Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ τον αγαπημένο μου canon 28mm f/1.8, αυτός χρησιμοποιήθηκε και στην εικόνα που παρέθεσες. Κατά καιρούς χρησιμοποιώ και έναν canon 50mm f/1.8. Και τους δύο πάνω σε μια fullframe canon 5d classic(πλέον μπορείς να την βρείς ακόμα και γύρω στα 500€, ίσως και χαμηλότερα).

Κάποιες φορές που δεν έχω μαζί μου την dslr τραβάω και με μια compact που έχω. Για παράδειγμα οι δύο τελευταίες είναι με compact. Αν σε ενδιαφέρουν τα τεχνικά μπορείς να τσεκάρεις το Additional info κάτω δεξιά στο flickr. Προσωπικά αφήνω τα Info, σε όποιες φωτογραφίες μου δεν υπάρχουν έχω τραβήξει με φίλμ.

Πάντως σίγουρα ένα καινούριο εργαλείο-παιχνίδι σου δίνει ένα αέρα ανανέωσης και όρεξης να ασχοληθείς όμως σίγουρα δεν κάνει αυτό την διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αμαλιαδα,,κουρούτα
P1010053.jpg
P1010048.jpg
παναγοπούλα αχαια
P1010116.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πως βγάζετε τόσο ωραίες φωτογραφίες θέλω και εγω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Λουκέρνη Ελβετίας 2011View attachment 53796 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Σε αυτό το thread μπορούμε να καταθέτουμε φωτογραφίες για τις οποίες θέλουμε την ειλικρινή γνώμη των θεατών στο καλλιτεχνικό ή το τεχνικό κομμάτι. Όποιος χρησιμοποιεί αυτό το thread θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για αυστηρή και ειλικρινή κριτική, πάντα καλοπροαίρετα -ελπίζω- με στόχο τη βελτίωση και την εξέλιξή μας.
Αποφύγετε να χρησιμοποιείτε το σύστημα ψήφων εδώ και μοιραστείτε την ειλικρινή σας γνώμη για τη φωτογραφία.
...

Δεν θέλω να γίνω ο κακός αλλά ο σκοπός του topic αυτού όπως βλέπετε από το αρχικό μήνυμα δεν είναι να δείχνουμε απλά διάφορες φωτογραφίες. Γι' αυτή την δουλειά υπάρχει το "Φωτογραφίες που τραβήξαμε".

Λοιπόν,

- Άγγελε αν και ίσως λίγο αυστηρώς δεν βλέπω κάτι ενδιαφέρον. Τρία πρόχειρα και αδιάφορα snapshots. Παρατηρώ όμως ειδικά στην 1η μια προσπάθεια για κάτι καλύτερο. Είδες το ηλιοβασίλεμα, ωραίο λες αλλά δεν αρκεί. Έτσι σκέφτηκες να βάλεις και την σημαία-πανί που όμορφα θα μας μεταφέρει μέσο της κίνησης το ελαφρύ αεράκι. Έβαλες και το δεντράκι δεξιά για ισορροπία, και τέλος φαίνεται πως προσπάθησες να κόψεις την παραλία κάτω που μόνο οπτικό θόρυβο φαίνεται να πρόσθετε. Ωραία κινήθηκες, σίγουρα το αποτέλεσμα δεν σε δικαίωσε... αλλά κινήθηκες σωστά.

- Stavri_ μόνο σαν αναμνηστικό snapshot μπορώ να την δώ και φαντάζομαι πως μόνο με αυτό το σκεπτικό την τράβηξες.
Πάντως και τα αναμνηστικά μας snapshots μπορεί να είναι πολύ καλύτερες φωτογραφίες και πιστέψτε με αυτά θα έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία για μας.

Να μερικά παραδείγματα από ένα παλικάρι στο flickr, που είναι ερασιτέχνης όπως και εγώ άλλωστε, τράβηξε την παρέα του στις διακοπές.


. all by orfeas², on Flickr

Αυτά. Παραθέτω και κάποια κείμενα που έχω αναφέρει και άλλη φορά αλλά θεωρώ απαραίτητα ως εισαγωγή για τον οποιοδήποτε θέλει να ασχοληθεί λίγο με την φωτογραφία, ακόμη και την ματιά μας ως θεατή βοηθάνε.

1. Σύνθεση, καδράρισμα, προοπτική | Μάνος Λυκάκης
2. Κριτική φωτογραφιών | Μάνος Λυκάκης
3. Κριτική Φωτογραφίας. Οδηγίες και κανόνες | Μάνος Λυκάκης
4. Σχόλια και συμβουλές για μια καλή φωτογραφία | Πλάτων Ριβέλλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
με απλη μηχανη μια χαρα βγαινουν,,φοκο,,απλα ορεξη να χεις να τραβας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
αμαλιαδα,,κουρούτα
View attachment 53791
View attachment 53793
παναγοπούλα αχαια
View attachment 53792
Είναι μία καλή προσπάθεια, το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι ο στραβός ορίζοντας στις δύο πρώτες που διορθώνεται εύκολα με έναν επεξεργαστή, παρ' ό,τι ξέρω ότι δεν σου αρέσει η επεξεργασία, τουλάχιστον όταν τις τραβάς φρόντισε όσο μπορείς να στήνεις την μηχανή σου κάπου και να ευθυγραμμίζεις.
Η τρίτη είναι πολύ όμορφη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Για δες τες διορθωμένες στο δωρεάν και εύκολο Picasa.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • P1010048.jpg
    P1010048.jpg
    437.5 KB · Εμφανίσεις: 179
  • P1010053.jpg
    P1010053.jpg
    211.5 KB · Εμφανίσεις: 174

