Έχει μικρότερη σημασία η εμφάνιση μπροστά στα ψυχικά χαρίσματα;

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
΄Εχεις σκεφτεί ποτέ ότι κάποια που μπορεί ν΄αντίκειται στο γούστο σου εξαιτίας ενός εξωτερικού χαρακτηριστικού της, υπάρχει πιθανότητα να ταυτίζεται πλήρως με την κοσμοθεωρία σου και τα ζητούμενά σου έτσι ώστε με την πάροδο του χρόνου και κάνοντας απλή παρέα μαζί της, να την ερωτευτείς αγνοώντας πλέον το αρχικό χαρακτηριστικό που σε απομάκρυνε απ΄αυτήν;

Εμένα αυτό μου έχει συμβεί.
Κοίτα, υπάρχουν διακυμάνσεις στα γούστα των ανθρώπων, όπως και σε όλα τα πράγματα. Δεν είναι, δηλαδή, ο απόλυτα επιφανειακός ή ο απόλυτα πνευματικός άνθρωπος. Είναι ο περισσότερο το ένα, λιγότερο το άλλο, είναι αυτός που τα έχει κάπως σε ισορροπία... καταλαβαίνεις προφανώς, αυτονόητα πράγματα.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι αρκετά επιφανειακοί και θα τους ακούσεις να λένε [ψηλοί, μελαχρινοί με μούσια για γυναίκες ή ξανθές με μεγάλο μπούστο (να το πω ευγενικά, στη Λένω μιλάμε :P) για άντρες], υπάρχουν αυτοί που θέλουν ένα όμορφο άτομο (εξωτερικά και εσωτερικά), υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει η εμφάνιση (θεωρώ ότι είναι λιγότεροι αυτοί που το πιστεύουν πραγματικά αυτό, αλλά, οκ, μπορεί να το βλέπω έτσι επειδή δεν μπορώ να το κατανοήσω.)

Εγώ ανήκω (μέσες άκρες) στη δεύτερη κατηγορία. Προφανώς και μου έχουν αρέσει γυναίκες που είχαν κάποιο εξωτερικό χαρακτηριστικό που δεν μου άρεζε και τόσο σαν Ηλία, αν δεν συνέβαινε αυτό θα ήμουν είτε τελείως επιφανειακός είτε περίεργος. Αλλά, το να μην μου αρέσει μια γυναίκα εμφανισιακά και, γνωρίζοντάς την, να αρχίσει να μου αρέσει εξαιτίας του τρομερού χαρακτήρα και της προσωπικότητάς της ναι, μου έχει συμβεί μία φορά στη ζωή μου. Αλλά ήταν η εξαίρεση.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
Κοίτα, υπάρχουν διακυμάνσεις στα γούστα των ανθρώπων, όπως και σε όλα τα πράγματα. Δεν είναι, δηλαδή, ο απόλυτα επιφανειακός ή ο απόλυτα πνευματικός άνθρωπος. Είναι ο περισσότερο το ένα, λιγότερο το άλλο, είναι αυτός που τα έχει κάπως σε ισορροπία... καταλαβαίνεις προφανώς, αυτονόητα πράγματα.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι αρκετά επιφανειακοί και θα τους ακούσεις να λένε [ψηλοί, μελαχρινοί με μούσια για γυναίκες ή ξανθές με μεγάλο μπούστο (να το πω ευγενικά, στη Λένω μιλάμε :P) για άντρες], υπάρχουν αυτοί που θέλουν ένα όμορφο άτομο (εξωτερικά και εσωτερικά), υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει η εμφάνιση (θεωρώ ότι είναι λιγότεροι αυτοί που το πιστεύουν πραγματικά αυτό, αλλά, οκ, μπορεί να το βλέπω έτσι επειδή δεν μπορώ να το κατανοήσω.)

