Άνοιγμα λογαριασμού μισθοδοσίας

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,651 μηνύματα.
Ή εγώ δεν καταλαβαίνω...ή κάτι δεν πάει καλά...

Συνήθως, πρώτα βρίσκουμε δουλειά και τα υπόλοιπα έπονται...

Δεν έχω ακούσει κανέναν να το πάει...αντίστροφα. Πρώτα να βρει την τράπεζα που θέλει και μετά να ψάχνει για εργοδότη...:upside:

Τί δεν καταλαβαίνω ;;;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,295 μηνύματα.
Ή εγώ δεν καταλαβαίνω...ή κάτι δεν πάει καλά...

Συνήθως, πρώτα βρίσκουμε δουλειά και τα υπόλοιπα έπονται...

Δεν έχω ακούσει κανέναν να το πάει...αντίστροφα. Πρώτα να βρει την τράπεζα που θέλει και μετά να ψάχνει για εργοδότη...:upside:

Τί δεν καταλαβαίνω ;;;
Είναι σαν αυτούς που αγοράζουν υαλοκαθαριστήρες για όταν αγοράσουν και αμάξι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Καλησπέρα στο φόρουμ! Θέλω να ξεκινήσω να ψάχνω για δουλειά, και από όσο ξέρω θα πρέπει να ανοίξω και έναν λογαριασμό μισθοδοσίας όπου θα γίνεται η κατάθεση του μισθού μου από τον εργοδότη. Επίσης έχω διαβάσει στο ίντερνετ ότι συνήθως ο εργοδότης επιλέγει μια συγκεκριμένη τράπεζα και θέλει να ανοίξεις λογαριασμό σε αυτήν. Το θέμα είναι, για δικούς μου λόγους που δεν μπορώ να αναλύσω εδώ πέρα, θέλω οπωσδήποτε να αποφύγω την Πειραιώς. Είμαι οκ με οποιαδήποτε άλλη τράπεζα. Μπορεί αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στην πρόσληψή μου? Υπάρχει κάποιο workaround? Συγγνώμη αν είναι χαζά αυτά που γράφω, απλώς δεν έχω κανέναν στο περιβάλλον μου να με βοηθήσει.

Καλημέρα και από εμένα.

Δεν υπάρχει κανένα θέμα αν το συζητήσεις με τον εργοδότη σου, απλά ίσως θα πρέπει να αναλάβεις τα έξοδα της μεταφοράς των χρημάτων. Τώρα όσο αφορά σε ποια τράπεζα θα σου έλεγα πρώτα σε Εθνική και μετά σε Eurobank αν και η Εθνική θα είναι καλύτερη επιλογή για τους παρακάτω λόγους:

Α) Είναι η μεγαλύτερη τράπεζα της Ελλάδας βάση των πελατών καθώς εξυπηρετεί 6 εκατομμύρια λογαριασμούς. Όι περισσότερες εταιρίες του ιδιωτικού και δημοσιου τομέα πληρώνουν τους εργαζόμενους τους στην Εθνική.

Β) Έχει πολύ μεγάλο δίκτυο σε όλη την Ελλάδα και έτσι είναι εύκολο να βρεις μετρητά οπότε θέλεις. Αναλυτικά η Εθνική έχει σήμερα 327 καταστήματα και 1.500 ATM στην Ελληνική επικράτεια. Αντίθετα η Eurobank και η Alpha bank έχουν από 270 καταστήματα η καθεμιά ενώ όσο αφορά τα ATM η Eurobank έχει 970 και η Alpha 1.100. Αυτό σημαίνει ότι σε πολλές περιοχές δεν θα έχεις τις υπηρεσίες των τραπεζών αυτών και θα αναγκάζεσαι να κάνεις τις συναλλαγές σου σε Εθνική και Πειραιώς όπου θα έχεις χρέωση περίπου 2€ ανά συναλλαγή. Αντίθετα η Εθνική έχει παρουσία παντού και δεν θα χρειαστείς άλλη τράπεζα, μάλιστα η Εθνική έχει ATM σε όλες τις στάσεις του Μετρό πράγμα που είναι πολύ εξυπηρετικό.

Γ) Έχει με διαφορά το καλύτερο ebanking από όλες τις συστημικες τράπεζες ενώ το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών είναι πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό.

