Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.

    Ψήφοι: 14 45.2%
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα. :P

    Ψήφοι: 4 12.9%

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εγω σου λεω οτι και να παω, δε θα πιασει τοπο το χρήμα.
Θα κανω τετοιο vent που σιγουρα θα παει στον εποπτεύοντα ψυχολόγο της μετά κλαμμένη.
Wouldn't say so.
Ξέρεις μερικοί πόσους αναλαμβάνουν και τι ακούνε κάθε μέρα ;
Είναι επάγγελμα που δεν το ασκείς με τίποτα εαν ο ίδιος δεν είσαι ανθεκτικός σε αυτά που ακούς.

Αλλά λέμε να πας σε κάποιον με το πλήρες πακέτο-ποιήμα : BSc, MSc & PhD μαζί με 2-3 δεκαετίες κλινική εμπειρία, όχι απο τα ΙΕΚ σπυριά φάση.

Εαν πας σε κάποιον τελείως άπειρο τότε ναι...RIP.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον όχι.
Πιστεύω ότι μας ταράζουν ό,τι μας φοβίζουν.
Όταν ξέρεις την αξία σου κανένας δεν μπορεί να σε ταράξει!
Ειδικά όταν έχεις την δική σου οικογένεια έχεις τον άνθρωπος σου και τον βασικό σου φιλικό κορμό.

Αν αυτό το πλαίσιο ειναι σταθερό και δομημένο κανένας τρίτος άσχετος θα μπορέσει ποτέ μα σε ταράξει!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν δεν κάνω λάθος, και οι ψυχολόγοι εποπτεύονται από κάποιον ειδικό.
Επίσης, και οι ψυχολόγοι μπορούν να έχουν μια ψυχική ασθένεια.
Περισσότερα δεν ξέρω, και νομίζω ισχύουν αυτά που γράφω.
Αυτό που περιγράφεις πρέπει να ισχύει βάση δεοντολογίας!

Δυστυχώς δεν το κάνουν όλοι εξου και έχουμε πολλά περιστατικά που οι θεραπευομενοι δέχονται καθοδήγηση η μετά την θεραπεία καταφέρνουν και βγάζουν στην επιφάνεια πραγνατα αλλά ο θεραπευτής είναι ανίκανος μετά να τους οδηγήσει στη διαχείριση αυτών...

Όλοι εμείς στη σχολή μου-ιδιωτική απαραίτητη προϋπόθεση για να ξεκινήσουμε ήταν να βρούμε παράλληλα και ένα ψυχολόγο...εγώ και κάποιοι άλλοι συμφοιτητές μου που είχαμε ήδη κάνει δεν χρειάστηκε...

Τώρα που κάνω το μεταπτυχιακο μου στο Καποδιστριακο για να πάρω την πιστοποίηση πάνω στην Γνωσιακη που δουλεύω δεν χρειάστηκε...

Βέβαια τα περισσότερα μαθήματα εκτός από ψυχοεκπαδευση ει αι και διαδραστικά...
Πρώτα κάνουμε πράξεις ότι μαθαίνουμε σε εμάς

Έπειτα στην αρχή επιβάλετε να ζητήσεις εποπτεία στις συνεδρίες σου .
Δυστηχως όμως ελαχιστοι το κάνουν γιατί κοστίζει και κοστίζει αρκετά !

Έχω ζητήσει ουκ ολίγες φορές στην αρχή τώρα πλέον επειδή δουλεύω με πολύ συγκεκριμένο πελατολόγιο ξεκινάω και αν δω ότι έχω μια ιδιαίτερη περίπτωση τότε το κάνω..

Η τελευταία φορά που ζήτησα εποπτεία ήταν όταν είχα να κάνω με ναρκισσο ...είχε έρθει μόνο και μόνο γιατί τον πίεζε η συντροφος του και φυσικά ήταν μέσα στην ειρωνεία και την αμφισβήτηση...
Όταν αντιλήφθηκα τι συνεβει ζήτησα εποπτεία μου το επιβεβαίωσε ,κάναμε μια συζήτηση με πολύ feedback και φυσικά διέκοψα και τον παρέπεμψα αλλού...

