Άντρες "παλαιάς κοπής"

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η υπογεννητικότητα της δύσης σήμερα υπάρχει γιατί οι άνθρωποι έχουν μορφωθεί και έχουν καταλάβει οτι πλέον δεν είναι λογικό να κάνουν παιδιά χωρίς να έχουν τα βασικά να τους προσφέρουν. Καλώς ή κακώς τα βασικά έτσι όπως έχει γίνει η ζωή μας είναι και τα χρήματα τα οποία θα προσφέρουν τα υπόλοιπα που χρειάζεται ένας άνθρωπος όπως μόρφωση, παιδεία, υγεία, ψυχαγωγία, καλό κοινωνικό στάτους.
Παλιότερα είχαν ακόμη λιγότερα χρήματα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Με λίγα λόγια οι άντρες είμαστε τοξικοι εκ φύσεως και οι γυναίκες (αν ποτέ) παρουσιάσουν τοξικη συμπεριφορα είναι γιατί ενστερνιστηκαν τη συμπεριφορά των αντρών.
αν το βλεπεις ετσι εσυ,τι να πω?
Καποιοι αντρες επιλεγουν να ειναι τοξικα αρρενωποι,δεν σημαινει οτι ολοι ευμπεριφερονται κατα αυτον τον τροπο,γραψαμε παραπανω για τους αντρες παλαιας κοπης δεν ειναι μονο μια οψη.
Το ιδιο και οι γυναικες ναι.
Γενικα δεν ειναι ή το ενα ή το αλλο.Και οι δυο εννοιες ειναι ρευστες μεσα στην "καθημερινη συναφεια του κοσμου".
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Οχι δεν έχει να κάνει μόνο με το φύλο. Μέσα σε κάθε φύλο τα άτομα έχουν μεγάλο variation ως προς τα χαρακτηριστικά τους και αν πάρεις ένα αρκετά μεγάλο δείγμα θα βρεις τα πάντα. Θα βρεις γυναίκες που το μόνο που τους νοιάζει είναι η δουλειά, γυναίκες που μισούν τα παιδιά, γυναίκες που θέλουν να γίνουν top σε ένα τομέα κ.ο.κ. Το θέμα όμως είναι το γίνεται στον μέσο όρο, γιατί αυτός καθορίζει σε μεγάλο βαθμό το πόσα άτομα θα υπάρξουν σε κάθε κατηγορία και οι γυναίκες κατα μέσο όρο αντλούν πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση από την ενασχόληση με την οικογένεια και τις διαπροσωπικές τους σχέσεις πάρα από την δουλειά. Που αυτό σημαίνει πως αν πείσεις με κάποιο τρόπο τημ μέση γυναίκα να τα θυσιάσει αυτά για μια καριέρα, τότε το μεγαλύτερο κομμάτι του γυναικείου πληθυσμού θα είναι δυστυχισμενο.
Δε συφωνώ. :)
Βασικά συμφωνώ στο πρώτο κομμάτι, σε αυτό με το μέσο όρο δε συμφωνώ, διότι οι προηγούμενες γενιές δεν ήταν ελεύθερες να επιλέξουν τι τις ευχαριστεί και τους δίνει προσωπική ευτυχία, για τις γυναίκες ως και την ηλικία των γονιών μας, ευτυχία = παιδιά.
Τώρα, στο σήμερα. Το ίδιο άρρωστο για μένα είναι μια κοπέλα να πιέζει τον εαυτό της ότι ευτυχία της δίνει η δουλειά με το να τον πιέζει ότι ευτυχία της δίνουν τα παιδιά. Δεν πιστεύω ότι το πρώτο είναι πιο συχνό από το δεύτερο, ούτε ότι το δεύτερο είναι πιο συχνό από το πρώτο. Υπάρχουν και τα δύο, και τα δύο πρέπει να σταματήσουν. Αντίστοιχα, και στους άντρες, είναι εξίσου πιεστικό να λες ότι η πλειοψηφία αντλεί ευτυχία από τη δουλειά, ειδικά αυτό είναι άδικο, όταν δε τους έδωσες την ευκαιρία να δοκιμάσουν τον άλλο, όταν δεν έδωσες στο νέο μπαμπά άδεια πατρότητας, πώς μπορείς να λες ότι αντλεί ευτυχία κυρίως από τη δουλειά του κι όχι από την οικογένειά του? (όχι εσύ, κατάλαβες...)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τον όρο τοξική θηλυκότητα για να είμαι ειλικρινής δεν τον έχω ακούσει.

Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως umbrella term που περιλαμβάνει συμπεριφορές όπως το να παριστάνει μια γυναίκα την θιγμενη και το θύμα για να για να κερδίσει το κοινωνικό support και να κερδίσει μια διαμάχη, να παριστάνει την αδύναμη για να κερδίσει υλικά και άλλα αγαθά από τους άντρες τα οποία δεν κέρδισε με τον κόπο της, να παρουσιάζει χειριστικη συμπεριφορά, να εκμεταλευεται ποσοστωσεις και άλλα πολιτικά παραθυράκια για να πάρει μια θέση εργασίας από έναν άντρα χωρίς να τον ανταγωνιστεί, να ξεκινάει διαζύγια χωρίς λόγο, για να σου πάρει τα λεφτά και τα παιδιά γιατί γνωρίζει πως το δικαστήριο είναι πάντα υπέρ της και άλλες πολλές παρόμοιες συμπεριφορές, αλλά υποθέτω πως οι κοινωνία δεν έχει πάει ακόμη τόσο μπροστά.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως umbrella term που περιλαμβάνει συμπεριφορές όπως το να παριστάνει μια γυναίκα την θιγμενη και το θύμα για να για να κερδίσει το κοινωνικό support και να κερδίσει μια διαμάχη, να παριστάνει την αδύναμη για να κερδίσει υλικά και άλλα αγαθά από τους άντρες τα οποία δεν κέρδισε με τον κόπο της, να παρουσιάζει χειριστικη συμπεριφορά, να εκμεταλευεται ποσοστωσεις και άλλα πολιτικά παραθυράκια για να πάρει μια θέση εργασίας από έναν άντρα χωρίς να τον ανταγωνιστεί, να ξεκινάει διαζύγια χωρίς λόγο, για να σου πάρει τα λεφτά και τα παιδιά γιατί γνωρίζει πως το δικαστήριο είναι πάντα υπέρ της και άλλες πολλές παρόμοιες συμπεριφορές, αλλά υποθέτω πως οι κοινωνία δεν έχει πάει ακόμη τόσο μπροστά.
Ναι σίγουρα, αλλά μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε μία πατριαρχική κοινωνία οπότε αυτά τα φαινόμενα δε διαφωνώ ότι υπάρχουν, απλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,780 μηνύματα.
Ναι σίγουρα, αλλά μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε μία πατριαρχική κοινωνία οπότε αυτά τα φαινόμενα δε διαφωνώ ότι υπάρχουν, απλά είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας

Πάντως το αφήγημα των οργανώσεων που υπονοησε πιο πανω ο @hack3r το οποίο στόχο έχει να δείξει τη γυναίκα θυμα για να αποκομίσει ότι όφελος γίνεται μια χαρά το αναπαράγεις. Η πατριαρχικη κοινωνία που λες είναι μέσα στο μυαλό σου πραγμα που οδηγεί στην αυτοεκπληρούμενη προφητεια. Γιατί μη περιμενεις να σε προσεγγισουν άτομα με διαφορετική ιδεολογία από αυτή που έχεις βάλει στο μυαλό σου.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.
Σχετικά με το ότι οι άντρες παίρνουν περισσότερη ευχαρίστηση με το slaving και οι γυναίκες με τις κοινωνικές σχέσεις, δεν πιστεύω ότι ισχύει. Ποιο πολύ για κοινωνική επιταγή μου κάνει με προέλευση τις παλαιότερες κοινωνικές συνθήκες.

Τη σήμερον ημέρα έχει διαμορφωθεί η αξία του να είσαι αυτάρκης οικονομικά σε όποιο φύλο κι αν ανήκεις. Και το να είσαι ανεξάρτητη οικονομικά γυναίκα, δε σημαίνει μόνο ότι θα πας μετά στην Ερμού να πάρεις τσάντες και παπούτσια, αλλά και το ότι μπορείς να νοικιάσεις το δικό σου σπίτι (εκτός αν εννοείτε άρα ότι η γυναίκα πρέπει φεύγει από το πατρικό της μόνο μόλις παντρευτεί), να αγοράσεις δικό σου αυτοκίνητο το οποίο και θα συντηρείς και γενικά είναι ζήτημα αξιοπρέπειας.
Το να σε "ταΐζει" ο άντρας σου, όπως λέμε στις μέρες μας έχει λίγα καλά και μύρια κακά. Εκτός κι αν βέβαια πιστεύετε ότι μέσα σε ένα ζευγάρι / οικογένεια τα πράγματα πάντα είναι ιδανικά, ότι υπάρχει επικοινωνία, έλλειψη γκρίνιας και απλοχεριά. :P
 

