Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν όμως ο μπαμπάς δεν θέλει, δεν υπάρχει sorry mom, υπάρχει ας προσεχές που τον έβαζες, δικαστήριο και διατροφή :)
Χάκερ αποδέξου επιτέλους ότι τα παιδιά μας δεν θα δουν ποτέ το φως του μάταιου τούτου κόσμου.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Είδα ένα σχόλιο του Τόλη και πραγματικά μου άρεσε πολύ και θέλω να δω τι έχουν να μας πούνε εδώ οι νέοι μας φίλοι/ες.
Λέτε για την αυτοδιάθεση του γυναικείου κορμιού σωστά; Αν θέλει μια γυναίκα το ριχνει χωρίς συναίνεση αφού σε αυτήν ανήκει το σώμα, is that right?
Ωραία πολύ σωστά. Πάμε όμως σε ένα αντίστοιχο θέμα. Τι γίνεται αν η γυναίκα θέλει το παιδί και ο άντρας όχι; Τα όνειρα του άντρα έχουν κάποιαν σημασία; γιατί να υποχρεωθεί να δουλεύει ως τα 18 για να πληρώνει τις διατροφές για ένα λάθος όπως είπατε, που όλοι στο μεταξύ κάνουμε λάθη όπως πάλι είπατε. Θα ήθελα πολύ να μας δώσουν μια σαφή απάντησις τα παιδιά περί αυτού του ζητήματος.
Προσοχή, να τονισω ότι αυτές δεν είναι δικές μου απόψεις είναι απλά μια απάντηση στους υπέρ των εκτρώσεων με βάση τα όσα οι ΊΔΙΟΙ γράφουν.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,571 μηνύματα.
Να σπάσει το προφυλακτικό ή να μην εφαρμοστεί σωστά. Δεν βλέπω όμως πως σχετίζεται αυτό με το θέμα των εκτρώσεων, θα ζητήσεις τάχα να προσκομίζουν τα ζευγάρια τα σπασμένα τους προφυλακτικά για να ρίξουν το έμβρυο;

Φιλε μια ερωτηση κάναμε δε χρειάζεται να ειρωνευεσαι. Απλα μου εκανε εντυπωση ποιος ασταθμητος παράγοντας σε ένα άτομο που εχει χρονια σεξουαλικη εμπειρια και άρα ξέρει να τοποθετει και το προφυλακτικο μπορει να προκυψει. Για αυτο σε ρώτησα. Οποτε δέχομαι μονο την 1/στα 1000 ατυχια να σπάσει το προφυλακτικο. Μπορεί εγώ να μην την γνώριζα. Άλλωστε δεν τα ξέρουμε και ολα. Το άλλο με τη μη σωστη τοποθετηση δεν υπάρχει καν για κάποιον που ξέρει. Αποψη μου.

Ειναι σαν να μου λές οτι ενας κομαντο των ειδικων δυνάμεων δεν ξέρει να φοράει σωστα τη στολή και τον εξοπλισμο του. Οφειλει να γνωριζει αλλιως ειναι άμπαλος. Οποτε αυτο οχι δε γινεται αποδεκτο ως δικαιολογια ή ασταθμητος παράγοντας. Το αλλο να σπάσει το προφυλακτικο απο μονο του... ας πουμε οκ. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 920123

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πωπω... Τί καταδίκη είναι αυτή για μια γυναίκα... Και τα λες και με ωραίο τρόπο γιατί όσο νά 'ναι είναι γραπτός ο λόγος. Οπότε στη ζωή τα λάθη όχι μόνο δεν συγχωρούνται αλλά πρέπει να μας κυνηγούν και να μας κατατρέχουν για μια ζωή. Αν λοιπόν πχ εσύ ή κάποιος δικός σου κάνει ένα τρακάρισμα και αφήσει κάποιον ανάπηρο, θα πας στο δικαστήριο χωρίς δικηγόρο και θα πεις "έφταιξα κύριε πρόεδρε, δε θέλω κανένα ελαφρυντικό, κλείστε με φυλακή για 5 χρόνια για να μάθω το μάθημά μου" έτσι; Και φυσικά όλες οι γυναίκες του κόσμου που μένουν έγκυες από λάθος στο ίδιο τσουβάλι, ασχέτως ηλικίας, μόρφωσης, συνθηκών, εξυπνάδας, προσωπικότητας κλπ. Έμεινες έγκυος; Τέλος, θα το κρατήσεις και θα το μεγαλώσεις γιατί τόλμησες να απολαύσεις το σεξ ανεύθυνα! Καταδίκασε και τη δική σου ζωή αλλά και του μωρού σου που θα έρθει σε έναν κόσμο ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ και με μια μάνα ανεύθυνη που απλά υποχρεώθηκε να το γεννήσει. Τί τέλεια!

