Έχετε απευθυνθεί ποτέ σε ψυχολόγο και κατά πόσο σας βοήθησε;

Επισκέπτεστε κάποιον ψυχολόγο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 31)
  • Πηγαίνω μόνο όποτε νιώθω πιεσμένος/η και χρειάζομαι υποστήριξη.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και αρκετό καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Κάνω συστηματικές συνεδρίες εδώ και λίγο καιρό.

    Ψήφοι: 2 6.5%
  • Είχα πάει μόνο όταν χρειάστηκα υποστήριξη έπειτα από ένα τραγικό γεγονός.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες, δε βοηθήθηκα και σταμάτησα.

    Ψήφοι: 4 12.9%
  • Είχα κάνει μερικές συνεδρίες αλλά σταμάτησα λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είχα πάει και σταμάτησα, καθώς το «θέμα» που είχα έλειψε ή ξεπεράστηκε.

    Ψήφοι: 3 9.7%
  • Δεν έχω επισκεφτεί ποτέ αλλά θα ήθελα.

    Ψήφοι: 14 45.2%
  • Θα ήθελα να επισκεφτώ κάποιον αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους.

    Ψήφοι: 1 3.2%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά ντρέπομαι να μιλήσω σε κάποιον ξένο.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Θα ήθελα να πάω αλλά θα ντραπώ αν μαθευτεί και έτσι δεν πηγαίνω.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν θα ήθελα να πάω σε καμία περίπτωση και αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -δε θα το αναφέρω-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο -θα το αναφέρω στο post μου-

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν απαντάω! Θέλω μόνο να δω τα αποτελέσματα. :P

    Ψήφοι: 4 12.9%

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε ενα περιβαλλον που υπαρχει χρηση ουσιων και ασκηση βιας επανω σου τι ορια μπορεις να βαλεις αν δεν φυγεις ?
Και η φυγή είναι ένα όριο.
λιγο προσοχη στο τι λεμε δημοσια γιατι μας διαβαζουν και ανθρωποι οι οποιο ζουν σε κακοποιητικα πλαισια και αισθανονται εκεινοι υπευθυνοι πολλες φορες γι αυτο που δεχονται ..
Έχεις δίκιο :)
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και η φυγή είναι ένα όριο.
η ικανοτητα της φυγης, τι ειναι ?
πως χαρακτηριζεις καποιον που δεν εχει την ικανοτητα αυτης ,πχ. λογο οικονομικης εξαρτησης ή λογο καποια ασθενειας ας πουμε ...

σιγουρα τον χαρακτηριζεις "ανικανο" ,ετσι τουλαχιστον φανταζει στα ματια του ....δυστηχως ,για αυτο λεω ολα ειναι υπο προυποθεσεις ...τα ορια φυσικα και ειναι τα πρωτα που πρεπει ενας ανθρωπος να βαζει στη ζωη του ,εφοσον η μη οριοθετηση πολλων βασικων οριων εδωσαν το περιθωριο σε καποιους αλλους να τα παραβουν ποδοπατωντας την ψυχολογια τους .

εξαλου ενας ανθρωπος που ξεκινα να δουλευει με τον εαυτο του ξεκινα να βαζει ορια στους αλλους γι αυτο και οι οι αλλοι τον θεωρουν αγενη κακο ή και εγω δεν ξερω τι αλλο επιθετο του προσαπτουν εφοσον τα ορια τα δικα του παραβιαζουν τα δικα τους !
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η ικανοτητα της φυγης, τι ειναι ?
Ανάλογα το πρόσημο που της δίνουμε φαντάζομαι:
· δειλία ή
· γενναιότητα
πως χαρακτηριζεις καποιον που δεν εχει την ικανοτητα αυτης ,πχ. λογο οικονομικης εξαρτησης ή λογο καποια ασθενειας ας πουμε ...
Αποφεύγω να χαρακτηρίζω κάποιον που δεν έχει αυτή την ικανότητα.
Και δεν ξέρω αν έχει νόημα να προσδίδουμε έναν χαρακτηρισμό σε τέτοιες περιπτώσεις.
Εμένα με ενδιαφέρει ο άνθρωπος που δεν έχει ακόμα αυτή την ικανότητα να περνά όσο πιο ανώδυνα γίνεται.
Επισημαίνω ότι δεν φταίει εκλογικεύοντας την κατάστασή του και προσπαθώ όσο μπορώ να του σταθώ.
σιγουρα τον χαρακτηριζεις "ανικανο" ,ετσι τουλαχιστον φανταζει στα ματια του ....
Πράγματι, μπορεί να εκλάβει έτσι κάποιος την αντίδραση κάποιου τρίτου σε αυτά που του είπε.
ξεκινα να βαζει ορια στους αλλους
Προσωπικά, δεν θεωρώ πως τα όρια είναι για τους άλλους αλλά για εμάς τους ίδιους.
Ακόμα και το πιο καλό πράγμα που κάνουμε για τους άλλους είναι στην πραγματικότητα για εμάς πρωτίστως.
Γνώμη μου :)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,060 μηνύματα.
σε ενα περιβαλλον που υπαρχει χρηση ουσιων και ασκηση βιας επανω σου τι ορια μπορεις να βαλεις αν δεν φυγεις ?

