«Τύμπανα πολέμου» μεταξύ Ιράν και Ισραήλ

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Στηρίζω οποιονδήποτε είναι εναντίον της βαρβαρότητας του ισλαμιστικού εξτρεμισμου και της τρομοκρατίας. Ακόμα και τους αγενείς και τους υβριστικούς εναντίον μου.
Τι να κάνουμε ρε συ Ζουστ, κάθε δουλειά έχει και τα άσχημά της.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,460 μηνύματα.
χαχα θα πάω σε λίγο όχι ακόμη.

Αν ενδιαφερθούν ποτέ μηπως στη πέσει ο Τουρκος έλα και πές μου.
Ξαναδες.Μιλαμε εισαι στον πλανητη Αρη λεμε/ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.Γη καλει Αρη οβερ.Αλλα λες και αλλα λεω.ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕ ΘΕΣΗ
ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ,ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ ΕΝΝΟΩ.ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΟΥΜΕ
ΓΙΑΤΙ;
ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ;
ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ
Γκετ α λαιφ..διοτι δεν σκεφτεσαι..και μαλλον κατι σου λειπει.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Ξαναδες.Μιλαμε εισαι στπν πλανητη Αρη λεμε/ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.Γη καλει Αρη οβερ.Αλλα λες και αλλα λεω.ΕΙΠΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΟΥΜΕΘΕΣΗ
ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ
ΔΕΝ ΕΙΟΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΛΕΜΟ
Γκετ α λαιφ..διοτι δεν σκεφτεσαι..και μαλλον κατι σου λειπει.

Λύση στο πρόβλημα του κράτους των Παλαιστίνιων απο τους Ισραηλινούς υπάρχει ;

bareuhkame να βλέπουμε βομβαρδισμούς και σκοτώματα. Αν ησουν εκει κάτω θα έλεγες άλλα. Αυτο σου λέω.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,460 μηνύματα.
Λύση στο πρόβλημα του κράτους των Παλαιστίνιων απο τους Ισραηλινούς υπάρχει ;

bareuhkame να βλέπουμε βομβαρδισμούς και σκοτώματα. Αν ησουν εκει κάτω θα έλεγες άλλα. Αυτο σου λέω.
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΩΘΕΙ..ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕΣ.ΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ/ΧΑΜΑΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ.ΘΕΛΟΥΝ ..λεει..ΤΗΝ ΙΕΡΟΣΑΛΗΜ ΠΡΩΤΕΥΣΟΥΣΑ.
ΓΕΛΑΜΕ.Και επιτελους εκτος απο τα γκομενικα διαβασε και κατι αλλο.Ασχετος εισαι. ΠΑΝΤΕΛΩΣ!Σορυ κιολας
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,065 μηνύματα.
Οι δείκτες volatility (πχ VIX CBOE) έχουν καρφώσει 19, πιο ψηλά κι από το 17.31 του Σαββάτου.

Μπορεί να το περιμένουν απόψε.

Το "ως ειθισται" είναι αυτα να γινονται ΠΣΚ για συγκεκριμένους λόγους, αλλά θα δουμε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΩΘΕΙ..ΠΟΛΛΕς ΦΟΡΕΣ.ΟΙ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΙΟΙ/ΧΑΜΑΣ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ.ΘΕΛΟΥΝ ..λεει..ΤΗΝ ΙΕΡΟΣΑΛΗΜ ΠΡΩΤΕΥΣΟΥΣΑ.
ΓΕΛΑΜΕ.Και επιτελους εκτος απο τα γκομενικα διαβασε και κατι αλλο.Ασχετος εισαι. [ΑΝΤΕΛΩΣ!Σορυ κιολας

Ε ρωταω εσενα που είσαι σχετική να μου πείς τη λύση. Τα γκομενικά δινουν και κάποια ευχαρίστηση και στους δύο ... δεν ειναι σκοτώματα και αίματα.

Με αυτους τους μαλακες τους γέρους θα ασχολούμαι που βγαίνουν και λένε θα σκοτω΄σουμε και άλλο κοσμο ;
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.
Ε ρωταω εσενα που είσαι σχετική να μου πείς τη λύση. Τα γκομενικά δινουν και κάποια ευχαρίστηση και στους δύο ... δεν ειναι σκοτώματα και αίματα.

