«Τύμπανα πολέμου» μεταξύ Ιράν και Ισραήλ

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,416 μηνύματα.
Φυσικά και ήταν. Είναι δυνατόν να μου κάνεις αυτή την ερώτηση εμένα; Δεν ξέρεις την απάντηση μου;
Υπάρχει περίπτωση να σου απαντήσω οχι δεν είναι ή καλά έπαθαν;
Άνθρωποι ήταν,ισάξιοι ήταν, ήταν παντελώς απαράδεκτο και άδικο αυτό που συνέβη, δεν έπρεπε να πεθάνει κανείς, ούτε ενας.
Και μια σειρά απο άλλα πράγματα που έχουμε πεί ξανά και ξανά στο αντίστοιχο θέμα.
Όμως, «Θυσία» τους είδε/έκανε αυτούς ο Νετανιάχου για να βγάλει τα γούστα του, αν οχι προμελετημένη θυσία,κι αυτό δεν μου το βγάζει κανείς απο το μυαλό.
Αλλά μην μου κάνεις τέτοιες ερωτήσεις ενώ ξέρεις τι σκέφτομαι και πως αντιμετωπίζω τον άνθρωπο.
Γι αυτο στην έκανα την ερωτηση. Επειδή νοιάζεσαι για τους ανθρωπους.

Και εγω αντίστοιχα λοιπόν, θέλω να σου πω, πως νοιάζομαι για τον απλό λαό της Παλαιστίνης.

Εδω τους Τούρκους δεν μισώ. Τους φοβάμαι για ΧΥ λόγους που δεν εμπίπτουν στη συζήτησή μας, τους βλέπω κάπως ως κράτος, αλλά δεν τους μισώ. Πεθαναν ανθρωποι κατω απο τα συντρίμμια στο σεισμό, δεν χάρηκα καθόλου.

Αντίστοιχα δεν χαιρομαι καθολου που υποφερει ο κοσμος στη Γάζα.

Οταν ομως η οργάνωση που κυβερνά τη Γάζα ειναι ο φοβος και ο τρόμος και κανει ακομα και τα ιδια τα σπιτια των κατοικων αποθήκες ή περίοπτα σημεία εκτόξευσης ρουκετών, πόσο μάλλον εισβάλλει στο Ισραήλ και βασανιζει αμάχους ή σκοτωνει κλπ, ε πρέπει να καθαρίσει το μέρος απο δαυτους (τις οργανώσεις και τη βρωμα).
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Αυτό δεν το ξέρεις, υποθέσεις κάνουμε.

Φώτη θα τα δείς με το καιρό.... είσαι μέσα στις τράπεζες και τις ιδιωτικές πρωτοβουλίες. Οι ιδιώτες δεν αστειεύονται το κέρδος κοιτάνε και μόνο.

Πόσο μάλλον σε επίπεδο κρατών που είναι x 1000000 όλο αυτό.

ΥΓ Το τελευταιο περι κέρδους δεν το διαβάζαμε μονο στα βιβλία των πανεπιστημίων αλλα το έχουμε δει αρκετές φορές και στη πράξη πχ και η τελευταια μου περιπέτεια με το αυτοκίνητο.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,562 μηνύματα.
πόσο μάλλον εισβάλλει στο Ισραήλ και βασανιζει αμάχους ή σκοτωνει κλπ, ε πρέπει να καθαρίσει το μέρος απο δαυτους (τις οργανώσεις και τη βρωμα).
Μιλάμε για τον idf, Valder.
Και εμπιστεύομαι τις γνώσεις σου σε στρατιωτικά θέματα, πιστεύω γνωρίζεις πολύ καλά περί τίνος πρόκειται και για το τι quality μιλάμε καθαρά από άποψη οργάνωσης και εξοπλισμού.
Φτάναν στο Ισραήλ ανώνυμοι/ μη γνωστοί δημοσιογράφοι ανά τα χρόνια και στα σύνορα ήδη τους λέγαν ποιοί είναι, γιατί έχουν έρθει και τι ακριβώς θα κάνουν, ήξεραν τα πάντα.
Υπάρχουν απο χρόνια πριν αυτές οι μαρτυρίες τους, δεν βγήκαν τώρα στην φόρα.
Και θες να μου πείς πως δεν γνώριζαν/είχαν λάβει τα αντίστοιχα μέτρα για τον εχθρό κάτω απο τη μύτη τους;
Βασικά, μπορείς, και έχεις κάθε δικαίωμα να το πιστεύεις, όπως είπες υποθέσεις κάνουμε αμφότεροι. Ωστόσο εγώ επιλέγω να πιστεύω πως η όλη φάση ήταν και είναι εργαλειοποίηση με θύματα αθώους ανθρώπους εκατερωθεν.
Κι αυτό είναι κάτι για το οποίο θα πληρώσει ο Νετανιάχου, άλλος ενας λόγος που συνεχίζει και διατηρεί τον πόλεμο, γιατί μόλις πέσει τον περιμένει η στενή.