Δυστυχώς όσο και πιστευουν κάποιοι ότι μπορούν να μας χειριστούν δεν είναι τόσο εύκολο όταν τους έχουμε απέναντι μας ..
Είμαστε εκπαιδευμενοι με μεθόδους και εργαλεία ,ζηταμε εποπτεία που δεν μπορούν να μας παρασύρουν στο δικό τους τέμπο....
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μετά βρήκα τον υπέροχο ψυχίατρο μου, τον άγγελο μου στον οποίο χρωστάω τα πάντα όλα γιατί χωρίς αυτόν δεν ξέρω αν θα ήμουν εδώ που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή :prettyplz: Επικεντρώθηκε στο πρόβλημα, το σκάψαμε, το βρήκαμε και το δουλέψαμε.
Αγάπη μου γλυκιά χαίρομαι πάρα πολύ για όλο αυτό.

ΑΛΛΑ επειδή μας διαβάζουν και δημόσια να πούμε πως ο ψυχίατρος δεν κάνει ψυχανάλυση ούτε καν ψυχοθεραπεία η ψυχοεκπαιδευση ...
Έτσι και πας στο ψυχίατρο θα σου δώσει μονο αγωγή..

Προφανώς ο δικός σου ήταν ΚΑΙ ψυχολόγος...
μονο οταν έχεις διπλή ιδιότητα μπορείς να κάνεις και θεραπείες!

Ολο αυτο το λέω γιατί πολύ συχνά αρκετός κόσμος πηγαίνει πρώτα σε ψυχίατρο κάνουν μια συζήτηση και τους δίνει αγωγή ..

Η αγωγή όμως σκεπάζει τα πάντα με αποτέλεσμα όταν την διακόπτουν να ξαναβγαίνουν όλα στη επιφάνεια και μάλιστα σε πολύ χειρότερο βαθμό...

Η σωστή γραμμή είναι πρώτα ψυχολόγος εκείνος κρίνει αν χρειάζεται και συνεργασία με ψυχίατρο, πηγαίνεις λαμβάνεις την αγωγή σου και από εκεί και πέρα υπάρχει ο γιατρός σου που καθορίζει την αγωγή σου και ο ψυχολόγος που αναλαμβάνει την ψυχοθεραπεία σου ,ούτως ώστε όταν σταματήσεις την αγωγή και ξαναερθεις αντιμέτωπος να μπορείς να τα διαχειριζεσαι!

Μόνο στο εξωτερικό οι κλινικοι ψυχολόγοι μπορούν να δώσουν αγωγές, στη Ελλάδα ακόμα όχι αν και συζητιέται έντονα πως θα γίνει!

Αυτό που κάνει το θεραπευτή ικανό ει αι η θεραπευτική σχέση που χτίζει με τον θεραπευομενο ειδικά όταν μιλάμε για τους Προσωποκεντρικους θεραπευτές που για εμένα είναι και η πιο δύσκολη μέθοδος...

Ο πελάτης παίρνει από το χέρι το θεραπευτή και τον οδηγεί στο να του δείξει τον σκοτεινό του κόσμο..

Τώρα κατά πόσο βαθιά θα φτάσει όλο αυτό βασίζεται καθαρά και μόνο από τη θεραπευτική σχέση που θα χτιστεί!

Οι ψυχαναλυτες ειναι ψυχροί η αλήθεια είναι...απόλυτοι και πολύ επεμβατικοι εξου και δύσκολα πας για ψυχανάλυση...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή, ίσως, διαβάζουν και κάποιοι/ες, να πω ότι σαφώς και υπάρχουν ψυχίατροι - ψυχοθεραπευτές που δε δίνουν αγωγή. Αγωγή δίνουν μόνο αν είναι απαραίτητο.

Υπάρχει κόσμος που ξεκινάει από τον ψυχολόγο ή τον ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή, κι αν εκείνος το κρίνει απαραίτητο παραπέμπει στον ψυχίατρο (ο οποίος μπορεί να είναι και ψυχοθεραπευτής, χωρίς αυτό να ισχύει πάντα...).

