Άσκηση σωματικής βίας σε γυναίκες

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Η βία ήτε σε άντρα ήτε σε γυναίκα είναι απαγορευτηκή, όταν έρθει η φορπά που θα αγγιξει ένας άντρας μια γυναίκα ή και το αντίστροφο πρέπει να φέυγει το έτερο ήμιση, ΠΟΤΕδεν πρέπει να μένεις, ποτέ δεν πρέπει να γυρίζεις, αυτό είναι νόμος, ότι και να γίνει θα το ξανακανει, οι περιπτώσεις που μένουν πρέπει να μηλάνε, υπέρχουν απίστευτες γραμμές βοήθειας, καλείς την αστηνομία εν ανάγκη και λές ότι φοβάσε, πρέπει, εξάλου τι παραπάνω θα σου κάνει μετά τον ξυλοδαρμό; είναι ανάγκη να ενημερώνουμε τους έξω με όποιο τρόπο δεν πρέπει να μένεις μέσα αλλα να μηλάς, υπάρχουν όπως ξαναείπα γραμμές, με ένα τηλέφωνο μαζέυουν το έτοαρο ήμιση και μένεις ελέυθερός;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
λεκτικη βια ειναι τα παντα γυρω μας..
και η βρισια που ριχνουμε καθημερινα..

η βια δεν ειναι κατι κακο, αλλα απαραιτητο για την προοδο,,και τον ανταγωνισμο..

αλλα πρεπει να χειριζεται σωστα και οπου και οποτε πρεπει..


Δηλαδή θεωρείς πχ ότι το να βιαστεί μια κοπέλα αν γίνει την κατάλληλη ώρα κ με κατάλληλο τρόπο θα την βοηθήσει να προοδεύσει;;;;

Η βία φέρνει βία, και αυτό ουδεμία σχέση έχει με την πρόοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή θεωρείς πχ ότι το να βιαστεί μια κοπέλα αν γίνει την κατάλληλη ώρα κ με κατάλληλο τρόπο θα την βοηθήσει να προοδεύσει;;;;
και πώς θα σταματησεις το βιαστη χωρις βια?
πώς θα του αντισταθει η κοπελα χωρις βια?

θα του πει παρακαλω σταματα?

φαντασου μια μη βιαιη αστυνομια..με λουλουδια..

βια ειναι τα παντα,,μεσα επιθεσης και αμυνας, ολων των ζωντανων οργανισμων,σωματικα λεκτικα,,απλα τροποι επιβιωσης,,το θεμα ειναι ο τροπος το που και πώς..

και το αμυντικο σου συστημα βια ασκει στα μικροβια που μπαινουν μεσα?θα ηθελες να γινουν ειρηνόφιλα τα λευκοκυτταρα?

και οι ανδρες κυριαρχουν στη σωματικη βια..

αλλα συμφωνα με ερευνες οι γυναιεκς ασκουν συνεχεια ψυχολογικη συναισθηματικη βια σε μεγαλυτερα ποσοστα
οτι οπλα εχει ο καθενας χρησιμοποιει....
για να πετυχουν το σκοπο τους,,και ενα κλαμα ψυχολογικη βια ειναι,,αν γινεται απο την αλλη και σε πληγωνει..



το ποσες γυναιεκς βιαζουν ψυχολογικα συναισθηματικα τους ανδρες δε λεγεται,,
και τετοια βια μπορει να σε τρελανει,ριξει σε καταθλιψη ή να σε οδηγησει στην αυτοκτονια..

ολοι ασκουνε βια,,και δεν γινεται διαφορετικα,,απλα οτι μπορει ο καθενας..αν εισαι αδυναμος σωματικα οπως οι γυναικες εχεις την μυτερη γλωσσα που κοκκαλα δεν εχει και κοκκαλα τσακιζει.

ποσα εγκληματα γινανε με μια φαρμακερη γλωσσα απο πισω?
https://psychognosia.blogspot.com/2006/05/blog-post_02.html

Σε παρόμοια έρευνα που διενήργησε το 2002 το Πανεπιστήμιο της Νοτίου Καρολίνας σε δείγμα 14.000 ενηλίκων από 18 έως 65 ετών συμπεραίνεται ότι οι μισές περίπου γυναίκες (ποσοστό 50%) υπέστησαν ψυχολογική βία ενώ το αντίστοιχο ποσοστό των ανδρών έφτασε το 78% του συνόλου. Ενώ στην πανελλαδική έρευνα που πραγματοποίησε το Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ) το 2003, το 56% των γυναικών δηλώνει ότι υπέστη λεκτική ή ψυχολογική βία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kate! =]