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Το να σε "ταΐζει" ο άντρας σου, όπως λέμε στις μέρες μας έχει λίγα καλά και μύρια κακά. Εκτός κι αν βέβαια πιστεύετε ότι μέσα σε ένα ζευγάρι / οικογένεια τα πράγματα πάντα είναι ιδανικά, ότι υπάρχει επικοινωνία, έλλειψη γκρίνιας και απλοχεριά. :P
Σε αυτό, δε συμφωνώ. Αν το ζευγάρι τα βρίσκει, είναι οκέι να δουλεύει ο ένας μόνο, ΟΠΟΙΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ. Ούτε ταϊζει κάποιος κάποιον, ούτε τον ζει, σε μια υγιή σχέση μιλάμε πάντα, γιατί κι αυτός που ταϊζεται, επωμίζεται αποκλειστικά το σπίτι, τυχόν παιδιά κλπ (εκτός κι αν μιλάμε για κάποιον που έχει υπηρετικό προσωπικό για δουλειές, μαγείρεμα, παιδιά, κι απλά κάθεται, αλλά στην Ελλάδα του 21 ζούμε, πόσο πιθανό είναι αυτό).
Θέλω να πω, όσο καταπιεστικό και σεξιστικό είναι να λέμε ότι η θέση της γυναίκας είναι στο σπίτι, άλλο τόσο καταπιεστικό και σεξιστικό είναι να λέμε ότι η θέση της γυναίκας είναι οπωσδήποτε στην αγορά εργασίας και αν μείνει στο σπίτι, κάνει κάτι ''κατώτερο''.
Το ότι εμένα αυτό δε μου αρέσει, δεν πάει να πει ότι είναι υποτιμητέο, εφόσον στη φίλη μου αυτό αυτό αρέσει και ταιριάζει, και είναι επιλογή της, χωρίς να το επιβάλει κανείς. Αντίστοιχα, και στους άντρες, δεν είναι κάποιος κατώτερος αν αποφασίσει να επικεντρωθεί στην οικογένεια, αφήνοντας τα επαγγελματικά πίσω.
Ειδικά αυτό, το είπα και πριν, αλλά δε φαίνεται να ενοχλεί ιδιαίτερα τους αρνητές τηα πατριαρχίας αυτό, θεωρώ εξαιρετικά καταπιεστικό προς τους άντρες να λέμε ότι αποκτούν de facto ικανοποίηση από την εργασία κι όχι τόσο από την οικογένεια, όταν δεν έχουν άδεια ανατροφής και σε περίπτωση διαζυγίου τα παιδιά παίρνει η γυναίκα στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων. Εξίσου καταπιεστικό με το να υποχρεώνει η κοινωνία τη γυναίκα να μένει σπίτι. Απλώς δεν έχω δει κανέναν εδώ να εξανίσταται.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σχετικά με το ότι οι άντρες παίρνουν περισσότερη ευχαρίστηση με το slaving και οι γυναίκες με τις κοινωνικές σχέσεις, δεν πιστεύω ότι ισχύει. Ποιο πολύ για κοινωνική επιταγή μου κάνει με προέλευση τις παλαιότερες κοινωνικές συνθήκες.