Εγώ ανήκω (μέσες άκρες) στη δεύτερη κατηγορία. Προφανώς και μου έχουν αρέσει γυναίκες που είχαν κάποιο εξωτερικό χαρακτηριστικό που δεν μου άρεζε και τόσο σαν Ηλία, αν δεν συνέβαινε αυτό θα ήμουν είτε τελείως επιφανειακός είτε περίεργος. Αλλά, το να μην μου αρέσει μια γυναίκα εμφανισιακά και, γνωρίζοντάς την, να αρχίσει να μου αρέσει εξαιτίας του τρομερού χαρακτήρα και της προσωπικότητάς της ναι, μου έχει συμβεί μία φορά στη ζωή μου. Αλλά ήταν η εξαίρεση.
Γι΄αυτές τις διακυμάνσεις και γι΄αυτές τις εξαιρέσεις μιλάμε Ηλία μου που αξίζει ν΄αναφερθούν επειδή σχεδόν πάντα παραλείπονται.
Οι υπόλοιπες περιπτώσεις είναι εύκολες.:)
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,804 μηνύματα.
Κοίτα, υπάρχουν διακυμάνσεις στα γούστα των ανθρώπων, όπως και σε όλα τα πράγματα. Δεν είναι, δηλαδή, ο απόλυτα επιφανειακός ή ο απόλυτα πνευματικός άνθρωπος. Είναι ο περισσότερο το ένα, λιγότερο το άλλο, είναι αυτός που τα έχει κάπως σε ισορροπία... καταλαβαίνεις προφανώς, αυτονόητα πράγματα.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι αρκετά επιφανειακοί και θα τους ακούσεις να λένε [ψηλοί, μελαχρινοί με μούσια για γυναίκες ή ξανθές με μεγάλο μπούστο (να το πω ευγενικά, στη Λένω μιλάμε :P) για άντρες], υπάρχουν αυτοί που θέλουν ένα όμορφο άτομο (εξωτερικά και εσωτερικά), υπάρχουν και αυτοί που λένε ότι δεν τους ενδιαφέρει η εμφάνιση (θεωρώ ότι είναι λιγότεροι αυτοί που το πιστεύουν πραγματικά αυτό, αλλά, οκ, μπορεί να το βλέπω έτσι επειδή δεν μπορώ να το κατανοήσω.)

Εγώ ανήκω (μέσες άκρες) στη δεύτερη κατηγορία. Προφανώς και μου έχουν αρέσει γυναίκες που είχαν κάποιο εξωτερικό χαρακτηριστικό που δεν μου άρεζε και τόσο σαν Ηλία, αν δεν συνέβαινε αυτό θα ήμουν είτε τελείως επιφανειακός είτε περίεργος. Αλλά, το να μην μου αρέσει μια γυναίκα εμφανισιακά και, γνωρίζοντάς την, να αρχίσει να μου αρέσει εξαιτίας του τρομερού χαρακτήρα και της προσωπικότητάς της ναι, μου έχει συμβεί μία φορά στη ζωή μου. Αλλά ήταν η εξαίρεση.

τΟ ΘΈΜΑ ΕΙΝΑΙ αν σου σηκώνεται η διάθεση για συζητηση με αυτην αλλιώς τι θα πινετε μονο τσαι κ θα λετε οτι ειστε ζευγάρι ;

καλως ή κακως αν δεν αρέσεις στην αλλη οτι και γαμάτος να εισαι....
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Γι΄αυτές τις διακυμάνσεις και γι΄αυτές τις εξαιρέσεις μιλάμε Ηλία μου που αξίζει ν΄αναφερθούν επειδή σχεδόν πάντα παραλείπονται.
Οι υπόλοιπες περιπτώσεις είναι εύκολες.:)
Ναι. Κι από την άλλη, μπορεί να γνωρίσω μια πραγματικά πανέμορφη γυναίκα (και στα δικά μου γούστα) και να είναι τόσο σαλεμένη που να με κάνει να μην τη βλέπω όμορφη.
Πχ η από κάτω, για να θυμηθούμε και ένα παλιό μέλος του φόρουμ:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Οπότε έχουμε δύο θέματα.
1) Αυτές που εκ πεποιθήσεως απορρίπτουν τους κοντούς και
2) Αυτές που μπορεί να μην δίνουν σημασία σ΄αυτό αλλά επηρεάζονται από την άποψη του περίγυρού τους.
Κι εγώ που δεν είμαι το πρώτο μπόι (1.63) θα πω πως αν είναι κάτω από 1.80 ο άλλος θα μου χτυπήσει.