τι θα πεις στον αλλον μην με χτυπας και θα το κανει ή με βριζεις ?

λιγο προσοχη στο τι λεμε δημοσια γιατι μας διαβαζουν και ανθρωποι οι οποιο ζουν σε κακοποιητικα πλαισια και αισθανονται εκεινοι υπευθυνοι πολλες φορες γι αυτο που δεχονται ..

μη ξεχναμε πως μια κακοποιημενη προσωπικοτητα περναει και απο το σταδιο της αμφισβητησεις ..." μηπως φταιω εγω " ?

ακομα και σε περιπτωσεις βιασμων το θυμα εχει τετοιες σκεψεις ,οτι μπορει να φταει εκεινο ..οποτε λιγοοο προσοχη ,δεν βοηθαμε παντα και αντιλαμβανομαι οτι αυτο θελουμε ολοι σε τετοιες περιπτωσεις :)
Δεν εννοούσε αυτό το παιδί... Σου λέει, ο ψυχολόγος θα σε κάνει να το αντιμετωπίσεις, είτε θα είναι η φυγή, είτε το να αντιδράσεις, οτιδήποτε. Μην το μαλώνεις...
 

ilias90

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,968 μηνύματα.
Απλά μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί όλοι γράφανε στο Google πόσο καλή είναι και 5 αστέρια κτλ, και εγώ ούτε να τη βλέπω δεν θέλω. 🥲
Δεν ταιριάζουν όλοι σε όλους. Μπορεί κάποιος να θέλει έναν πιο κατευθυντικό ψυχολόγο, ένας άλλος να χρειάζεται κάποιον που θα του αφήνει ελευθερίες.
Επίσης, συστήνω σε όσους σκεφτούν να πάνε σε ψυχολόγο, να μαθαίνουν πρώτα αν έχει ειδίκευση στη συστημική, τη συμπεριφοριστική, την ψυχοδυναμική κ.λπ. ειδικότητα, να παίρνει κάποιες εγκυκλοπαιδικές γνώσεις για αυτές, να ρωτάει 2-3 άτομα (που γνωρίζουν), τέλος να κρίνει ο ίδιος τι κάνει για τον εαυτό του.
Για παράδειγμα, η συστημική που ανέφερα ασχολείται με τον άνθρωπο μέσα στα συστήματα που ανήκει (οικογένεια, σχέσεις, εργασία κ.λπ.), η συμπεριφοριστική δεν σκοπεύει να τον αλλάξει, είναι βραχυπρόθεσμη και στοχεύει να τροποποιήσει μια δυσλειτουργική συμπεριφορά που ενοχλεί το άτομο, ενώ η ψυχοδυναμική είναι μακροπρόθεσμη θεραπεία που ξεκινάει από το παρελθόν του ατόμου και το οδηγεί στην αυτογνωσία.
Πρέπει να γνωρίζεις τι θέλεις ακριβώς να δουλέψεις και μετά με έρευνα αγοράς να επιλέξεις τον κατάλληλο. Ακόμα κι έτσι, όμως, το σημαντικότερο σε μία ψυχοθεραπευτική πορεία είναι η σχέση εμπιστοσύνης με τον επαγγελματία, μετά, βέβαια, από το να θέλει ο ίδιος ο ωφελούμενος να γίνει καλά, να διορθωθεί, να αλλάξει, πείτε το όπως θέλετε.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πράγματι, μπορεί να εκλάβει έτσι κάποιος την αντίδραση κάποιου τρίτου σε αυτά που του είπε.
Οποτε δεν βοηθαμε λεγοντας κατι τετοιο!Συμφωνουμε σε αυτο .
Προσωπικά, δεν θεωρώ πως τα όρια είναι για τους άλλους αλλά για εμάς τους ίδιους.
Ακόμα και το πιο καλό πράγμα που κάνουμε για τους άλλους είναι στην πραγματικότητα για εμάς πρωτίστως.
Γνώμη μου :)
πολυ σωστο απο την οπτικη που το προσεγγιζεις ,αλλα τα ορια ειναι ΚΑΙ για τους αλλους ..