Δ) Όλες οι δημόσιες υπηρεσίες, πανεπιστήμια, ξενοδοχεία κτλ έχουν λογαριασμό Εθνικής. Άρα θα κάνεις μεταφορές χρημάτων δωρεάν καθώς είναι μεσω της ίδιας τράπεζας.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πέρυσι άνοιξα πρώτη φορά λογαριασμό στην τράπεζα κι επειδή η εταιρεία που ήμουν τότε έχει συνεργάζεταμε την εθνική τράπεζα έχω λογαριασμό εκεί. Εδώ που είμαι φέτος συνεργάζονται με την eurobank και μου είπαν να άνοιξω λογαριασμό εκεί . Κάθε φορά που αλλάζει κάποιος δουλειά ανοίγει και λογαριασμό? :dizzy2:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Πέρυσι άνοιξα πρώτη φορά λογαριασμό στην τράπεζα κι επειδή η εταιρεία που ήμουν τότε έχει συνεργάζεταμε την εθνική τράπεζα έχω λογαριασμό εκεί. Εδώ που είμαι φέτος συνεργάζονται με την eurobank και μου είπαν να άνοιξω λογαριασμό εκεί . Κάθε φορά που αλλάζει κάποιος δουλειά ανοίγει και λογαριασμό? :dizzy2:
Μπορείς να κρατήσεις την Εθνική αν θέλεις. Απλά θα αναλάβεις εσυ τα έξοδα της μεταφοράς.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Μπορείς να κρατήσεις την Εθνική αν θέλεις. Απλά θα αναλάβεις εσυ τα έξοδα της μεταφοράς.
Ναι το είπα και μου είπε ότι θα υπάρχουν θέματα με κρατήσεις κλπ ... Τώρα με έχουν πιάσει τα νεύρα μου γιατί δε μπορώ να ανοίξω λογαριασμό ηλεκτρονικά γτ δεν έχω εκκαθαριστικό :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Ναι το είπα και μου είπε ότι θα υπάρχουν θέματα με κρατήσεις κλπ ... Τώρα με έχουν πιάσει τα νεύρα μου γιατί δε μπορώ να ανοίξω λογαριασμό ηλεκτρονικά γτ δεν έχω εκκαθαριστικό :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Πήγαινε σε κατάστημα καλύτερα. Πάντως Εθνική και Eurobank είναι οι 2 καλύτερες τράπεζες στην Ελλάδα, άρα να κρατήσεις και τους 2 λογαριασμούς.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πήγαινε σε κατάστημα καλύτερα. Πάντως Εθνική και Eurobank είναι οι 2 καλύτερες τράπεζες στην Ελλάδα, άρα να κρατήσεις και τους 2 λογαριασμούς.
Πέρυσι στην εθνική δεν μου ζήτησαν τίποτα τέτοιο
Βέβαια είχα πάει σε κατάστημα
Αν φτιάξω αυτό το εκκαθαριστικό που δεν ξέρω καν τι είναι θα γίνει μια χαρά ηλεκτρονικά, θα το πω στη λογίστρια .
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.
Πέρυσι στην εθνική δεν μου ζήτησαν τίποτα τέτοιο
Βέβαια είχα πάει σε κατάστημα
Αν φτιάξω αυτό το εκκαθαριστικό που δεν ξέρω καν τι είναι θα γίνει μια χαρά ηλεκτρονικά, θα το πω στη λογίστρια .
Το εκκαθαριστικό το βρίσκεις ηλεκτρονικα.
Πρέπει να έχεις κάνει όμως Ε1, αν μένεις με τους γονείς σου ως εξαρτώμενο μέλος και δεν δουλευες πριν, θα είσαι εκεί μέσα.
Επίσης, δεν θα έχεις εκκαθαριστικό αν δεν είχες εισόδημα πέρυσι.
Εγώ ηλεκτρονικα είχα ανοίξει λογαριασμό και αν βάλεις ότι είσαι φοιτήτρια δεν σου το ζητάει ως έγγραφο.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Το εκκαθαριστικό το βρίσκεις ηλεκτρονικα.
Πρέπει να έχεις κάνει όμως Ε1, αν μένεις με τους γονείς σου ως εξαρτώμενο μέλος και δεν δουλευες πριν, θα είσαι εκεί μέσα.
Επίσης, δεν θα έχεις εκκαθαριστικό αν δεν είχες εισόδημα πέρυσι.
Εγώ ηλεκτρονικα είχα ανοίξει λογαριασμό και αν βάλεις ότι είσαι φοιτήτρια δεν σου το ζητάει ως έγγραφο.
Μπορεί να το κάνει η λογίστρια αυτό ? Δεν έχω ιδέα από αυτά , προσπάθησα κ άκρη δεν βρήκα !!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ ηλεκτρονικα είχα ανοίξει λογαριασμό και αν βάλεις ότι είσαι φοιτήτρια δεν σου το ζητάει ως έγγραφο.
Ανοίγω μέσω της δουλειάς, ως εργαζόμενη, λες να το κάνω ξεχωριστά ? Εσυ eurobank ήσουν ???
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
το προσπάθησα και ως φοιτήτρια επισυνάψα την βεβαίωση σπουδών κ μετά ζητάτε 800 πράγματα που δεν έχω ιδέα . Αριθμός αδείας παραμονής (????) @Grand Duchess και σε σένα αυτά ζηταγε???
Εν τω μεταξύ παίρνω τηλέφωνο μπας και συννενόηθω ρωτάει ο αυτόματος τηλεφωνητής για ποιο πράγμα λεω άνοιγμα λογαριασμού κ λέει πριν σας συνδέσω με εκπρόσωπο κ πρέπει να σας ταυτοποίησω οπότε πείτε τον αριθμό μιας οποιασδήποτε κάρτας eurobank που έχετε... ΑΦΟΥ ΛΕΩ ΆΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΎ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ !!!!! @Volkswagen Fan ωραιότατη τράπεζα :) :) :) :) :)
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,651 μηνύματα.
το προσπάθησα και ως φοιτήτρια επισυνάψα την βεβαίωση σπουδών κ μετά ζητάτε 800 πράγματα που δεν έχω ιδέα . Αριθμός αδείας παραμονής (????) @Grand Duchess και σε σένα αυτά ζηταγε???
Εν τω μεταξύ παίρνω τηλέφωνο μπας και συννενόηθω ρωτάει ο αυτόματος τηλεφωνητής για ποιο πράγμα λεω άνοιγμα λογαριασμού κ λέει πριν σας συνδέσω με εκπρόσωπο κ πρέπει να σας ταυτοποίησω οπότε πείτε τον αριθμό μιας οποιασδήποτε κάρτας eurobank που έχετε... ΑΦΟΥ ΛΕΩ ΆΝΟΙΓΜΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΎ ΣΗΜΑΊΝΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ !!!!! @Volkswagen Fan ωραιότατη τράπεζα :) :) :) :) :)
Συνέχισε να λες...'θέλω να μιλήσω με εκπρόσωπο' και θα συνδεθείς. Μπορείς, επίσης, να πατήσεις μια άλλη τυχαία επιλογή (κι ας είναι λάθος...), προκειμένου να συνδεθείς με έναν οποιονδήποτε υπάλληλο...