Βέβαια για να σας μπλέξω περισσότερο...
Αν είναι 1.77 αλλά γυμνασμένος και ωραίος μελαχρινός. Δεν θα κολλήσω στο 1.77.
Και αναφερω το «μπλέξιμο» γιατί για μένα το ύψος έρχεται μάλλον τελευταίο.

Ως προς την εξωτερική εμφάνιση και μόνο θα έβαζα: πρόσωπο (1), σώμα (2), ύψος (3).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

΄Εχεις σκεφτεί ποτέ ότι κάποια που μπορεί ν΄αντίκειται στο γούστο σου εξαιτίας ενός εξωτερικού χαρακτηριστικού της, υπάρχει πιθανότητα να ταυτίζεται πλήρως με την κοσμοθεωρία σου και τα ζητούμενά σου έτσι ώστε με την πάροδο του χρόνου και κάνοντας απλή παρέα μαζί της, να την ερωτευτείς αγνοώντας πλέον το αρχικό χαρακτηριστικό που σε απομάκρυνε απ΄αυτήν;
Λένω μου...

Αλλο ένα εξωτερικό χαρακτηριστικό στο περίπου και κατά τ άλλα να ναι 8αρι κι άλλο να μην υαπρχει έλξη.
Όσο και να ταιριάζαμε θα έμενε στο φιλικό.

Δεν ξέρω είμαι πολύ του πρωταρχικού spark! Είτε σε απλή συζήτηση είτε και πριν συζητήσουμε και απλά νιώσω την «ενέργεια» στον χώρο.

Ποτέ μην λες ποτέ βέβαια, αλλά το θεωρώ τραγικά δύσκολο. Ειδικά στην ηλικία και στην φάση ζωής βασικά που βρίσκομαι. Παίζει κι αυτό πολύ σημαντικό ρόλο.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Σορρυ αλλά εδώ το παιχνίδι είναι στημένο.
Η Παολα ήταν ακραία κακιασμενη, ψωνισμενη κοκ
Τώρα τι πετάγεσαι κι εσύ; Έρχεσαι μια στο τόσο, δεν είδες και όλη τη συζήτηση :P
Έλεγα με τη Λένω, ότι μου έχει τύχει μία φορά στη ζωή μου, να μην μου αρέσει εξωτερικά μία γυναίκα, αλλά, γνωρίζοντάς την, να την ερωτευτώ λόγω του χαρακτήρα και της προσωπικότητάς της. Από την άλλη, γνώρισα γυναίκα που ήταν πραγματικά μοντέλο (για τα δικά μου γούστα) και ήταν τόσο σαλεμένη που, όχι μόνο έφυγε οποιαδήποτε ερωτική διάθεση, άρχισα να φοβάμαι κιόλας :no:
Όμως αμφότερα τα παραπάνω ήταν εξαιρέσεις.
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Έρχεσαι μια στο τόσο, δεν είδες και όλη τη συζήτηση :P
Σας κάνω την τιμή και γκρινιάζετε :shifty:
γνώρισα γυναίκα που ήταν πραγματικά μοντέλο (για τα δικά μου γούστα) και ήταν τόσο σαλεμένη που, όχι μόνο έφυγε οποιαδήποτε ερωτική διάθεση, άρχισα να φοβάμαι κιόλας :no:
Η κοπέλα που κάποτε είχες γράψει πως σε παρακολουθούσε και όχι μόνο;
Ε καλά, ασυζητητι...
Αλλά πέρα από σαλεμένη συμπεριφορά, είναι και παραβιαστική και βίαιη.

Αν σ άρεσε θα χες πρόβλημα ρε συ ´Λια
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Λένω ειμαι περίεργη να δω τι στυλ άντρες σου αρέσουν εξωτερικά.