Αποχωρώ από το θέμα γιατί πραγματικά κάποια πράγματα μού φαίνονται εμετικά.
Αν η υπευθυνότητα και οι σωστοί χειρισμοί σε θέματα τόσο σοβαρά σου φαίνονται εμετικά ,με συνχωρεις αλλά και εγώ λυπάμαι πάρα πολύ δεν υπάρχει καθόλου συνενόηση εδώ μέσα....

Είπα κάπου αν κάποια μείνει έγκυος να κρατήσει το παιδί και να το μεγαλώσει σε συνθήκες που αναφέρεις ?
Τι σχέση έχει αυτό ?
Αναφέρθηκα καθαρά στο θέμα τις εκτρώσεις και μόνο ...
Εσύ το πηγές ένα βήμα παρακάτω...

Ανοίξτε θέμα για τις συνεπείς μια ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης και επακόλουθα θα έχει όλο αυτό και μετά ελάτε να συζητήσουμε όμορφα .

Είμαι πολύ δεκτική στο να ακούσω τις δικές σας καθαρά απόψεις.
Όπως είναι και σίγουρη πως εδώ μέσα έχω διαβάσει πολύ πιο εμετικα σχόλια αλλά και πάλι δεν μπήκα στον κόπο να τα χαρακτηρίσω έτσι ....

Εμετικό και υπευθυνότητα πάντως δεν πάνε μαζί καλή μου !
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Για πές μας έναν. Γιατι εγώ στα 12 χρονια μου ως τωρα ενεργους σεξουαλικής εμπειριας δεν το έχω πάθει ποτέ αυτο. Ειμαι 34 ξεκινησα στα 19. Με 2-3 χρονια στον ενδιαμεσο αποχης λογω κάποιας φάσης που ολοι περνάμε ή θα περάσουμε.

Τον εαυτό μου😅

Η μαμα μου έμεινε έγκυος σε εμενα με τη χρήση σπιράλ (ουτε 1% πιθανότητα)

Τωρα για προφυλακτικό το εχω ακούσει παραπάνω φορές .
Παιδια που πραγματικά δεν τα περίμεναν.

Μονο αν δεν κανεις σεξ μπορείς να σαι σίγουρος.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αν η υπευθυνότητα και οι σωστοί χειρισμοί σε θέματα τόσο σοβαρά σου φαίνονται εμετικά ,με συνχωρεις αλλά και εγώ λυπάμαι πάρα πολύ δεν υπάρχει καθόλου συνενόηση εδώ μέσα....

Είπα κάπου αν κάποια μείνει έγκυος να κρατήσει το παιδί και να το μεγαλώσει σε συνθήκες που αναφέρεις ?
Τι σχέση έχει αυτό ?
Αναφέρθηκα καθαρά στο θέμα τις εκτρώσεις και μόνο ...
Εσύ το πηγές ένα βήμα παρακάτω...

Ανοίξτε θέμα για τις συνεπείς μια ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης και επακόλουθα θα έχει όλο αυτό και μετά ελάτε να συζητήσουμε όμορφα .

Είμαι πολύ δεκτική στο να ακούσω τις δικές σας καθαρά απόψεις.
Όπως είναι και σίγουρη πως εδώ μέσα έχω διαβάσει πολύ πιο εμετικα σχόλια αλλά και πάλι δεν μπήκα στον κόπο να τα χαρακτηρίσω έτσι ....

