Άνδρας "μαμάκιας" και τα πεθερικά

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Νομίζω το "μαμάκιας" δεν υποφέρεται.
Πραγματικά θα πρέπει να ανοίξετε ένα θέμα ειδικό για "πεθερές-γιους" να πούμε όλες τις εμπειρίες μας με αυτές τις καταπληκτικές γυναίκες.
im so done :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Νομίζω το "μαμάκιας" δεν υποφέρεται.
Πραγματικά θα πρέπει να ανοίξετε ένα θέμα ειδικό για "πεθερές-γιους" να πούμε όλες τις εμπειρίες μας με αυτές τις καταπληκτικές γυναίκες.
im so done :(

Εγώ θα είχα πάντως πολλά να πω.... Και προσωπικές και άλλων εμπειρίες...
Και συμφωνώ μαζί σου.. Ο άντρας μαμάκιας είναι η χειρότερη πάστα αντρα... Ο λεγόμενος μπουλης. Μα η χειρότερη όμως. Γιατί όλοι οι άλλοι είναι ότι είναι αλλά με μια δική τους προσωπικότητα... Ο μαμάκιας δεν έχει τη δική του προσωπικότητα. Έχει αυτή της μαμάς του!!!!
Και σε αυτό παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο τον πρώτο ρόλο οι μαμάδες. Έχουν κανει πολύ κακή ανατροφή. Γιαυτό πρέπει να κάνουμε σωστή ανατροφή στα παιδιά. Από εμάς περνούν τις βάσεις. Όσες έχουν γιους έχουν πολλά να περάσουν. Είναι δύσκολοι οι γιοι στο μεγάλωμα. Γιαυτό οι μάνες που έχουν μόνο γιους αν παρατηρήσετε είναι πιο σκληρές και πιο ψυχρές σαν γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εγώ θα είχα πάντως πολλά να πω.... Και προσωπικές και άλλων εμπειρίες...
Και συμφωνώ μαζί σου.. Ο άντρας μαμάκιας είναι η χειρότερη πάστα αντρα... Ο λεγόμενος μπουλης. Μα η χειρότερη όμως. Γιατί όλοι οι άλλοι είναι ότι είναι αλλά με μια δική τους προσωπικότητα... Ο μαμάκιας δεν έχει τη δική του προσωπικότητα. Έχει αυτή της μαμάς του!!!!
Και σε αυτό παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο τον πρώτο ρόλο οι μαμάδες. Έχουν κανει πολύ κακή ανατροφή. Γιαυτό πρέπει να κάνουμε σωστή ανατροφή στα παιδιά. Από εμάς περνούν τις βάσεις. Όσες έχουν γιους έχουν πολλά να περάσουν. Είναι δύσκολοι οι γιοι στο μεγάλωμα. Γιαυτό οι μάνες που έχουν μόνο γιους αν παρατηρήσετε είναι πιο σκληρές και πιο ψυχρές σαν γυναίκες.

Αχ φίλη μου!!!! Πόσο δίκιο έχεις. Καμία προσωπικότητα, καμία πρωτοβουλία, καμία επαφή με τίποτα.
Εγώ εν τέλη ξέρεις τι δε καταλαβαίνω; Φαντάζομαι τον εαυτό μου μητέρα στο μέλλον, μπαίνω στη θέση τους, και αναρωτιέμαι ρε φίλε, ποιο το νόημα να θέλω το παιδί μου να κάνει αυτό που του λέω; Ποιο το νόημα να του κόβεις τα φτερά, να του λες "λυπήσου με, μη με αφήσεις μόνη" και να χάσει το παιδί μου το ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ, να τον ταίζω με παραμύθια για να με λυπηθεί, να κατηγορώ την εκάτοστε "γυναίκα" του ενώ τον βλέπω ευτυχισμένο μαζί της;
Πιστεύω αυτές οι γυναίκες τελικά δεν αγαπάνε τα παιδιά τους, τα ζηλεύουν και δε μπορούν να δεχτούν ότι μπορούν να τα καταφέρουν και χωρίς αυτές, αγαπάνε τον εαυτό τους πιο πολύ.

