Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Τα κάδρα σου είναι καλά. Όχι κάτι το ιδιαίτερο αλλά είσαι σε ένα επίπεδο. Η πρώτη μου αρέσει σαν σύνθεση, έξυπνα τα κοψίματα, ίσως έπρεπε να προσέξεις να μην υπάρχει τόσο κενό στα δεξιά.
Αυτό το soft δεν μου αρέσει σε καμία. Μάλιστα αν ήθελες να προσομοιώσει το ρηχό βάθος πεδίου έχεις αποτυχει πλήρως.
Θα κουραστείς λίγο παραπάνω αλλά το photoshop είναι οτι καλύτερο και χρήσιμο γενικότερα.

Εγώ θα σου πρότεινα αν πας σε κάποιο σεμηνάριο να είναι το "εισαγωγή στην καλλιτεχνική φωτογραφία" του Ριβέλλη. Υπάρχει κι σε βιβλίο αν θες. Κι ακόμα κάτι εξαιρετικά ενδιαφέρον που προσωπικά σκέφτομαι να πάω είναι οι Πέμπτες κριτικής φωτογραφίας που γίνοντε απο τον φωτογραφικό κύκλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Αυτο με το photoshop το ξερω, αλλα ειναι ενα ζητημα πώς θα το αποκτησω.
Ενταξει σκεψου οτι προς το παρον δεν εχω καμερα επαγγελματικη. Με το κινητο βγαζω και τελευταια πειραματιζομαι με λιγη επεξργασια γιατι βρηκα ενα ενταξει προγραμμα, αλλα σιγουρα οχι ιδανικο.

Ευχαριστω πολυ πολυ για τις συμβουλες σας. Θα προσπαθησω να τις αξιοποιησω.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
@Χαρουλινι(^^) θα σχολιασω το πρωτο σου καδρο διοτι μου αρεσει αρκετα.Το δευτερο οχι οτι δεν ειναι ωραιο,αλλα αποτελει μια κοινοτυπη ''ποζα''
Αρχικα,παρα πολυ καλο το καδρο σου,αποτυπωνει την κινηση που θες να αναδειξεις,διοτι και λογω της γωνιας ληψης δημιουργει παραλληλα και βαθος...βεβαια απο δεξια θα μπορουσες να ειχες κοψει λιγο καδρο αλλα οπως προειπα μπορουμε να το δουμε και θετικα.
Το κοψιμο στο πλανο του ποδηλατου αριστο.Επισης,πολυ καλη η αντιθεση πορειας,το ποδηλατο κατευθυνεται σε αντιθετη κατευθυνση απο τον σκυλο,δεν ξερω αμα ηθελες να το αναδειξεις αλλα μετραει.
Επισης,τον ανθρωπο,τον επιασες σε κατασταση κινησης και οχι θεση ''στρατιωτη'',ετσι και παλι εντεχνα αποτυπωνεις την κινηση.
Για μενα πολυ καλη φωτο απο αποψη οπτικης γωνιας και καδρου.
Το εφε τωρα δεν με χαλαει,αλλα πιστευω και χωρις αυτο, σε Black/White θα ηταν πολυ καλυτερη.

Τεσπα...μην φορτωνεις τις φωτος σου με τεχνικαλιες,παιξε με αντιθεση/φωτισμο/χρωμα/ αλλα μην κοπανας τετοια εφε.
Πανω απ'ολα μετραει το ματι του φωτογραφου που σκεφτηκε να πιασει αυτη την στιγμη,και δεν περασε απαρατηρητη οπως στους περισσοτερους ανθρωπους,αυτο μετραει.
Καλη συνεχεια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.

Ευχαριστω πολυ και για τις συμβουλες, αλλα και ακομα περισσοτερο για τα αρθρα. Ηδη ξεκινησα να τα διαβαζω και βρηκα και καποια αλλα κοιταζοντας το photogr που μου φανηκαν πολυ ενδιαφεροντα. Και παλι ευχαριστω.:D

@Χαρουλινι(^^) θα σχολιασω το πρωτο σου καδρο διοτι μου αρεσει αρκετα.Το δευτερο οχι οτι δεν ειναι ωραιο,αλλα αποτελει μια κοινοτυπη ''ποζα''
Αρχικα,παρα πολυ καλο το καδρο σου,αποτυπωνει την κινηση που θες να αναδειξεις,διοτι και λογω της γωνιας ληψης δημιουργει παραλληλα και βαθος...βεβαια απο δεξια θα μπορουσες να ειχες κοψει λιγο καδρο αλλα οπως προειπα μπορουμε να το δουμε και θετικα.
Το κοψιμο στο πλανο του ποδηλατου αριστο.Επισης,πολυ καλη η αντιθεση πορειας,το ποδηλατο κατευθυνεται σε αντιθετη κατευθυνση απο τον σκυλο,δεν ξερω αμα ηθελες να το αναδειξεις αλλα μετραει.
Επισης,τον ανθρωπο,τον επιασες σε κατασταση κινησης και οχι θεση ''στρατιωτη'',ετσι και παλι εντεχνα αποτυπωνεις την κινηση.
Για μενα πολυ καλη φωτο απο αποψη οπτικης γωνιας και καδρου.
Το εφε τωρα δεν με χαλαει,αλλα πιστευω και χωρις αυτο, σε Black/White θα ηταν πολυ καλυτερη.