Εμετικό και υπευθυνότητα πάντως δεν πάνε μαζί καλή μου !
Οι συνθήκες που αναφέρει είναι ένας λόγος για να αποφασίσει μια γυναίκα να διακόψει την εγκυμοσύνη της. Δηλαδή έγινε η στραβή από ανευθυνότητα/μη αποτελεσματική αντισύλληψη/οτιδήποτε και η γυναίκα αναλογιστεί ότι δεν είναι σε θέση να μεγαλώσει (ή να μη θέλει να γίνει μάνα γενικά) ένα παιδί θα κάνει έκτρωση.
Είναι άλλο να μη σ'αρέσει σαν ιδέα η έκτρωση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι μπορεί να επιβληθεί αυτή η άποψη στη ζωή και το σώμα μιας άλλης.
Το να μη φέρεις ένα παιδί στον κόσμο που ξες ότι δεν μπορείς να του προσφέρεις τίποτα εμένα πάντως δεν με φαίνεται ανεύθυνο. Και η έκτρωση είναι άσχημη διαδικασία έτσι και αλλιώς όχι για κάθε φορά που κάνει κάποια σεξ.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Είδα ένα σχόλιο του Τόλη και πραγματικά μου άρεσε πολύ και θέλω να δω τι έχουν να μας πούνε εδώ οι νέοι μας φίλοι/ες.
Λέτε για την αυτοδιάθεση του γυναικείου κορμιού σωστά; Αν θέλει μια γυναίκα το ριχνει χωρίς συναίνεση αφού σε αυτήν ανήκει το σώμα, is that right?
Ωραία πολύ σωστά. Πάμε όμως σε ένα αντίστοιχο θέμα. Τι γίνεται αν η γυναίκα θέλει το παιδί και ο άντρας όχι; Τα όνειρα του άντρα έχουν κάποιαν σημασία; γιατί να υποχρεωθεί να δουλεύει ως τα 18 για να πληρώνει τις διατροφές για ένα λάθος όπως είπατε, που όλοι στο μεταξύ κάνουμε λάθη όπως πάλι είπατε. Θα ήθελα πολύ να μας δώσουν μια σαφή απάντησις τα παιδιά περί αυτού του ζητήματος.
Προσοχή, να τονισω ότι αυτές δεν είναι δικές μου απόψεις είναι απλά μια απάντηση στους υπέρ των εκτρώσεων με βάση τα όσα οι ΊΔΙΟΙ γράφουν.

Θα είχε νόημα αυτή η ερώτηση αν άντρες και γυναίκες έμεναν έγκυοι/ες με την ίδια πιθανότητα. Νομίζω όμως ότι αυτό δεν ισχύει.

Φιλε μια ερωτηση κάναμε δε χρειάζεται να ειρωνευεσαι. Απλα μου εκανε εντυπωση ποιος ασταθμητος παράγοντας σε ένα άτομο που εχει χρονια σεξουαλικη εμπειρια και άρα ξέρει να τοποθετει και το προφυλακτικο μπορει να προκυψει. Για αυτο σε ρώτησα. Οποτε δέχομαι μονο την 1/στα 1000 ατυχια να σπάσει το προφυλακτικο. Μπορεί εγώ να μην την γνώριζα. Άλλωστε δεν τα ξέρουμε και ολα. Το άλλο με τη μη σωστη τοποθετηση δεν υπάρχει καν για κάποιον που ξέρει. Αποψη μου.

Ειναι σαν να μου λές οτι ενας κομαντο των ειδικων δυνάμεων δεν ξέρει να φοράει σωστα τη στολή και τον εξοπλισμο του. Οφειλει να γνωριζει αλλιως ειναι άμπαλος. Οποτε αυτο οχι δε γινεται αποδεκτο ως δικαιολογια ή ασταθμητος παράγοντας. Το αλλο να σπάσει το προφυλακτικο απο μονο του... ας πουμε οκ. :)

Εγώ πάντως τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά «κομμάντα» του σεξ που:
  1. δεν κοιτάνε την ημερομηνία λήξης στο κουτί των προφυλακτικών,
  2. δεν κοιτάνε την ημερομηνία πάνω στο περιτύλιγμα του προφυλακτικού (λίγες μόνο εταιρείες δεν το αναγράφουν),
  3. σκίζουν άτσαλα το περιτύλιγμα - σαν γνήσια «κομμάντα», με τα δόντια,
  4. δεν φοράνε σωστά το προφυλακτικό - συνήθως αφήνοντας αέρα στην κεφαλή,
  5. δεν έχουν κάνει τον κόπο να πάρουν προφυλακτικό στο μέγεθός τους με αποτέλεσμα είτε να είναι πολύ σφιχτό, άρα να αυξάνεται η πιθανότητα να σκιστεί, είτε να είναι πολύ φαρδύ, με αποτέλεσμα να βγαίνει πιο εύκολα κατά τη διάρκεια της πράξης,
  6. βγάζουν πολύ άτσαλα το προφυλακτικό,
  7. δεν ελέγχουν μετά την πράξη αν τρύπησε - π.χ. γεμίζοντάς το με νερό.
Και αυτά είναι τα using a condom 101 φαντάσου...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Θα είχε νόημα αυτή η ερώτηση αν άντρες και γυναίκες έμεναν έγκυοι/ες με την ίδια πιθανότητα. Νομίζω όμως ότι αυτό δεν ισχύει.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το ύψιστο της ανοησίας που μόλις πέταξες. Την εγκυμοσύνη την περνάνε ΔΥΟ. Είναι ευθύνη και των δύο. Αν δεν θέλει η γυναίκα το παιδί και το θέλει ο άντρας η γυναίκα έχει δικαίωμα να το ρίξει, αν ο άντρας δεν θέλει το παιδί αλλά η γυναίκα το θέλει έχει το δικαίωμα να το κρατήσει και να υποχρεώσει τον άντρα να διαλύσει τα όνειρα του και να πληρώνει για 18 χρόνια διατροφή. Αυτό θα πει ισότητα και δικαιοσύνη φεμινια, μπράβο. Έχει πλάκα που πολλοί με κατηγορούν για φασιστικές/εθνικοσοσιαλιστικες ιδέες και οι ίδιοι ντρέπονται να παραδεχτούν τον μισανδρισμο που εκφράζουν στα πλαίσια μιας πλασματικής "ισότητας".
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Αυτό θα πει ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Το ignorance σας με τρελαίνει. Πως κυκλοφορούν τέτοιοι άνθρωποι ανάμεσα μας;
Για εσάς η έκτρωσις είναι κάτι το απλον που μπορεί όλες να το ζήσουν δίχως προβλήματα. Σιγά και τι έγινε κοινώς. Πραγματικά κρίμα, αυτό μόνον έχω να ειπω. Αν δεν βλέπεις εσύ ο ίδιος τον λόγον που κάτι τέτοιον είναι επικίνδυνον και για τη σωματική και για τη ψυχολογική υγεία της γυναικός τότε εθελοτυφλεις. Έρχεσαι και ως υπερασπιστής των γυναικών. Πίστευα ότι θα αρχίσεις να λες διάφορα για να καλύψεις την προηγούμενη κοτσανα αλλά εσύ συνεχίζεις ακάθεκτος βλέπω.

