν με καλύπτει αυτός ο τρόπος. Αν λοιπόν οι άθεοι αυτό το ανθρωπομορφικό συλλογικό κατασκεύασμα νοούν ως Θεό, τότε τους δικαιολογώ απόλυτα για την αθεΐα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
παλια πιστευα στον θεο τωρα ειμαι αθεος.:)

ΥΠ: ειχα ψηφιση πριν αρκετο καιρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πάμε πάλι: Έχω την τάση να πιστεύω σε ανώτερες δυνάμεις, αλλά αρνούμαι να τις δω να περιγράφονται από κάποια διευρυμένη θρησκεία. Δε βάζω "Ναι", γιατί Θεϊσμός είναι η μεταφυσική αντίληψη της έννοιας του Θεού ως υπερβατικού και ξέχωρου από τον κόσμο, και δε βλέπω γιατί όποιο πιστεύει σε ένα Θεό είναι θεϊστής αυτόματα. Δε βάζω "Όχι", γιατί δεν είμαι άθεη, και επίσης δε θεωρώ ότι το όχι σημαίνει αθεϊσμός, μιας και κάποιος μπορεί να αντιλαμβάνεται σα "θεϊκό" ή "ανώτερο" κάτι άλλο, άρα να μην αρνείται την οποιαδήποτε ύπαρξη. Και ενώ θα ήθελα να ψηφίσω "δεν ξέρω", μιας και δεν μπορώ ούτε θέλω να ορίσω σε τι πιστεύω, δεν είμαι αγνωστικίστρια. Όπου Ανγωστικισμός = η άρνηση της δυνατότητας της γνώσης σχετικά με την ύπαρξη ή τη φύση οποιασδήποτε έσχατης πραγματικότητας και ιδίως του Θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπάρχει και ο Σκεπτικισμός για παράδειγμα.Εγώ δέχομαι την εκδοχή του Γιδιού.Δεν υπάγονται όλα στον Αγνωστικισμό.(έχει μεν μεγάλο έυρος αλλά δεν καλύπτει τα πάντα)

Προσωπικά πιστεύω αλλά σε λογικά πλαίσια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
@Γιδι
οκ ειναι σαφες αυτο που θες να πεις

Ευχαριστω!!!!!!!:yahoo::angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καταρχήν απέναντι στο ερώτημα για το κατα πόσο ο αγνωστικισμός αποτελεί την τρίτη εναλακτική επιλογή θα απαντούσα καταφατικά. Σε κάθε περίπτωση που παίρνουμε κάποια θέση αυτη μας βρίσκει σύμφωνους, αντίθετους ή δεν μας αφορά/δεν γνωρίζουμε. Έτσι λοιπόν ο αγνωστικισμός με την έννοια της αδιαφορίας ( αναμονής; ) για την ύπαρξη ή μη του θεού καλύπτει την τρίτη πάντα "βολική" λύση.

Έπειτα πρέπει να είναι σαφής ο διαχωρισμός μεταξύ θεού και θρησκειών. Το δεύτερο έχει ανάγκη απο το πρώτο αλλα δεν θα λεγα πως ισχύει και το αντίστροφο. Δηλαδή μπορεί να υπάρχει πίστη στο θεό χωρίς τους απαραίτητους χώρους λατρείας , καθοδηγητές - ερμηνευτές της πίστης και τους απαράβατους κανόνες ;:hmm:..... Και ο θεός γιατί πρέπει να έχει προφήτες και γιούς , αγαπημένα έθνη, λαιμαργία για προσευχές και μανία να αποκαταστήσει κάποτε τον άνθρωπο στα ουράνια; Για να μην κοροιδευόμαστε λοιπόν η ανάγκη για την ύπαρξη θεού είναι πραγματική αλλα η επιβολή της λατρείας του με τον τρόπο και τα παρελκόμενά της έγινε, εξυπηρετεί και εξυπηρετούσε κοινωνικοπολιτικά συμφέροντα.