Μιας που για το εσωτερικό τους θα μπορούσα να μαντέψω πιο εύκολα.
Αν υπάρχει κάποιος «γνωστός» που σου έρχεται κατά νου, πες μας.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.
@Λένω ειμαι περίεργη να δω τι στυλ άντρες σου αρέσουν εξωτερικά.

Μιας που για το εσωτερικό τους θα μπορούσα να μαντέψω πιο εύκολα.
Αν υπάρχει κάποιος «γνωστός» που σου έρχεται κατά νου, πες μας.
Δεν είναι ότι δεν θέλω να σου πω αλλά είναι ότι δεν ξέρω να σου πω.
Και άντε να το εξηγήσεις τώρα αυτό...
Είχα γράψει κάτι πολύ παλιότερα, κάτσε να δω αν το βρω να το παραθέσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@yorkie Διάβασε εδώ, λίγο πριν-λίγο μετά, ήταν ενδιαφέρουσα αυτή η κουβέντα.

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο πρότυπο.
Μπορεί η εμφάνιση κάποιου να μου είναι απλώς ευχάριστη αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα ιδιαίτερο. Για μένα στην πορεία της γνωριμίας προκύπτουν τα σπουδαία ή δεν προκύπτουν.

 
Τελευταία επεξεργασία:

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Κι εγώ που δεν είμαι το πρώτο μπόι (1.63) θα πω πως αν είναι κάτω από 1.80 ο άλλος θα μου χτυπήσει.

Βέβαια για να σας μπλέξω περισσότερο...
Αν είναι 1.77 αλλά γυμνασμένος και ωραίος μελαχρινός. Δεν θα κολλήσω στο 1.77.
Και αναφερω το «μπλέξιμο» γιατί για μένα το ύψος έρχεται μάλλον τελευταίο.

Ως προς την εξωτερική εμφάνιση και μόνο θα έβαζα: πρόσωπο (1), σώμα (2), ύψος (3).
Αφήστε μεταφράζω εγώ. Με λίγα λόγια μάγκες μου για να πιάσετε τα σημερινά beauty standards θα πρέπει να είστε ψηλοί και ωραίοι ή μέτριοι, ωραίοι και να κάνετε 3 plates squats.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Μαλακας να μην είναι μόνο και τα άλλα τα βρίσκουμε :hehe:
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Μαλακας να μην είναι μόνο και τα άλλα τα βρίσκουμε :hehe:
Προφανώς δεν αρκούν τα πάνω από μονα τους.
Αλλά και να μην είναι μαλακας και να είναι το καλύτερο παιδί, αν δεν ιδρώνει κάτω, να το κανεις τι;

Επισης ο καθένας έχει τα δικά του. Άλλος το ύψος, άλλος το πρόσωπο ή τα κιλά ή όλα. Άλλος την φωνή. Είναι υποκειμενικό και το γούστο. Αλλά προσαρμόζεται και από το τι «προσφέρεις» εσυ. Δεν λέμε να ναι μοντέλο αποκλειστικά, αλλά από το ένα άκρο στο άλλο ενώ έχεις κι εσυ μια χ εμφάνιση...
ναι, οκ αν συμβεί θα είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης του αιώνα!

Είμαστε σε φορουμ και μιλάμε ανώνυμα.
Ας μιλήσουμε ανοιχτά: αν σου αρκει να μην είναι μαλακας, τα άκυρα που έχεις ρίξει είναι επειδη είναι μαλακες όλοι;

Προτιμω να μαι ειλικρινής και να μην τρώω τον χρόνο κάποιου ή να τρέφει ελπίδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν πάνε σε σένα Τριξ απαραίτητα τα άνω.

Απλά γενικά λόγω του political correct πέρα από ψέματα που ξεβράζονται, σε λίγο θα ναι ποινικό αδίκημα να λέμε «εε θέλω ο άλλος να έχει όλα τα πνευματικά χαρίσματα, αλλά ταυτόχρονα και να με ανάβει».
Το άναμμα μόνο από τα πνευματικά χαρίσματα έχει ημερομηνία λήξης. Μετά βλέπεις το χ αγοράκι που σε προσελκύει και σ αρέσει και βλέπεις ποσα λείπουν στην σχέση σου.
Κι έχεις φάει το χρόνο ενός ανθρώπου και τον έχεις πληγώσει.