Αγόρια- άντρες που διαβάζετε αυτό το ποστ, αναρωτηθήκατε ποτέ αν είστε κι εσείς "μαμάκηδες"; Γιατί πολλοί το παίζετε αντράκια και ανεξάρτητοι και δε καταλαβαίνετε καν την επιρροη που έχει η μητέρα σας πάνω σας(με το δικό της τρόπο) και σας είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβετε!

#monimou χαχαχ

έχεις πάρει φωτιά με τους μαμακηδες. Μηπως έχεις καει απο κανεναν; :loltooth:

ακόμα καίγομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
ακόμα καίγομαι


xaxax σ αρεσει ομως !!!! :D

δηλαδη δε καταλαβα ρε κοριτσια ειμαι μαμακιας επειδη κοιμαμαι ακομα
αγκαλια με τον αρκουδο μου; ειναι και λουτρινος ε. Προσοχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
xaxax σ αρεσει ομως !!!! :D

δηλαδη δε καταλαβα ρε κοριτσια ειμαι μαμακιας επειδη κοιμαμαι ακομα
αγκαλια με τον αρκουδο μου; ειναι και λουτρινος ε. Προσοχη.


Όχι έχετε λάθος αίσθηση του τι σημαίνει μαμάκιας.
Τα φαινόμενα απατούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Όχι έχετε λάθος αίσθηση του τι σημαίνει μαμάκιας.
Τα φαινόμενα απατούν.


χαχα πλακα εκανα. Αλλα φαινεσαι φορτισμένη με αυτο οποτε για αυτο δεν γέλασες , πάσο.

Κοιταξε να δεις εγω μαμακιας δεν ειμαι για τον απλο λογο οτι κάποιες φορές διαφωνω με την μανα μου
αυτη ειναι πιο συγκρατημένη και μερικές φορές αναποφάσιστη εγω πιο τολμηρος και αποφασιστικος και δεν κολλάω. Την αγαπω σαν μητερα μου
αλλα την πορεια την χαράζω εγώ. Τους ακουω βεβαια σε οτι έχουν να μου πουν αλλα και αυτοι ακουνε εμένα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ερώτηση κρίσεως προς όλους τους ανδρες :

Θα τα "σπαγατε" με τη μητέρα σας αν βλέπατε πως σας φέρνει εμπόδια στη σοβαρή σας σχέση? Αν βλέπατε πως κάνει κάτινιες? Αν βλέπατε στο βάθος-πως ότι κάνει το κάνει για να μη χάσει το αγοράκι της. Και πως τέλος πάντων όλα αντικειμενικως έπεφταν υπέρ της γυναίκας που θέλετε. Μια γυναίκα εντάξει, διαφορετική από τη μαμά σας αλλά εντάξει.

Και εν πάσει περίπτωση το 7 θανάσιμες πεθερές σήριαλ δε βγήκε και τυχαία.. Κι αμα δείτε τα επεισόδια το μεγαλύτερο πλήγμα το δημιουργούν οι μαμάδες των αντρών όχι αυτές των γυναικών.. Γιατί άραγε?

Ντομπρες απαντήσεις κι όχι ίσως και τέτοια και αλλά... Ένα ναι η ένα όχι..

χαχα πλακα εκανα. Αλλα φαινεσαι φορτισμένη με αυτο οποτε για αυτο δεν γέλασες , πάσο.