φυσικα δεν μιλαω για οτι μεσα απο την προσφορα λαμβανεις και εσυ αλλα για σκεψου ο θυμος τι ειναι ?

θυμωνω με καποιον επειδη παραβιασε τα ορια μου ...σε αυτη την κατηγορια προσφερεις κατι καλο στον εαυτο σου ?
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα γνωστικά σχήματα είναι νοητικές κατασκευές, μέσω των οποίων το άτομο δομεί τον κόσμο. Τα σχήματα επιτρέπουν τη γρήγορη και αποτελεσματική επεξεργασία πληροφοριών, αλλά παράλληλα οδηγούν στην αφομοίωση αυτών των πληροφοριών, δηλαδή η ερμηνεία που θα δώσουμε σε ένα συμβάν εξαρτάται από το
σχήμα που έχουμε σε σχέση με αυτό το θέμα.
Τα σχήματα μπορεί να οδηγήσουν σε ένα διαστρεβλωμένο τρόπο σκέψης, εάν είναι δύσκαμπτα. Είναι αποτέλεσμα βιολογικής προδιάθεσης, αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό αποτέλεσμα πρώιμων βιωμάτων.
Επηρεάζουν τηδιάθεση, τη σκέψη, το συναίσθημα, τη συμπεριφορά και διαμορφώνονται καθώς μεγαλώνουμε.

μιλαμε ξεκαθαρα οτι εστιαζει παρα πολυ στον εντοπισμο πυρινικων πεποιθησεων εφοσον ειναι
ασυνείδητες, βαθιά ριζωμένες, άκαμπτες, γενικευμένες πεποιθήσεις για τον εαυτό,τους άλλους και το μέλλον. Αποτελούν πηγή των ΑΑΣ και ξεκινούν να σχηματίζονται στην παιδική ηλικία. Έχουν τη μορφή απλών, γενικών, απόλυτων δηλώσεων: π.χ. “είμαι άχρηστος”, “οι άλλοι είναι αναξιόπιστοι”, “το μέλλον είναι αβέβαιο”. Υπάρχουν θετικές & αρνητικές Πυρηνικές Πεποιθήσεις. Όταν ενεργοποιείται μια αρνητική Πυρηνική Πεποίθηση, τότε εκδηλώνεται και η ανάλογη συμπτωματολογία.

Η cbt λαμβάνει υπόψη της, εκτός από τη συμπεριφορά, και το ρόλο των νοητικών διεργασιών (γνωσιών)

Eπιπεδα γνωσιας-Αυτόματες Σκέψεις

Οι αυτόματες σκέψεις είναι σκέψεις αυθόρμητες, φευγαλέες και άμεσες που περνούν αυτόματα από το μυαλό μας σε διάφορες καταστάσεις. Στον εντοπισμό τους βοηθά η ερώτηση: “Τι περνούσε από το μυαλό σου εκείνη τη στιγμή;” Στη Γνωσιακή Συμπεριφορική Θεραπεία δίνεται έμφαση στις αρνητικές αυτόματες σκέψεις (ΑΑΣ), που προκαλούν αρνητικά συναισθήματα και τις αντίστοιχες συμπεριφορές. Οι ΑΑΣ είναι σκέψεις που εμπεριέχουν αρνητικές μεροληψίες, τα λεγόμενα γνωσιακά λάθη ή γνωστικές διαστρεβλώσεις.