Κανείς δεν το είπε αυτό. Σχετικά με τα υπόλοιπα, απάντησα ήδη.

Δεν πιστεύω επίσης ότι κατ'εσενα είναι επίσης καλύτερο να φονευθεί ένα έμβρυο γιατί κάποιοι υπήρξαν ανεύθυνοι να διαχειριστούν και να επιληφθούν της κατάστασης.

Κακώς δεν το πιστεύεις.

Αν για εσένα η έκτρωση είναι δολοφονία, για εμένα η κυοφόρηση και ανατροφή ενός ανεπιθύμητου παιδιού ισοδυναμεί με αυτοκτονία για τη γυναίκα / το ζευγάρι, και βασανιστήριο για το παιδί που θα μεγαλώσει σε ένα δυσλειτουργικό περιβάλλον.

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγησις είναι η μοναδική λυσις δια αυτού του προβλήματος. Οι εκτρώσεις πρέπει να μειωθούν και δε ξέρω γιατί δεν το βλέπεις αυτό!! Δε μίλησα για ποινικοποίηση ποτέ διότι ξέρω ότι μετά θα καταφύγουμε στα παλιά ( παράνομες εκτρώσεις με κινδυνον τη ζωή των γυναικών ή πέταμα των βρεφών στο κάδο και άλλα πολλά που βλέπουμε ακόμη και σήμερα ). Αλλά πρέπει να θεωρείτο ως η έσχατηλυσις.

Άρα συμφωνούμε.

Εδώ για εμένα είναι ένα δύσκολο ερώτημα. Αν και πιστεύω ότι μπορούν κάποια πράγματα να συνδυαστούν σε τέτοια περίπτωσις πρέπει ο καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του. Τέτοια προβλήματα δε θα υπάρχουν με την σεξουαλική διαπαιδαγώγησις. Δεν θα τη πληρώνει το έμβρυο για την ανοησία των ανεύθυνων όμως. Αυτό το παράδειγμα που θέτεις είναι όντως δύσκολο. Πιστεύω όμως ότι όλα μπορούν να προληφθούν.

Η σεξουαλική διαπαιδαγώγηση θα μειώσει τις εκτρώσεις, δεν θα τις εξαλείψει. Η δε ανάληψη ευθυνών ισοδυναμεί με αυτοθυσία και τιμωρία για το υπόλοιπο της ζωής του ατόμου. Λίγο αυστηρό, δεν νομίζεις;

Φιλε μια ερωτηση κάναμε δε χρειάζεται να ειρωνευεσαι. Απλα μου εκανε εντυπωση ποιος ασταθμητος παράγοντας σε ένα άτομο που εχει χρονια σεξουαλικη εμπειρια και άρα ξέρει να τοποθετει και το προφυλακτικο μπορει να προκυψει. Για αυτο σε ρώτησα. Οποτε δέχομαι μονο την 1/στα 1000 ατυχια να σπάσει το προφυλακτικο. Μπορεί εγώ να μην την γνώριζα. Άλλωστε δεν τα ξέρουμε και ολα. Το άλλο με τη μη σωστη τοποθετηση δεν υπάρχει καν για κάποιον που ξέρει. Αποψη μου.