Κοιταξε να δεις εγω μαμακιας δεν ειμαι για τον απλο λογο οτι κάποιες φορές διαφωνω με την μανα μου
αυτη ειναι πιο συγκρατημένη και μερικές φορές αναποφάσιστη εγω πιο τολμηρος και αποφασιστικος και δεν κολλάω. Την αγαπω σαν μητερα μου
αλλα την πορεια την χαράζω εγώ. Τους ακουω βεβαια σε οτι έχουν να μου πουν αλλα και αυτοι ακουνε εμένα. ;)

Μακάρι... Για καλό δικό σου και όλων στο τέλος δλδ όχι τίποτε άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Και εν πάσει περίπτωση το 7 θανάσιμες πεθερές σήριαλ δε βγήκε και τυχαία.. Κι αμα δείτε τα επεισόδια το μεγαλύτερο πλήγμα το δημιουργούν οι μαμάδες των αντρών όχι αυτές των γυναικών.. Γιατί άραγε?

Γιατί η Ελληνίδα μητέρα είναι ένα κρυπτικό, άβουλο, ανώριμο κοριτσάκι που μετατρέπει τον γιο της στο σύντροφο που δεν είχε ποτέ γιατί ο άντρας που παντρεύτηκε δεν ήταν επιλογή άλλα ανάγκη γιατί ήταν ο μόνος τρόπος να φύγει από το σπίτι της και τους συνεχείς τσακωμούς με την ανταγωνιστική μητέρα της.

- Ματθαιος Γιοσαφατ.

Η ελληνικη κοινωνία εχει ολα τα χαρακτηριστικά των ανατολίτικων υποανάπτυκτων κοινωνιών, δηλαδή η γυναικά ειναι πολίτης δεύτερης κατηγορίας, δεν εχει επιλογή η ώθηση να κυνηγήσει τις φιλοδοξίες και της αυτοεκπληρωση της με αποτελεσμα να αντλει ολη την αίσθηση εαυτου απο τη ποιοτητα του συντροφου. Γιαυτο ειναι κοκετες, αυτάρεσκες, ματαιόδοξες και ανασφαλείς.

Αναλογα πραγματα επεκτείνονται φυσικά και στους αντρες, ειναι μαμόθρεφτοι, εχουν υπερδιογκωμένη ψευτο-αυτοπεποιθηση, ειναι σεξουαλικα επιθετικοι, εχουν χαμηλο μορφωτικό επιπεδο, πολυ χαμηλή συναισθηματικη νοημοσύνη και θεωρουν οτι 1) ειναι το καλυτερο δωρο του θεου στις γυναικες και 2) φοβούνται τις γυναίκες.

Το ερωτημα μου ειναι το εξις ομως. Για μια γυναικα τα μαμακιας, ατημελιτη, ξερολα, αναποφάσιστη, βρομικη, ασυνεπης κτλ κτλ δεν αποτελουν μειονεκτήματα? Τι ειναι αυτο που τα κανει άξιο μνείας σαν "αντρικα μειονεκτήματα" και οχι "ανθρωπινα μειονεκτήματα"?

Θα τα "σπαγατε" με τη μητέρα σας αν βλέπατε πως σας φέρνει εμπόδια στη σοβαρή σας σχέση? Αν βλέπατε πως κάνει κάτινιες? Αν βλέπατε στο βάθος-πως ότι κάνει το κάνει για να μη χάσει το αγοράκι της. Και πως τέλος πάντων όλα αντικειμενικως έπεφταν υπέρ της γυναίκας που θέλετε. Μια γυναίκα εντάξει, διαφορετική από τη μαμά σας αλλά εντάξει.

Αναρωτιέμαι αν εσυ θα ησουν ετσι (σχεδον σιγουρα θα ησουν ακριβώς οπως η ελληνιδα μητέρα που κατηγορείς και φαίνεται απο την επιθετικότητα, την κτητικότητα και την πικρία που βγαζεις). Αν ερθει η ωρα καποια στιγμη που ο γιος θα βρει μια κοπελα να εισαι βέβαιη πως θα βρει μια ΑΚΡΙΒΩΣ σαν εσένα κατι που θα το ανταγωνίζεσαι με νύχια και δόντια

Ξερω ξερω εσυ εισαι διαφορετική.