Απ'την άλλη η πίστη στην υπαρξή του προυποθέτει αποδείξεις της παρουσίας του. Αυτό αν γινόταν με οποιαδήποτε ανθρώπινη παρέμβαση ( θαύματα, προφήτες, πειθώ ) θα προκαλούσε αμφιβολίες , δυσαρέσκεια και καχυποψία πάντοτε. Μένει επομένως να καταλάβουμε σε προσωπικό επίπεδο τι είναι θεός και αν το ανακαλύψουμε να του αποδόσουμε την ευθύνη για όσα δεν κατανοούμε. Οι σοφοί λένε πως η γνώση αυτή θα μας καταστήσει και εμας αυτόματα θεούς , νομίζω λογικό συμπέρασμα αυτό :worship:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Είναι πολύ απλά φίλε μου. Ο χριστιανισμός ως θρησκεία δεν περιέχει κανένα καινούριο φιλοσοφικό ή συμβολικό στοιχείο, που να μην υπήρξε σε παλαιότερες θρησκείες. Αυτό μπορεί να εξηγηθεί με δύο (τουλάχιστον) τρόπους: Ή πρόκειται για μία πλαστή θρησκεία-συνονθύλευμα, που μόνο της σκοπό είχε την πολιτική επιβολή και τη στήριξη πολυεθνικών αυτοκρατορειών, όπως λένε οι αμφισβητούντες, ή ότι η αλήθεια ήταν πάντοτε εκεί έξω και κάποιοι "φωτισμένοι" (όπως πχ ο Σωκράτης) κατάφεραν να τη δουν. Σ' αυτήν την περίπτωση, ο Ιησούς ήρθε απλά για να επιβεβαιώσει και να συγκεντρώσει όλη την αλήθεια σε συσκευασία δώρου...
Αυτό δεν μου δείχνει γιατί ο Χριστιανισμός με αυτήν την ονομασία υπήρχε πιο πριν. Σίγουρα δέχομαι ότι υπήρχαν θρησκείες με τις ίδιες αξίες και ιδέες, αλλά δεν λεγόντουσαν Χριστιανισμός. Οπότε αυτό που είπε ο φίλος μας ότι ο Χριστιανισμός υπήρχε πριν την "έλευση" του Χριστού, είναι άτοπο.
Πάμε πάλι: Έχω την τάση να πιστεύω σε ανώτερες δυνάμεις, αλλά αρνούμαι να τις δω να περιγράφονται από κάποια διευρυμένη θρησκεία. Δε βάζω "Ναι", γιατί Θεϊσμός είναι η μεταφυσική αντίληψη της έννοιας του Θεού ως υπερβατικού και ξέχωρου από τον κόσμο, και δε βλέπω γιατί όποιο πιστεύει σε ένα Θεό είναι θεϊστής αυτόματα.
Μα η ερώτηση δεν είναι αν πιστεύεις στην Θρησκεία, αλλά στον Θεό, σε όποιον Θεό/ους. Άρα από την στιγμή που πιστεύεις σε ανώτερες δυνάμεις, δεν μπορεί να ενταχθεί η απάντηση σου σε αυτήν του ναι;:)
Υπάρχει και ο Σκεπτικισμός για παράδειγμα.

Προσωπικά πιστεύω αλλά σε λογικά πλαίσια.
Ο οποίος Σκεπτικισμός τι λέει;
Επίσης, αφού πιστεύεις, αλλά σε λογικά πλαίσια και πάλι πιστεύεις. Όχι;
Άρα στο ναι και εσύ :P

Believers are happier than atheists

People who believe in God are happier than agnostics or atheists, researchers claimed yesterday.
A report found that religious people were better able to cope with disappointments such as unemployment or divorce than non-believers.
Moreover, they become even happier the more they pray and go to church, claims the study by Prof Andrew Clark and Dr Orsolya Lelkes.
[...]
However, it also found that religious people across Europe tended to be more socially conservative and opposed to Government intervention in areas such as employment.
Believers, for example, were less likely to look for a new job if they were out of work.
[...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο λόγος που υπάρχει η παρεξήγηση στο θέμα των επιλογών του γκάλοπ, είναι αυτός που έχω ήδη αναφέρει σε παλαιότερο ποστ. Νομίζω μάλιστα, στο πρώτο που έγραψα σ' αυτό το θρεντ. Η λέξη "αθεϊστής" δεν είναι η κατάλληλη. Η σωστή λέξη, που αποτελεί το φυσικό αντίθετο της λέξης "Άθεος", είναι "Ένθεος". Η χρήση αυτού του ζεύγους λέξεων αποκαθιστά την ισορροπία και προς τις δυο πλευρές του φιλοσοφικού ερωτήματος, που ετέθη με αυτόν τον τρόπο.

Θεϊστής είναι αυτός που απλά πιστεύει στην ύπαρξη Θεού, επειδή έτσι τον βολεύει, έτσι τον δίδαξαν, επειδή δεν φαντάστηκε ποτέ ότι υπήρχε δυνατότητα αμφισβήτησης όσων αυτός γνώρισε ως αυταπόδεικτες αλήθειες, επειδή βρε αδερφέ του απαλύνει τον πόνο του στις δύσκολες στιγμές. Η κατάληξη "-ιστής" αποδίδει περαιτέρω κι άλλες προεκτάσεις, αυτές των αρνητικών στοιχείων που συνοδεύουν τον κάθε "-ισμό".

