Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά πρέπει οι νέοι και όλοι συγκεκριμένα να επωμίζοντο τις συνέπειες των πεπραγμένων τους. Δεν κάναμεν λάθος και το πεταμεν εις τα σκουπίδια.
Όχι η λύση δεν είναι να τιμωρηθούν οι νέοι. Να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί χωρίς αγάπη και χωρίς την αναγκαία οικονομική ελευθερία.
Είσαι τουλάχιστον παράλογος.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανευθυνότητα θεωρώ ότι είναι περισσότερο το γεγονός ότι ένας άνθρωπος γνωρίζει ότι δεν μπορεί να προσφέρει το κατάλληλο περιβάλλον για να θρέψει σωστά ένα παιδί και παρόλα αυτά το κυοφορεί. Κάποιοι θα μου πουν, well ας το γεννήσει και ας το δώσει. Και εδώ έρχομαι εγώ να πω ότι το ψυχολογικό φόρτιο σε μία εγκυμοσύνη είναι τεράστιο , δε ξέρεις σε τι συνθήκες θα μεγαλώσει όπως επίσης για ποιο λόγο να μπεις σε έξοδα για ένα έμβρυο το οποίο πολύ απλά δε θέλεις?
Οι προφυλάξεις δεν προστατεύουν 100% και ούτε το χάπι της επόμενης μέρας είναι 100% αποτελεσματικό.

Και συνεπώς γιατί κάνει σεξ αφού είναι τόσο υπεύθυνη και συντρέχουν αυτοί οι λόγοι;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά πρέπει οι νέοι και όλοι συγκεκριμένα να επωμίζοντο τις συνέπειες των πεπραγμένων τους. Δεν κάναμεν λάθος και το πεταμεν εις τα σκουπίδια.
Επίσης είσαι άντρας, άμα μία γυναίκα αποφασίσει να προχωρήσει σε έκτρωση δεν θα σε ρωτήσει. (Εκτός αν είσαι ο μπαμπάς, σε αυτή τη περίπτωση λυπάμαι την κοπέλα).
:morning1:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και συνεπώς γιατί κάνει σεξ αφού είναι τόσο υπεύθυνη και συντρέχουν αυτοί οι λόγοι;
None of your business
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Ανευθυνότητα θεωρώ ότι είναι περισσότερο το γεγονός ότι ένας άνθρωπος γνωρίζει ότι δεν μπορεί να προσφέρει το κατάλληλο περιβάλλον για να θρέψει σωστά ένα παιδί και παρόλα αυτά το κυοφορεί. Κάποιοι θα μου πουν, well ας το γεννήσει και ας το δώσει. Και εδώ έρχομαι εγώ να πω ότι το ψυχολογικό φόρτιο σε μία εγκυμοσύνη είναι τεράστιο , δε ξέρεις σε τι συνθήκες θα μεγαλώσει όπως επίσης για ποιο λόγο να μπεις σε έξοδα για ένα έμβρυο το οποίο πολύ απλά δε θέλεις?
Οι προφυλάξεις δεν προστατεύουν 100% και ούτε το χάπι της επόμενης μέρας είναι 100% αποτελεσματικό.
Τώρα, δε θα μπω καν στον κόπο να εξηγήσω γιατί η έκτρωση δεν είναι φόνος, υπάρχουν επιστημονικά σοβαρά άρθρα και υπάρχουν και μηνύματα απο άτομα εδώ μέσα τα οποία το εξηγούν τέλεια.
Σε αυτό που θα σταθώ είναι ότι στα τελευταία μηνύματα, τι έκπληξη, κατηγορούνται πάλι οι γυναίκες για μια πιθανή εγκυμοσύνη και για την έκτρωση και όχι και οι δύο. "Αυτή η πουτάνα ανοίγει τα πόδια της δεξιά και αριστερά". Αυτή σκότωσε το παιδί". Στην πραγματικότητα πάρα πολλές φορές είναι οι άνδρες που πιέζουν τις γυναίκες να κάνουν σεξ χωρίς προφυλακτικό , κάποιοι άλλοι τις πιέζουν να κάνουν έκτρωση ενώ αυτές δε το θέλουν.Και δεν κατηγορώ τους άνδρες για αυτό που συμβαίνει όμως, τι έκπληξη, το σεξ απαιτεί δυο άτομα , και τα δύο φέρουν ευθύνη εκτός αν έχετε ακούσει καμία να μένει έγκυος ενώ αυνανιζοταν

Όπως βλέπεις τονιζω ότι το λάθος ανήκει και στα δύο φύλα. Όταν ο 22αρης πάει με το 15χρονο χωρίς προφυλακτικον και την επόμενη ημέραν γίνεται καπνός προφανώς και αυτό είναι άκρως απαράδεκτον και καθαρά δικόν του σφάλμα. Θέλετε να παίζετε με τις λέξεις για να νιώθετε υπεράνω. Είναι γνωστή τακτική εδώ μέσα να τροποποιείτε τα λόγια των άλλων. Τονίζω ξεκάθαρα ότι το φταίξιμον πάει και στα δύο φύλα.

Όχι η λύση δεν είναι να τιμωρηθούν οι νέοι. Να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί χωρίς αγάπη και χωρίς την αναγκαία οικονομική ελευθερία.
Είσαι τουλάχιστον παράλογος.

Να μη συνουσιάζονται χωρις τη χρήσις προφυλακτικού τότε. Κανείς δεν είπε ότι πρέπει να φέρουν ένα παιδί στο κόσμον από νεαρη ηλικίαν. Για αυτό ακριβώς τον λόγον είναι άκρως απαραίτητο να γίνει το παραπάνω.