Αυτό απο μένα και πείτε με συνωμοσιολόγο, δεν θα το πάρω προσωπικά.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Αυτό το ότι η Μοσάντ το ήξερε το έλεγε και ο ιδιοκτητης στο γυμναστηριο που πάω θυμαμαι το συζητούσαμε μήνες πρίν... ασε ρε Κωστα μου λεει που δεν ηξεραν τωρα... οι Ισραηλινοι πλάκα μας κάνουνε.

Ένας έξυπνος άνθρωπος γενικά ο συγκεκριμένος δεν τον λες συνομωσιολόγο με τίποτα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,959 μηνύματα.
Παντως να μπαινει μια τρομοκρστικη οργανωση και να σφαγιαζει χαλαρα ποσο αμαχο πληθυσμο .δειχνει πως μονο τοσο ισχυρο οσο λενε δεν ειναι το ισραηλ (αμα δεχτουμε πως η μοσαντ δεν ηξερε τιποτα) . :prettyplz:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,180 μηνύματα.
Αμα ήθελαν να κάνουν ζημιά θα την έκαναν. Μην ειστε αφελεις... κανενα σηυστημα στο κοσμο δεν παρέχει 100% ασφάλεια.
Εγώ θεωρώ πως το Ισραήλ θα απαντήσει στα βεγγαλικά των Μουλαδων πάντως.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,959 μηνύματα.
Αυτό το ότι η Μοσάντ το ήξερε το έλεγε και ο ιδιοκτητης στο γυμναστηριο που πάω θυμαμαι το συζητούσαμε μήνες πρίν... ασε ρε Κωστα μου λεει που δεν ηξεραν τωρα... οι Ισραηλινοι πλάκα μας κάνουνε.