Hint: αν ησουν δεν θα γκρίνιαζες κατ αυτο το τροπο, δεν θα έβρισκες μαμάκηδες γκόμενους αλλα πιο οργανωμένους ανθρώπους (καλη τυχη στην ελλαδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Σίγουρα δε θα ήθελα ο άντρας μου να επηρεάζεται τόσο πολύ από τη μαμά του αλλά δε θα ήθελα και να "τα σπάσει" μαζί της για μια γυναίκα. Δίνω πολλή σημασία στο σεβασμό των ανθρώπων προς τους γονείς τους, θεωρώ οτι είναι σημάδι καλοσύνης και έλλειψης αχαριστίας. Μπορεί να τη "βάλει στη θέση της" με άλλο τρόπο. Αν δεν μπορεί να το κάνει και είναι τόσο άβουλος και πέσε πίτα να σε φάω, σίγουρα θα το έχει αυτό και σε άλλα θέματα οπότε θα ήταν δύσκολο να συνυπάρξω μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν μου έχει συμβεί ,αλλά σε φιλικό πρόσωπο που έχει συμβεί οι περιγραφές ήταν ανεκδιήγητες.Του τύπου να παίρνει τηλέφωνο η μάνα του δύο και τρείς φορές μετά τα μεσάνυχτα να δεί αν το παιδάκι της έφαγε/κοιμάται/κρυώνει ενώ αυτοί θέλαν να κάνουν άλλα πράγματα.Ε αυτό κατα τη γνώμη μου είναι άρρωστο και ο άντρας πρέπει να οριοθετεί τη μητέρα του εφόσον κάποιες κυρίες δεν αντιλαμβάνονται οτι το παιδί τους έχει μεγαλώσει.Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτές της μητέρες,όλοι ξέρουμε οτι η πορεία του ανθρώπου είναι να αποδεσμεύεται απο το πατρικό του και να δημιουργεί δική του ζωή με όποια έχει επιλέξει, ακόμα και αν δεν σου γεμίζει το μάτι.Αν του κάνεις συνέχεια χαλάστρα είναι σαν να μην θέλεις να φύγει.Όμως έχω παρατηρήσει και την αντίθετη πλευρά να θέλει η γυναίκα να αποκόψει πλήρως τον άντρα της απο την οικογένεια του.Ούτε αυτό κατα τη γνώμη μου είναι πρέπον.Καλό είναι καθένας σε μια οικογένεια είτε άντρας ,είτε γυναίκα ,είτε γονιός να αντιλαμβάνεται ποια είναι η θέση του και να μην υπερβαίνει τα όρια της.Αλλιώς γίνονται όλοι μύλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν είναι σεξιστικό να υπάρχει αυτή η φράση μόνο για τους άνδρες; Δηλαδή γυναίκες μαμακες/μπαμπακες δεν υπάρχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Δεν μου έχει συμβεί ,αλλά σε φιλικό πρόσωπο που έχει συμβεί οι περιγραφές ήταν ανεκδιήγητες.Του τύπου να παίρνει τηλέφωνο η μάνα του δύο και τρείς φορές μετά τα μεσάνυχτα να δεί αν το παιδάκι της έφαγε/κοιμάται/κρυώνει ενώ αυτοί θέλαν να κάνουν άλλα πράγματα.Ε αυτό κατα τη γνώμη μου είναι άρρωστο και ο άντρας πρέπει να οριοθετεί τη μητέρα του εφόσον κάποιες κυρίες δεν αντιλαμβάνονται οτι το παιδί τους έχει μεγαλώσει.Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτές της μητέρες,όλοι ξέρουμε οτι η πορεία του ανθρώπου είναι να αποδεσμεύεται απο το πατρικό του και να δημιουργεί δική του ζωή με όποια έχει επιλέξει, ακόμα και αν δεν σου γεμίζει το μάτι.Αν του κάνεις συνέχεια χαλάστρα είναι σαν να μην θέλεις να φύγει.Όμως έχω παρατηρήσει και την αντίθετη πλευρά να θέλει η γυναίκα να αποκόψει πλήρως τον άντρα της απο την οικογένεια του.Ούτε αυτό κατα τη γνώμη μου είναι πρέπον.Καλό είναι καθένας σε μια οικογένεια είτε άντρας ,είτε γυναίκα ,είτε γονιός να αντιλαμβάνεται ποια είναι η θέση του και να μην υπερβαίνει τα όρια της.Αλλιώς γίνονται όλοι μύλος.