Η λέξη "Ένθεος" σημαίνει αυτόν που πιστεύει στην ύπαρξη της έννοιας του "Θείου", ή "του Φωτός" ή του "Ήλιου", όπως αλλιώς είναι γνωστό στην εσωτερική διδασκαλία. Είναι ο όρος που συμπεριλαμβάνει όλες τις υποκατηγορίες που αναφέρθηκαν, μαζί με πολλές ακόμη, συνεπώς είναι ευρύτερος. Προφανώς η συνομιλήτρια θα υπερψήφιζε αυτήν την επιλογή, εάν έχω καταλάβει σωστά.

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι:
δε θεωρώ ότι το όχι σημαίνει αθεϊσμός, μιας και κάποιος μπορεί να αντιλαμβάνεται σα "θεϊκό" ή "ανώτερο" κάτι άλλο, άρα να μην αρνείται την οποιαδήποτε ύπαρξη.

Σε τέτοια περίπτωση θα ανήκε κι αυτός στους "Ένθεους", οπότε δεν θα είχες κανέναν ενδοιασμό πλέον να μην ταυτίζεις το "Όχι" με το "Άθεος". Ακριβώς, το όχι σημαίνει άρνηση και αποδίδει θαυμάσια τη στάση των αθέων.

Όσο για τον αγνωστικισμό, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, Γίδι και Phalanx.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καταρχήν απέναντι στο ερώτημα για το κατα πόσο ο αγνωστικισμός αποτελεί την τρίτη εναλακτική επιλογή θα απαντούσα καταφατικά. Σε κάθε περίπτωση που παίρνουμε κάποια θέση αυτη μας βρίσκει σύμφωνους, αντίθετους ή δεν μας αφορά/δεν γνωρίζουμε. Έτσι λοιπόν ο αγνωστικισμός με την έννοια της αδιαφορίας ( αναμονής; ) για την ύπαρξη ή μη του θεού καλύπτει την τρίτη πάντα "βολική" λύση.

...
Δε συμφωνώ, γιατί ο αγνωστικισμός είναι η άρνηση δυνατότητας γνώσης σχετικά με κάποιο Θεό. Εγώ μπορεί να μην ξέρω ακόμα τι πιστεύω για το Θεό, αλλά να μην αρνούμαι ότι κάποιος μπορεί να έχει να μου αφηγηθεί κάτι.

...
Μα η ερώτηση δεν είναι αν πιστεύεις στην Θρησκεία, αλλά στον Θεό, σε όποιον Θεό/ους. Άρα από την στιγμή που πιστεύεις σε ανώτερες δυνάμεις, δεν μπορεί να ενταχθεί η απάντηση σου σε αυτήν του ναι;:)
Μπορεί να περιγραφεί σα "ναι" η απάντησή μου, αλλά όχι σαν "είμαι θεϊκιστής". Δεν πιστεύω απαραίτητα σε ένα Θεό.

...
Σε τέτοια περίπτωση θα ανήκε κι αυτός στους "Ένθεους", οπότε δεν θα είχες κανέναν ενδοιασμό πλέον να μην ταυτίζεις το "Όχι" με το "Άθεος". Ακριβώς, το όχι σημαίνει άρνηση και αποδίδει θαυμάσια τη στάση των αθέων.

Όσο για τον αγνωστικισμό, συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, Γίδι και Phalanx.

Σωστό, μπέρδεψα το "άθεος" με το "αθεϊστής".
Αλλά διάλεξε με ποιον από τους Γίδι ή Phalanx συμφωνείς! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δε συμφωνώ, γιατί ο αγνωστικισμός είναι η άρνηση δυνατότητας γνώσης σχετικά με κάποιο Θεό. Εγώ μπορεί να μην ξέρω ακόμα τι πιστεύω για το Θεό, αλλά να μην αρνούμαι ότι κάποιος μπορεί να έχει να μου αφηγηθεί κάτι.

Αλλά διάλεξε με ποιον από τους Γίδι ή Phalanx συμφωνείς! ;)

Μάλλον λέτε το ίδιο πράγμα, οπότε συμφωνώ και με τους δυο. Ξέρεις, ένα και μόνο πράγμα, δεν συνεπάγεται πως έχει μία και μόνο πλευρά. Συνήθως τα πράγματα έχουν τουλάχιστον δύο και συνήθως περισσότερες. Γι' αυτόν το λόγο χρησιμοποιείται ο όρος "Πολύπλευρο ταλέντο", "Πολύπλευρη γνώση" ή και "Σφαιρική αντίληψη".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
"Where i come from,there's no higher authority but me..Being my own God is all i was meant to be"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μάλλον λέτε το ίδιο πράγμα, οπότε συμφωνώ και με τους δυο. Ξέρεις, ένα και μόνο πράγμα, δεν συνεπάγεται πως έχει μία και μόνο πλευρά. Συνήθως τα πράγματα έχουν τουλάχιστον δύο και συνήθως περισσότερες. Γι' αυτόν το λόγο χρησιμοποιείται ο όρος "Πολύπλευρο ταλέντο", "Πολύπλευρη γνώση" ή και "Σφαιρική αντίληψη".:)