Ένας έξυπνος άνθρωπος γενικά ο συγκεκριμένος δεν τον λες συνομωσιολόγο με τίποτα.
Αμα οντως δεν ξερανε ντεβιλ τοτε υπαρχει θεμα με τη δυναμη που εχει η δυση. Μια χουφτα τρομοκρατες τους ξεβρακωσαν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ θεωρώ πως το Ισραήλ θα απαντήσει στα βεγγαλικά των Μουλαδων πάντως.
Αμα πει ο παππους καθιστε καλα , στα 4 θα μεινει το ισραηλ.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,105 μηνύματα.
Σαφώς και έχει ευθύνη η Δύση καθώς έκανε ανόητες πολεμικές επεμβάσεις εκεί που δεν έπρεπε. Όμως μην ξεχνάμε ότι το Ιράν είναι ακόμη μια τρομοκρατική οργάνωση σαν αυτές που σκορπίζουν τον τρόμο στην Ευρώπη με τις τρομοκρατικές επιθέσεις ενώ το Ισλάμ σαν θρησκεία είναι η μεγαλύτερη απειλή για το μέλλον της Ευρώπης. Επίσης, η Ελλάδα έχει αμυντικές και ενεργειακές συμφωνίες με το Ισραήλ αρα δεν έχουμε να κερδίσουμε τίποτα με το να σταθούμε στο πλευρό μιας τρομοκρατικής Μουσουλμανικής χώρας.
Δεν ξέρω, προσωπικά δεν μπορώ πλέον να πάρω κανενός το μέρος γιατί αφενός το Ισλάμ είναι ο νούμερο ένα κίνδυνος πολιτισμικής αλλοίωσης της Ευρώπης μας, αλλά από την άλλη η ίδια η Δύση με τις ενέργειές της το προκάλεσε και συνεχίζει να το προκαλεί. Επίσης, η ίδια η Δύση αυτοαλλοιώνεται, δεν περιμένει από το Ισλάμ να το κάνει. Σε λίγα χρόνια όλοι οι Χριστιανοί και εν γένει συντηρητικοί θα είμαστε πολύ πιο κοντά αξιακά με μετριοπαθείς μουσουλμάνους παρά με τους προοδευτικούς Ευρωπαίους(μπορεί ήδη να είμαστε βασικά)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,179 μηνύματα.
Γιάννη οι ΗΠΑ έστειλαν δυνάμεις καθώς υπάρχουν συμφωνίες μεταξύ των 2 κρατών, δεν έστειλαν οι Αμερικανοί ενισχύσεις από την καλή τους την καρδιά. Μάλιστα παρενέβησαν μόνο όταν είδαν ότι το Ισραήλ δέχθηκε επίθεση καθώς πιο πριν δεν έκαναν καμία κίνηση. Δεν είμαι απολύτως σίγουρος αν το Ισραήλ μας υποστήριζε σε μια επίθεση της Τουρκίας καθώς οι συμφωνίες που έχουμε μαζί του είναι πρόσφατες όμως εκτός από την άμυνα έχουμε συνεργασίες με τι Ισραήλ σε όλους τους τομείς, εν αντίθεση με το Ιράν δεν έχουμε να περιμένουμε κάτι καθώς είναι εχθρική χώρα προς εμάς και την Δύση γενικότερα. Όμως αν το δούμε και πιο ψύχραιμα η Ευρώπη δεν κινδυνεύει από το Ισραήλ καθώς είναι συμμαχική χώρα εν αντίθεση με το Ιράν που χρηματοδοτεί το Isis με σκοπό να κάνει terrorist attacks στην Ευρώπη σκοτώνοντας εκατοντάδες αθώους ανθρώπους. Εγώ έτσι το βλέπω και για αυτόν τον λόγω είμαι με το Ισραήλ και όχι με το Μουσουλμανικό κράτος, γενικά κανένας Ευρωπαίος δεν θα έπρεπε να στηρίζει Muslim states μετά από αυτά που έχουν συμβεί στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια.
Οι συμφωνίες δεν υπάρχουν μεταξύ ισχυρών. Μόνο η πυγμή υπάρχει, οι ΗΠΑ έχουν συμφέροντα από το ισραήλ και καθοδηγούνται από το εβραϊκό λόμπυ. Το ISIS δεν το χρηματοδοτεί το Ιράν, οι δυτικοί το εξόπλιζαν στις αρχές του.

Τα muslim states τα υποστηρίζουμε γιατί αν δεν θέλουμε τον αφανισμό της Ευρώπης πρέπει επί τέλους να αφήσουμε τους ανθρώπους να ζούνε ειρηνικά στα σπίτια τους, δεν γίνεται και να θες να μην αφανιστείς και να βομβαρδίζεις τα σπίτια των άλλων.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,180 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως το Ισραήλ θα απαντήσει στα βεγγαλικά των Μουλαδων πάντως.

Δεν θα απαντήσει... και αν το κάνει θα ειναι μια κουτσουλιά.

Και ξέρεις γιατι... γιατί μπορεί να μεινει με το οτι απεκρουσε το 99% των βλημάτων.