Επίσης είσαι άντρας, άμα μία γυναίκα αποφασίσει να προχωρήσει σε έκτρωση δεν θα σε ρωτήσει. (Εκτός αν είσαι ο μπαμπάς, σε αυτή τη περίπτωση λυπάμαι την κοπέλα).
:morning1:

Εχετε τρομερην πλάκα εσείς τα φεμινια. " Επίσης είσαι άντρας ". Αν κάποιος έλεγε το αντίθετο " Επίσης είσαι γυναίκα " αμέσως DISCRIMINATION! SEXIST! και όλες οι γνωστές ταμπέλες των καιρών. Δεν θα με ρωτήσει αλλά τουλάχιστον με μεγάλη χαραν βλέπω πως η πλειοψηφία των γυναικών τάσσεται κατά του φόνου της έκτρωσης. Αυτό για εμένα είναι πολύ θετικόν. Ο κόσμος κάνει επιτέλους μια στροφή από τον άκρατον φιλελευθερισμον προς τον συντηρητισμον. Δεν θα έπρεπε να λυπάσαι κανέναν χωρίς λόγο ;)
 

Pipitsa

Νεοφερμένος

Η Pipitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ειμαι γενικα κατα της εκτρωσης.θεωρω οτι ακομα κ οταν το εμβρυο ειναι στην πρωταρχικη του μορφη,αποτελει μια ζωη. Βεβαια υπαρχουν περιπτωσεις που αναγκαζεται καποιος να κανει.Κατα τη γνωμη μου μονο οταν αφορα λογους υγειας,ειναι επιτρεπτη και ισως κ για καποιους ακραιους λογους που ενδεχομενως να επιβαλεται.Για οικονομικους λογους,δεν συμφωνω να γινεται,σε καμια περιπτωση.Ειναι μια κινηση που σημαδευει για παντα τη ζωη μιας γυναικας,ακομα κ αν δεν επιθυμει να γινει μητερα.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Να μη συνουσιάζονται χωρις τη χρήσις προφυλακτικού τότε. Κανείς δεν είπε ότι πρέπει να φέρουν ένα παιδί στο κόσμον από νεαρη ηλικίαν. Για αυτό ακριβώς τον λόγον είναι άκρως απαραίτητο να γίνει το παραπάνω.

Υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να οδηγήσουν σε ανεπιθύμητη σύλληψη, παρά τη χρήση προφυλάξεων. Βέβαια, για να το καταλάβεις αυτό, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις είτε στοιχειώδη ευφυΐα, είτε ενεργή σεξουαλική ζωή, άρα δεν σε παρεξηγώ.

Εχετε τρομερην πλάκα εσείς τα φεμινια. " Επίσης είσαι άντρας ". Αν κάποιος έλεγε το αντίθετο " Επίσης είσαι γυναίκα " αμέσως DISCRIMINATION! SEXIST! και όλες οι γνωστές ταμπέλες των καιρών. Δεν θα με ρωτήσει αλλά τουλάχιστον με μεγάλη χαραν βλέπω πως η πλειοψηφία των γυναικών τάσσεται κατά του φόνου της έκτρωσης. Αυτό για εμένα είναι πολύ θετικόν. Ο κόσμος κάνει επιτέλους μια στροφή από τον άκρατον φιλελευθερισμον προς τον συντηρητισμον. Δεν θα έπρεπε να λυπάσαι κανέναν χωρίς λόγο ;)

Ίσως είμαι κυνικός αλλά δεν βλέπω πώς είναι θετική η επιλογή της "πλειοψηφίας των γυναικών" να θυσιάσουν τη ζωή τους, την ακαδημαϊκή - επαγγελματική τους εξέλιξη, και γενικότερα την ελευθερία τους για να μεγαλώσουν ένα παιδί το οποίο δεν ήθελαν. Ίσως φταίει ότι εσείς οι συντηρητικοί έχετε ιδιαίτερες απόψεις για την ατομική αυτοδιάθεση, ειδικά αν αναφερόμαστε σε γυναίκες. Αν ισχύει αυτό όμως, το αξιακό σας σύστημα είναι τόσο αστείο που δεν χρειάζεται σχολιασμό.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και συνεπώς γιατί κάνει σεξ αφού είναι τόσο υπεύθυνη και συντρέχουν αυτοί οι λόγοι;
Γιατί φαντάζομαι ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού θέλει να κάνει σεξ για λόγους ευχαρίστησης και όχι αποκλειστικά τεκνοποίησης. Αν ήταν έτσι τότε :μην κάνει ο κόσμος σεξ γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, να μην μάθει ποτέ να οδηγεί γιατί μπορεί να τρακαρει και να πεθάνει, να μην φάει ποτέ απ'έξω γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο δηλητηρίασης και να ζει σε μια αποσειρωμενη φούσκα. Δεν είναι όμως έτσι η ζωή, κάνεις τα πάντα για να μειώσεις τον κίνδυνο πχ χρησιμοποιείς προφυλακτικό, οδηγείς προσεκτικά κλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως βλέπεις τονιζω ότι το λάθος ανήκει και στα δύο φύλα. Όταν ο 22αρης πάει με το 15χρονο χωρίς προφυλακτικον και την επόμενη ημέραν γίνεται καπνός προφανώς και αυτό είναι άκρως απαράδεκτον και καθαρά δικόν του σφάλμα. Θέλετε να παίζετε με τις λέξεις για να νιώθετε υπεράνω. Είναι γνωστή τακτική εδώ μέσα να τροποποιείτε τα λόγια των άλλων. Τονίζω ξεκάθαρα ότι το φταίξιμον πάει και στα δύο φύλα.



Να μη συνουσιάζονται χωρις τη χρήσις προφυλακτικού τότε. Κανείς δεν είπε ότι πρέπει να φέρουν ένα παιδί στο κόσμον από νεαρη ηλικίαν. Για αυτό ακριβώς τον λόγον είναι άκρως απαραίτητο να γίνει το παραπάνω.



Εχετε τρομερην πλάκα εσείς τα φεμινια. " Επίσης είσαι άντρας ". Αν κάποιος έλεγε το αντίθετο " Επίσης είσαι γυναίκα " αμέσως DISCRIMINATION! SEXIST! και όλες οι γνωστές ταμπέλες των καιρών. Δεν θα με ρωτήσει αλλά τουλάχιστον με μεγάλη χαραν βλέπω πως η πλειοψηφία των γυναικών τάσσεται κατά του φόνου της έκτρωσης. Αυτό για εμένα είναι πολύ θετικόν. Ο κόσμος κάνει επιτέλους μια στροφή από τον άκρατον φιλελευθερισμον προς τον συντηρητισμον. Δεν θα έπρεπε να λυπάσαι κανέναν χωρίς λόγο ;)
Γιάννη, έχω διαβάσει τα μηνύματα που γράφεις. Όσο για τον κόσμο πάει κατά διαόλου και σε αυτό ευθύνονται και άτομα σαν εσένα :)
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να οδηγήσουν σε ανεπιθύμητη σύλληψη, παρά τη χρήση προφυλάξεων. Βέβαια, για να το καταλάβεις αυτό, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις είτε στοιχειώδη ευφυΐα, είτε ενεργή σεξουαλική ζωή, άρα δεν σε παρεξηγώ.