Φυσικά και ισχύει. Οι άντρες είναι hardwired να ανήκουν σε ιεραρχίες ικανότητας. Τα ποσοστά αυτοκτονιών στους άντρες τεράστια, ειδικά στους άντρες που είναι μακροχρόνια άνεργοι, ή έχουν χάσει τις οικογένειες τους στα 50κατι από διαζύγια. Και αυτό δεν γινεται επειδή οι άντρες δεν κλαίνε και άλλα τέτοια χαζά αλλά επειδή για τους άντρες το νόημα είναι ζωής είναι βαθειά συνδεδεμένο με την δουλειά και με το να προσφέρουν στην οικογένεια τους. Δεν είναι καθόλου τυχαίο πως το φαινόμενο των doomers αφορά νεαρούς άντρες που είναι καταθλιπτικοι και νιχιλιστες γιατι έχουν περασει μεγάλο μέρος της ζωής χωρίς να είναι μέλος κάποιας ιεραρχίας.
Τη σήμερον ημέρα έχει διαμορφωθεί η αξία του να είσαι αυτάρκης οικονομικά σε όποιο φύλο κι αν ανήκεις. Και το να είσαι ανεξάρτητη οικονομικά γυναίκα, δε σημαίνει μόνο ότι θα πας μετά στην Ερμού να πάρεις τσάντες και παπούτσια, αλλά και το ότι μπορείς να νοικιάσεις το δικό σου σπίτι (εκτός αν εννοείτε άρα ότι η γυναίκα πρέπει φεύγει από το πατρικό της μόνο μόλις παντρευτεί), να αγοράσεις δικό σου αυτοκίνητο το οποίο και θα συντηρείς και γενικά είναι ζήτημα αξιοπρέπειας.
Το να σε "ταΐζει" ο άντρας σου, όπως λέμε στις μέρες μας έχει λίγα καλά και μύρια κακά. Εκτός κι αν βέβαια πιστεύετε ότι μέσα σε ένα ζευγάρι / οικογένεια τα πράγματα πάντα είναι ιδανικά, ότι υπάρχει επικοινωνία, έλλειψη γκρίνιας και απλοχεριά. :P
Ξέρεις πάρα πολύ καλά ότι το να μπορείς νοικιασεις ένα σπίτι και να εισια αυταρκης δεν έχει καμία σχέση με καριέρα και με τα πρότυπα που προωθούνται στις γυναίκες τα τελευταία 30 χρόνια.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Πάντως το αφήγημα των οργανώσεων που υπονοησε πιο πανω ο @hack3r το οποίο στόχο έχει να δείξει τη γυναίκα θυμα για να αποκομίσει ότι όφελος γίνεται μια χαρά το αναπαράγεις. Η πατριαρχικη κοινωνία που λες είναι μέσα στο μυαλό σου πραγμα που οδηγεί στην αυτοεκπληρούμενη προφητεια. Γιατί μη περιμενεις να σε προσεγγισουν άτομα με διαφορετική ιδεολογία από αυτή που έχεις βάλει στο μυαλό σου.
Μα με τον hacker δε διαφώνησα καπου, απλά γνωρίζω ότι αυτό που λέει είναι κάτι το οποίο συμβαίνει, όχι μεν συχνά. Τώρα για η τοξική αρρενωπότητα και το ότι ζούμε σε μια πατριαρχική κοινωνία δεν είναι μέσα στο μυαλό μου Devil, επίσης παραπάνω εξέθεσα την προσωπική μου άποψη. Γενικά μου αρέσει άπειρα να κάνω συζητήσεις με άτομα που έχουν διαφορετική άποψη από εμένα, ειλικρινά, και θεωρώ ότι πραγματικά έχω πράγματα να πάρω απο αυτά όπως και να δώσω και έχω φίλους πολύ πιο συντηρητικούς απο εμένα που μια χαρά συζητήσεις κάνουμε. Εσύ πχ δεν είσαι ένα από αυτά και είναι οκ.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το The Good Men Project ορίζει την τοξική αρρενωπότητα ως εξής:
jimmy fallon lol GIF by The Tonight Show Starring Jimmy Fallon
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,780 μηνύματα.
Μα με τον hacker δε διαφώνησα καπου, απλά γνωρίζω ότι αυτό που λέει είναι κάτι το οποίο συμβαίνει, όχι μεν συχνά. Τώρα για η τοξική αρρενωπότητα και το ότι ζούμε σε μια πατριαρχική κοινωνία δεν είναι μέσα στο μυαλό μου Devil, επίσης παραπάνω εξέθεσα την προσωπική μου άποψη. Γενικά μου αρέσει άπειρα να κάνω συζητήσεις με άτομα που έχουν διαφορετική άποψη από εμένα, ειλικρινά, και θεωρώ ότι πραγματικά έχω πράγματα να πάρω απο αυτά όπως και να δώσω και έχω φίλους πολύ πιο συντηρητικούς απο εμένα που μια χαρά συζητήσεις κάνουμε. Εσύ πχ δεν είσαι ένα από αυτά και είναι οκ.

Εσυ αυτό κατάλαβες από την αντίδραση του @hack3r οτι συμφωνείτε και εγκρίνει ;

Στη τελική άντρας παλαιας κοπής είναι και ο ρεμπέτης που έζησε μια άλλη εποχή και τότε δεν υπήρχαν όλες αυτές οι εναλλακτικοτητες δεν σημαίνει απαραίτητα ότι βαραγε τη γυναίκα του και ήταν τοξικά αρρενωπός.