Μα υπάρχουν και κάποιοι που πάνε απευθείας σε ψυχίατρο - ψυχοθεραπευτή (τον όρο ψυχίατρος - ψυχολόγος, πρώτη φορά τον ακούω και δεν υφίσταται...) και κάνουν ψυχοθεραπεία μαζί του, χωρίς να λαμβάνουν αγωγή αν δε χρειάζεται. Εννοείται. Δε σημαίνει ψυχίατρος - ψυχοθεραπευτής = αγωγή ντε και καλά.

Η διαφορά είναι και στο κόστος. Ο ψυχολόγος παίρνει λιγότερα, δεν μπορεί να συνταγογραφήσει (αν κριθεί απαραίτητο...) και δεν έχει τις γνώσεις που έχει ο ψυχίατρος - ψυχοθεραπευτής. Γι' αυτό και παραπέμπει στο δεύτερο, αν το περιστατικό το επιβάλλει...

Μια χαρά θεραπεία κάνουν και οι ψυχίατροι - ψυχοθεραπευτές. Και να ξαναπώ ότι δε δίνουν αγωγή, αν δε χρειάζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Απαραίτητη προϋπόθεση για τον ψυχολόγο να του αποκαλύψεις τα πάντα όπως γινόταν στον εξομολόγο πριν 100 χρόνια, να μην του κρύψεις τίποτα αλλά δύσκολο να εμπιστευτείς τόσο έναν άγνωστο.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Απαραίτητη προϋπόθεση για τον ψυχολόγο να του αποκαλύψεις τα πάντα όπως γινόταν στον εξομολόγο πριν 100 χρόνια, να μην του κρύψεις τίποτα αλλά δύσκολο να εμπιστευτείς τόσο έναν άγνωστο.
Αποκαλύπτεις μέχρι το σημείο εκείνο που μπορείς και αντέχεις. Αρχικά ναι, επικρατεί μια παγωμάρα. Σκέφτεσαι (γενικά μιλώ...) τί θα πεις, πώς, τί θα σκεφτεί, αν θα σε κρίνει κ.λπ. Όσο περνάει ο καιρός, όμως, η σχέση γίνεται πιο οικεία, οπότε "λύνεσαι" περισσότερο.

Και είναι "μαγικό" το πώς φτάνεις στο σημείο να λες τόσα, σε κάποιον/α που γνώρισες μόλις χθες. Είναι και θέμα χημείας, φυσικά. Και το πόσο θα σε εμπνεύσει ο/η απέναντι να μιλήσεις, ν' ανοιχθείς. Να πας βαθιά μέσα σου. Μαζί του/της ανακαλύπτεις, σιγά - σιγά, πράγματα που είτε τα είχες ξεχάσει (συνειδητά ή ασυνείδητα...), είτε τα είχες "βάλει κάτω από το χαλί", είτε δεν τα είχες σκεφτεί καν...

Αλλά δεν είναι τόσο δύσκολο, όσο ακούγεται. Ίσα - ίσα. Στην πορεία αισθάνεσαι όλο και πιο ανακουφισμένος/η. Ξεδιαλύνει το τοπίο κι αυτό μόνο καλό είναι.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγνωμη αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια ολης αυτης την ημιμάθειας θα ελεγα ..
Λιγο υπευθυνοτητα πλεον και να μην οδηγουμαστε σε αυθερετα συμπερασματα βαση αυτων που διαβαζουμε στο ιντερνετ ..



Πολλοί άνθρωποι δεν γνωρίζουν τις διαφορές που υπάρχουν ανάμεσα στα δύο επαγγέλματα, στην περίπτωση όμως που έχουμε ανάγκη από βοήθεια ειδικού για λόγους ψυχικής υγείας η κατανόηση των διαφορών είναι απαραίτητη προκειμένου να λάβουμε την μέγιστη δυνατή υποστήριξη.