Δεν είμαι υπέρ στους συμβιβασμούς.
Έχει κόστος, αλλά πάντα δικαιώνομαι όσο και λάθος επιλογές να έκανα κάποτε ή να μην έβρισκα το κάτι. Έρχεται και το κάτι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άλλοι άνθρωποι μπορεί να μην θέτουν την σεξουαλικη έλξη ως κάτι το σημαντικό σε μια σχέση. Δεκτό, αλλά η εμπειρία μου με κάνει καχυποπτη.

Θέλω , όμως, να σας δω από περιέργεια καθαρά: αν βάλω 5 φίλους να την πέσουν ή φίλες (που δεν θα είναι του γούστου σας, ούτε εμφανίσιμοι γενικά) και δεν θα είναι «κακα» παιδιά και θα ξέρουν να φέρονται, θα ρίξετε άκυρο με έμμεση δικαιολογία ή θα το κάνετε το βήμα και θα είστε σε σχέση;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αφήστε μεταφράζω εγώ. Με λίγα λόγια μάγκες μου για να πιάσετε τα σημερινά beauty standards θα πρέπει να είστε ψηλοί και ωραίοι ή μέτριοι, ωραίοι και να κάνετε 3 plates squats.
Εεε όχι, της γιορκι είναι τα στανταρ!
Όχι όλου του πληθυσμού.

ψηλός και ωραίος ή μέτριος (με τα πνευματικά χαρίσματα βεβαια, το βάζω το νεράκι μου βλέπεις) και γυμνασμένος...
Σιγά το στανταρ... δεν είπαμε και φετονια, γυμναστηριακος, μπαπ μπουπ.

Και τα λες αυτά εσυ πονηρή μουσιτσα που κάθε φορά μου λες κολακευτικά σχόλια.
Με το χέρι στην καρδιά, αυτό δεν ανέμενες να κοιταω στο απέναντι φύλο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,851 μηνύματα.
Και εγώ το πρώτο πράγμα που κοιτάω είναι η εμφάνιση (αλλιώς μπαίνει friendzone απευθείας), απλά το point είναι ότι σε όλους μας αρέσουν και άτομα που δεν είναι σαν μοντέλα.
Μπορεί να δεις κάτι στον άλλον, στο σωματικό section που να σε ανάβει, πρόσωπο, σώμα, χέρια, δάχτυλα, χαμόγελο, μάτια, δόντια και συνδυασμός αυτών, όπως και πολλοί έχουμε και red flags σε συγκεκριμένα σωματικά χαρακτηριστικά. Στο σαρκικό ανήκουν. Όταν λέμε κοιτάμε την εξωτερική εμφάνιση δεν εννοούμε το αντικειμενικό που προσπαθούν να πλασάρουν τα ΜΜΕ - μοντέλων. Και ακόμα και σε μοντέλα δεν μας αρέσουν όλοι.
Αν ήταν έτσι τότε οι παντρεμένοι θα ήταν κάτι σαν ξεχωριστοί που βρήκαν ταίρι, όμως όλοι έχουμε δει παντρεμένα ζευγάρια που για τον έναν ή και τους δύο σκεφτόμαστε ότι δε θα μπορούσαμε ποτέ να πάμε μαζί τους. Αυτοί μπορούν γιατί έτσι.

Το λυπηρό είναι να ακούς από ενήλικες (και όχι από παιδιά γυμνασίου, γιατί μέχρι εκεί θα έπρεπε να φτάνει η αντίληψη αυτή) "μα αυτός/η είναι άσχημος/η, πως βρήκε κοπέλα/ άντρα".
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Και εγώ το πρώτο πράγμα που κοιτάω είναι η εμφάνιση (αλλιώς μπαίνει friendzone απευθείας), απλά το point είναι ότι σε όλους μας αρέσουν και άτομα που δεν είναι σαν μοντέλα.
που το ανεφερα αυτο;
το μετριος θεωρειται μοντελο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το λυπηρό είναι να ακούς από ενήλικες (και όχι από παιδιά γυμνασίου, γιατί μέχρι εκεί θα έπρεπε να φτάνει η αντίληψη αυτή) "μα αυτός/η είναι άσχημος/η, πως βρήκε κοπέλα/ άντρα".
αυτο ειναι οντως λυπηρο, αλλα ξεφευγει απο τα προσωπικα κριτηρια του καθενος.
Εκει μιλαμε για κουτσομπολιο, κακια και σηψη κομπλεξικων ανθρωπων
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,851 μηνύματα.