Εν παση περιπτωση δικαίωμα σου είναι να είσαι με οποία ομαδα θες και να πιστευεις οτι θες αλλά μην έχεις και ψευδαισθήσεις ότι εισαι έτοιμη να μιλάς με ανθρώπους με αντίθετη άποψη από τη δική σου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αρχικά βλέπω το ορθογραφικό μου που βγάζει μάτι και ντρέπομαι :P
Η τοξική αρρενωπότητα είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται απο τις κοινωνικές επιστήμες για να περιγράψει κάποια παλιά μοτίβα που ακολουθούν οι άντρες τα οποία περιλαμβάνουν σεξισμό, ομοφοβία κλπ. Οπότε όταν ακούω κάποιον να λέει ότι είναι άντρας παλιάς κοπής, το δικό μου μυαλό πηγαίνει σε τέτοιες συμπεριφορές. Και πχ και ο Χαϊκάλης είπε κάτι τέτοιο και είδαμε με τι τρόπο "φλέρταρε" (σεξουαλικά παρενόχληση ήταν αυτό που έκανε δηλαδή) μία ηθοποιό. Πολλές φορές αυτός ο όρος ξέρω ότι για κάποιους συνδέεται με όμορφα πράγματα όπως πίστη στην οικογένεια, εργατικότητα κλπ. Όμως τώρα η κοινωνία έχει προχωρήσει και ακόμα και αν ένας άντρας θέλει να τονίσει ότι πχ είναι οικογενειάρχης είναι καλύτερο για να μην χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο . Τουλάχιστον αυτό πιστεύω εγω.
Τον όρο τοξική θηλυκότητα για να είμαι ειλικρινής δεν τον έχω ακούσει.
Απαντώ και στην @EvanescenceQ ταυτόχρονα:


Έχεις δει δηλαδή σε επιστημονικό άρθρο να χρησιμοποιείται αυτός ο όρος; Σε πανεπιστημιακό σύγγραμμα κάποιας κοινωνικής επιστήμης πχ;

Όσον αφορά την ερώτησή μου, ήταν λίγο κατευθυνόμενη (ερώτηση - παγίδα) γιατί δε θεωρώ ότι ο όρος "τοξική αρρενωπότητα" θα έπρεπε να χρησιμοποιείται, δεν ευσταθεί και γι' αυτό ακριβώς τον αντιπαρέβαλα με τον όρο "τοξική θηλυκότητα" που ήταν επινόηση της στιγμής.

Υπάρχουν αρρενωπά χαρακτηριστικά και θηλυκά χαρακτηριστικά, τα οποία βαφτίζονται έτσι γιατί είναι συνυφασμένα με τα δευτερογενή βιολογικά χαρακτηριστικά του κάθε φύλου. Από τις διαφορές αυτές προκύπτουν κάποιες κοινωνικές κατασκευές που αφορούν τον ρόλο του άντρα και της γυναίκας, οι οποίες μεταβάλλονται με την πάροδο του χρόνου και τους παράγοντες που διαμορφώνουν την εκάστοτε κοινωνία. Όταν εσύ λοιπόν χρησιμοποιείς τον όρο "τοξική αρρενωπότητα", είναι σαν να υπαινίσσεσαι ότι η αρρενωπότητα εκ φύσεως έχει "τοξικά" στοιχεία, ότι η ανδρική φύση είναι εν μέρει κακή και προσπαθείς να πας κόντρα σε αυτή. Θα προτιμούσα δηλαδή χίλιες φορές τον όρο "τοξικά κοινωνικά πρότυπα" παρά αυτό το έκδηλο προϊόν πολιτικής προπαγάνδας.

Τώρα, ο λόγος που δεν υπάρχει αντίστοιχα "τοξική θηλυκότητα" επαληθεύει τη σκοπιμότητα που κρύβεται πίσω απ' τη χρήση τέτοιων όρων και τη δυσαρμονία που θέλει να φέρει ανάμεσα στις σχέσεις των δύο φύλων κατ' εμέ. Βέβαια - fun fact - ο όρος της τοξικής αρρενωπότητας δε γεννήθηκε απ' τον φεμινισμό (παρόλο που εκεί πλέον χρησιμοποιείται κατά κόρον) αλλά από ανδρικά κινήματα (!), που ήθελαν να υπερασπιστούν τα δικαιώματα των "αληθινών ανδρών" ως αντίδραση στο 2ο φεμινιστικό κίνημα και να ξεχωρίσουν το "deep, true masculinity" από το "toxic". Όπως και να' χει, καλό είναι να μη χρησιμοποιούμε τέτοιους αμφιλεγόμενους όρους, γνώμη μου.