Κατ’ αρχάς η πρώτη μεγάλη διαφοροποίηση αφορά το θέμα των σπουδών που έχουν ολοκληρωθεί προκειμένου κάποιος να ασκήσει το επάγγελμα του ψυχολόγου ή του ψυχιάτρου. Ο ψυχίατρος έχει ολοκληρώσει σπουδές Ιατρικής είναι δηλαδή γιατρός και έχει ειδίκευση στην Ψυχιατρική ενώ ο ψυχολόγος είναι πτυχιούχος Ψυχολογίας. Τις περισσότερες φορές μετά το πέρας των σπουδών του ένας ψυχολόγος επιλέγει να λάβει περαιτέρω ειδίκευση σε κάποιες κατευθύνσεις ανάλογα με το αντικείμενο με το οποίο επιθυμεί να ασχοληθεί. Οι κατευθύνσεις αυτές αφορούν στην Σχολική ψυχολογία, Εξελικτική ψυχολογία, Κλινική ψυχολογία, Εργασιακή και άλλες.

Η σημαντικότερη ωστόσο διαφορά των δύο αυτών επαγγελμάτων έχει να κάνει το γνωστικό αντικείμενο των σπουδών και την παρέμβαση.
Ο ψυχίατρος
λοιπόν ασχολείται πρωταρχικά με την οργανική βάση των ψυχικών διαταραχών και κατά συνέπεια έχει την δυνατότητα να παρέμβει σε αυτά και με την φαρμακευτική αγωγή ενώ ο ψυχολόγος εστιάζει στις γνωστικές, συναισθηματικές πλευρές των συμπτωμάτων αναζητεί τις αιτίες που τα συντηρούν και επεμβαίνει σε αυτές. Τα εργαλεία που χρησιμοποιεί λοιπόν ένας ψυχολόγος δεν είναι οι ιατρικές εξετάσεις και τα φάρμακα αλλά τα ερωτηματολόγια, τα τεστ , η ενσυναίσθηση αλλά και οι τεχνικές εφόσον υπάρχει εκπαίδευση στην ψυχοθεραπεία.

Στον ψυχολόγο μπορεί να απευθυνθεί όποιος αντιμετωπίζει ψυχολογικό πρόβλημα ακόμα και όταν δεν υπάρχει ψυχική διαταραχή ή ψυχοπαθολογία.

ο ψυχιατρος απαγορευεται να κανει ψυχοθεραπεια αν δεν εχει τελειωσει ψυχολογια ..

Τωρα αν καποιος παει ΜΟΝΟ σε ψυχιατρο μια φορα τον μηνα και συζηταει μια ωρα για την πορεια του νομιζει οτι κανει ψυχοθεραπεια αυτο και μονο ειναι ενα αυθερετο συμπερασμα ..
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Δηλαδή το ενδεχόμενο να γνωρίζουμε κάτι πολύ καλά, από πρώτο χέρι...αποκλείεται. Μάλιστα. Το μάθαμε κι αυτό "εδώ μέσα"...

Όπως πάντα.

Παραπάνω ειπώθηκε αυτό και σε αυτό απάντησα :

ΑΛΛΑ επειδή μας διαβάζουν και δημόσια να πούμε πως ο ψυχίατρος δεν κάνει ψυχανάλυση ούτε καν ψυχοθεραπεία η ψυχοεκπαιδευση ...
Έτσι και πας στο ψυχίατρο θα σου δώσει μονο αγωγή..


Το οποίο είναι λάθος.-
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
ΑΛΛΑ επειδή μας διαβάζουν και δημόσια να πούμε πως ο ψυχίατρος δεν κάνει ψυχανάλυση ούτε καν ψυχοθεραπεία η ψυχοεκπαιδευση ...
Έτσι και πας στο ψυχίατρο θα σου δώσει μονο αγωγή..
Ήμουν παιδί. Δεν θα μου έδινε κατευθείαν αγωγή. Το είχαμε συζητήσει. Τώρα, αν θέλω, μπορώ κατόπιν συνεννόησης με ψυχίατρο να πάρω κανονικά αγωγή. Δεν σε χαπακώνουν με το που πατήσεις το πόδι σου. Αυτό που παρέθεσες στο δεύτερο μήνυμα λέει «Ο ψυχίατρος έχει την δυνατότητα να παρέμβει με φαρμακευτική αγωγή», όχι ότι θα το κάνει πάντα. Ιατρός είναι ο άνθρωπος και μάλιστα παιδοψυχίατρος από τους κορυφαίους.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απαραίτητη προϋπόθεση για τον ψυχολόγο να του αποκαλύψεις τα πάντα όπως γινόταν στον εξομολόγο πριν 100 χρόνια, να μην του κρύψεις τίποτα αλλά δύσκολο να εμπιστευτείς τόσο έναν άγνωστο.
Αυτο εξαρταται απο την θεραπευτικη σχεση η οποια χτιζετε εν καιρο ..