Τα γνωρίζω αυτά. Αλλά αποτελούν ελάχιστες εξαιρέσεις στον γενικό κανόνα. Από την ανευθυνότητα μερικών γίνεται το μπαχαλο συνήθως. Είμαστε από τις πρώτες χώρες σε εκτρώσεις ανηλίκων. Ως πότε θα πάει αυτό το πράγμα;
Όσο για τέτοια "έξυπνα" προσωπικά σχόλια να μην τα λέτε πίσω από τις οθόνες σε ανθρώπους που δεν γνωρίζετε. Το δεύτερο όντως ισχύει άλλωστε μη ξεχνάμε ότι κάτω των 20 δεν υπάρχει λόγος για τετοιες πράξεις. Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν θέσει στόχους για άλλα πράγματα ( δεν σκεφτόμαστε όλοι με το κάτω κεφάλι μόνον ).

Ίσως είμαι κυνικός αλλά δεν βλέπω πώς είναι θετική η επιλογή της "πλειοψηφίας των γυναικών" να θυσιάσουν τη ζωή τους, την ακαδημαϊκή - επαγγελματική τους εξέλιξη, και γενικότερα την ελευθερία τους για να μεγαλώσουν ένα παιδί το οποίο δεν ήθελαν. Ίσως φταίει ότι εσείς οι συντηρητικοί έχετε ιδιαίτερες απόψεις για την ατομική αυτοδιάθεση, ειδικά αν αναφερόμαστε σε γυναίκες. Αν ισχύει αυτό όμως, το αξιακό σας σύστημα είναι τόσο αστείο που δεν χρειάζεται σχολιασμό.

Μα ποιος είπε ότι θέλομεν κάτι τέτοιο; Βέβαια οι γυναίκες σταματάνε να εκπαιδεύονται ή να εργάζονται για ένα συγκεκριμένο χρονικόν διάστημα και όχι επ'αοριστον. Αλλά και πάλι συμφωνώ ότι αυτό δεν είναι το ιδανικον. Είναι καλό να εργάζονται και να εκπαιδεύονται και οι γυναίκες μιας που υποστηριζομεν την θεσην ότι ουδείς/ουδεμία θα έπρεπε να μην είναι ευχαριστημένος/η από την ζωήν του.
Δεν ξέρω τι κάνουν άλλοι συντηρητικοί και δε το κοιταζω. Κοιτάζω μόνον τον εαυτόν μου σε τέτοια ζητήματα. Εγώ παλαιόθεν δηλωνα και ακόμα δηλώνω ξεκάθαρα ότι είμαι κατά της παρέμβασης στις απόψεις των άλλων. Εγώ είμαι συντηρητικός και είμαι για τον εαυτό μου και μόνον. Δεν πρόκειται να απαιτώ από τον περίγυρον μου να ακολουθούν τις απόψεις μου. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και μόνον ως τέτοιος πρέπει να αντιμετωπίζεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιάννη, έχω διαβάσει τα μηνύματα που γράφεις. Όσο για τον κόσμο πάει κατά διαόλου και σε αυτό ευθύνονται και άτομα σαν εσένα :)


Στην εξουσία εδώ και χρόνια είναι Φιλελεύθεροι και οι συντηρητικοί είμαστε απλές φωνές που απλα αυξανομαστε ανά τα χρόνια. Δεν κάναμε εμείς τον κόσμο χάλια. Αλλά εσείς. Εμείς δεν έχουμε πολιτική εξουσία ακόμα.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Τα γνωρίζω αυτά. Αλλά αποτελούν ελάχιστες εξαιρέσεις στον γενικό κανόνα. Από την ανευθυνότητα μερικών γίνεται το μπαχαλο συνήθως. Είμαστε από τις πρώτες χώρες σε εκτρώσεις ανηλίκων. Ως πότε θα πάει αυτό το πράγμα;

Και...;

Όσο για τέτοια "έξυπνα" προσωπικά σχόλια να μην τα λέτε πίσω από τις οθόνες σε ανθρώπους που δεν γνωρίζετε. Το δεύτερο όντως ισχύει άλλωστε μη ξεχνάμε ότι κάτω των 20 δεν υπάρχει λόγος για τετοιες πράξεις. Υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν θέσει στόχους για άλλα πράγματα ( δεν σκεφτόμαστε όλοι με το κάτω κεφάλι μόνον ).

Δεν χρειάζεται να σε γνωρίσει κανείς για να γελάσει με τις απόψεις σου. Το αποδεικνύεις άλλωστε στη συνέχεια:

Μα ποιος είπε ότι θέλομεν κάτι τέτοιο; Βέβαια οι γυναίκες σταματάνε να εκπαιδεύονται ή να εργάζονται για ένα συγκεκριμένο χρονικόν διάστημα και όχι επ'αοριστον. Αλλά και πάλι συμφωνώ ότι αυτό δεν είναι το ιδανικον. Είναι καλό να εργάζονται και να εκπαιδεύονται και οι γυναίκες μιας που υποστηριζομεν την θεσην ότι ουδείς/ουδεμία θα έπρεπε να μην είναι ευχαριστημένος/η από την ζωήν του.

Πραγματικότητα 1: "Βέβαια οι γυναίκες σταματάνε να εκπαιδεύονται ή να εργάζονται για ένα συγκεκριμένο χρονικόν διάστημα και όχι επ'αοριστον"

Θέση 2: "που υποστηριζομεν την θεσην ότι ουδείς/ουδεμία θα έπρεπε να μην είναι ευχαριστημένος/η από την ζωήν του."

Το ενδεχόμενο μία γυναίκα να ταυτίζει την ευτυχία της με την επαγγελματική και προσωπική της εξέλιξη, ενδεχόμενο που μία ανεπιθυμήτη εγκυμοσύνη συνήθως καταστρέφει, δεν παίζει, έτσι;

Αν τάσσεσαι όντως ενάντια στην έκτρωση, τότε αυτοκαταρρίπτεις τη δεύτερη θέση σου. Αν αντίθετα υποστηρίζεις τη δεύτερη, τότε αυτοαναιρείσαι ακυρώνοντας την πρώτη.