Ειναι σαν να μου λές οτι ενας κομαντο των ειδικων δυνάμεων δεν ξέρει να φοράει σωστα τη στολή και τον εξοπλισμο του. Οφειλει να γνωριζει αλλιως ειναι άμπαλος. Οποτε αυτο οχι δε γινεται αποδεκτο ως δικαιολογια ή ασταθμητος παράγοντας. Το αλλο να σπάσει το προφυλακτικο απο μονο του... ας πουμε οκ. :)

Δεν ήταν σκοπός μου να φανώ ειρωνικός στο συγκεκριμένο μήνυμα, ίσως παρερμηνεύθηκε ο τόνος μου :P

Θα συμφωνήσω πάντως ότι η μη σωστή εφαρμογή είναι απίθανη για κάποιον που ξέρει τι κάνει. Επειδή όμως και εδώ συντρέχουν διάφοροι παράγοντες, δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,627 μηνύματα.
Κακώς δεν το πιστεύεις.

Αν για εσένα η έκτρωση είναι δολοφονία, για εμένα η κυοφόρηση και ανατροφή ενός ανεπιθύμητου παιδιού ισοδυναμεί με αυτοκτονία για τη γυναίκα / το ζευγάρι, και βασανιστήριο για το παιδί που θα μεγαλώσει σε ένα δυσλειτουργικό περιβάλλον.

Σε αυτή τη περίπτωσις γιατί να μην υπάρχει η δυνατότητα για υιοθεσία; Υπάρχουν πολλά ζευγάρια που δε μπορούν να κάνουν παιδιά. Στα άλλα συμφωνούμε.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
να συμπληρώσω σε αυτά που λεει ο Βασίλης ότι απλα πολύς κόσμος δεν βαζει προφυλακτικό.

Στην αρχη οταν μου ελεγε μια φίλη μου οτι δεν χρησιμοποιούνε προφυλακτικό, ελεγα ελα μωρέ εξαίρεση θα ναι .

Μετα πραγματικά το άκουγα συνέχεια για ανθρώπους που ειναι πάνω απο ενα χρονο μαζί.
Αλλοι συσητηματικα δεν εβαζαν αλλοι σε εξαιρέσεις.

Και όλοι είχαν το ίδιο επιχείρημα " αφού τελειώνει εξω, ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ"
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Σε αυτή τη περίπτωσις γιατί να μην υπάρχει η δυνατότητα για υιοθεσία; Υπάρχουν πολλά ζευγάρια που δε μπορούν να κάνουν παιδιά. Στα άλλα συμφωνούμε.

Ήδη τα ιδρύματα ασφυκτιούν, δεν έχει νόημα να εμφανιστούν κι άλλα παιδιά που απλά δε θα υπήρχαν, ειδικά δε να περάσει μία νεαρή κοπέλα την ταλαιπωρία της γέννας - με όσα ρίσκα αυτό συνεπάγεται - απλά και μόνο για να δώσει το παιδί της αλλού.

να συμπληρώσω σε αυτά που λεει ο Βασίλης ότι απλα πολύς κόσμος δεν βαζει προφυλακτικό.

Στην αρχη οταν μου ελεγε μια φίλη μου οτι δεν χρησιμοποιούνε προφυλακτικό, ελεγα ελα μωρέ εξαίρεση θα ναι .

Μετα πραγματικά το άκουγα συνέχεια για ανθρώπους που ειναι πάνω απο ενα χρονο μαζί.
Αλλοι συσητηματικα δεν εβαζαν αλλοι σε εξαιρέσεις.

Και όλοι είχαν το ίδιο επιχείρημα " αφού τελειώνει εξω, ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ"

Ναι, όντως, πολλές διάνοιες σε αυτήν τη χώρα θεωρούν το «τράβηγμα» μέθοδο αντισύλληψης. Εγώ μόνο στις πορείες ξέρω ότι το τράβηγμα είναι μέθοδος... αντισύλληψης. :Ρ
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Σε αυτή τη περίπτωσις γιατί να μην υπάρχει η δυνατότητα για υιοθεσία; Υπάρχουν πολλά ζευγάρια που δε μπορούν να κάνουν παιδιά. Στα άλλα συμφωνούμε.