επειτα υπαρχουν προσεγγισεις οπου δεν χρειαζεται να μπει ο θεραπευομενος στην διαδικασια ν αγγιξει το τραυμα ..
απλα εκει γνωστοποιεις οτι η θεραπεια ειναι ¨επιφανειακη ¨..

αλλωστε γι αυτο υπαρχουν και τα συμβολαια τα οποια δουλευουν ολοι οι επαγγελματιες ακριβως επειδη υπαρχει ολη αυτη παραφιλλολογια ,λεει ο καθενας ασχετος το μακρυ και το κοντο του βαση ιντερνετ

μεγαλη προσοχη πλεον ειδικα στην παραπληροφορηση του ιντερνετ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ήμουν παιδί. Δεν θα μου έδινε κατευθείαν αγωγή. Το είχαμε συζητήσει. Τώρα, αν θέλω, μπορώ κατόπιν συνεννόησης με ψυχίατρο να πάρω κανονικά αγωγή. Δεν σε χαπακώνουν με το που πατήσεις το πόδι σου. Αυτό που παρέθεσες στο δεύτερο μήνυμα λέει «Ο ψυχίατρος έχει την δυνατότητα να παρέμβει με φαρμακευτική αγωγή», όχι ότι θα το κάνει πάντα. Ιατρός είναι ο άνθρωπος και μάλιστα παιδοψυχίατρος από τους κορυφαίους.
αλλο λες τωρα καλη μου ....

αρα πηγες σε παιδοψυχολογο ?
πριν μας ειπες οτι βρηκες ψυχιατρο ...προσεξτε λιγο στις ταμπελες ..ετσι δημιουργουνται αυθερετα συμπερασματα .

Μετά βρήκα τον υπέροχο ψυχίατρο μου, τον άγγελο μου στον οποίο χρωστάω τα πάντα όλα γιατί χωρίς αυτόν δεν ξέρω αν θα ήμουν εδώ που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή :prettyplz: Επικεντρώθηκε στο πρόβλημα, το σκάψαμε, το βρήκαμε και το δουλέψαμε.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
αλλο λες τωρα καλη μου ....

αρα πηγες σε παιδοψυχολογο ?
πριν μας ειπες οτι βρηκες ψυχιατρο ...προσεξτε λιγο στις ταμπελες ..ετσι δημιουργουνται αυθερετα συμπερασματα .
Ξέρεις να διαβάζεις; Ψυχίατρος ήταν. Παιδοψυχίατρος. Εννοώ κατόπιν συνεννόησης με ψυχίατρο για ενήλικες, στο μήνυμα που παρέθεσες.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρεις να διαβάζεις; Ψυχίατρος ήταν. Παιδοψυχίατρος. Εννοώ κατόπιν συνεννόησης με ψυχίατρο για ενήλικες.
πολυ καλα ξερω να διαβαζω απλα το γεγονος οτι εσυ μενεις στην ταμπελα του ψυχιατρου ολο αυτο οδηγει σε αυθερετο συμπερασμα οτι μπορουν ολοι οι ψυχιατροι να κνουν και ψυχοθεραπεια ..


μαθατε να χρησιμοποιειτε σωστα τους ορους γιατι ξερουμε πλεον να διαβαζουμε πολυ καλα αγαπη μου ...ο καθενας λοιπον στο στοιχειο του !

ΕΙΠΑΜΕ μπορει αν εχει παραλληλη εξιδικευση και στην ψυχολογια ,προφανως και ειχε και δεν ηταν ΜΟΝΟ παιδοψυχιατρος ..