Δεν ξέρω τι κάνουν άλλοι συντηρητικοί και δε το κοιταζω. Κοιτάζω μόνον τον εαυτόν μου σε τέτοια ζητήματα. Εγώ παλαιόθεν δηλωνα και ακόμα δηλώνω ξεκάθαρα ότι είμαι κατά της παρέμβασης στις απόψεις των άλλων. Εγώ είμαι συντηρητικός και είμαι για τον εαυτό μου και μόνον. Δεν πρόκειται να απαιτώ από τον περίγυρον μου να ακολουθούν τις απόψεις μου. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και μόνον ως τέτοιος πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Δεν παρεμβαίνω στις απόψεις των άλλων, θεωρώ όμως την έκτρωση δολοφονία και όσες γυναίκες ή ζευγάρια προχωρούν σε τέτοιες πρακτικές ανήθικους και ανεύθυνους ανθρώπους, καθώς "πρέπει οι νέοι και όλοι συγκεκριμένα να επωμίζοντο τις συνέπειες των πεπραγμένων τους. Δεν κάναμεν λάθος και το πεταμεν εις τα σκουπίδια". Εν ολίγοις, δεν επεμβαίνω ούτε στις απόψεις ούτε στη ζωή τρίτων.

Στην εξουσία εδώ και χρόνια είναι Φιλελεύθεροι και οι συντηρητικοί είμαστε απλές φωνές που απλα αυξανομαστε ανά τα χρόνια. Δεν κάναμε εμείς τον κόσμο χάλια. Αλλά εσείς. Εμείς δεν έχουμε πολιτική εξουσία ακόμα.

:yes:
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,565 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες που μπορούν να οδηγήσουν σε ανεπιθύμητη σύλληψη, παρά τη χρήση προφυλάξεων. Βέβαια, για να το καταλάβεις αυτό, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις είτε στοιχειώδη ευφυΐα, είτε ενεργή σεξουαλική ζωή, άρα δεν σε παρεξηγώ.

Για πές μας έναν. Γιατι εγώ στα 12 χρονια μου ως τωρα ενεργους σεξουαλικής εμπειριας δεν το έχω πάθει ποτέ αυτο. Ειμαι 34 ξεκινησα στα 19. Με 2-3 χρονια στον ενδιαμεσο αποχης λογω κάποιας φάσης που ολοι περνάμε ή θα περάσουμε.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Για πές μας έναν. Γιατι εγώ στα 12 χρονια μου ως τωρα ενεργους σεξουαλικής εμπειριας δεν το έχω πάθει ποτέ αυτο. Ειμαι 34 ξεκινησα στα 19. Με 2-3 χρονια στον ενδιαμεσο αποχης λογω κάποιας φάσης που ολοι περνάμε ή θα περάσουμε.
Να σπάσει το προφυλακτικό και να μην το αντιληφθείς. Μού έχει τύχει.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Για πές μας έναν. Γιατι εγώ στα 12 χρονια μου ως τωρα ενεργους σεξουαλικής εμπειριας δεν το έχω πάθει ποτέ αυτο. Ειμαι 34 ξεκινησα στα 19. Με 2-3 χρονια στον ενδιαμεσο αποχης λογω κάποιας φάσης που ολοι περνάμε ή θα περάσουμε.

Να σπάσει το προφυλακτικό ή να μην εφαρμοστεί σωστά. Δεν βλέπω όμως πως σχετίζεται αυτό με το θέμα των εκτρώσεων, θα ζητήσεις τάχα να προσκομίζουν τα ζευγάρια τα σπασμένα τους προφυλακτικά για να ρίξουν το έμβρυο;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.

Σοβαρά τώρα θες απάντηση σε αυτό; Το θεωρείς εσύ αυτό ως κάτι θετικον δηλαδις; Νεαρά κοριτσάκια να μένουν έγκυες και εν συνεχεία να κάνουν μια πράξις η οποία θα τα ακολουθεί ψυχολογικα εφόρου ζωής; Πώς μπορείτε και πετάτε τέτοιες ασυναρτησίες; ξέρετε ότι μπορεί να έχει και σωματικές επιπτώσεις όλο αυτό; Η έκτρωσις δεν είναι κάτι απλό που μπορούν όλοι να το ζήσουν σαν εμπειρία. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγησις ειναι αναγκαία εκτός αν σας αρέσει αυτή η κατάσταση γιατί αυτό το και που είπες πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι υπερβολικά ακραίο και ξεδιάντροπο. Άκου εκεί να μην τρέχει τίποτα που τόσα ανήλικα κάνουν εκτρώσεις.

Πραγματικότητα 1: "Βέβαια οι γυναίκες σταματάνε να εκπαιδεύονται ή να εργάζονται για ένα συγκεκριμένο χρονικόν διάστημα και όχι επ'αοριστον"

Θέση 2: "που υποστηριζομεν την θεσην ότι ουδείς/ουδεμία θα έπρεπε να μην είναι ευχαριστημένος/η από την ζωήν του."

Το ενδεχόμενο μία γυναίκα να ταυτίζει την ευτυχία της με την επαγγελματική και προσωπική της εξέλιξη, ενδεχόμενο που μία ανεπιθυμήτη εγκυμοσύνη συνήθως καταστρέφει, δεν παίζει, έτσι;

Αν τάσσεσαι όντως ενάντια στην έκτρωση, τότε αυτοκαταρρίπτεις τη δεύτερη θέση σου. Αν αντίθετα υποστηρίζεις τη δεύτερη, τότε αυτοαναιρείσαι ακυρώνοντας την πρώτη.

Πριν λίγο έμμεσα εδώ είπες ότι είμαι νοητικά ανάπηρος και τώρα πετάς τέτοιες κοτσανες. Είτε εσύ τελικά έχεις το θέμα είτε παίζεις με τις λέξεις μου. Όταν λέω ότι καθείς πρέπει να χτίζει τη ζωήν του εσύ τι καταλαβαίνεις; Πότε είπα ότι για την γυνή η ευχαρίστησις της είναι να κάνει παιδιά; Για τον κάθε ένα άνθρωπο ξεχωριστά το τι τον χαροποιει είναι ξεχωριστό. Στις περισσότερες περιπτώσεις η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη μπορεί να αποφευχθεί με προληπτικές μεθόδους. Γιατί να προβαίνουμε σε τέτοιες λύσεις που ΔΕΝ βοηθάνε κανέναν; νόημα δεν βγαίνει σε όσα λες, τέλος πάντων.