Tι πράγματα;;;; :P χαχαχα κορυφαιο. Θα ειχα κλεισει το κινητο για 2 ωρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ε αυτό κατα τη γνώμη μου είναι άρρωστο και ο άντρας πρέπει να οριοθετεί τη μητέρα του εφόσον κάποιες κυρίες δεν αντιλαμβάνονται οτι το παιδί τους έχει μεγαλώσει
Αν μπορουσε να βαλει ορια στη μανα του δεν θα χρειαζοταν να βαζει ορια στη μανα του. Υπαρχουν πολλοι λογοι για τους οποιους ειναι εξαιρετικα δυσκολο καποιος να ερθει σε αντιπαραθεση με τους γονεις του. Ο ανθρωπινος εγκέφαλος μεχρι τα 5 χρονια ειναι προγραμματισμένος ετσι ωστε να θεωρει οτιδηποτε κανουν οι γονεις του σωστο και οτιδηποτε λενε να το δέχεται άκριτα Οτι μαθεις τοτε θα σε προσδιορίζει σαν προσωπικότητα για παντα.

Ειχε γινει μια μελετη στην οποια φαινόταν η νευροφυσιολογια του βρεφους να προσαρμόζεται γυρω απο την κακοποίηση του γονιου και να θεωρει αυτο το πραγμα φυσιολογικο εως και ευχαριστο. Ειναι γραμμενο μεσα στο μυαλο μας οσο καλα ειναι γραμμενη η γλωσσα στην οποια σκέφτεσαι - περισσότερο βασικα.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αυτές της μητέρες,όλοι ξέρουμε οτι η πορεία του ανθρώπου είναι να αποδεσμεύεται απο το πατρικό του και να δημιουργεί δική του ζωή με όποια έχει επιλέξει, ακόμα και αν δεν σου γεμίζει το μάτι
Αυτες οι μητερες ειναι βαθεια παθολογικες, κακοποιημενες και αυτη απο τη πλευρα τους, πατερες αποντες, μητερες συναισθηματικά αστατες. Αν αυτη η γυναικα εχει μεγαλωσει σε ενα περιβάλλον που δεν ηξερε απο ποιον θα παρει λιγο αγαπη και ποτε ειναι επομενο να γραπώνετε απο το πλασμα που την αγαπα απόλυτα και χωρις καμια αμφιβολία, δηλαδη το παιδι της. Οταν ο γιος της φευγει, η μαμα αναβιώνει την απόρριψη που έπαιρνε απο τους γονεις της και κανει οτι μπορει για να μην τον αφησει να φυγει. Οπως ειχε γραψει ο Philip Larkin:

They fuck you up your mom and dad
They may not mean to but they do
They fill you with the faults they had
And add some extra just for you.

But they where fucked up in their turn
By fools in old style hats and coats
That half the time where soppy stern
And half at one another's throats

Ολα τα παραπανω ειναι παθολογικες καταστασεις και ο γιος αυτος θα εχει τα δικα του προβληματα επισης. Τυπικα θα εχει εντονους θυμους και ξεσπασματα, θα ειναι συναισθηματικα ασταθης, ζηλιαρης κτπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Δεν είναι σεξιστικό να υπάρχει αυτή η φράση μόνο για τους άνδρες; Δηλαδή γυναίκες μαμακες/μπαμπακες δεν υπάρχουν;