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Εμενα το point μου ειναι να μην κρυβομαστε οτι αρκει να ναι καλο παιδι, μιας που βλεπω οτι τα καλα παιδια και μονο ειναι που πακετωνονται και χωρις να λαμβανουν ευθεως το ¨δεν μ αρεσεις ή δεν εισαι ο τυπος μου".

Τωρα το γουστο και τα στανταρ του καθενος επηρεαζονται περα απο το υποκειμενικο γουστο και το πως ειμαστε οι ιδιοι.
Τι εννοω: ενα εμφανισιμο ατομο συνηθως (τονιζω το συνηθως γιατι παντα υπαρχουν εξιαρεσεις) θα δεχθει πολυ φλερτ και θα εχει επιλογες. Ειδικα αν αυτο συνδυαζεται και με μια ελκυστικη προσωπικοτητα και εφυια. Εστω για εν απρωτο φλερτ λεμε, δεν φτανουμε καν παρακατω για το οτι μπορει μετα στην γνωριμια να βγουν red flags επικοινωνιας ή χαρακτηρων.
Δεν ειναι ολοι οι μετριοι ή οι ωραιοι αδιαφοροι και μαλακες και χαζοι.

Οταν, λοιπον, καλουμαι να επιλεξω κι εχω προσβαση παντου, τοτε τα στναταρ θα ανεβουν. Κα αναμεσα στον μη ελκυστικο ερωτικα αλλα πνευματωδη και στον ελκυστικο αλλα και πνευματωδη, θα κερδισει ο δευτερος.
Θα ριξεις νερο στο κρασι σου και δεν θα κυνηγας μονο το δεκαρι βρε παιδι μου και στα ερωτευμενα ματια σου ο μετριος ειναι κουκλος, αλλα κι εκεινος σε ελκυει. Αλλα και το νερο στο κρασι εχει ενα οριο.

Και καλη η θεωρια, αλλα μονο στην πραξη δοκιμαζεις τις και καλα προτιμησεις σου.
Αν δεν εχει την ευχερεια επιλογης καποιος, ετσι κι αλλιως είτε μιλαέι από αγνοια ειτε προσπαθει να κρυψει και κομπλεξ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
Επρεπε να πεις πως αμα ημουν πανω απο 1,80 σιγα μην εβγαινα μαζι σου.
1693306761842.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην εμφάνιση δεν θα τα χαλάσουμε ( εντός λογικών ορίων πάντα ) .
Εαν δεν είναι έχει όμως ενδιαφέρον χαρακτήρα και δεν είναι έξυπνη... :pfff: .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,050 μηνύματα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Προφανώς δεν αρκούν τα πάνω από μονα τους.
Αλλά και να μην είναι μαλακας και να είναι το καλύτερο παιδί, αν δεν ιδρώνει κάτω, να το κανεις τι;

Επισης ο καθένας έχει τα δικά του. Άλλος το ύψος, άλλος το πρόσωπο ή τα κιλά ή όλα. Άλλος την φωνή. Είναι υποκειμενικό και το γούστο. Αλλά προσαρμόζεται και από το τι «προσφέρεις» εσυ. Δεν λέμε να ναι μοντέλο αποκλειστικά, αλλά από το ένα άκρο στο άλλο ενώ έχεις κι εσυ μια χ εμφάνιση...
ναι, οκ αν συμβεί θα είναι η εξαίρεση της εξαίρεσης του αιώνα!