Υπομονή θέλει. Θα σε κατατοπίσουν. Αν δεν έχεις εκκαθαριστικό, στο κατάστημα - υποθέτω ότι - θα βγάλεις άκρη. Θα σου ανοίξουν ένα λογαριασμό μισθοδοσίας. Δεν ξέρω, όμως, αν σου ζητήσουν βεβαίωση εργοδότη...

Λίγο υπομονή. Θα τα μάθεις, σιγά - σιγά...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Συνέχισε να λες...'θέλω να μιλήσω με εκπρόσωπο' και θα συνδεθείς. Μπορείς, επίσης, να πατήσεις μια άλλη τυχαία επιλογή (κι ας είναι λάθος...), προκειμένου να συνδεθείς με έναν οποιονδήποτε υπάλληλο...

Υπομονή θέλει. Θα σε κατατοπίσουν. Αν δεν έχεις εκκαθαριστικό, στο κατάστημα - υποθέτω ότι - θα βγάλεις άκρη. Θα σου ανοίξουν ένα λογαριασμό μισθοδοσίας. Δεν ξέρω, όμως, αν σου ζητήσουν βεβαίωση εργοδότη...

Λίγο υπομονή. Θα τα μάθεις, σιγά - σιγά...
Ευχαριστώ πολύ!


Μίλησα με τη λογίστρια και θα πάω τώρα από κοντά να μου φτιάξει το ε1 και κάτι αλλά που είπε ... Ελπίζω να βγει άκρη ...
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,651 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!