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
εγω ξερω οτι οποιος σηκωνει χερι ακομα και αν το μετανιωσει αν οχι σε μια αντιστοιχη καταστασταση σε μια χειροτερη θα ξανασηκωσει!
αν μου γινοταν ποτε αυτο θα χωριζα επιτοπου και σιγουρα δεν θα ξαναγυρνουσα πισω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν το μετανιωσει αν οχι σε μια αντιστοιχη καταστασταση σε μια χειροτερη θα ξανασηκωσει!
συμφωνω

πολυ δυσκολα θα γινει μονο μια φορα:hmm:

αν ο ανδρας ειναι βιαιος,,και σηκωνει χερι,,θα το ξανακανει ξανα και ξανα

το θεμα ειναι αν ως συνηθως εχει βρει γυναικα που της αρεσει η σαδιστικη του φυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Θα αρχίσουν και αυτές να ρίχνουν ξύλο που και που :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
εγω ξερω οτι οποιος σηκωνει χερι ακομα και αν το μετανιωσει αν οχι σε μια αντιστοιχη καταστασταση σε μια χειροτερη θα ξανασηκωσει!
αν μου γινοταν ποτε αυτο θα χωριζα επιτοπου και σιγουρα δεν θα ξαναγυρνουσα πισω!

Συμφωνω απολυτα.
Το ξυλο δεν ειναι ποτε λυση και η βια φερνει βια.
Ας μην ξεχναμε πως μιλαμε για ενα ενηλικο ζευγαρι...Δεν μιλαμε για παιδακια πεντε χρονων που τους δινεις μια στο χερι να μην το ξανακανουν.

Ειναι ντροπη το ξυλο απο καποια ηλικια και μετα..Και οχι μονο απο την πλευρα εκεινου που ''τις τρωει'' αλλα κυριως απο την πλευρα εκεινου-ης που σηκωνει το χερι του-της

Εγω τωρα ειμαι 17.Φανταστειτε να γινοταν κατι στο σπιτι (εννοειτε πολυ χοντρο)που να δυσαρεστουμε τους δικους μου και να με χτυπαγαν.Ωραια και μετα τι?
Ξερετε γιατι οδηγουμαστε στη βια?Γιατι δεν μπορουμε να δαμασουμε με τα λογια..Και τοτε προσπαθουμε να δαμασουμε με το σωματικο πονο...Διχως πολλες φορες να αναλογιζομαστε τις συνεπειες...

Ο Πέρσι Σέλεϊ ειχε πει καποτε :«Θερίζεις αυτό που σπέρνεις. Η βία πάντα προκαλεί τη βία.»

Tί κερδιζουμε λοιπον?

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Είναι από τα λίγα πράγματα που είμαι ΑΠΟΛΥΤΗ στο ότι δε θα δεχόμουν να κάτσω ούτε ένα λεπτό παραπάνω με κάποιον που σηκώνει χέρι πάνω μου. Ούτε μια "σφαλιαρίτσα" σε στιγμές θυμού, ούτε παρακάλια, ούτε συγγνώμες, ούτε τίποτα, εξάλλου όπως είπαν, ποτέ δε σταματάει κάποιος στη μια σφαλιάρα, από ένα σημείο και μετά γίνεται συνήθεια.
Αν θες να δείξεις ότι είσαι άντρας, δείξτο με άλλο τρόπο, κάτσε μίλα ή στη χειρότερη σπάσε αντικείμενα, ή βάλτα με κάποιον στα κυβικά σου ρε αδερφέ και όχι με μια αδύναμη γυναίκα.:P

Ας μη μιλήσω για τον θυμό. Ο θυμός ελέγχεται, ή τουλάχιστον βάζεις όρια.

Από κει και πέρα, ξέρω αρκετές περιπτώσεις, που πολλές κοπέλες το δέχονται και παραμένουν στη σχέση (και μιλάω για άτομα της ηλίκιας μου ή λίίίίγο μεγαλύτερες) που λες, δε γίνεται 2012, 20-22 χρονών κοριτσάκι και να δέχεσαι να σου φαίρονται έτσι - αυτές καλά να πάθουν, αφού το επιτρέπεις καλός μαλάκας είσαι κι εσύ. :P

Επίσης, θεωρώ είναι "κληρονομικό" το θέμα.
Αν στην οικογένειά σου έχεις δει το πατέρα σου να ασκεί βία στη μητέρα σου, τότε ίσως να το κάνεις κι εσύ κάποτε, πιο εύκολα από κάποιον που δεν, ή αν είσαι κοπέλα και έχεις ζήσει το ίδιο, πιθανότατα να θεωρείς κι εσύ "φυσιολογική" τη βία, οπότε αν κάποτε συμβεί το ίδιο, δε θα σου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση και θα το δεχτείς.
Ειδικά για τα κορίτσια που έχουν μεγαλώσει σε τέτοια οικογένεια, έχει τύχει και το' χω συζητήσει και μου' χουν πει "ντάξει μωρέ, τι είναι μια σφαλιάρα;", ή ξέρω παιδιά από παρόμοια οικογένεια που έχουν χτυπήσει κοπέλες τους.

