Ποια πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Ποιά πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 130)
  • Αθήνα (γιατί εκτός από πρωτεύουσα στην Ελλάδα, είμαστε και πρωτεύουσα στο σουβλάκι)

    Ψήφοι: 26 20.0%
  • Θεσσαλονίκη (εμείς εδώ το λέμε σάντουϊτς και άμα σας αρέσει)

    Ψήφοι: 36 27.7%
  • Πάτρα (και μη μου πείτε για το LeCoq...)

    Ψήφοι: 11 8.5%
  • Ηράκλειο (είμαστε και βραβευμένοι...)

    Ψήφοι: 12 9.2%
  • Χανιά (έχουμε σίγουρα καλύτερο σουβλάκι από τους Ηρακλειώτες)

    Ψήφοι: 6 4.6%
  • Λάρισσα (μετά τα κοψίδια θέλεις κάτι πιο ...ελαφρό)

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ρόδος (πιάσε ένα και μην ξεχάσεις το κύμινο)

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Ιωάννινα (τρώγοντας σουβλάκι με θέα τη λίμνη)

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Βόλος (γιατί δεν έχουμε μόνο τσιπουράδικα...)

    Ψήφοι: 2 1.5%
  • Αλεξανδρούπολη (πού θα πάει να φάει ο φαντάρος στην έξοδο...)

    Ψήφοι: 5 3.8%
  • Σέρρες (εδώ μπορείς να φας σουβλάκι από τις 7 το πρωί)

    Ψήφοι: 3 2.3%
  • Άλλη πόλη (πες ποιά)

    Ψήφοι: 22 16.9%
  • Εκτός Ελλάδος (ανάφερε χώρα και μέρος)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν τρώω σουβλάκι

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Είμαι ο κουμπάκιας

    Ψήφοι: 15 11.5%

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σαλόνικα εννοειται με την γυράρα της, αλλα ψηφισα την Κρήτη καθώς προτιμώ το γιαούρτι απο το τζατζίκι( το τρωω κι αυτο βεβαια)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniakos

Νεοφερμένος

Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Θεσσαλονικης παντως προσωπικα δεν μου αρεσει ισως γιατι εχω συνηθισει απο το νοτο σουβλακια
Το καλυτερο το εχω φαει Λιβαδεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Δεν υπάρχει καλύτερο σουβλάκι( εγώ σουβλάκι λέω το για πολλούς λεγόμενο καλαμάκι !-> με αυτό ρουφάμε την πορτοκαλάδα μας!) από αυτό του Αιγίου Αχαΐας στην τρίγωνη πλατεία! Όποιος το έχει δοκιμάσει ξέρει τι εννοώ... Για όποιους λένε Αθήνα, μάλλον δεν ξέρουν τι πάει να πει ΣΟΥΒΛΑΚΙ.
* Και έχω δοκιμάσει σουβλάκι σε πολλές περιοχές της Αθήνας, στη Θεσσαλονίκη, Καλαμάτα, Σέρρες και Βόλο. Τώρα αν υπάρχει καλύτερο στην Ελλάδα εκτός αυτών των περιοχών, πάω πάσο γιατί δε γνωρίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
:hehe: Παιδιά, αν και γνωστή φανατική Πατρινή, θα πω της Αθήνας <3 Κάθε φορά που πηγαίνω Αθήνα παίρνω,είναι απαράβατος κανόνας :pfff: :P
σε ποιο; μη μου πεις κανα μπαιρακταρη,σαββα ή θαναση γιατι ειναι κλεφτες.πληρωνεις 2 ευρω για πιτα κεμπαπ ντοματα χωρις πατατες ή τζατζικι/σως:mad::mad:
Προσωπικα πιστευω οτι σε συγκριση με τη Θεσσαλονικη , η Αθηνα εχει καλυτερη πιτα σουβλακι/σουβλακι.
Στα περισσοτερα σουβλατζιδικα που εχω παει στη Θεσσ το κανουν αρκετα βαρυ και λαδερο βαζωντας πολυ περισσοτερες πατατες και λιγοτερο κρεας...Αφηστε που ειναι τεραααστια και εγω τουλαχιστον δε μπορω να το φαω ολο. Στην Αθηνα μου αρεσει το "υποχρεωτικο"τζατζικι το οποιο δε στο χρεωνουν 20λεπτα επιπλεον , το οτι κανουν υπεροχο κεμπαπ και οτι αντι για πατατες μπορεις να βαλεις σαλατα...
Στη Λαρισσα επισης ειναι αρκετα καλο :) (η τουλαχιστον , φροντισαν να με πανε σε καλα μαγαζια :P )