Με αυτους τους μαλακες τους γέρους θα ασχολούμαι που βγαίνουν και λένε θα σκοτω΄σουμε και άλλο κοσμο ;
Ντέβιλ, η λύση είναι να πας Παλαιστίνη ντυμένος πάνθηρας για ακτιβισμό με πλακάτ «make love, not war» αλλά πρόσεχε μην δώσεις κάνα σκούφο σε καμιά Παλαιστίνια και έχουμε τρεχάματα μετά :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,460 μηνύματα.
Ε ρωταω εσενα που είσαι σχετική να μου πείς τη λύση. Τα γκομενικά δινουν και κάποια ευχαρίστηση και στους δύο ... δεν ειναι σκοτώματα και αίματα.

Με αυτους τους μαλακες τους γέρους θα ασχολούμαι που βγαίνουν και λένε θα σκοτω΄σουμε και άλλο κοσμο ;
Μα δεν ειναι το θεμα σχετικο..ουτε θα κατσω να ψαξω και να κοπιαρω εγω για σενα.Τα εχω ξαναπει.Λυσεις στο ΄παρελθον δωθηκαν..ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ...αλλα οι παλαιστινιοι/χαμας αρνηθηκαν..διοτι τα ηθελαν ολα..να δωσουν την ιερουσαλημ..δηλαδη εδω γελαμε,Σαν να μας ζητανε οι τουρκοι την αθηνα.ΚΑΤΣΕ ΓΚΟΥΓΚΛΑΡΕ ΚΑΙ ΒΡΕΣΤΑ..ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ; Και ειναι σε αλλο θεμα.
Αλλα το ζητημα δεν ειναι τωρινο..ημαρτον δηλαδη.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,825 μηνύματα.
Ντέβιλ, η λύση είναι να πας Παλαιστίνη ντυμένος πάνθηρας για ακτιβισμό με πλακάτ «make peace, not war» αλλά πρόσεχε μην δώσεις κάνα σκούφο σε καμιά Παλαιστίνια και έχουμε τρεχάματα μετά :P

Άντε μωρέ... πάμε να βρουμε καμια Αραβοπούλα. Ασχολούμαστε τωρα με τον Νετανιάχου και τις μαλακίες του.

Μας ζάλισαν τόσο καιρό με το πόλεμο. Κατάντησε κουραστικό.

Πουπι ΝΑΙ ζητω τα γκομενικά... τουλάχιστον εκει δίνονται άλλες μάχες χωρις σκοτώματα.

Πάω να φυγω.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Iran be like
Picture1.png
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Φαινεται να σοβαρευεται το ισραηλ. Μακαρι να υπαρξει αποκλιμακωση αμεσα. Αλληλεγυη και κουραγιο σε ολους τους λαους.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.
εύχομαι η Ρωσσία να κλιμακώσει τον πόλεμο προς το ΝΑΤΟ και να χτυπήσει την Δύση.
Πάς καλά;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τι να απαντήσω; Καθένας και η οπτική του. Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η γνώμη των άλλων για αυτά που λέω. Ακούγονται σκληρά πολλές φορές αλλά αυτά είναι.