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Έχω την εξής απορία:μόνο απο επαγγελματικές φωτογραφικές είναι δυνατόν το φόντο να φαίνεται κάπως θολό , ενώ το εικονιζόμενο πρόσωπο/αντικείμενο καθαρό;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Έχω την εξής απορία:μόνο απο επαγγελματικές φωτογραφικές είναι δυνατόν το φόντο να φαίνεται κάπως θολό , ενώ το εικονιζόμενο πρόσωπο/αντικείμενο καθαρό;:)

Το θολό φόντο, ή βάθος πεδίου που ονομάζεται κανονικά, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το μέγεθος του αισθητήρα (που στις compact είναι μικρό, άρα το πιο πολύ μέρος φαίνεται εστιασμένο), το είδος του φακού, όσο πιο μεγάλος τηλεφακός τόσο μικρότερο και το βάθος πεδίου (άρα πιο θαμπό φόντο), και στο διάφραγμα.

Στις compact μηχανές είναι όλο σχεδόν το πεδίο εστιασμένο, με εξαίρεση τις superzoom, που στον μεγάλο τηλεφακό πετυχαίνεις ρηχό βάθος πεδίου, κατάλληλο π.χ. για πορτρέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Το θολό φόντο, ή βάθος πεδίου που ονομάζεται κανονικά, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως το μέγεθος του αισθητήρα (που στις compact είναι μικρό, άρα το πιο πολύ μέρος φαίνεται εστιασμένο), το είδος του φακού, όσο πιο μεγάλος τηλεφακός τόσο μικρότερο και το βάθος πεδίου (άρα πιο θαμπό φόντο), και στο διάφραγμα.

Στις compact μηχανές είναι όλο σχεδόν το πεδίο εστιασμένο, με εξαίρεση τις superzoom, που στον μεγάλο τηλεφακό πετυχαίνεις ρηχό βάθος πεδίου, κατάλληλο π.χ. για πορτρέτα.
Δεν αποτελεί δηλαδή κάποιο είδος επεξεργασίας; Σ'ευχαριστώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Αν θες φτηνά να πειραματιστείς με βαθος πεδίου, τότε συμφέρει το φίλμ. Πάρε με 20-30€ μια φιλμάτη dslr και με άλλα τόσα έναν 50mm 1.8 και άρχισε να τραβάς με ανοιχτό διάφραγμα 1.8. Τα αποτέλεσματα θα σε ενθουσιάσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Αν θες φτηνά να πειραματιστείς με βαθος πεδίου, τότε συμφέρει το φίλμ. Πάρε με 20-30€ μια φιλμάτη dslr και με άλλα τόσα έναν 50mm 1.8 και άρχισε να τραβάς με ανοιχτό διάφραγμα 1.8. Τα αποτέλεσματα θα σε ενθουσιάσουν.
Είμαι σίγουρη πως έτσι θα είναι, φαίνεσαι γνώστης. Απλώς τραβάω εντελώς ερασιτεχνικά τον τελευταίο καιρό και περιμένω να παραλάβω σε λίγες μέρες τη φωτογραφική μου που θα είναι compact όμως.:P Σ'ευχαριστώ πάντως.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ηλία με τι iso τραβήχτηκε;
Ίσως είναι λίγο σκοτεινή, αν και δίνει κάποια κατάνυξη, και ίσως λείπει λίγο οξύτητα (λόγω ίσως υψηλού iso).
Ότι είναι με φυσικό φωτισμό στα συν της φωτογραφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m.afalda

Νεοφερμένος

Η ωραια μερα να κυνηγησουμε ιποποταμους... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
https://www.flickr.com/photos/107648556@N06/ λιγες απο τις φωτογραφιες μου :)καθε κριτικη δεκτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
969250_676624095687930_854994936_n.jpg
ακουω :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Δεν εχεις "καδραρει" καλά το πλάνο σου και η εικόνα ειναι σαν να εχει παρει υπερβολικό φως...
Ομως οι σταγονες ειναι αυτό που ξεχωριζει στην εικόνα και την κανουν ιδιαίτερη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν εχεις "καδραρει" καλά το πλάνο σου και η εικόνα ειναι σαν να εχει παρει υπερβολικό φως...
Ομως οι σταγονες ειναι αυτό που ξεχωριζει στην εικόνα και την κανουν ιδιαίτερη!

Σε ευχαριστω πολυ:D θα προσπαθησω την επομενη φορα που θα βρω κατι τοσο μοναδικο πανω σε φυλλο να διορθωσω τα λαθη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top