Απλά η princess είπε να ανοίξουμε θέμα για να μιλήσουμε για άντρες μαμάκηδες και πεθερές. Συζήτηση γίνεται. Μην τα αναγάγουμε όλα σε σεξισμό.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εαν η mama δεν ειναι happy ,κανεις δεν ειναι ε; ...για τον μπαμπα βλεπω κανεις δεν νοιαζεται :( ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
Απλά η princess είπε να ανοίξουμε θέμα για να μιλήσουμε για άντρες μαμάκηδες και πεθερές. Συζήτηση γίνεται. Μην τα αναγάγουμε όλα σε σεξισμό.:thumbup:


Ηρθες στα λογια μου! Εδινα αγώνα στο θρεντ με τις απροσδοκητες γνωριμιες και με κυνηγουσατε ως φερομενο σεξιστη :loltooth: aaa kai χθες ηθελα να στο επισημανω ... έβαλες μια φωτο που έγραφε "να τις πηγαινετε βολτα..." τι ειναι να τις πηγαινουμε βολτα;;;; τροπαια; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hameleon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η hameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Δεν είναι σεξιστικό να υπάρχει αυτή η φράση μόνο για τους άνδρες; Δηλαδή γυναίκες μαμακες/μπαμπακες δεν υπάρχουν;


Υπάρχουν απλά δεν είναι για το συγκεκριμένο θέμα.Επίσης η σχέση μητέρας και γιού δεν αφορά μόνο τον άντρα,αλλά και την μητέρα η οποία είναι γυναίκα.Επομένως που υφίσταται ο σεξισμός;
Γενικά όμως τα πιο περίεργα τα έχω δεί σε σχέση σχέση μητέρας -γιού.Η μητέρα να έχει υποκαταστήσει τις αρμοδιότητες του συζύγου (συνήθως είναι χήρα ή χωρισμένη) προβάλλοντας τις ανάγκες της πάνω στο παιδί της.Εχω την εντύπωση οτι το πρόσωπο ''κλειδί'' σε αυτήν την σχέση είναι η μητέρα.Αυτή με τον τρόπο της πρέπει να σπρώξει το παιδί της στην ανεξαρτησία.Όμως σε όποια τέτοια περίπτωση συνάντησα στο συγγενικό μου περιβάλλον,η μητέρα προσπαθεί να καλλιεργήσει ενοχές στο γιό της οτι αφήνοντας την θα πάθει κάτι(ακόμα και τις άρρωστες προσποιούνται)ή οτι αυτή τον μεγάλωσε και της ανταποδίδει αχαριστία μη υπακούοντας την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,982 μηνύματα.
xaxaxa καλα αμα εγω θέλω να βγω με κάποια ή να πάω μια βολτα σιγα μη περιμενω τη μάνα μου να με σπρωξει στην ανεξαρτησια. Ισα ισα αμα μου πουν να μεινω σπιτι θα αρχισω να εκνευριζομαι. Θα νιωθω σαν λιοντάρι σε κλουβι! Ουτε 10 μαμαδες δεν θα με κρατουσαν αμα ειχα κανονισει ραντεβου με κάποια δικιά μου! sorry mama. Oτι αλλο θές αλλα αποψε πρέπει να βγω. Αν δεν ειναι κάτι επειγον να πρέπει να κάτσω. Θα φυγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
@prinCess. Για πες λοιπόν, τι σου κάνει η πεθερά σου; Και πώς αντιδρά ο γιος της;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,986 μηνύματα.
Και εγω δεν συνφωνω με οποιον ειναι μαμακιας.Στην Ελλαδα ειναι ομως το φαινονενο πολυ συχνο και αδικο για τις κοπελες (και για τους ανδρες οταν συμβαινει το αντιθετο)!

edit:ευτυχως η μητερα μου ειναι απο την Γαλλια και ειναι περισσοτερο ελευθερη σε τετοια θεματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top