Δεν παρεμβαίνω στις απόψεις των άλλων, θεωρώ όμως την έκτρωση δολοφονία και όσες γυναίκες ή ζευγάρια προχωρούν σε τέτοιες πρακτικές ανήθικους και ανεύθυνους ανθρώπους, καθώς "πρέπει οι νέοι και όλοι συγκεκριμένα να επωμίζοντο τις συνέπειες των πεπραγμένων τους. Δεν κάναμεν λάθος και το πεταμεν εις τα σκουπίδια". Εν ολίγοις, δεν επεμβαίνω ούτε στις απόψεις ούτε στη ζωή τρίτων.

Αυτες είναι οι δικές μου αντιλήψεις και μόνον για εμένα. Δεν πρόκειται να πάω με μαχαίρι στο λαιμό σε κανέναν και να του πω ή τις ενστερνιζεσαι ή σε σφάζω. Ξυπνήστε λίγο από τον λήθαργο. Εγώ τις απόψεις τις έχω για να με καθοδηγούν στη προσωπική μου ζωή και απλά τις μοιράζομαι με άλλους στα πλαίσια συζητήσεων. Δεν τις επιβάλλω σε κανέναν. Ε ρε με το παιχνίδι λέξεων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Να σπάσει το προφυλακτικό ή να μην εφαρμοστεί σωστά. Δεν βλέπω όμως πως σχετίζεται αυτό με το θέμα των εκτρώσεων, θα ζητήσεις τάχα να προσκομίζουν τα ζευγάρια τα σπασμένα τους προφυλακτικά για να ρίξουν το έμβρυο;

Χρήση δευτέρου προφυλακτικού; Ούτε λόγος ε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα θες απάντηση σε αυτό; Το θεωρείς εσύ αυτό ως κάτι θετικον δηλαδις; Νεαρά κοριτσάκια να μένουν έγκυες και εν συνεχεία να κάνουν μια πράξις η οποία θα τα ακολουθεί ψυχολογικα εφόρου ζωής; Πώς μπορείτε και πετάτε τέτοιες ασυναρτησίες; ξέρετε ότι μπορεί να έχει και σωματικές επιπτώσεις όλο αυτό; Η έκτρωσις δεν είναι κάτι απλό που μπορούν όλοι να το ζήσουν σαν εμπειρία. Η σεξουαλική διαπαιδαγώγησις ειναι αναγκαία εκτός αν σας αρέσει αυτή η κατάσταση γιατί αυτό το και που είπες πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι υπερβολικά ακραίο και ξεδιάντροπο (:lol:). Άκου εκεί να μην τρέχει τίποτα που τόσα ανήλικα κάνουν εκτρώσεις.

Φυσικά. Θεωρώ απολύτως θετικό το να έχει δικαίωμα μία γυναίκα δικαίωμα να αυτοδιαθέτει το σώμα της και να ζει όπως η ίδια επιθυμεί, ακόμα και αν αυτό σημαίνει υψηλά ποσοστά εκτρώσεων.

Δεν θα σχολιάσω το γεγονός ότι αντισταθμίζεις τις σωματικές και ψυχολογικές επιπτώσεις της έκτρωσης με τις αντίστοιχες της 15ετούς τουλάχιστον ανατροφής ενός παιδιού και ότι καταλήγεις πως οι πρώτες είναι χειρότερες των δεύτερων. Που, ακόμα και αν είναι, το βάρος της εκτίμησης πέφτει στην ενδιαφερόμενη γυναίκα, σε κανέναν άλλο.

Όσο αφορά τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, φυσικά και συμφωνώ πως η ένταξή της στην εκπαίδευση είναι αναγκαία. Αλλά είναι τεράστιο λογικό άλμα να πηγαίνεις από αυτή τη λογικότατη θέση στο "καταδικάζω τις εκτρώσεις".

Πριν λίγο έμμεσα εδώ είπες ότι είμαι νοητικά ανάπηρος και τώρα πετάς τέτοιες κοτσανες. Είτε εσύ τελικά έχεις το θέμα είτε παίζεις με τις λέξεις μου. Όταν λέω ότι καθείς πρέπει να χτίζει τη ζωήν του εσύ τι καταλαβαίνεις; Πότε είπα ότι για την γυνή η ευχαρίστησις της είναι να κάνει παιδιά; Για τον κάθε ένα άνθρωπο ξεχωριστά το τι τον χαροποιει είναι ξεχωριστό. Στις περισσότερες περιπτώσεις η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη μπορεί να αποφευχθεί με προληπτικές μεθόδους. Γιατί να προβαίνουμε σε τέτοιες λύσεις που ΔΕΝ βοηθάνε κανέναν; νόημα δεν βγαίνει σε όσα λες, τέλος πάντων.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις τι οφείλει, κατ' εσέ, να κάνει ένα ζευγάρι ή μία γυναίκα; Να κρατήσει το παιδί και να θυσιάσει τη ζωή του;

Αν καταδικάζεις καθολικά τις εκτρώσεις, τότε αποδέχεσαι έμμεσα όλες τις προκείμενες που ανέφερες και που, σύμφωνα με εσένα, δεν ασπάζεσαι.

Αυτες είναι οι δικές μου αντιλήψεις και μόνον για εμένα. Δεν πρόκειται να πάω με μαχαίρι στο λαιμό σε κανέναν και να του πω ή τις ενστερνιζεσαι ή σε σφάζω. Ξυπνήστε λίγο από τον λήθαργο. Εγώ τις απόψεις τις έχω για να με καθοδηγούν στη προσωπική μου ζωή και απλά τις μοιράζομαι με άλλους στα πλαίσια συζητήσεων. Δεν τις επιβάλλω σε κανέναν. Ε ρε με το παιχνίδι λέξεων.

Οι προσωπικές σου απόψεις εκτοξεύουν αρνητικούς αξιολογικούς χαρακτηρισμούς προς κάθε κατεύθυνση. Υπάρχει ουσιώδης διαφορά ανάμεσα στο "διατυπώνω την άποψή μου" και στο "άκρως απαράδεκτον", "να μη συνουσιάζονται χωρις τη χρήσις προφυλακτικού τότε", "αυτό το και που είπες πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι υπερβολικά ακραίο και ξεδιάντροπο".