Όπως ολόσωστα είπε ο Μάρκος, τα παιδιά που περιμένουν να υιοθετηθούν είναι πολλαπλάσια εκείνων που υιοθετούνται. Δυστυχώς δεν είναι βιώσιμη λύση.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Καταρχάς να σχολιάσω ότι μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση όταν είδα στο poll ότι η πλειοψηφία των γυναικών τάσσεται κατά της έκτρωσης, ήταν μια πολύ δυσάρεστη διαπίστωση. Τέλος πάντων, συνεχίζω.

Τα αυτονόητα: Δεν είναι όλες οι εκτρώσεις το ίδιο. Θύματα βιασμών, αποπλάνησης, ασθενή έμβρυα που μόλις γεννηθούν μετά από λίγα χρόνια θα πεθάνουν, γυναίκες που ζουν σε επικίνδυνο περιβάλλον και για τον α, β λόγο δεν μπορούν να ξεφύγουν από αυτό, need I say more?

Κατά δεύτερον, ένα παιδί δεν είναι μόνο γάλα, φρουτόκρεμα και άλλαγμα πάνας, ούτε θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται σαν τιμωρία για την ανευθυνότητα των γονιών του. Αν ο νέος ήταν ανεύθυνος πριν την ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη, τότε πιθανότατα θα γίνει και ανεύθυνος γονέας. Φυσικά, υπάρχουν και οι περιπτώσεις ιδιαίτερα των γυναικών που μόλις μείνουν έγκυες, θέλουν να κρατήσουν το παιδί και αλλάζουν όλη τους τη ζωή για να γίνουν καλές μανάδες. Αλλά το έκαναν επειδή είχαν την επιλογή να το κρατήσουν, και όχι επειδή τους το επέβαλαν.

Τρίτον, γιατί μπορεί να προκύψει μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη;
Προσπερνάω βιασμούς και αποπλανήσεις που προαναφέρθηκαν και θα εστιάσω στις 2 συνηθέστερες περιπτώσεις: Α) να σπάσει το προφυλακτικό (το οποίο μπορεί να σπάσει ακόμη κι αν τοποθετηθεί σωστά, btw, ειδικά αν υπάρχει μεγάλη ένταση ή/και διάρκεια ή δεν ήταν αποθηκευμένο σε σωστές συνθήκες στο σπίτι ή στο κατάστημα απ' όπου αγοράστηκε, ή ήταν καιρό στο πορτοφόλι, ή είναι κακή μάρκα, ή συνδυαστεί με λάθος λιπαντικό) και Β) να μη ληφθούν προφυλάξεις εξαρχής (επειδή ο άντρας έχει την αυτοπεποίθηση ότι θα τραβηχτεί όταν πρέπει και δεν έχει ξαναφήσει ποτέ έγκυο καμία; επειδή η γυναίκα είχε περίοδο; επειδή νόμιζε ότι είχε πάρει το αντισυλληπτικό της χάπι αλλά τελικά το είχε ξεχάσει; - Αλήθεια, εσείς δεν έχετε ξεχάσει ποτέ να πάρετε μια μέρα αντιβίωση, ή κάποιο φάρμακο που σας χορήγησε ο γιατρός; - επειδή η πράξη έγινε υπό την επήρεια ουσιών;)

Το νόημα είναι ότι δε μας αφορά, αλλά πολλά να συμβούν και δεν ισχύει πάντα το κλισέ που έχουμε όλοι στο μυαλό μας με την ανεύθυνη, ελαφρών ηθών νεαρά που το δίνει στον πρώτο τυχάρπαστο και μάλιστα χωρίς προφυλακτικό επειδή "μειώνεται η απόλαυση". Μπορεί να συμβεί και σε σοβαρούς, υπεύθυνους ανθρώπους που είχαν μια κακή στιγμή. Γι' αυτό είναι ακόμη πιο άθλιο να κουνάμε το δάχτυλο σε όποια κάνει έκτρωση και να αναμασάμε την καραμέλα "ας πρόσεχε", αγνοώντας ότι μπορεί να συμβεί στον καθένα μας. Και για να συμπληρώσω και μια άλλη μου άποψη, επί τη ευκαιρία, θεωρώ εξίσου ανεύθυνους εκείνους που λένε "ας κάνουμε ένα παιδί" ως μια απέλπιδα προσπάθεια να μαζέψουν τα σπασμένα κομμάτια του γάμου τους. Ή εκείνες που πετάνε το "δε με νοιάζει να παντρευτώ, θέλω απλά ένα παιδί" τόσο ελαφρά τη καρδία, που ακόμη και για κατοικίδιο θα το σκέφτονταν περισσότερο. Ή εκείνους που λένε "τα παιδιά είναι ευλογία" και μετά τα φορτώνουν στους γιαγιαδοπαππούδες και τις νταντάδες για να συνεχίσουν τις διακοπές τους και τις καριέρες τους.