Τέλος, υπάρχουν τόσο σεξιστές και ομοφοβικοί άντρες, όσο και σεξίστριες και ομοφοβικές γυναίκες. Γυναίκες που σπεύδουν να πουν "-τάνα" τη γυναίκα με το μίνι ή με τους πολλούς ερωτικούς συντρόφους, γυναίκες που λένε όλους τους άντρες "λακαμάδες" ή ότι "οι άντρες θέλουν φτύσιμο/παίδεμα" και το παίζουν χαζές και αβοήθητες, γυναίκες που σχολιάζουν σε ποστ όπως της αποπλάνησης του 13χρονου "τον έκανε άντρα" και φρικάρουν στη σκέψη να είναι η κόρη τους λεσβία (εδώ μια φόρμα φοράνε μερικές και οι μανάδες τους τις κράζουν γιατί κυκλοφορούν "ασουλούπωτες" και "ποιος θα βγει να τις κοιτάξει"). Η κοινωνική νοσηρότητα δεν έχει φύλο και δε βοηθά κατά τη γνώμη μου στην κρίση που περνά η σχέση ανάμεσα στα δύο φύλα τη σήμερον ημέρα. Μπορεί και να κάνω λάθος.
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ένας άντρας τίγκα στην τοξικότητα.
Ευτυχως που λυσαμε το προβλημα και το νεο προτυπο δεν ειναι κινουμενος καρκινος

Η τοξική αρρενωπότητα είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται απο τις κοινωνικές επιστήμες ιδεολόγους
FIFY
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τη σήμερον ημέρα έχει διαμορφωθεί η αξία του να είσαι αυτάρκης οικονομικά σε όποιο φύλο κι αν ανήκεις. Και το να είσαι ανεξάρτητη οικονομικά γυναίκα, δε σημαίνει μόνο ότι θα πας μετά στην Ερμού να πάρεις τσάντες και παπούτσια, αλλά και το ότι μπορείς να νοικιάσεις το δικό σου σπίτι (εκτός αν εννοείτε άρα ότι η γυναίκα πρέπει φεύγει από το πατρικό της μόνο μόλις παντρευτεί), να αγοράσεις δικό σου αυτοκίνητο το οποίο και θα συντηρείς και γενικά είναι ζήτημα αξιοπρέπειας.
Αύριο μπαίνει lockdown 3.0 Σκάνταλ δεν ξέρω τι είναι αυτά που λες για Ερμού. 🤔

Πέρα απ' αυτό όμως, μας είναι ολοφάνερο πως αυτά που λες τα πήρες έτοιμα και δεν τα έχεις σκεφτεί καθόλου. Πως ακριβώς νομίζεις πως σήμερα οι άνθρωποι πρέπει να είναι αυταρκείς; Τα κράτη δίνουν πάρα πολύ περισσότερα σε welfare απ' ότι παλαιότερα και όλοι οι πολιτικοί μιλάνε για το πως αυτά πρέπει να αυξηθούν περαιτέρω σε διάφορα σχέδια και οράματα για (ουσιαστικά) ανακατανομή πλούτου.

Και να μη σου φτάνει αυτό, το ξέρεις πως οι μεγάλες εταιρίες όπως η Google και το Facebook, που στα πάντα συμφωνούν απόλυτα με σένα, προωθούν επίσης την περαιτέρω οικονομική εξάρτηση σ' αυτές με τον ίδιο τρόπο που το κάνει το κράτος; Σε έναν κόσμο που μικρές επιχειρήσεις δεν έχουν θέση, αυτές οι εταιρίες είναι απόλυτα διατεθειμένες να σου δίνουν επίδομα και γι' αυτό συνεργάζονται τόσο στενά με το αμερικάνικο κράτος.

Και αν ακόμα υπάρχει κάποιος που νομίζει πως η οικονομική ανεξαρτησία είναι κάτι που μας προτείνεται και μας προωθείται, ας σκεφτεί πως αυτή δεν υπάρχει και στη σχέση εργαζόμενου-εργοδότη. Οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι επιχειρηματίες έχουν πραγματική οικονομική ανεξαρτησία και αντιστοίχηση δουλειάς και ανταμοιβής, ενώ οι υπάλληλοι και ακόμα περισσότερο οι υπάλληλοι σε μεγάλες εταιρίες είναι σε προσομοιωμένο περιβάλλον και συγκριτικά χειραφετημένοι από την έκαστη εταιρεία. Ο κόβιντ μάλιστα βοήθησε να επιταχυνθεί άμεσα αυτό, με εκατομμύρια μικρές επιχειρήσεις να έχουν ήδη κλήσει στην Ελλα΄δα και όλο το δυτικό κόσμο.

Επομένως, Σκάνταλ και υπόλοιποι, όταν αναμασάτε αυτά που διαβάσατε στα φεμινοναζιστικά φυλλάδια του ιντερνέ, να ξέρετε πως μιλάτε χωρίς να κατανοείτε ούτε το παρόν και ούτε το παρελθόν.