ΟΠως ειχε γινει και με τις ΗΠΑ τοτε που ηταν ιο ΤΡΑΜΠ το 2020 που το ΙΡΑΝ κτυπησε Αμερικανικες Βάσεις.

Βγηκε και είπε.... εμεις σκοτωσαμε τον Σουλεϊμανι και ολοκληρωσαμε την αποστολή μας και αυτοι βαρούσαν στο γαμο του καραγκιόζη.

Καταλαβαινεις την διαφορά ;
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,959 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Αμα οντως δεν ξερανε ντεβιλ τοτε υπαρχει θεμα με τη δυναμη που εχει η δυση. Μια χουφτα τρομοκρατες τους ξεβρακωσαν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αμα πει ο παππους καθιστε καλα , στα 4 θα μεινει το ισραηλ.

Kala ο Παππους ειναι έτοιμος για σύνταξη και πολύ έκατσε θα χασει και τις εκλογές τωρα και παπαλα.

Δεν τον παιρνουν και πολύ στα σοβαρά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,180 μηνύματα.

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.
Παντως να πουμε και ενα μπραβο στις ΗΠΑ που δεν στηριζουν δευτερη επιθεση του ισραηλ στο ιραν.

Δεν στηριζουν γιατι δεν έχουν να κερδισουν τίποτα οι Εβραιοι μόνο να χάσουν. Απλα ο Νετανιάχου ειναι δικομανής δεν ειναι ΠΑΝΤΑ μια επιθετική ενεργεια ΜΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ενέργεια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί να υποστηρίξουν ένα κράτος που άνετα μπορεί να υποστηρίξει τον εαυτό του;

Χθες δεν υποστήριξε τον εαυτο του μονο όμως.... ησαν και άλλοι

ΗΠΑ ΚΑΙ Βρετανια... αν δεν ηταν αυτοι θα ειχε δυσκολευτει και ισως να έτρωγε και αρκετές ρουκέτες εντός.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,959 μηνύματα.
Γιατί να υποστηρίξουν ένα κράτος που άνετα μπορεί να υποστηρίξει τον εαυτό του;
Παντως αυτο το κρατος δεν μπορεσε οπως λετε να απωθησει μια χουφτα τρομοκρατων + χθες ΗΠΑ και αγγλία τους βοηθησαν να αμυνθουν
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,180 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,179 μηνύματα.
Παντως να μπαινει μια τρομοκρστικη οργανωση και να σφαγιαζει χαλαρα ποσο αμαχο πληθυσμο .δειχνει πως μονο τοσο ισχυρο οσο λενε δεν ειναι το ισραηλ (αμα δεχτουμε πως η μοσαντ δεν ηξερε τιποτα) . :prettyplz:
Μιλάμε για τις πιο ισχυρές μυστικές υπηρεσίες του κόσμου σε συνάρτηση με την πιο ισχυρή συνοριακή οχύρωση του κόσμου (Γάζα-Ισραήλ). Δεν περνάει τίποτα από εκεί χωρίς να το ξέρουν ή χωρίς να θέλουν οι ισραηλινοί να περάσει.

Το ότι κατέληξε σε σφαγείο 1.600 ανθρώπων δεν σημαίνει πως δεν θα το άφηναν να συμβεί. Για τους μεγάλους του κόσμου αυτά είναι απλοί αριθμοί. Υποτίθεται αποδίδεται και στον Στάλιν η φράση «ο θάνατος του ενός είναι τραγωδία, των πολλών είναι στατιστική».
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,920 μηνύματα.

Ναι 99% επειδη ειχε υποστηριξη.... και εστιασε. Αυτοι με το πληθος επιχειρησαν να κάνουν το ΔΙΑΙΡΕΙ και ΒΑΣΙΛΕΥΕ , απλά ηταν και οι ΗΠΑ με τη Μ.Βρετανια και κάλυπταν στην αναχαίτιση σημεία και διευκολυναν κατα πολύ το Ισραηλ απκλή λογική.
 
Top