Και τώρα το μοναδικό ερώτημα που νομίζω απομένει. Γιατί έκτρωση και όχι κάποια άλλη λύση; Γιατί οι άλλες λύσεις είναι χειρότερες θα πω εγώ. Γιατί, μπορεί να ζούμε στην Ελλάδα και τα πράγματα να είναι κάπως καλύτερα, αλλά υπάρχουν χώρες όπου τα ορφανά τα μεταχειριζονται σαν τα σκουπίδια (βλ. Slumdog Millionaire). Γιατί το να υποβάλεις μια γυναίκα στη διαδικασία να εγκαταλείψει το νεογέννητο παιδί της μπορεί να είναι χίλιες φορές πιο επώδυνο απ' το να το ρίξει όταν είναι ακόμη μια άμορφη μάζα κυττάρων. Γιατί κάποιος λόγος υπήρχε πριν υποβληθεί σε αυτήν την τραυματική διαδικασία μια γυναίκα.

Η έκτρωση θα έπρεπε μόνο να καταδικάζεται σε περιπτώσεις όπου υπάρχει πίεση απ' τον σύντροφο ή το οικογενειακό ή το εργασιακό περιβάλλον μιας γυναίκας, ή όταν μια γυναίκα προχωρά σε αυτή την απόφαση χωρίς πρώτα να γνωστοποιήσει την κατάσταση στον πατέρα του παιδιού. Γιατί, αν και συμφωνώ ότι η γυναίκα έχει έναν λόγο παραπάνω στο σώμα της, δεν παύω ν' αναγνωρίζω το δικαίωμα του άντρα να θέλει να γεννηθεί το παιδί και να αναλάβει την ανατροφή του.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,571 μηνύματα.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Είδα ένα σχόλιο του Τόλη και πραγματικά μου άρεσε πολύ και θέλω να δω τι έχουν να μας πούνε εδώ οι νέοι μας φίλοι/ες.
Λέτε για την αυτοδιάθεση του γυναικείου κορμιού σωστά; Αν θέλει μια γυναίκα το ριχνει χωρίς συναίνεση αφού σε αυτήν ανήκει το σώμα, is that right?
Ωραία πολύ σωστά. Πάμε όμως σε ένα αντίστοιχο θέμα. Τι γίνεται αν η γυναίκα θέλει το παιδί και ο άντρας όχι; Τα όνειρα του άντρα έχουν κάποιαν σημασία; γιατί να υποχρεωθεί να δουλεύει ως τα 18 για να πληρώνει τις διατροφές για ένα λάθος όπως είπατε, που όλοι στο μεταξύ κάνουμε λάθη όπως πάλι είπατε. Θα ήθελα πολύ να μας δώσουν μια σαφή απάντησις τα παιδιά περί αυτού του ζητήματος.
Προσοχή, να τονισω ότι αυτές δεν είναι δικές μου απόψεις είναι απλά μια απάντηση στους υπέρ των εκτρώσεων με βάση τα όσα οι ΊΔΙΟΙ γράφουν.