κραταω το γεγονος οτι εισαι καλα αυτο εχει σημασια και στο εγραψα ολα τ αλλα για εμενα ειναι λαθος ταμπελες !

σε ολα τα υπολοιπα δεν υπαρχει λογος πλεον ουτε καν σχολιασμου ...

και κατι ακομα αγωγες λαμβανουν ΚΑΙ τα παιδια ...αλλη μια παραπληροφορηση ..
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
πολυ καλα ξερω να διαβαζω απλα το γεγονος οτι εσυ μενεις στην ταμπελα του ψυχιατρου ολο αυτο οδησει σε αυθερετο συμπερασμα οτι μπορουν ολοι οι ψυχιατροι να κνουν και ψυχοθεραπεια ..

μαθατε να χρησιμοποιειτε σωστα τους ορους γιατι ξερουμε πλεον να διαβαζουμε πολυ καλα αγαπη μου ...

ΕΙΠΑΜΕ μπορει αν εχει παραλληλει εξιδικευση και στην ψυχολογια ,προφανως και ειχε και δεν ηταν ΜΟΝΟ παιδοψυχιατρος ..

κραταω το γεγονος οτι εισαι καλα αυτο εχει σημασια και στο εγραψα !
Μαργαρίτα βαριέμαι, συγγνώμη. Με όλο το θάρρος. Ξέρω που πήγα και ξέρω ότι κάθε άλλο πάρα σωστό είναι να λαμβάνεις αγωγή με το που πας σε ψυχίατρο. Χρειάζεται πρώτα μια γνωμάτευση, να το ψάξετε, και μετά ΑΝ κριθεί αναγκαίο, να δωθεί αγωγή. Δεν ξανά απαντάω. Μην ξανά πεις ότι παραπληροφορώ.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Αυτο εξαρταται απο την θεραπευτικη σχεση η οποια χτιζετε εν καιρο ..

επειτα υπαρχουν προσεγγισεις οπου δεν χρειαζεται να μπει ο θεραπευομενος στην διαδικασια ν αγγιξει το τραυμα ..
απλα εκει γνωστοποιεις οτι η θεραπεια ειναι ¨επιφανειακη ¨..

αλλωστε γι αυτο υπαρχουν και τα συμβολαια τα οποια δουλευουν ολοι οι επαγγελματιες ακριβως επειδη υπαρχει ολη αυτη παραφιλλολογια ,λεει ο καθενας ασχετος το μακρυ και το κοντο του βαση ιντερνετ

μεγαλη προσοχη πλεον ειδικα στην παραπληροφορηση του ιντερνετ

Στην περίπτωση που έχεις για χρόνια έναν προσωπικό ψυχολόγο αλλάζει το πράγμα.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
Πρώτη φορα ακούω ότι ο ψυχίατρος δεν μπορεί να εκτελέσει ψυχοθεραπεία. Εγώ γνωρίζω ότι υπάρχει μεταπτυχιακό της ιατρικής σχολής στη ψυχοθεραπεία

Καθώς επίσης από ομιλίες ψυχιάτρων έχω ακούσει ότι μπορούν να εφαρμόζουν και ψυχοθεραπεία
Πχ
Στο 23:20 περίπου αναφέρεται αυτό
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαργαρίτα βαριέμαι, συγγνώμη. Με όλο το θάρρος. Ξέρω που πήγα και ξέρω ότι κάθε άλλο πάρα σωστό είναι να λαμβάνεις αγωγή με το που πας σε ψυχίατρο. Χρειάζεται πρώτα μια γνωμάτευση, να το ψάξετε, και μετά ΑΝ κριθεί αναγκαίο, να δωθεί αγωγή. Δεν ξανά απαντάω. Μην ξανά πεις ότι παραπληροφορώ.
κοριτσι μου καλο τι λες παλι ...ποιος εθιξε αυτο το θεμα ?

πραγματικα βαριεσαι οποτε ξαναδιαβασε σε ποσες αντιφάσεις πεφτεις ..

μιλησες για ψυχιατρο και ψυχοθεραπεια ..

θα μου επιτρεψεις οποτε να λεω αυτο που βλεπεω παραβλεποντας τον τροπο που εκφραζεσαι ...