Επειτα ερχεται πατα και πανω και στις ενδιαμεσες πεποιθησεις .
Οι Ενδιάμεσες Πεποιθήσεις αποτελούν υποσυνείδητες πεποιθήσεις με τη μορφή κανόνων,στάσεων ή παραδοχών με τις οποίες οργανώνουμε τη ζωή μας, ώστε να αποφύγουμε αρνητικά συναισθήματα. Αποτελούν επίσης προστατευτικό παράγοντα απέναντι στην ενεργοποίηση αρνητικών Πυρηνικών Πεποιθήσεων . Οι Ενδιάμεσες Πεποιθήσεις μπορεί να έχουν τη μορφή κανόνων, στάσεων ή παραδοχών

Η cbt πλεον ειναι η πιο διαδεδομενη προσεγγιση αντιμετωπισης της καταθλιψης εφοσον συμφωνα με τις πρωτοποριακες θεωριες του ψυχολογο Beck που θεωρείται και ο πατέρας της γνωστικής θεραπείας χρησιμοποιούνται ευρέως στη θεραπεία της και αποτελούν τη βάση του σύγχρονου Γνωσιακού-Συμπεριφορικού Μοντέλου.
Σύμφωνα με τον Beck λοιπον , στη Κατάθλιψη το άτομο υιοθετεί παράλογα πρότυπα σκέψης που αφορούν τον εαυτό, τον κόσμο και το μέλλον. Ο Beck μίλησε για τη Γνωστική Τριάδα της Κατάθλιψης, η οποία αποτελεί μια αρνητική αξιολόγηση του εαυτού, του κόσμου & του μέλλοντος. Για παράδειγμα, ένα άτομο με
Κατάθλιψη μπορεί να έχει την πεποίθηση για τον εαυτό ότι “είμαι άχρηστος”, ότι οι άλλοι “είναι
απορριπτικοί” και ότι το μέλλον “είναι μάταιο”.
Μια πεποιθηση η οποια να ερχεται απο το πως εβλεπαν αυτο το ατομο οι γονεις του ή το περιβαλλον που πλαισιωνετε ...

Μακραν η καλυτερη θεραπεια εφοσον αλλαζει στην κυριολεξια το τροπο σκεψης σου εφοσον εστιαζει στο αποτελεσμα αυτου που ειναι η συμπεριφορα σου !
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
θυμωνω με καποιον επειδη παραβιασε τα ορια μου ...σε αυτη την κατηγορια προσφερεις κατι καλο στον εαυτο σου ?
Ή μήπως θυμώνω επειδή επέτρεψα στον άλλον να παραβεί τα όριά μου; :P
Μήπως δεν είχα όρια εξαρχής για ένα συγκεκριμένο θέμα;

Ο θυμός μάς χρησιμεύει στο να μάθουμε τι μας ταιριάζει και τι όχι.
Φυσικά μόνο αν έχει κάποιο μέτρο.
Και το ιδανικό είναι να εκφράζεται με υγιή τρόπο.

Ο ειδικός ψυχικής υγείας (και όχι μόνο αυτός) μπορεί να μας μάθει βασικά skills διαχείρισης καταστάσεων.
Δεν είναι ανάγκη να γνωρίσουμε όλοι όσοι βλέπουμε κάποιον ειδικό τα τρίσβαθα της ψυχής μας.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή μήπως θυμώνω επειδή επέτρεψα στον άλλον να παραβεί τα όριά μου; :P
Μήπως δεν είχα όρια εξαρχής για ένα συγκεκριμένο θέμα;
Ο θυμός μάς χρησιμεύει στο να μάθουμε τι μας ταιριάζει και τι όχι.
Φυσικά μόνο αν έχει κάποιο μέτρο.
Και το ιδανικό είναι να εκφράζεται με υγιή τρόπο.

Ο ειδικός ψυχικής υγείας (και όχι μόνο αυτός) μπορεί να μας μάθει βασικά skills διαχείρισης καταστάσεων



Χαχα μου αρέσει πολύ που το πας σφαιρκα και δίνεις πάσες για εξέλιξη!

Ο θυμός έχει δύο πρόσωπα...το ένα της δυσαρέσκειας και το άλλο της εχθρικοτητας !

Ο Βενιαμίν Φραγκλίνος έλεγε
"Ο θυμός δεν υπάρχει ποτέ χωρίς λόγο, αλλά σπάνια υπάρχει για κάποιον πολύ σοβαρό λόγο "

Το πιο βασικο σε όλα είναι να αντιληφθούμε ότι ο θυμός είναι ένα δευτερογενής συναίσθημα!
Το λεγόμενο παγόβουνο του θυμού που δουλευουμε στη cbt...
Εσυ μπορει να βλεπεις τον θυμο αλλα τι τον προκαλεσε ;
Πρώτα νιώθω ας πούμε πόνο, ντροπή, φόβο, ενοχή μοναξιά κ.α και έπειτα έρχεται ο θυμός!