Περιττό να πω ότι μερικές φτιάχνονται μ' αυτό. Χέσε μας μωρέ, κάντε βίαιο σεξ, όχι καράτε.:P Πφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω ειμαι κατα της σωματικης βιας,..:worry:

"αν εβλεπες εναν να βαραει τη γυναικα του τι θα εκανες?"

θα τον εσπαγα στο ξύλο..!:hehe::hehe::hehe::ropalo::ropalo::shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
είμαι κατά της βίας:eek:Omg:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα95

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Σε καμια περιπτωση δεν θα δεχομουν τετοιου ειδους συμπεριφορα απ'τον συντροφο μου.Για ποιο λογο? Και καμια γυναικα δεν θα επρεπε ουτε πρεπει..εχουμε δικαιωματα κυριες μου;) Στην περιπτωση που το εκανε αυτο καποιος παει να πει οτι εχει προβλημα..εε δεν ειναι για μενα ουτε για σενα,ενας τετοιος ανθρωπος.Δεν αξιζει


και κατι τελευταιο..αυτος που χτυπαει τη γυναικα του,την κοπελα του κ.ο.κ την μανα του ή την αδερφη του θα την χτυπουσε?? ΟΧΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτος που χτυπαει τη γυναικα του,την κοπελα του κ.ο.κ την μανα του ή την αδερφη του θα την χτυπουσε?? ΟΧΙ
ισως ναι
θα ηθελε
η διεστραμμενη σαδιστικη σχεση με γυναικες συνηθως εχει ριζα σε κακη σχεση με τη μανα..

και επειδη συνηθως δεν μπορεις να βαρεσεις αυτη που μισεις βαρας τις υπολοιπες ..

οταν αγαπας και σεβεσαι πραγματικα τη μανα σου δεν μπορει να κακοποιεις τις αλλες γυναικες
και αυτο πρεπει να το ξερουν και οι αλλες γυναικες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Άσκηση σωματικής βίας
BITCH,please. Και λεκτικής,μην σου πω. Με την πρώτη, ΟΞΩ. Παλικαριές και αντριλίκια αλλού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και λεκτικής,μην σου πω.
λεκτικη ασκουνε οι γυναικες συνηθως
να ισχυσει το ιδιο?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ας μην ξεχνάμε τη ψυχολογική βία, η οποία μπορεί να έχει ολέθρια αποτελέσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
λεκτικη ασκουνε οι γυναικες συνηθως
να ισχυσει το ιδιο?;)
Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να απαντήσω διπλωματικά.... με προϋπόθεση να σέβεσαι τον/την σύντροφο,δεν κάνεις τίποτε από τα 2 :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σε αυτό θα μου επιτρέψεις να απαντήσω διπλωματικά.... με προϋπόθεση να σέβεσαι τον/την σύντροφο,δεν κάνεις τίποτε από τα 2 :redface:
In fact, αν υπάρχει σωστή χημεία θα κάνεις και τα δύο... αλλά υπό τις κατάλληλες συνθήκες. ;) Όπου και όταν πρέπει. Και πάντα με γνώμονα αυτό που γίνεται να το θέλουν ΚΑΙ οι δύο.

Κι όπως μου είχε στείλει μία αγαπημένη μου... φίλη:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλο η συναινεση..
παντως ο σαδομαζοχισμος
απο παιχνιδι ξεκινα και γινεται τρομος και αρρωστια

γιατι και αυτες που ως μαζοχες γουσταρουν το ξυλο,(καιμετα παρουσιαζονται ως κακοποιημενες γυναικες),ζημια παθαινουν..

οποτε και τα βιτσια εχουν οριο..και επιπτωσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο άντρας που θα σηκώσει χέρι σε μια γυναίκα μόνο άντρας δεν είναι. Όσο για την ψυχολογική βία πιστεύω πως ο σεβασμός πρέπει να είναι αμοιβαίος και από τις δύο πλευρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο άντρας που θα σηκώσει χέρι σε μια γυναίκα μόνο άντρας δεν είναι.

αυτη ακριβως ειναι η γνωμη μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top