Ναι, γι' αυτό ακούγεται ένα ναι-όχι-δεν ξέρω πολύ στυγνό, όταν ανάγεται σε θεϊστής-άθεος-αγνωστικιστής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
"Where i come from,there's no higher authority but me..Being my own God is all i was meant to be"

Να και μια άλλη παραλλαγή του θέματος, όπως μας έχει προϊδεάσει το αγαπητό Γίδι. Κάποιοι πιστεύουν στην ύπαρξη του Θείου, όμως ανάγουν εκεί τον εαυτό τους:P. Αγαπητή μου, υπ' αυτήν την έννοια, η αυτοκτονία ανάγεται σε Θεοκτονία, συνεπώς αυτός που την αποπειράται, παίζει το ρόλο του Ιούδα...

Αγαπητό Γίδι, έτσι συμβαίνει πάντα στις ψηφοφορίες, οι υπάρχουσες επιλογές δεν μπορεί να ταιριάζουν σε όλους κατά 100%. Γιατί δεν προτείνεις εσύ μια κατηγορία που θα μπορούσε να σε καλύπτει, ώστε να προστεθεί στο poll;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Έχω ήδη προτείνει, και πιο παλιά.
Είδωμεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Αγαπητή μου, υπ' αυτήν την έννοια, η αυτοκτονία ανάγεται σε Θεοκτονία, συνεπώς αυτός που την αποπειράται, παίζει το ρόλο του Ιούδα...
Μια ιστορία που άφησε πίσω του ο Λεονάρντο ντα Βίντσι, αφήνει το υπονοούμενο ότι ο Ιησούς και ο Ιούδας ήταν το ίδιο πρόσωπο. Αυτό το υπονοούμενο το βλέπεις να υφέρπει σε διάφορες γνωστικιστικές διδασκαλίες.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Να και μια άλλη παραλλαγή του θέματος, όπως μας έχει προϊδεάσει το αγαπητό Γίδι. Κάποιοι πιστεύουν στην ύπαρξη του Θείου, όμως ανάγουν εκεί τον εαυτό τους:P. Αγαπητή μου, υπ' αυτήν την έννοια, η αυτοκτονία ανάγεται σε Θεοκτονία, συνεπώς αυτός που την αποπειράται, παίζει το ρόλο του Ιούδα...

Θεός για μερικούς δεν είναι το χρήμα; Η δύναμη και η επιβολή; Το θείο γιατί πρέπει να ταυτίζεται με κάτι υπερφυσικό; Θεός για κάποιον μπορεί να είναι ένα σύστημα αξιών. Κάτι το οποίο το ανάγει πιο ψηλά από τον ίδιο του τον εαυτό και έχει σα σκοπό της ζωής του να το ακολουθήσει, συνήθως με φανατισμό. Ο κομμουνισμός ήταν ο θεός του κομμουνιστή, ο φασισμός του φασίστα το έθνος του εθνικιστή. Και οι τρεις θεωρούν σαν αυτονόητο το σύστημα αξιών που πρεσβέυουν και θεωρούν τρελούς και άπιστους όσους δεν τους ακολουθούν...

Προσωπικά, για μένα θεός είναι ο ίδιος ο άνθρωπος ο οποίος ελέγχει μόνος του τη μοίρα του και δημιουργεί μόνος του ψευδαισθήσεις γιατί φοβάται να αντιμετωπίσει τον ίδιο του τον εαυτό. Να παραδεχτεί δηλαδή ότι οι πράξεις του είναι προϊόν του εαυτού του και ότι δε μετέχει σε ένα "θείο σχέδιο" χωρίς τη δυνατότητα να αλλάξει τα πράγματα. Είμαστε δυστυχώς το κέντρο του κόσμου και άρχοντες του...

Βλέπω παράλογο κάποιος να νομίζει ότι θα βρει αν υπάρχει θεός και ακόμα χειρότερο να επαναπαυτεί με τα συμπεράσματα του. Αλήθεια είμαστε ικανοί να ξεπεράσουμε τα ίδια μας τα όρια και να ανακαλύψουμε αν υπάρχει θεός; Αφού είναι κάτι ανώτερο και άυλο (το παράδειγμα με τις κατσαρίδες ήταν ατυχές) και προϋποθέτει ξεπέρασμα της ίδιας μας της σκέψης πως είναι δυνατόν κάποιος να το αντιληφθεί; Αν μπορέσουμε να καταλάβουμε αν υπάρχει θεός τότε θα γινόμασταν και εμείς ταυτόχρονα θεοί... Ανήκω στη τρίτη κατηγορία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top