Όχι ότι με ενδιαφέρει, δηλαδή. Απλώς το επισημαίνω.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Όταν είσαι αποφασισμενος να βρεθείς ερωτικά με τον σύντροφό σου χωρίς τις απαραίτητες προφυλάξεις να είσαι σε θέση να αναλάβεις και τις ευθύνες για ότι προκύψει από όλο αυτό .
Είτε αυτό λέγεται σεξουαλικό μεταδιδόμενο νόσημα είτε αυτό είναι μια ανεπυθιμητη εγκυμοσύνη που στην προκειμένη περίπτωση είναι και το θέμα μας.

Δεν ενεργούμε σε τέτοια θέματα εν θερμό και μετά νυπτουμε τα χείρας μας ..
Πολυ περισσότερο μιλάω για την πλευρά των γυναικών ...Μπορεί ο εκάστοτε σύντροφος να μην αναλογίζεται τι σημαίνει κάτι τέτοιο αλλά τουλάχιστον για μια γυναίκα την σημερων ημέρα είναι (θα το πω οσο ευγεινικα μπορώ )τελείως ανεύθυνο από μεριά της .
Η ζωή δεν είναι παιχνίδι και φυσικά μιλάμε για φόνο ...
Όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω υπάρχει το χάπι της επόμενης μέρας ...
Οκ να δεχτώ ότι έγινε από λάθος αλλά το να αφεισεις να προχωρήσει όλο αυτό και να φτάσεις στο σημείο της εκτρώσεις με συνχωρεις αλλά είναι ανεπίτρεπτο .
Υπευθυνότητα και σωστοί χειρισμοί είναι δύο παράγοντες που όσο τους εφαρμόζουμε στην ζωή μας ,δεν μας οδηγούν σε ανεπανόρθωτες συνέπειες των πράξεών μας .

Δεν θυσιάζουμε τίποτα και κανέναν για μια στιγμή ηδονής .
Πωπω... Τί καταδίκη είναι αυτή για μια γυναίκα... Και τα λες και με ωραίο τρόπο γιατί όσο νά 'ναι είναι γραπτός ο λόγος. Οπότε στη ζωή τα λάθη όχι μόνο δεν συγχωρούνται αλλά πρέπει να μας κυνηγούν και να μας κατατρέχουν για μια ζωή. Αν λοιπόν πχ εσύ ή κάποιος δικός σου κάνει ένα τρακάρισμα και αφήσει κάποιον ανάπηρο, θα πας στο δικαστήριο χωρίς δικηγόρο και θα πεις "έφταιξα κύριε πρόεδρε, δε θέλω κανένα ελαφρυντικό, κλείστε με φυλακή για 5 χρόνια για να μάθω το μάθημά μου" έτσι; Και φυσικά όλες οι γυναίκες του κόσμου που μένουν έγκυες από λάθος στο ίδιο τσουβάλι, ασχέτως ηλικίας, μόρφωσης, συνθηκών, εξυπνάδας, προσωπικότητας κλπ. Έμεινες έγκυος; Τέλος, θα το κρατήσεις και θα το μεγαλώσεις γιατί τόλμησες να απολαύσεις το σεξ ανεύθυνα! Καταδίκασε και τη δική σου ζωή αλλά και του μωρού σου που θα έρθει σε έναν κόσμο ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ και με μια μάνα ανεύθυνη που απλά υποχρεώθηκε να το γεννήσει. Τί τέλεια!

Αποχωρώ από το θέμα γιατί πραγματικά κάποια πράγματα μού φαίνονται εμετικά.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί φαντάζομαι ότι το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού θέλει να κάνει σεξ για λόγους ευχαρίστησης και όχι αποκλειστικά τεκνοποίησης. Αν ήταν έτσι τότε :μην κάνει ο κόσμος σεξ γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, να μην μάθει ποτέ να οδηγεί γιατί μπορεί να τρακαρει και να πεθάνει, να μην φάει ποτέ απ'έξω γιατί υπάρχει το ενδεχόμενο δηλητηρίασης και να ζει σε μια αποσειρωμενη φούσκα. Δεν είναι όμως έτσι η ζωή, κάνεις τα πάντα για να μειώσεις τον κίνδυνο πχ χρησιμοποιείς προφυλακτικό, οδηγείς προσεκτικά κλπ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιάννη, έχω διαβάσει τα μηνύματα που γράφεις. Όσο για τον κόσμο πάει κατά διαόλου και σε αυτό ευθύνονται και άτομα σαν εσένα :)

Το insight εδώ δεν είναι να κλείσουμε σε μια φούσκα και να μην κάνουμε τίποτα όπως λανθασμένα συμπέρανες αλλά να αναλαμβάνουν τις ευθύνες των πράξεων μας. Όταν ο 18χρονος κρίνεται αρκετά ώριμος για να οδηγεί, αν οδηγεί απρόσεκτα και σκοτώσει η τραυματιστει βαριά άλλον άνθρωπο θα πάει στην φυλακή, διότι προκάλεσε ζημιά σε κάποιον αθώο.

Το ίδιο ακριβώς κονσεπτ έχουμε και στο σεξ. Μπορείς να κάνεις όσο θες και όπως θες αλλά υπάρχουν συνέπειες. Η διαφορά εδώ είναι πως το έμβρυο δεν έχει φωνή να μιλήσει γιατί είναι απλά μια μάζα κυττάρων όπως λέτε και άρα μπορείς να του προκαλέσεις ζημιά χωρίς ποινικές ή ηθικές βλάβες.

Και όπως είπα και πιο πριν όλα αυτά είναι θέμα αξιών που έχει ο καθένας. Όπως υπάρχουν κατ ανάγκην γονείς που μεγάλωσαν άθλια τα παιδιά τους που γεννήθηκαν λόγο ατυχήματος έτσι υπάρχουν και γονείς που τα μεγάλωσαν μια χαρά καθώς ανέλαβαν τις ευθύνες τους, σοβαρεητηκαν και όλη αυτή η εμπειρία λειτούργησε ως εφαλτήριο ωρίμανσης (διότι έτσι ωριμάζει, αναλαμβάνουν τας ευθύνες).