Για να απαντήσω και στον κύριο Αύγουστο Κορτώ, θα σταθώ πρώτα σε κάτι φαινομενικά μικρό: Γιατί "Αύγουστος"; Γιατί να πάρει το όνομα ενός απ' τους αρρενωπότερους και επιφανέστερους Ρωμαίους αυτοκράτορες; Αφού ο ίδιος είναι όπως μας φαίνεται περήφανος να καλείται ανδρείκελο από κάθε 'Αντρα αυτής της εποχής και νοοτροπίας. Ούτε εκεί δεν μπορεί να σταματήσει ο κύριος Κορτώ, προκειμένου να πουλήσει τα κακογραμμένα βιβλιαράκια του στα 13χρονα κοριτσάκια;

Τέλος πάντων, προχωράμε, ο κύριος Κορτώ δεν κατανοεί καθόλου τη σήμαινε και τι σημαίνει άντρας και απλά μας προβάλει την εικόνα που η νοοτροπία του(της εκφυλίας) έχει πλάσει από τα παιδικά του χρόνια: το πρότυπο του ανασφαλούς ψευτομάτσο άντρα του πολλά βαρύ... με άλλα λόγια του Περιάνδρου Πόποτα, μιας παιδικής επίσης προβολής από επίσης τον επίσης γκέι και εφταμηνίτικο Χάρη Ρώμα. Φανταστείτε πως θα ένιωθε ο Κορτώ απέναντι σε έναν άντρα που του ζήταγε να δικαιολογήσει τις μπούρδες που γράφει στο facebook, πως τα πλαδαρά πόδια του θα έτρεμαν κοκ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Όταν εσύ λοιπόν χρησιμοποιείς τον όρο "τοξική αρρενωπότητα", είναι σαν να υπαινίσσεσαι ότι η αρρενωπότητα εκ φύσεως έχει "τοξικά" στοιχεία, ότι η ανδρική φύση είναι εν μέρει κακή και προσπαθείς να πας κόντρα σε αυτή. Θα προτιμούσα δηλαδή χίλιες φορές τον όρο "τοξικά κοινωνικά πρότυπα" παρά αυτό το έκδηλο προϊόν πολιτικής προπαγάνδας.
Είναι και ''τοξική '' η φύση όπως και των γυναικών . Η βία για παράδειγμα των αντρών που σχετίζεται με τα ανδρογόνα( να πούμε και κάτι σίγουρο δηλαδή ) είναι τοξική βάσει της ηθικής μας σήμερα . Θέλουμε αυτές τις διαφορές των φύλων να τις μετριάσουμε ή όχι ;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
View attachment 75674

Τι είναι τελικά ένας άντρας παλαιάς κοπής;
Τον βρίσκετε γοητευτικό;
Τι θετικά και τι αρνητικά γνωρίσματα έχει; Έχει κάτι το διαχρονικό;
Μπορεί να σταθεί στη σημερινή κοινωνία της νέας κοπής ανθρώπων;