απαπα τι λες καλε; δε συγκρινονται τα πιτογυρα της αθηνας με της θεσσ.πιο ωραια της θεσσ,πιο μεγαλα και πιο φθηνα. εδω μονο 1-2 αξιζουν στο κέντρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ρέθυμνο και δεν ακούω τίποτα. Είτε το παλιό καλό στην Αρκαδίου, είτε στη Σταμαθιουδάκη .-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orient.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Άγιος Πρόδρομος Χαλκιδικής :clapup:

Παίζει τα σουβλατζίδικα εκεί να είναι περισσότερα και απο τα σπίτια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nat1995

Νεοφερμένος

Η Νατάσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εννοείται στη Λιβαδειά! εξάλλου φημίζεται για τα σουβλάκια της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Χαλκιδονα 8)8)8)8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
καλύτερο σουβλάκι= Θεσσαλονίκη!!!!!!!!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Άγιος πρόδρομος!
:D:D

Αν και δεν μαρέσουν τα σουβλάκια του πρόδρομου. Δλδ είναι κλασσικά, σιγά.
2 πόλεις γνώρισα, 2 αγάπησα, Θεσσαλονίκη Γιάννενα, άρα και οι 2 έχουν ωραία τα σουβλάκια τους
(και ναι οι βόρειοι το λέμε σάντουιτς, λυπόμαστε :P)
Αν και Γιάννενα βρήκα το στέκι μου. Θεσσαλονίκη όχι ακόμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
όσοι λέτε για ατ. πρόδρομο, πάτε καμία φορά και στον σωχο και μετά ξαναγραψτε... ο αγ. πρόδρομος έχει γίνει πολύ μπιζνα στο σουβλάκι και ποιότητα όχι τόσο καλή. για να μην πω για την εξυπηρέτηση...
όσο για σουβλάκι στην πόλη, πλέον τρώω μόνο από ένα μαγαζί, το οποίο δεν σερβίρει καν γύρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefan87

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Το καλυτερο σουβλακι το χει η Κομοτηνη αναμφισβητητα και φτηνα και νοστημα και χορταινεις.Αν πατε διακοπες κανεις στην Κομοτηνη ας δοκιμασει σουβλακια απο σουβλατζιδικο Κομοτηνης και μετα πειτε μου!
:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ρέθυμνο και δεν ακούω τίποτα. Είτε το παλιό καλό στην Αρκαδίου, είτε στη Σταμαθιουδάκη .-
Wtf. Ποια σουβλατζίδικα λες;:|
Εγώ ψηφίζω Κέρκυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Wtf. Ποια σουβλατζίδικα λες;:|
Εγώ ψηφίζω Κέρκυρα.