Είμαστε σε φορουμ και μιλάμε ανώνυμα.
Ας μιλήσουμε ανοιχτά: αν σου αρκει να μην είναι μαλακας, τα άκυρα που έχεις ρίξει είναι επειδη είναι μαλακες όλοι;

Προτιμω να μαι ειλικρινής και να μην τρώω τον χρόνο κάποιου ή να τρέφει ελπίδες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν πάνε σε σένα Τριξ απαραίτητα τα άνω.

Απλά γενικά λόγω του political correct πέρα από ψέματα που ξεβράζονται, σε λίγο θα ναι ποινικό αδίκημα να λέμε «εε θέλω ο άλλος να έχει όλα τα πνευματικά χαρίσματα, αλλά ταυτόχρονα και να με ανάβει».
Το άναμμα μόνο από τα πνευματικά χαρίσματα έχει ημερομηνία λήξης. Μετά βλέπεις το χ αγοράκι που σε προσελκύει και σ αρέσει και βλέπεις ποσα λείπουν στην σχέση σου.
Κι έχεις φάει το χρόνο ενός ανθρώπου και τον έχεις πληγώσει.

Δεν είμαι υπέρ στους συμβιβασμούς.
Έχει κόστος, αλλά πάντα δικαιώνομαι όσο και λάθος επιλογές να έκανα κάποτε ή να μην έβρισκα το κάτι. Έρχεται και το κάτι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Άλλοι άνθρωποι μπορεί να μην θέτουν την σεξουαλικη έλξη ως κάτι το σημαντικό σε μια σχέση. Δεκτό, αλλά η εμπειρία μου με κάνει καχυποπτη.

Θέλω , όμως, να σας δω από περιέργεια καθαρά: αν βάλω 5 φίλους να την πέσουν ή φίλες (που δεν θα είναι του γούστου σας, ούτε εμφανίσιμοι γενικά) και δεν θα είναι «κακα» παιδιά και θα ξέρουν να φέρονται, θα ρίξετε άκυρο με έμμεση δικαιολογία ή θα το κάνετε το βήμα και θα είστε σε σχέση;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Εεε όχι, της γιορκι είναι τα στανταρ!
Όχι όλου του πληθυσμού.

ψηλός και ωραίος ή μέτριος (με τα πνευματικά χαρίσματα βεβαια, το βάζω το νεράκι μου βλέπεις) και γυμνασμένος...
Σιγά το στανταρ... δεν είπαμε και φετονια, γυμναστηριακος, μπαπ μπουπ.

Και τα λες αυτά εσυ πονηρή μουσιτσα που κάθε φορά μου λες κολακευτικά σχόλια.
Με το χέρι στην καρδιά, αυτό δεν ανέμενες να κοιταω στο απέναντι φύλο;
Όταν λες ωραίος στην εμφάνιση εννοείς την αύρα του, το περπάτημά του, το τρόπο που φέρεται , τη φωνή του , το βλέμμα του ;

Όταν λέει κάποιος ''δεν με νοιάζει η εμφάνιση'' νομίζω ότι εννοεί ότι δεν τον νοιάζει η καθαρή εμφάνιση , η φωτογραφική...αλλά τα υπόλοιπα τα κρίνει . Άμα τα βλέπεις όλα χάλια πάνω στον άλλον , ε προφανώς δεν γίνεται . Αλλιώς γίνεται μια χαρά, πως ο Χειλάκης ακουγόταν ως άντρας λόγω φωνής..
 

yorkie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η yorkie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,468 μηνύματα.
Όταν λες ωραίος στην εμφάνιση εννοείς την αύρα του, το περπάτημά του, το τρόπο που φέρεται , τη φωνή του , το βλέμμα του ;
Ναι κι αυτό, ειδικά η αύρα και το βλέμμα (ας πούμε εδώ να πω πως βρίσκω γοητευτικά τα μαύρα, εκφραστικά και λίγο μελαγχολικά μάτια. Αυτό δεν το λες και το σύνηθες ξέρω γω, ούτε το σπανιότατο). Και τα τατουάζ, σκουλαρίκια βάζω στο εμφανισιακό, που επισης τα θεωρώ ελκυστικά.

Νταξει τα άνω τα έγραφα στην κουβεντούλα και αυθαίρετα αποσχιστηκαν.