Δε χρειάζεται να απαντήσετε σε όλες τις ερωτήσεις, τις βάζω ως έναυσμα :P
Θα πω τι έρχεται στο δικό μου μυαλό όταν ακούω την έκφραση άντρας "παλαιάς κοπής".
Προσωπικά μου έρχεται σαν σκέψη ένας άντρας μπουνταλάς,γεμάτος τρίχα στο στήθος και χρυσή καδένα στο λαιμό o οποίος μαζί με την καλημέρα του έρχεται και μια χριστοπαναγία ταυτόχρονα.Ένας άντρας ο οποίος αρχίζει να σε κοιτάζει και ξέρεις οτι κάτι κακό θέλει να σου κάνει.Ένας άντρας ο οποίος αναπαράγει τα κλασικά: "οι γυναίκες μόνο π@@τσο θέλουν,δεν τις βλέπεις;" "σιγά που την ενόχλησα κιόλας που της έπιασα το μπούτι,αφού τα ήθελε και αυτή με το σορτσάκι που φορούσε".Ένας άντρας που νομίζει ότι το να παρενοχλεί μια γυναίκα είναι φλερτάκι.
Δεν θεωρώ καθόλου γοητευτικό ένα τέτοιο είδος άντρα!Αντίθετα,μου βγάζει μια αφέλεια και ενδόμυχα μια αηδία.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,241 μηνύματα.
Απλά ο Χαικάλης αντί να βγει να ζητήσει συγγνώμη και να το λήξει εκεί, βγήκε να προλάβει να υπερασπιστεί τον εαυτό του προτού σκάσει ξαφνικά το όνομα του, και άρχισε να λέει μα μου σου και του. Τα οποία θα έπρεπε να κρατήσει για το δικαστήριο εφόσον η κοπέλα αποφάσιζε οτι θέλει να κινηθεί νομικά. Εφόσον όμως, δεν απειλείτο απο νομικής άποψης, όφειλε σε κοινωνικό επίπεδο να ζητήσει απλά συγγνώμη και να μην πει κάτι άλλο. Για να δικαιολογήσει λοιπόν την ανάρμοστη συμπεριφορά του ως καθηγητή τότε, και φυσικά ως άνδρα γενικότερα, αποφάσισε να πετάξει το μαργαριτάρι του άνδρα "παλαιάς κοπής". Λες και μεγάλωσε στον μεσαίωνα, που και τότε να είχε μεγαλώσει και να συνηθιζόταν αυτό, ποιος είπε και πάλι οτι θα ήταν σωστό γενικότερα και πόσο μάλλον σήμερα(μιας που κάποτε αποδεκτά πράγματα σήμερα δεν είναι). Δεν υπάρχει νέα και παλιά κοπή, καλή και κακή στιγμή, δεν παίζει ρόλο πόσο καυλωμένος ένιωθε(έντονη έκφραση ερωτισμού το είπε εκείνος), το όχι είναι όχι και όφειλε να το σεβαστεί. Αλλά ακόμα και αυτό, το έριξε στο ότι θα μπορούσε να του κλείσει το τηλέφωνο, παραβλέποντας ότι είχε θέση που θα μπορούσε μετά να την επηρεάσει και όπως ήταν λογικό φοβόταν να κάνει το οτιδήποτε.

All in all,δεν υπάρχει άνδρας παλαιάς και καινούριας κοπής...υπάρχει άνθρωπος που σέβεται και άνθρωπος που δεν σέβεται. Άνθρωπος που ακούει και άνθρωπος που δεν ακούει. Άνθρωπος με ευγένεια και παιδεία και άνθρωπος χωρίς. Όπως υπάρχει και άνθρωπος με αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια. Όταν δεν σέβεσαι τον εαυτό σου και δεν τον έχεις ψηλά μέσα σου, είναι λογικό να μην σε νοιάζει να μην δώσεις δικαιώματα. Μα πάνω απο όλα, όταν δεν έχεις ενσυναίσθηση είναι όλα χαμένα. Το πιο σπουδαίο πράγμα στην ζωή ενός ανθρώπου είναι η επικοινωνία. Όταν δεν είσαι σε θέση να μιλήσεις στον άλλο, να τον καταλάβεις έστω και λίγο, να μπεις στην θέση του,τότε σου λείπει το πιο βασικό στοιχείο της ανθρώπινης φύσης. Εαν ο Χαικάλης ήταν όντως άνδρας που σεβόταν τον εαυτό του ,και όχι και καλά παλαιάς κοπής θα ζητούσε συγγνώμη πολύ καιρό πριν γιατί θα ένιωθε άσχημα. Και δεν θα τον κατηγορούσε καν σήμερα για κάτι η εν λόγω κοπέλα γιατί πιθανότατα θα είχε διευθετηθεί το πρόβλημα. Γιατί όταν είσαι ειλικρινής και αληθινός και νοιάζεσαι για το τι κακό προκαλείς στον άλλο, το κάρμα λειτουργεί αυτόματα. Δεν θα μπορούσε να προβλέψει οτι θα γινόταν αυτό τότε, και η ψευτοειλικρίνια και η ψευτοευγένεια δεν θα τον έσωζε. Μόνο μια ειλικρινή συγγνώμη που θα έλεγε, επειδή αυτό θα ένιωθε οτι ήταν το σωστό, θα είχε την δύναμη να τον σώσει τόσα χρόνια μετά. Αλλά δεν ένιωσε μεταμέλεια γιατί δεν τον ενδιέφερε...και τόσα χρόνια μετά, να που τον βρήκε. Και έφερε τον εαυτό σου σε ακόμα πιο δύσκολη θέση με όσα είπε γιατί φάνηκε οτι μέσα στα χρόνια που πέρασαν δεν άλλαξε καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι και ''τοξική '' η φύση όπως και των γυναικών . Η βία για παράδειγμα των αντρών που σχετίζεται με τα ανδρογόνα( να πούμε και κάτι σίγουρο δηλαδή ) είναι τοξική βάσει της ηθικής μας σήμερα . Θέλουμε αυτές τις διαφορές των φύλων να τις μετριάσουμε ή όχι ;
Πως και με τι κόστος;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top