Έχεις φάει σουβλάκια στην Κέρκυρα;; Εγώ παραμένω σταθερή στην άποψη ότι η Αθήνα έχει τα καλύτερα σουβλάκια :redface:. Δεν μπορώ να τα συγκρίνω με της Θεσσαλονίκης, ασφαλώς, αφού δεν έχω πάει, αλλά ευελπιστώ στο άμεσο μέλλον να μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα :P. Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά, κάθε φορά που πηγαίνουμε Αθήνα, η μικρή μου αδελφή λέει: ''Επιτέλους θα φάμε σουβλάκια!'' και εγώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Το καλύτερο σουβλάκι το έχει η Θεσσαλονίκη (προφορά με χοντρό λ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Λοιπόν έχω φάει στην Αθήνα.Καλό τρώγεται:P.Το δοκίμαζα 2 μήνες τώρα τα βαρέθηκα :bleh:
Έχω δοκιμάσει και στην Λάρισα μέτριο μου φάνηκε τότε,ήμουν και μικρή σχετικά:P
Τώρα και η Πάτρα έχει καλό σουβλάκι σε κλασσικές΄μικρές ψησταριές.Στην γειτονιά της θείας μου χορταίνω ωραίο σουβλάκι :redface:
Αλλά και η Ηλεία έχει καλά σουβλατζίδικα.Δεν φτάνει σε ποιότητα άλλες πόλεις αλλά έχει καλά σουβλάκια:redface:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Eμείς εδώ που μένω το σουβλάκι το λέμε πίτα.Και σουβλάκι λέμε το "καλαμάκι" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 9,970 μηνύματα.
Λοιπόν έχω φάει στην Αθήνα.Καλό τρώγεται......Έχω δοκιμάσει και στην Λάρισα μέτριο μου φάνηκε ......Τώρα και η Πάτρα έχει καλό σουβλάκι
Φαντάζομαι ότι τα συμπεράσματά σου για κάθε πόλη προέκυψαν από δειγματοληπτικό έλεγχο σε μεγάλο αριθμό σουβλατζήδικων της κάθε μιας. Γιατί αν δοκίμασες σε 2-3 στην κάθε μία, η πιθανότητα εσφαλμένων συμπερασμάτων είναι μεγάλη.
Επίσης το αρχικό ερώτημα του θέματος παραπέμπει στο ποίημα “Six Blind Men and the Elephant”του Αμερικανού ποιητή John Godfrey Saxe. (Από το Σάββα στο Μοναστηράκι έφαγες; )

Eμείς εδώ που μένω το σουβλάκι το λέμε πίτα.Και σουβλάκι λέμε το "καλαμάκι"
Ναι. Στις μέρες μας η έννοια "σουβλάκι" έχει εκφυλιστεί και σε κάθε περιοχή της χώρας μας ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικα. Ίσως μια μέρα γράψω μια μονογραφία για το θέμα που θα αναλύει ιστορικά και τοπικά τους όρους σουβλάκι, καλαμάκι, γύρος, σάντουιτς, πιτόγυρο, κεμπάπ, τυλιχτό κλπ.
Προς το παρόν όμως, καλή μας όρεξη...




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι τα συμπεράσματά σου για κάθε πόλη προέκυψαν από δειγματοληπτικό έλεγχο σε μεγάλο αριθμό σουβλατζήδικων της κάθε μιας. Γιατί αν δοκίμασες σε 2-3 στην κάθε μία, η πιθανότητα εσφαλμένων συμπερασμάτων είναι μεγάλη.
Επίσης το αρχικό ερώτημα του θέματος παραπέμπει στο ποίημα “Six Blind Men and the Elephant”του Αμερικανού ποιητή John Godfrey Saxe. (Από το Σάββα στο Μοναστηράκι έφαγες; )
Σε όλες τις πόλεις εκτός από Λάρισα έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 15 καιιιιιι(πολύ περισσότερες αλλά δεν προλαβαίνω αυτή την στιγμή να σου πω πιο κοντινό αριθμό στον ακριβή :P) ψησταριές και σουβλατζίδικα γύρω στην πόλη:redface:.Ειδικά στην Αθήνα και ειδικά τους 2 τελευταίους μήνες έφαγα σε διάφορα μέρη της.:whistle:
Για την Λάρισα όντως δεν γνωρίζω και πολλά μαγαζιά πλέον.Είχα επισκεφθεί μόνο 2 σουβλατζίδικα με την ξαδέρφη μου:redface:.Οπότε ίσως δεν έπρεπε να το αναφέρω:hmm:.
(:no:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Για σουβλάκια (καλαμάκια) στη Νέα Χαλκηδόνα Θεσ/νίκης. Για γύρο με πίτα Θεσ/νίκη, Αθήνα, Κομοτηνή, Ξάνθη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top