Η περίπτωση αυτή είναι ιδιαίτερη και όχι πολύ συνηθισμένη. Πράγματι δεν μπορεί να βρεθεί εύκολα μια λύση όπως σε κάθε σοβαρό πρόβλημα. Ωστόσο αν υπάρχει καλή διάθεση και απ' τις δύο πλευρές, ο ρόλος του πατέρα μπορεί να περιοριστεί απλά σε μια οικονομική υποστήριξη κάτι που είναι γενικά καλό να συμβαίνει εφόσον υπάρχει και ένα παιδί στη μέση. Αν ο πατέρας δεν θέλει να κάνει ούτε καν αυτό, ο νόμος οφείλει να υπερασπιστεί τη γυναίκα και το παιδί, κάτι που μου φαίνεται σωστό γιατί ακόμη κι αν ο πατέρας αρνείται αυτό το ρόλο, υπάρχει ένα παιδί που πρέπει να προστατευτεί. Αυτή η περίπτωση είναι δεν είναι τόσο συχνή όσο οι αντίθετες περιπτώσεις και είναι ίσως η μόνη που μπορεί να επικαλεστεί ένας συντηρητικός για να υποστηρίξει τις απόψεις του. Αλλά που το πας; Θεωρείς ότι αυτό είναι αρκετό για να απαγορευτούν οι εκτρώσεις; Ας βάλουμε σε μια ζυγαριά τα προβλήματα που δημιουργεί η απουσία εκτρώσεων και τα προβλήματα που δημιουργεί η παρουσία εκτρώσεων, ας δούμε συγκριτικά πως ήταν ο κόσμος στο παρελθόν και πως τώρα, τι συμβαίνει σε χώρες που δεν υπάρχει δικαίωμα έκτρωσης και σε άλλες που υπάρχει και νομίζω ότι νομοτελειακά θα καταλήξουμε όλοι στην ίδια απάντηση. Δεν χρειάζεται καν να πω ποια είναι αυτή.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα καταλήγουμε στο γεγονός πως όταν θέλει η γυναίκα το παιδί θα το κρατήσει και ο άντρας θα πληρώσει γιατι υπάρχει ένα παιδί που πρέπει να προστατευτεί. Όταν θέλει ο άντρας το παιδί ή γυναίκα όχι μόνο δεν θα πληρώσει διατροφή αλλά μπορεί και ελεύθερα να κάνει έκτρωση παίζοντας το χαρτί της αυτοδιάθεσης του σώματος. Και η αιτιολόγηση είναι πως αυτή ειναι μια σπάνια περίπτωση οπότε τα ζυγίζουμε και λέμε όχι.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα αλλά θέλω να σχολιάσω κάτι. Το επιχείρημα με τις διατροφές είναι η μεγαλύτερη μπούρδα που άκουσα σήμερα και άκουσα πολλές.
Πόσοι και πόσοι άντρες γίνονται καπνός στα νέα μιας εγκυμοσύνης; Στην γέννα; Μετά την γέννα;
Πόσοι από αυτούς καταλήγουν σε δικαστήριο και σε πόσους επιβάλλεται να πληρώσουν διατροφή και πόσοι εντέλει την πληρώνουν;
Και μήπως, έστω ότι ισχύει ότι ο άντρας δεν έχει "way out", μήπως οι προσπάθειες των αντρών θα έπρεπε να επικεντρώνονται εκεί και όχι στο να το χρησιμοποιούν για να υποβιβασουν το αυτονόητο δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του σώματος των γυναικών; Τι είναι, αντίποινα; Έχω το Χ πρόβλημα, δεν κοιτάω να το λύσω, θέλω να το αποκτήσεις κι εσύ. Βγάζει νόημα.

Επίσης κάπου κάποιος είπε κάτι για διπλό προφυλακτικό και προσπαθώ να καταλάβω αν το λέει σοβαρά.
 

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Φίλε μου, το δράμα σου δεν έχει προηγούμενο! Ζήτησες πραγματικά οι γυναίκες να πληρώνουν διατροφή στις περιπτώσεις που ο άντρας ήθελε παιδί και η γυναίκα όχι; Ρωτώ γιατί όσο κι αν το βλέπω, δεν μπορώ να το πιστέψω ότι ειπώθηκε τέτοιο πράγμα. Ζούμε σε μια κοινωνία με στερεότυπα και, όπως συνηθίζεται, αυτά βαραίνουν τις γυναίκες και όχι τους άντρες. Δεν ήταν μακρυά ο καιρός που οι γυναίκες δεν ψήφιζαν καν, ή δεν εκλέγονταν στο κοινοβούλιο, ενώ ακόμα και σήμερα το αυτονόητο δικαίωμα της έκτρωσης είναι υπό διεκδίκηση σε πολλές χώρες. Η αυτοδιάθεση του σώματος δεν είναι ένα χαρτί που το παίζεις όποτε σε συμφέρει, είναι κάτι που αφορά όλους τους ανθρώπους 24 ώρες το 24ωρο.

Όσο για το επιχείρημα παραπάνω, είναι αλήθεια ότι δεν μπορεί να υπάρξει μια ιδανική λύση. Θεωρείς ότι αυτό είναι αρκετό για να δικαιώσει την απαγόρευση των εκτρώσεων και όλα τα δεινά που θα έφερνε μια τέτοια απόφαση; Αν ναι, τότε περιμένω να μου εξηγήσεις πως στο διάολο μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. Εγώ θεωρώ τους εαυτούς μας τυχερούς που το κόστος για κάτι τόσο σημαντικό όσο το δικαίωμα στην έκτρωση είναι τόσο μικρό: Δηλαδή μια τυπική χρηματική υποστήριξη, που εντέλει θα πάνε στην ανατροφή ενός παιδιού με το οποίο συνδέεσαι με κάποιο τρόπο. Στην τελική μπορείς και να μην το κάνεις, αν σου είναι μια τόσο ανυπόφορη ευθύνη. Πόσοι πατεράδες εξαφανίζονται και δεν τους καίγεται καρφί για το τι κάνουν και πως ζουν τα παιδιά τους; Μπορούμε να ακολουθήσουμε το παράδειγμα τους.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top