Μίλησα με τη λογίστρια και θα πάω τώρα από κοντά να μου φτιάξει το ε1 και κάτι αλλά που είπε ... Ελπίζω να βγει άκρη ...
Ναι, θα τα 'μαγειρέψει' η λογίστρια. Φαντάζομαι τί θα κάνει...

Με το καλό. Και μην αγχώνεσαι. Όλα θα γίνουν...
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,964 μηνύματα.
Μπορεί να το κάνει η λογίστρια αυτό ? Δεν έχω ιδέα από αυτά , προσπάθησα κ άκρη δεν βρήκα !!!
Nai βεβαίως μπορει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ανοίγω μέσω της δουλειάς, ως εργαζόμενη, λες να το κάνω ξεχωριστά ? Εσυ eurobank ήσουν ???
Όχι, εθνική.
Αν ανοίξεις ως εργαζόμενη τότε ναι ακολουθεί άλλη διαδικασία.
Τώρα που το σκέφτομαι που επρόκειτο να αρχίσω να δουλεύω στο προσεχές μέλλον, πρέπει να περάσω από την τράπεζα και να δηλώσω ότι πλέον εργάζομαι και θα έχω εισοδήματα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αριθμός αδείας παραμονής (????)
Άδεια παραμονής;;;
Εκτός αν δεν έχεις ελληνική ταυτότητα τότε δεκτό. Αν έχεις δεν υφίσταται λόγος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Grand Duchess και σε σένα αυτά ζηταγε???
Όχι καλέ εμένα μου ζήτησαν μια βεβαίωση σπουδών, φωτογραφία πασου μπρος πίσω, βεβαίωση ΑΦΜ, πηγή εισοδήματος, έναν λογαριασμό ρεύματος, αν θυμάμαι καλά.
Στο τέλος με σύνδεσαν βιντεοκλήση με υπάλληλο για να γίνει ταυτοποίηση πριν την οριστικοποίηση του λογαριασμού.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Τελικά διατήρησα τον λογαριασμό στην εθνική και δεν θα πάω στην eurobank . Πόση προμήθεια θα κρατάει περίπου?
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,869 μηνύματα.
Τελικά διατήρησα τον λογαριασμό στην εθνική και δεν θα πάω στην eurobank . Πόση προμήθεια θα κρατάει περίπου?
από ότι βλέπω για μεταφορά από Eurobank στη Εθνική η προμήθεια είναι 1,20 ευρώ για ποσά έως 12.500 ευρώ
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
από ότι βλέπω για μεταφορά από Eurobank στη Εθνική η προμήθεια είναι 1,20 ευρώ για ποσά έως 12.500 ευρώ
Σοβαρά ? Εμένα μου είπαν 4-7€ ... Προφανώς για να πάω στην τράπεζα τους !!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόλις είδα ότι η μεταφορά κρατάει 1 μέρα εργάσιμη ενώ εκείνοι μου είπαν 3-4!!!!!!!!!! Έλεος !!!
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,869 μηνύματα.
Σοβαρά ? Εμένα μου είπαν 4-7€ ... Προφανώς για να πάω στην τράπεζα τους !!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόλις είδα ότι η μεταφορά κρατάει 1 μέρα εργάσιμη ενώ εκείνοι μου είπαν 3-4!!!!!!!!!! Έλεος !!!
εγώ βλέπω αυτό στο site της Eurobank

Από τον υπολογιστή ή το κινητό σας​

Όταν μεταφέρετε χρήματα online στην Ελλάδα με e-Banking ή μέσα από το Eurobank Mobile App με χρέωση λογαριασμού σας Eurobank, έχετε πιο χαμηλή χρέωση απ’ ό,τι τηλεφωνικά ή από τα καταστήματά μας.

Τηλεφωνικά ή σε κατάστημά μας​

Για μεταφορές χρημάτων έως 12.500€, προσφέρουμε την πιο χαμηλή χρέωση της αγοράς με το Έμβασμα Express.
Τηλεφωνικά, μεταφέρετε χρήματα με:
  • 7€ – σε λογαριασμό άλλης τράπεζας στην Ελλάδα.
  • 4€ – σε πιστωτική κάρτα άλλης τράπεζας στην Ελλάδα.
Από κατάστημα Eurobank, μεταφέρετε χρήματα με:

10€ – σε λογαριασμό άλλης τράπεζας στην Ελλάδα.
  • 4€ – σε πιστωτική κάρτα άλλης τράπεζας στην Ελλάδα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top