Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποια ποστς σε αυτό το θέμα είναι εντελώς απαγορευτικά και πρέπει να διαγραφούν.
Don’t change my mind, change yours.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,708 μηνύματα.
Κάποια ποστς σε αυτό το θέμα είναι εντελώς απαγορευτικά και πρέπει να διαγραφούν.
Don’t change my mind, change yours.
Με την φίμωση του λόγου και την επιβολή του σωστού στον άλλον θα κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ μαζί σου, δεν θα ήθελα να ξέρω πως θα ένιωθε κάποια που έχει κάνει έκτρωση αν έβλεπε κάποια μηνύματα εδώ που κυριολεκτικά την αποκαλούν δολοφόνο αλλά αυτό με διαγραφές και φίμωση δεν είναι ποτέ καλό μέτρο. Θα φέρει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα.
 

JJohn1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο JJohn1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Κάποια ποστς σε αυτό το θέμα είναι εντελώς απαγορευτικά και πρέπει να διαγραφούν.
Don’t change my mind, change yours.
Συμφωνώ, να διαγραφούν. Ας γίνει εδώ το echo chamber που του και σας αξίζει. Περίεργο να ζείς σε έναν κόσμο που σε θεωρεί βάρβαρο, επειδή νοίαζεσαι για τις ζωές παιδιών
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμερική, 2004, τα καλύτερα στοιχεία που μπορώ να βρώ.
PercentageReason
<0.5%Victim of rape
3%Fetal health problems
4%Physical health problems
4%Would interfere with education or career
7%Not mature enough to raise a child
8%Don't want to be a single mother
19%Done having children
23%Can't afford a baby
25%Not ready for a child
6%Other

Νομίζω ότι το να χρησιμοποιούμε το ~7.5% (Όπου οι λόγοι είναι σοβαροί) των συνολικών εκτρώσεων για να δικαιολογήσουμε το υπόλοιπο 92.5% (Όπου οι λόγοι είναι εγωιστικοί) έιναι τουλάχιστον υπεραπλούστευση.
Σοβαρός λόγος είναι να μη θέλεις να θυσιάσεις 9 μήνες απ' τη ζωή σου για να ικανοποιηθεί ο κάθε άκυρος που δεν θα χρειαστεί ποτέ να πάρει τέτοια απόφαση στη ζωή του.
Επόμενο παρατράγουδο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επειδή βλέπω ότι απόψεις κατά των εκτρώσεων εκφράζονται κυρίως απο άντρες πραγματικά, θα ήθελα να φανταστείτε λίγο τον εαυτό σας να είστε στη θέση μιας γυναίκας που είτε επιλέγει να συνεχίσει μία ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είτε να την τερματίσει είτε απλά να πάρει το χάπι της επόμενης ημέρας είτε ακόμα και αντισυλληπτικά χάπια τα οποία επίσης ενδέχεται να έχουν παρενέργειες. Κάποιοι θά έπρεπε να ντρέπεστε για τις απόψεις σας
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,708 μηνύματα.
Επειδή βλέπω ότι απόψεις κατά των εκτρώσεων εκφράζονται κυρίως απο άντρες
Το αξιοπερίεργο είναι ότι στην ψηφοφορία ανάμεσα στους άντρες οι περισσότεροι είναι υπέρ της έκτρωσης ενώ ανάμεσα στις γυναίκες οι περισσότερες για λίγο όμως είναι κατά των εκτρώσεων.

Like, WTF?!?
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το αξιοπερίεργο είναι ότι στην ψηφοφορία ανάμεσα στους άντρες οι περισσότεροι είναι υπέρ της έκτρωσης ενώ ανάμεσα στις γυναίκες οι περισσότερες για λίγο όμως είναι κατά των εκτρώσεων.

Like, WTF?!?
Nτάξει είναι κι από 15 χρόνια πριν η ψηφοφορία, ο κόσμος έχει αλλάξει αρκετά από τότε. Ελπίζω.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Κάποιες φορές άπαξ και κάνεις κάποια λάθη στη ζωή σου δεν μπορείς να τα διορθώσεις ανώδυνα. Πρέπει να ζήσεις με τις επιπτώσεις.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,917 μηνύματα.
Μα ένα παιδί δεν θα έπρεπε ποτέ να αντιμετωπίζεται ως λάθος ή ως επίπτωση, αλλά ως ευτυχία για ένα ζευγάρι. Ειδάλλως, θα είναι ένας δυστυχισμένος άνθρωπος.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Είναι όμως βάρος. Σου τρώει πολύ χρόνο, πόρους, σε κουράζει σε αγχώνει.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,917 μηνύματα.
Προφανώς. Γι' αυτό πρέπει να το θέλει πολύ κανείς και να είναι συνειδητοποιημένος όταν πρόκειται ν' αποκτήσει παιδί. Φαντάσου να πρόκειται γι' ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Nτάξει είναι κι από 15 χρόνια πριν η ψηφοφορία, ο κόσμος έχει αλλάξει αρκετά από τότε. Ελπίζω.
Πριν από 10 χρόνια πού ψήφιζα εγώ είχα τελείως διαφορετικές απόψεις πχ ήμουν κατά των εκτρώσεων, της νομιμοποίησης των ναρκωτικών κλπ κλπ.