Και φυσικά ταχθηκα υπέρ της διαδικασίας της έκτρωσης γιατί δεν είναι δυνατόν να αναγκάζεις κάποιον που δεν θέλει να μεγαλώσει παιδί, θα την πληρώσει το παιδί.

Η διαφορά όμως ανάμεσα στις αξίες δύο ατόμων φαίνεται στο πως επιλέγουν να χειριστούν τέτοιες υποθέσεις. Και η διαφορά αναμασεσα σε αυτά τα άτομα είναι χαοτική.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α ναι να μην ξεχάσουμε και το άλλο, άντρας που δεν θέλει δεν θα έπρεπε για κανέναν λόγο να πληρώνει διαστροφές, για τον ίδιο ακριβώς λόγο που η γυναίκα που δεν θέλει το παιδί μπορεί να κάνει έκτρωση χωρίς να πάρει την άδεια καμένος. Αυτοδιάθεση του κορμιού δεν το λέτε; Ε δεν θα δουλεύει ένας άντρας 18 χρόνια για να τρέφει παιδί που δεν ήθελε, όπως ακριβώς ο ίδιος άντρας δεν έχει κανένα λόγο στο παιδί αν αυτός το θέλει και η μάνα όχι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το insight εδώ δεν είναι να κλείσουμε σε μια φούσκα και να μην κάνουμε τίποτα όπως λανθασμένα συμπέρανες αλλά να αναλαμβάνουν τις ευθύνες των πράξεων μας. Όταν ο 18χρονος κρίνεται αρκετά ώριμος για να οδηγεί, αν οδηγεί απρόσεκτα και σκοτώσει η τραυματιστει βαριά άλλον άνθρωπο θα πάει στην φυλακή, διότι προκάλεσε ζημιά σε κάποιον αθώο.

Το ίδιο ακριβώς κονσεπτ έχουμε και στο σεξ. Μπορείς να κάνεις όσο θες και όπως θες αλλά υπάρχουν συνέπειες. Η διαφορά εδώ είναι πως το έμβρυο δεν έχει φωνή να μιλήσει γιατί είναι απλά μια μάζα κυττάρων όπως λέτε και άρα μπορείς να του προκαλέσεις ζημιά χωρίς ποινικές ή ηθικές βλάβες.

Και όπως είπα και πιο πριν όλα αυτά είναι θέμα αξιών που έχει ο καθένας. Όπως υπάρχουν κατ ανάγκην γονείς που μεγάλωσαν άθλια τα παιδιά τους που γεννήθηκαν λόγο ατυχήματος έτσι υπάρχουν και γονείς που τα μεγάλωσαν μια χαρά καθώς ανέλαβαν τις ευθύνες τους, σοβαρεητηκαν και όλη αυτή η εμπειρία λειτούργησε ως εφαλτήριο ωρίμανσης (διότι έτσι ωριμάζει, αναλαμβάνουν τας ευθύνες).

Και φυσικά ταχθηκα υπέρ της διαδικασίας της έκτρωσης γιατί δεν είναι δυνατόν να αναγκάζεις κάποιον που δεν θέλει να μεγαλώσει παιδί, θα την πληρώσει το παιδί.

Η διαφορά όμως ανάμεσα στις αξίες δύο ατόμων φαίνεται στο πως επιλέγουν να χειριστούν τέτοιες υποθέσεις. Και η διαφορά αναμασεσα σε αυτά τα άτομα είναι χαοτική.
Αξίες για εμένα έχει ένα άτομο που έχει αυτογνωσία.Όπως ανέφερα και προηγουμένως, ανευθυνότητα για εμένα είναι το άτομο να κρατήσει το παιδί και να το μεγαλώσει άθλια παρά ένα άτομο που θα κάνει έκτρωση γιατί μπορεί να μην νιώθει ώριμο, να μην έχει την οικονομική άνεση, ένα υποστηρικτικό περιβάλλον που χρειάζεται μεγαλώσει ένα παιδί. Για εμένα αυτό είναι αξία: το να επιλέγεις να κάνεις ένα χειρουργείο το οποίο δε ξέρεις τι συνέπειες μπορεί να σου προκαλέσει στο μέλλον ή ακόμα και λαμβάνοντας υπόψιν και τις ψυχολογικές συνέπειες ,το στιγματισμό απο την κοινωνία που έχει αυτό έτσι. Φυσικά υπάρχει και η επιλογή να κρατήσεις το έμβρυο και τελικά να πάνε όλα καλά. Αλλά αυτό για ένα άτομο που βρίσκεται σε μία νεαρή ηλικία καταλαβαίνεις ότι δεν είναι εύκολο. Για εμένα ένας άνθρωπος για να πάρει την απόφαση να γίνει γονέας απαιτεί πολύ σκέψη, κατάλληλες συνθήκες και εκπαίδευση για το πώς θα γίνει γονέας. Δεν είναι μία απόφαση που είναι παίξε γέλασε.
Και για να κλείσω, δε θεωρώ σε καμία περίπτωση ένα άτομο που έκανε έκτρωση λιγότερο ηθικό και με λιγότερες αξίες απο ένα άτομο που δεν έκανε έκτρωση. Είναι θέμα συνείδησης του πόσο μεγάλη ευθύνη έχει ένας γονέας. Και ορισμένοι άνθρωποι είτε πήραν την απόφαση να κάνουν έκτρωση είτε όχι δεν την έχουν.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,628 μηνύματα.
Φυσικά. Θεωρώ απολύτως θετικό το να έχει δικαίωμα μία γυναίκα δικαίωμα να αυτοδιαθέτει το σώμα της και να ζει όπως η ίδια επιθυμεί, ακόμα και αν αυτό σημαίνει υψηλά ποσοστά εκτρώσεων.

Αυτό θα πει ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Το ignorance σας με τρελαίνει. Πως κυκλοφορούν τέτοιοι άνθρωποι ανάμεσα μας;
Για εσάς η έκτρωσις είναι κάτι το απλον που μπορεί όλες να το ζήσουν δίχως προβλήματα. Σιγά και τι έγινε κοινώς. Πραγματικά κρίμα, αυτό μόνον έχω να ειπω. Αν δεν βλέπεις εσύ ο ίδιος τον λόγον που κάτι τέτοιον είναι επικίνδυνον και για τη σωματική και για τη ψυχολογική υγεία της γυναικός τότε εθελοτυφλεις. Έρχεσαι και ως υπερασπιστής των γυναικών. Πίστευα ότι θα αρχίσεις να λες διάφορα για να καλύψεις την προηγούμενη κοτσανα αλλά εσύ συνεχίζεις ακάθεκτος βλέπω.