Πάντως ρε παιδιά, παρατηρώ με λύπη μου, πως με τόσους πολέμους, άρχισε να μας φαίνεται ψωμοτύρι πλέον ο πόλεμος. Βλέπω νέα παιδιά, αν υποθέσω πως γράφετε τις αληθινές ηλικίες σας, που λένε με μια ευκολία, : τι καλά να κλιμακώσει τον πόλεμο η Ρωσία, να πάμε να πολεμήσουμε τους τρομοκράτες, να πάμε να πολεμήσουμε τους τουρκους, να πάμε στην ουκρανία κλπ κλπ κλπ.
Είμαι βέβαιη, αν ακούγατε ένα μπαμ, θα κρυβόσασταν κάτω από το απαλό κρεβατάκι της μαμάς.
Έχετε υπόψη τι θα πει πόλεμος;
Βλέπω παληκαραδες της ηλικίας σας και λένε <αχ δε θέλω πίτσα, αν δεν έχει φρεσκα μανιτάρια>. Αυτά τα παιδάκια, θα αντέξουν να φάνε το <θαλασσοβρεγμένο σιτάρι>; θ αντέξουν να δουν δίπλα τους το αίμα να ρέει; Θ αντέξουν μια βδομάδα δίχως ρεύμα;
Ο άντρας μου υπηρετούσε τότε με τα Ίμια. Υπηρετούσε στο Σουφλί και μές στα χιόνια μια νύχτα, τους είπαν <παληκαραδες, μαζεύτε τα, πάμε στις θέσεις μας, έχουμε πόλεμο>. Ενώ όλη την ημέρα ακούγονταν <θα τους φάμε κλπ>, μόλις δόθηκε εντολή, άρχισαν να κλαίνε τα παιδάκια και του έλεγαν, σα μεγαλύτερος και ντόπιος που ήταν: <πού θα πάμε παππού;>. Κατουρήθηκαν τα παιδάκια. Ευτυχώς η κατάσταση ηρέμησε την άλλη μέρα, κάθησαν ένα βράδυ μόνο. Μου λέει, αυτά δε θα άντεχαν βδομάδα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,834 μηνύματα.
Υπάρχει τεράστια διαφορά στο θέλω να γίνει από το ότι αποδέχομαι a priori πως θα υπάρξει κάποια στιγμή γενικευμένη σύγκρουση. Η ιστορία απέδειξε πως ανά εκατό χρόνια τουλάχιστον γίνεται ένας μεγάλος πόλεμος. Και αν κρίνουμε από το ότι ο κόσμος μας ξανάγινε πολυπολικός και τα συμφέροντα έχουν αρχίσει τις πρώτες μικροσυγκρούσεις τότε θα έπρεπε να μας κάνει να είμαστε πονηρεμένοι για παν ενδεχόμενο.

Γεωστρατηγικά το Ιράν είναι ένας καίριος σύμμαχος της Ρωσσίας και σε σημαντική θέση. Αν το χτυπήσει η Δύση και πέσει η Ρωσσία θα βρεθεί σε δυσμενή θέση και πάλι κόντρα στην Δύση. Όταν θα γίνει το αδιανόητο οι δυτικοί θα έχουν το πλεονέκτημα και αυτό δεν πρέπει να συμβεί.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,672 μηνύματα.
Υπάρχει τεράστια διαφορά στο θέλω να γίνει από το ότι αποδέχομαι a priori πως θα υπάρξει κάποια στιγμή γενικευμένη σύγκρουση.
Εκφραστηκες λαθος ομως πανω γιαννη για αυτο σε παρεξηγησαμε.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.
Βλέπω παληκαραδες της ηλικίας σας και λένε <αχ δε θέλω πίτσα, αν δεν έχει φρεσκα μανιτάρια>.
Αν τρώμε δηλαδή κονσέρβες κτλ από τώρα θα έχουμε αυξημένες πιθανότητες επιβίωσης σε έναν επικείμενο πόλεμο ; :blink:
Σε κάθε περίπτωση , σε ακραίες καταστάσεις τα ζωώδη ένστικτα επιβίωσης βγαίνουν στην επιφάνεια οπότε μην αγχώνεσαι και σιτάρι και μουχλιασμένο ψωμί και οτιδήποτε βρείς τρως σε αυτές τις συνθήκες . Αλίμονο ομως αν έπρεπε να κάνω κάποιου είδους ψυχική προετοιμασία ή να αισθάνομαι τύψεις επειδή θέλω φρέσκια πιτσα
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,442 μηνύματα.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Γενικά γίνεται χαμός στην περιοχή. Μακάρι να μη γενικεύσουν οι εχθροπραξίες ώστε να σωθούν όσες περισσότερες ανθρώπινες ζωές γίνεται.

Επίσης μακάρι να καταστραφούν όλα αυτά τα δικτατορικά/ιμπεριαλιστικά καθεστώτα της Ρωσίας, Ιράν καθώς και της κυβέρνησης του Ισραήλ. Αλλά δεν το πολυκοβω να γίνεται σύντομα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Το εντυπωσιακό με το Ιράν είναι οτι παρόλλο που οι ΗΠΑ έχουν κάνει οτι περισσότερο μπορούν για να τους αποκλείσουν και να τους απομωνόσουν, η επιστημονική και τεχνολογική εξέλιξη του θεωρείται η πιο ταχύτατα αναπτυσσόμενη σε όλο τον κόσμο. Κατασκευάζουν πάρα πολλά πράγματα μόνοι τους απο αμάξια και υπολογιστές εως ιατρικές συσκευές, και εννοείται έχουν δική τους βιομηχανία όπλων.

Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο καλά στέκονται μόνοι τους.
 

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το εντυπωσιακό με το Ιράν είναι οτι παρόλλο που οι ΗΠΑ έχουν κάνει οτι περισσότερο μπορούν για να τους αποκλείσουν και να τους απομωνόσουν, η επιστημονική και τεχνολογική εξέλιξη του θεωρείται η πιο ταχύτατα αναπτυσσόμενη σε όλο τον κόσμο. Κατασκευάζουν πάρα πολλά πράγματα μόνοι τους απο αμάξια και υπολογιστές εως ιατρικές συσκευές, και εννοείται έχουν δική τους βιομηχανία όπλων.

Είναι πραγματικά εντυπωσιακό το πόσο καλά στέκονται μόνοι τους.
Βασικά εξαρτάται πως το εννοείς. Εν γενεί η τεχνολογία τους είναι πολύ κατώτερη των παγκόσμιων προδιαγραφών, τα αεροπλάνα που χρησιμοποιούνται στην αεροπλοΐα είναι πολύ κάτω των διεθνών προδιαγραφών και τα αυτοκίνητα που παράγουν είναι για γέλια. Οποίος ζει και εργάζεται στη Βόρεια Ευρώπη μπορεί να βρει πολλούς Ιρανούς και μαθαίνει από πρώτο χέρι ποσό χαμηλής ποιότητας είναι η τεχνολογία τους.

ΑΛΛΑ, εν μέρει έχεις δίκιο, το ότι με τόσες κυρώσεις/εμπάργκο έχουν ακόμη τεχνολογικές εφαρμογές είναι ίσως αξιοσημείωτο. Στο κάτω κάτω, και άλλες χώρες με λιγότερες κυρώσεις (βλ. Ρωσια), έχουν ακόμη χειρότερη τεχνολογία, όποτε όντως είναι αξιοσημείωτο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,273 μηνύματα.
Βασικά εξαρτάται πως το εννοείς. Εν γενεί η τεχνολογία τους είναι πολύ κατώτερη των παγκόσμιων προδιαγραφών, τα αεροπλάνα που χρησιμοποιούνται στην αεροπλοΐα είναι πολύ κάτω των διεθνών προδιαγραφών και τα αυτοκίνητα που παράγουν είναι για γέλια. Οποίος ζει και εργάζεται στη Βόρεια Ευρώπη μπορεί να βρει πολλούς Ιρανούς και μαθαίνει από πρώτο χέρι ποσό χαμηλής ποιότητας είναι η τεχνολογία τους.

ΑΛΛΑ, εν μέρει έχεις δίκιο, το ότι με τόσες κυρώσεις/εμπάργκο έχουν ακόμη τεχνολογικές εφαρμογές είναι ίσως αξιοσημείωτο. Στο κάτω κάτω, και άλλες χώρες με λιγότερες κυρώσεις (βλ. Ρωσια), έχουν ακόμη χειρότερη τεχνολογία, όποτε όντως είναι αξιοσημείωτο.

Το να φτιάχνεις σχεδόν τα πάντα εντελώς εγχώρια, ακόμα και να μην είναι τόσο πολύ εξελιγμένα, ούτε αμελητέο είναι ούτε εύκολο task. Αλλά έχει το καλό οτι δεν εξαρτάσαι ιδιαίτερα απο άλλες χώρες. Ναι μεν δεν είσαι και στην αιχμή των πραγμάτων, και θεωρητικά αναπτύσσεσαι αργά(το οποίο φαίνεται οτι διαψεύδεται εδώ), αλλά έχεις θωρακίσει την χώρα απο εξωτερικούς παράγοντες. Και το κυριότερο, αυτάρκεια σε μεγάλο πλήθος κλάδων και όλα αυτά υπό σκληρές κυρώσεις.

Απο engineering point of view είναι εντυπωσιακοί τουλάχιστον.
 
Top