Οπότε Γιάννη πολλοί από εμάς έχουμε, ευτυχώς, αλλάζει άποψη
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Προφανώς. Γι' αυτό πρέπει να το θέλει πολύ κανείς και να είναι συνειδητοποιημένος όταν πρόκειται ν' αποκτήσει παιδί. Φαντάσου να πρόκειται γι' ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.

Ε ναι. Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Βιασμός. Πρέπει να προσέχεις που κυκλοφορείς. Μπορεί να σε βιάσουν.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Για τους βιασμούς είναι πολύ απλό ότι φταίνε οι βιαστές, όχι εμείς που κυκλοφορούμε το βράδυ. In fact κανένα άτομο δε θα έπρεπε να κινδυνεύει το βράδυ. Νιώθω ότι διδάσκω την Αβ εδώ μέσα
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Για τους βιασμούς είναι πολύ απλό ότι φταίνε οι βιαστές, όχι εμείς που κυκλοφορούμε το βράδυ. In fact κανένα άτομο δε θα έπρεπε να κινδυνεύει το βράδυ. Νιώθω ότι διδάσκω την Αβ εδώ μέσα

Οι βιαστές φταίνε πάντα αλλά αν κυκλοφορείς το βράδυ προκλητικά ντημένη προς Βικτώρια μεριά μετά ποιός σου φταίει; 0 εγκληματικότητα θέλεις; Δεν είναι κι εύκολο.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ναι. Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Βιασμός. Πρέπει να προσέχεις που κυκλοφορείς. Μπορεί να σε βιάσουν.
Είπε ο άνθρωπος που θεωρεί την μόρφωση το πάν και το σημαντικότερο πράγμα που φέρνει την ευτυχία.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι βιαστές φταίνε πάντα αλλά αν κυκλοφορείς το βράδυ προκλητικά ντημένη προς Βικτώρια μεριά μετά ποιός σου φταίει; 0 εγκληματικότητα θέλεις; Δεν είναι κι εύκολο.
ευγονική.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οι βιαστές φταίνε πάντα αλλά αν κυκλοφορείς το βράδυ προκλητικά ντημένη προς Βικτώρια μεριά μετά ποιός σου φταίει; 0 εγκληματικότητα θέλεις; Δεν είναι κι εύκολο.
Ωραία αφού διδάξαμε το α καί τό β πάμε στο γ. Για τους βιασμούς δε φταίνε ούτε τα ρούχα, δε τό λέω εγώ μόνο που έχω υποστεί σεξουαλική παρενόχληση ντυμένη από πάνω μέχρι κάτω, το λένε οι έρευνες που έχουν γίνει. Βάλε σε παρακαλώ πολύ το καβουρδιστηρι σού να δουλέψει και διάβασε λίγο πρίν μιλήσεις καί σκέψου πόσο πολύ προσβάλουν τα λόγια σου όχι μόνο εμένα αλλά όλα τα άτομα που έχουμε υποστεί σεξουαλική παρενόχληση ή και βιασμό. Άντε από εκεί με την κάθε χωματερή εδώ μέσα
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ωραία αφού διδάξαμε το α καί τό β πάμε στο γ. Για τους βιασμούς δε φταίνε ούτε τα ρούχα, δε τό λέω εγώ μόνο που έχω υποστεί σεξουαλική παρενόχληση ντυμένη από πάνω μέχρι κάτω, το λένε οι έρευνες που έχουν γίνει. Βάλε σε παρακαλώ πολύ το καβουρδιστηρι σού να δουλέψει και διάβασε λίγο πρίν μιλήσεις καί σκέψου πόσο πολύ προσβάλουν τα λόγια σου όχι μόνο εμένα αλλά όλα τα άτομα που έχουμε υποστεί σεξουαλική παρενόχληση ή και βιασμό. Άντε από εκεί με την κάθε χωματερή εδώ μέσα

Και εγώ έχω υποστεί σεξουαλικές παρενοχλήσεις. Αλλά δεν ήμουν ποτέ ευαίσθητο λουλουδάκι...πρέπει να είσαι και λίγο σκληρός. Οσο γι' αυτό που λες οτι δεν παίζει ρόλο η εμφάνιση και το ντύσιμο δε μπορώ να σκεφτώ πως μπορεί να ισχύει.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιες φορές άπαξ και κάνεις κάποια λάθη στη ζωή σου δεν μπορείς να τα διορθώσεις ανώδυνα. Πρέπει να ζήσεις με τις επιπτώσεις.
Συγγνώμη δηλαδή το καταδικαστέο λάθος ποιο είναι για να καταλάβω, το σεξ;
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Οι βιαστές φταίνε πάντα αλλά αν κυκλοφορείς το βράδυ προκλητικά ντημένη προς Βικτώρια μεριά μετά ποιός σου φταίει; 0 εγκληματικότητα θέλεις; Δεν είναι κι εύκολο.

1. Τελικά οι βιαστές φταίνε ή δε φταίνε πάντα;

2. Τι σχέση έχουν τα ρούχα που φοράει μια γυναίκα με το πόσο εύκολος στόχος είναι για έναν βιαστή; Ή μήπως δεν είναι αυτό το κριτήριο και λέει "ωπ αυτή είναι σεξυ, θέλει να τη βιάσω"?!?! 🤔

223281e1eec3c0a3a4cc56ce50b9d34a.gif
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top