Δεν απάντησα ποτε στο δίλημμα είναι η αλήθεια. Ακριβώς γιατί θεωρώ πως η βάση είναι η πνευματική επαφή και οι σχετικές αρετές. Μιας που χωρίς αυτές (για μένα προσωπικά που με ενδιαφέρουν οι σχέσεις) δεν δένει το γλυκό όσο και ωραίος να ναι ο άλλος.

Το «ωραίος» είναι σχετικό σίγουρα, αλλά το τρίπτυχο που έθεσα σαν μια και μόνο πρώτη εικόνα παίζει ρόλο.

Τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις έρχονται αφού συστηθουμε ας πούμε και «ακουμπάνε» σε άλλες αισθήσεις. Επισης, τα θεωρώ ελκυστικά και τα εντάσσω στο εμφανισιακό εν συνόλω.

Κι ο μέτριος με όλο το «πακέτο» θα υπερισχύσει του «ωραίου» που «δεν» στα υπόλοιπα για τον οποιο λόγο. Απλά νομίζω πάει συγκριτικά και είναι θέμα συγκυρίας. Αλλά κακά τα ψέμματα, εγώ προσωπικά με κάποιον που δεν με ελκύει δεν θα εξετάσω κάτι περαιτέρω.

Βέβαια εδώ να πούμε ότι έχω φίλους που το θέμα δεν είναι το εμφανισιακό, αλλά το ότι και να τους εκτιμώ και να τα λέμε ωραία, βγάζουν κάτι άλλο παρά το ερωτικο που θέλω. Γενικά είμαι ευθύς στους λόγους.

Το πόιντ μου ήταν πως έχω βαρεθεί την καλοπροαίρετη συνήθως φράση «αρκει να ναι καλό παιδί». Όπως και το να παραπονιούνται φίλοι μου για gaslighting, ιστορίες για άγριους και υπεκφυγές. Τρώγεται χρόνος ανθρώπων που τρέφουν ελπίδες και πάντα τα μισόλογα πληγώνουν χειρότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θεωρώ πως ειδικά στην σημερινή εποχή που είναι πολύ δύσκολη η αποσεξουαλικοποιηση, το βλέπεις και από την τρομερή άρνηση στα περί γυμνισμού ακόμη...
Είναι πενταπλά υποκριτικό να λέμε συνέχεια την καραμέλα του καλου παιδιού. Τα ίδια χαρίσματα σε δυο ανθρώπους, θα διάλεγες τον πιο ελκυστικό για εσένα;
Ή θα έλεγες αλτρουιστικά «ας το παιξω ζαριά», έχει την καλή καρδιά και μου αρκει;
Άλλο οι συμβιβασμοί και άλλο η εκλογή, αν έχεις την δυνατότητα.
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,973 μηνύματα.
Καλά, τι «καλό παιδί» και «καλή κοπέλα...» Αν δεν σου κάνει το κλικ δεν γίνεται με το ζόρι.
Καλώς ή κακώς είμαστε (και) επιφανειακά όντα. Απλώς, το θέμα είναι να μην είμαστε μόνο επιφανειακοί και, όσο γίνεται, η πλάστιγγα να γέρνει προς το εσωτερικό.
Βέβαια και το παραπάνω -όπως όλα στη ζωή, πόσο μάλλον στον έρωτα- δεν μπορεί να γίνει βεβιασμένα.
Τώρα, όσον αφορά στους άντρες, για να λέμε την αλήθεια, θεωρώ ότι οι περισσότεροι διαχωρίζουμε αρκετά το σαρκικό με το συναισθηματικό. Δηλαδή, ερωτικά μπορεί να μας ελκύει μια γυναίκα σχεδόν αποκλειστικά για το εμφανισιακό και όταν είναι να νιώσουμε συναισθήματα, αυτό να γίνει με γυναίκες που μας αρέσει ο χαρακτήρας και η προσωπικότητά τους.
Ευτυχής αυτός που θα βρει μια γυναίκα που να τα συνδυάζει και τα δύο και εννοείται να είναι αμοιβαία η έλξη.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top