Τεσπα...μην φορτωνεις τις φωτος σου με τεχνικαλιες,παιξε με αντιθεση/φωτισμο/χρωμα/ αλλα μην κοπανας τετοια εφε.
Πανω απ'ολα μετραει το ματι του φωτογραφου που σκεφτηκε να πιασει αυτη την στιγμη,και δεν περασε απαρατηρητη οπως στους περισσοτερους ανθρωπους,αυτο μετραει.
Καλη συνεχεια :clapup:

Στην αρχη που λες ειχα σκεφτει κι εγω οτι σε ασπρομαυρη θα 'δειχνε καλυτερα και εγνικα εχω αυτη την ταση, δηλαδη να βγαζω περισσοτερο ασπρομαυρες φωτογραφιες παρα εγχρωμες (αναλογα βεβαια και το θεμα), αλλα στην συγκεκριμενη οταν το δοκιμασα δεν εμεινα και ιδιαιτερα ευχαριστημενη, δεν αποτυπωνε δηλαδη αυτο που ''ειδα'' και ''ηθελα'' να δειξω εγω και με το ασπτομαυρο κατι απο ολο αυτο θα χανοταν χωρις ομως να θελω και πολυ χρωμα.:D Ευχαριστω για την κριτικη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ανεβάστε και εσείς τίποτα ρε παιδιά. Που είσαι ρε Μάρω?:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Απέχω από το άθλημα, για χάρη της δουλειάς. :P


Μόνο η δεύτερη Ηλία και η τελευταία Λιάκο! Άντε, πότε θα κάνουμε αυτή την επιλογή που λέγαμε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Πότε θα κάνουμε την επιλογή; Χμμ από εσάς εξαρτάται νομίζω κυρία μου. Όπως και μια φωτοβόλτα εκρεμεί. Τι έχεις αύριο;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Χαιρετώ, χαιρετώ,

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
23/4/2013, απογευματάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • DSC00910.jpg
    DSC00910.jpg
    350.1 KB · Εμφανίσεις: 131
  • DSC00914.jpg
    DSC00914.jpg
    419.5 KB · Εμφανίσεις: 128

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Αν επιθυμεί κάποιος μπορεί να κρίνει τις φωτογραφίες που ανεβάζω στο tumbr μου. Πληροφοριακά δεν έχω επαγγελματική φωτογραφική μηχανή και ότι έχω ανεβάσει είναι από την απλή ψηφιακή που έχω των 7.1 MPixels και το κινητό μου! Μακάρι κάποια στιγμή να μαζέψω τα λεφτά και να αποκτήσω κάτι καλύτερο!
https://peoplewithoutfeelings.tumblr.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Αν επιθυμεί κάποιος μπορεί να κρίνει τις φωτογραφίες που ανεβάζω στο tumbr μου. Πληροφοριακά δεν έχω επαγγελματική φωτογραφική μηχανή και ότι έχω ανεβάσει είναι από την απλή ψηφιακή που έχω των 7.1 MPixels και το κινητό μου! Μακάρι κάποια στιγμή να μαζέψω τα λεφτά και να αποκτήσω κάτι καλύτερο!
https://peoplewithoutfeelings.tumblr.com

Άμα απενεργοποιήσεις την μουσική του blog σου, ίσως και να το επισκεφθούμε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.



εδώ πρέπει να υπάρχει ένα υποβόσκων μήνυμα
σχετικά με το πόση παντόφλα είχε φάει ο Άμλετ από την Οφηλία :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thetikos

Δραστήριο μέλος

Ο Θετικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 783 μηνύματα.
Άμα απενεργοποιήσεις την μουσική του blog σου, ίσως και να το επισκεφθούμε! :P

Έχω την εντύπωση πως το να πατήσεις το pause δεν είναι μεγάλος κόπος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως το να πατήσεις το pause δεν είναι μεγάλος κόπος! :)

Αν σταματούσε, ναι όντως δεν θα ήταν κόπος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Αν επιθυμεί κάποιος μπορεί να κρίνει τις φωτογραφίες που ανεβάζω στο tumbr μου. Πληροφοριακά δεν έχω επαγγελματική φωτογραφική μηχανή και ότι έχω ανεβάσει είναι από την απλή ψηφιακή που έχω των 7.1 MPixels και το κινητό μου! Μακάρι κάποια στιγμή να μαζέψω τα λεφτά και να αποκτήσω κάτι καλύτερο!
https://peoplewithoutfeelings.tumblr.com
Ωραιο καδραρισμα ...Μπραβο σου....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Liakouras τι φακό χρησιμοποιείς; Μου αρέσουν πάρα πολύ οι εικόνες σου, στήνεις πολύ καλά το κάδρο και δίνεις πάντα μία πολύ ιδιαίτερη οπτική γωνία!!
Ειδικά εδώ, με τρέλανε το παιχνίδι των όγκων και της προοπτικής:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top