Εσυ βλεπεις μονο τον θυμο μου ...

Άρα ο θυμός δεν καθοριζετε με την αυτοαξια μου εφόσον δεν επιτρέπω σε κανέναν άλλον να μου προκαλέσει τα αρχικά συναισθήματα ώστε να φτασω να δειξω το δευτερογενες;
Δεν είναι ανάγκη να γνωρίσουμε όλοι όσοι βλέπουμε κάποιον ειδικό τα τρίσβαθα της ψυχής μας
Πόσο συμφωνώ με αυτού και κάπου εκεί είναι η ένσταση μου με τους συστημικους...
Όχι μόνο η δική μου που ασπάζομαι την cbt αλλά και των προσωποκεντρικων !

Ντε και καλα να φερουν στην επιφάνεια κάτι το οποίο ο πελάτης δεν επιθυμεί...

Πόσοι συστημικοι έφεραν στην επιφάνεια τραύματα και άφησαν τους θεραπευομενους τους με ολα αυτά στα χέρια,στην επιφάνεια και μετέπειτα έχασαν εντελώς την μπάλα....

Πολύ προσοχή πραγματικα ποια μέθοδος επιλέγουμε και αν ο θεραπευτής είναι ικανός ,πιστοποιημενος !
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα ο θυμός δεν καθοριζετε με την αυτοαξια μου εφόσον δεν επιτρέπω σε κανέναν άλλον να μου προκαλέσει τα αρχικά συναισθήματα ώστε να φτασω να δειξω το δευτερογενες;
Τη διάβασα πολλές φορές αυτή την πρόταση, γιατί προσπαθούσα να καταλάβω το νόημα.
Μπορείς να μου πεις τι εννοείς; :)
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τη διάβασα πολλές φορές αυτή την πρόταση, γιατί προσπαθούσα να καταλάβω το νόημα.
Μπορείς να μου πεις τι εννοείς; :)
Έχεις δίκιο ειναι πολύ δύσκολο για εμένα μέσα από τον γραπτό λόγο να σου διατυπώσω γνωσιακα λάθη στα οποία οδηγούμαστε!

Ένα παράδειγμα;

Αν εσύ σαν ανθρωπος αναγνωρίζεις την αξία σου θα μπορέσεις να θυμώσεις ποτέ με κάποιον άλλον που θα έρθει να σου πει
" Μιχάλη μαζεψου η Μιχάλη δεν είσαι σοβαρός η Μιχάλη ειναι δυνατον να μιλάς έτσι στην ηλικία σου ; "
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν εσύ σαν ανθρωπος αναγνωρίζεις την αξία σου θα μπορέσεις να θυμώσεις ποτέ με κάποιον άλλον που θα έρθει να σου πει
" Μιχάλη μαζεψου η Μιχάλη δεν είσαι σοβαρός η Μιχάλη ειναι δυνατον να μιλάς έτσι στην ηλικία σου ; "
Σε αυτή την περίπτωση, μάλλον όχι.
Πιστεύω ότι μας ταράζουν ό,τι μας φοβίζουν.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Εγω αν πήγαινα πάντως σε ψυχολόγο, θα την τρέλαινα.

Είμαι τόσο Festung (οχυρό) στην ιδιοσυγκρασία και στις απόψεις που θα την άρχιζα στα "Δεν πιστευω στις κοινωνικές συμβάσεις, πέτσα μου όλα" που και η ψυχολογος θα ήθελε ψυχολόγο μετά.
 

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και η ψυχολογος θα ήθελε ψυχολόγο μετά
Αν δεν κάνω λάθος, και οι ψυχολόγοι εποπτεύονται από κάποιον ειδικό.
Επίσης, και οι ψυχολόγοι μπορούν να έχουν μια ψυχική ασθένεια.
Περισσότερα δεν ξέρω, και νομίζω ισχύουν αυτά που γράφω.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, και οι ψυχολόγοι εποπτεύονται από κάποιον ειδικό.
Επίσης, και οι ψυχολόγοι μπορούν να έχουν μια ψυχική ασθένεια.
Περισσότερα δεν ξέρω, και νομίζω ισχύουν αυτά που γράφω.
Εγω σου λεω οτι και να παω, δε θα πιασει τοπο το χρήμα.