ΜΟΝΟ ψυχιατρος απο μονος του δεν κανει ψυχοθεραπεια ...διαβασε την επισημη τοποθετηση και ξεκαθαρισε στο μυαλο σου τι ειναι λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη η οποια πλεον δινετε κατοπιν πολυ συγκεκριμενων εξετασων και τι κανω ψυχοθεραπεια ΧΩΡΙΣ αγωγη ...

αυτα :hello:
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Μάθετε να μιλάτε σωστά, κάποιοι / κάποιες, και μη ρίχνετε συνεχώς το μπαλάκι στους άλλους, σαν τα βρίσκετε σκούρα ή σαν λέτε αλλά αντί άλλων και δεν ξέρετε πώς να το μαζέψετε μετά...

Δόξα τω Θεώ και να διαβάζουμε ξέρουμε, μα μπορεί να είμαστε και γνώστες κάποιων πραγμάτων.

Έτσι αντιδράτε και στους "θεραπευόμενους" σας ; Με τέτοιο τρόπο και επιθετικά ;

Καλά κρασιά και καλή συνέχεια...
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτη φορα ακούω ότι ο ψυχίατρος δεν μπορεί να εκτελέσει ψυχοθεραπεία. Εγώ γνωρίζω ότι υπάρχει μεταπτυχιακό της ιατρικής σχολής στη ψυχοθεραπεία

Καθώς επίσης από ομιλίες ψυχιάτρων έχω ακούσει ότι μπορούν να εφαρμόζουν και ψυχοθεραπεία
Πχ
Στο 23:20 περίπου αναφέρεται αυτό
μπορουν εφοσον εχουν καταρτηστει ...αυτο λεμε !

οποτε δεν πας μονο σε ψυχιατρο !
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,420 μηνύματα.
μπορουν εφοσον εχουν καταρτηστει ...αυτο λεμε !

οποτε δεν πας μονο σε ψυχιατρο !
Τα μεταπτυχιακά όμως δεν δίνουν επαγγελματικά δικαιωματα . Τυπικά ναι, έχω ακούσει ότι ένας ψυχίατρος ίσως υστερεί σε ψυχοθεραπευτικές μεθόδους αν δεν έχει κάποια περαιτέρω εκπαίδευση , ωστόσο έχει το δικαίωμα να την εφαρμόσει και χωρίς αυτήν.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα μεταπτυχιακά όμως δεν δίνουν επαγγελματικά δικαιωματα . Τυπικά ναι, έχω ακούσει ότι ένας ψυχίατρος ίσως υστερεί σε ψυχοθεραπευτικές μεθόδους αν δεν έχει κάποια περαιτέρω εκπαίδευση , ωστόσο έχει το δικαίωμα να την εφαρμόσει και χωρίς αυτήν.
τα λεει πολυ καλα .....την εκτιμω ειχα την τιμη να συμμετεχω σε σεμιναριο της που ολα αυτα μας τα ειχε ξεκαθαρισει πολυ καλα ..

ΤΙΤΛΟς ....ειναι πολυ ξεκαθαρο ..

εχει εκαπιδευση στη ψυχοθεραπεια ?

μηπως θες να διαχωρησουμε την αδεια εξασκησεως επαγγελματος ?εκει παμε αλλου ..



προσοχη απο ποιον ενημερωνεστε και παντα ζητατε πτυχια!
και μεγαλυτερη προσοχή οταν λετε την προσωπικη σας εμπειρια να χρησιμοποιειτε τους καταλληλους τιτλους για να μην δημιουργουντα αυθερετα συμπερασμα απο ημιμαθείς (οχι εσυ φυσικα )

αυτα !πιστευω να σε καλυψα αντιλαμβανεσαι οτι ειναι ανουσιο να πουμε κατι αλλο πανω σε αυτο ,ειναι ξεκαθαρο πελον και ας παρουμε αυτη τη συζητηση ως καλη ευκαρια να μιλαμε πλεον με σωστες ταμπελες εφοσον οσοι δεν ειναι στο χωρο ειναι λογικο να μπερδευονται !
Το να επιμενουν ομως αποσκοπει αλλου :)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top