Δεν θα σχολιάσω το γεγονός ότι αντισταθμίζεις τις σωματικές και ψυχολογικές επιπτώσεις της έκτρωσης με τις αντίστοιχες της 15ετούς τουλάχιστον ανατροφής ενός παιδιού και ότι καταλήγεις πως οι πρώτες είναι χειρότερες των δεύτερων. Που, ακόμα και αν είναι, το βάρος της εκτίμησης πέφτει στην ενδιαφερόμενη γυναίκα, σε κανέναν άλλο.

Όσο αφορά τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση, φυσικά και συμφωνώ πως η ένταξή της στην εκπαίδευση είναι αναγκαία. Αλλά είναι τεράστιο λογικό άλμα να πηγαίνεις από αυτή τη λογικότατη θέση στο "καταδικάζω τις εκτρώσεις".

Δεν πιστεύω επίσης ότι κατ'εσενα είναι επίσης καλύτερο να φονευθεί ένα έμβρυο γιατί κάποιοι υπήρξαν ανεύθυνοι να διαχειριστούν και να επιληφθούν της κατάστασης.

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγησις είναι η μοναδική λυσις δια αυτού του προβλήματος. Οι εκτρώσεις πρέπει να μειωθούν και δε ξέρω γιατί δεν το βλέπεις αυτό!! Δε μίλησα για ποινικοποίηση ποτέ διότι ξέρω ότι μετά θα καταφύγουμε στα παλιά ( παράνομες εκτρώσεις με κινδυνον τη ζωή των γυναικών ή πέταμα των βρεφών στο κάδο και άλλα πολλά που βλέπουμε ακόμη και σήμερα ). Αλλά πρέπει να θεωρείτο ως η έσχατηλυσις.

Στις υπόλοιπες περιπτώσεις τι οφείλει, κατ' εσέ, να κάνει ένα ζευγάρι ή μία γυναίκα; Να κρατήσει το παιδί και να θυσιάσει τη ζωή του;

Εδώ για εμένα είναι ένα δύσκολο ερώτημα. Αν και πιστεύω ότι μπορούν κάποια πράγματα να συνδυαστούν σε τέτοια περίπτωσις πρέπει ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του. Τέτοια προβλήματα δε θα υπάρχουν με την σεξουαλική διαπαιδαγώγησις. Δεν θα τη πληρώνει το έμβρυο για την ανοησία των ανεύθυνων όμως. Αυτό το παράδειγμα που θέτεις είναι όντως δύσκολο. Πιστεύω όμως ότι όλα μπορούν να προληφθούν.

Οι προσωπικές σου απόψεις εκτοξεύουν αρνητικούς αξιολογικούς χαρακτηρισμούς προς κάθε κατεύθυνση. Υπάρχει ουσιώδης διαφορά ανάμεσα στο "διατυπώνω την άποψή μου" και στο "άκρως απαράδεκτον", "να μη συνουσιάζονται χωρις τη χρήσις προφυλακτικού τότε", "αυτό το και που είπες πρέπει να γνωρίζεις ότι είναι υπερβολικά ακραίο και ξεδιάντροπο".

Απλά κάνω ένα μικρό disapprove σε κάποιες αποψεις αυτό δεν σημαίνει ότι θα τα έλεγα αυτα σε κάποιον. Σίγουρα αν μου ζητούσαν την άποψη μου για τις εκτρώσεις θα τους έλεγα ότι δε πρέπει να το κάνουν. Αλλά δε σημαίνει ότι θα τους κατέκρινα παντού αν το έκαναν. Εγώ σου είπα, ο καθένας ας κοιτάζει τη καμπούρα του. Εγώ προσωπικά κοιτάζω τη δικιά μου ζωή και για εμένα εκτρωσις δεν υπάρχει. Και για να αποφύγω ένα τέτοιο θλιβερον ενδεχομενον είμαι σε πλήρη αποχή της πράξης αυτής. Όλα έρχονται στην ώρα τους. Η βιασύνη των μικρών ηλικιών είναι που οδηγεί στη σημερινή κατάσταση με τις αμβλώσεις. Όλα θα γίνουν.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει να γίνει συνειδητό ότι το προφυλακτικό είναι η μοναδική λύση για την πρόληψη μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης, ενώ οι υπόλοιπες μέθοδοι (αντισυλληπτικά χάπια, κλπ) να αξιοποιούνται σε σπάνιες περιπτώσεις στις οποίες μπορεί ξέρω γω να σπάσει το προφυλακτικό
Επειδή είμαστε στο ίντερνετ και λέει ο καθένας ό,τι θέλει, να διευκρινίσουμε ότι αυτό δεν ισχύει. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντισύλληψης και τα...αντισυλληπτικά χάπια είναι ένας από αυτούς. Αυτό που προσφέρει επιπλέον το προφυλακτικό είναι προστασία έναντι στα περισσότερα ΣΜΝ.
Τα αντισυλληπτικά για να δράσουν χρειάζεται τακτική λήψη τους κάθε μέρα, δεν τα παίρνεις μετά το σεξ.
Εκεί έρχεται το χάπι της επόμενης μέρας, που προφανώς δεν είναι μέσο αντισύλληψης αλλά αυτό σηκώνει άλλη συζήτηση.
Επίσης είσαι άντρας, άμα μία γυναίκα αποφασίσει να προχωρήσει σε έκτρωση δεν θα σε ρωτήσει. (Εκτός αν είσαι ο μπαμπάς, σε αυτή τη περίπτωση λυπάμαι την κοπέλα).
:morning1:
Καλά κι εκεί το πολύ πολύ να πέσει ενημέρωση, αν η άλλη δεν θέλει παιδί, δεν θα κάνει παιδί, sorry dad.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αΚλά κι εκεί το πολύ πολύ να πέσει ενημέρωση, αν η άλλη δεν θέλει παιδί, δεν θα κάνει παιδί, sorry dad.

Αν όμως ο μπαμπάς δεν θέλει, δεν υπάρχει sorry mom, υπάρχει ας προσεχές που τον έβαζες, δικαστήριο και διατροφή :)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top