Θα κανω τετοιο vent που σιγουρα θα παει στον εποπτεύοντα ψυχολόγο της μετά κλαμμένη.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος, και οι ψυχολόγοι εποπτεύονται από κάποιον ειδικό.
Επίσης, και οι ψυχολόγοι μπορούν να έχουν μια ψυχική ασθένεια.
Περισσότερα δεν ξέρω, και νομίζω ισχύουν αυτά που γράφω.
Ναι, ισχύει. Και οι ψυχολόγοι, μα και οι ψυχίατροι κάνουν κι αυτοί τις "θεραπείες" τους, όποτε το νιώσουν και το έχουν ανάγκη (ειδικά οι δεύτεροι, 'τρελαίνονται' με διάφορα περιστατικά...)...
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Ναι! Αν και το έχω ήδη αναφέρει πολλές φορές, one more time won’t hurt.

Πρώτη φορά πήγα σε ψυχολόγο σχετικά μικρή (δημοτικό) επειδή είχα θέμα με κρίσεις πανικού που μου έκαναν την ζωή κόλαση εν ολίγοις. Δεν βοήθησε. Ήταν πολύ μπλα μπλα έλα να το συζητήσουμε, πως είναι τα οικογενειακά σου κ.λπ. Καλά έκανε και τα ρώταγε αυτά, απλά we were beating around the bush and we weren’t getting to the damn point που ήταν ότι είχα φτάσει στο σημείο που δεν μπορούσα καν να βγω από το σπίτι μου. Την σταματήσαμε μετά την δεύτερη συνεδρία νομίζω.

Μετά βρήκαμε μια άλλη, καλύτερη από την προηγούμενη μεν, αλλά είδα πολύ μικρή βελτίωση. Ουσιαστικά, έλεγε στους γονείς μου να με αφήνουν να κάθομαι σπίτι κάθε φορά που ένιωθα πιεσμένη (δηλαδή κάθε μέρα, ΛΟΛ) ενώ δούλευαν κάθε πρωί και δεν υπήρχε κάποιος να κάτσει μαζί μου. Συν ότι αναλύαμε ασήμαντα πράγματα. Ξανά. Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς τράβηξε αλλά την κόψαμε και αυτήν.

Μετά βρήκα τον υπέροχο ψυχίατρο μου, τον άγγελο μου στον οποίο χρωστάω τα πάντα όλα γιατί χωρίς αυτόν δεν ξέρω αν θα ήμουν εδώ που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή :prettyplz: Επικεντρώθηκε στο πρόβλημα, το σκάψαμε, το βρήκαμε και το δουλέψαμε.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Μετά βρήκα τον υπέροχο ψυχίατρο μου, τον άγγελο μου στον οποίο χρωστάω τα πάντα όλα γιατί χωρίς αυτόν δεν ξέρω αν θα ήμουν εδώ που βρίσκομαι αυτή τη στιγμή :prettyplz:Επικεντρώθηκε στο πρόβλημα, το σκάψαμε, το βρήκαμε και το δουλέψαμε.
Και πόσο ωραία το περιγράφεις !!! Αυτό είναι...Όλη η - σωστή - δουλειά, σε μια φράση :

"Σκάψαμε", το "βρήκαμε", το "δουλέψαμε"...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,010 μηνύματα.
Και πόσο ωραία το περιγράφεις !!! Αυτό είναι...Όλη η - σωστή - δουλειά, σε μια φράση :

"Σκάψαμε", το "βρήκαμε", το "δουλέψαμε"...
Σιγά ρε συ κοντεύεις να της βγάλεις το δέρμα με τη σαγρέ γλώσσα.

Σ εναν ψυχίατρο πήγε που εκανε σωστη δουλειά κι εσυ κοντευεις να ρθεις σε έκσταση.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,475 μηνύματα.
Σιγά ρε συ κοντεύεις να της βγάλεις το δέρμα με τη σαγρέ γλώσσα.

Σ εναν ψυχίατρο πήγε που εκανε σωστη δουλειά κι εσυ κοντευεις να ρθεις σε έκσταση.
Δε μου τα εξηγείς λίγο καλύτερα, αυτά που λες ; Γιατί μου φαίνονται λίγο περίεργα και λέω να μη σε αδικήσω...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top